Hans Kraay ziet van Ton Thie af Pech voor zakkenroller UITSLAGEN EINDSTAND GROEPEN MAANDAG 24 JUNI 1974 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 (Van onze sportredactie) ZAKKENROLLERS zijn elke dag actief. Voor het stadion in Frankfort ramde met knarsende banden een politiewagen die met gillen de sirene was komen aan stormen. Een zakkenroller had iemand zijn portefeuille ontstolen. Het slachtoffer was echter een agent in burger. DE VOETBALLER die waarschijnlijk het meest in zijn sas is met het wereld- toernooi is de Australische doelman Jack Reilly. Hij heeeft aanbiedingen gekre gen uit Engeland. Spanje en Duitsland. EEN MILJOEN DOLLAR moet een New Yorkse fir ma betalen om de tv-uitzen- dingen van het wereldtoer- nooi te mogen realiseren in 38 Amerikaanse steden. Het zal een verliespost worden. Gemiddeld komen niet meer dan 1000 kijkers naar de enorme theaters waar wordt uitgezonden. Ook hier speelt het tijdstip van uit zending een rol: meestal in de ochtend, om een uur of zeven. ALS JUPP HEYNCKES geen telefoontje van zijn vrouw had gehad zou hij nu thuis zijn. Zijn zwakke op treden tegen Australië en het feit dat hij geblesseerd raakte, demoraliseerde hem zo dat hij verlof vroeg zijn koffer to pakken en naar huis te gaan. Op dat mo ment belde zijn vrouw die hem overhaalde te blijven. FC TWENTE steunde giste- TParmT ren Oranje. In vak O van de zittribune tegenover de hoofdtribune had de volledi ge A-selectie van de En- schedese eredivisieclub !n gezelschap van echtgenotes, bestuursleden en trainers plaats genomen. Het 60 le den tellende gezelschap was met twee autobussen naar Dortmund gereisd. TWEE SPELERS van Zaïre zullen volgend seizoen vrij wel zeker voetballen bij Saint Etienne. De Franse kampioensclub bereikte za terdag in principe overeen stemming met middenvel der Mayanga, en linksbui ten Kakoko. JURGEN SPARWASSER heeft wat teweeg gebracht in West-Duitsland. Door het doelpunt, dat Oost-Duitsland zaterdag in Hamburg zo'n sensationele overwinning opleverde. Nederlandse sup porters vroegen gisteren in de horeca-etablissementen te Dortmund niet zonder leedvermaak aan het bedie nend personeel om: ,,Ein Glas Sparwasser". IN DORTMUND BLEEK trouwens dat het Westduitse elftal door de nederlaag te gen Oostduitsland een fikse portie sympathie heeft ver speeld. Toen uit de luid sprekers het door de „Man- schaft" gezongen „Fussball ist unser Leben" schalde, klonk er meteen een kei hard en langdurig Huiscon cert. WOENSDAG 26 JUNI: Nederland II: 15.55—17.45 West-Duitsland —Joegoslavië (r) Nederland I: 19.25—21.15 Nederland—Ar gentinië (r) 22.05—22.35 Oost-Duitsland— Brazilië en Polen—Zweden (s) Duitsland I: 15.50—17.55 West-Duitsland Joegoslavië (r) 19.20—21.15 Oost-Duitslnnd Brazilië of Nederland— Argentinië of Polen- Zweden 22.00—23.00 De twee niet om 19.20 uitgezonden wedstrij den (s) België: 16.00—17.45 West-Duitsland Joegoslavië 19.3021.45 NederlandAr gentinië of DDR—Brazilië of Polen—Zweden DüSSELDORF - Bij de lo ting voor het toernooi om de wereldtitel zat het Zwe den al dwars dat het in een koker was gestopt met Zaï re, Haïti en Australië. De FIFA had vier landen, die tot de zwakker geachte broeders werden gerekend, Keerde Haïtiaan vrijwillig terug? (Van onze sportredactie) FRANKFORT In MUn- chen is van lïujtse zijde een onderzoek op gang ge komen naar de wfjze waar op de op het gebruik van doping betrapte Haitiaan Ernst Jean Joseph naar zijn land is terug gezonden. Men vermoedt dat dit niet op legale wijze is gebeurd en dat Joseph de mogelijk heid is ontnomen asiel aan te vragen. Men Is ervan overtuigd dat Joseph in zijn land een strenge straf te wachten stac:. Er zijn getuigen die hebben gezien det hij vor.ge week in de nacht van don derdag op vrijdag in een taxi is geduwd en werd overgebracht van het trai ningskamp in Grunwald naar het Sheratorhotel in München waar hij onder bewaking werd gesteld. De uitsLyen van de wedstrijden in het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal waren: ChiliAustralië O—0 West-Duitsland—Oost-Duitsland fl—1 JoegoslaviëSchotland .1—1 Brazilië—Zaire 3-0 Nederland—Bulgarije4—1 Zweden—Uruguay3—0 PolenItalië 2—1 ArgentiniëHaïti 4—1 GROEP 1: 1. Oost-Duitsland 2. West-Duitsland 3. Chili 4. Australië 3 2 10 3 2 0 1 3 0 2 1 3 0 12 5 4— l 4 4— 1 2 1—2 1 1— 5 GROEP 2: 1. Joego-Slavië 2. Brazilië 3. Schotland 3 12 0 3 12 0 3 12 0 3 0 0 3 4 10- 1 4 3—0 4 3— 1 0 0-14 GROEP 3: 1. Nederland 2. Zweden 3. Bulgarije 4. Uruguay 3 2 10 3 12 0 3 0 2 1 3 0 12 5 6— 1 4 3—0 2 2-5 1 1— 6 GROEP 4: 1. Polen 2. Argentinië 3. Italië 4. Haiti 3 3 0 0 3 111 3 111 3 0 0 3 6 12— 3 3 7— 5 3 5- 4 0 2—14 De onuitsprekelijke blijdschap blijkt uit de lach van Ralf Edström, ster- speler der Zweden. Met twee doelpunten had de PSV'er een belangrijk aandeel in de onverwachte kwalificatie van de Skandinavlërs. over de vier groepen ver deeld. Het bleek gisteren in het Rheinstadion van Düs- seldorf een kapitale beoor delingsfout te zijn geweest om ook Zweden daartoe te rekenen. Met de plaatsing bij de laatste acht nam Zweden een zoete wraak op de FIFA in een wedstrijd waarin zelfs een gelijkspel voldoende zou zijn geweest. "Want", zo zei coach Geor ge Ericsson, "We gingen er zonder meer vanuit dat Ne derland van Bulgarije zou winnen. Nederland behoort tot de allersterkste ploegen. Daarom wisten we ook dat we naar de tweede finale ronde zouden gaan, want we hadden tegen dat sterke Nederland met 0—0 gelijk gespeeld". George Ericsson kreeg ge lijk. Op zo'n eenvoudige wijze werd Uruguay naar de nederlaag gespeeld dat de Zuidamerikanen er nog lang nachtmerries van zul len hebben. Een nederlaag van 3—0 tegen een door het hoogste lichaam in de voet balwereld als outsider be stempeld land, is ruïneus voor de natie waar het voetbal op een hoge sokkel staat. Uruguay ging volko men ten onder aan het fris se, onbevangen voetbal van Zweden, die dit toernooi weliswaar zeer ernstig ne men, maar zich psychisch niet laten ontmantelen door kwesties of zorgen. De Zwe den leven ombekommerd in hun hotel in Mönchenglad- bach. Ze hebben geen trai ningsoord ver buiten de stad geprefereerd. Ze ma ken geen lawaai om pre mies. Ove Kindvall, die in de tweede helft werd gewis seld voor Torstensson, om dat hij het werk had afgele verd en daarmee zoveel energie had verspeeld dat hij aan rust toe was, zei hierover: "We weten hele maal niet of we wel een premie krijgen. Dat is voor ons ook niet belangrijk. We zijn geen full-profs die alles moeten doen om aan zoveel mogelijk gc-ld te komen, we zullen wel zien. Als er wat extra's komt is dat meege nomen. Als er niets komt is het ook goed. We hebben de laatste acht gehaald en dat is voor de spelers al een premie". Hard geheel Het is een premie op geloof In zichzelf, op de vriend schapsbanden die In korte tijd van een gemêleerde ploeg een hard geheel maakten. Er was geen gele genheid uitgebuit in retraite te gaan met In het buiten land vertoevende vedetten Edström, Sandberg, Tor stensson, Grahn, Magnus- son die in dit toernooi het hart van de ploeg vormden. HERMAN VAN BERGEM Trainer Ericsson had weer zijn hoop 'gevestigd op het duo Sandberg/Edström. Zijn bede werd verhoord. Doordat de Uruguezen hen alle ruimte gaven konden zij hun ploeg naar de laat ste acht schieten. Uru guay's trainer Roberto Por ta wees nog zwakjes op her feit dat doelman Mazurkie- wicz zich de dag tevoren bij de training geblesseerd had. En zich niet geheel ze ker voelde. Maar dat was een verweer zonder werke lijke inhoud, want alle drie doelpunten kwamen tot stand zonder schuld van de befaamde doelman. Wel door blunders in de Uru- guyese defensie die volko men werd uitgespeeld. Porta werd dan ook reëel toen hij zijn stem verhief en bits aankondigde: "Dit toernooi is tevens het einde van mijn trainerschap. Ik zie geen basis meer om verder te werken met deze spelers wier instelling me zeer heeft teleurgesteld". De Uruquezen zijn niet in staat zich over een teleur stelling heen te werken. De wielrenners hebben er de juiste kwalifikatie voor: ze hebben geen moraal. De toch al geringe kans werd dan ook maar een helft ver dedigd. Uruguay, bepaald niet behorend tot de ploeg die verzot zijn op aanval len. deed dat tegen Zweden nolens volens wel. Het was pure noodzaak want alleen winst betekende een plek bij de "grote acht". Maar bij elke poging om tot suc ces te komen, strandde Uruguay op de in grote vorm verkerende doelman Ronnie Hellström. Schoten van formaat van Esparrago en Milar verwerkte hij, evenals een kopbal van diohtbij van Esparrago. Verwijtend Steeds weer keken de Uru guezen bijna verwijtend naar Hellström die belette hen de ondergrond te bezor gen waarop ze hun moreel in stand konden houden. Zij zagen bovendien met schrik dat Zweden zich met fris, direct spel, gebruik makend van de ruimte die werd ge boden, kansen schiep. Voor Kindvall vooral. Hij verzuimde een diale sco- ringsmogelijkheid na een glanzende pass van Ed ström door de bal naast het doel te wippen, hij joeg het leer hoog over de lat na weer een haarzuivere pass van Edström waardoor hij vrij voor doel kwam- Scho ten van Grahu en Edström genade bij Mazurkiewicz. Toch werd Ove Kindvall na de rust de man die Uru guay de lans in het hart boorde. Zijn pass stelde Ed ström in staat al direct na het begin van de tweede helft te scoren met een Zweden: Hellström, Anders- son, Nordqvist, Karlsson, Grip. Grahn, Kindvall, Larsson, (Torstensson), Magnusson, Ahlström, Edström en Sandberg. URUGUAY: Mazurkiewicz, Forlan, Jaureguy, Garisto (Masnik), Pavoni, Espar rago, Mantegazza, Rocha, Milnar, Morena en Corbo (Cubilla). Toeschouwers: 20.000. Scheidsrechter: Erich Line- mayr (Oost.) gaf Jaure guy gele kaart. magnifiek schot. Meteen was Uruguay gedemorali seerd. Zweden had in dit toernooi nog geen doelpunt gemaakt, Edström verzorg de de primeur die de ploeg opkrikte naar een tempo dat Uruguay te lastig was en naar een speeltrant die de tegenstander in een vas te greep nam. Van de ploeg die in betere tijden, maar dat is al lang geleden (in 1930 en 1950) wereldkam pioen werd bleef geen spaan meer heel. Doordat Rocha, de man van wie al les moet komen, ook ge blesseerd raakte, viel elk verband weg en slaagden de Uruguezen er zelfs niet meer in hun baltechniek aan te spreken. Passes dwaalden doelloos over het veld, de afweer werd nog zwakker. Zweden had het duel vast in handen en Kind vall nam nogmaals revan che op zichzelf voor zijn missers in de eerste helft. Hij liet de bal in een boog op de lat dalen, en gaf de crosspass waarop Mag nusson een tactisch zetje uithaalde door te doen alsof hij een schot in gedachte had. Magnusson liet de bal echter lopen en Sandberg stond moederziel alleen voor doel: 2—0. Kindvall had zijn aandeel geleverd, Torstensson kwam hem vervangen. Hij bediende Edström van de pass voor 30, een ontluis terende score voor de Uru guezen, van wie leek alsof zij nogmaals op tactische gronden op dit duel hadden voorbereid. In voorgaande wedstrijden was immers gebleken, dat Sandberg en Edström niet de ruimte moet worden gebo den. Uruguay gaf dit wel. Het leek op nonchalance, op nauwelijks nog geïnteres seerd zijn. Het schot op de lat dat Milar produceerde was het enige waartoe Uru guay in de tweede helft kwam. Bitter weinig, de zwakste ploeg van de vier was inderdaad Uruguay, mentaal zwak vooral. Zwe den, dat woekerde met krachten en talenten, er met sportief spel de sympa thie van het voetbalvolk veroverde, logenstrafte door de plaatsing het vooroor deel van de FIFA dat de Scandinaviërs in het koker tje van de zwakste vier had gestopt. Topscorers FRANKFORT De topscorers in het WK-toernooi na de eerste ronde zijn: Andrzej Szarmach (Polen) 5 Grzegorz Lato (Polen) 4 Johnny Rep (Nederland) 3 Dusan Bajevic (Joegoslavië) 3 Kazimierz Deyna (Polen) 2 Johan Neeskens (Nederland) 2 Ralf Edström (Zweden) 2 Joe Jordan (Schotland) 2 Rene Houseman (Argentinië) 2 Hector Yazalde (Argentinië) 2 Emmanuel Sanon (Haiti) 2. WERELDKAMPIOENSCHAP '74 De Australiër Adrian Alston (links) heeft erg veel reden tot lachen. Door zijn spel op de wk bood Hertha Berlin hem een contract aan en daarop ging hij direct in. J.- HILTRUP Ton Thie gaat definitief niet naar Ajax. Nadat overeen stemming was bereikt met de weer naar Gou da verhuisde doelman beloofde manager Hans Kraay voor de afgelo pen vrijdag contact op te nemen met FC Den Haag. Dat is niet ge beurd- Hans Kraay: „Bij nader inzien was Thie toch te prijzig. We hebben ons oog nu laten vallen op een ander" Volgens berichten uit Hiltrup staat Jan Jong bloed hoog op het ver langlijstje van Ajax. „Dat ontken noch be vestig i'k. Deze week komt waarschijnlijk wel een beslissing af." Voor Ton Thie moet de af loop van deze kwestie een teleurstelling zijn. maar manager Eddie Hartmann komt het uitstekend uit. „Het bestuur van FC Den Haag en de nieuwe trainer Boskov hebben zich altijd op het standpunt gesteld Thie niet kwijt te willen. Daarom ben ik blij onbe zorgd met vakantie te ver trekken" Wat inmiddels i« gebeurd. Hartmann is naar Oostenrijk vertrokken, waar hij elk jaar de huidige FC Brugge-trainer Ernst Hap- pel treft. De kans bestaat dat de Hagenaar niet alleen vakantie houdt. Hij zegt met zekerheid twee buitenlan ders (een daarvan is een Joegoslaaf) te zullen con tracteren. De namen blijven echter nog geheim. Wel ge contracteerd en niet geheim gebleven is de overeenkomst met Simon van Vliet. Voetbalmakelaars lopen met rammelende beurzen rond. Ze komen in opdracht van clubs of proberen con tacten te leggen met spe lers voor wie zij een lucra tief onderkomen menen te weten. Van de Joegoslaaf Branko Oblak was reeds bekend dat clubs uit Neder land en Duitsland interesse hebben. Het lijstje van de voetbalmakelaars is inmid dels sterk uitgebreid. Zij hebben onder meer deze namen in hun boekje staan* De Chileen Carlos Caszelv heeft een aanbieding van Olympique Nimes maar moet met overeenstemming komen met de Spaanse ploeg Leante waar hij on der contract staat, de Ar gentijn Ramon Heredia, in dienst bij Atletico Madrid, staat op het verlanglijstje van stadgenoot Real Ma drid, dat ook geïnteresseerd is in de Argentijn Brindisi. die eveneens naar het Ita liaanse Juventus kan. Adrian Alston van het Au stralische team heeft een aanbod om bij H.S.V. Ham burg te komen spelen en er bestaat ook belangstelling voor doelman Reilly en Raymond Richards, indien de Haitiaanse doelman Hen ry Francillon wil, kan hij ook bij diverse clubs te recht. Etepe Kakoko van Zaire is benaderd door het Franse St. Etienne.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14