Israëlische aanvallen op Z.-Libanon27 doden r? Nieuwe wet op huisvesting in de maak DRIELETTERIGE AUTONUMMERS Ceidóe Sou/tont Fransen rijden straks voor gek: Jaworski: Nixon mag geen inzage hebben 1974 IJRÏJDAG 21 JUNI 1974 LEIDSE COURANT Enige nier weggenomen BIRMINGHAM (UPI) Toen Stanley Tucker thuis van de trap was gevallen, werd hij met spoed naar een ziekenhuis gebracht, waarröntgenstralen toonden dat zijn rechternier ernstig beschadigd was. Chirurgen besloten deze nier weg te nemen, maar drie dagen later, toen de 21-jarige kapper stervende was, werd ontdekt dat zij zijn enige nier hadden weg gehaald. Tucker was geboren met slechts één nier, iets waar van de artsen, noch zijn fa milie op de hoogte waren. De geraadpleegde chirurg Peter London zei oprracht te hebben gegeven tot ver wijdering van de beschadig de nier, daar hij meende dat een soort schaduw aan de linkerzijde de tweede nier was. De patholoog dr. Henry Thompson zei, dat de „zo genaamde" nier aan de lin kerzijde slechts een bloed massa was op de plaats waar de linkernier- had moeten zitten. Na de lijk schouwing werd bepaald, dat de dood bij ongeluk veroorzaakt was. <Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Staatssecretaris Schaefer (Volkshuisvesting) heeft gisteren in de Tweede Ka mer meegedeeld dat een nieuwe huisvestingswet in de maak is. Deze wet dient ter vervanging van de woonruimtewet 1947. die de distributie van woonruimte regelt. De staatssecretaris-had enkele wijzigingen op de woon ruimtewet voorgesteld om ge meenten in het geliberaliseerde gebied in staat te stellen zono dig de wet opnieuw in te voe ren. In het niet-geliberaliseerde gebied kan op verzoek van een gemeente de woonruimtewet buiten werking worden gesteld. De wijzigingen houden tevens in dat voor de duurdere woningen geen woonvergunning meer no dig is. De staatssecretaris legde er de nadruk op dat de wijzigingen van de wet een algemene rege ling voor het hele land beogen, zodat er meer duidelijkheid wordt gebracht in de ingewik kelde regelingen op het gebied van de volkshuisvesting. De wij zigingen maken het voor som mige groepen mensen veel ge makkelijker om aan een woning te komen. Zo mag voor bejaar den, invaliden en langdurig werklozen niet meer het crite rium „economische gebonden heid" worden gehanteerd bij het verlenen van een woonvergun ning. Wijziging van de woonruimtewet geeft de gemeenten vooral meer armslag voor een eigen beleid i.v.m. de stadsvernieuwing. van een vluchtelingenkamp in Bourj el Shemali in Zuid-Libanon naar gewonden van de Israëlische (Kaper gaat in hoger beroep WSTERDAM - De 22-jarige Sarai Tamimah, die op 6 juni door de rechtbank in Haarlem ;werd veroordeeld tot 5 jaar ge vangenisstraf wegens het kapen van een Engelse VC-10, gaat in hoger beroep. Zijn raadsheer, mr. H. J. F. Reering, doet on derzoekingen om de zaak op ju- ridisch-technische gronden aan te pakken. Het zal bijeventueel verdere behandeling van de zaak niet gaan om de feiten en de achtergronden van zijn daad. De advocaat consulteert op dit moment deskundigen over deze juridische kant van de zaak. Wanneer dit consult onbrevredi-. gend is, overweevt mr. Reering zijn vliënt te adviseren het be roep in te trekken. Overgens blijft de politie, zeker tot sep tember, meevliegen met KLM- toestellen om deze tegen kaping te beschermen Made in Japan De vorm van dit 6 etages hoge gebouw in een baai bij Tokio geeft aan wat er in dit van aluminium opgetrokken pand wordt ge huisvest: een scheepvaart museum. De toren vanwaaruit bezoekers een overzicht hebben op Toft.o is 70 meter hoog BEIROET (UPI) De herhaalde Israëlische aanvallen te gen Palestijnse vluchtelingenkampen in Zuid-Libanon zijn het bewijs van Israëls vastbeslotenheid een „politiek van de verschroeide aarde" toe te passen in dat gebied, zo hebben Palestijnse kringen vandaag meegedeeld. Bij de aanvallen van gisteren, de derde achtereenvolgende dag, werden 27 mensen gedood en 94 gewond. In Beiroet heeft premier Takeddi- ne Solh besprekingen gevoerd met de ambassadeurs van de vijf grote mogendheden en de Palestijnse guerillaleider Yasser Arafat om de situatie in Zuid- Libanon te bespreken. Uit Beiroet werd gemeld dat de kampen in Rasjidiveh, Ain el Hilweh en andere kleine vesti gingen bij Sidon en Tyrus wer den gebombardeerd. Volgens Palestijnse commando-kringen werden S.A.-7-raketten gebruikt om de aanvallen af te slaan. Een Syrische regeringsfunctiona ris zei dat Syrië niet werkloos zal toezien bij de barbaarse be schietingen door Israël van on schuldige burgers in Zuid-Liba non. Syrië hoopt dat andere Arabische landen ook hun ver antwoordelijkheid zullen aan vaarden. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft her haald dat Israël zal toeslaan overal waar guerrillastrijders gevonden kunnen worden. Dat beleid werd voor het eerst in september 1972 door de toenma lige premier, mevrouw Golda Meir uiteengezet na de moord op 11 Israëlische atleten in het Olympisch dorp in München. De Israëlische premier, Yitzhak Rabin, zei gisteren dat Israël thans geen vredesonderhandelin gen met de Arabieren kan be ginnen daar de Israëlische en Arabische opvattingen over vre de en veiligheid ver uiteen blij ven lopen. ARIJS Sedert enige tijd is ■Frankrijk, als gevolg van de grote uitbreiding van zijn auto mobielpark, moeten overgaan tot het toekennen van zg. 3-lette- rige nummerplaten. Tot dusver 'bestonden de auto-registratie- 'nummers uit een „eigenlijk"' nummer van 4 cijfers. Twee let ters die uitsluitend serieletters waren, en tenslotte de uit twee cijfers bestaande nummering van het departement waar de wagen ingeschreven stond. fankrijk heeft 05 departementen, waarvan de nummers van 01 tot en met 95 lopen in alfabetische Volgorde, afgezien van de num mers 91, 92, 93, 94 en 95, die op departementen betrekking heb- ben die enkele jaren geleden ontstaan zijn, doordat de oude departementen Seine en Seine- et-Oise in een aantal nieuwe be- stuursdistricten opgedeeld zijn. Parijs (departement Seine met kengetal 75) had nu zoveel au to's dat nummer 9999 ZZ 75 be reikt was, waarop tot drielette- rige registratie overgegaan werd en de - eerste „gelukkige" van het nieuwe svsteem was dus 1 aaa 75. In andere departementen zal van zelfsprekend het drielettersy- steem ingevoerd worden. Het probleem is nu echter dat „on behoorlijke en beledigende" woorden,- die uit drie letters be staan, vermeden moeten wor den. Dit is geen al te groot pro bleem, al blijkt het aantal uit drie letters te vormen grofheden groter dan de meesten denken. De aangelegenheid is nu even wel aanzienlijk ingewikelder ge worden, omdat enkele lieden, die geregeld met hun drieletteri- ge nummerplaat naar het bui tenland rijden, daar spot en amusement verwekken, omdat zij een lettercombinatie hebben, die in het frans nietszeggend, maar bijvoorbeeld in het Neder lands taalgebied wel iets beté kent en vaak iets dat niet vleiend is. Geregelde bezoekers van andere landen men even eens op een uitzondering aan spraak te mogen maken om soortgelijke redenen, maar alle vreemde woorden van drie let ters te schrappen, blijkt onbe gonnen werk te zijn. Na de Britten zullen ook Franse automobilisten Europa's wegen gaan opvrolijken. Het is een schrale troost dat vieze woorden tegenwoordig zo vies niet meer zijn, maar het is nooit leuk er mee aangeduid te worden. Portugal praat met MPLA DEANDA (Reuter-AFP) Por tugese legereenheden en leden van het volksfront voor de be vrijding van Angola (MPLA) )uden onofficiële besprekingen i de buurt van de grenspost loessoema, bij de grens met ambia, zo heeft een leger- oordvoerder in Angola meege deeld. De contacten werden be gin deze maand gelegd. Hij wil de niet zeggen of de besprekin gen worden gehouden met het fcentraal comité van de MPLA, dat in Brazzaville zetelt, of met leden van de dissidente groepe ring van Daniel Chipenda, de bevelhebber van de MPLA in bet oostelijk gebied. Rome bijna bankroet PME (AP) Rome is bijna bankroet en zal daarom wellicht staat zijn om een aantal 'an de 45.000 gemeenteambtena- n deze maand hun salaris uit betalen, zo heeft Carlo Merol- functionaris van de gemeen- slijke rekenkamer, bekend ge laakt. 'gens Merolli kijkt de stad al igen een gat van 11,6 miljard Idem a an en is de krediet- brjna opgedroogd. Meervoudige atoomkoppen onpraktisch WASHINGTON (ANP) De doel matigheid van raketten met meervoudige atoomkoppen, het nieuwste op het gebied Van de kernwapenarsenalen van de VS en de Sovjet-Unie, is door Ame rikaanse specialisten in twijfel getrokken. Volgens deskundigen lopen de atoomkoppen het risico elkaar achtereenvolgens te vernietigen, nadat de eerste lading geëxplo deerd is. jhet effect van de „Mirv" zou al dus aanzienlijk verminderen. Pater Thijssen naar Peru AALST (ANP) Ex-Chili-missio- naris G. „Santiago" Thijssen vertrekt op 28 juni naar Peru. waar hij in Lima gaat werken onder de armen. Pater Thijssen SCJ, die vorig jaar september na de omwenteling Chili moest verlaten, zal zich ter beschik king stellen van de Peruaanse bisschoppen. Ooit hoopt hij naar Chili te kunnen tern -ren. Van de overige 37 ex-Ch rissiona- ressen bereiden e elen zich momenteel eveneer. voor op hun terugkeer naar Latijns Amerika. Opknapbeurt Op 168 meter hoogte zijn schilders bezig de radiozendmasten bij Lopik een nieuw verfje te geven. Door deze periodieke on derhoudsbeurt zendt Hilversum op het ogenblik met verminderd vermogen. Watergate-inbreker James McCord verklaarde gisteren op een pers conferentie waarin hij zijn boek over deze zaak introduceerde dat president Nixon op de hoogte was van de inbraak en er zijn goedkeuring aan verleende. WASHINTON (AP) De speciale openbare aanklager in de Wa tergate affaire Loon Jaworski heeft het Amerikaanse opperste gerechtshof verzocht het Witte Huis inzage te weigeren van de documenten die de grand jury ertoe gebracht hebben president Nixon tot mede-samenzweerder te verklaren in de pogingen om de Watergate kwestie in de doofpot te stoppen. In zijn verzoek om inzage te wei geren aan het Witte Huis heeft Jaworski voor het eerst ver klaard dat ,.het helemaal niet zeker is dat een zittende presi dent immum is voor rechtsver volging." Eerder heeft Jaworski gesteld dat er juridische twijfel bestaat over deze vraag en dat het daarom niet raadzaam was voor de grand Jury om Nixon in staat van beschuldiging te stel len. De grand jury heeft daarop Nixon als mede-samenzweerder aange duid zonder hem in staat van beschuldiging te stellen. Aardschok in Joego-Slavië BELGRADO (UPI) In Centraal Joego-'slavië is donderdag een aardschok gevoeld die materiele schade heeft aangericht, zo heeft radio Belgrado bekendge maakt. Inwoner sva nZenic ae nTravnik, steden die allebei een inwoner tal van 50.000 zielen hebben, lie pen in paniek uit woningen en fabrieken de straat op. Er zijn geen slachtoffers. Levenslang wegens verkrachting MANCHESTER (Reuter) Een achttienjarige werkloze arbei der, Christopher Gratao, is gis teren tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens verkrachting van de secretares* se van prinses Anne. Graham, een inwoner van Man chester; is ook nog tot levens lang veroordeeld voor een twee de verkrachting en een poging tot aanranding. Hij heeft zich schuldig verklaard t.a.v. de drie beschuldigingen. Italië moet beperkingen op invoer afschaffen BRUSSEL (ANP) Italië zal ui terlijk op 1 augustus de invoer- deposito's moeten afschaffen voor de geiangrijkste landbouw- produkten. De Europese com missie i n Brussel is niet van plan een voortbestaan na 1 au gustus nog langer toe te laten, zo heeft een woordvoerder vdn de commissie dekend gemaakt. Op het moment dat Italië ge dwongen wordt de deposito's op granen, suiker, rundvlees, gevo- geltje, wijn enz. op te heffen zal het de „groene lire" met 12,5 pet mogen devalueren. Schoolgrootte HET PROEFSCHRIFT waarop donderdag J. G. M. Yland in Nijme gen promoveerde, ls er weer eens een onder de niet zovelen dat niet uitsluitend aandacht in de kring van pure wetenschapsmensen verdient. Het gaat over de relatie tussen de opleiding en werksituatie van jonge mertsen en is dan speciaal toegespitst op jongens en meisjes met een MAVO-opleiding. Zoals gebruikelijk heeft een deel van de ver plichte stellingen ook op dit onderwerp betrekking. Een paar ande re zijn meer algemeen; één daarvan lijkt ons een stelling die ook door dr. Yland moeilijk bewezen zal kunnen worden. Ze luidt: „Het veel gebruikte argument dat scholengemeenschappen onleefbaar groot zouden worden, wanneer zij verder worden uitge breid is niet terecht. Bij adequate organisatie is een school zo groot als de omvang van Zijn klassen". BEDOELT DR. YLAND dat een adequate organisatie neerkomt, op het bestaan van een aantal vrij zelfstandige scholen binnen een schoolgemeenschap, dan akkoord. Bedoelt hij dat alle problemen gemakkelijk oplosbaar zijn, mits be reikt kan worden dat de gemiddelde klasse-grootte ndet te hoog ligt, dan onderschat hij de problemen. In de praktijk bijvoorbeeld blijkt, dat vrij grote klassen zeer wel een goede gemeenschap kunnen vormen en gezamenlijk onderdeel kun nen zijn van een school die een goede overkoepelende gemeen schap is. Mits er maar van bepaalde vaste verbanden sprake is en mits de doelgerichtheid van de leden van die kleinere gemeenschap pen niet te ver uiteen loopt. Onoverzichtelijk OP HET BINNENHOF klagen Kamerleden en journalisten dat zij de laatste tijd met de werkzaamheden van de Tweede Kamer een rom melige zaak hebben. Kamervoorzitter dr. Vondeling heeft destijds de werkwijze van de Tweede Kamer drastisch gereorganiseerd, on der meer met de goede bedoeling om het vergaderen „in de kleine uurtjes" overbodig te maken. Waarschijnlijk is zijn regorganisatieplan niet voldoende doordacht en in elk geval hebben zijn plaatsvervangers, toen Vondeling zelf we gens ziekte voor enige tijd uitviel, moeite gehad om uit de warwin kel van helemaal, half of nog niet behandelde wetsontwerpen en no ta's te komen. De warboel werd nog groter doordat Kamerleden royaal gebruik maakten van hun recht tot interpellaties, waarbij hetzij door da aard van de interpellatie of door de manier waarop de rest van do Kamer reageerde bepaalde interpellaties uiteindelijk vermorste tijd bleken. DAT HET KABINET de zaken welke het bij het parlement aanhangig gemaakt wilde zien, allemaal goed volgens urgentie op een rijtjo heeft gezet, zou ook in twijfel getrokken mogen worden. Het zal beslist het zijne ertoe bijgedragen hebben, dat intern en naar bui ten de Tweede Kamer het laatste halfjaar de indruk maakt van een rommelige supermarkt. Publiciteitsmedia valt het steeds moeilijker om op die manier door do bomen nog het bos te zien. Met als gevolg dat een groot deel van de burgerij meer gevoelig wordt voor het optreden van actiegroe pen (officiële zowel als officieuze) dan voor de wetgevende arbeid van overheid en volksvertegenwoordiging. EN DAT TERWIJL over een paar maanden weer het nieuwe parle mentaire jaar begint, dat dan zijn eigen problemen en rigen werk opdrachten gaat meebrengen. WeeroverzJcht zonnig mist 19 temperaturen w« luchtdruk in milhb opklaringen ha9e' warmtefront H hoge-drukgebied jjg» bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied regen Zji. onweer windrichting =s> ver plaat singsrichting DE BILT Aangezien het weer ook morgen nog ong onder in vloed zal staan van een hoge- drukgebied met hoge barome terstanden, waarvan de kern zich tussen Noorwegen en Schotland bevindt, strekt zich van daar uit naar Frankrijk een depressie, die vanochtend boven Oost Europa lag en vrij veel be wolking veroorzaakte in de lan den rond de Oostzee, trekt heel langzaam naar midden Europa en is voor ons land van weinig betekenis. Achter deze storing aan bouwt boven Skandinavie geleidelijk een rug van hoge- luchtdruk op. De wind zal daar om in Nederland uit richtingen tussen noord en noordoost blij ven waaien. In het temperatuur- verloop komt dan ook weinig verandering. Vooruitzichten voor zondag, droog, zonnig en weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 22 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. WEERRAPPORTEN Aberdeen AUienc Burcelona Herlijn onbew. Kch. bcw. Vervuiling bedreigt scliilderijen in het Prado MADRID Het hoofd van het VN-programma voor het milieu, U. F. Strong, heeft verklaard zeer onder de indruk te zijn van de toenemende achteruitgang van de in het Prado museum ie Madrid geëxposeerde schilderij en, als gevolg van luchtvervui ling. Strong, die naar de Spaanse hoofdstad kwam om met hoge functionarissen en particuliere verenigingen, die gespeciali seerd zijn I n de bescherming van het milieu te sprken, meent dat men met voldoende techni sche maatregelen de schatten van het museum nog zou kun nen behouden. „De beste be scherming zou echter zijn da lucht in de omgeving van hel museum te zuiveren."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9