Treinreiziger zat 8,2 miljard km tussen de rails Middenstand wil een verlaging belastingdruk Nieuw zeerecht noodzakelijk KINDEREN GINGEN DOOR EEN HEL Loonstijging beperken Franse bisschoppen tegen insinuaties rond dood kardinaal VERLIES N.S. 155 MILJOEN (Van e verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar een verlies geleden van 155 mil joen gulden. In 1972 was dat nog 165 miljoen en in 1971 257 miljoen. In totaal is het verlies- saido van de afgelopen jaren gestegen tot bijna 1.1 miljard gulden. In het jaarverslag meldt de NS, dat de opbrengst van het reizigersvervoer steeg met 44 miljoen tot 533 miljoen gulden. Tegenover een totaal aan op brengsten van 2C64 miljoen gul den stond 2195 miljoen aan kos ten. Over de ontwikkeling van de te korten van het openbaar ver voer op lange termijn bestaat nog geen duidelijk zicht, aldus de directie, maar verwacht moet worden, dat deze bedra gen, die ten laste van de over heid komen, nog verder zullen stijgen. De NS-directie dringt daarom aan op een nationaal verkeers- en vervoersplan waar in alle uitgaven en inkomsten van alle betrokken overheden moeten voorkomen. ,',Het ont breken tot nu toe van deze kerngegevens brengt het risico' mee van onjuiste beslissingen als gevolg van onvolledige infor matie" Volgens het jaarverslag geven de Nederlandse gezinnen ongeveer 9 procent van hun consumptieve bestedingen uit aan verkeer en vervoer. In geld is dat: 15 mil jard gulden. De bezettingsgraad van de treinen steeg vorig jaai tot 38.6 procent (37.1 in 1972- 44 De treinreizigers legden gezamen lijk een afstand af van 8,i miljard kilometer, bijna 5Vt maal de afstand van de aarde tot de zon. De energiecrisis en de auto loze zondagen hebben de spoor wegen 107 miljoen reizigers kilometers en 7,7 miljoen gulden extra opgeleverd. Er viel vorig jaar een daling dn het internationaal en militair vervoer en het aantal tienertoerkaarten te constateren. Er was groeiende belangstelling voor de wandeltochten en dagtochten van de NS: resp. 37.000 en 334.000. De invoering van de gezinskaart werd positief ontvangen, het zaterdagretour was geen succes en werd afgeschaft. Het gehele NS-concern telde vorig jaar 42.933 personeelsleden, waarvan 26.853 bij de spoor wegen. Door automatisering reorganisatie werd het perso neelsbestand bij de spoorwegen met 500 verminderd. Van de to tale exploitatiekosten maakten de personeelskosten 70 procent uit. De aangesloten busmaatschappijen met 2501 bussen en 3190 miljoen reizigerskilometers, stelden 308 miljoen gulden aan inkomsten tegenover 311 miljoen aan kosten. Het goederenvervoer nam met 15 procent in waarde toe, tot 241 miljoen gulden. Een sterke stij ging viel waar te nemen in het aantal vervoerende containers: 150.000, een toename met 40 pro cent. Het binnenlandse goede renvervoer heeft NS geheel over gedaan aan Van Gend en Loos. Tot slot nog wat cijfers: de lengte van het railnet is 2831 kilometer, er zijn 323 stations, 2003 rij tuigen, 14.383 goederenwagons en 613 locomotieven. Monster conferentie in Caracas Caracas Onder auspiciën van de Verenigde Naties is gisteren in de Venezolaanse hoofdstad de grootste conferentie over het zeerecht die ooit is gehouden, begonnen. Er zijn 5000 afge vaardigden uit 150 landen, die zullen proberen een verdrag op te stellen over het gebruik van de oceanen. Meest controversië le punt is dat van de territoriale wateren. De Amerikaanse afgevaardigde Stevenson zei dat de V.S. en de Sowjet-Unie bereid zijn akkoord te gaan met een uitbreiding van de huidige grens van 3 tot 12 mijl. De kustlanden moeten zijns inziens dan wel speciale visserij- en winningsrechten hebben voorbij de 12-mijls- grens. Hij pleitte ook voor gelij ke verdeling van de hulpbron nen in en onder de oceanen on der de hele mensheid. De conferentie werd geopend door VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim, die zei dat er een nieuwe conventie moet worden opgesteld die de bestaande pro blemen oplost zonder nieuwe te scheppen. Het zeerecht moet vi taal element in de creatie van nieuwe vormen van internatio nale samenwerking worden. De (derde) zeerechtconferentie was volgens Waldheim een dringen de noodzaak, omdat het be staande zeerecht werd opgesteld toen veel landen nog niet onaf hankelijk waren en intussen in de techniek en de exploitatie van de zeerijkdom grote schre den voorwaarts zijn gemaakt. Volgens Waldheim is het hoog tijd, dat de lang onbekend ge bleven rijkdom van de zee voor het welzijn van allen en op geordende wijze wordt uitgebuit. Baby stikt in tuigje ÜDEN Op tragische wijze is het 1-jarig dochtertje van de fa milie K. uit Uden gistermiddag om het leven gekomen. Het kind viel uit bed en kwam daardoor 2o ongelukkig in haar tuigje te hangen dat zij de verstikkings dood stierf. Personeelsstop ziekenhuizen in augustus van de baan? Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) zal de in november 1973 voor max. één jaar afgekondigde perso neelsstop voor ziekenhuizen en andere instellingen op het ge bied van de gezondheidszorg niet opschorten. Hij deelde dat gisteren in de Tweede Kamer mee bij de interpellatie van de communist De Leeuw, die om onmiddellijke afschaffing vroeg. Staatssecretaris Hendriks zei. dal niemand heeft kunnen aantonen dat door de personeelsstop dp kwaliteit van de gezondheids zorg wordt aangetast. Hij noem de d e reacties op de bezuini gingsmaatregel meer emotioneel dan verstandelijk. Het is dringend nodig dat aan de sterke kostenstijging in de ge zondheidszorg een halt wordl toegeroepen. De staatssecretaris zei, dat de personeelsstop al na overleg met de bonden is ver soepeld. Te zijner tijd kan do stop vermoedelijk verdwijnen als in het overleg met de bon den nieuwe richtlijnen voor hel personeelsbeleid in ziekenhuizen worden vastgesteld. Dit overleg heeft in augustus plaats Rechter na uitspraak doodgeschoten VADUZ, LIECHTENSTEIN (AP) Tijdens een bloedig drama in een zaal van het hooggerechts hof in Liechtenstein is gisteren opperrechter dr. Walter Hilde- brand door pistoolschoten om het leven gebracht. Een advo- kaat raakte bij de schietpartij gewond. Volgens de Liechtensteinse politie zijn de twee mannen neerge schoten door de aangeklaagde in een civiele procedure, de 41- jarige in Liechtenstein woonach tige Zwitser Reinhold Glatt. Nadat rechter Hildebrand het vonnis had uitgesproken haalde de man een pistool uit zijn tas en vuurde hij zesmaal voordat hij zich aan de inmiddels bin nengestormde politie overgaf. Hildebrand overleed kort na aan komst in het ziekenhuis. De ad- vokaat Ernst Buechel, die lid is van het Liechtensteinse parle ment, liep een schot in zijn arm op. Zijn toestand is niet ernstig. Levertraan is gezond, maar de meeste volwassenen zul len zich uit hun kinderjaren nog wet kunnen herinneren dat het nu niet direct één van de smakelijkste drank jes is. Van die kant dan waarschijnlijk ook veel me deleven met het drie dagen oude tijgertje Elexis, dat op deze fotoserie geconfron teerd wordt met het dage lijkse theelepeltje weer stand gevende vocht. Gezien de weerstand die het beest je biedt, weet Elexis al wat hem boven het hoofd hangt. Tenslotte is duidelijk dat hij het met ons eens is: bah, wat een smaak. In Rotterdam was het gis teren examendag op een kookcursus voor mannen. De deelnemers presenteren hier op de foto him fraai op gemaakte koude schotels, die later met zoveel smaak werden verorberd, dat we gevoeglijk kunnen aannemen dat de meeste kandidaten wel zijn geslaagd. 7 jaar geëist voor serie misdrijven Weduwe Soekarno procedeerde President Soekarno's weduwe, de 33-jarige Dewi Soekarno heeft gisteren met succes voor het hooggerechtshof in Londen ge procedeerd tegen de uitgevers van de autobiografie van calgirl Norma Levy, die had beweerd dat zij de president tijdens een bezoek aan Engeland van dienst was geweest. Mevr. Soekarno kon aantonen dat de Indonesi sche president nooit voet op En gelse bodem heeft gezet, waar op de uitgevers beloofden alle nog voorhanden zijnde exempla ren van het boek te zullen ver nietigen. Norma Levy's bekente- n.ssen leidden vorig jaar reeds tot het ontslag van twee Engel se ministers. Assen keurt naaktshow niet af ASSEN (ANP) De gemeente raad van Assen heeft gister avond met acht tegen vijftien stemmen een motie van de sa menwerkende christelijke frac ties verworpen om het opvoeren van een naaktshow in het ont moetingscentrum De Kolk tij dens de TT-nacht in Assen te betreuren. Het bestuur van De Kolk heeft een eigen verantwoordelijkheid, aldus burgemeester G. Grolle- man. Het ingrijpen op grond van het gemeentelijk subsidie beleid wees hij beslist af. Overi gens staat het volgens de burge meester iedereen vrij om al dan niet naar deze show te gaan. Vredeliug erkent ongelukkig woordgebruik DEN HAAG Er Is geen sprake van dat minister Vredellng van Defensie tijdens het NAVO-over- leg vorige week in de Noorse plaats Bergen bij zijn Ameri kaanse collega Schlessinger ge pleit heft voor een militair in grijpen door de NAVO ln Grie kenland. Dit hebben Vredeling en rijn col lega van Buitenlandse Zaken Van der Stoel gisteren de Twee de Kamer verzekerd in ant woord op vragen van de WD- er* De Koster en Ploeg. Vredeling gaf toe dat zijn verwij ting naar de Breznjev-doctrine hij had gesproken van „een soort omgekeerde Breznjev-doc trine" niet het meest gelukki ge woordgebruik was geweest. Ook minister Van der Stoel bena drukte nog eens dat de Neder landse regering elke vorm van ingrijpen in de binnenlandse structuur van een ander land volstrekt afwijst. Een heel an dere zaak Is het echter, aldus Van der Stoel, dat de regering alles ln het werk blijft stellen om met passende middelen, dus zonder dwang, het herstel van de democratische vrijheden ln Griekenland te bevorderen. UTRECHT (ANP) ,U bent gek, dat kan niet', riep Martha L. (30) in tranen uit toen officier van justitie mr. B. de Hoogh gisteren voor de Utrechtse rechtbank tegen haar man Guus (34) zeven jaar gvangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering eiste. Martha had tijdens het driedaagse marathon-strafproces waarin haar man centraal stond door dik en dun betoogd dat haar echtvriend part noch deel had gehad aan de reeks misdrijven, inbraken, diefstallen, kindermis handeling etc. die hem ln de tenlastelegging werden aange wreven. Vooral d« kindermishandeling waaraan fotograaf Guus zich schuldig zou hebben gemaakt kwalificeerde de officier als bij zonder ernstig: .verdachte meent dat hij volkomen nor maal is. maar d« feiten spreken een andere taal. De officier zei met nadruk, dat de vier aan Guus tenlaste gelegde gevallen van kindermishandeling maar 'n 'schaduw waren van wat zich werkelijk had afgespeeld'. Uit de verklaringen van Guus' doch ters Truus en Ankie blijkt dat de kinderen door een hel zijn gegaan: ze moesten zich vaak uitkleden en dan tuigde hun va der ze af met gummiknuppels, terwijl ze waren vastgebonden. Soms zat hij ze achterna met een gloeiende pook. Wat betrof de vier ten laste gelegde mishan delingen concludeerde mr. De Hoogh op één punt tot vrij spraak: door tijdgebrek had hij de bewijsvoering inzake mishan deling van het zoontje August niet rond kunnen krijgen. Wat de delicten in de vc-rmogens- sfeer betrof moest de officier een aantal punten in de dagvaar ding laten vallen. Guus ex-compagnon ln het fotobe- drijf Cor de M. (33) was er rui terlijk voor uitgekomen dat hij en niet Guus wat de talloze in braken en diefstallen betrof de man was geweest din de zaak dirigeerde. Cor, die op de twee de procesdag 'schoon schip' had gemaakt nadat hij uit de kran ten had moeten vernemen dat Guus ook zijn kinderen regel matig had afgetuigd en nadat bovendien Guus hem van alles ln de schoenen had willen schui ven. hoorde wegens het plegen van inbraken en diefstallen vijf Jaar met aftrek tegen zich ei sen. Guus' ega Martha, die met name actief zou zijn geweest op het gebied van de flessetrekke- rij (minstens 42 aangiften van flessetrekkerij zijn er tot nu toe binnen) hoorde twee jaar en zes maanden tegen zich eisen. En tegen Cor P. (40) en Lambert van der S. (30), di« een onder- Van parlementaire redactU DEN HAAG Na dc werkgevers en werknemers zijn de onderne mers in bet midden- en kleinbe drijf met een eisenpakket bij d« regering gekomen. De midden standsorganisaties willen o.m. verlaging van de belastingdruk, intrekking van de prljsvoor- schriften en een loonbeleld dal is afgestemd op de lage produc tiviteitsontwikkeling in de dien stensector. Gistermiddag heeft een delegatie van de drie mid denstandsbonden het eisenpak ket aan minister-president Den Uyl en staatssecretaris Haze- kamp (Middenstand) aangebo den. Het betreft hier maatregelen vooi de korte termijn, omdat de on dernemers in het midden- en kleinbedrijf ernstige dalingen van hun Inkomens ondergaan. Later komen de bonden met een wensenpakket voor de middel lange termijn. Als de regering pen rechtvaardige inkomenspolitiek wil voeren, dan mag worden verwacht dat ook het midden- en kleinbedrijf daarvan zal profiteren, zei da voorzitter van het overlegor gaan der drie centrale midden standsorganisaties gisteren op een gecombineerde kaderbijeen komst. In een toelichting op de gewenste maatregel wees hij erop dat de loonsomstijging voor het midden- en kleinbedrijf dit jaar gemid deld 16 percent zal bedragen. In de detnil-handel zelfs 23 percent doordat het minimumloon werd verhoogd en een wettelijk mini mum-jeugdloon werd Ingevoerd. Mede door het zwakke prijsbe leid. waarbij een deel van de kosten niet in de prijzen mag worden doorberekend, gaan de inkomens achteruit. De omzet- verwachtingen zijn trouwem minder gunstig. Het beleid van minister Boersma, dat een so ciaal beleid moet zijn, is voor het midden- en kleinbedrijf in feite een a-soclaal beleid, zei voorzitter Pors. Als de wensen van de midden standsbonden worden Ingewil ligd zullen de lonen minder sterk stijgen, maar ook prijsstij gingen worden dan minder. Mede door vermindering van de belastingdruk zullen de mensen er dan reëel niet op achteruit gaan. zodat de koopkracht niet wordt nnngetast. De werkingssfeer van de wet werkloosheidsvoorziening moet ten behoeve van de zelfstandige worden verbreed. De volksver zekering arbeidsongeschiktheid zou versneld dienen in te gaan door tussentijdse voorzieningen. Premier Den Uyl zei dat ook de regering met zorg vervuld is over de inkomensontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf en het aangeboden eisenpakket ernstig zal bestuderen. geschikte rol hadden gespeeld in het geheel, werden gevange nisstraffen van respectievelijk een jaar en zeg maaden en twee jaar gevorderd. Uitspraak 4 juli Geen naakt SAINT TROPEZ (AP) - Op de stranden van St. Tropez, waar eens de bikini opgang maakte en meisjes al Jaren topless rondlopen, mag dit jaar niet meer geheel naakt worden rond gelopen. De openbare aanklager van het departement VAR heeft de poli tie de opdracht gegeven op de stranden te patrouilleren en een ieder die niet voorzien is van een broekje of iets wat daar voor moet doorgaan op de hon te slingeren. Op overtreding van het verhnd komt een eenheidsboete vah 1.000 francs (ongeveer 500 gul den) te staan. Het afgelopen jaar werd nudisme soms toege staan. De topless-badpakkenmodo z-.l niet door de maatregel worden aangetast. PARIJS Eerst nu hebben de Franse bisschoppen zich uitge sproken tegen de „laagstaande insinuaties" rond de dood van kardinaal Jean Danielou s.j. (69 Jaar) op 20 mei. Het satirische en vaak anticlericale weekblad ,,Le Canard Enchaine" had 29 mei onthuld dat de kardinaal gestorven was ln het huls van de 25-jarige cabnrctdanseres Mimi Santoni. Volgens het blad zou de kardinaal haar niet slechts u't pastorale overwegmgen hebben opgezocht. Het feit van het bezoek werd door de kerkelijke autoriteiten niet ontkend. Het stond trou wens in het politierapport. Ook werd bevestigd dnt dc kardinaal de danseres reeds meermalen had bezocht. De danseres Mimi Satoni heeft intussen verklaard, dat de kar dinaal b.'j haar op bezoek kwam met een grote geldsom voor haar kind. waarmee de vader haar had laten zitten. Danielou had van een kennis van haaf noodsituatie gehoord en besloten haar te helpen, zodat de vrouv* haar kind een onderdak zou kunnen bezorgen en zelf weef zou kunnen gaan werken. „Ik zweer op de bijbel aldus dr danseres dat er tussen mij en de kardinaal nooit een zondl' ge verhouding heeft bestaan". In hun verklaring schrijven d4 Franse b«schoppen onder meef dat het apostolaat van patel Danielou zich ruim veert'g Jnaf heeft u;tgestrekt tot de meesl uitecnlop-nde kringen en vaak ook tot de meest misdrelden zo- wel binnen els buiten de katho- lieke wereld. Om afbreuk t doen aan deze wijdverbreide rt» putatie van de kard'naal z< schrijven de bisschoppen zljj lasterlijke insinuaties en satiri sche aanvallen ontoereikend"

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7