Smdóa Sowia/nt Schade van dri^niljoen na explosie bij Shell TWEEDE NEDERLAAG BRITSE REGERING MBUÊÊÊÊm Belastingdruk opvangen met gasopbrengst Bezoek LILIADE AKERSLOOT - Internationale Lelietentoonstelling Voorstel KVP: Europa niet eens over maximum snelheden Rep en Neeskens tekenden Mooi weer DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND «5e JAARGANG No. 19842 VRIJDAG 21 JUNI 1974 T.V.-SELECTIE WEINIG VERANDERING Droog en vrij zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind tussen noord en oost. Minimumtemperaturen on geveer 10 graden, maxima mor- gen circa 22 graden. Aan de kust iets lager. Morgen zon op 04.20, zon onder 21.04, Scheveningen hoogwater 04.18 en 16.48, laagwater 0.00 en 12.25. Al geholpen? Op Ned. 1 om 22.15 uur deel I van een nieuwe komische Britse se rie: ..Wordt u al geholpen?" Om 20.21 uur de vliegpogingen van 40 Nederlanders en Zwit sers op eigen kracht onder het kopje „Vlieg er eens uit. Ned. Ook voor meisjes De 9-jarige Ann Marie Sandguist uit de Amerikaanse stad Denver moet op gerechtelijk bevel worden toege laten tot de honkbalclub van deze stad. Het clubbestuur had haar het lidmaatschap ontzegd omdat de club alleen toegankelijk zou zijn voor jon gens en mannen. Motor in blik Een Amerikaanse fabriek voor vruch tensappen heeft een auto laten ver vaardigen in de vorm van een blik vruchtensap. Na de reclame-actie zal de wagen naar een automuseum gaan. Gisteren was het Ladies Day op de beroemde renbaan van Ascott. Een Argentijnse verscheen in een lange grijze iurk met daarover een sluier van tule. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De minderheidsregering Wilson heeft gis teravond voor de tweede maal in 24 uur een smedelij- kee parlementaire nederlaag geleden. In de stemming over een conservatieve motie tegen Labours plannen om een groot deel van de Britse tv-industrle te natio naliseren, werd de regering verslagen met 21 stem men, 12 meer dan in de nederlaag van de avond tevo- tussen de regering, die al genoeg zorgen had. en de oppositie, die er op rekende dat zelfs een aantal socia listen zou stemmen tegen Labours beslissing om de nachttarieven van de elektriciteit te verhogen met 70 pet. Het debat over de nationaliseringen eindigde met 290 stemmen voor een regeringsmotie en 311 voor de mo tie van de oppositie. De omvang van zijn tweede ne derlaag was een zware schok voor het kabinet Wilson, dat een dergelijke klap niet verwacht had. 13 liberale Lagerhuisleden, 7 Noordierse unionisten, 6 Schotse na tionalisten en Dick Taverne, de onafhankelijke La- bour-afgevaardigde, hebben met de conservatieven te gen de politiek van de minderheidsregering gesteod. Nadien verklaarde de socialistische fractieleider, Ro bert Mellish, dat de Britse parlementaire situatie oh- houdbaar geworden was. „Het electoraat moet zich nu gereed houden en begrijpen waarom nieuwe verkiezin gen nodig zijn. Als ik het voor het zeggen had, zou ik de kiezers morgen al laten stemmen", aldus Mellish. Premier Wilson, van wie de uiteindelijke beslissing over de verkiezingsdatum afhangt, zei dat de stem ming in het Lagerhuis belangrijke politieke en consti- tuonele vraagstukken naar voren gebracht had. Zij zullen worden onderzocht, waarna de minderheidsre gering haar beslissing bekend zal maken. Oppositieleider Heath heeft premier Wilson niet ver zocht het parlement te ontbinden, wat bewijst dat de conservatieven zelf nog geen nieuwe verkiezingen wensen. De Britse politieke partijen zijn immers traditioneel gekant tegen zomerverkiezlngen, omdat ze daarin veel steemmen verliezen wegens de vakantie. Premier Wil son zal echter nog verkiezingen kunnen uitschrijven in de eerste helft van juli, maar het najaar zal wel de voorkeur hebben. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Voor naar schatting tweeënhalf tot drie miljoen gulden dlrekte schade is aangericht bij een felle brand op het chemicomplex van Shell in Pernis. De brand brak gistermiddag uit omstreeks twaalf uur, door het springen van een benzine-zul- veringsleiding in een nafta-kraakinstallatie. Vijf mensen raakten gewond en moesten in het ziekenhuis behandeld worden. Even tuele sabotage wordt door de Shell uitgesloten geacht. De schade aan de installatie kan volgens drs. E. Meinsma, direc teur Shell Nederland Chemie, binnen enkele maanden hersteld worden. De kraakinstallatie zorgde voor de fabrikage van ethy- leen en propyleen, grondstoffen voor de plastic-industrie en lever de als bijprodukt benzine. Een van de leidingen voor de zuive ring van de benzine scheurde gistermiddag, zodat een wolk ben- zinegas ontsnapte. Bij de controlekamer van de kraakinstallatie ontplofte de gaswolk onder invloed van hitte van naburige ovens. Personeel van de Shell slaagde erin de schade beperkt te hou den, door tijdig het fabrikageproces stil te zetten. Men kon niet voorkomen, dat de controlekamer van de installatie ernstige schade opliep. De brand was omstreeks twee uur vrijwel geheel bedwongen door de bedrijfsbrandweer, geassisteerd door Rotterdamse colle ga's, die met groot materieel uitgerukt waren. Volgens directeur Meinsma zal de produktle van de vernielde in stallatie overgenomen kunnen worden door de Shell-vestiging Moerdijk, waar men overcapaciteit heeft. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag In KVP-krlngen bestaat veel sympathie voor de wens van werkgevers en ondernemers in het midden- en kleinbedrijf om de belastingdruk volgend jaar niet te verhogen. De KVP meent dat dc regering de stijging van de uitgaven kan opvangen door de extra opbrengsten van het aardgas daarvoor aan te wenden. WENEN Op aanraden van de Nederlandse minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) heeft de Raad van Europese verkeersministers zich nog niet uitgesproken over een maxi mum snelheidsbeperking op Eu ropese snelwegen. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau kan het aardgas de Nederlandse schat kist belangrijk meer in het la tje brengen. Wanneer dc export prijs wordt verhoogd en ook de binnenlandse prijs wordt aange past, zal het aardgas aan de staat zo'n 1.5 tot 2 miljard gul den meer opbrengen. Volgens de KVP zou het onjuist zijn de extra baten van het aardgas zonder meer in de rijksbegroting te verwerken. Be ter wordt 't gevonden de meer opbrengsten te gebruiken om de belastingdruk niet te verzwa- Minimumprijs Minister Westerterp heeft voorge- rvtV"M~h/i AmllOOO' sfeld d« heslissino ..it .p «t.ll.n 1,1 OUU UlIUlOfJI» Een impressie van de ravage die bij Shell Per nis is aangericht, toen zich gisteren op het chemiecomplex een explosie voordeed. De schade bedraagt naar schatting drie miljoen gul den. mÊÊËKÊÊÊÊËÊ/ÊKmÊÊBMÊÊBMIMÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊMÊKBmMm steid de beslissing uit te stellen tot december, wanneer de Raad opnieuw bijeenkomt. De waar den van de thans geldende snel heidsbeperkingen moeten eerst tegen elkaar worden afgewogen, alvorens een wijziging aan te brengen in de thans geldende wettelijke bepalingen. Wel ging de raad akkoord met de aanbe velingen om op andere wegen een limiet vast te stellen van 100 km per uur, echter met handhaving van de snelheden zoals zij thans gelden. DEN HAAG (ANP) —Met Ingang van 1 juli zullen de minimum prijzen per brood van 800 gram verhoogd worden met 3 ct. voor gesneden, verpakt brood en met 2 cent voor ander brood. Deze verhogingen zijn gebaseerd op niet doorberekende kostenstij gingen in de broodbakkcrijsec- tor sinds 1 april vorig Jaar. al dus het Ministerie van Econo mische Zaken. Frankrijk kent straks ook het probleem van de autonummer platen met drie letters Men is nu bang voor lettercombi naties, die beledigende of schut- tingwoorden vormen. Hoewel Brazilië zich via een redelijke overwinning op Zaire gemakkelijk kan plaatsen voor de volgende ronde in het Wereldkampioenschap Voetballen in West-Duitsland, zijn de fans aan het thuisfront toch ontevreden. Hun ongenoe gen brachten ze tot uitdrukking door in Rio de Janeiro een „begrafenis" te hou den van coach Zagallo. (Van onze sportredactie) HILTRUP Voor Johnny Rep Is een einde gekomen aan de onzekerheid omtrent zijn toe komst. Gisteravond tekende hij een contract, dat hem voor de periode van drie jaar aan Ajax verbindt Johnny Rep besloot niet in te gaan op een aanbieding van o.a. Anderlecht omdat hij „daar wel iets meer kon ver dienen. maar niet zoveel dat het de moeite was om naar het buitenland te gaan". Enkele uren eerder zette Jo- WK '74 han Neeskens zijn handteke ning onder een contract voor FC Barcelona, voor welke ver eniging hij de komende drie jaar zal uitkomen. Manager Hans Kraay: „De uitverkoop bij Ajax is gestopt. Ik heb vandaag een speler ver loren en een speler gewonnen. Men zou dus kunnen zeggen dat ik gelijkgespeeld heb". In het kamp zelf gaat alles niet helemaal naar wens. Bond arts Frits Kessel staat mach teloos tegenover een virus, waartegen volgens hem „slechts weinig te doen is". Acht spelers, onder wie Johan Cruyff, en vijf begeleiders heb ben last van hevige maag- en darmstoornissen. Bij het be handelen van de zieken moet Frits Kessel nauwgelet reke ning houden geen geneesmid delen te verstrekken, waardoor een speler bij een eventuele dopingcontrole positief zou kunnen reageren. De Neder landse leiding heeft verder van de Westduitse veiligheidspolitie een kleine reprimande gekre gen. Vooral tijdens persconfe renties bleek het de politie on mogelijk de haar opgelegde taak voor honderd procent uit te voeren. Zie verder de sportpagina's. DEN HAAG/LEIDEN Vandaagis het de langste dag van het jaar, 21 juni. De zo mer zet in met mooi weer, dat nog ver scheidene dagen zal aanhouden, hoewel we met het korter worden van de dagen onvermijdelijk weer richting winter koer sen. De zon kwam vanmorgen om 19 mi nuten over 4 op en gaat straks om 4 over 9 onder; van de 24 uur schijnt van daag de zon 16 uur en drie kwartier. Voor ons land, maar ook voor bijna heel Europa ziet de weers verwachting er goed uit. Oorzaak is een hoge drukgebied, waarvan het centrum boven de Noordzee llgL Prinses Beatrix heeft gisteravond te Leiden in De Burcht de gala voorstelling van het lustrumstuk BeNard bijgewoond. Deze voor stelling had plaats in het kader van de 32ste lustrumviering van Sociëteit Minerva. Op de foto: prinses Beatrix op de trappen van De Burcht, in gezelschap van de praeses collegil de heer J. R, Brakema. TOT EN MET MAANDAG 24 JUNI 1974 (van 19 juni tot en met 24 juni 1974) Geopend van 9.00 uur tot 22.30 uur TIJDENS VOETBALWEDSTRIJDEN INGESCHAKELDE TV-TOESTELLEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1