c Frisol-Flair naar Tour om te leren PROTEST TEGEN GEDRAG SCHÖN Zaïre wilde na debacle meteen naar huis terug DURE START Den Hertog werd door Knetemann ont luisterd tv Ciska Janssen op ver nu toch recordhoudster OOK LUIS OCANA WAARSCHIJNLIJK NIET IN DE TOUR Sportwereld LEIDSE COURANT WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Van onze sportredactie Er heerst een prikkelbare stemming in het Duitse trainingskamp Malente. De resultaten zijn niet zoals was verwacht en het pu bliek keert zich tegen de ei gen spelers. Trainer Hel mut Schön vergat zich toen een team van de Oosten rijkse televisie (weer) in Malente opdook. Schön zei bits: „Zijn jullie er nou weer? Waarom hebben jul lie je niet gekwalificeerd? Dan zou ik niet zoveel last van jullie hebben". De Oos tenrijkse TV heeft een pro test ingediend bij het orga nisatiecomité. HET VOETBALLEGIOEN dat zich vooral op de dagen dat er niet wordt gevoet bald, mateloos verveelt en dan maar het café opzoekt, heeft een in Duitsland met veel genoegen verteld grap je opgeleverd. Verwijzend naar de onvoorstelbare en niet te lessen dorst van het legioen zegt men: ,,De Schotse spelers die voor een dopingtest worden op geroepen, krijgen geen con trole. Ze ondergaan meteen een bloedproef" OPGEPAST heren scheids rechters. Na de zege van 9-0 op Zaïre pakte de Joe goslaaf Bogicevic ijlings de bal en holde er mee naar de kleedkamer. Hij gaf de bal niet terug. Bogicevic: „Deze trofee laat ik me niet ontnemen. En als het even kan, neem ik ook de bal mee. waarmee wij de finale gaan winnen". HET STADSBESTUUR van Neu Isenburg heeft twintig jeugdige Joegoslavische voetballers uit Serajewo uit genodigd op haar kosten het laatste deel van het we reldkampioenschap bij te wonen. Zij zullen onder an dere Joegoslavië-Schotland, morgen in Frankfurt, bijwo nen. Het stadsbestuur ver klaart deze geste met: „Er word in dit toernooi zoveel WK-VARIA geld voor voetbelprofs uit gegeven. dat die paar ama teurs er voor onze rekening best bij kunnen". ELKE DAG verdwijnen er in de binnenstad van Frankfort vlaggen, die de gemeente op diverse plaat sen laat wapperen. Er is besloten dat voortaan alleen nog op dagen dat in Frank fort wordt gevoetbald, de vlaggen aan de masten zul len worden aangebracht. SIR ALF RAMSEY, de in april ontslagen trainer van het Engelse nationale elftal, is in Frankfort als TV-com- mentator. Er wordt gefluis- terd dat hij daarvoor twee ton incasseert. Ramsey wei gert elk interview met de mededeling: „In mijn con tract met de tv-maatschap- pij staat, dat ik met n>e mand mag spreken". Hij schrijft wel een commen taarkolom voor een Engels TWEE SPELERS moeten in dit toernooi extra oppas sen niet nog eens tegen een gele kaart aan te lopen. Het zijn Gerd Kische van Oost- Duitsland en Carlos Babing- ton van Argentië. Zij heb ben in dit toernooi twee maal de gele kaart gekre gen en drie is het maxi mum. Hierover was enig misverstand gerezen omdat het bureau van het organi satiecomité eerst meldde, dat twee gele kaarten uit schakeling voor een wed strijd betekenden. En de rectificatie meldde, dat dit drie moet zijn. INDIEN TWEE of meer ploegen in de eerste finale- ronde hetzelfde aantal pun ten vergaren, komen de doelcijfers in het geding. Indien het verschil gelijk is (4-2 en 6-4 bijvoorbeeld) gaat de ploeg die de meeste treffers op zijn naam heeft naar de tweede finaleronde. Indien de bovenste twee hetzelfde puntentotaal en ook dezelfde doelcijfers hebben, wordt geloot wie de eerste of tweede plaa's in de groep zal bezetten, In dien natuurlijk nummer drie geen kans meer heeft. Organiseren is iets. dat de Duitsers wel ligt. Bij de wedstrijden zal niemand op een plaats zijn, waar hij niet hoort. De fotografen kunnen ervan meepraten. Het Lijkt of zij rugreclame meevoeren. In plaats van perskaarten voeren zij een soort rugreclame mee. Zonder komen ze het stadion niet in. FRANKFORT Het had niet veel gescheeld of de ploeg van Zaïre was na de onthutsende nederlaag van 9-0 tegen Joegoslavië naar huis gegaan. De spelers weigerden nog in het we- reldtoernooi uit te komen. Achter hermetisch gesloten deuren voerde trainer Vidi- nic eeen acht uur durend gesprek met de spelers. De teiefoonverbwling tus sen hotel „Jagdschlöszchen" in Asscheberg en Zaire's hoofdstad K nshase stond roodgloeiend. Het langdurig gesprek werd zelfs niet on derbroken om te eten. Ein delijk, in de avonduren, deelde de vertrouwensman van de ploeg, een zekere Mbombi, mee dat Zaïre als nog op 22 juni tegen Brazi lië zal aantreden, en hij WK OP TV ZATERDAG 33 JUNI Ned. I 15.65 17.45 Schotland Jot- hoopte dat een debacle dan zou uitblijven. Indien Zaïre had besloten naar huis te gaan, zou dat voor Braz'lië dramatisch zijn geweest. Brazilië had dan een reglementaire zege van 2-0 geboekt en dat zou waarschijnlijk te weinig zijn geweest om zich tc plaatsen Hoe ontluisterd de mannen van Zaïre zich voelden, werd gedemonstreerd door Ilunga Mwepu, die het be stond scheidsrechter Delga- do uk Columbia een schop tegen zijn achterwerk te ge ven. De strafcommissie van de FIFA heeft zich over het geval gebogen omdat Del- gado de verkeerde speler van het veld heeft gezon den. Zagre, dat tegen Joe goslavië al met 4-0 achter stond, protesteerde tegen een vrije schop. Delgado draaide rich om, en voelde eesklaps een voetbalschoen tegen het ondereinde vaa zijn rug Dader was Mwe pu, maar die was schielijk weggelopen. Delgado toonde de dichtsbijzijnde speler. Ndaye, de rode kaart. Mwe pu speelde gewoon verder De strafcommissie, ge schrokken van de reactie van Zaïre om het wereld kampioenschap de rug toe te keren, beraadde zich gis teren nog uitgebreid over maatregelen. Mag Ndaye alsnog tegen Brazilië aantreden en mee doen. of doet de FIFA of zijn neus bloedt en wordt de straf van Ndaye ingetrok ken? Het doet er niet veel toe. maar het recht zal toch zijn loop moeten hebben HERMAN VAN BF.RGEM DORDRECHT Een jaar eerder dan In de planning was opgeno men stuurt Frisol de Dordtse firma die via haar directeur Nico de Vries steeds maar weer opnieuw transfusies aan de bloedarme Nederlandse prof wielrennerij toedient een ploeg naar de Tour de France. Het grote jaarlijkse wieler spektakel waarvan volgende week zaterdag 29 juni de 61ste aflevering een feit is ge worden. Achter het Initiatief van Frisol om nu alreeds aan de Tour deel te nemen gaat de nuchtere filo sofie van Nico de Vries schuil. „Dit jaar is voor ons een test case, een proefjaar. Dat de Tour daarvoor moet fungeren is eigenlijk wel logisch, want een grote coureur wordt niet ge maakt in rondjes om de kerk, maar wel in grote .etappewed strijden. En daarom gaan wij nu naar de Tour, om eens te kijken en natuurlijk om heel veel te leren. En wie weet, zit er voor ons misschien nog een verrassing in. dat zou wel aan genaam zijn". En terwijl hij voor de zoveelste maal de vlam in zijn pijp probeert te doen vult 'De Vries aan: „Op het moment dat bekend is geworden dat Fri sol plannen had om naar de Tour deel te nemen, kwamen meteen de negatieve reacties naar vo ren. „wat mot Frisol nou in de Tour. En ze kunnen daar op hun bek krijgen". Ga maar door. Waarom heb ik me wei eens afgevraagd reageert men op 'n dergelijke wijze. Heus ik heb totaal geen hooggespannen verwachtingen van deze ploeg en niemand van onze mensen heeft ze. Maar we willen de wie lersport opbouwen. Alles wat we in de komende Ronde aan prijs jes in de wactoi slepen is w.nst". Frisol gaat niet alleen het Toura- vontuur in, maar heeft de steun moreel en materieel ontvangen van „Flair Plastique" uit Til burg. Deze firma was enthou siast voor de plannen van Frisol Sport en besloot de participeren in een ploeg die zal heten: FRI SOL-FLAIR Kopman van Frisol-Flair is Fedor den Hertog. Die gisteren, tij dens het voorstellen van deze enrige Nederlandse Tourformatie waarschuwde voor de bij som mige mensen nu al te hoogge spannen verwachtingen. „Men wil van mij prestaties hebben, maar dat kan natuurlijk niet. Op de eerste plaats moet onze ploeg groeien naar een goede samenwerking, en dat duurt wel enige dagen, en op de tweede plaats rijden we niet alleen. Het is voor de meeste van on de eerste Tour de France en dat mag niet vergeten worden". De sterk vermagerde Kees Pelle- naars die gisteren hij de presen tatie de speciale gast van Frisol was, sloeg Piet Liebregts vader lijk op de schouder en wenste hen\ alle sterkte toe. S-teun Liebregts: „Ik sta ergens wel met knikkende knieën, voor mij is het ook de eerste maal dat ik als ploegleider naar de Tour ga. Maar Kees Pellenaars heeft me er helemaal naar toegepraat. Ik heb een verschrikkelijke steun aan hem gehad" Niet alleen Piet Liebregts, maar Frisol in zijn geheel, want zon der Kees Pellenaars zou er waarschijnlijk geen ploeg van Frisol Flair aan de tour hebben deelgenomen. De Vries: „We hebben erg veel aan Pelle naars te danken. H-ij kent ieder een. Het was dag Michel, en ha Louis, en dag Felix, tegen Levi- tan. Neen. Pellenaers zijn we enorm veel dank verschuldigd". Deelnemen aan de Tour de Fran ce kost een hoop geld voor een ploeg, maar Frisol Flair heeft niet het volle pond hoeven te be talen. „Het bleek dat Levitan ons met Fedor graag wilde heb ben. nou dat kon. maar dan moest hij ook wat water bij de wijn doen", aldus een lachende De Vries. „En dat heeft hij ge daan ook". BERT HOOGDUIN De Nederlandse ploeg van Frisol Flair zal bestaan uit Fedor den Hertog, Cees Priem, Henk Poppe, Piet van Katwijk. Wim Prinsen. Henk Prinsen, Donald Allen (Aus.), Lorenzo A'aimo (Ita.), Albert Huizebosch en Wil de V4am. Kneteman (l.) ontluisterde zijn directe opponent Fedor den Hertog (r.) TT Assen met dertig rijders in elke klasse Van onze sportredactie ASSEN De laatste zaterdag van de maand juni is op de in ternationale motorsportkalender steevast gereserveerd voor Ne derlands grootste sportevene ment wat publieke belangstel ling betreft: de TT-races in As sen. Vorig jaar telde men 120.000 be zoekers en dat zal deze keer on danks de wereldkampioenschap pen voetbal niet veel minder rijn. Burgemeester mr. P. P. Agter van Assen „Dankzij onze goede connecties met de internationale voetbalfederatie wordt er in West-Duitsland niet gespeeld in ons TT-weekeind'. Er zullen dit jaar meer deelne mers aan de start verschijnen dan ooit tevoren. Tot nu toe vertrokken er in alle soloklas sen steeds maximaal 28 rijders. De F. I. M. wil met ingang van volgend jaar dat Maximum ver hogen tot dertig. En daarop vooruitlopend hebben de Drent- sche organisatoren dat aantal nu reeds aangehouden. Tot de trainingen worden nu in elke klasse 36 of 37 coureurs toegela ten. MONT DE MARSAN Luis Oca na winnaar van de Ronde van Frankrijk 1973 zal waarschijn lijk dit jaar niet starten. Bij een valpartij in de Ronde van de Aude liep hij een ernstige arm- blessure op. In dezelfde ronde nam Cees Bal (Ned. >gisteren de leiding over. In de vierde etappe werd hij vijfde. Hoban (GB) won de 203 kilometer in 5.23.21. De Brit heeft een achterstand van zeven seconden op leider Bal. De Italiaan Paolini boekte giste ren zijn vierde ritzege in de Ronde van Zwitserland. Uitslag negende etappe: 1. Pnollnl 197 km In 5.11.27. 2 An:on o (Ita) 3. Bl- t*s! fit». 9 Tabak (Ned). 10. V. d. Leeuw. 51. De Waal 52. Pijnen KlBRsement1 Meri-kx 40.31 33. 2 Petterson (Zwe) op 45 se> 3 Lopez Carrll (Spa) op 1.14 Tabak .op 16 22) is met een 22e plaats de bes te Nederlander Albert Hulzebos (Fris .1) zegevierde In de profronde van de Notenhout ln Nijmegen. AMSTERDAM Op de baan van het Olympisch stadion hebben gisteravond 900 toeschouwers gezien hoever Fedor den Hertog en Gerrie Knettemann in 'n half profseizoen uit elkaar zijn ge groeid. Knetemann heeft Den Hertog „opgevreten" in de per soonlijke achtervolging, bijnum mer van de Grote Prijs van Amsterdam. Het was de enige verrassing. We reldkampioen Cees Stam won het hoofdnummer de grote prijs der profstayers, Gaby Minneboo was bij de amateurs ongenaak baar en een omnium werd een simpele overwinning voor Leijn Loevestijn. Achtervolger Knetemann maakte de op de tamelijk zware sta- dionbaan redelijke tijd van zes minuten 26,3 seconden over de 5000 meter. Opvallender echter was de manier waarop Den Hertog ontluisterd werd. Knete mann reed met de allure van de man die weet aan een goed sei zoen bezig te zijn en het leek meer op genade dan op een ge brek aan macht dat hij Den Hertog de schande van het in halen bespaarde. Gaby Minneboo, pas twee weken in training na zijn sleutelbeen breuk, die hem vijf weken had stilgelegd, speelde achter gang maker Bruno Walrave met zijn tegenstanders. In het internationaal zo kleine we reldje van de profstayer zal nieu weling Harrie van Leeuwen ze ker kunnen meedraaien. Zij he< dan op een ander niveau dan dat van Cees Stam. De wereld kampioen won de eerste rit over twntig kilometer. In de tweeae race over die dubbele afstand werd Stam na acht kilometer verrast door een tempoverho ging van gangmaker Staken burg. Stam was wel verrast, raakte los. verspeelde bijna een ronde, maar lag elf ronden later weer superieur op kop. DEN HAAG Gallnhocco krijgt alsnog een eerste prijs door do Stichting Nederlandse Draf- en Rensport toegewezen. Het paard van trainer Bertus Riem cn Joc key Henk van der Kraats kwam als groot favoriet in de Musical Rldeprijs van woensdagmiddag 5 Juni als tweede over de eind streep. Het paard had zwaar hinder aan de start ondervonden. De star ter liet de paarden plotseling vertrekken, terwijl er nog een helper voor de startboxen liep Hierdoor moest van der Kraat» zijn paard inhouden en met grn- te achterstand proberen nog zo ver mogelijk te komen. Hij werd tweede. En diende een claim in voor dc> eerste prijs. Deze is toegewezen, zodat de ren naast Earlydiso 2 winnaars heeft. Ook de trainer van Mister Mike, Herman de Graaf diende een claim in. De NDR wees deze claim echter af. omdat een ren daarna bewezen werd dat Mister Mike voor zo'n goede prestatie toch niet ln staat zou zijn geweest. ESDO zondag tegen VTL (Van onze sportredactie) DEN HAAG De voor degrada tie uit de derde klasse belang rijke wedstrijd ESDO L zal zondag (12.00 uur) op het veld van ASC in Oegstgeest ge speeld worden. De andere voor deze na-competitie belangrijke ontmoeting ASC-N'aassluis zal op hetzelfde tijdstip in Maas sluis (VDL-terrein) beginnen. RENTIPS DEN HAAG Voor de drie ren nen van aanstaande zondagmid dag komen de insider rentips ditmaal van Marlunno Ooms, de blonde renamatrice van de Was- senaarse baan. De oud-rol- schaatskampioene deed het niet met volle overtuiging, omdat z.n ze vertelde: „Zelf speel ik nooit op de totalisator". De tips: Donna Marlnprljs: 1. Step Down (Van der Kraats), 2. Funchal (Schwarzkftchel), 3. Mademoi selle (Bier) en outsider: Anna van Oranje (Hallam). Kinczemprijs: I. Queen of Roses S (Wetemans), 2. Rosebud (Schwarzkllchel) en 3. Rock Al- dis (Toet). Ahgars Sonprljs: 1. Jolly Jinks Rose. 2. Frederifliie (Schwarzkil- chel) en outsider: Bearley (Weiss). ZURICH. De strafcommissie van de UEFA, gisteravond naar aanleiding van de ongeregeldhe den bij Feyenoord Tottenham Hotspur bijeen, zal pas vandaag een beslissing nemen. NICE. Het Nederlandse schaak- tenm heeft in de zesde ronde een voorsprong van 2-1 geno men op Finland. Jan Timman gaf zijn afgebroken partij tegen Kortsnoj op, waardoor de eind stand tegen Rusland 3-1. werd. Nederland staat in het alge meen klassement op de zesde plaats. MEDEMBLIK. Ben Staartjes is in de tweede race van het wereld kampioenschap zeilen in de Tempestklasse in de achterhoe de geëindigd. De Amerikaan Schöttle won gisteren in het wereldkampioenschap 420-klasse staat Careis (Ned.) na de race van gisteren, waarin hij zeven de werd, tweede. COEVORDEN. Na een nederlaag van 3-0 (15-1. 15-2. 15-11) tegen Polen is Nederland als laatste geindigd in het vierlandenvol- leybaltoernooi in Coevorden. Po len werd eerste. FC Twente bijna akkoord met doelman Cent ENSCHEDE. FC Twente heeft de onderhandelingen met een nieu we doelman nagenoeg afgerond. De nieuwe man komt uit België Het is niet de 20-jarige Pfaff van Beveren Waas, maar de vijf iaar oudere doelman van Gent. Trainer Kohn: „Pfaf werd te duur. Met de andere doelman denk ik nog voor het weekeinde rond te komen". UTRECHT Ciska Janssen kan zich dan nu toch Nederlands re cordhoudster verspringen noe men. De atlete van Sagitta, die vorige week woensdag in Utrecht 6,39 meter ver sprong en daarmee het nationale record van Corrie Bakker met vier centimeter verbeterde, zag die sprong niet als record erkend omdat de reglementair voorge schreven windmeter ontbrak. Gisteravond tijdens atletiekwed strijden in Utrecht sprong Ciska Jansen bi| vrijwel volkomen windstilte 6,35 meter, waarmee zij het record van Corrie Bak- ke evenaarde. Zij voldeed daarmee tevens aan de limiet voor deelneming aan de Euro pese atletiekkampioenschappen. Naast Ciska Janssen voldeed nok nationaal recordhoudster speer werpen Elly van Beusekom (av Castricum), die 55.20 wierp, aan de limiet. De Oostduitse heren a'letiekploeg heeft in Londen de interland wedstrijd tegen Groot Brittannië met ruim verschil gewonnen: 12.3-86 punten. De Oostduitser Klaus Peter Justus liep de 1500 meter in 3.38,8. waarmee bil de beste Europese seizoeuprestatie leverde. In Praag sprong de 19-jarige Rus Karisson 2.23 meter hoog. De Tsjech Kodes liep de 400 méter horden in 49.1 seconden. Henk Kalf (GVAV) won gister avond in Huizen dj derde wed strijd van de Zomeravond Cup. competitie. Hij liep de 15 k'iometer in 50 minuten en 30 seconden. J (weliswaar evenaring) voor Siifca Jansef

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13