Defensienota bij Navo nog steeds in discussie Termijn sparen. Rijkspostspaarbank Inflatie nog eerste probleem in Nederland Rijles op apart oefenterrein Maarschalk Zjoekov „de Eisenhower van Rusland", overleden r#^ [Coupon m uw nationale spaarinstellinff WOENSDAG 19 JUNI 1974 L^UiiANf PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/OTTAWA. -L Terwijl in Nederland de politieke en militaire meningsverschillen over de Nederlandse de fensie en de NaVo blijven voortduren zouden vandaag de Navo-ministers van Buitenlandse Zaken de laatste hand leggen aan een nieuwe Atlantische Verklaring. In deze verklaring zullen geen nieuwe verplichtingen over het Na- vo-overleg opgenomen worden. Vrouwen zaten negen uur vast in lift ROTTERDAM Drie werksters hebben gister nacht negen uur opgesloten gezeten in een lift van de Rabo-bank in Rotterdam. De drie dames waren om half acht met hun schoon maakgerei in de lift gestapt om de eerste verdieping een goede beurt te geven. Maar de lift bleef halverwe ge steken. De echtgenoten dachten, dat hun vrouwen bRj één van de anderen aan de koffie zaten. Pas omm één uur werd de politie ge waarschuwd. Daarna moes ten zij nog tot half vijf wachten voor de monteur er in slaagde de lift open te krijgen. De schoonmaaksters gaan voortaan nooit meer met z'n allen tegelijk in de lift Uit Ottawa kwamen vanmorgen berichiten, dat West-Duitsland en België op de bijeenkomst van Navo-ministers van Defensie vo rige week in Brussel ernstige kritiek geleverd hebben op de Nederlandse plannen om te be zuinigen op de defensie. Men verwachtte, dat deze kritiek vandaag in Ottawa herhaald zou worden, omdat beide landen menen, dat de eenzijdige op vattingen van Nederland ge vaarlijk zijn voor de andere Na- volanden." Deze kritiek kwam gisteren tij dens de defensie-interpellatie in de Tweede Kamer eveneens tot uiting. De G.P.V. -er Verburgh ontmoette tijdens deze interpel latie niet alleen een zwijgend regeringsblok (ook de C.H.U. hield zich buiten de discussie) maar ook een minister Vrede- ling van Defensie, die een aan tal vragen niet wilde beant woorden. De minister verwees in dit ver band naar de over enige weken te verschijnen Defensie-nota. Ir Vredeling wees er verder op, dat de defensie-kwaliteit moet gaan boven de kwantiteit. „Ge streefd moet worden naar ver- Achter elkaar gezeten luisteren de ministers van buitenlandse zaken (Griekenland), Schaus (defensie Luxemburg), Soares Portugalen 1 rede voor de tweedaagse NAVO-conferentie in Ottawa. groting van de doelmatigheid, vooral ook door specialisatie, taakverdeling en standaardisatie in internationaal verband." al dus de minister. Politici vragen zich verder af hoe hec congres van de P.P.R zater dag zal reageren op de Navo- kwestie. Een deel van de Radi- kalen wil namelijk, dat Neder land de Navo verlaat, maar de vraag ds, of men een duidelijke stellingname aandurft nu de De fensienota nog moet verschijnen en nu zoveel ernstige kritiek ook uit het buitenland Neder land treft. Bas de Gaay Fort man, P.P.R.-fractievoorzitter in de Tweede Kamer en het P.P.R.-Tweede Kamerlid Whit mans willen onderscheid maken tussen- het militaire en politiek aspect van de Navo. Als het volgens deze kamerleden alleen om het militaire aspect zou gaan, zou de kwestie duide lijk liggen. Dan zou Nederland uit de Navo moeten". Maar als politiek instrument heeft de Navo een zeer belangrijke taak in de ontspanningspolitiek tus sen west en oost." aldus deze P.P.R.-kamerleden. In Ottawa heeft minister van der Stoel opnieuw de situatie in Griekenland,zonder dit Navo land met name tie noemen sterk bekritiseerd. Pool vraagt asiel STUTTGART (AP) Een Poolse arbeider die zaterdag de wed strijd tussen Polen en Argenti nië bijwoonde heeft dinsdag po litiek asiel gevraagd, zo is door de autoriteiten bekend gemaakt. Volgens de politie in de Duitse grensplaats Passau zijn maan dag vier Oostduitsers en een Poolse katholieke priester in Beieren verdwenen. De,priester was Duitser van geboorte. Coördinatie gevraagd voor terugkeer Surinamers DEN Haag Zes organisaties voor de remigratie van Surina mers bi Nederland willen de ac tiviteiten van alle organisaties voor de terugkeer van Surina mers naar hun land bundelen en particuliere ontwikkelings projecten in Suriname op poten zetten. Medewerking aan deze samenbundeling zou moeten worden verleend door organisa ties als NOVIB, Nederlandse Vrijwilligers, Pax Chrlsti, Vak bonden, Stlcusa e.d. De zes Surinaamse organisaties hebben een discussienota opge steld waarin zij zeggen dat alle Surinamers gemobiliseerd moe ten worden om hun land tot ont wikkeling te brengen. Daarbij moet hun een duidelijk reali seerbaar vooruitzicht worden gesteld. Bij de particuliere hulp verlening moet het niet gaan om louter verhoging van produk. tie, maar ook om een politiek van spreiding vam macht; inko men en initiatief. Bij de prioriteiten op economisch terrein horen het stimuleren van arbeidsintensieve bedrijven, vergroting van het landbouw areaal en verbreding van het exportpakket. Het sociaal-cultu reel beleid moet gericht zijn op een leefbare samenleving voor de minst bedeelden, terwijl de kwestie van de remigratie voor eerst vraagt om een inventari sering van de behoeften van de eventuele terugkeerders. Conjunctuureuquête DEN HAAG De inflatoire ont wikkeling wordt in ons land als het meest urgente probleem be schouwd. Daarna volgen het vraagstuk van de werkgelegen heid en van de milieuverontrei- ningen. Op de vierde plaats en sterk in opkomst komt de crimi naliteit. Dat is de uitkomst van de recente conjunctuurenquête Van het „Financieel Economisch Magazine" welke eens per vier maanden wordt gehouden. Over de economische ontwikkeling bestaat nu minder pessimisme |dan in het begin van 1974. Het aantal voorstanders van een maximum-inkomen is' veirder gestegen. Hat meest verkozen bedrag dat iemand „Vuil" zou 'mogen verdienen is 100.000 Een grote meerderheid is bo vendien voor de instelling van feen minimum-inkomen van ƒ15.000 ƒ20.000 bruto per jaar. Het kabinet Den Uyl komt Ier in de beoordeling thans veel beter af dan in het begin van 'dit jaap. De helft van alle on dervraagden meent dat van deze regering overwegend goede resultaten verwacht mogen wor den. De toegenomen sympathie "vindt mien bij alle grote partij- ien. Fors is de winst" bij ARP en VVD. .Washington Post „Nixon wèl beetje schuld bekennen" WASHINGTON (Reuter) De Washington Post schrijft dat hij in het bezit is van een congres stuk waarin staat dat president Nixon op een geluidsband heeft gezegd dat hij voornemens is „enige schuld" op zich te ne- men in de zaak van het betalen van zwijggeld aan de veroor deelde Watergate-inbreker Ho ward Hunt. Het „vertrouwelijke stuk van de commissie voor justitie van het Huis van Afgevaardigden", staaft volgens de Washington Post in belangrijke mate de veronderstelling dat Nixon op de hoogte was van het betalen van zwijggeld. De Washington Post schreef dat bovenstaande opmerking en andere opmer kingen op de geluidsband in kwestie, verschillen van wat staat op de bewerkte versie van de geluidsband die presi dent Nixon- aan de commissie voor justitie gegeven heeft. MOSKOU Maarschalk Geor- gi K. Zjoekov, minister van Defensie onder Kroettsjov en bevelhebber van de Russische legers die in 1945 Berlijn ver overden, is gisteren op 77-jari ge leeftijd overleden, zo wordt van niet-offlciële zijd© verno men. Het officiële persbureau Tass heeft het bericht niet be vestigd. Sommige militaire geschied schrijvers hebben Zjoekov „de Eisenhower van Rusland" ge noemd wegens de rol die hij als legeraanvoerder bi de tweede wereldoorlog speelde. Geen Russische militair had meer onderscheidingen dan Zjoekov. Onder zijn bevel won nen de Russen de salgen om Moskou, Stalingrad en Lenin grad. Hij was de populairste legeraanvoerder in Rusland. Stalin moet de populariteit van de maarschalk een doorn in het oog geweest zijn. Hij noemde hem een lafaard en aen knoeier en gaf hem een on betekenende functie. Stalin zag zichzelf als de architect van de overwinning. Dat was in 1946 en pas na Stalins dood in 1953 werd de maarschalk naar Mos kou teruggehaald. Eerst werd hij onderminister van Defensie en in 1955 minister. Onder pre mier Kroetsjov was Zjoekov do eerste militair, in actieve dienst die zitting had in het partijpresidium. Later beschul digde Kroetsjov de maarschalk echter van „Bonapartisme". Hij werd ontslagen als minis ter van Defensie en geschorst als lid van het' partijpresidium. Pas na de val van Kroetsjov in 1964 werd de maarschalk geleidelijk aan in ere hersteld. Zjoekov was een bewonderaar en vriend van president Eisen hower. Deze zei over de rol van Zjoekov in de tweede we reldoorlog; „Aan niemand heb ben de westelijke bondgenoten meer te danken dan aan maar schalk Zjoekov". In 1969 kreeg Zjoekov een be roerte. Mentaal bleef hij fit en hij kon ondanks zijn gedeelte lijke verlamming en vermin derd gezichtsvermogen zijn memoires afmaken. Lees in de folders alles overliet termijn sparen bij de RPS. Hoe u van 6 tot 10% rente kunt krijgen als u f 1.000,- of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. En u toch tussentijds over uw spaargeld kunt beschikken. Gebruik de portvrije coupon, bel gratis 0017 of vraag informatie op het postkantoor. Stuur mij informatie over het termijn sparen bij de RPS 1 LEC j Naai Adres: Plaats: (in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) j O .i /T> -• L Verantwoorde wijzigingen DE EERSTE SERIEUZE REACTIE van vakbondszijde op de stelling dat een zekere herwaardering van de sociale voorzieningen in Ne derland nodig is om aan andere dringende wensen tegemoet te kun nen komen, is binnen. C.N.V. -voorzitter J. Lanser heeft, sprekend voor zijn eigen verbonds raad erkend, dat sommige herwaarderingsmogelijkheden in studie genomen worden; maar voorwaarde is dat ons stelsel van sociale zekerheid niet mag worden aangetast. Zo'n waarschuwing is een open deur intrappen; geen werkgever noch rechtse politicus zou het tegendeel durven beweren; het zou een dwaze vertoning worden, wanneer een vakbondsleider zelfs maar ging suggereren dat hij over een ander soort herwaardering naden ken wil. DE EVENTUELE RUIMTE welke de heer Lanser overigens voor herwaardering aangeeft, is op het eerste gezicht allesbehalve royaal; herziening van het kinderbijslagstelsel door het invoeren van een behoefte-element zal in de kring van de vakbeweging wei nig pijn doen en een kritisch doorlichten van het ziekenfondspakket belooft ook niet veel zoden aan de dijk, als dan als voorbeeld het uitzonderen van de anti-conceptiepil bij de gratis-verstrekking gege ven wordt. Een bijzonder gemakkelijke oplossing van het probleem wordt aange geven, als de heer Lanser zich aansluit bij de suggestie van NKV- zijde om het overheidsaandeel in de financiering van de sociale verzekering te vergroten. Hoe, wordt er ditmaal niet bijverteld. Maar daarvoor zal dan na de zomerse vakantie wel het achterwege blijven van de inflatie-correc tie bij belastingen of soortgelijke mogelijkheden worden genoemd. Het zou meer indruk gemaakt hebben, wanneer de heer Lanser ge rept zou hebben van een andere mogelijkheid: zorgen dat als het economisch perspectief bij bedrijfsleven en natie gunstig blijft, het grootste deel van de winst niet rechtstreeks naar werknemers of kapitaalverschaffers gaat, maar daaruit geput kan worden voor de financiële degelijkheid van ons sociale zekerheidsstelsel. DAT KAN HET BEST door maatregelen welke onder geen beding de inflatie in de hand werken. Want met het zoeken naar middelen om de premiedruk voor de socia le verzekeringen te verlichten teneinde daardoor royaler loonsverho gingen mogelijk te maken, komt het algemeen welzijn niet zo erg veel verder. Weeroverzicht zonnig 1 mist 19 temperaturen toto luchtdruk in minibaren opklaringen hagel ynr warmtelront H hoge-drukgebied bewdking sneeuw -r-r kxj-front L. lage-drukgebied regen Tje. onweer ►windrichting verplaatsingsrichting DE BILT In grote delen van Noord-Rusland, Finland en Noord-Zweden is het al dagen lang droog en warm zomer weer. De maxima lopen er uit. een van 26 tot boven de 30 gra den. Warm en drrjog is het ook nog steeds rond de Middelland- se Zee. In het overige deel van Europa is het onbestendig ge bleven met plaatselijk enkele buien en temperaturen die uit eenlopen van 15 tot 18 graden op de Britse eilanden tot 20 ec 25 graden op het vasteland. Intussen d« de afgelopen 24 uur een hogedrukgebied van de Azoren verplaatst naar de Golf van Biscaje. Hierdoor krijgt het weer in West-Europa en vooral in ons land een bestendiger ka rakter, waarbij de regenkansen afnemen. Met zuidwestelijk© ;wind die hierdoor in stand wordt gehouden wordt zachter» lucht aangevoerd met geleide lijk hogere maxima. Vooruitzichten voor vrijdag: Droog, vrij zonnig en geleidelijk hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min. temp.: omstreeks 14 graden. Max. temp.: om streeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Locarno Luxemburg Lus PalmOS New York Tel Avlv Tunis onbew. fiuh, bow. goh. bow. Illlfllllllilllllll (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Rij-opleidin- gen kunnen voortaan beginnen op een afgesloten oefenterrein. Veilig Verkeer Nederland open de gisteren zo'n terrein In Leeu warden achter de Frieslandhal. Mr. M. Polak, directeur van VVN, zei dat In Hilversum en Tilburg dergelijke oefenterrei nen ..reeds met succes" worden toegepast. „De gunstige erva ringen die men er in het buiten land mee heeft opgedaan, zijn voor ons mede aanleiding ge weest om deze methode te pro pageren en te stimuleren", aldus de heer Polak. Er zullen daarom een reeks vn oefenter reinen komen: binnenkort ook In Arnhem, Zwolle, Utrecht, Venlo en Eindhoven, terwijl ook al besprekingen gaande zijn voor oefenplaatsen in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Gri ningen, Deventer en Almelo. Mr. Polak: „Dit terrein in Leeu warden heeft alles. Het is hq meest complete terrein. Hle wordt de leerllng-automobiLil opgeleid tot een veiliger wegg« bruiker, die pas echt leert rijde als hij eenmaal zijn rijbewij heeft." Een groot voordeel val dit systeem is volgens hem oo' dat de toch al volle wegen wol den ontlast van een groot aantl leswagens met opstoppingq veroorzakende beginnelinga „Irritatie Is een onzichtbart maar vaak vaststaande nanld ding van vele verkeersongevd len." Ook politie ''en rijschoólhoudej oordelen heel positief over de afgesloten oefenterreinen vj Veilig Verkeer Neder)and.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9