Eisen van tien mnd tot 2 jaar in zaak hasj-smokkelkotter Graag een kopje thee Kritiek VVD öp De Gaay Fortman Getuigenis over Soekarno's rol in staatsgreep '65 BELASTINGMORAAL IS ENORM VERSLECHTERD (ëünüg Nudisten op strand niet meer EUMIG The devious Dalang 55.000 WERKNEMERS ARBEIDSONGESCHIKT DOOR HANDLETSEL Welke camera bewijst u dat u best kunt filmen? DeEumiqMini3 Servoïocus! Versterking politie is dringend nodig Hippies in Marokko ongewenst Zandvoort krijgt naaktstrand Ontvoerde diplomaten- zoon zat in complot Photokina '74 legt accent on vakman Scholing van ondernemings raadsleden WOENSDAG 19 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers ALKMAAR De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren de zaak behandeld tegen negen van de elf verdachten in de grote hasj- smokkelaffaire met de kotter Lammie uit Den Helder. De twee hoofdverdachten Frits A., volgens de justitie de hoofdfi guur en financier, en Wim L., beiden Amsterdammers, hebben bezwaarschriften tegen de dag vaarding Ingediend. Hun zaken zullen in augustus worden be- handeld. De officier van justitie, mr. A. Josephus Jitta, was van mening dat de straffen van één Jaar, dfie vorig jaar in een soortgelijk geval met een Sche- venlngse kotter in de haven van Harlingen, door de rechtbank in Leeuwarden waren opgelegd, niet voldoende afschrikwekkend hadden gewerkt. Daarom vor derde hij nu straffen, variërend van tien maanden tot twee jaar. De 36-jarige schipper van de kot ter Doris P. uit Den Helder, die 15 maanden tegen zich hoorde eisen wegens het invoeren van hasj, was ook ten laste gelegd het niet voldoen aan de stopbe velen van het douanevaartuig Zeearend en het marinefregat Wolf. De officier achtte hem echter reeds voldoende gestraft door het verlies van zijn schip en vorderde daarom geen hoge re straf. Nadat de kotters in de nacht van 24 op 25 april een deel van de lading van de 3500 kilo Libanese hasj (handelswaarde 25 miljoen, inmiddels vernietigd) ter hoogte van Callandsoog met rubebrboot- jes had gelost, werd het schip achtervolgd door een douane- en marinevaartuig. De schipper ne geerde alle bevelen, schoten voor de boeg en beschieting met traangasgranaten. Het einde van het smokkelavontuur kwam, toen de bemanning de kotter benoorden Den Helder buiten de territoriale wateren tot zinken bracht. De officier van justitie stelde vast dat alle verdachten bevreesd zijn voor represailles. „Er wordt druk op hen uitgeoefend door de mensen die met geld in de zaak betrokken zijn en die helaas op de achtergrond blij ven." De drie pleiters memoreerden de te verwachten verandering rond de hasj-wetgeving. Eén hunner merkte op: „Laten we niet de fout maken, dat we over vijf jaar gezellig koutend na het di ner een hasj-sigaretje rokend zeggen: weet je nog, die hasj zaak in 1974? Verbijsterend dat er toen nog zulke straffen wer den uitgedeeld." (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - VVD-senator mr. C. H. F. Polak (oud minister van Justitie) heeft gisteren felle kritiek geleverd op minister De Gaay Fortman (Blnnenl. za ken). Hij deed dit bij het be leidsdebat over de begroting De Joods-Russische balletdanser Valery Panow heeft gisteren in Tel Aviv de Sowjet-autoriteiten ervan beschuldigd, dat zij hem vergiftigde thee hebben gegeven en regelmatig hebben bedreigd, voordat zij hem en zijn niet- joodse vrouw vorige week naar Israël lieten vertrekken. In Te' Aviv kreeg het echtpaar (links) van de Britse acteursvereniging Equity een bokaal aangeboden. Foertseva verliest zetel MOSKOU De Russische minis ter van cultuur, Jekaterina Foertseva, heeft haar zetel in de Opperste Sowjet verloren, zo blijkt woensdag uit de uitslagen van de zondag voor de opperste Sowjet gehouden verkiezingen. Mevrouw Foertseva, is onlangs door de communistische partij berispt omda zij een luxueus buitenhuis in de buurt van Mos kou had laten bouwen. Koffie heeft top bereikt (Van onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kopje koffie schijnt, met alle voorzichtig heid gezegd, zijn grootste populariteit bereikt te hebben. Met ruim 3,5 kop koffie per Nederlander per jaar is dit gemiddelde in 1973 gelijk gebleven aan dat in 1972. Dat komt volgens de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers vermoedelijk, omdat het drinken van thee sterker in de belang stelling komt. Vooral bij jongeren schijnt het kopje thee het te gaan winnen van de koffie. De Vereniging concludeert in haar jaarverslag nog tamelijk voorzichtig: „ook een zekere populariteit bij het jongere deel van de bevolking stimuleert de consumptie van thee". „Het jongere deel van' dë bevolking gaat vooral het drinken van di verse soorten thee steeds aantrekkelijker vinden: diverse soor ten kruidenthee bijvoorbeeld met soms exotische namen doen het, aldus tal van detaillisten, bij de jongeren erg goed." En daardoor worden ook vele ouderen weer gebracht tot het drin ken van een geurig kopje thee." Dat alles is waarschijnlijk de oorzaak, dat Nederland in 1973 per hoofd van de bevolking 661 gram thee dronk. 22 gram meer dan in 1972. k,DEN HAAG „The devious Da- lang - de sluwe Dalang", is de titel van een door Interdoc uit- gegeven verzameling documen- tatie over de betrokkenheid van v, wijlen president Soekarno voor en tijdens de mislukte staats greep van 30 september 1965 en de befaamde generaalsmoord. De dalang is de artist, die de le venloze wajanpoppen omtovert in gracieus bewegende "en spre kende miniatuurmensjes en het is wel duidelijk dat met de „slu we dalang" Soekarno bedoeld wordt die mensen bespeelde als waren zij wajangpoppen. "Er zijn nogal wat verschillende meningen over Soekarno's be trokkenheid bij de mislukte staatsgreep van nu bijna tien jaar geleden. Dr. Dake is er in zijn „In the spirit of the Red Banteng" van overtuigd, dat deze betrokkenheid zeer groot was. Met andere woorden, dat Soekarno de auctor intellectua lis was van zowel de staats greep als van de generaals moord. Hij grondt zich in hoofd zaak op de getuigeverklaringen van Soekarno's adjudant, kolo nel Bambang S. Widjanarko. Deze getuigenverklaring varmt de hoofdschotel van „The de vious Dalang", dat men dan ook gevoegelijk beschouwen kan als een aanvullende documenta tie op Dakes „In the spirit of the Red Banteng". Anderen, zoals Oltmans, zijn minder overtuigd van de waarde van Widjanarko's getuigenis. Zij me nen, dat Widjanarko verhoord is onder omstandigheden, die wei nig bevorderlijk voor de be trouwbaarheid waren. Hoe het ook zij, voor historici die zich bezig houden met de recen te geschiedenis van Indonesië is „The devious Dalang'' een niet te versmaden bezit. v. G (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In 1972 kregen in ons land 55.000 werknemers in totaal bijna 60 miljoen gulden uitgekeerd wegens arbeidsonge schiktheid door handletsel. Dr. J. C. H. van der Meulen ver meldde deze cijfers vandaag bij zijn aanvaarding van het ambt van bijzonder lector aan de me dische faculteit in Rotterdam. Hij heeft als speciale leerop dracht de chirurgie van de nand. Dr. Van der Meulen wees op de gevaren, die onoordeelkundige behandeling van handletsel met zich meebrengen, zowel voor de patiënt als voor zijn gezin en de maatschappij. Hij vindt dan ook, dat ernstig handletsel behandeld moet wor den door een chirurg, die zich op dit gebied gespecialiserd heeft. Ook moeten er volgens hem centra gecreëerd worden waar dergelijke patiënten een optimale behandeling kunnen krijgen. )e races in Ascot zijn een jaarlijkse wedijver tussen paarden en extravagant geklede dames. Gisteren was het weer zover. De fott graaf ontdekte deze hoed bij het verlaten van het Waterloo-station in Londen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De belastingmoraal onder het belastingplichtige deel van de bevolking heeft een ont stellende verslechtering onder gaan. zo meent prof. mr. L. J. M. Nouwen, oud-belastinginspec teur. Hij wijt dit aan de hoge tarieven van de inkomstenbelas ting. In een artikel in het „Fi nancieel Economisch Magazine" noemt hij het „de mythe van de Kneuterdijk" als minister Dui- senberg verklaart, dat de belas tingheffing overeenstemt met het rechtsgevoel van de samen leving. Oe realiteit is volgens Prof. Nou wen. dat de bevolking in feite de huidige belastingdruk zo on redelijk vindt, dat een geneigd heid tot burgerlijke ongehoor zaamheid is ontstaan in de vorm van feitelijke belastingont duiking. De overheid heeft tot de verslechtering van de belas tingmoraal zelf bijgedragen door slecht voorbeeld en door gelegenheidgeven, aldus prof. Nouwen. Een bijdrage is ook geleverd door het legioen (20.000) belastingconsulenten, dat zijn dienstverlening aan burgerij en bedrijfsleven voor een belangrijk deel baseèrt op de mythe dat qua belastingmo raal een wezenlijk onderscheid zou bestaan tussen (strafbare) belasting-ontduiking en (ongrijp baar) belasting-ontgaan. Een derde mythe noemt prof. Nouwen de opvatting, dat belas ting-inning een goedkope zaak zou zijn. Buiten de inningskos- ten van de overheid besteden burgerij en bedrijfsleven miljoe nen uren en enorme kosten aan de uitvoering van directe en in direct belastingen. Met name voor het bedrijfsleven betekent de invordering van btw, loonbe lasting, sociale premies e.d. een onvoorstelbare last aan werk, kosten en tijdverlies. „Het wordt hoog tijd, dat de omvang van die lasten eens wordt on derzocht," aldus prof. Nouwen. 1974 van het departement van Binnenlandse Zaken. Zijn eerst© kritiek richtte zich op de onlangs door de minister, na mens het kabinet, ingediende nota, betreffende de grondwets herziening.. Volgens Polak ko- men de voorstellen betreffende de Eerste Kamer neer op: „Het creëren van een nutteloze dou blure van de Tweede Kamer. Kortom een college dat beter kan verdwijnen, dan lei dia vorm voortbestaan." Ook de PSP-er Van Wijk plaatste kritische kanttekeningen bij de pogingen van de regering om de macht van de Eerste Kamer te beknotten. Hij deed zelfs een pleidooi om de macht juist uit te breiden. Hij wees erop dat do senaat in andere landen ook de mogelijkheid heeft om amende menten op wetsontwerpen in te dienen. Volgens de heer Polak zijn een aantal schone oeloften van het kabinet nog niet omgezet in wetsvoorstellen. Waar blijft het wetsontwerp administratieve rechtspraak overheidsbeslissin- gen (AROB), waar het plan tot instelling van de ombudsman en waar de nieuwe regeling van het decoratiestelsel, zo vroeg mr. Polak. Hij constateerde ten slotte dat gemeenten straf krij gen wanneer ze veel geld uitge ven. Maar waar blijft dan de premie op zuinigheid. De WD staat huiverig ten opzichte van de verruiming van de vergoe ding van de raadsleden. Volgens de heer Polak leidt die grotere vergoeding van de raadsleden niet noodzakelijk tot een verho ging van de kwaliteit van de ge meenteraad. Volgens hem doet men er goed aan in de gemeen teraden minder lang over detail- onderwerpen te praten en meer- over te laten aan b. en w. en commissies. Niemand hoeft meer bang te zijn voor „filmtechniek". De Eumig Mini 3 zit namelijk technisch zó in O WSSÜeS' elkaar, dat met techniek niets meer te maken hebt. U kijkt door de zoeker, kiest uit het 3-voudige zoom- bereik (van dichtbij tot veraf) de beeld- uitsnede die het mooiste vindt en u drukt maar op de knop. Film loopt. Film lukt. Automatisch. Belichtingstijd, afstandinstelling, scherptediepte - u mag het allemaal vergeten. Uw film wordt automatisch juist belicht en automatisch scherp van oneindig tot vlakbij. U kunt u dus helemaal op uw onderwerp concentreren. Daar komt nog bij dat de Eumig Mini 3 licht is, handig en kompakt; echt de camera om altijd bij de hand te hebben. Zo hebt u alleen maar plezier van filmen. En zo brengt u met die kleine Eumig alleen maar briljante films mee naar huis. Automatisch. Veel plezier! Het geheim van de Servofocus. Servofocus is een Eumig-patent. Daarom zult u ook alleen maar bij Eumig de Servofocus kunnen vinden. Servofocus betekent: automatische regeling van de scherptediepte bij het zoomen, d.w.z. steeds automatisch de juiste afstandinstelling.Dus: niet meer bang zijn voor onscherpte. Van veraf tot dichtbij wordt alles automatisch scherp. (Daarom zit er op de Eumig Mini 3 ook geen afstand-instelring; die is namelijk helemaal niet nodig). Zo wordt het u automatisch makkelijk gemaakt om scherpe films te maken, adviesprijs Eumig maakt filmen makkelijk. Eerste Kamer: Van onze parlementaire redactie DE N HAAG Versterking de pelitle Is zeer dringend no- gid. Dat is de algemene opvat ting van de Eerste Kamer, die gistermiddag werd uitgesproken bij het beleidsdebat In de senaat over de politiebegroting 1974. „Een pleidooi voor versterking van het politieapparaat is zeer dringend nodig, want aan het „voorkomen" komt men nauwe lijks meer toe", aldus dr. M. Troosrt 'ijk (PvdA). Volgens hem is de uitrusting van de po litie niet meer aangepast aan de huidige criminele situatie. WD-woordvoerder mr. C. H. F, Polak (oud-minister van Justi tie) zei: „Wij hebben de plicht alles te doen om de politie te steunen in haar steeds zwaarder wordende taak. Een zo goed mogelijk uitoefening van die taak moeten we bevorderen." Volgens de KVP-er Reijnen heeft de sterkte van de politiekorpsen de afgelopen jaren geen gelijke tred gehouden met de criminele ontwikkeling. De woordvoerders van CHU ARP drongen aan op een doel matiger gebruik van de man kracht bij de politie. De ministers De Gaay Fortman en Van Agt (Binnenlandse Za ken en Justitie) zullen de Eer ste Kamer volgende week dins dag antwoorden DEN HAAG (ANP) De Marok- kaanse overheid zal deze zomer strenger gaan optreden tegen hippies. In een circulaire Het de regering weten dat straffen van vijf Jaar of meer uitgesproken zullen worden bij bezit van hasj. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken waarschuwde ervoor, dat lange haren of bizarre kleding vol doende kunnen zijn om als hip pie te worden aangemerkt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-ZANDVOORT Ter wijl de Haagse D'66 senator ir. Schwarz gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de Justitiebegroting aan minis ter Van Agt vroeg het openbaar ministerie opdracht te geven naaktlopers op de Nederlandse stranden niet meer te vervol gen, besloot de gemeen! eraad van Zandvoort met elf tegen vier stemmen een gedeelte van het strand officieel te bestem men tot openbaar naaktstrand. Vier jaar geleden verwierp de zelfde raad een dergelijk voor stel met elf tegen vijf stemmen. Het Eerste-Kamerlid Schwarz sprak van een rechtsongelijk heid. „Waar Zandvoort al lang niet meer optreedt tegen onge klede dagrecreanten, tenzij er duidelijk sprake is van provoca tie, rijdt bij voorbeeld in Sche- veningen om de 10 minuten een politiejeep langs het strand om de gevaarlijke plekken te con troleren". aldus is Schwarz. Hij was van mening, dat Rotter dam en Den Haag best wel een stukje naaktstrand willen aan wijzen. maar aarzelen op grond van de wetgeving. Den Haag zou van de officier van justitie te verstaan hebben gekregen dat hij nudisten onverbiddelijk zou vervolgen. Daarom wil het gemeentebestuur niet uitlokken tot het plegen van een misdrijf door het aanwijzen van een naaktstrand, aldus het Eerste- Kamerlid. Hij vond de beste op lossing. het openbaar ministerie opdracht te geven naaktloperij op de stranden niet meer te vervolgen. De ..ontvoerde" diplomatenzoon Jean Paul Lltt kan nog lachen, on danks zijn arrestatie. hij de ontvoering op touw gezet om van zijn familie een losgeld van een miljoen gulden los te krijgen. fADVERTENTIE Meer Informatie. Op envelop vermelden: Eumig Antwoordnummer 182 Weesp Ik wil meer weten over de Eumig mini filmcamera's. Naam Gee. ostzeqel LC-2 VOOR UITGEBREIDE DEMONSTRATIE van alle FILMAPPARATUUR NATUURLIJK NAAR: Foto N. v. d. Horst B.V. DOEZASTRAAT 22 - 24 VIJF MEIPLEIN 9 - DIAMANTPLEIN 5 LEIDEN FLORENCE (Reuter) - De 1R-Ja- rlge zoon van de Belgische han delsattaché ln Milaan, Jean Paul Lltt, blijkt het verhaal van zijn ontvoering te hebben ver- zonnen. Mei drie IteJImen bad Zol,1> gemeld werd de longen glv termorgen door de politie aan getroffen bij het station ln Flo rence. waar hij een verward verhaal ophing, volgens hetwelk hij door zijn ontvoerders zou zijn verdoofd. Zijn „ontvoerders" waren zondag avond J.l. reeds gearresteerd, toen zij ln een telefooncel ston den en van de familie Lltt een miljoen gulden losgeld eisten. Als niet betaald zou worden, zou een van Jean Pauls handen worden afgekapt, zo werd ge dreigd. De jongeman is thans ingesloten, tezamen met zijn „ontvoer ders' AMSTERDAM De Photokina, de tweejaarlijkse Internationale fotovakbeurs, die van 27 sep tember tot i oktober In Keulen wordt gehouden, is In opzet ver anderd, opdat de „kijkers" do vakgclnteresseerden niet In do weg zullen lopen. Het accent van de hele organisa tie ligt op het beperken van kij kers en het stimuleren vnn in formatie aan de vaklieden. Hiertoe is ondermeer de toe gangsprijs drastisch vcrhooRd tot 20 Dm voor de bezoeker, dio niet vakman,Is. De vakafnemers, vakverbruikers en handelaren zullen door voor verkoop vla vakorganisaties kortingen krijgen van 30 tot 50 procent. Aan de komende Photokina zullen 769 ondernemingen uit 27 landen deelnemen. Hiertoe behoren 19 Nederlandse bedrijven. DF.N HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren, met do stemmen van de fracties van PPR en PSP tegen, het rege ringsvoorstel over do vorming en scholing vari leden van on dernemingsraden aangenomen. Dit voorste! voorziet ln een hef fing bil het bedrijfsleven van 0,014 procent van do loonsom van de werknemers ten behoeve van die scholing en vorming. Een door de SF.R op te richten Gemeenschappelijk Begelei dingsinstituut Ondernemingsra den (GBIO) gaat de geïnde gel den beheren en subsidieert die organisaties en instituten die werkzaam zijn op het gebied van de scholing en vorming van ondernemingsraadsleden. Ef wordt gedocht aan subsidiëring van basiscursussen, welke ten minste vijf dage-n duren. PPR en PSP stemden tegen. onV dat rUl principiële bezware* hebben tegen het feit, dat on* dernemineen de soboling en vor ming van werknemers moet ei financieren. Zij vinden dit ecï overheidstaak.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7