tmrnm Reorganisatie bij gemeente is er door Onderwijs moet kern vormen voor „bijbrengen" van stress-wijken Twee werelden op één school ONDANKS PROTESTEN MERENDEEL VAN AMBTENAREN Bedrijf szwemmen WOENSDAG 19 JUNI 1974 LEIDSE COURANT Een honderdtal leerlingen van de Leidse Mytylschool kampeert op dit ogenblik op de terreinen van Duinrell in Wassenaar. Voor deze korte vakantie, die tot 21 Juni zal duren, heeft de landmacht tenten ter beschikking gesteld. De firma Menken zorgde voor het vervoer naar de camping. De Leidse zwem- en polovereniging de ZiJl-L.G.B. organiseerde gisteravond haar Jaarlijkse zwemwedstrijden voor Leidse be drijven in het zwembad de Vliet. Een groot aantal teams met werknemers die best wat lichaamsbeweging konden gebruiken waren aangetreden voor een estafette van vier maal 50 me ter. De uitslagen waren als volgt: I) de Sportstichting, 2) de Stedelijke Gas- en electriciteitsfabrieken, 3) Aparato. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 H. Hartschool „Het is nu veel leuker op school dan vroeger" aldus een van de collages die door de leerlingan van de H. Hartschool zijn ge maakt en die gisteren op de ju bileumtentoonstelling van de school te zien waren. Gisteren middag hield men van twee tot vijf uur een open huis met re ceptie en natuurlijk met de ten toonstelling, waar documenten, foto's, rapporten en oude kran teartikelen (alle betrekking hebbend op de 50-jarige geschie denis van de school) waren Of het vroeger inderdaad minder leuk was dan nu blijft een open vraag. Wel weten we ic.L de H. Hartschool over een zeer actief team van onderwijzers beschikt, dat op zijn beurt wee' veel steun en medewerking onder vindt van het oudercomité. In die 50 jaar is men op de school in ieder geval niet stil blijven staan, want droomwensen van vele andere scholen voor basis onderwijs zijn op de H. Hart school al lang in vervulling ge gaan. Zo beschik/zen de leerlin gen onder meer over hun eigen schoolkrant, waarvoor ze zelf verhaaltjes mogen schriiven. Ook werken de cnd?rwijr".rs aan een eigen beekje over de "cch s van Le den, dat in het onderwijs gebruikt gaat. worden. Kortom, de H. Hart school heeft tijdens dit jubileum .N rzsszmi Een drukte van belang tijdens de receptie ter gelegenheid 50-jarig bestaan van de H. Hartschool. Uiterst rechts hoofdonder wijzer Rene Renierts. voldoende bewezen een jonge, moderne school te zijn, die er alles aan doet om de leerlingen op een zo'n prettige en zo'n goed mogelijke manier een flink portie kennis bij te brengen. De tentoonstelling zal overigens met één avond worden ver lengd. Dat wil zeggen dat alle belangstellenden ook vanavond nog tussen 7 en 9 uur in de school aan de Lusthoflaan 2 te recht kunnen. Dit besluit is ge nomen omdat de tentoonstelling door verrassend veel mensen uit de buurt, de stad en de ver re omgeving is bezocht. In de middag bezochten ruim 250 mensen die tentoonstelling: in de avonduren waren er nog eens bijna 200 die de oude school foto's, kaarten, schoolboekjes etc. met grote belangstelling kwamen bekijken. Het mate riaal voor deze tentoonstelling was afkomstig van ouders, cud- leerlingen en het gemeentelijk archief Universiteit Dr. A. J. van der Eb uit Oegst- geest, wetenschappelijk hoofd medewerker op het Laborato rium voor Fysiologische Schei kunde van de Leidse Universi teit, is benoemd tot gewoon lec tor in de fundamentele tumorvi- rologie. Grof vuil De bewoners van de volgende Leidse stralen krijgen morgen een bezoekje van de kraakwa gen: Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat. Oost- en Westhaven straat. Dwars Havenstraat, Ver versplein, Haven, Havenkade, Kalvermarkt, Kijfgracht, Min nebroersgracht, Zuidsingel, He rengracht, Korte en Lange Lan- g estraat, Nwe. Waardstraat, Oosterkerkstraat, Waardkerk- plein en steeg. Waardgracht, Oranjegracht, Kaarsemakers- straat, Looy ersstraat. Wever straat, Vestestraat. Groeneste- gen, Uiterstegracht, Kerksteeg, Breestraat, Langebrug, Ketel- boetersteeg. Schoolsteeg. Wol- steeg, Gangetje, Botermarkt, Vismarkt. Stadhuisplein, Koorn- brugsteeg. Dwarskoornbrug- steeg, Maarsmansteeg, Mande- makerssteeg, Vrouwensteeg, Boommarkt, Aalmarkt, Nwe. Rijn. Den Burcht, Burchtsteeg. Nieuwstraat, Hartcsteeg, Be schuitsteeg, Moriaansteeg, Hooglandsekerkgrarht, Keppen- hinksteeg, Hooglandsekerkkoor- steeg, Middelweg. Oude Rijn, Hoogstraat. Kaasmarkt, Hooi gracht, St. Pancrassteeg, lr. Driessenstraat, Middelstegracht. Trosopname Leidse agenda Gedurende de zomervakantie zal de TROS enkele afleveringen van het kinder-radioprogramma ,,Tien Om" in het land opne men. Op maandag I Juli vinden de eerste buitenopnamen voor dit programma plaats en wel in het jeugddorp naast zwembad de Vliet in Leiden. Aanvang van de uitzendingen is om 11.15 en om 14.00 uur. Alle kinderen die graag bij de opname aanwezig willen zijn, zijn van harte wel kom. Merenwijk De Leidse Studenten Ekklesia heeft in een brief aan de ge meenteraad, die vergezeld ging van 334 handtekeningen, haar bezorgdheid uitgesproken over de maatregelen die men binnen kort In de Merenwijk wil ne men. om het tekort aan lokalen voor de scholen in de wijk enigs zins te verminderen. De stu- dentenekklesia wijst er op dat dc toewijzing van deze ruimten een ernstig gebrek aan accom modatie voor het sociaal-cultu rele en het kerkelijke werk in de Merenwijk zal betekenen. De briefschrijvers c'rncn in hun reactie bij de gemeenteraad aan op spoedige m« T die het sociaal-cultureel en kerke lijk leven in de Merenwijk vei lig stelten. Leidse bioscopen t/m rondnp 20.01 uur en, <v H 00 en 10 15 uur Lido: T ren,si rant 39, lel 24130. „Ga- ?ocht -rftfirtle Vut riek" 18 Jr, tilde. Ujk Zle-vfrtudlo. Itcxtyfurlpmmeritr. J2. tat. 2MI4 ::r I": iiT :,!i; n'ir -li Leiden De KVP-werkgroep Lei den is van mening dat het mi nisterie van OKW bij zijn beleid de „stress-gebieden" in Neder land in de kou laat staan. In te genstelling tot de ministeries van CRM en Volkshuisvesting heeft „Onderwijs" nog geen en kele aanzet gelanceerd om deze „stress-gebieden" uit het slop te halen. Dit klemt eens te meer, omdat naar de mening van de Leidse KVP-werkgroep juist „Onderwijs" de grote kern zou moeten vormen voor het „bij brengen" van deze achtergeble ven gebieden en wijken. Deze mening schrijft de werk groep in haar rapport over het werlcstuk van juni, dat door alle KVP-werkgroepen in het land deze maand centraal is gesteld. Het werkstuk „stress-wijken" is door de Leidse werkgroep bij de Mening van Leidse KVP-groep: centrale werkgroep aangemeld en door deze aanvaard. De Leidse werkgroep bepleit een „twee generaties-plan" voor deze gebieden, waarbij het on derwijs centraal zou moeten staan: dubbeltallen onderwij zers, wijkstaven bij de School Adviesdiensten, samenwerking van buurt- en clubhuiswerk en scholen bij het integreren van de ouders in het onderwijs. Naast renovatie/rehabilitatie van woning en woonomgeving be pleit de werkgroep tevens: ver sterkte mogelijkheden voor cul tureel werk voor het buurt- en clubhuiswerk in deze wijken en verder lange tijd wijk-gerichte maatschappelijke zorg op alle gebieden. De Leidse werkgroep laat in haar rapport in het kort ook de Leidse ondervindingen de revue passeren. Daarbij wor den De Kooi, Plan Noord, Lage Mors, Haver en Gortestraat, Haagwegkwartier, Transvaal- buurt en Marendorp-oost als voorbeelden gebruikt. Hier wordt het ministerie van Volks huisvesting gunstig beoordeeld bij zijn beleid inzake stadsver- po Wat de huurproblematiek aangaat wordt vooral bij de relatie wo ningverbetering huren kritiek geuit. Deze relatie, die wel in de regelingen staat, komt naar de mening van de werkgroep bij de uitvoering niet over. CRM werkt in de „erkende" stress-gebieden wel plannen uit, maar deze plannen komen in de minder bekende gebieden te weinig van de grond. Men ont komt niet aan de Indruk, dat sommige wijken tussen de wal en het schip vallen. Bij „Onder wijs" beveelt de werkgroep een „mentale revolutie" aan voor dat daar iets wordt opgezet. De Leidse KVP-werkgroep hoopt, dat ook andere werkgroepen in het land een duidelijke visie op dit werkstuk zullen leveren. LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond in principe ingestemd met een reorganisatie van het gemeentelijk apparaat. De grote groep gemeenteambtenaren die zich tegen de reorganisatie heeft verklaard vond slechts zes raadsleden achter zich: de heren Vink (Pr. Chr), Houtman (Pr. Chr), Wessels (VVD) en Driessen (KVP) en de dames Geelkerken (Pr. Chr) en Kappeijne van de Copello (VVD). De ingrijpende wijzigingen in de organisatie van het bestuur en in die van het ambtenarenkorps beogen vooral een grotere doel matigheid te bewerkstelligen. Dit hoopt men onder meer te be reiken door het ambtelijk appa raat op te delen In een vijftal werkverbanden die onder leiding komen te staan van een team van hoofddirecteuren. Dat team wordt voorgezeten door de ge meentesecretaris en is direct verantwoording verschuldigd aan het colege van b. en w. B. en w. laten dan de minder be langrijke zaken over aan de hoofddirecteuren. Zelf houden zij zich alleen bezig met het uit- „w- 1, stippelen van hoofdlijnen in het tiicuwc i< beleid en met het toezei'ht op pe bezwaren onderzoek waar op het voorstel van b. en w. is gebaseerd, te oppervlakkig is geweest. Vol gens hem is hierdoor niet duide lijk geworden waar de huidige gemeentelijke organisatie niet goed werkt en wat daarvan de oorzaak is. Ook vindt hij dat c voldoende is aangetoond wat om juist de voorgestelde veran deringen een grotere doelmatig heid zullen garanderen. Boven dien acht hij het onjuist dat het reoganisatieplan wordt vaard terwijl negen topambte naren en honderd lagere ambte naren zich ertegen hebben i klaard. de uitvoering van de maatrege len die door de gemeenteraad zijn goedgekeurd. Volgens de gisteravond door de raad aan vaarde nieuwe organisatie, neemt ook de gemeenteraad al leen beslissingen over de grond slagen van het beleid in de ge meente. De meer concrete pro kers van de secretarie-afdeling van de gemeente richten zich vooral tegen de aanstelling van de hoofddirecteuren als een nieuwe laag tussen hen en b. en w. De topambtenaren, allen chef van een afdeling, vrezen dat hun bevoegdheden daardoor kleiner zullen worden. blemen zullen tot het werkter- Volgens wethouder Elsgeest rein van de gemeenteraadscom missies gaan behoren. De func tionele raden, zoals de culturele raad en de sportstichting dienen straks bij deze commissies met hun noden en verlangens aan te kloppen. „Te oppervlakkig" Het gemeenteraadslid mr. H. Driessen (KVP) is een bijzon der fel tegenstander van de reorganisatie. Hij vindt dat het Contactavond Schiphollijn in Warmond WARMOND Alle inwoners van Warmond hebben van het ge meentebestuur en van de Ne derlandse Spoorwegen een uit nodiging gekregen voor een con tactavond over de Schiphollijn op 24 juni. Vertegenwoordigers van NS zullen dan 'het tot dusver bestaande plan voor de aanleg van de Schiphollijn toelichten en er kunnen ook vragen worden ge steld en suggesties worden ge daan. F. Cremers enige kandidaat voor directeurschap Leids slachthuis LEIDEN B. en w. stellen de gemeenteraad voor om de heer F. X. M. M. Cremers te benoe men tot directeur van het Open. baar Slachthuis. be heer Cremers, die sinds 1968 aan deze inrichting is verbon den als adjunct-directeur, is de enige kandidaat voor de vacatu re. De post van directeur kwam vrij in 1972 toen drs. H. Vis met pensioen ging. B. en w. hebben de benoeming vhn een opvolger zo lang uitgesteld, omdat het voortbestaan van het slachthuis in het geding kwam toen de vleesexporteur Bos besloot van de slachterij geen gebruik meer te maken. Van de sluiting van het Openbaar Slachthuis is weer afgezien toen een andere be langrijke vleesexporteur ertoe overging hier te laten slachten. deze vrees ongegrond, hoofddirecteuren worden mana gers, ze zullen zich niet inhou delijk gaan bezig houden met het werk van de ambtenaren onder hen", zo zei hij gister avond. En hij voegde daaraan toe: „Veel van de bezwaren ko men voort uit het feit dat de ambtenaren nog onvoldoende i zicht hebben in de toekomstige structuur(vorm) van de gemeen telijke organisatie". Hij beloofde opnieuw om de plannen geleide lijk tot uitvoering te brengen en de ambtenaren daar bij zo veel mogelijk te betrekken. Voorwaarden Ook onderstreepte hij dat zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de door de amb tenaren-bonden gestelde voor waarden. Een daarvan houdt in dat ambtenaren die het met de realisering van de nu in princi pe goedgekeurde plannen niet eens zijn, „op wachtgeld mogen gaan" „Oneerlijkheid" Wanneer met de reorganisatie een begin wordt gemaakt, is overi gens nog niet bekend. Voorstel len daartoe zullen worden inge diend nadat de nieuwe gemeen teraad is geïnstalleerd. Mevrouw Kappeijne van de Copello ziet hierin een zekere „oneerlijk heid". Je kan nu gemakkelijk vóór stemmen, want de echte besluiten worden pas door de nieuwe raad genomen, zo was de strekking van één van haar bezwaren gisteravond. Zij meent dat de raad een besluit heeft genomen waan sequenties niet zijn te overzien. „We hebben er helemaal geen zicht op wat er gaat gebeuren." Rosten Op haar vraag aan wethouder Elsgeest hoeveel geld de ta ring van de nieuwe organisatie zal kosten, kreeg zij geen ant woord. „De kosten zijn volko men afhankelijk van eventuele personeelsuitbreidingen", aldus de wethouder, „er zullen zowel besparingen als extra kosten op treden. Wat het uiteindelijke i sultaat zal zijn, is nu nog niet te voorspellen Maar ik verwacht 1-ia.t de kost voor de baat zal uit Elsgeest kon mevrouw Kappeijn- van de Copello evenmin .net ze kerheid vertellen of het tempo van de besluitvorming in nieuwe organisatie al dan niet zal worden vertraagd. „Het kan wel eens wat meer tijd kosten, maar daartegenover staat dat de kwaliteit van de besluiten zal toenemen". Er heerste gisteravond grote verdeeldheid tijdens de diplomauit reiking in het Bonaventura college. Een nanital van de ge slaagden vond het bereiken van deze mijlpaal reden genoeg voor een lekker ouderwets feestje. Het juquet bleek echter toch niet in staat het spijkerpak helemaal te verdringen (zie foto).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3