£ciclóc Soinont Vredestein in Loosduinen kan blijven ijmaker Vergelding Israël tegen Palestijnen Ja, ik wil nee, ik wil Verveling bij Oranje... Werkgevers willen geen „nul'' verdelen NEDERLAND MOET VAN ZWEDEN WINNEN Casino in ons land WÊÊHÊÊKÊÊÊÊÊÊm- WMÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Hoger personeel haalt Philips voor de rechter verdien 'n echte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19840 - WOENSDAG 19 JUNI 1974 T.V.-SELECTIE GELEIDELIJK WARMER jj TT 7 7 J Vr'j zonnig en overwegend droog Hup Holland weer zwakke tot *uid- i westelijke wind. Min. temp. on- XI geveer 11 graden. Max. temp. Herman Kuiphof verslaat op Ned. ongeveer 23 graden, maar vlak I, te beginnen om 19.25 uur de aan zee enkeie graden lager. WK-strijd Nederland-Zweden. Op Ned. II om 19.05 uur deel II van „Anna en de koning", om 20.21 uur „Studio vrij" met windsurfen. Van een onzer verslaggeefsters LOOSDUINEN De Vredestein-vestiging in Loosduinen zal voorlopig niet gesloten hoeven te worden. De werkgele genheid van de 545 werknemers zal ook kwalitatief ge handhaafd blijven. Dit is een van de conclusies uit het rapport, dat de toetsingscommissie, die is ingesteld door International B. F. Goodrich-Europe BV, de houdster maatschappij van de Vredesteinbedrijven, gisteren heeft uitgebracht. Volgens de directie van Goodrich moesten de Vredesteinvestigin- ren in Loosduinen en Goor (90 werknemers) gesloten worden, GELA In een kerk in het Italiaanse Gela zijn gisteren twee jonge echtparen slaags geraakt omdat beide paren het eerst naar het altaar wil den. Door een vegissing waren de twee huwelijks plechtigheden op hetzelfde tijdstip vastgesteld. De paartjes kwamen eerst tot een woordenwisse ling en daarna tot een handgemeen omdat zij el kaar geen voorrang wilden verlenen voor het „ja, ik wil". De politie moest er bij te pas ko men en suste de zaak, zodat ANGELO Virbani en Rosa Caci enkele ogenblikken vóór Salvatore Ianni en Annamari Martorana in de echt verbon den werden. (Van onze sportredactie) HILTRUP De verveling is Oranjes trainingskamp te Hil- trup binnengeslopen. Door de strenge vieligheldsvoorschrif- ten in het Waldhotel kunnen de meeste spelers van het Neder lands elftal vooral de re serves zich niet voldoende ontspannen en het geklaag daarover wordt inmiddels hoorbaar. Méér recreatie dan tefeltennisen vissen en tennis sen alleen zal daarom door su pervisor RInus Michels bevor derd worden. Voor Piet Keizer ls het pro bleem van de verveling groten deels voorbij. Ondanks de eer dere toezegging van Michels zijn elftal, niet te veranderen voor de wedstrijd van van avond tegen Zweden krijgt de Ajacied een kans, Rob Rensen- brink zal zijn plaats daardoor moeten afstaan. Een bijzondere dag was het gisteren ook voor de Neder landse scheidsrechter Arie van Gemert, die Schotland—Brazi lië floot. Zijn manier van be slissen wekte vooral na de rust van deze in 0—0 geëindigde voetballoorlog veel kritiek op. Het mankeerde hem aan over zicht en hij trad daarom te coulant op. Dat deed de Co- lumbiaanse arbiter Omar Del- gado bij Joegoslavië—Zaire (9—0) persé niet. De Afrikaan se nummer dertien Ndaie kreeg de schuld van een over treding, die niet door hem be gaan was. Hij moest het veld verlaten. Maar de boosdoener, Mwepu, bleef verder voetbal len wel bestaansrecht heeft. De commissie is wel van mening, dat de vestiging in Goor geslo ten moet worden. omdat zij niet meer rendabel In het rapport i de zouden zijn. De produktie zou overgebracht worden naar de Vredestein-vestiging in Doetün- chem, waar ook de meeste werknemers een plaats zouden kunnen krijgen. Deze plannen werden door de vakbonden zo zeer aangevochten, dat de toet singscommissie ingesteld werd. Deze constateerde, dat de vesti ging in Loosduinen zeer zeker staat wel, dat in de verschillen de bedrijven reorganisaties no dig zullen zijn, maar deze zullen geen invloed hebben op de werkgelegenheid. Er is afge sproken, dat beide partijen (vakbonden en Goodrich-direc- tie) zich gedurende de komende periode van onderling beraad, zullen onthouden van commen taar op het rapport. IN ZUID LIBANON JERUZALEM (AP/UPI) Israëlische vliegtuigen hebben vanmor gen, voor de derde maal in 24 uur tijds, een aanval gedaan op doe len in Zuid Lissabon, het zogenaamde Al Fatah-land, waar de Pa lestijnse commando's heer en meester zijn. De aanvallen golden als vergelding voo de aanslag van Palestijnse terroristen, zes dagen ge leden op de kibboets Sjamir, niet ver van de grens met Libanon. B ij deze aanslag werden zes mensen gedood, drie vrouwen en drie Palestijnse aanvallers. Volgens mededelingen uit Libanon Egypte heeft inmiddes gewaar- zijn bij de aanvallen die de Is- schuwd dat Israël met zijn raëlies gisteren en vandaag hebben ondernomen een boer gedood en raakten verscheidene vluchtelingen gewond.' Vele te velde staande gewassen en bo- sen verder verbrand. Gisteren heeft Israël tegenover de Verenigde Naties verklaard alle maatregeléri të zullen blijven nemen om zichzelf te bescher men tegen aanvallen van Pales tijnse terroristen die worden uit gevoerd vanaf het grondgebied van Kibanon. vallen jegens Zuid Libabon de huidige pogingen om tot een vredesregeling in het Midden Oosten te komen zouden kunnen torpederen. De waarschuwing was vervat in een verklaring van de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fachmi. Hij drong er bij Israël ook op aan zich aan te sluiten bij het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens, en zei da Egupte zelf in staat was die wapens te vervaardigen. De blonde Truus van Hanegem getooid met maar liefst 31 rozen voor haar verjaardag („nou en, 31 jaar") zegt, dat Nederland van Zweden moet winnen, om een goede kans te houden. En Willem? Die-ken ik gewoon niet meer terug, zoals die zich weet te behersen. Coby (van Wim) Jansen en Coby (van Theo) de Jong zijn het nu en altijd met Truus eens. BEGIN '75: DEN HAAG (ANP) Uiterlijk op 1 maart aanstaande zal de Nederlander zijn geluk kunnen beproeven in een onvervalst Ne- derlahds casino. Dat blijkt uit antwoorden van mi nister Van Agt van Justitie gis teravond in de Tweede Kamer. De regering streeft ernaar op l september aanstaande de wets wijziging op de kansspelen In werking te doen treden. Uiter lijk binnen zes maanden daarna moet de regeling Inzake casino spelen van kracht worden. In de wetswijziging staan tevens bepalingen over winkelweekac ties en lotto-spelen. KAMERMEIDEN: Militaire tandartsen bijspringen in Leiden DEN HAAG De Tweede Ka merleden Van Eisen, mevr. Gardeniers-Berend.sen cn Klcis- terlee (alien KVP) hebben staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) schriftelijk gevraagd de In Leiden en omge ving dienstdoende militairen met tandheelkundigo bevoegd heid ter beschikking tc laten ko men van de plaatselijke bevol king. De vragenstellers wijzen erop, dat in Leiden veel tandartsen uit sluitend een particuliere prak tijk voeren en dat één van de tandartsen met een gemengde praktijk binnenkort zal vertrek ken. Het is voor ziekenfondspa tiënten in Leiden bijzonder moeilijk een tandarts bereid te vinden hen als patiënt In te schrijven. V/est-Dui'tsland slaagde erin Aus tralië op eigen helft het zui delijk halfrond te houden. Het eer-'te geval van doping is ook ai aan het licht gekomen. DEN HAAG Het overheidsbe leid moet ingrijpend worden ge wijzigd anders zal er in de naas te toekomst nauwelijks ruimte zijn om de besteedbare inko mens van loontrekkenden, zelf standigen en ondernemingen te verbeteren. dernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond in een gezamenlijke nota gezegd dan wordt het weer een kwestie van verdelen van 'iets in de buurt van nul', een zorgwekkend perspectief voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven, voor de bestrijding van werkloosheid en inflatie en voor het loonoverleg voor 1975. Bij een economische groei van 3,5 procent zou de helft aan be lasting en sociale premies op gaan en de andere helft overblij ven voor de particuliere sector. Om die ruimte uit te breiden is een omvangrijke belastingopera tie van in totaal 3 miljard gul den nodig, volgens VNO en NCW. In de eerste plaats betreft dat een inflatiecorrectie (1300 miljoen). Verder zouden investe ringsaftrek en de toestemming voor vervroegde afschrijving voor bedrijven gehandhaafd moeten blijven. Bepleit wordt voorts een verla ging van de vennootschapsbelas ting met twee punten (220 mil joen) en een verlaging van loon- en inkomstenbelasting (375 mil joen). Tenslotte gaan de verbonden er van uit dat de machtigings wet eind 1974 verdwijnt. Als er toch een centrale beïnvloeding blijft, dan moeten volgens hen lonen en prijzen op gelijke wijze worden behandeld. Vredeling achter kritiek generaals Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De kritiek van staatssecretaris Stemerdink (Defensie) op enkele generaals ln de krijgsmacht, die in het openbaar van hun grote afkeu ring hebben getuigd len aanzien van het door dit kabinet gevoer de en te voeren defensiebeleid, wordt volkomen gedeeld door premier Den Uyl en Defensie minister Vredeling. Dat blijkt uit het antwoord op vragen van VVD-zijdt, over uit- Bil latingen van de heer Stemer dink. De heer Stemerdink heeft gesteld, dat de oorzaken van de niet goede sfeer rondom defen sie moet worden gezocht in het ontbreken van een goede defen siebeleid in het verleden. Wat betreft de generaals zei hij: „Niemand in Nederland heeft kans gezien een meer negatief beeld ven de krijgsmacht te scheppen dan de generaals die de afgelopen jaren hebben gemeend zo'n schandelijk gedrag te moeten tentoonspreiden". „Met zijn uitspraak heeft hij bon dig tot uitdrukking willen bren gen hoe kwalijk al deze gebeur tenissen voor de krijgsmacht zijn", aldus de heren Vredeling en Den Uyl. EINDHOVEN (ANP) De federatie van hoger Phllips-personeel heeft een procedure aangespan nen tegen de NV Philips Gloeilampenfabriek. Vol gens de federatie past Philips een onrechtmatige korting toe van circa één miljoen gulden op de winstuitkering van het hoger personeel. Philips heeft zich volgens de federatie schuldig ge maakt aan een onrechtmatige daad c.q. wanpresta tie door in strijd met haar contractuele verplichtin gen jegens het hoger personeel afwijkende afspra ken te maken met andere werknemersorganisaties. Deze andere afspraken, die betrekking hadden op de prijscompensatie voor 1973 en die zijn vastge legd in het zogenaamde Haags akkoord, hebben tot een korting van een miljoen gulden geleid. In een verklaring zegt de Federatie: „Wij weige ren te accepteren dat een verplichte en gedane be taling in 1973 nu in 1974 wordt ingehouden. Boven dien vinden wij het volkomen onjuist dat de onder neming deze korting heeft gerealiseerd door af te wijken van de bestaande winstuitkeringsregeling. Dit had slechts met goedkeuring van de onderne mingsraad mogen geschieden". Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S, mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement BON Adres: Woonplaats. Stuur de "Schotse iam" noar: Woonplaats: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Lelden. LEII COURi

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1