NDR beraadt zich over verlies van totalisator SOLDATEN MET KARABIJNEN IN STADION BIJ BEZOEK WILSON Nederland achter nationale elftal Kuyp ers behield fraaie score van honderd procent WERPER NEUTEBOOM LEIDDE ADO NAAR GRANDIOOS HERSTEL WK-VARIA Nederlands succes Ronde van de Aude Schakers voor vuurproef h i Woensdag 19 juni 1974 leidse courant pagina 13 TOPSCORERS WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Van onze sportredactie DAGEN hebben de Duitsers gehoopt dat een staatshoofd of andere zeer hoge functionaris hen de eer zou aandoen het toernooi met een bezoek te vereren. Die wens is gister avond in vervulling gegaan. Harold Wilson, eerste minister van Groot-Brittannië, woonde SchotlandBrazilië bij. Hon derden agenten verzorgden de scherpe bewaking. In de gang van het stadion waar Wilson voor de wedstrijd, in de rust en na afloop vertoefde, liepen soldaten met karabijnen. JllRGEN GRABOWSKI neemt voor de derde maal deel aan een wereldtoernooi. De West duitser bracht het in 1966 niet verder dan de reservebank, viel in 1970 vijf maal in en staat ditmaal in de basisopstel ling. Op 7 juli wordt Grabows- ki dertig jaar, precies op de dag van de finale. Hij heeft natuurlijk maar een wens voor zijn verjaardag: Duitsland in de eindstrijd. Maar hij is niet de enige die dat graag wil. Want op 7 juli vieren nog veer tien voetballers in dit toernooi hun verjaardag. HENRY KISSINGER is een fervent voetballiefhebber. In zijn uitgebreid reisprogramma heeft hij dan ook een plaats in- geruimd voor de finale van het wereldtoernooi. Nadat hij met president Nixon in Moskou zal zijn geweest reist Kissinger in de eerste week van juli naar MUnchen. OOST-DUITSLAND heeft geen voetballers in de zin zoals wij hen beschouwen. Een baan die ruim tijd laat voor voetballen is echter ook niet te versma den. De Oostduitsers ontvan gen ook geen premies voor hun wedstrijden en slechts tien mark zakgeld per dag. En daarmee doe je in het schreeu wend dure Duitsland niet veel. Van die tien mark wordt ook nog gespaard om mee naar huis te kunnei nemen. Arm zijn ze echter niet, want de meeste spelers hebben een ei gen huis en een auto. Wat al heel wat is in Oost-Duitsland. Voornaamste voordeel om tot de selectie te behoren was ech ter: de spelers en officials kunnen zonder moeite met fa milieleden in West-Duitsland omgaan. Zonder enige beper king kunnen verwanten in het Westen naar het Oostduitse trainingskamp. EMANUEL SANON, de Hal- tiaan die sinds 1142 minuten in interlands ongeslagen Italiaan se doelman Dino Zoff passeer de heeft van een vertegen woordiger van een duur auto merk in zijn land een sportwa gen cadeau gekregen. Nog trot ser echter op de woorden die Zoff tegen hem sprak: „Jouw doelpunt zal ik mijn hele leven niet meer vergeten". IN HET TRAININGSKAMP Malente, waar de Westduitsers verblijven kwam Günter Net- zer met een waterpistooltje aandragen. Dat had hij gekre gen van de masseur van de ploeg, die er bi) had gezegd: als je nog eens wordt opge steld dan kun je terugschieten als de kritiek op je spel slecht is. Aardig om een speler zelf vertrouwen te geven. DE VIERDE MAN, die de kaarten» van wisselspelers dui delijk zichtbaar moet tonen en op de spelersbanken moet let ten heeft bij Schotland-Brazilië niet opgelet. Op beide banken zaten elf personen, terwijl er tien zijn toegestaan, vijf reser vespelers en vijf begeleiders. Op elke bank dus één te veel. DUSSELDORP Na de tweede speeldag van groep een en groep twee wordt de lijst van topscorers aangevoerd door de Joe goslaaf Dusan Bajevic met drie doelpunten, De tweede plaats wordt gedeeld door John ny Rep en de Pool Grzegorz Lato met ie der twee doelpunten. Gerd Mllller met tien doelpunten in Mexico tijdens de vorige wereldkampioenschappen onbetwist topscorer maakte gisteren teger Australië zijn eerste treffer. Onder de Nederlanders die vanavond het Nederlands elftal tegen Zweden zidlen aanmoedigen, zal zich ook een contingent Hagenaars bevinden. Het is het Haagse jeugdelftal (dat gisteravond een wedstrijd in Duisburg speelde) en het personeel van het bondsbureau van de KNVB van de af deling Den Haag (dat zifn jaarlijkse uit stapje maakt). Voor het vertrek gister morgen werd nog even voor onze foto graaf Simon E. Smit geposeerd In Rotterdam actie gestart Laatste poging om Johnny Rep voor Ajax te behouden Johnny Rep (gisteren met Ruud Krol en Wim Rijsbergen, rechts, de tijd dodend d.m.v. een spelletje kaarten) zal morgen avond weten, waaraan hi jtoe is. Van onze sportredactie HILTRUP Morgenavond doet Hans Kraay een laatste poging om Johnny Rep voor Ajax te behouden. In het Waldhotel te Hiltrup, waar Rep met het Nederlands elf tal verblijft, zal de nieuwe manager van de Amsterdamse club dan een gesprek hebber met de 22-jarige international en diens ad. viseur Cor Coster. Laatstgenoemde heeft Kraay meegedeeld, dat Anderlecht uiterlijk vrijdag wil weten of Rep al dan niet op de hem gedane aaan- bieding ingaat. Commentaar van Rep zelf: „Het liefste blijf ik bij Ajax, maar ik denk niet dat ik daar zoveel kan verdienen als bij Anderlecht". ROTTERDAM Het was in het Rotter damse sportpaleis AHOY, dat naar aanlei ding van de geweldige prestatie, die het Nederlands elftal in de eerste wedstrijd van het wereldtoernooi zaterdag tegen Uru guay leverde, de idee werd geboren om voor spelers en begeleiders van het oranje, team een actie te starten, waarin het Ne derlandse volk door middel van een gelde lijke bijdrage zijn morele en financiële steun tot uiting kan brengen. Gistermiddag gaf sportpaleis-directeur Har ry Hofmeester in een persconferentie het startsein voor deze actie, waarvan bij sla gen de Nederlandse hartstichting mede kan profiteren. Immers bepaald is, dat vijftig procent ten goede zal komen aan de spe lers en het begeleidingsteam (coaches, arts, fysio-therapeuten) en vijftig procenl aan de Nederlandse hartstichting, die op velerlei wijze nauw bij de sport is betrok ken. Hofmeester over de actie: „Door allerlei omstandigheden bij de voorbereiding stapelden zowel op het sporttechnis-che vlak als in de financiële sector de problemen zich op kwam Nederland nauwelijks in de stemming voor het wereldkampioen schap. De spelers hebben zaterdag echter blijk gegeven van een grote inzet en hun klasse. Echter dat niet alleen. Evenzeer viel te loven him voorbeeldige gedrag te genover de rauw spelende Uruguayers, die voortdurend liepen te provoceren. Nimmer overschreden de Nederlands elftal-spelers de grenzen van het toelaatbare. De presen tatie van het oranje-team betekende eer pisachtige vorm van Holland Promotion. Immers, de spelers vertegenwoordigen Ne derland en dat voor zo'n 1.2 miljard kijkers over de gehele wereld. Daarom verdiener zij, dat Nederland zich achter hen plaatst en dlit hun ook laat merken. Vandaar deze spontaan gestarte actie met als doel het Nederlands elftal een ruggesteun te geven en de hartstichting een financiële injectie". Om toezicht op de gelden, die gestort kun nen worden op gironummer 2248700 ten name van AHOY premierekening te Rotter, dam, te houden is een begeleidingscommis sie gevormd, waarin zitting hebben de Rot terdamse wethouder H. van der Pols, de voorzitter van de Rotterdamse Kamer var Koophandel, mr. W. H. Fockema Andreae, en de oud-doelverdediger van het Neder lands elftal Eddy Pieters Graafland. Als de actie slaagt en inderdaad blijkt, dat Neder land achter zijn nationale elftal bij het we reldkampioenschap staat, zuilen minister president Den Uyl en oppositieleider Hans Wiegel, de fractievoorzitter van de WD in de tweede kamer, worden verzocht het be drag aan beide partijen uit te reiken. In een telegram is supervisor Rinus Mi- chels op de hoogte gesteld van de actie. (Van onze paardesport- médewerker) DEN HAAG "Dat de tegenslag door het Wereldkampioenschap voetbal voor de draf en ren sport zo groot zou zijn, hadden we nooit gedacht. Vandaag komt het hoofdbestuur van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport in vergadering bijeen om zich te beraden welke maat regelen genomen moeten en kunnen worden tegen de concur rentie van het wereldkampioen schap voetbal." Aldus Cees Berg, perschef van de Stichting •Nederlandse Draf en Rensport. Afgelopen zaterdag bleven de toe schouwers en daardoor de wed ders in grote getale weg van de twee koersbanen Duindigt en Emmeloord. De toto-omzet was LAUSANNE —De Italiaan Fran- co Bitossi heeft gisteren de ze vende etappe van de Ronde van volt uit: 1. Merckx 30.06.06 2. Pet- terson op -16 seconder: 3. Lopez-Car- rll op 1.14; 4. Pfenninger op 1.16; 5 Aja op 1.39; 20. Tabak (Ned) op 11.22. naar Lausanne over een afstand van 201 kilometer, gewonnen in de tijd van 6 uur, 17 minuten en Limoux —De eerste etappe van de Ronde van de Aude is een Nederlandse aangelegenheid ge worden. tweede werd, blijft leider in het algemeen klassement. Dejuitslag is: 1. Bltosgl (Lt) 201 kl- lomter ln 6.17.3; 2. Merck (Belg) op 9'seconden3. Paollnl (It); 4. Pfen nings (Zwl)5. LopesCarrll (Sjpa) 6. Tabak op 50 seconden: 44. den; 473 Van de?1 Leem/op 6.40: 4S Ppnen z.t. Set algemeen klassement ziet er als Gerard Vianen ging als eerste over de eindstreep, gevolgd door Cees Bal. De uitslag Is: 1. Vianen (Ned.) 203 kl- seconden, met tljdsvergoedlng lomter ln 5 uur. 3. minuten en 21 5.36.15; 2 Bal (Ned) 5.35.31, me» tljdsvergoedlng 5.35.28; 3. Meunier (Fra.) 5.35.31, met tljdsvergoedlng 5.35.29 4. Poulidor (Fra) z.t.; 5. Eclassan (Fra)5.37.40. Koersen HILVERSUM De uitslagen van de llsteravond ln Hilversum gehouden Vverijen 2ljn; Hilversum Mereveld's mlllrecordprlls (tweede heat) (1600 m) 1. Henrl Buitenzorg (J. Wagenaar) 1.17.8, 2. Karei Duke. MOO m). i. Llbteria (J. de Jong) IPS. 2. Larina T. 3. Likely Devil. Win. 4.30 pi. 1,60 2,00 1,40 Kop. 14,90 tnp 98,30. 'i Van Tussenbroek-prijs (eerste afde. "jig) (2000 m). 1. Mlscha (K. Woud- ra) 1.25.6, 2. Mlra, 3. Misty Flight, ,1(1,10. Valkenburg-prijs (tweede afdeling) 2000 m) Lammert (J. Wagenaar) D4.6, 2. Luitenant Dixy, 3. Lord kop 25.90. Definitieve uitslag: 1. Henrl Bulten zorg; 2. Florissant; 3. Henrlëtte Sig nal C. Vredenburg-prIJs (2000 m) 1. Jose phine Baker (MeJ. M. Verhoeve) 1.21.9, 2. Limbus Hanover 3. Ivan van Barke. Winnend 14,7(1. pl. 3.30 O. van Tussenbroekprljs (Tweede af deling) (2000 m) 1. Minister Gapp (M. Bouwhuis) 1.25.2, 2. Moneyma. ,2.10 kop. 4,50 trio 46,60 «revelds mljlrecord-prljs (eerste J«t) (1600 m) I. Florissant (B. wuwenknmp) 1.17.9; 2. Benrlëtte 4,20 2.00 kop. 264,10. J. Voerman-prijs (3040 m) 1, Jacques (J. Hoejenbos) 1.23,7 2. La Damsel. 1 Pa 1 40 1,30 1.10 kop 31,30'. EemshVeth"PrlJS <244U m) 1- K'd 3.20 1,70 kop. 19.00 Trio 150,80 E. E. v.d. Ven-prijs (2020 m) 1. Mlc- keen Speed, 3. Kwlk Hanover. Win. Pi- 1,30 1.70 1.60 kOD 7.80 trio Nimble, 4. Lestavll. Win. 130 pl 1,10 1,10 koppel 2,90. bijna anderhalf ton minder dan normaal. Ook de komende tijd blijf het we reldkampioenschap voetbal een geduchte concurrent van de NDR. Cees Berg:" We weten echt niet wat we er ermee aan moeten. Het kost ons enorm veel geld. De mensen blijven aan hun T.V. zitten, ondamks het feit dat alle wedstrijden ook op Duindigt's gesloten T.V. Cir cuit te zien zijn." Vrijdagavond geen moeilijkheden voor Nootdorp waar de belang rijke draverij voor de Zilveren zweep op het programma staat. Zaterdag in Alkmaar (17.00 uur) en Wolvega (18.00 uur) zal het voetbal voor een grote ver liespost zorgen. Zondagmiddag 16.00 uur Nederland-Bulgariji op het scherm, terwijl Duindigt en Groningen koersen. Cees Berg:"In Dinslaken (Duitsland) is men afgelopen zaterdag om 11.00 uur gestart met de koer- sen, om de concurrentie van het voetballen te ontlopen. Normaal is de omzet rond de 450 duizend mark, nu 270 duizend mark. Dat is dus ook een flop en dat be hoeven we in Nederland ook niet te proberen. Zondagmiddag 30 juni de Grote Prijs der Lage Landen op Duindigt het kasstuk van de NDR. Het hoofdbestuur zal dit evenement onder de loep nemen woensdagmiddag. Als Nederland een in de poule wordt, dan moet men 's avonds om 19.30 uur spelen en is er weinig aan de hand. Wordt Ne derland 2 in de poule dan spelen ze om 16.00 uur en is de strop voor de toto en NDR niet te overzien". Okker start te tien Ralston o LONDEN De als zevende ge plaatste Tom Okker speelt In de eerste ronde herenenkelspel van het toernooi om de tenniskam pioenschappen van Wimbledon - die maandag beginnen -tegen de coach van het Amerikaanse Weinig kans voor Nederlanders bij wk tenipestklasse (Van onze sportredactie) MEDEMBL1K De wereldkam pioenschappen zeilen in de tem- pestklasse, die vandaag op het IJsselmeer bij Medembiik van start zijn gegaan, moesten al voor de eerste race een gevoelig verlies incasseren. De Rus Man kin. de huidige Europees- en wereldkampioen, is er niet bij. Mankin heeft zijn arm gebro ken en zal lijdzaam moeten toe zien hoe de concurrentie in de komende dagen de wereldtitel gaat overnemen. Een van de grootste kanshebbers is nu zonder meer de West-Duit ser Mares, die vorige week de sterkste bleek tijdens de Kieler- woche. Erg veel wordt er ook verwacht van zijn landgenoot Laprell. Dat lijken de twee zei lers. die in de komende week de dienst zullen gaan uitmaken in Medembiik, waar ook een Ne derlandse boot uitvaart. Die ene boot is de „De Dubbel Dutch" van Ben Staartje-s met zijn be manning Kurpershoek. De Nederlanders lijken echter niet veel kans te maken in het wereldtoernooi. Tiidens de Kie- lerwodhe bleek de boot van Staartjes het al te moeten afleg gen tegen de Duitse kwaliteit. Het Nederlandse duo bereikte een vierde plaats. De heer Ro denhuis, voorzitter van de wed strijdcommissie in Medembiik daanover: „Het was duidelijk dat Staartjes veel snelheid te kort kwam. Er is goed gevaren, maar een hoge notering zat er niet in.' Dat tekort aan snelheid lag overi gens niet aan de zeilcapacitei- ten van Ben Staartjes, want daarover bestaat geen enkele twijfel. Het materiaal wil nog wel eens verschillen en de zeil en mastenfabrikanten blijven experimenteren. En daarom lijkt het koppel, dat vorig jaar Europees kampioen werd, niet in aanmerking te komen voor NICE Het Nederlandse schaak team - ditmaal zonder Timman - olympiade in Nice heeft opge werkt tot het hoogstgeplaatste Westerse land, wacht vandaag in de vijfde ronde de vuurproef. Tegenstander is dan namelijk titelhouder Rusland, die door de minder goede resultaten van met name de Verenigde Staten en Joegoslavië sterker domi- (Van onze honkbalmedcwerker) j DEN HAAG ADO heeft gister- j avond op grandioze wijze een j einde gemaakt aan de matige j prestaties van de laatste weken, j In het Pim Mulierstadion in Haarlem werd namelijk Raak j Nicols met 2-1 verslagen. Werper Ferry Neutebonm, afgelo pen zaterdag tegen Sparta nog erg matig op- dreef, leidde dit maal de verdediging voortreffe- I lijk. Op de heuvel kwam bij tot j de cijfers 10-7-6. Hij werd geassisteerd door een foutloos veld. Opponent Jan Dick Leurs werd verliezer met 4-0-8-1. ADO maakte de beide punten In de zesde slagbeurt. Yvo Boersma bereikte de kus-1 sens met een honkslag, waarna I King Zsuschen de bal het veld j uitsloeg. In de volgende slag beurt werd het nog even span- j nieuwe Amerikaanse aanwinst Gerry Caruso tegen. In de negende en laatste slag- beurt met het nog even span- nend, toen Raak Nicols (met twee man uit) tich nog alle honken in handen kreeg, maar hope Fokke Jelsma werd door Neuteboom keurig met drieslag Met zifn werpprestaties leidde Ferry Neuteboom ADO r nitrcchnkeld. neert dan ooit. Het Nederlandse team -ditmaal zondcr Timman- nam in de eerste zitting van de vierde ronde een voorsprong van 1 1/2 - 1/2 tegen het sterke Roemenie. Twee partijen zijn afgebroken. Aan het eerste bord speelde Donner met zwart tegen Georg- hiu. In de afgebroken stelling heeft hij een toren en een pion tegen twee zeer sterke lopers. Hoewel de Nederlandse groot meester nog enige hoop koes tert, wordt de stand door nuch tere waarnemers als verloren beschouwd. Ree kreeg tegen de Pirc-verdedi- ging van Ciocaltea het beste spel, maar na een onnauwkeu righeid was er van voordeel geen sprake meer en werd snel remise overeen gekomen. En klaar speelde tegen Ghitescu een Engelse partij, waarin de kansen steeds ongeveer In even- wichtw oren. In iJe afgebroken stelling lijkt winst onwaar schijnlijk. Kuyperg behield tegen Ghizdavu zijn fraaie score van honderd procent. Hongarije pnt Di Stefano nam ontslag VALENCIA Alfredo dl Stefano heeft ontslag genomen als trai ner bij de Spaanse eerste divt» sieclub Valencia. De nu 48-Jarige in Argentinië ge boren „blende pijl" kwam na zijn coach-aktiviteiten bij hei Argentijnse Bboa JunRfra naai Valencia, welke ploeg hij nog is datzelfde seizoen naar zijn eer ste landstitel voerde

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13