Gedrag Beckenbauer wekte woede op van Westduits publiek voorkeur aan dubmi Dotjes Roland Sandberg wil supporters niet teleurstellen WK OP TV Plpun Strllf* Michg ilc fippft VANAVOND OP TV PAGINA 12 rtr,x1 tfOEN Standen Groep 1: 1. West-Duitsland 2. Oost-Duitsland 3. Chili 4. Australië Groep 2: 1. Joegoslavië 2. Schotland 3. Brazilië 4. Zaire DONDERDAG 20 JUNI 0 0 4 4—0 1 0 3 3—1 1 1 1 1—2 22.00 Bulgarije—Urug. e 0 2 0 0—5 s samenvatting 10 3 9—0 10 3 2-0 2 0 2 0-0 0 2 0 0-11 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 (Van onze verslaggevers) HAMBURG Zelden is het team van West-Duitsland een toernooi om het wereld kampioenschap voetbal begonnen met zo ontzettend weinig steun van het publiek als momenteel het geval is. Dat bieek de vori ge week vrijdag al, toen de Duitsers bijzon der zwak acteerden in de toch met 1—0 go- wonnen wedstrijd tegen Chili en gisteren kon de anders snel bezongen „Mannschaft" van bondscoach Helmut Schön in de ogen van het thuisfront weer geen goed doen, toen Australië zich een niet volwaardige te genstander toonde (uitslag 0—3). Meedo genloze kritiek trof vooral de hooghartige Franz Beckenbauer, die kort voor het einde van de met irritant gefluit omlijste ontmoe ting de euvele moed had in de richting van het heftige publiek te spuwen. Vanaf dat moment kon hij niets goeds meer doen. Zo dra hem de bal werd toegespeeld, klonk een vernederend fluitconcert. En als door hem de bal niet snel genoeg werd afgespeeld, herhaalde zich dezelfde Irritante geluiden. Beckenbauer had het verbruid en niet zo gering ook. Deze dramatische ontwikkeling voor het Westduitse elftal werd bevorderd door de luidkeels verbreide herinnering aan de held van Hamburg en Jarenlang West- Duitslands voetballer nummer één: Uw© Seeler. Treiterender dan het geschreeuw om de terugkeer van deze nog pas een jaar uit de roulatie zijnde spelbepaler kon het haast niet. Gebroken man Franz Beckenbauer zat er later, In de kleedkamer van het Volksparkstadion bij als een gebroken man. De uitblinker van de wk-toernooien in Engeland en Mexico had nog nooit in zijn carrière zoiets verne derends meegemaakt. „Echt, ik heb een ruim begrip. Maar deze ondankbaarheid verdienen we niet. We heb ben gedaan wat we konden en er is nog rivuii //iviiiiiii 1 IS U HILTRUP De verveling is Oran- je's trainingskamp te Hiltrup binnen geslopen. Een week nadat Rinus Mi- chels zijn uitverkorenen van de bui tenwereld afzonderde zijn er al stem men opgegaan om het programma op de dagen, wanneer er niet behoeft te worden gespeeld, zodanig te wijzi gen, dat er meer afleiding komt. Vooral de reserves, die niet tot de wisselspelers behoren, hebben het moeilijk. Pleun Strik is een van degenen, die voorlo pig niet aan de beurt lijkt te komen. Hij: „Zelf heb ik me nog niet verveeld. Door zo nu en dan een kaartje te leggen, wat tc lezen en te studeren heb ik me redelijk vermaakt, maar er waren er vanmorgen een paar die vroegen om een wat meer gevarieerd programma. Veel meer dan tafeltenn ssen, vissen en terissen kun je hier niet doen. Dat liijkt wel aardig, maar als je daar een paar dagen mee bezig bent geweest gaat de lol er ook wel af. Daarom geloof ik. dat de komende weken niet be paald gezellig zullen worden. Zeker niet voor hen, die weten dat ze slechts een klei ne kans hebben pfu te worden opgesteld. OrnyiAjekeunig ben je namelijk toch minder met een wedstrijd bezig dan de anderen. Je hebt teveel trid om aan andere dingen te denken". Het probleem van de verveling zal in de eerstvolgende dagen wellicht nog worden versterkt. Strik hoopt, dat dat voor hem niet geldt. Hij rekent er nog steeds op, dal Michels zijn naam zal noemen als de 16 spelers voor een van de eerstvolgende wed strijden worden bekendgemaakt. Strik: „Ik geef toe, dat ik mezelf een behoorlijke kans gaf om te spelen nadat ik met Rinus Israel in de meeste oefenduels 't centrum van de verdediging had gevormd. Of het tijdelijke wegvallen van Rinus mijn m'n plaats heeft gekost kan ik niet zeggen. Er is namelijk niet verteld waarom Arie Haan en Wira Rijsbergen de voorkeur hebben gekregen. We hebben echter pas een wedstrijd gehad. Als we de volgende ronde bereiken moet er vanaf nu in een tijdbestek van ruim 2 we ken vijf of zes keer worden gespeeld. Het is nog maar de vraag of iedereen fit blijft. Er wordt tamelijk hard gespeeld en dan behoren blessures a1tijd tot de mogelijkhe den. Omdat de wedstrijden zo kort op el kaar volgen kan zelfs een kleine blessure iemand al uitschakelen. Daarom geloof Ik niet, dat ik steeds zal moeten toekijken" Provincie Opvallend is, dat Rinus Michels de vijf spe lers uit de provincie - Willy en René van de Kerkhof, Pleun Si rik (allen PSV), Piet Schrijvers en Kees van Ierssel (beide FC Twente) - bulten de basisopstelling houdt. Strik gelooft echter niet, dat er sprake is van discriminatie. „Michels", zegt hij, „heeft duidelijk gekozen voor clubmootjes. Ik vind dat begrijpelijk. Kijk maar naar de andere elftallen. Vrijwel overal vormen spelers van een of twee clubs de kern. Je hebt toch wel het gevoel, dat Je er hele maal bijhoort. Alleen als, zoals afgelopen zaterdag tegen Uruguay, de wedstrijd be gint, voel je je even niet zo prettig, maar voor het overige wondt iedereen gelijk be handeld. De stemming is dan ook voortref, felijk. Er zijn tot dusverre geen wrijvingen geweest. Ik vind het gewoon fijn erbij te zijn, al is het natuurlijk nooit prettig je ei- or-n ppTin 70'n tiid niet te zien". Pleun Strik »en van de telers in de se lectie, die op meerdere plaatsen kan wor den Ingezet. Bij Go Ahead speelde hij in de aanval en op het middenveld, bij PSV op het middenveld of in de verdediging. In het Nederlands elftal werd de uit Rotterdam afkomstige semi-prof (Strik is ln het dage lijks leven verzekeringsinspecteur) afwisse lend als middenvelder of verdediger inge zet. Voordat hij door Michels enkele maan den geleden werd teruggehaald leek het Oranje voor hem twee jaren lang taboe. In oktober 1971 speelde hij tegen Oost-Duits- land de interland, die lange tijd de laatst© zou zijn. Strik: „Misschien ben ik een tijd lang ondergewaardeerd, maar he< is ook zo geweest dat PSV een minder goede period© heeft gekend. Als speler sta je uan minder in de picture. Dat zie je wei aan Jan Tong- bloed. Die heeft zijn uitverkiezing toch ook te danken aan het feit, dat FC Amsterdam een s;erk seizoen achter de rug heeft. Ik vind het fijn, dat bij PSV tijdig het herstel is gekomen. Anders was ik hier nu niet ge weest". TON VAN DALEN OPSTELLINGEN WEST-DUITSLAND: Maier; Vogts, Schwarzenbeck, Becken bauer, Breitner; Höness, Cullmann (Wira- mer), Overath; Grabowski, Müller en Heynckes (Holzenbein). AUSTRALIË: Rellly; Ujesenovic, Schafer, Wilson, Cur- ran; Richards, Rooney, Mackay; Campbell (Abonyi) Alston en Vuljevic (Ollerton) gele kaart: Mackay. Toeschouwers 55.000. royaal gewonnen ook. Wat willen de Duitse toeschouwers nog meer? De grote en be langrijkewedstrijden moeten nog beginnen'". Dat wist het met 53.000 bezoekers volge pakte stadion natuurlijk ook, maar de ma nier waarop het Westduitse elftal zich pre senteerde, zinde niemand. In geen enkel opzicht was de favorietenrol terug te vin den. dlie het elftal van Schön al ver voor het begin van de wereldstrijd kreeg toege meten. Alleen vormde de tot nu toe - geluk kig - niet onderbroken zegereeks een lichte lijk houvast. De betrekkelijkheid daarvan is met dit weinig overtuigende voetbal echter voor iedereen een uitgemaakte zaak. Aanvankelijk liep Wolfgang Overath spits roeden. De spelbepaler van FC Köln, die zeer lang voetbalde in de schaduw van GUnter Netzer, kwam in de eerste wed strijd tegen Chili niet tot zijn recht. Juist hij riep daarom tegen Australië om wraak. Dat lukte ook nog betrekkelijk eenvoudig. want hij had het geluk in de twaalfde mi nuut na het begin zichzelf te overtreffen. Enkele - op het oog - eenvoudige manoeu vres waren voldoende om, toen hij vanuit de tweede lijm zeer sterk opkwam, de „ope ning" in de zwak georganiseerde verdedi ging van Australië te ontdekken. Zijn schot kreeg daarna een „zuiverheid om van te dromen" mee. De lang niet slecht spelende doel main Reilly strekte zich wel maar het volstrekt zinloze daarvan was voor ieder een haast onmiddellijk duidelijk: 0—1. Mentale druk Deze snelle en gemakkelijk verkregen voorsprong bevrijdde de Westduitse forma tie natuurlijk van een mentale druk. Daar om leek de verwachting van een monster score op dat moment ten volle gerechtvaar digd., De sierlijke en zich volledig revancherende Overath maakte met zijn verraderlijke breedte- en dieptepasses de defensie van Australië stormrijp. Als gevolg daarvan ontstonden de meest hachelijke momenten voor het doel van Reilly, maar het nog meer bevrijdende tweede doelpunt voor West-Duitsland liet op zich wachten. Müller raakte de lat, Grabowski zocht te laat het initiatief en Heynckes ontdekte dat het schort aan zijn koptechniek. Het moet aan de teleurstelling over deze maar niet ta veranderen stand van 0—1 gelegen hebben, dat West-Duitsland minder sterk ging voet. ballen. Weliswaar bleef het veldoverwicht bestaan, maar de passes werden slechter en de schoten steeds meer onzuiver. Slechts één uitzondering daargelaten. Tien minuten voor het begin van de rust onder- scheidde Cullmann zich een van de weinige keren met een kopbal, die doel trof. Deze opvallende verrichting kan Helmut Schön niet vermurwen. Hij verving Cullmann na rust door Wimmer vanwege een tekort aan prestatieniveau. Toen kort na het begin van de tweede helft afwerker Gerd Müller ook zijn deel van de productieslag opeiste met een doelpunt uit een kopbal was het pleit beslist. AI trof invaller Abonyi van Austra lië de paal, invloed op de verdeling van de wedstrijdpunten kon deze zeldzame verrich ting toch niet meer hebben. Schön tenslotte: „Tweederde van het duel schonk me plezier maar over het laatste deel kaïn ik maar beter zwijgen. Daarover heb ik mij mateloos geërgerd". Buitenspeler Jupp Heynckes was er ernsti ger aan toe dan aanvankelijk verwacht werd. Zijn kniebanden zijn beschadigd en de eerste verwachting was dat hij zaterdag - tegen Oost-Duitsland - niet zou kunnen spelen. De duur verzekerde benen van Cruyff wor den voor de training van het Nederlands elftal even onderhanden genomen. MÖNCHENGLADBACH Nederland vreest vooral Ralf Edström maar de Zweedse aanvaller, die vanavond in Dort mund het meest in de gaten dient te worden gehouden, is ongetwijfeld Roland Sandberg. Deze 27-jarige spits van FC Kaiserslautern was ln het afgelopen seizoen niet alleen een van de meest schotvaarlge spelers ln de Westduitse Bundesliga, hij droeg er ook be langrijk toe bij, dat Zweden doordrong tot de laatste zestien van het wereldkampioen schap. Sandberg scoorde in de kwalificatie wedstrijden vijf van de zeven doelpunten, welke het eerst succesvolle Scandinavische voetballand voorbij Malta, Hongarije en Oostenrijk (vla een beslissingswedstrijd) brachten. Ralf Edström kwam ln de voorj ronde tot een totaal van vier treffers. Sandberg en Edström vormden gedurende enkele seizoenen een uitstekend duo bij de Zweedse topclub Atvidaberg. Vorig jaar scheidden zich echter hun wegen. Edström ging naar PSV, Sandberg naar Kaiserslau tern. Beiden maakten een uitstekend de buut in het profvoetbal, maar hoewel ze in het nationale elftal sindsdien verschillende keren samenspeelden, zijn ze u>ch enigszins van elkaar verveemd. Sandberg: „Niel op het persoonlijke vlak. de relatie tussen Ralf en mij is altijd uitstekend gebleven. Maar tijdens de laatste oefenwedstrijden bleken we elkaar niet meer blindelings te kunnen vinden. Ik reageerde verkeerd wanneer Ralf de bal naar mij terugkopte en hij be greep veel passes van mij niet. De proble men zijn echter nu wel weer zo ongeveer opgelost. Volgens mij is de situatie nu weer zo als die in Atvidabeg was. Ralf en ik kunnen ln dit tournooi misschien samen nog meer presteren dan in het verleden omdat hij bij PSV vooruit is gegaan en ik bij Kaiserslautern ook". Cor van der Hart, aan wiens rapporten Ri nus Michels de grootste waarde toekent, nadat bleek hoe goed de toekomstige trai neer van Standard Luik Uruguay had geana- liseerd, heeft Oranje vooral gewaarschuwd voor het duo Sandberg—Edström. „Ze zijn", aldus Van der Hart, „levensge vaarlijk in de counter. Daarom is het nood zakelijk voorzichtig te beginnen. Als je gaat drukken kunnen met name Sandberg en Edström gekke dingen doen. Sandberg is razendsnel en daarom moeilijk af te stoppen. Edström is, zoals iedereen in Ne derland weet, in de lucht vreselijk sterk. Bulgarije heeft dat behoorlijk opgelost door hem uit positie te werken voordat hij kon worden aangespeeld. Zo zullen wij het ook moeten doen, want er is bij ons niemand, die voldoende lengte heeft om hem in de lucht partij te kunnen geven". Roland Sandberg evenals hij en Ed ström verlieten ook de twee kandidaten voor de rechtsbuitenplaats Conny Torstens- son en Benna Magnusson vorig jaar Atvida berg om in het buitenland hun kwaliteiten als voetballer te laten honoreren is er na de niet zo overtuigende start van Zwe den tegen Bulgarije op gebrand zich te re vancheren. Hij: „Bij Kaiserslautern heeft men hoge verwachtingen van mijn optre den in dit tournooi. Ik wü m'n supporters niet teleurstellen. Bovendien is Nederland een van de favorieten voor de wereldtitel. Treedt je tegen zo'n ploeg op de voorgrond dan trekt dat de aandacht. Hebben we het geluk dat we tegen Nederland geijkspelen, over winnen praat ik maar niet, dan heb ben we volgens mij een uitstekende kans om een ronde verder te komen. Ik ver wacht namelijk, dat we Uruguay wel kun nen pakken, terwijl Nederland volgens mij favoriet is voor de ontmoeting met Bulga rije". De 27-jarige Sandberg speelde tot dusverre 21 a-interlands. Tegen Nederland kwam hij nog nooit in actie. De laatste confrontatie tussen Oranje en Zweden dateert overigens van april 1964. Nederland verloor toen in Rotterdam met 1—0. In totaal ontmoetten beide landen elkaar vijftien keer. Do ba lans van die wedstrijden vermeld een mini male voorsprong van Nederland: zeven overwinningen, twee gelijke spelen en zes nederlagen. De doelcijfers zijn voor Zwe den gunstiger: 36 voor 28 tegen. Sandberg: „Weet je, dat ik bijna in Nederland had ge speeld? Een paar jaren geleden had FC Den Haag belangstelling voer me. Maar na dat ze mij bij Atvidaoerg hadden zien spe len, hebben ze Bo Augustsson gecontrar ieerd". Hij besluit met enig leedvermaak: „Augustsson speelt nu weer in Atvida bergTON VAN DALEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12