Zagalo een betere rekenaar dan Ormond Eerste dopinggeval in geschiedenis van wereldkampioenschap SMEEKBEDE OM TIENDE DOELPUNT NIET VERHOORD VAN GEMERT TE TOLERANT IN VOETBALOORLOG JOEGO-SLAVIË EVENAARDE RECORDSCORE Oostduitse coach waande zich al in volgende ronde WOENSDAG 19 JUNI 1974 LEIDSE COURANT WERELDKAMPIOENSCHAP '74 JEAN JOSEPH VAN HAITI Van onze speciale verslaggever HERMAN VAN BERGEM FRANKFORT Willie Ormond zei het op bittere toon: „Ik heb bewon dering voor Rivelino, maar hij had de rode kaart moeten hebben". Ormond was niet content met de lei ding van Van Gemert, die zelf meen de goed te hebben gefloten. Van Ge mert: „Wat praat Ormond nou over een rode kaart? Als je de sfeer in deze wedstrijd aanvoelt doe je dat niet. Het was hard, inderdaad maar dat wist iedereen van dè voren". Van Gemert, die verklaarde In het geheel niet gespannen te zijn geweest gaf een wat giftig antwoord op de vraag of hij niet had gezien dat Ri velino Bremner een kopstoot had ge geven. Van Gemert: „Ik heb ook maar twee ogen. Als ik een vrije trap op de overtreding, gebeurden er kan ik niet zien wat er verder ge beurt". En dat was het juist. Terwijl Van Gemert zich bemoeide met de vrije trap op de overtreding, gebeurde er op de rest van het veld de ongeloof lijkste dingen. Dan werden zo maar spelers onderuit geschopt, werden el lebogen in magen geduwd en nam men achter de rug van de scheids rechter ongegeneerd revanche. Daar bij moet worden aangetekend dat Van Gemert op dit punt door zijn grens rechters. de Oostenrijker Linemayr en de Hongaar Palotai in de steek werd gelaten. Frankfort De waarschuwing voor de Schotten verscheen in de rust in verlichte letters op het scorebord. Joego-Slavië had toen tegen Zaïre de stand 60 bereikt, maar de Schotten sloegen niet aan het rekenen. Ze beseften het gevaar niet. Eerst na het duel met Brazilië kwamen zij tot de ontdekking, dat zij in groep twee in een uiterst precaire situatie waren geraakt. Zonder een doelpunt te maken, had Brazilië zich verzekerd van twee punten In twee gelijkspelen. De Zuidamerikanen zullen zeker van Zaire winnen en dan heeft de regerende wereld- kampoen vier punten en zich geplaatst vooi de tweede ronde, indien die zege hoger uit valt dan de 2—0 van Schotland, voor welke ploeg alles afhangt van het slotduel (zater dag) in de eerste ronde tegen Joego-Slavië. Indien de Oost-Europeanen winnen, ligt Schotland eruit, indien het andersom uit valt, kan Joego-Slavië afreizen. Bij een ge lijkspel is Schotland eveneens het kind var de rekening, omdat de score tegen het sleutelland" Zaïre veel geringer was (2— 0) dan die van Joego-Slavië. Mario Zagalo, de Braziliaanse coach, toonde dan ook een geslepen lachje toen hij zei: „Om je te kwalificeren voor de tweede ronde heb je punten nodig, de rest doen we tegen Zaï re." Zagalo had beter gerekend dan Ormond, de Schotse coach. Het gezang op de tribunes waar de Schotten zach hadden verzamel, was verstomd. Tevoren hadden zij straten en café's in Frankfort onveilig gemaakt. Met glazen bier en flessen wijn in de hand zwalkten ze door de stad en trachtten een vervoermiddel machtig te worden, dat hen naar het Waldstadion zou brengen. De krijgsliederen klonken voor de wedstrijd en in de eerste helft. Toen, terwijl de Schotter, na de rust een stevigere greep op de wed strijd kregen, verstomden de gezangen. Hel was ook de aanhang duidelijk geworden dat Brazilië zich tevreden toonde met het ene punt, dat voor Schotland wellicht niel voldoende zal zijn. De veroordelingen vlogen na afloop heen en weer. Zagalo: „In de eerste helft werd goed gespeeld, maar daarna was het spel veel te heftig. De Schotten zijn er mee be gonnen. Tegen Joego-Slavië konden we een technische partij spelen, tegen de Schotten was dat onmogelijk." Willie Ormond: „In de eerste helft waren de ploegen aan elkaar gewaagd, maar na de rust waren wij beter. Brazilië heeft ge tracht Europees tegen ons te spelen, maar de spelers beheersen de tackle niet. Ze gin gen er alleen maar ruw in. Wie het niet ge looft. moet maar naar de benen van McGrain, Bremner en Jordan gaan kijken Een waar woord. Na de rust werd het een complete voetbaloorlog, waartegen scheids rechter Arie van Gemert veel te coulanl optrad. Het mankeerde hem aan overzicht. Hij hield veel te veel de bal in het oog, draaide zich om alsof hij niets te maken wilde hebben met het bakkeleien en achtei zijn rug gebeurden de grofste dingen. Ei werd openlijk getrapt, als een muurtje moest worden geformeerd werd er geduwd, getrokken en geschopt. Na een goed begin verloor Van Gemert d« greep op het voetbal gebeuren. De in het rood geklede Nederlander een juiste keus met het donkere shirt van de Schotten met coquette witte manchetten en kraagje, leidde hij eerst rustig en reso luut. Hij floot veel, maar er gebeurde ook veel. Fraai was de strijd allerminst. De Brazilianen misten de elegance, het kunst zinnige dat hun spel in betere tijden ken merkte. De Schotten met hun bonkige, wei nig soepele spel, droegen hun aandeel bij in het veelal wel spectaculaire, maar op matig niveau, gemeten naar dit tournooi, waarin het toch om een wereldtitel gaat staande duel. Het was opvallend dat Rivelino, de spelb» paler bij Brazilië, geen speciale bewaking genoot. Bremner, die bij de Schotten hel spelbeeld moet maken en de eer toekomt, dat hij enorm hard werkte en de basis was van vele aanvallen, vocht wel menig duel met de besnorde Braziliaan uit, maar eersl nadat hij de afstand cot Rivelino, omge» keerd trouwens ook. had moeten overbrug gen. Grof Toch kostte een van die persoonlijke duels Rivelino de gele kaart. Terecht, want hij haalde Bremner grof onderuit. Het zou eveneens terecht zijn geweest als Rivelino later de rode kaart geoffreerd was. wanl hij bleef rauw spelen. Brazilië bediende zich zelfs niet van genie- pigheden, maar ging er openlijk en onver vaard in. De Schotten deden dat ook. Wie op het punt stond door te breken, werd on herroepelijk neergehaald. In de tweede helft werd dat steeds erger. De onderlinge wraaknemingen stegen en de 56 overtredin gen 30 van Schotland en 26 van Brazilië illustreren voldoende de hardheid in de wedstrijd. Mario Zagalo, die verklaard had dat hij hetzelfe elftal als tegen Joego-Sla vië zou opstellen, had toch afgezien van spits Valdomiro en Mirandinha opgesteld, in wie vele Brazilianen de opvolger van Peie zien. Het werd een compleet fiasco. OPSTELLINGEN BRAZILIë Leao Nelirtho, Pereira, Mario Marinho, Francisco Marinho, Piazza, Rive lino, Paulo Cesar „Botafogo". Jairzinho, Mirandinha, en Leivinha. (Paulo Cesar „International) SCHOTLAND Harvey, Jardine, McGrain Buchan, Holton, Bremner, Dalglish, Hay, Morgan, Jordan en Lorimer. Scheidsrechter Arie van Gemert gaf Rivelino en Francisco Marinho gele kaarten. Toeschouwers: 61.500 Tegen de langere Holton had Mirandinha niets in te brengen en zijn bal behandeling was ook niet om over naar Brazilië te schrijven, evenals die van Lavinha, die dar halverwege de tweede helft werd gewisseld door een Paulo Cesar. In de tweede helft verzuimden de Schotten een meedogenloze temposlag uit te voeren, Dat had wellicht Brazilië op de knieën GELSENKIRCHEN De enige Joego slaaf, die zich niet op zijn gemak voelde was Blagojev Vidinic. Nadat Zaire's lui paarden tegen Schotland zo verrassend voor de dag waren gekomen, had de boomlange coach vier dagen het aureool van een soort blanke medicijnman gehad. Tegen het land, waarvoor Vidinic ooit het doel verdedigde, volgde echter de ontmaskering. Joego-Sla vië speelde Zaïre helemaal van het veld. Het eindresultaat vormde nog niet eens een juiste afspiegeling van het krachtsverschil. De dubbele cijfers lagen voor de Balkanbe woners binnen bereik nadat Dusan Bajevlc, de spits die het openingsduel tegen Brazilië wegens een schorsing had gemist, met zijn derde doelpunt de stand op 90 had ge bracht. De record-score in een elndtoernoof welke in 1954 door Hongarije werd gerealL seerd in de ontmoeting met Zuid-Korea, werd echter niet overtroffen. Het bleef bij een evenaring, iets waarmee Milan Milja- nic, de Joegoslavische coach, echter ook erg tevreden was. „Omdat", verklaarde hij, „we nu een grote kans hebben om bij de laatste acht te komen. Als we zaterdag tegen Schotland gelijkspelen zijn we er al". Aangenomen mag worden, dat Joegoslavië daartoe in staat zal zijn. De ploeg, die te. gen Brazilië zo dichtbij de overwinning kwam, domineerd gisteravond in het met OPSTELLINGEN Middenvelder Oblak. waar Ajax belangstel ling voor heeft, heeft zojuist het zevende doelpunt van Joegoslavië gescoord. Inval ler doelman Muamba van Zaire hamert van wanhoop op de grond. JOEGOSLAVIë: - Maric., Buljan, Had- ziabdic, Katalinski, Bogicevic., Petkovic, Oblak. Surjak., Bajevic, Acimovic en Dza- jic ZAIRE: Kazadi (Tubilandu), Mwepu. Mu- kombo, Bwanga en Lobilo., Kilasu, N'Daye Mana., Kembo, Kidumu en Kakoko (Mayanga). Scheidsrechter Delgrado (Columbia) stuur de N'Daye uit het veld. Toeschouwers: 23.000. 25.000 toeschouwers (voornamelijk Joego- slaven) gevulde Parkstadion te Gelsenkir- chen over alle linies. Zaïre werd vanaf het begin helemaal suf getikt, het benutten van kansen leverde vooral dankzij Bajevic to taal geen problemen op nu pas werd duidelijk hoezeer Joego-Slavië door het ont breken van deze aanvaller tegen Brazilië was verzwakt en doelman Enver Maric greep zeer sterk in. Dat laatste was nogal eens nodig omdat de Joegoslaven zo aai> vallend speelden, dat verdedigend nogal eens een foutje werd gemaakt. Na zestien minuten was de stand al 3C door doelpunten van Bajevic, Dzajic en Surjak. Voor Blagojev Vidinic was dat aan leiding doelman Kazadi te vervangen dooi Tubilandu. Gevraagd naar de reden ant woordde de Joegoslavische coach van Zaï re: „Dat is mijn geheim. Daar wil ik pas morgen of over een paar dagen over pra ten". Voor invaller Tubilandu was niet veel eei te behalen. Zijn eerste handelingen bleei beperkt tot het uit het net halen van d< bal. In de 21ste minuut werd hel 4—0 door Libero Katalinski, die na een door Petkovic genomen vrije trap keihard raak kogelde De luipaarden ageerden massaal tegen hel toekennen van deze treffer, omdat Kata linski buitenspel zou hebben gestaan. D< protestactie leidde tot een rode kaart voor N'Daye. Scheidsrechter Omar Oe'gado uit Colombia had een trap tegen z'n achterste gevoeld en koos toen maar de eerste de beste Afrikaan, die hij zag. Vidinic: „De rode kaart op zich was juist, alleen werd de verkeerde de dupe. Mwepu deelde de schop uit. Halve dozijn Met tien man was er voor Zaïre helemaal geen beginnen meer aan tegen de Joegosl» ven, die steeds meer de indruk wekten be zig te zijn aan een troinlngspartijtje. In Van onze speciale verslaggever TON VAN DALEN (Van onze sportredactie) STUTTGART De dópingtest"hWI ri|n eerste slachtoffer opgeleverd. Voor het eerst in de geschiedenis van het wereld kampioenschap voetbal werd een speler be trapt op gebruik van doping. Bij Jean Jo seph, de Haitiaanse verdediger werden na de interland ItaliëHaïti (31) sporen van phnylmetrazine aangetroffen. Het middel behorend tot de ephidrinegroep wordt onder anderen gebruikt door astmapatienten. Jo seph heeft onmiddellijk na het bekend wor den van zijn straf hij zal worden uitgeslo ten voor de rest van 't toernooi aange voerd dat hij pillen had ingenomen om zijn astma te verlichten. „Ik kreeg e-n massa geneesmiddelen van de dokter", zei hij. Patrick Hugeux echter schoof de verant woordelijkheid af. „Ik kan garanderen", reageerde hij. „dat ik de spelers van Haïti geen enkele niet toegestane pil heb gege ven. Als Joseph schuldig is bevonden aan het gebruik van doping is het vollledig zijn eigen verantwoordelijkheid". De FIFA had voor het wereldkampioen- sinap u..uiu..«elijx gov,eren op tiet gevaar van ephidrine, een verboden middel dat bij voorbeeld de Amikerikaanse zwemmer Rick de Mont tijdens de Spelen in München een gouden plak kostte. Verboden Jean Joseph verdedigde zich met de woor den: „Ik wist niet dat deze pillen op de verboden lijst stonden. Ik heb het ook niet met de dokter gecontroleerd. Ik lijd aan astma en dokter Hugeux weet dat. Ik slik zijn pillen geregeld". Wat de primeur in het wereldkampioen schap (in 1966 vonden in Engeland voor het eerst controles plaats) voor gevolgen zal hebben, is nog onbekend. Joseph is in ieder geval uitgeschakeld voor de duur van het wereldkampioenschap. De FIFA zal nog beslissen welke maatrege len zullen worden genomen bij dopingge- bruik. De strafcommissie beslist, zodra alle gegevens bekend zijn van de eerste doping- zaak. Professor Gottfried Schönholzer, de Zwitserse voorzitter van de dopingscom- missie: „Behalve de straf van Joseph zul len verder waarschijnlijk geen disciplinaire maatregelen worden genomen". Billy Bremner (no. 4) grijpt vertwijfeld naar het hoofd. Hij had zojuist de Schotten naar de overwinning kunnen schieten, maar schoot de bal naast het lege Braziliaanse doel. Op de grond tiggen doelman Leao. Links Rivelino die er met een gele kaart bij Arie van Cemer erg genadig afkwam. kunnen brengen. Nu konden de Zuid-Ameri kanen het tempo volgen, al moesten ze wel in de verdediging en schiepen de Schotten zich kansen, waarbij voora! de lange spits Jordan zich onderscheidde. Een soort Ed- ström, maar sterker aan de bal en hoger van de grond komend. Nog eenmaal greep Van Gemert in. Riveli no pakte op ordinaire wijze Jardine. Niet hij kreeg zijn tweede gele kaart, maar Francisco Marinho, die de vereiste afstand bij de vrije trap niet in acht nam. De wed strijd was ontaard. Van de Schotten kan geen fijnheid in het spel worden verwacht. Zij moeten het hebben van hard werken van zichzelf niet ontzien, noch de tegen stander. Brazilië miste eveneens die fijn heid en trachtte zich ook op dit punt Euro- pees arm te passen. De wapenstilstand was zelfs nog niet afge sloten toen Van Gemert had afgefloten. Pe reira „liefkoosde" op al te hardhandige wijze Bremner. Hij trok hem stevig aan de rode haardos en de licht ontvlambare Schot wilde de Braziliaan te lijf gaan. Ook toer had Van Gemert nog kunne.) ingrijpen, maar hij was al op weg naar de kieedka. Chili kon ook aanvallen de 29ste minuut kopte Bajevic nummer vijf tegen de touwen, zeven minuten later maak te Bogicevic met een kopbal het halve dozijn vol. Met die stand kwam ook de rust In de tweede helft werd het schuttersfestijn voortgezet al ging dat minder ambitieus dan voor de pauze. Oblak (7—0), Petkovic (80) en Bajevic waren de schutters, die 'ri verbetering van het WK-record binnen be reik brachten. Het Joegoslavische legioen smeekte om een tiende doelpunt, maar dat bleef uit. Het enige waar men zich nog over konden op. winden was de -gele kaart, welke Hadziab- die kreeg wegens opzettelijk hands. „Ei zijn drie oorzaken voor deze zware neder, laag", zei de onthutste Vidinic na afloop, „in de eerste plaats de grote klasse van Joego-Slavië, ten tweede de vermoeiende wedstrijd tegen Schotland, die de meesten nog in de benen hadden en dan nog het feit, dat we met tien spelers verder moes ten". De enige troost voor Zaïre: het speelde te gen Schotland een van de meest attractieve wedstrijden m dit toernooi tot dusverre. (Van onze verslaggever) WEST-BERLIJN. Georg Buschner, de trai ner van Oost-Dultsland gaf het na afloop van het met emoties gelade duel tegen Chi li gelaten toe. „Toen we eenmaal een voor sprong hadden genomen, hebben we de teu gels te vroeg laten vieren". Niet veel eer der had Buschner de hoofdrol, gespeeld in een voor hem zeldzaam tafereeltje. Na dat Martin Hoffmann na tien minuten eindelijk een lek had gevonden ln de tot dan hechte defensie vun Chili, sprong de Oostduitse coach uit zijn dug-out te voorschijn. De an ders zo nuchtere Buschner begon aan een rondedansje. Hij waande zich al in do vol gende ronde. Immers, met een tweede zege zou Oost- Duitland zeker zijn geweest van een plaats bij de laatste acht. Elf minuten later stort te zijn droomwereld ineen. Chili liet na een periode van 55 minuten verdedigen zien, ook over offensieve kwaliteiten te beschik ken. Ook bleek toen, dat de verdediging van Oost-Duitsland van minder kwuliteit was dan de aanval, waarmee de Zuidamo- OPSTELLINGEN CHILI: Vallejos; Garcia, Ftgueroa, Qulnta- no Cruz Arias, Valdez (Vavar), Reinoso, Paez, Socias (Farias), Ahumuda en Veliz, OOST-DuitsJand: Croy Kisoh, Braasch, Weise, Wützlich, Seguin (Kreische), Irmscher, Sparwasser, Hoffmann, Streich, en Vogel (Ducke) Scheidsrechter Aurello Angonese (Italië) gaf gele kaarten aan Paez en Kische. Toeschouwers: 30.00. rikanen lang in de verdrukking waren ge weest. Het overwicht van Chili was zelfs plotseling zo groot, dat een' doelpunt niet kon uitblijven. Sergio Ahumada was in de 21e minuut van de tweede helft de scher prechter. De kansen waren omgedraaid. Was In de eerste helft doelman Vallejos alleen dankzij wonders ongepaseerd gebleven (na een half uur was er geen doelpunt gekomen uit een aanval met zes achtereenvolgende scho ten), nu was het de beurt aan Oost-Duits- land om door de hel te gaan. Het Westduitse publiek zweepte de Chilenen op en vroegen om een doelpunt. Het bleef uit. Het was het beste in de wedstrijd met de twee gezichten. Het gelijkspel betekent voor Chili, dat met ruim verschil van Au stralië moet worden gewonnen om de vol gende ronde te halen. Oost-Duitsland mag bovendien geen punt hulen tegen West- Duhsland. Chili's hulptrainer Pedro Mora les. die de zieke Luiz. Alamos verving: „Wa hebben een grote kans om de volgende ron de te halen."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11