WARMONDERS STORTTEN HUN HART UIT OVER KOUDENHOORN Weidegebieden rond de Kaag: een landschap op de tocht Ton Crepin favoriet op Alphens tennistoernooi Aanwinsten voor SJZ VERLENGDE NOORDSINGEL WORDT TOCH AANGELEGD Rotterdam/Leiden „Alstu blieft geen gegraaf in de wei degebieden rond de Kagerplas- sen. Laat dit brok oud-vader lands landschap heel, behoud de weidevogelbroedgebieden, streef naar schoon water, her- stefl waar nodig dit land schap". Een paar zinnen, uit het aart gegrepen van de Stichting „Het Zuidhollands Landschap", dat in zijn perio diek een lans breekt voor „een landschap op de tocht". Met name gaat het hier om het voorontwerpstreekplan Plas- sengebied, waarover velen al hun verontrusting hebben geuit, vóór de eigenlijke tervl- sielogging. De bezwaren rich ten zich vooral tegen het plan Kakerzoom van een werkcom- missle met die naam, In 1970 ingesteld door G. S. met de opdracht een structuurplan op te stellen voor het gebied rond de Kagerplassen gelet op de recreatiebehoeften. Dit plan. dat een vergroting van het wateroppervlak nastreeft rond de Kagerplassen. bij Hoogmade en daartussenin, staat weliswaar los van het streekplan, maar is niettemin verwerkt in het streekplange deelte over de recreatie. ,De plassen", aldus ..Het Zuid- hollands Landschap", „waren oorspronkelijk bijeenkomende verwijdingen van een aantal brede kreken. De droogma king van het Haarlemmer meer, halverwege de vorige eeuw, betekende bedijking van het noordelijke deel. Het zui delijke» deel bleef intact en kennen wij nu als het gebied van de Kagerplassen. Er lig gen fraaie weidepolders met kronkelende sloten die het oude krekenpatroon nog weer geven. De sloten bevatten in het algemeen nog schoon wa ter. Molens nemen in dit bij zondere landschap een mar kante plaats in". Volgens het plan Kagerzoom zouden verscheidene polders worden weggebaggerd, het vrijkomende zand zou worden benut voor aanleg van wegen en woonwijken, eilanden zou den ontstaan. „Molens zouden als grafzerken van een ver dronken landschap gaan fun geren", zo drukte eens de Rijnlandse Molenstichting het uit. De vragen die bij Het Zuidhollands Landschap opko men zijn: „Wie vraagt er nu precies om vergroting van da wateroppervlakte, is al dat zand wel nodig, zijn er geen andere gebieden van geringere landschappelijke waarde voor handen om onder water te zet ten, desnoods buiten de pro- vinciegrens? naar een poldergebied van ee»n 1500 ha waarin een weidevo gelreservaat van een 500 ha als miliekern fungeert. De hoeren zouden een toelage per hectare uitgekeerd moeten krijgen voor hun bijdrage aan de instandhouding van het landschap. Dat zal minstens enkele tonnen per jaar gaan kosten. Ten zuiden van de Ka gerplassen moeten door het Kadewaterschap Ade de pol ders worden vereenvoudigd. „Ean vereenvoudiging die leidt tot landschapsafbraak, als men weet dat bijvoorbeeld eeo aantal landschappelijk, recrea tief en natuurwetenschappelijk belangrijke watergangen zou den mooten worden gedempt. Wij noemen hier slechts het dempen van de Achterwete ring, de Akkersloot en de Zuidzuidervaart, een onderdeel van de vaarroute Kaag-Braas- sem. Waterschapsbelangen en recreatieplannen laten het landschap op de tocht staan", aldus ,,Het Zuidhollands Land schap", dat verre de voorkeur wil geven aan een landinrich tingsplan, dat alle aanwezige aspecten behandelt. Een plan, dat naast de Kagerplassen ook het Braassemermeer en de Westeindarplassen omvat en dat vergroting van waterop pervlak ten behoeve van re creatie zoekt in droogmakerij en en niet in een schaars land schapstype. WARMOND In een tot de laatste plaats bezet Tref punt hebben tientallen Warmonders gisteravond niet onder stoelen of banken gestoken wat ze vinden van de plannen voor het eiland Kouden- hoorn, zoals deze recente lijk bekend zijn gemaakt. Zoals we reeds voorspelden werd het een vrij langduri ge rechtvoor-z'n-raap dis cussieavond, waarin over duidelijk naar voren kwam dat de Koudenhoorn-plan- nen, samengesteld door en kele gemeente-ambtenaren en deskundigen van het ad viesbureau ..Stad fcn Land schap", nou niet bepaald met gejuich door de War monders zijn ontvangen. Tenminste als we er van uitgaan dat de Warmon ders die gisteravond in het Trefpunt hun mening ten beste gaven ook als de ver tegenwoordiging van dit dorp moeten worden ge zien. Opvallend was het vrij grote aantal jeugdige Warmon ders, Drie uur lang zorg den ze ervoor dat ge spreksleider burgemeester De Vreeze het vuur na aan de schenen werd gelegd. Aanvallen die Warmonds burgemeester moeiteloos doorstond, niet in het minst geruggesteund door de ber- Warmonders horen ♦gen achtergrondinformatie van maandenlang voorbe reidend werk. i plaatsgenoot bezwaren aan tegen het gemeentelijk plan Koudenhoorn Veel Warmonders waren in de discussie aanvankelijk -We worden hier weggepraat. Dit Kreten, die men het eerste uur dan ook vrij kansloos en heeft nut. We discussiëren nog vrij vaak kon horen, maar dat prikte. zaal" tegemoet trad werd duide lijk dat de Warmondse bevol king beslist nog \vel een goede ger in de pap te krijgen bij het uiteindelijk ontwerp voor Kou denhoorn. kans wilde wagen om een vin- Van de plannen zoals de Warmon ders deze vorige week in druk vorm in de brievenbus kregen, bleef niet al te veel over. Over het algemeen vond men dat de Warmonders vooraf te weinig waren gehoord. „Men gaat eerst plannen maken en daarna pas een mening vragen. Had dat niet andersom gekund"? was een vaak terugkerend verwijt. Een paar zaken werden tijdens de hearing gisteravond wel duide lijk. Warmond wil Koudenhoorn erg rustig houden, er moet een passender oplossing komen voor de geplande oeververbinding tussen Warmonds vaste wal en De Leede .voetgangerstunnel?); er moet een duidelijked uitsprak komen over de functie van de jachthaven in Koudenhoorn en bovendien moet een duidelijker uitspraak komen over de functie van de jachthaven in Kouden hoorn en bovendien moet wor den nagegaan in hoeverre de Warmonder bereid is geld in Koudenhoorn te steken. De War monder. zo werd voorgesteld, moet worden gevraagd of de miljoenen van de zandwinsten in Zwanburg in zijn geheel moe ten worden gebruikt voor de in richting van Koudenhoorn'of dat aan andere projecten in het dorp (o.a. riolering) voorrang moet worden gegeven. De talloze gedane suggesties zul len worden verwerkt in alterna tieve plannen, die te zijner tijd aan de Warmondse bevolking zullen worden voorgelegd. Op een nog nader te bepalen datum zal Warmond worden gevraagd nog eens te komen praten over Koudenhoorn. Ditmaal niet al leen over de plannen zoals ze door deskundigen werden opge steld maar ook over de eigen inbreng. Alphen a.d. Rijn De ko mende week biedt tennis park Stichts in Alphen de tennissers uit de regide ge legenheid om de krachten te meten. In de B-afdeling hebben de prominenten echter van deze mogelijk heid geen gebruik ge maakt. Onder de geplaats te spelers bevindt zich dan ook niemand, die zich al eens in een B-toernooi heeft ondersc edden. Ton Crepin werd door de plaat singscommissie tot favoriet gebombardeerd, maar nummer twee Onno Ruij- senaars lijkt de betere pa pieren te hebben. Ook tegen de als vierde ge plaatste Marinus Broos- hooft zal crepin het wel licht al moeilijk krijgen de verwachtingen waar te ma ken. Verdegaal, evenals Brooshooft voor het eerste seizoen op de B-lijst prij kend, staat als derde favo riet genoteerd. Het herendubbel B moet een zege voor Meyer en Theunissen gaan worden, terwijl volgens de plaatsing het duo Ruyse- naairs/Creijghton in de finale mag gaan proberen hier iets aan te doen. Bij de dames is de afgelopen week niiet zo succes volle Ellen Gerrese bovenaan de lijst g ezet. Mevr. Schouten wordt goed bevonden om haar in de eindstrijd te beconcure- Leim-uiden Hoewel de financië le hemel van de VW in Leimui- den beslist nog niet wolkeloos is, behoeven de bestuursleden van deze jonge afdeling nog niet te wanhopen. Bij hun aanvraag voor een subsidie van 2.250,- bleek dat het college van burge meester en wethouders dit veel te hoog vond. Een bedrag van 400,- was naar hun mening voldoende. Toen gisteravond dan ook tijdens de raadsverga- dering het agendapunt Subsidie VW aan de orde kwam, haakte de heer Van den Berg onmiddel lijk op dit punt in. Hij wees de raad op de vaststelling in het structuurplan en het streekplan van het feit, dat de gemeente Leimuiden in een landelijk ge bied ligt met een duidelijke functie t.a.v. de recreatie „Deze vaststeling houdt in, dat het beleid van Leimuiden daar dus ook op gericht moet zijn. In het advies van B. en W. komt in het geheel niet tot uitdruk king de belangrijke rol die een VW kan spelen bij de ontwik keling van deze recreatieve functie". Lucht voor WV- Leimuiden jaar voor 't eerst op eigen be nen staat in deze gemeente en de aanloopperiode altijd een zeer moeilijke tijd betekent. Hij pleitte dan ook voor de vaststel ling van een duidelijk beleid met inschakeling van de WV en op grond daarvan een nieuw voorstel tot subsidieverlening aan deze vereniging. De burge meester was het wel eens met dit betoog, maar voerde aan Aai. in de toekomst ook het recrea tieschap een belangrijke taak kan vervullen. De raad steunde echter het voorstel van de heer Van den Berg, doch voteerde al vast 400,- subsidie als bestrij ding van de eerste kosten. Moeilijkheden zag een deel van de raad in de verkoop van een per ceel bouwgrond aan de heer Driessen uit Rijnsaterwoude. Na wat voorstellen over en weer werd besloten deze grond aan te bieden voor een bedrag van 50.000,- excl. BTW hetgeen be tekent een verhoging van 5000,-. De bewoners van de Weidelaan mogen hun boten niet zonder meer bij hun achtertuin afme ren. De heer Treur vond de huurprijs ven het water veel te laag en stelde verdubbeling voor, hetgeen de heer Van de Akker er toe bracht voor te stellen de prijs zelfs te vervier voudigen. De raad besloot ech ter een bedrag van 100,- per woning per jaar te vragen, het geen ongeveer het voorstel van de hc°r Treur ondersteunde. Bij de C-heren staat Bas Groot, de verrassende winnaar van vo rig jaar, als eerste gekwalifi ceerd. Groot, die toen als onge plaatste alle favorieten eruit tik te. mag nu. in geheel andere positie startend, gaan trachten een zelfde resdultaat te behalen De overige onderstreepte spe lers zijn respectievelijk Theunis sen. Blokker en Gerrese. Magda Snaterse en Kristine Teeuw moeten het bij de dames gaan maken. In het herendubbelspel worden de thuis spelende Van Neutigem en Van Dinter als de kanshebbers gezien. Gespeeld werd er gisteren in Al phen nog niet veel, te meer daar een onweersbui het avond programma in het water deed vallen; maar morgen zullen de belangrijkere partijen op de ba nen verschijnen. Gemeeiitebode Leiderdorp met pensioen LEIDERDORP - De heer A. Wijtsma, gedurende 19" jaar bode op het Leiderdorpse ge meentehuis, gaat met pen sioen. Erg veel Leiderdor pers kennen hem. Is het nfet uit de jaren dat hij waterme ters opnam, woninghuren inde, vermakelijkheidsbelas ting controleerde, dan toch in ieder geval als de altijd dienstbare aanwezige op het gemeentehuis: tijdens raads vergaderingen, huwelijken of gewoon om bezoekers de weg te wijzen. Het gemeen tebestuur biedt hem een af scheidsreceptie aan op vrij dag 21 juni a.s. om 5 uur in het dorpshuis. LEIDSCHENDAM/STOMPWIJK Ondanks adressen van omwonen. den zal het stuk Noordsingel tussen de Burg. Bannlnglaan en de Amstelweg worden aangelegd zoals in de raadsvergadering van 29 april werd besloten. Een voorstel-Roovers (PAK), de uitvoering van dit gedeelte van de Noordsingel op te schorten omdat minister Westerterp ook de aan besteding van de Landscheidingsweg vier maanden heeft uitgesteld, kreeg gisteravond in de raad alleen de steun van de drie leden tel lende PAK-fractie (inclusief wethouder P. C. Boone) en de twee le den van D'66. Behalve een serie adressen tegen de aanleg van de Noordsingel wa ren gisteren ook adressen binnengekomen van de Leidschendamse Ondernemersvereniging, de Winkeliersvereniging Damcentrum en de Leidschendamse Land- en tuinbouwverenigingen waarin resp. sympathie betuigd werd met het streven van b. en w. de uitvoering van rijksweg 14 te bespoedigen en maatregelen werden bepleit voor de Kositjverlorenweg. Op d epublieke triibune waren demonstranten met spandoeken als Noordsingel-Moordsingel, weg ermee" en woorden wij bewoners van Lijdsedam, nee, weg met de weg". Het mocht voor de demonstranten niet baten, de overgrote meer derheid va nde raad, 14 van de 19 leden, is van mening dat de Noorsingel in haar geheel moet worden ZOETERWOUDE S.J.Z. heeft een aantal interessante overschrijvingen gekregen. De groen-witten, welke ook in het nieuwe seizoen weer getraind worden door De Visser, zien Koos Romijn weer terugke- Romijn is oorspronkelijk afkomstig van Meerburg, kwam voor DOCOS u;t om daarna zijn geluk bij S.J.Z. te beproeven. Na twee jaar keerde hij weer naar het oude Meerburg-nest terug, was daar ak- tief in de jeugdafdeling maar kon door privé-omstand-.gheden niet voor het eer ste elftal uitkomen. Trainer De Visser hoopt daarvoor een oplossing te vinden en zal hem graag opnemen in zijn keur troep omdat hij veel vertrouwen heeft in deze aanwinst na zijn optreden in enkele vriendschappelijke ontmoetingen. De S.J.Z.-fans herinneren zich van hem vooral enkele spectaculaire doelpunten. Later opereerde hij veelal achter de aan- valslinie. Verrassend is de terugkeer van Cor van Tongeren. Twee jaar geleden kwam hij ondanks zijn junior-leeftijd reeds regel matig uit voor het eerste elftal van S.J.Z. en werd zelfs gekozen tot voetballer van het jaar. Daarna vertrok hij naar Roden burg en speelde in de regionale jeugd. Met hem komt ook de aanvoerder van dit Leidse team, Ton Stouten, over. Een spe ler met vooral defensieve kwaliteiten. Minder spectaculair maar toch wel inte ressant zijn de overschrijvingen van de Meerburger Wim v. Mill, Jan Mooijman en Wim v.d. Hoeven. Van Randstad Sport komt Leendert Kuit. Verder staan geno teerd: Gé van Wetten en Leijn Cijsouw. Op de valreep kwam de overschrijving van Gerard Lelieveld van Stompwijkse Boys, waar hij een vaste keus was voor het standaard elftal en samen met zijn broer Kees een levensgevaarl jk duo vormde. Ook de laatste verlaat de Boys en komt in september uit voor het Leidse Lugdu- num. pINSD, Ajax pakt winst tegen V Rood en Wit ILEIDS OEGSTGEEST In de moeilijk^ onde uitwedstrijd tegen Rood en ty, Marl 3 moest Ajax van de R en i ken catoh van wicketkeeper Ra sche king werf wels hoog bruti gem betr helft 18 j t maa dan Leid heit i NOO catch van wicketkkeper Rusche en een toverbal Jans de Jongh, in een keer ven op de midstump, was gevreesde openingspaar weg- Danil (341) en Ton H het dering (1—17) schakelden dl won< middenmoot uit en met 40 vocj Brot' 6 bij de lunch lag schijnbar treR een makkelijke zege in het v< schiet. Het pakte echter andi uit; nog bijna 2 uur werd Aji in het veld gehouden, waarbj van goed batten nauwelijl sprake was. In deze fase van 1 strijd, waarin het Ajax-t« niet verslapte, nam Frits Jongh 2 wickets (2—13) en a een run out was het om haJEIDSC vier eindelijk innings (111 run-naam na 72 overs) Hans de Jongh 2- uit he 19, Ernst Oudshoorn 1—7. Ern» Lri'ds opende weer eens en pakte me-naar 17 runs de zaken energiek aar 's w< De openingsstand van 35 voor besta was zeer zeker zijn verdienste Hierna was Ton Eldering dito Lel Ajaxman die het helemai mede maakte. Als nr. 3 ingaandpde le> bleef bij met 46 runs not oir. tacht Na 2 uur 12 min. was de 44 de bi overwinning een feit. Ajax lij prett voor 5. vaarl De stand in de bovenste regionel Een van 2A2 is nu: 1. Victoria 6, 21 ambt 2. Union 6, 22, 3. Ajax 7,25. aang P.W. 5. 15. aan - A.s. weekend de volgende we<J P®"0 strijden: zaterdag Ajax—R e: de W 3, zondag Ajax Hercules 2, met Beide wedstrijden worden op °P n het sportpark de Voscuyl gej speeld en vangen om 11.00 uui aan. Openbare les Zoeterwoudsel muziekschool ZOETERWOUDE - De Muziek school te Zoeterwoude-Dorp ba staat één jaar. Naar de reactie van de leerlingen te oordelei de Stichting Muziekonder wijs zijn bestaansrecht bewezei en is het eerste jaar Algemeei Vormend Muziekonderwijs eei groot succes geworden. Voor een zeer groot deel is dit ze ker te danken aan het enthou siasme waarmede de heer S.C Dekker de muzieklessen geeft De Stichting heèft dan ook be sloten in augustus met een rx>< we cursus AVM te starten, ten wijl voor de leerlingen van he i. 7" huidige eerste jaar zal wordei i" doorgegaan met een uitgebrei n" dere cursus muziekkennis, meei in de richting van het instn mentaal muziek maken. Tever heeft heer Dekker zich berei verklaard om naast de lesse AVM aan leerlingen, welke hier voor belangstelling hebben blokfluitles te gaan geven. Ten slotte zal dit eerste cujsusjaa worden afgesloten met ten openbare les op zaterdag 22 jun a.s. om 12 uur in een lokaal van de Aloysiusschool (ingang Jad" van Banningstraat). Na de lel zal er gelegenheid tot het stel] len van vragen zijn. Het contact, adres is: mevr. E. A. Michiel- sen-Hubenet Loethe 25. tel. 2134. Nieuwe penning meester PIT '54 ZOETERWOUDE - De tafelt,» nisvereniging PIT'54 houdt a.s, donderdag om 8 uur zijn eerdei uitgestelde jaarvergadering in het Don Boscohuis. Bij de be stuursverkiezing is Riet Onden water-v.d. Salm, die de finan ciën beheert, aftredend en niet herkiesbaar. Het bestuur stelt voor om in haar plaats Jos Jan- son te benoemen. De heer J. G, v.d. Helm stelt zich wel voor een nieuwe periode beschikbaar, Bij de zaterdag j.l. gehouden zes kamp junioren was Sjaak deo Eisen uitgenodigd op grond van het feit dat hij in de afgelopen competitie 100®/# gespeeld had. De wedstrijden werden gehou den in de zaal van „De Sala manders" te Den Haag. Sjaak speelde in J.P.C. en eindigde als eerste. Weliswaar had hij een gelijk aantal punten als de no. 2, Massaar van V.V.V. uil Leidschendam, maar Den Eisen werd toch de eerste plaats toe gekend. omdat hij van Massaar had gewonnen. Gravures voor scheidende raadsleden in Leidschendam LEIDSCHENDAM/STOMPWIJK Burgemeester E. J. M. Kolf schoten heeft gisteravond drie scheidende raadsleden als schenk van de gemeente gravure van oud-Leidschendam aangeboden. Mevrouw H. T. E. Schmitz en mr. J. J. Kroes- kamp, beiden van D'66 en de heer H. C. Lambregts van dl PAK-fractie zullen wegens va kantie de laatste raadszitting volgende maand niet meer kun nen bijwonen. Voorzitter Kolfschoten herinnerdi er aan dat de Leidschendamsl raad zich altijd door prettig! zakelijke discussies heeft geken merkt. De drie raadsleden heb ben in de twee jaar dat ze in dl raad hebben gezeten ..het ge meen bezorgd als uw elget bloed", aldus de burgemeestel nr.ar het woord van Vondel. Op de eerste bijeenkomst na dl verkiezingen waren ook eei achttal nieuwe raadsleden in dl raadzaal aanwezig. Zij hebbel alvast kuimen zien welk trad» tioneel geschenk hen bij eet toekomstig afscheid wacht.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4