Onbehagen in Leiden schrikbarend ■:iimr?rrni Helft bevolking wil inspraak Wantrouwen tegen gemeente nergens zo groot als hier ■■■■■■■■I «■oansBBEssi LEIDEN Uit de gisteren gepu- bliceerde onderzoeksresultaten van het bureau Veldkamp Marktonderzoek b.v. blijkt dat de helft van de ondervraagden een of andere vorm van in spraak wenst in de besluitvor ming binnen de gemeente. Een kwart van de geïnterviewden, ut die in negen Nederlandse ge- meenten waaronder Den Haag en Leiden wonen, heeft aan in- w spraak niet zo'n behoefte. 70% heeft te kennen gegeven tijdig over informatie te willen be- schikken en 60% wenst hoorzit tingen. Tijdens de presentatie van het on derzoek trok dr. W. A. C. Zwa- nikken, voorzitter van de com missie die het onderzoek naar de relatie tussen de gemeentelij ke overheid en de burgers heeft begeleid, gisteren de volgende slotconclusie: „Wil men aan de kloof overheid-burgerij iets doen, dan moet er van twee kanten aan het probleem wor den gewerkt: „Van de zijde van de overheid moet een werkelijke bereidheid worden ontplooid tot decentralisering (spreiding) van de beleidsvorming en de dienst verlening. En van de zijde van de bevolking moet een werkelij ke bereidheid worden ontplooid tot participeren (meedoen), zo wel in beleidsvorming als in de dienstverleningsprocessen". Volgens dr. Zwanikken kunnen buurt- en wijkorganen en ande re wat wordt genoemd „inter mediaire kaders", bij het dem pen van de kloof een sleutelpo sitie vervullen Maar daartoe moeten deze „verbindingsscha kels tussen burgerij en gemeen te" dan wel aanzienlijk beter worden uitgerust dan ze nu zijn, vindt hij. Dr. Zwanikken meent dat tussen de burgerij en de ge meente geen nieuwe bestuurs laag moet worden geschapen maar een open bewonersberaad, waartoe geïnteresseerde burgers zonder moeite kunnen toe tre den. De opbouwwerkers kunnen, zo is uit het onderzoek gebleken voor al bij het op gang brengen van een dergelijk bewonersberaad een heel belangrijke functie ver vullen. Een zelfde als nu al op veel plaatsen door de sociaal raadsleden wordt vervuld bij de dienstverlening. Dr. Zwanik ken wees er in zijn toespraak op dat volgens de openie-peiling van Veldkamp, de gezagsdra gers (zoals top-ambtenaren en wethouders) de oplossing van de problemen vooral zoeken in het verschaffen van een betere informatie over planning en be leid. „Dat is een typisch van bovenaf denken zo stelde hij „en getuigt van een nog weinig vertrouwd zijn met de gedachte dat een goed functionerende „moderne democratie de moed moet hebben werkelijke moge lijkheden te scheppen voor in spraak en participatie van de burger in het beleidsgebeuren". Een opmerkelijke conclusie van het onderzoek is dat 70% van de ondervraagden tevreden is over de wijze waarop men door amb- tenarep wordt tegemoet getre den op het gemeentehuis of bij de gemeentelijke diensten. Daarmee te maken heeft moge lijk de gebleken voorkeur van de burgers om in pais en vree met de gemeente overleg te ple gen over problemen. Acties té gen de gemeente, waarbij men een conflict-houding aanneemt worden over het algemeen van de hand gewezen. Misschien hangt daarmee ook samen de geconstateerde neiging om poli tieke partijen buiten de deur te houden. Eveneens in de over- leg-sfeer ligt d$ vraag naar huurt- en wijkorganen (vereni gingen). Driekwart van de on dervraagden is voorstander van dergelijke organen. Nog meer heil ziet men in functio nele raden zoals sportraden en bejaardenraden. In dit soort or ganen zegt dan ook respectieve lijk een kwart en een derde van de ondervraagden zelf eventueel zitting te willen nemen. MHMBBMlHllMKllllMMMMHMHBMWBlHHTllll filrtn Hl' Hi lil IIIIIIIHMIIIII 111 WWIIHfUIWHlliMMBBfflBff W lllllllll LEIDEN Niet minder dan 44% van de Leidenaren heeft weinig of geen vertrouwen in de gemeentelijke overheid. Maar liefst 42% is niet tevreden over de wijze waarop de gemeenteraad deze stad be stuurt. Dat betekent dat in Leiden hierover meer ontevredenheid bestaat dan in Den Haag, Utrecht of Gouda; meer ook dan in de Haarlemmermeer, in Voorburg, Bussum, Zoetermeer of Leidschen- dam. ,r Deze schokkende conclusies zijn getrokken door het bureau Veld kamp Marktonderzoek b.v. dat in de negen gemeenten een diepgaand onderzoek heeft ver richt naar de relatie tussen de burgers en de gemeentelijke overheid. De door dit bureau opgestelde rapporten zijn gistermiddag in Den Haag overhandigd aan mi nister Van Doorn van CRM, wiens departement het onder zoek samen met de betrokken gemeenten heeft bekostigd. De sociaal-wetenschappelijke onder zoekers van dit bureau hebben hierin ook bewezen dat de onte- vredenheid van de Leidenaar over elementaire zaken als zijn woonsituatie en zijn financiële en maatschappelijke positie, enorm is: groter eveneens dan in alle andere onderzochte ge meenten. Ook over de bescher ming van het leefmilieu in zijn gemeente, over de stadsplan ning, de werkgelegenheid, over onderwijs en verkeersvoorzie- ningen oordeelt de Leidenaar negatiever dan de bewoners van de andere steden en dorpen. 'Wel enigszins tevreden, tamelijk v of zeer tevreden over het stads bestuur is 48% van de Leidse bevolking. In alle andere ge meenten varieert dit percentage van 68 tot 83%. Een vergelijking van de percenta ges inwoners die over het stads bestuur „niet tevreden" zijn, le vert voor Leiden een nog schrikbarender beeld op. Be- draagt dat in deze stad zoals - gezegd 42% in Utrécht is „maar" 24% niet tevreden, in Den Haag 21, in Gouda en Bus- sum 17, in Zoetermeer 13, in de Haarlemmermeer 12, en in Voorburg en Leidschendam 10. Ongunstig beeld De cijfers over het vertrouwen in de gemeentelijke overheid in i het algemeen vertonen, zij het in iets mindere mate, een over eenkomstig ongunstig beeld voor Leiden. In het licht hier van is het heel opmerkelijk dat de meeste Leidenaren volgens het onderzoek van Veldkamp wel een gunstig oordeel vellen over de wijze waarop zij op het gemeentehuis, of bij de gemeen telijke dienst worden „behan deld", 85% noemt de ondervon den behandeling, zelfs „zeer prettig". Dit percentage is hoog in vergelijking met Den Haag (82). Utrecht (78). Gouda (74). Haarlemmermeer (78), Voor burg (79) en Bussum (83). Al- 1,1 leen in Leidschendam (90%) en Zoetermeer (86%) toonden de 131 ondervraagden zich nog tevre denen Vooral het Bureau Voor- lichting in Leiden wordt erg po sitief beoordeeld. 54% vindt dat dit goed of middelmatig functio neert. Alleen in Zoetermeer en Leidschendam is de tevreden heid groter Bij het onderzoek werd ook ge vraagd naar wie men zou gaan als men het met een bepaald plan of een maatregel niet eens zou zijn: naar gemeenteraadsle- /Q den, naar wethouders, de burge- w meester, hogere gemeente-amb- tenaren. voorlichters of loket ambtenaren. Daaraan gekoppeld was de vraag hoe moeilijk hef hem zou vallen om zich te wen sa den tot één van deze personen In vrijwel alle gemeenten, zo is gebleken, verwacht men he' meeste heil van een gang naar een raadslid, de burgemeester, een wethouder of een hogere ge meenteambtenaar. Opvallend is in Leiden dat men na de raadsleden, het meeste effekt verwacht van de voorlich tingsambtenaar. De drempel vrees voor deze laatste ligt zelfs nog aanmerkelijk lager dan die voor raadsleden. Gevraagd naar de organisaties die in volgorde van belangrijk heid meer invloed zouden moe ten hebben op het gemeentelijk beleid antwoordden de onder- vraagen 1) de buurt- en wijkvereniglngep 2) de middenstand 3) de gemeentelijke diensten 4) de tweede kamer 5) het bedrijfsleven. Bij een onderzoek naar de tevre denheid van de Leidenaren over de mogelijkheden om met de gemeentelijke overheid in con tact te treden, bleek dat in deze stad verhoudingsgewijs het meest ongunstig wordt geoor deeld over het late tijdstip waar op de gemeente informatie ver strekt. over de zin van hearings en over de waarde van de in spraakmogelijkheden. Liefst 43% meent dat men te laat wordt geinformeerd, 23% ziet de hearings niet zitten en 42% vindt de mate waarin inspraak mogelijk is, onvoldoende. Ook de ontevredenheid over de con tacten met raadsleden (35%) en wethouders (26%) ligt verhou dingsgewijs hoog in deze stad. Wijkraden Een heel hoog percentage Leide- naars (82)% is voorstander van de oprichting van wijkraden of wijkbesturen die zelf bepaalde beslissingen nemen. In Utrecht ligt dit cijfer ook op 82, in de overige plaatsen schommelt het tussen 76 en 67%. De zin van de functionele raden (zoals bijvoor beeld de sportstichting of cultu rele raad) wordt zelfs onder schreven door 90% van de Lei- denaars, evenals in bijna alle andere gemeenten. Zowel in Den Haag. Utrecht. Lei den als Gouda staat men tegen over inspraak gematigd positief, in de overige gemeenten duide lijk positiever. Op de vraag of men zelf, als men het in de stad voor het zeggen had, aan ande ren inspraak zou geven, zei 72% van de Leidenaren „ja" en 27% „nee". Gevraagd naar de bereidheid om acties te voeren en zo ja welke zei 57% inderdaad iets te onder nemen, indien de gemeente maatregelen zou treffen die te gen hun belang zouden ingaan; 27% zou niets doen en 'de ande ren zeiden „het rog niet te we ten". Leiderdorpse scholieren hebben gisteren in zwembad „De Does" hun schoolzwemwedstrijden gehouden. De omstandigheden waren zomers j en mede daardoor al was de stemming opperbest De Engelendaelschool was de gelukkigste van de negen deelnemende scholen, die overigens alle een prijs wonnen. De wisselbeker echter, uitgereikt door wethouder mevrouw Tichler, ging naar Engelendael. Voor alle deelnemertjes was er bovendien een herinneringsvaantje. Iedere school deed mee in een estafetteploeg. De wedstrijden werden, onder aus piciën van de gemeente, georganiseerd door de vakleerkrachten lichamelijke opvoeding. LEIDEN De vrolijke kanten die aan de viering van het 32e lustrum van sociëteit Minerva zijn verbonden, moesten giste ren wijken voor een aantal meer serieuze evenementen. De zgn. Themadag begon met een bezoek aan de geruchtmaken de film „Blow Up", die in het Trianontheater werd ingeleid door dr. P. Th. Hugenholtz. 's Middags werden de deelnemers voor het eerst echt betrokken bij de thema's die uit het. voor deze week gekozen motto „bewitched" voortvloeiden. Men kon een keuze maken uit vier mogelijkheden. Er werd een film vertoond aan de hand van werk van de schilder Jan Meijer over „action Painting", waarna gelegenheid was tot discussie. Dit gedeelte werd ingeleid door prof. Bastiaanse, psychiater in de Jelgersmakliniek. In een ander gedeelte van het gebouw kon men „kreatief" bezig zijn, een onderdeel dat tegenwoordig bij geen enkel feest mag ontbreken. Er werd geverfd, geboetseerd en men kon wandkleden en collages ma ken. De resultaten van de werkzaamheden zullen de komende dagen in Minerva worden geëxposeerd. Ook hier kon men in duscussie gaan. Een aantal sprekers hield lezingen, waarvan men hoopte dat ze voldoende stof tot gesprek opleverden. Ohriet Titulaer was aanwezig om een boekje open te doen over vliegende schotels en andere niet te identificeren objec ten, die onze kosmos kennelijk nog steeds blijven bevolken. Leo Diks hield een lezing over do Oosterse renaissance en prof. Ubblmk behandelde het thema „wetenschap en werke lijkheid". twee zaken die elkaar nog al eens uit het oog ver liezen. Tenslotte gaf mevr. Zonewa, directrice van de Haagse Acade mie voor Podiumvorming en bij iedereen beter bekend als de moeder van het zangeresje Bojoura, een toneelcursus voor beginners, Mevr. Zonewa. gevraagd of zij het werkelijk mo gelijk achtte een toneelcursus van een paar uur te geven, antwoordde hierop: „een toneelcursus is natuurlijk een groot woord, ik weet ook niet wie die term heeft bedacht. Ik wil io ieder geval proberen de deelnemers te, wijzen op de mogelijk heden die het toneelspel hun vandaag de dag te bieden heeft en vooral de middelen die de mens bij het spel tot zijn be schikking heeft wat naar voren te holen. Binnen de improvi satie is hier altijd voldoende gelegenheid voor. Als alles gaat zo als ik gedacht had zal ik met de mensen improviseren op muziek en aan de hand van teksten van Handke." Rond de klok van vijf uur vanmiddag zou Minerva beheerst worden door een politiek forum waarin onder andere Do Brauw (DS'70) en Van der Hek (PvdA) zitting hebben. Van avond is er dan weer een opvoering van het lustrumspel „BeNard" in de Burcht. Verder vertoont men in de sociëteit de video-opnamen die overdag tijdens de diverse evenemen ten werden gemaakt. De av >nd wordt verv» Igens besloten met een Bal Masqué, waarbij alle deelnemers gekleed moe ten gaan volgens het beeld dat men van zichzelf in de toe komst heeft. Ambtenaren Solidair LEIDEN Ongeveer honderd la gere gemeente-ambtenaren heb ben bij b. en w. geprotesteerd tegen de door het college voor gestelde reorganisatie van het gemeentelijk apparaat. De amb tenaren sluiten zich aan bij de bezwaren die een aantal Leidse top-ambtenaren vorige week te gen de plannen hebben kenbaar gemaakt. Leidse bioscopen 19.00 en 21.15 uur. zondags c 14.00 en 20.00 „The AristocaU' middag 14.30 uur i Camera: Hogewoerd 49-51. tel. 24919 „De kanonnen van Navarone" 14 Ir t/m zondag 20 00 uur cn do. en vr 14.00 uur. Kindermatlnec „Nanu. d» i zoon van de jungle" a 1. za. 14.30 uu. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Dr. Vis naar Utrecht De. liberale burgemeester A. J. Vis doet pogingen aan de aan staande ..linkse dictatuur" in Leiden te ontkomen door een gooi te doen naar het burge meestersschap van Utrecht. Het Utrechts Nieuwsblad, dat de kandidatuur van dr. Vis giste- ren meldde, wijst zijn eventuele benoeming overigens af. Vol gens het UN is burgemeester Vis geen modern man, die weet wat er onder de bevolking leeft. Hij zou ook te veel een aanhanger zijn van „recht en orde". Dr. Vis is overigens niet de enige kandidaat tegen wie in Utrecht bezwaren bestaan. Ook burgemeester Drijber van Zwol le. die vroeger wethouder is ge weest in Leiden, wordt afge schilderd als een te autoritair Leidens Ontzet Wie wordt voor één dag burge meester Van der WerffEn wie rijdt op een praalwagen door de stad als Francesco de Valdez, de Spaanse tegenspeler van de Leidse burgemeeser uit 1574? Dit zijn een aantal vragen waar de 3-October Vereenig ng Leiden donderdag een antwoord op kan geven. Dan wordt name lijk 's ax'onds van acht tot tien de jaarlijkse inschrijving gehou den voor de grote optocht, die dit jaar op zaterdag 5 ok'rhcr zal plaatsvinden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur dit jaar bij de 400e viering een stoet door Leiden te laten rijden zoals men die nog maar zelden heeft kunnen aanschouwen. Tientallen praalwagens, karossen en andere voertuigen, bemand of bevrouwd door honderden in historisch kostuum geklede Leidse burgers, moeten voor het welslagen van deze optocht ga rant staan. Iedereen die denkt een steentje aan het succes van de optocht te kunnen bijdragen kan zich donderdag in de Burcht melden. Oplichting In 'n oplichtingsaffaire die nu al sinds eind mei de Leidse politie bezig houdt is nu eindelijk een lichtpuntje te bespeuren. De po litie is een van de vermoedelij ke daders op het spoor. De zaak begon te rollen op vrijdag 31 mei, toen de eigenaar van een ijzerwarenhandel aan de Nieu we Beestenmarkt tegen inleve ring van een bestelbon van de gemeentelijke werkplaats twee boormachines meegaf - aan een jongeman. Op dezelfde dag ont ving een winkel in bedrijfskle ding aan de Haarlemmerstraat ook zo'n bestelbon, die ingewis seld werd voor vierhonderd gul den aan vakkleding. Daarna volgde een korte pericde van rust, die tot 10 juni duurde. Op deze maandag bezochten twee jengens de gereedschappenhan- del van de firma Kruit aan de Nieuwe Rijn. Ook daar leverde men een bestelbon in. die goed was voor f 270 aan gereed schap. Het inleveren van deze bestelbonnen is op zich een nor male zoak, ware het niet dat men bij de gemeentelijke werk plaats geen opdracht tot de be stellingen had gegeven. De op lichting kwam uiteraard pas aan het licht toen men op de werkplaats de rekening van deze bestellingen kreeg gepre senteerd. Autodiefstal In de Leidse St. Aagtenstraat is afgelopen zondag tussen acht uur en half negen een witte Vol vo, met het kenteken 75-AR-OI gestolen. Da wagen, die een dagwaarde van 10 mille verte genwoordigt was door de eige naar niet afgesloten: bovendien bevonden de sleuteltjes zich in het contact. De Bak Het vinden van een geschikte naam voor het in aanbouw zijn de nieuwe Mensagebouw aan de Kaiserstraat bleek een groot probleem. Suggesties voor een naam, na het uitschrijven van een wedstrijd met prijs, bleven uit. De jury heejt uiteindelijk maar besloten zelf haar gedachten eens te laten gaan en het resul taat van dit denkwerk wordt ge vormd door de naam "De Bak". De Bak is samengesteld uit het geringe aantal inzendin gen dat was binnengekomen. De inzenders worden in elk geval beloond met een uitnodiging voor de opening, die medio au gustus zal plaatsvinden. Mixtamorfose Ter gelegenheid van het tweeën dertigste lustrum van de Leidse studentensociëteit Minerva", de oudste in ons land, is on langs onder de titel Mixtamor foseeen gedenkboek versche nen. De titel van het rijkelijk van tekeningen en foto's voor ziene boekwerk, waaraan een speciale redactie enkele maan den heeft gewerkt, verwijst naar het samengaan van het Leidsch Studentencorps en de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Dank zij de medewerking van het archief van de Sociëteit „Minor- va". het Leids Academisch His torisch Museum en vele ande ren kon een gevarieerde im pressie van het studentenleven worden vastgelegd. In Mixta morfosepasseren onder meer de oprichting van allerlei gezel schappen, disputen, collegia en ten slotte het Leidsch Studenten corps alsook het ontstaan van theekransen van vrouwelijke studenten, uitmondend in de op richting van de Veréen.ging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, de revue. Nieuw is de beschrijving van de afgelopen tien jaar. waarbij aandacht wordt besteed aan wat eertijds „de buitenwacht" heette. De prijs van „Mixtamorfose" is ze ventien gulden en vijftig cent. Het boek is verkrijgbaar op de Sociëteit Minerva". Breestraat 48-50. Anton Plu, oudbediende van de jubilerende Leidse studentenso ciëteit ..Minerva", heejt niet al leen bijdragen geleverd aan het onder de titel „Mixtamorfose" verschenen gedenkboek van de soc ëto't, deze b'jdranen en zijn verdere proza en poëzie uit de a'gelopen veertig jaren van zijn dienstverband zijn bovendien samengebracht in een tegelijk met het gedenkboek verschenen bundel. De bundel, waarvan de prijs zeven gulden bedraagt, is verkrijgbaar op de Sociëteit ,,Minverva", Breestraal 48-50, C.M. Dienst- In de serie informatieavonden over dienstweigeren wordt maandavond opnieuw een voor lichtingsavond belegd, die in de Doopsgezinde Kerk aan de Pie terskerkstraat wordt gehouden. Aanvang is om acht uur. Ge rard van der Beek van de werk groep dienstweigeren Leiden hoopt eind augustus/begin sep tember wekelijks informatiea vonden over dit thema te orga- Grof vuil De grofvuilophaaldienst feomt morgen langs de Lammcrs- schansiveg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot station), Kam. Onnesplcm. de Sittcrlann, v.d. Waalsstraat. Buys Ballot- straat, Hugo de V riesstraat, Kapteynstraat, v.d. Waalsplein, v, Bemmelenstraa'., Lorentxkadc, Zeemanlaan. van 't Hoffstrcat, Bakhuis Roozcboomstraat. M. Treublaan, Stieltjensstraat, Franchimontlaan, v.d. Hoeven- straat, Kanaalweg (van v. Vol- lenhovenplcin tot spoorlijn) v.d. Sande Ilakhuy zenlaan. Beye- rincklaan, Temminckstraat, Su- r nr.ci~.traal, Burggrave :>an. ■- serstraat, Scholtenntrc'. dermanstraat en Oppc: -n- straat. Het Leids studentenkoor en -or kest „Collegium Musicum" heeft haar nieuwe bestuur vooi het jaar 1974-1975 gekozen. Praeses is Marjolein Thleme, ab-actis Marianne Eifgenraam, quaestor Eddy Tulp, commlssa- ris koor Jan Verschoor, biblio thecaris Geert van der Griend commlssares8e orkest Ymeer Lindeboom cn bibllothecaresst orkest Cecile Claas. 1 eidse agenda Rat» nburg 100; lcdenvcrguderln P P R aanvang 20 00 uur. WOENSDAG Stadhui», \ergaderlng raadacommltil Milieuhygiëne, aanvang 15 uur Picter*kerkplclnfce»t Leldje wchod DONDERDAG Lukcnh-iidia-avond vereniging Ou I.rtdcn, aanvang 20 15 uur Stadhui»: vergadering ruudscommliri utadjontwikkellng, aanvang 20.00 uw In de k >'f!»kamer. Leid* C ty Centrum; koopavond 10 1 uur-21.00 uur. Rex: Haarlemmerstr. 52, tel. 254141

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3