GASTVROUW OP HET GRAS VOOR DE VROUW Ziekte en samenleving Vrouwelijk heden BOEKEN BUS LEIDSE COURANT MEDISCHE RUBRIEK In 1860 was de helft van de lie- en kennissenkring gaat sterfgevallen te wijten aan tu- troost, veiligheid, waardering berculose, Infectieziekten en en beloning uit, allemaal zaken ingewandsziekten. Nu eisen die ons enorm kunnen helpen deze ziekten nog geen 10 pet. wanneer we onder stress staan meer op. Ze worden overvleu- en in de put zitten, geld door moderne plagen Stress en social support zijn in zoals hartziekten, kanker, ver- een voortdurende wisselwer- keersongevallen en aandoenln- king en hebben samen een in- gen van de hersenbioedvaten vloed op de ontvankelijkheid (trombose, bloeding of embo- voor ziekten. Zoals reeds ge- lie). zegd geldt dit meer voor over- De maatschappij is ingewik- spanningen en zenuwinzinkin- keld geworden, maar dat Is gen en allerhande psychoèomn- het ziektepatroon ook. Of om tische aandoeningen (astma, het geleerder te stellen: er nerveuze diarree, maagontste- heeft zich een accentverschui- king, maagzweren, hoge bloed- ving voorgedaan van direkt druk, hartkloppingen enz.) ziekteverwekkende factoren maar mag de invloed op de zo- naar Invloeden die de ontvan- gezegde meer lichamelijke af- kelijkheid voor ziekten in het wijkingen niet onderschat wor- algemeen verhogen of alleszins den. Denk in dit varband aan beïnvloeden. de ipvloed van stress op de Dit wat nader bekijken is ul- hoeveelheid en de ernst van terst belangrijk omdat dit niet verkeersongevallen, alleen een beter inzicht geeft Wanneer zich in het leven van in het modern ziektepatroon, een bepaald individu een ver- maar tevens de mogelijkheid andering voordoet zijn er twee opent om er preventief iets mogelijkheden, althans wan- - aan te gaan doen. neer we de zaak willen De omgang met andere men- schematiseren, sen heeft een invloed op de In het beste 8eval xal de stres" hoeveelheid ziekten die in een serende gebeurtenis in even- bepaalde gemeenschap voorko- wichl gehouden worden door men. Dit geldt niet alleen voor een 8°cde sociale ondersteu- de mens maar ook voor de die- n'n8 (bijv. materiële hulp en ren. Zoals veelvuldige dier- "N°st bij sterfgeval). Het indi- proeven bewijzen, ontsnappen vidu za' een moeilijke periode - die niet aan deze regel. Twee doormaken maar zich vrij vlug factoren hebben sintis de op- aanpassen aan de veranderde komst van de industriële maat- situatie, schappij sterke veranderingen In het slechte geval zal de ondergaan: nl. de stress en de stross n'et gecompenseerd sociale opvang ervan, in tech- worden door een aangepaste nische termen genoemd: „de s°cial support. Dit leidt tot een social support". verstoring van de sociale rol Vooreerst de stress: spanning van het individu en een niet doet niet alleen het aantal ze- bevredigen van zijn behoeften nuwziekten en overspanningen wa* han resulteren in zlektege- toenemen maar ook het aantal dra6 en ziehte. hartziekten, hoge bloeddruk. De eigenlijke oplossing zou be- maagzweren en nog een hele staan in het elimineren van reeks organische ziekten alje spanningen en alle stress. m.a.w. de ontvankelijkheid Dit is echter utop.e en waur- voor ziekten neemt toe. schijnlijk zou het leven zonder In een landbouwmeatschappij spanning niet meer de moeite» met weinig verplaatsingsmoge- waard zijn om geleefd te wor-.. lijkheden en hechte leefge- d^n- meenschappen wist men als Dit neemt niet weg dat de mo- het ware wat men aan elkaar derne maatschappij een hoop had. Men had minder contac- verveling, frustraties en span-- ten, maar de contacten die be- ningen produceert die zeker i stonden, waren veel vaster en nutteloos zijn en niets bijbren- dieper. gen aftn do kwaliteit van het Denk in dit verband aan een leven. boerderij waar dikwijls de Deze zou men zo mogelijk grootouders nog leefden, waar moeten uitschakelen. Blijft dat, ingetrouwd werd en de klein- de rest van stress die preven en achterkleinkinderen op een tief zou moeten opgevangen j spontane manier met elkaar worden door een betere social i omgingen. Denk ook aan de support, Vroeger gebeurde dit hechte familiebanden op dorps- spontaan, zonder instituten, In- vlak. stellingen, maatschappelijke Nu ligt dat allemaal anders, diensten, commissies of dlver- De generaties gaan apart wo- se organisaties. Deze mogen nen. de gezins- en famlüever- gerust blijven bestaan maar banden zijn veel losser of be- we zouden weer meer beroep j: staan helemaal niet. In plaats moeten doen op vrijwilligers, daarvan heeft men veelvuldige op meer spontane mensen, die I doch zeer oppervlakkige con- eventueel wel wat professione- tacten gekregen. Ie begeleiding krijgen maar Men weet niet meer hoe zijn voor de rest op een natuurlijke gedrag beoordeeld wordt. Er is wijze spreken vanuit eigen er- een gebrek aan informatie en varing. andere dingen en dit werkt on- Deze beweging is reeds begon- getwijfeld stresserend, zeker nen en breidt zich nog voortdu- bij do lagere sociale klassen. rend uit en dit tot algemene De dominante figuren, die we voldoening. Denken we in dit, vooral in de hogere sociale verband aan weduwenclubs. I klassen terugvinden, kunnen die een nieuwe weduwe onder- blijkbaar beter tegen spanning, steunen en opvangen vanuit ei- Een tweede begrip dat in de gen doorgemaakte problema- 1 toekomst op ieders lippen zal tiek. komen te liggen is dit van ,,so- Zo vinden alcoholici steun bij l dal support". Vrij vertaald de AA-bonden en zwaarlijvigen j zouden we dit kunnen noemen bij antidikmakers clubjes. Denk de „groepsondersteuning" die ook aan de bonden of liga's van de gemeenschap uitgaat voor suikerzieken, epileptici, i om een bepaalde persoon te kankerpatiënten enz. op deze helpen bij het verwerken van manier de „social support ze- de stress die hij ondergaat. ker verbeteterd. De „social support" is goed Het beste van het verleden i wanneer we over een voldoen- wordt aldus behouden, al Is het de grote en bereikbare familie- dan ok in een nieuw kleedje en kennissenkring kunnen be- verpakt, schikken. Van een goede fami- dr. Ickx. Asymmetrische lijnen, kirr no'tjes en als de wind o steekt een reuze stola m grote zakken erin, voor het zomerstrand. Bijpa sende turbans. (Miss La zac). In Utrecht is de eerste po kliniek voor de overgang leeftijd geopend, voortg komen uit de "Werkgro overgangsleeftijd". De 1» ding berust bij Dr. L. Jc mann, die om te beginn vier vrouwen per week z kunnen behandelen. 1 Utrechtse vrouwenar Prof. Dr. A. A. Haspc heeft de kliniek, gevesti; in het Academisch zieke huis aldaar geopend. 1 bedoeling is vrouwen c moeilijkheden hebben m de menopauze te helpen. De maanden juni, juli en augustus zijn populair voor een tuinfeest. Buitenpret wordt altijd zwaar bedreigd door regenbuien. Meestal is het zo, dat de dag vóór het geplande feest als ie dereen tierelierend is over het zonnige weer, de hemel 's a- vonds plotseling dichttrekt en dat de volgende ochtend een mals regentje voor de hele dag water in de wijn komt doen. La ten we toch optimistisch blijven. Uw verslaggeefster heeft menig tuinfeest meegemaakt, dat geze gend werd met schitterende weersomstandigheden onder een sterrenhemel. Want de leukste tuinfeesten worden 's avonds ge vierd. Er zijn veel manieren om dit te doen. Ruimte speelt een rol. In kleine eenvoudige plaat sen hebben de huizen soms nog een flinke lap grond, waarop een leuk feest te bouwen is.In Wassenaar of Aerdenhout met vijvers en een gazon in de tuin gaat het grootser toe. Hoofd zaak echter blijft de sfeer en stemming. Kleine stadstuinen kunnnen de eigenaars zo aan het hart gebakken zijn, dat ze er hele dagen in wieden, woelen en planten. Het resultaat is dan dat door slimme paadjes, struik- aanplant en bloemenpracht een droom is gekweekt, die zich on danks de kleine ruimte geweldig leent voor een feestje met een paar mensen. Technici spelen het klaar spotlight of paddestoe len in de border aan te bren gen, onderling verbonden door meterslang prikkabel, op spe ciale wijze geisoleerd. De stek ker gaat in een stopcontact bin nenshuis. Wie zich die moeite niet getroosten wil, komt even ver met vetpotjes (warenhuis), die op tactische plaatsen neer gezet, van uw tuin of tujntje een sprookjesbos maken. Vooral als we met een grotere tuin te ma ken hebben, kunnen die drome rige vlammetjes de paden of stenen trapjes fantastisch mar keren. Om op alles voorbereid te zijn wat het weer betreft is het, (be halve verstandig) sfeervol vanaf het dak van een schuur, een tuinhuis of vanaf de bovenkant van een schutting een brede lap markiesdoek te spannen, strak getrokken door twee tentstok- ken. Op eenvoudige wijze creeërt men dan een intiem hoekje om wat te praten en sa men te scholen. Zo'n 'overkapping' liefst boven een grasmatje aanbrengen, dan is ze het meest functioneel. Be halve dat ze een stukje beschut ting vormt tegen opstekende Hapjes in een hoekje windvlaagjes, kan er een terras- straler onder worden aange bracht voor extra warmtebron, want we leven nu eenmaal niet in Afrika. Bovendien is het een ideaal hoekje voor een intiem bar'tje. Hieraan hoeft u niet zwaar te tillen. Met een vaatje bier waaraan een kraantje voor zelfbediening komt u een heel eind voor de vrolijkheid. Zet een schraag neer (is te huren) met glazn erop en krukken er voor en het sfeertje komt van zelf aanwaaien. Ook plezierig schenken is een droge gekoelde landwijn in magnumflessen uit de supermakrt. Er gaan min stens 12 glazen uit. (verant woord maximum is 15 glazen). Andere mogelijkheid: mandfles sen rode- of witte wijn van de slijter ca 12.50 per fles, die 5 liter leveren, wat neerkomt op ca 50 glazen per fles. Als zo'n feestje een beetje uitloopt reke nen op gemiddeld 1 liter wijn per man. Een uitheems tintje geeft de na tionale Spaanse drank Sangria in Spaanse karafjes (waren huis). Iedere vrouwelijke gast wordt gevraagd een zigeuner jurk aan te trekken; de partner slingert een sjerp om zijn mid del. Een leep meisje voorzag bij zo'n gelegenheid de pijpen van een gekrompen zwarte crêpe broek van elastiek en liet ze bloezen over zwarte laarzen. De top was een bedrukt jurkje met smal lakceintuurtje, Gipsylook die geen dulbbeltje kostte. Cas tagnetten en rijstballen om de gitaar te begeleiden zijn in ie der warenhuis te koop. Lekkers voor Spaanse jool: met romige kaas gevulde dadels en voor elke gast een wegwerpbordje met paela (per blik te koop). Bij de wijn hoort een hap. "Koud Buffet" De sjasliks, kebabs en saté's zijn pennen, waaraan op listige wij ze hapjes zijn geregen, die in smaak eikaars tegenstelling zijn. Lekkere sjaslikhap: 4 bor relworstjes van eerste kwaliteit, 4 zoetzure sjalotten, 4 blokjes beste biefstuk, 4 blokjes lams vlees, 4 blokjes varkensvlees, 4 dikke schijfjes leverworst, 4 stukken zoetzure augurk, verse gemalen zwarte peper, citroen sap, komijnpoeder, olijfolie. Op gesmukte satépennen kruiden en roosteren. Om de donkere kleur te voorkomen de pennen halverwege het werk nog eens bestrijken met olie, sojasaus, desnoods cognac. De barbecue aanmaken met blokjes (vuur- makertjes) of spiritus, maar nooit tijdens het roosteren met spiritus bijvullen. Dit is levens gevaarlijk wegens metershoge steekvlammen. rt bij de vijver onder het licht van de maan Het is ook mogelijk een 'koud buf fet' om een uur of twaalf onder het markiesdoek klaar te zetten. Lange kettingen saucijzen op hangen (te voren klaar ge maakt) en een grote worst, een ham, of koude rosbief met een levensgroot mes ernaast neerzetten. Een doosje met kaasdriehoekjes en een stuk Emmenthaler horen erbij. Koude kip, een schaal met eieren, wat aangemaakte salade en een landelijke kan rode wijn maken er een verlokkend geheel van. Het ligt er maar net aan hoe u uw tuinfeest aan wilt kleden en wat u er voor wilt uitge ven....Voor kleine gezelschappen doen voordelige hamburgers het ook altijd best. Neem gekruid vlees, rauwe gehakte biefstuk, knoflook, fijngemaakt hard ei, gesnipperde paprika en gehakte champignons. Kneed 't geheel en bak het snel gaar of leg het op de barbecue, wat langer duurt. Handig hapje is ook de toastrol met kaas en spek, dat is, smal le sneedjes brood zonder korst besmeren met smeerkaas, pa prika- en knoflookpoeder, om wikkelen met repen spek, vast- spietsen en goud biuin bakken in hete oven (er gaan er zeker 20 op een bakblik). Snacks voor grotere gezelschappen (15-35 personen) Toastjes met ansjovis- of zalmbo- ter Beboterde crackers (tevoren ge maakt) met roerei, waarop een kroontje tomatenketchup Knëckebrot. besmeerd met een mengsel van leverpastei en rode paprikapoeder Plakjes combeaf, gerold om ge hakte augurk Kant-en-klaar ragoutbroodjes (even opwarmen in de oven: Sjastik-arrangement, i een halve grape-fruit gaan er zeker 30 (op een nor maal bakblik), belegd met in stukjes gesneden appel, kaas en rode paprika, vermengd met mayonaise, zout en peper. Ronde roggebroodjes, besmeerd met knoflookpoeder of -kaas (delicatessenwinkel) Plakjes bacon met ananas, opge rold en van prikker voorzien, in de oven knapperig gemaakt en besprenkeld met wat madeira (keukenflesje) Kleine broodjes met worstjes (om het worstie zit een plakie ba con) De hoed van grote champignons, gevuld met paté Salamihoorntjes, plakjes salami tot horentje gerold en gevuld met kerryboter. Voor een groot gezelschap is het leuk een reuze pan soep te trek ken van mergpijp, haks, voorge sneden soepgroenten en wat vermicelli. De soep kan tot slot van de avond in plastic weg- gooibekers worden geserveerd. Al deze hapjes en snackjes kun nen natuurlijk ook dienen voor een tuinfeest in de zon. Maar maanlicht geeft toch meer leut. Buitendien is zo'n dolle avond een verrukkelijk besluit van dag. Tiny Francis. G.B.J, gebundeld ,De toestand in de wereld' door mr. G. B. J. Hlltermann (uitg. Bonaventura, Amsterdam) De wekelijkse praatjes van G. B. J. worden hier voor het eerst gebundeld tot opstellen van een wat langere adem. Het zijn tien hoofdstukken geworden over de meest in het oog lopende ge beurtenissen van het woelige jaar 1973: de Watergate-affaire, de oktoberoorlog, de Arabische bewustwording en de energiecri sis, de storm over Europa en over zuidelijk Afrika. Onderhou dende praatjes voor degenen die het niet erg vinden Hiltermanns veronderstellingen ook als waar heid te accepteren. Bedoeïnen van de zee Veel populair-wetenschappclijke boeken over de Feniciërs leggen vooral de nadruk op de presta ties van de grote kolonie van dit volk: Carthago. Ieder kent de verhalen over Hannibal en Has- drual. Ook weten de meeste wel dat ons alfabet van fenici- sche oorsprong is en dat de Fe niciërs ooit hebben meegewerkt aan het graven van het „eerste Suezkanaai". Maar daar houdt de kennis mee óp. Het is nu de verdienste van Ger hard Herm, dat hij in zijn pas verschenen boek „De Feni ciërs", naast de bekende gege vens ook volop aandacht( heeft voor historische en culturele achtergronden van dit kleine volk uit het oostelijk Middel landse Zee-bekken. Veelbeteke nend noemt hij hen „De Bedoeï nen van de zee". De belangstellende leek krijgt een goed beeld van de beweegrede nen van dit volk om verre en gevaarlijke tochten te onderne men (Herm verwerpt de ver moedens niet zonder meer dat de Feniciërs in Amerika zouden zijn geweest). Dat beeld ver sterkt hij met citaten uit ge schriften van ondèr andere He rodotus en uit de bijbel. Be zwaarlijk is de nogal warrige structuur van het boek. Maar desondanks bevat het goed geïl lustreerde werk veel dat het le zenswaard maakt. (Gerhard Herm, De Feniciërs, uitg. H. Meulenhoff Baarn, 288 blz. 27,50. Vertaling uit het Duits van C. W. N. J. A. Walra ven). Onhebbelijk nest De onhebbelijke Hebzebah' door Edna Mitchell Preston (Uitg. Kosmos, Amsterdam) Hebzebah, het kind van het keuri ge echtpaar Jansen, is een mor mel en een mispunt, die ieder een de baas is op één na: de rijke oude achternicht Hebzebah die het allemaal niet kan sche len. Veel kinderen zullen er een hoop plezier aan beleven. Fijne tekeningen van Ray Cruz.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9