STANDPUNT VAN PORTUGAL WEER WAT VERHARD Nixon, Haig en Kissinger opgeroepen KABINET-DEN UYL WEINIG KREATIEF IN MIDDENSTANDSBELEID fttidócSotwout Machtigingswet slechts dit jaar Henri de Greeve, Ik heb geprobeerd het zo goed mogelijk te doen Schilderij van Rubens bekrast Den Uyl in zonnige bui PAGINA 1 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Gelukkig dat de radio is uitgevonden. De kansel en katheder zijn voor een Henri de Greeve te eng en benauwd. Zijn stem moet uit gaan over een heel land en zelfs over de grenzen. Henri de Greeve is als een veeltonig carillon, dat periodiek over ons komt neergespeeld". Deze krakteristiek van pater Hyacinth Hermans, geformu leerd in 1949 bij het zilveren preisterfeest van e vrijdag overleden „pater" Henri De Greeve zullen vele oudere ka tholieken nogmaals onder schrijven, nu de stem van deze legendarische figuur uit katho liek Nederland voorgoed is stil gevallen. hGeboren op eerte Kerstdag, nu ruim eenentachtig jaar ge leden, in 1923 priester gewijd bij de jezuieten en in 1934 na overleg met overheid en Rome geworden tot de „weleerwaar de heer" Henri de Greeve, groeide de jongem an via tallo ze toespraken en spreekbeur ten in den lande allengs tot de begenadigde spreker, die heel Nederland onuitwisbaar leerd knnen toen hij ,voor de oorlog al, voor de KRO-microfoon kwam om zijn eerste lichtba ken uit te spreken, dat gaande weg een vuurtoren werd; waarop Nederland zich des za terdagavonds richtte. Op 2 april 1938 te 20.15 uur klonk daaruit het sindsdien tot spreekwoord geworden ada gium „Verbeter de wereld, be- gi bij je jezelf", een woord dat de stoot gaf tot de Bond Zonder Naam. nog altijd een levend monument in Nederland en zelfs daarbuiten, waarin staat gebeiteld, wat Henri de Greeve tot het rcihtsnoer van zijn leven tot aan zijn dood toe maakte: het propageren van naastenliefde onder alle men sen, zonder onderscheid van geloof, politiek of ras Talloze hefboomspreuken heeft Henri de Greeve en zijn bond de wereld in doen gaan. In de oorlog viel „het carillon" tijde lijk stil. In 1942 werd Henri de Greeve als gijzelaar naar St. Michielsgestel overgebracht. Maar na de oorlog keerde hij voor de radio terug. Tot 1950 toen hij om gezondheidsrede nen deze taak op moest geven. Maar hij was onverwoestbaar. Hij trok het land door. overal volle zalen trekkend met zijn ..eenmans-speen", zoals „Het Vierde Beest" en hij stichtte het. fonds voor de naasteliefde, waarmee hij ontelbaar velen heeft geholpen. Het centrum van zijn activiteiten was zijn bungalow in de tuin van de pa- ters Montfortanen te Berg en Dal. die ook getuigde van de artistieke kwaliteiten, die hem evenzeer eige waren. Tot vorig jaar kon hij nog bo gen op een goede gezondheid, waarvan hij vitaal getuigde toen hij het hotel in Spanje van de Bond Zonder Naam ge tuigde toen hij het hotel in Spanje van de Bond Zondef Naam opende. Later openbaar de zich longkanker. Alleen zijn familieleden wisten, dat hij Tegen onze verslaggever zie hij nog in augustus: „Nu, aan het einde van de reis maak e zich daarvoor had laten opne men in het sanatorium Dek- kerswald. voor Jezelf de balans op. Ik ben niet bang voor de dood. Ik heb een ijzersterk lichaam en volgens Bartjes moet ik hon derd kunnen worden. Mar als het morgen gebeurt, vind ik het ook goed. Ik heb gepro beerd het zo goed mogelijke te doen. Straks zal ik hierobvert op de eindrekening wel zien of ik aJ die jaren niet met verlies heb gedraaid". DEN HAAG (ANP) Als ik de balans opmaak van een jaar middenstandsbeleid van het ka binet-Den Uyl. dan- bespeur ik weinig initiatief en weinig creati viteit bij dit kabinet, als het gaat om het snel insDelen op de acute problemen van het midden- en kleinbedrijf, waarover de cij fers zo'n duidelijke taai spre- Overstroming in Roemenië BOEDAPEST (AP) Hevige re gen, gevolgd door zware stor men, hebben in grote delen van Roemenië grote overstromingen doen ontstaan. Als gevolg van lage temperaturen is er te Transsylvanië, in het westen van het land, sneeuw gevalllen. In de berichten wordt ook gespro ken over het buiten de oevers treden van de rivieren de Mu res, de Olt en de Siret. Breznjev is optimistisch MOSKOU (UPI) De leider van de communistische partij in de Sovjet-Unie. Leonid Breznjew. heeft verklaard te verwachten, dat hij en president Nixon „nieuwe, goede overeenkom, sten" zullen sluiten tijdens het bezoek van de Amerikaanse president aan Moskou aan het einde van deze maand. „Ik ben optimistisch en verwacht nieuwe, goede overeenkomsten met de heer Nixon, in weerwil van het pessimisme, dat in som mige kringen aan de dag wordt gelegd, om precies te zijn, door zekere personen in de Verenig de Staten." Grieken mogen niet meer roken aehter het stuur ATHENE (AFP) Bestuurders van motorvoertuigen mogen on- der het rijden niet meer roken in Griekenland. De Griekse overheid heeft een koninklijk besluit uit 1931 dat het roken van bestuurders van vrachtau to's en autobussen verbiedt, ook toepasbaar verklaard op be stuurders van personenwagens. ken. Aldus de heer H. de Mooij, voorzitter van het Nederlands Christelijk Ondememersverbond in het midden- en kleinbedrijf, vanmiddag in de vergadering van de verbondsraad van zijn organisatie. Het was de voorzitter van het NCOV volstrekt duister hoe de minister-president kan zeggen dat de organisaties van het mid. den- en kleinbedrijf geen af schaffing van het prijsbeleid zouden willen. Het midden- en kleinbedrijf wil nog liever van daag dan morgen afschaffing van het prijsbeleid. De concur rentie is zo hevig dat het kabi net van zo'n maatregel heus geen gekke dingen hoeft te vre zen. Hij merkte voorts op dat de paar verbeteringen die er ln het prijsbeleid zijn gekomen niet op initiatieven van het kabinet be rusten: ze waren het gevolg van keihard onderhandelen en ze kwamen pas tot stand nadat de Kamer er een paar keer aan te pas was gekomen. „Het gaat niet zozeer om de cijers, maar om de beleidsbeslissingen. Daar neemt het kabinet zo veel tijd voor, dait men zich afvraagt of het kabinet wel voldoende ernst wil maken met de situatie in het midden- en kleinbedrijf". Zweedse prinses met zakenman gehuwd Zwedens jongste prinses, Christina (30) is zaterdag in het huwelijk getreden met de 32-jarige zakenman Tord Mag- nusson. De plechtigheid had plaats in de kleine koninklijke kapel te Stockholm in aanwezigheid van veel vorstelijke gas paar betreedt, na de huwelijksplechtigheid het Drottningholm ten onder wie prinses Beatrix en prins Claus. Het bruids kasteel in Stockholm onder grote belangstelling van Jong en Vrachtrijder kreeg bewijs geleverd MILAAN (UPI) De Brit se vrachtrijder Charles Herival stapte vrijdag een café in Milaan binnen om naar de weg te vragen. Zijn aandacht werd getrokken door een televisieprogram ma over diefstal van bui tenlandse vrachtwagens in Italië (Nederland kan er over meepraten) en hij bleef uitkijken. Toen Herival het tijd vond om op te stappen, kon hij naar de politie gaan om de diefstal van zijn eigen op legger met voor bijna 550.000 gulden aan goederen aan te geven. lïEW YORK President Nixon, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger en i de stafchef van het Witte Huls, generaal Haig zijn onder straf- bedreiging opgeroepen als getui gen in het komende „loodgieters- proces" aldus meldt de New York Times zondag. Iet Amerikaanse blad schrijft uit welingelichte kringen vernomen te hebben, dat de dagvaardin gen ongeveer tien dngen gele den zijn uitgegaan en in ont vangst zijn genomen door de adviseur van het Witte Huis Buzhardt, namens de regerings functionarissen •an Nixon. Kissinger en Haig wordt verzocht op te treden als getuigen voor de voormalige medewerker van Nixon, John Ehrlichman. Het „loodgieters proces" begint 26 juni. Ehrlich man en vier anderen worden beschuldigd van samenzwering bij de inbraak (in 1971) in het kantoor vain dr. Lewis Fielding, eertijds psychiater van Daniël F.llsbe g, de man die de Penta- gor-Pipcrs pub'iceerdo voor.nplige FBI-dirtcteur Wil liam Rue' o'shaus heeft zondag in een televisie-interview ge zegd dat minister Kissinger naar zijn mening niet „fout" is geweest in de af luisteraffaire van de jaren 19691971. Lissabon (AFP) De nogal onverwachte onderbreking van de onder handelingen, die donderdag en vrijdag in Algiers zijn gevoerd tus sen de Portugese minister van buitenlandse zaken, Mario Soares, en een afvaardiging van de Paigc, de Afrikaanse partij voor de onaf hankelijkheid van Guinee-Bissau en de Kaapverdische eilanden heeft in Lissabon vele vragen opgeroepen. Men wist dat Mario Soares zater dag naar Lissabon moest terug keren om vandaar naar Ottawa te reizen ter bijwoning van de bijeenkomst van de NAVO-mi- nisters van buitenlandse zaken. Maar men hd gedacht dat de Portugese mnister voor Over zeese gebiedsdelen, de Almeida Santos, de onderhandelingen in Algiers zou voortzetten. Vele waarnemers in de Portugese hoofdstad zijn van mening dat de rede die de president van Portugal, generaal De Splnola, aan de vooravond van het over leg in Algiers hield neerkomt op een verharding van het Portu gese standpunt. De Spinola be krachtigde toen met nadruk de principes waarop de Portugese dekolonisatiepolitiek is geba seerd, te weten een proces in fasen dat moet beginnen met een bestand en eindigne met een referendum. Maar de be vrijdingsbewegingen en in het bijzondei de PAIGC nemen en tegenoverges lelde positie in. Zij willen eest eenprincipe-overeen komst over de onafhankelijkheid en daarna pas een bestand. DODE BIJ ONLUSTEN IN LONDEN LONDEN (Reuter) In Enge land is gisteren grote opschud ding ontstaan over de vraag wie verantwoordelijk ls voor de bloedige straatgevechten tussen politie en linkse betogers van afgelopen zaterdag. Een van de betogers, de 21-jarige student Kevin Gately, overleed enkele uren na de rel in een zieken huis. Er wordt een onderzoek Ingesteld naar de doodsoorzaak. Tony Gilbert, de leider van de linksgeoriënteerde „bevrijdings- raad" die de betoging had geor ganiseerd, beschuldigde de poli tie gisteren van moord, maar de plaatsvervangend commissa ris van politie John Gerrard verklaarde dat de betogers ge weldpleging hadden uitgelokt. De rel ontstond toen linkse beto gers een demonstratie hielden bij een extreem-recjitse bijeen komst die was belegd uit pro test tegen een amnestie voor il legale immigranten. Olieprijzen voor 3 maanden bevroren QUITO (REUTER) - De dertien olieministers van de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) hebben besloten de olie prijzen voor de komende drie maanden te bevriezen, zo heeft een vooraanstaande afgevaar digde naar de conferentie Quito (Ecuador) meegedeeld. De afgevaardigde, die niet met name genoemd wilde worden, zei dat de ministers ook ln be ginsel besloten hebben een klei ne extra-belasting op te leggen aan de multl-nationalo oliemaat schappijen Italië steeds duurder ROME (AP) —De index voor consumentenprijzen in Italië, om hooggedreven door de stijgende kosten van voedsel en kleding is de vorige maandag met nog eens 1,4 percent gestegen, zo meldt het officiële Instituut voor de statistiek in Rome zaterdag. Vergeleken met dezelfde maand vorig jaar was de prijsindex voor mei 15,6 percent hoger. De stijgende kosten voor energie waren verantwoordelijk meer dan een derde deel van deze verhoging, aldus het insti tuut. Vervoersbond NS breekt met NVY en NKV UTRECHT De zaterdag ln Utrecht gehouden algemene le denvergadering van de Federa tieve Spoorweg Vakvereniging is met slechts drie stemmen te gen akkoord gegaan met het voorstel niet verder te gaan met de stichting van de federatie van werknemersorganisaties van spoorwegpersoneel. Deze federatie zou gaan bestaan uit de SFV en de vervoersbon- den van NVV en NKV. De SFV ziet er geen heil meer ln en gaat zelfstandig verder actie voeren. Het besluit betekent dat ook het lidmaatschap van NVV en NKV zal worden opgezegd, De SFV gaat nu een eigen ac tieprogram opstellen. De vereni ging telt ongeveer 3500 leden, meest machinesten en conduc teurs. Geen „meneer" in Tanzanië DAR ES SALAAM In Tanzania zijn alle aanspreektitels, zoals meneer of excellentie, afge schaft en vervangen door „Ndu- gu", wat „broeder" betekent. Cambridge (AP) Het meester werk van Peter Paul Rubens, „de aanbidding der wijzen" Is zwaar verminkt. De drie letters IRA zijn er diep Ingekrast, al dus deelden autoriteiten van de universiteit van Cambridge za terdag mee. Het 17e eeuwse schilderij, dat hong in de King's college Cha pel van de universiteit, wa9 In 1959 gekocht voor 1.8 miljoen gulden. Het zou thans, onbe schadigd, vele malen zoveel waard zijn geweest. De koper was de Londense zakenman Al fred Allnatt geweest. Hij had het meesterwerk in 1961 aan de universiteit geschonken. Rubens „aanbidding der wijzen", dat in de koninklijke kapel van de universiteit van Cambridge hangt, is door een onbekende besikad'r.d. In het sch Ida rij \nerden de letters IRA diep in gekrast. De beschadiging moet in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben plaats gehad. KOMT HET DOORDAT HIJ AL DROOMT van zijn kampeer-vakantit in het zonnige Portugal, nu drs. Den Uyl één al en optimisme blijkt over de ontwikkeling van 's land's toestand in het eerste kwartaal? In elk geval heeft onze premier niets meer van de Kassandra-achtige boete-profeet in welke rol hij voor Nederland een vertrouwde beken de is. Al gaat het met de werkgelegenheid niet zo best, al zal het kabinet niet erin slagen het defensiebudget zo te verlagen als een meerder held van de ministers graag zou willen, al blijft minister Boersme pessimistscih over de prisontwikkeling, Den Uyl zingt zijn lied dl maal in majeur. Hij constateert dat aan de hand van cijfers van de eerste maander dat de rijksbegroting dit jaar weinig zorgen baart, dat de finan cieel-economische ontwikkeling zich aan de verwachtingen houdt dat het tekort op de miljarendenota wellicht nog een paar bonderc miljoen gaat meevallen: kortom Den Uyl adviseert de Nederlandse burger zijn zomervakantie niet te laten vergallen door de gedachte dat hij bij zijn thuiskomst te horen zal krijgen dat de regering boe tepsalmen proclameren moet. Het klinkt allemaal bijna te mooi om waar te zijn. DE VRAAG IS, OF HET ALLEMAAL zo mooi is. Een gunstige ontwikkeling van de begrotingscijfers neemt niet weg dat het met de werkgelegenheid niet safe zit: de strijd tegen de in flatie verkeert nog altijd pas in het begin, wanneer met het omlaaji drukken van prijsstijgingen niet meer bereikt wordt dan blijven w« binnen de voor 1974 geraamde marge van 11V4 procent. Onze premier is waarschijnlijk ln de eerste plaats optimistisch, om dat de oliecrisis en haar nevengevolgen in het najaar 1973 grotei moeilijkheden voorspeelden, dan er in feite gekomen zijn. De totale Westeuropese economie die van Nederland inclusief blijft niettemin zo kwetsbaar, dat elke tegenvaller in de E.E.G. gro te problemen chept, voor de oplossing waarvan vaak nationaal gro te offers gebrcht moeten worden. DE RPEOF OP DE SOM van Den Uyl's optimisme kan pas blijken wanneer de egering in september met haar blauwdruk voor 1971 komt. De burgers zullen intussen beslist op awt verlaging van fisca le druk gaan rekenen. We zijn niet zeker ervan, dat hun optimisme in het najaar nog zonnig zal zijn. Weeroverzjcht zonnig mist 19 temperaturen ton kjchtdnJr In mülibaren opklaringen hagel warmtefront H hogo-drukgebied ■SP* bewaking sneeuw-v-r kou-front L lage-drukgebied regen 23. onweer windrichting verptaatsingsrichdng De Bilt Morgen is de kans op een locale regen of onweersbui groot. Ons land blijft zich bevin den ln een overgangszone tus sen een in onvang afnemend Scandinavisch hogedrukgebied en een uitloper van het Azoren- hogedrukgebied ten westen van Ierland. In het overgangsgebied ls de opbouw van de armosfeer uiterst onstabiel, zodat regen en onweersbuien gemakkelijk tot ontwikkeling kunnen komen. De wind die morgen naar westelij ke richtingen draalt voert gelei delijk iets minder warme lucht Vooruitzichten voor woensdag. Aanhoudend mooi zomerweer met in de miiddag en avond kans op enkee lokale buien. Weersvoor uitzichten ln cijfers: WEERRAPPORTEN l. bew. onbew. onbew, Lucht R'dara Twen to VII (Hingen Zd. Limburg Bordeaux Frankfort Gencvo Helsinki Madrid Malaga Majorca Voor woensdag: Aantal uren zon 3 tot 13. Min. temp. omstreeks 12 graden. Max temp. omstreeks 23 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 1. bew, IXV iw, bew. onbew. geh. bew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. Voorzitter J. Lanser van CNV: (Van een onzeer verslaggevers) UTRECHT De Machtigingswet zal volgens de heer J. Lanser. voorzitter van het C.N.V. niet langer mogen duren dan dit Jaar. Mocht de regering menen, dat door welke omstandigheden ook bepaalde bevoegdheden ook In 1975 nodig zijn, dan zullen do omstandigheden cn de bevoegd heden op hun eigen waarden ge toetst moeten worden. C.N.V. voorzitter Lanser, die dit vanmorgen in Utrecht op de Verbom'si aadsvergade. ing van zijn vakcentrale zei, stelde ver der vast, dat de werkgelegen heid in Nederland hem grote zorgen baart. „Het aantal ar beidsplaatsen is onvoldoende, vraag en aanbod op de arbeids markt sluiten niet aan op el kaar, de arbeidsplaatsen zijn onevenwichtig over het land ge spreid en er Is een overschot aan arbeidsplaatsen, die onaan genaam werk te bieden heb ben", aldus do C.N.V.-voorzlt- ter. Hij pleitte In dit verband voor een veel duMeliiker informatie over de werkelijk geboden werkgele genheid. Daarnaast moeten op andere terreinen investeringen gr'aan kunnen worden, die uit termate nuttig zijn voor de kwa liteit van ons bestaan en die te gelijkertijd nuttig zijn voor d< ontwikkeling van de werkgele' genheid.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7