H. Hartschool en Leiden-N.: was het een gouden tijdperk? Allerlei(ds) Jubileum kapelaan Kloosterman: groots parochiegebeuren MAANDAG 17 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 kon.v. '1. 21,11 ■00 (KI 'gen e: OEGSTGEEST Het 25-jarig priesterfeest van Kapelaan Th. 1 1 P. G. Kloosterman is uitge groeid tot een indrukwekkend parochiegebeuren met als waar dig sluitstuk een enorm druk bezochte receptie, gistermiddag in de pastorietuin aan de Leidse Buurt. In feite begon het feest reeds za terdagavond al toen de jubilaris voorging in een jongerenmis. De tekstgroep van het jongeren koor, dat zich als naam „Spiry- thym" heeft gekozen, had aan de dienst werd een „lang zal „Priester, ook U". Met mede werking van een combo en on- der leiding van dirigent Charles Perquin werd welluidend gezon gen. Voor de predikatie had men een discussievorm gekozen waarin afwisselend de jongeren en kapelaan Kloosterman aan het woord waren. Na afloop van de dienst werd een „lan g zal hij leven" aangeheven en het applaus van de aanwezigen kla terde door het kerkgebouw van de H. Willibrord. Een ontroe rend moment. Zondagochtend volgde een feeste lijke eucharistieviering waarbij vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten aanwezig waren. Hoofdcelebrant was kapelaan Kloosterman, concelebranten waren pastoor H. J. Kooyman en kapelaan H. J. Poelma O. carm. Aan de dienst werd me dewerking verleend door het ge zamenlijke dames- en herenkoor o.l.v. Maria Dankelman. Klari nettist was J. F. H. Weijers en organist Martin Gordijn. Lecto ren waren de heer F. L. Baas ten en mevr. M. Gouverneur van Deene Thema van de litur gie „Priesterschap van de gelo vigen". Het kerkgebouw was fraai versierd, op het altaar een schat van bloemen terwijl een aantal schilderingen speciaal door enkele parochianen voor de feestelijke gebeurtenis ont worpen waren, o.a. door de heer Van Eisen. Tijdens de predika tie vertelde kapelaan Klooster man van zijn elfjarige ervarin gen te Oegstgeest en benadruk te het thema „priesterschap van de gelovigen." Wij moeten in de toekomst met elkaar een pries terlijk volk willen zijn, ons er met elkaar op willen voorberei den. Dienstbaar zijn voor el kaar". In de middaguren werd de jubila ris een receptie aangeboden in de tuin van de pastorie. Temid den van zijn familieleden drukte hij zeer vele handen en ontving een keur van geschenken. Voor dat de jubilaris zijn intrede in Oegstgeest deed stond hij onder meer in Voorschoten, Amstel veen, Kethel, Dordrecht en Den Haag. Vrijwel alle pastoors die hij had meegemaakt waren aan wezig. De voorzitter van de feestcommissie kapelaan H. J. Poelma luidde met een kort woord de receptie in, waarna pastoor H. J. Kooyman op gees tige wijze enkele punten van de jubilaris onder de loep nam „De jubilaris koestert geen as piraties om pastoor te worden. „Heeft hij het in de vijf paro chies waar het stond en staat slecht met de pastoors getrof fen?" Zo'n vaart blijkt het ech ter niet te lopen. Het is zo dat de jubilaris dienstbaarheid bo- vep zakelijkheid stelt en dit laatste is iets waar een pastor veel mee te maken heeft. Mevrouw M. E. Gouverneur van Deene bood een geschenk aan onder couvert „namens de paro chianen". Een bijzonder geesti ge speech werd gehouden door de voorzitter van het katholiek schoolbestuur de heer J- J. J. Tulkens. Hij bood een bureauset aan. De heer Dusé trad naar voren als voorzitter van de Ned. Kath. Sportfederatie afd. Lei den. Hij herinnerde jubilaris nog aan de periode waarin een geestelijk adviseur bij een sportvereniging nog maar node kon worden gemist. En zo tra den deze middag nog vele ande ren op de voorgrond. Het zo merse weer verleende extra luister aan het jubileum na de receptie werd het feest voort gezet in familiekring. II1M LEIDEN Misschien zou Toon Hermans het gezongen kunnen heb ben: „Leiden is een stad om lief te hebben: de H. Hartschool is een school om lief te hebben". Het is een dubbel-thema, dat thans wordt aangeroerd en uitgesponnen bij gelegenheid van het gouden feest van de H. Hartschool: 50 jaar een school in de wijk, een school in Leiden-Noord. :a3 Het halve eeuwfeest wordt een hele gebeurtenis met die enthou siaste medewerking van het on derwijzend team van school hoofd René Reniers, even en thousiaste ouders en oud-leerlin gen. Speciaal voor die ouders is een hijzonder aantrekkelijk, in teressant en leerzaam boekje samengesteld, dat verhaalt van een lang vergeten Leids stads deel op weg om een goede, leef bare wijk te zijn. Natuurlijk vertelt het ook van de H. Hart- school, die in 1924 openging als twee streng van elkaar geschei den scholen: één voor jongens en één voor meisjes. We zouden deze boeiende uitgave, die door veler inspanning onder leiding van René Reniers tot stand kwam, schromelijk tekort doen als we er niet enigszins uitvoerig aandacht aan zouden besteden. De beschreven geschiedenis van de wijk begint ergens in de 18e eeuw. toen er alleen maar een erg mooie Maresingel was ter hoogte van waar later Leiden- Noord zou ontstaan. Een schrij ver uit die tijd sprak van „een Lijnbaan onder weelderig en lommerrijk Geboomte, zoet wa ter in de Stadsgracht en aan de rechterhand een gedurig ver schot van allerlei aangename Gesichten" Dit beeld heeft zich zoals iedereen weet gron dig gewijzigd. Op de plaats van vroegere vestingwerken werden industrieën gebouwd, aan de noordzijde van de singels verre- zen nieuv/e arbeiderswijken. „Voor de stadsuitbreiding van - 1896 (er kwamen plotseling. 8500 Leidenaren bij) was er van Noord nog niet veel te beken nen. Lange rechte sloten met mooie rechte paden erlangs. -* Een paar straten met kleine huisjes: Schoolstraatje. (langs de Beatrixkleuterschooi, toen de Singelschool geheten), de He- t renlaan (nu Julianastraat) en de Ga'sthuislaan (nu Alexander- straat)". Tussen 1896 en 1924 begon dè wijk - te groeien en men was trots op de arbeidershuisjes. Panorama schreef in 1915: „Op dinsdag 21 november had de laatste steen- legging plaats van het blok wo- ningen aan den Heerensingel, gebouwd door Ons Belang". De in villastijlopgetrokken hui zen met daarbij passende velf- kleuren en „tuile-du-Nord"-pan- nen leveren een vriendelijken aanblik op en zijn voor dit stads deel, vergeleken bij den vroege- ren toestand, een groote verbe tering te noemen, 't Inwendige der woningen voldoet geheel aan .-.. de eischen van hygiëne en com- fort, die men aan een moderne arbeiderswoning mag en kan stellen. Keurig in de verf, zijn ze tevens van alle gemakken voor- zien". Onder dit gesternte kwam de H. Hartschool tot stand: 180 jon- gens en elders 135 meisjes. Een zeereerwa&rde pastoor Crombag preekte bij de opening van de jongensschool blijmoedig en drukte (volgens de Leidsche Courant van die dagen) „den kinderen twee dingen op het hart. Eerstens de school netjes te houden door nergens met de vingers aan te komen: vervol gens iederen dag trouw de verplichte schoolmis bij te wo nen". In oen noot daarbij voegt schoolhoofd René Reniers eraan toe: Deze jongensschool heeft de 50 jaar niet gehaald. Zouden ze dan toch hun vingers niet thuis hebben kunnen houden? Er hirg or' een soort overwinningsroes over ri' de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs: dat het Katholiek onderwijs wezen- lijk verschilt van het neutrale: den kinderen veel meer geven kan" Wat voor een tijd het verder was maken enkele cijfers duidelijk: in 1925 telde Leiden 68 886 inwo ners. bijna 10.000 meer dan 10 jaar daarvoor. Vooral ook om dat er in 1919 een nieuwe annexa tie had plaatsgevonden. De steun had In dat jaar 1925 heel wat klanten, nl. vour een bedrag van 150.000 gulden; een jaar la ter al voor 160.000. In 1924 trok ken 855 Leidenaren van de steun, in 1925 al 1058 en in 1926 waren het er ca. 1300. Armen zorg en sociale dienst slokten grote bedragen op vam de ge meentelijke inkomstenbelasting. Dat was in 1923 voor 35%, in 1924 38%, en in 1925 weer 35%. Alles bij elkaar geen al te opti mistisch beeld, zeggen wij nu achteraf. Erg gunstig allemaal, zeiden de meeste tijdgenoten van toen en ze gingen over tot de orde van de dag, zo ver meldt de geschiedschrijving in het feestboek. De Hoofden In woord en beeld gaat het verder over de H. Hartschool, die in 1941 in totaaJ 500 kinderen op beide scholen had. „Er waren bepaald geen gemakkelijke kin deren onder. De hoofden hebben het altijd erg zwaar gehad Zo wordt vertelt van het eerste en meest legendarische hoofd van de jongensschool Van de Ploeg op zijn rijzige Fongersfliets. Hij ging met vervroegd pensioen. Dan waren er de Zusters van Liefde, zonder wie geen bijzon der onderwijs in Leiden moge lijk zou zijn geweest en die een geheel eigen sfeer om zich heen wisten op te bouwen. Namens van een hemelse welluidend heid: Francisco, Elisa, Theo- door, Hubertha, Helen, Medar- Engelen Het boekje, dat eignelijk door ie dere geboren Leidenaar (ande ren mogen ook best wel) gele zen zou moeten worden, bevat ook aardige getuigenissen en herinneringen van oud-leerlin gen, tot uit Canada toe. We la zen ook, dat er 9 koren van En gelen waren: Cherubijnen, Sera fijnen, Krachten, Machten, Tro nen, Vorstendommen, Heer schappijen, Aartsengelen en En gelen. Er wordt geschreven over de oorlog, de winter van '44, het zilveren feest, over het vertrek van de zusters in 1958 (het was miezerig weer...) en over de opening van de nieuwe school aan de Lusthoflaan waar mee waarschijnlijk de moeilijk ste periode in de hele schoolge schiedenis begon. Dat was in '66. „Alle problemen zijn bepaald niet opgelost, zoals de geschied schrijvers rond 1960 suggereer den. Veel uiterlijke mistoestan den waren toen weggewerkt, in derdaad. Toen rnoest de geleide lijke opbouw volgen van onder af. Mensen moeten leren voor zichzelf en voor anderen te zor gen, zelfstandig en kritisch hun plaats in de maatschappij inne men. Als individu en als groep", zo schrijft René Reniers in een slotwoord. „Dat bereik je niet door de mensen vol te stoppen met sociale zorg, dat kun je o.a bereiken door nieuwe injecties te geven aan het onderwijs Vandaar dat in Leiden een School Advies Dienst werd opge richt; dat steeds meer extra leerkrachten werden aange vraagd om deze nieuwe taak van het onderwijs waar te ma ken. Onderwijs dat er op ge richt is. ve.n de kinderen zelf standige mensen te maken die zioh bewust zijn van hun positie in de maatschapp.j. Dat is een pedagogische taak: vandaar dat opzet en uitwerking van het on derwijs steeds meer moeten plaatsvinden in samenwerking met ouders en buurt. Vooral deze ontwikkeling is de laatste twee jaar op de H. Hartschool in gang gezet". Op uitnodiging schotse kledij 'an het winkelierscomité trad zaterdagmiddag op het Vijf-Meiplein „The Kee Wilti Pipe Band" op. Deze in authentiek gehulde Leidenaars trokken met hun doedelzakmuziek flink grote belangstelling, die men overigens best kon gebruiken pas een half jaar bezig en grote bekendheid is e Burgemeester mr. K. Staab wenst mej. A. Zonneveld geluk. Van links naar rechts verder: mej. A. van Esch en de heer P. Bours. WASSENAAR Het vijfentwintigjarig bestaan van de St. Jan Baptistschool en van de parochiële kleuterschool „Van zessen klaar" en het zilveren jubileum van drie onderwijskrachten aan deze beide scholen is vrijdag en zaterdag op een bijzon der feestelijke wijze herdacht. Het feest begon met een plech tige eucharistieviering onder leiding van pastoor N. Nooy in de St. Jozefkerk, waarin de leerlingen een werkzaam aandeel hadden. De eucharistieviering werd gevolgd door een feeste lijk ontbijt. Namens de ouders en de kinderen werd daarna een geschenk aan de school aangeboden: een filmprojector met geluid. Namens het personeel van de school bood waar nemend hoofd P. KArremans twee tegels aan met voorstellin gen van St. Jan Baptist. 's-Middags was er feest voor de leerlingen. Er trad een goochelaar op en een groep leerkrachten voerde een to neelstuk op „Het ontbijt van Koning Habeba" van God fried Bomans. Zaterdagmorgen was er in het gebouw Sion een officiële ju bileumsamenkomst, die door zeer vele genodigden, onder wie burgemeester mr. K. Staab werd bijgewoond. Na een welkomstwoord door drs. C. L. Menting, voorzit ter van het schoolbestuur, hield de heer G. Guiaux een toespraak waarin hij de vporgeschiedenis van de bei de jubilerende scholen me moreerde en een beschou wing hield over de toekomst van het onderwijs. Burgemeester Staab bood daarna namens het gemeen tebestuur de gelukwensen van het gemeentebestuur aan de beide scholen en aan de drie jubilerende onder wijskrachten: mej. A. Zonne veld, hoofdleidster van de kleuterschool; mej. A, van Esch. onderwijzeres aan de St. Jan Baptistschool en de heer P. Bours, hoofd van deze school, Drs. Menting bood vervolgens aan belde scholen een jubi leumgeschenk nan: aan de St. Jan Baptistschool een bij drage voor een betere ver lichting van de vergaderka mer en aan de kleuterschool een bijdrage voor een kunst werk aan de voorgevel van de school. De drie jubilaris sen kregen elk een fraai bloemstuk. Namens de jubilarissen sprak de heer Bours een dank woord, waarna nog door de heer J. W, Ha rung, voorzit ter van de kring van Wnssc- naarse schoolhoofden een fe licitatie werd uitgesproken. De officiële jubileum samen- komst werd gevolgd door een receptie in de St. Jan Baptistschool. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Lustrumfeest losgebarsten Na acht maanden van intensieve voorbereiding is het feestge druis rondom het 32e lustrum van studentensociëteit Minerva zaterdagmiddag officieel losge barsten. Nog wat onder de in druk van de openingsceremonie die kort tevoren in de Pieters kerk had plaatsgevonden, bega ven de in grote getale opgeko men reünisten zich rond vier uur schoorvoetend naar het feestterrein dat op het Pieters kerkplein was ingericht. De nos talgie vierde hoogtij, en het was misschien maar goed dat het merendeel van deze voornalig studenten niet op de hoogte was van de verdere gang van zaken tijdens dit lustrum. Als alle plannen namelijk werk- lijkheid worden zal dit 32e lu strum een unieke plaats in gaan nemen in de geschiedenis van het feestvierende intellect in Leiden. Vele traditites binnen het koor hebben de afgelopen jaren het veld moeten ruimen en dit is tijdens de viering van dit lustrum duidelijk merkbaar. Zoals bekend heeft de vrouwelij ke studentenvereniging VVSL de geest gegeven en is gefuseerd met Minerva, waardoor het aantal feestvierders aanzienlijk is vergroot. Deze groep wordt echter nog groter nu de organi satie besloten heeft de burgerij Uilgelaten balletmeisjes tijdens de lustrumviering van Minerva op grote schaal bij de komende evenementen te betrekken, en zoals gewoonlijk zijn dat er heel wat. Het begon allemaal vrij dagavond met een denksporla- vend, die door gebrek aan vol doende belangstelling in het wa ter dreigde te vallen. De op komst zaterdagavond tijdens het optreden van het combo en de Big Band van Herman Schoon- derwalt gaf ook al weinig reden tot enthousiasme in de Minerva- gelederen. Tevreden was men pas echt op zondag toen de mu ziek van Dolf Del Prado sr. en zijn vrienden borg bleek te kun nen staan voor een druk bevolkt Pieterskerkplein. De belangstel ling voor de rond etenstijd geor ganiseerde barbecue, die trou wens gedurende het hele lu strum zijn diensten mag bewii- zen. en waar de moe-geswin- gende" muziekliefhebbers met behulp van heerlijke napjes weer nieuwe energie konden vergaren, gaf wel reden tot op timisme. Wereldkampioen goo chelen Richard Ross bleek 's a vonds met zijn trucs iedereen weer te slim af te zijn. De Am sterdamse choreograaf Wim de Haas besloot de dag met een optreden van zijn jazz-ballet groep. In hoeverre men werkelijk in staat is geweest de burgerij hlJ dit alles te betrekken is een nu nog moeilijk te beantwoorden vraag. Feit is wel dat het enigs zins uit de hand gelopen lu strumfeest van vijf jaar geleden Minerva beslist geen goodwill heeft gebracht. De door vele protesten van de dierenbescher ming afgelaste „kikkerbil-bah- wedstrijd", (dit Is nauwelijks meer Inventief te noemen droeg hier nog eens een steentje toe bij. Gezegd moet echter dat de buurtbewoners beste maatjes zijn met het lustrumcomité. Men heeft van te voren overleg gepleegd om ergernis en hinder bij de bewoners van de Pieters- kerkwijk zo veel mogelijk ta voorkomen. Om een van de ba- woners het laatste woord te ge ven: „We zijn allemaal jong ge weest, en ik hield toen ook wel van een feestje. Als het alle maal maar op tijd eindigt met die muziek enzo vind ik hel best, en bovendien het is maar eens in de vijf jaar." Staalwijk De Stadhouderslaan lussen Mag dalene Moonstraat en Leuven straat en tussen Magdalene Moonstraat en 3 Octoberstraat zal waarschijnlijk nog deze zo mer worden afgesloten voor het verkeer. Het actiecomité dat ij vert vóór een veiliger en groe ner Staalwijk heeft min of meer deze toezegging losgekregen van de heer J. Piret van gemeente werken tijdens een bijeenkomst met buurtbewoners. De heer Pi ret stelde daarbij onder meer dat voorlopig niet meer straten in Staalwijk hunnen worden af gesloten omdat een en ander af hankelijk is van de uiteindelijke definitieve bestemming van de gedempte Trekvliet, agenda Museum Volkenkunde: lezing Del tawerken, aanvang 20.00 uur. Sociëteit Minerva: Themadag 32e lustrum Minerva. Pieterskerkplein: feestterrein Ml* rterva. Dinsdag Groenoordhal: Veemarkt vanaf 5.00 uur. Stadhuis: Gemeentcraadsvergade- ring, aanvang 19.30 uur. Garcnmarkt: Vertrek K en O ex cursie naar Nanrden, 8.00 uur. Rapenburg 100: Ledenvergadering PPR, aanvang 20.00 uur. Stadhuis: Vergadering rand mi lieuhygiëne, aanvang 15,30 uur. Pieterskerkplein: feest voor schoolkinderen i.v.m, lustrum. Medische dienst apotheken Zuider apotheek, Lammeschans- weg 7, tel. 23553. Leidse bioscopen 21239i a Trin mmBrce«trnal. lel. 23875. Jnand door de wind" 14 Jr. 14 no en 20.00 uur, Klndcrmo' Magnlflque" 18 Jr, '.ondaf 0,00 zoon vun de Jungle" n I za. uur en zo 14.00 en 10.15 uur, lil»Sicunstnuit 30, n l. 24180. zocht Charlie VurrlCk" 18 jr. I zie Studio. ex: Hanrlommonitraat 52. 'el. „Do Pornoprof" 18 Jr. dag. 1*0,00 en 21.15 i

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3