BREURS OPPERMACHTIG IN AVONDZESDAAGSE BERNARDUS NIPTE AAN GOUD MAAR KREEG HET BRONS Hattrick van Bergers niet eens genoeg AFDELINGSTITEI DEN HAAG Of het nu de vele doelpuntschaarse duels bij de wereldkampioenschap pen waren, of dat het te wij ten moet zijn aan de aanwe zigheid van renbaan Duin- digt, zal wel altijd een onop gelost mysterie blijven. In ieder geval bleken ESDO en ASC, die elkaar tin het kader van de strijd om een degra datieplaats naar de vierde klasse aan de Waalsdorper- laan bekampten, door een van de twee bovengenoemde oorzaken zoveel inspiratie en daaruit voortvloeiende schot- vaardigheid opgedaan te hebben, dat het scorebord na afloop een onwerkelijk aan doende 41 eindstand aan wees. Twee spelers, te weten ESDO- er Rob de Zeeuw en ASC- voorwaarts Woutje Bergers den ieder drie maai het net Meervoort en Herman Roe- achter de resp. goalies John sprongen helemaal uit de doe, die ongetwijfeld wel prettiger wedstrijden gekeept moeten hebben. ASC kwam via Wout Bergers het eerst los, toen deze actieve afma ker na voorbereidingen van Willem Kramer doelman Meervoort versloeg: 0—1. Toch duurde het niet lang of de Hagenaars kwamen langszij, toen Kuiper in het strafschopgebied werd neer gelegd. De strafschop werd door David van Vierssen be nut. Hoewel ASC technisch veruit de meerdere was van een hardwerkend ESDOM, kwam de laatste ploeg toch aan een voorsprong. Rob de Zeeuw reageerde goed op een voor zet van Willem Kuiper en dat betekende 21. Toen ES- DO-doelman Meervoort een inzet van Wout Bergers fou tief beoordeelde, was het weer gelijk: 22. Ook na pauze bleek al spoedig, dat ESDO en ASC van plan waren om uit een schotvaar dig vaatje te tappen. Wout Bergers was de man, die ASC opnieuw aan een voor sprong zette. Hoewel Rob de Zeeuw ESDO tot 33 liet te rugkomen, leek het erop, als of ASC met de goal van Rik Hins (34) met de overwin ning zou gaan strijken. Bij zonder sneu was het daarom ook, dat Rob de Zeeuw de roodzwarten even voor het eindsignaal met en duidelijk buitenspeldoelpunt de hele winst ontnam: 44. Het antwoord van winnaar Breurs benaderde de waar heid veel meer. „Kijk, ik heb in Delft en Den Haag gewonnen en stond zoveel punten voor, dat ik slechts twee man, Reehorst en Per- fors in de gaten behoefde te houden. Welnu, zij deden niets, dus was het slechts een kwestie van controleren. Met de vluchters had ik niets te maken, omdat zij toch niet in aanmerking kwamen voor de eindoverwinning". Een simpele verklaring, ge bonden aan het woord „tak- tiek". Eerder hadden Avond- zesdaagse-voorzitter In 't Veld en prijsuitreiker burge meester Vis deze woorden gebruikt en winnaar Breurs was het daar roerend mee eens. „Inderdaad, het was een kwestie van afkijken. Ik geef toe, dat het publiek het niet leuk gevonden heeft, maar ik mocht niet aanval len. Zelf had ik dat best ge wild, want ik ben niet zo'n liefhebber van verdedigen. Maar ja, taktiek is ook be langrijk", aldus de toch wel verheugde Jan Breurs. Al met al leed de koers duide lijk onder de voortijdige be slissing. Maar het schortte nog aan meer. De opkomst was bijvoorbeeld niet bijster best. Jammer want het unie ke parcours over de Bree- straat en de Marktroute had zeker een grotere capaciteit aangekund. Vele Leidenaars waren echter niet tijdig op de hoogte gesteld van het evenement waaraan Minerva meer luister aan zijn vie ring wilde bijzetten. Kortom wat tegenslagen voor de or ganisatoren, die gelukkig toch wel een aantal zaken op LEIDEN Ondanks het feit, dat de initiatiefnemers van de 11e Internationale Avondzesdaagse zich geen waardiger besluit van hun ronde hadhen kunnen voorstellen, werd de finale toch min of meer een flop. Jammer want dat lag bepaald niet aan de Leidse organisatoren. Zij hadden alles tot in de puntjes geregeld. In samenwerking met de lustrumcommissie van Minerva had Swift een bijzonder fraai parcours over de Breestraat kunnen „uitleggen" en kon men zich na afloop verheugen omdat er niets noemenswaardigs was voorgevallen. Neen, het debacle was enkel en alleen gelegen in het feit, dat de koers al vóór Leiden beslist was. Op papier stond dat nog niet vast, maar in de praktijk bleek dat al spoedig. De Delbana-ploeg, met kopman Breurs, bleek namelijk zo sterk, dat geen enkele andere gegadigde „aan de bak" kwam. Zo kon het dan ook gebeuren, dat 'Breurs vijf ronden voor het eind verzocht werd om, samen met het pelo ton, af te stappen. Minzaam stak hij zijn hand omhoog; hij bleek reeds zeker te ziin van de eindoverwinning. Daar konden zelfs de veertien vluchters, waaronder plaatselijk favoriet Piet v. Leeuwen, niets meer aan doen. Jaques Schuitemaker, de winnaar van de finale, bekritiseerde deze gang van zaken dan ook heftig. Hij vond de puntentelling maar „waardeloos". Enerzijds had hij daar gelijk In, want van een finale was bepaald geen sprake. Ander zijds was zijn verklaring niet steekhoudend, omdat het hier immers een etappekoers over zes dagen betrof en de gene die de meeste punten daarin verzamelt gewoon wint. Ondanks' zijn „lap" kwam Schuitemaker simpel weg een aantal punten te kort, omdat hij in de voor gaande wedstrijden niet ge noeg voorin had gekoerst. Piet van Leeuwen kwam tot zijn teleurstelling niet verder dan een 9e plaats. Hij had in Leiden graag gewonnen. hun hand hadden. Bijv. het weer, het al geroemde parcours, een uitstekend ver loop van de ronde en het goede rijden van de plaatse lijke favoriet Piet van Leeu wen. Hij miste helaas de be slissende slag, maar streed desalniettemin dapper door. Samen met de vluchter van het eerste uur, Martin Venix en latere winnaar Jaques Schuitemaker „maakte" hij de finale tot een toch nog in teressant en leuk gebeuren. Nadat eerst Venix rondenlang op zijn eentje aan kop had gereden, nam een kopgroep van vijf de zaak over, toen de dappere vluchter met pech kreeg te kampen. In een mum van tijd had Schui temaker met vier anderen 20 seconden gepakt, waarna de voorsprong gestaag uitgroei de. De Delbana's bekommer den zich daar niet om, want hoewel Schuitemaker als zes de stond geklasseerd, kwam hij niet in aanmerking voor de eindzege. Omdat Reehorst en Perfors zich „voorbeel dig" gedroegen kon Breurs de gang van zaken op zijn dooie gemak controleren. Klomp van Delbana mocht er zelfs tussenuit om zijn goede klas sering waar te maken. Piet van Leeuwen, de ijzersterke Zoeterwoudenaar. had zich tot nu toe bijzonder kalm ge houden. Eigenlijk te laat realiseerde hij zich dat hij voor eigen publiek wat moest laten zien, want toen hij in actie kwam, hadden de vijf vluchters al zo'n veertig seconden genomen. Piet wil de zich toch van zijn beste kant laten zien en binnen twee ronden had hij zich, sa men met acht anderen, maar De koplopers hebben het peloton reeds ingehaald. Een paar ronden voor de finish mocht de meute, inclusief latere winnaar Breurs, afstappen. liefst twintig seconden losge scheurd van het peloton. Verbeten zette hij de jacht in op de koplopers en hoewel hij Klomp en Koop inhaalde zag hij geen kans de eerst© groep dichter te naderen. Hij weet dit aan het feit, dat hij al het kopwerk alleen moest doen (hetgeen zo was) en geen enkele medewerking kreeg. Zes ronden voor het eind pro beerde hij het alleen, maar ook toen liet men hem niet gaan. Wel mochten twee eer der genoemden, Klomp en Koop; er van door en Van Leeuwen was niet bij machte om hen nog tegen te hou den. De koplopers waren in middels het peloton gepas seerd en de groep met Breurs en Reehorst kreeg dan ook opdracht het strijd perk te verlaten. Zo kwam het dat de rode trui-drager vrolijk, maar onopvallend de streep als totaalwinnaar kon passeren, terwijl Schuitema ker en Van Leeuwen nog verwoed verder knokten. Schuitemaker tenslotte zette in de laatste ronde een knap pe spurt in, waardoor hij nog tien seconden wist weg te lopen van zijn groepje. Hij werd zodoende de sterke winnaar/verliezer, terwijl Piet van Leeuwen met een negende plaats datzelfde pre dikaat opgeplakt kréég. De lachende derde was in dit geval Breurs die zijn spullen al lang en breed had opge borgen. Tesamen met zijn ploeg werd hij op het balkon van Minerva gehuldigd. Uitslag Leiden: 1. Schuitema- kerp 2. Barker; 3. H. van Leeuwen; 4. T. Venix; 5. Van Niekerk; 6. Klomp; 7. Koop; 8. Lovell; 9. Van Leeuwen; 10. W. Liebregst. Eindklassement: 1. J. Breurs; 2. Schuitemaker; 3. Ree horst; 4. Klomp. 5. P. van Leeuwen; 6. Perfors; 7. Van de Spiegel. Ploegenklassement: 1. Delba na; 2 Caballero; 3. Campi- tello; '4. WWV; 5. Artic; 6. Swift I. AD VAN KAAM ZEIST/HAZERSWOUDE - Brons was er weggelegd voor het team van het Hazerswoudse Bernardus na afloop van het toernooi om het kampioenschap van Nederland voor de zon- dagafdelingclubs. Tot twéé minuten voor het eindsignaal van de wedstrijd tegen RKSSS uit Udenhout, de winnaar naar la ter bleek, roken de pupillen van trainer Sira nog aan het goud, want in die ontmoeting was de ploeg van de Rijndijk de betere en dachten de ongeveer vijfhonderd Hazerswoud se fans aan een geweldig succes van hun formatie. Toen dat RKSSS de stand op 1-2 bracht, was het afgelopen met de illu sies van Bernardus omtrent die toch wel zeer begeerde titel. Strafschoppen moesten toen zelfs nog beslissen over de bezet ting van de tweede plaats in dit superhete toernooi op het KNVB-sportcentrum te Zeist. En Bernardus moest toen, on danks het feit dat vriend en vijand de ploeg afschilderde als „het team dat het beste voetbal speelde", SVBC uit Berger Compascum (Drente) óók nog voor laten gaan En Bernardus startte zo goed in dat KNVB-sportcentrum, dat omstreeks tien uur in de ochtend werd bezet door en thousiaste fans, uitgerust met toeters en vlaggen, die met hun vijfhonderden frun ploeg kwamen aanmoedigen. De in Zeist voor de cursus bondsscheidsrechter-hockey aanwezige Chris Rosier uit Hazerswoude: „Ik hoorde het direct, dat mijn dorpsge noten arriveerden". Goed, in dat geweldige sfeertje startte Bernardus tegen SVDPW, de Schiedamse ploeg, titelhou der van de Rotterdamse af deling. Doelpunten wilden er aan de Hazerswoudse kant maar niet komen, en dat ter wijl Pim van Wetten en Bart de Roo toch reële scorings kansen kregen. Weliswaar waren de Schiedammers in die eerste hleft ook twee maal dicht bij een treffer, maar ze verprutsten die co.ir de ouderdom van hun naar lucht happende spitsen of ze stuitten op Bernardus-goalie Sjaak Vriezekoop. In de tweede speelhelft stond de Schiedamse keeper Karei Bras aanvankelijk succes van de gretige, maar door de warmte nogal loom opere rende Rijndijkse ploeg in de weg. Drie minuten voor tijd evenwel maakte diezelfde doelman een fout van jewel ste door het leer te laten val len na een voorzet van lin kerspits Theo van Goozen. En Pim van Wetten was er als de kippen bij om zijn ploeg naar 1-0 te tillen. In de tweede wedstrijd stond Bernardus, dat via aanvoer der Bart de Roo voor de aanvang van de ontmoeting steeds de collega-kampioen van bloemen voorzag, tegen over SVBC. Ook nu weer was de brigade van trainer Sira de betere voetbalploeg, maar., de doelpunten bleven alsmaar uit. keeper Berends stord tot twee keer toe een tic er van schutter Pim van Wetten in de weg. maar aan de andere kant, voor de veste uit. Leo van Wetten behoed de zijn oranjewitte team een keer voor een achterstand door knap ingrijpen, wat voor de Drenten aanleiding was iets feller uit de start blokken te komen in de tweede helft. Enfin, ook een aanvallend Bernardus kwam evenmin tot de gewenste af werking: Pim van Wetten, Bart de Roo en Jan van de Zon konden het gewenste gat niet vinden in het hok van Berends. Topper van deze wedstrijddag werd de match Bernardus- RKSSS, de ploeg die zoveel doelpunten in haar bagage meedroeg tot dan toe (welge teld zes Bernardus, vóór deze ontmoeting op drie winstpunten-tegen de formatie uit Udenhout vier- bleef het gevaar sprak met genoegen over een 0-0 ruststand. En daarom begonnen de Bernardusfans hun kelen nog eens uitbundig te roeren in de tweede helft, die startte met een knal op de lat van spits Pim van Wetten. Twintig minuten voor het eindsignaal leek het erop, alsof Bernardus de das werd omgedaan. Immers, de Hazerswoudse verdediging bleef staan voor buitenspel, maar verdediger Jan v.d. Zon was blijven hangen en off-side was dus een dubieu ze zaak. Dat hield in dat Gidi Speel heel gemakkelijk kon worden gepasseerd: 0-1 En toch kwam de Rijndijkse moest winnen, om alsnog de titel te grijpen. Welnu, trai ner Sira had zijn mannen op dracht gegeven zeer aanval lend te spelen. Dat gebeurde dan ook, in alle opzichten, ...wéér was Bernardus de technisch betere ploeg. Theo van Goozen draaide de Brabantse dèfensie dol -aan een prachtige solo hield hij een corner over- en Adrie van Kampen miste voor open doel. De ploeg uit Udenhout, zeer attent overi gens met counters via enorm gevaarlijke dieptepasses, van (nu) goalie Gidi Speel, ploeg terug. De verdediging werd met opzet gelaten voor wat die was en RKSSS kwam in de knel. De 1-1 kwam dan ook op het score bord, een kwartier voor tijd: ausputzer Leo van Wetten bracht zijn neef Pim van Wetten in stelling en deze deed, waarom de supporters smeekten: 1-1. Toen gooiden de Bernardusmannen er ui teraard nog een schepje bo venop - een hele prestatie in die hitte! - en met een inzet om „U„ tegen te zeggen en met een kans voor Adri van Kampen -naast-leek het hand bij de hand te liggen. Maar toen... twee minuten vooi tijd, kwam de domper. Een onschuldig uitziende verre trap uit het belegerde Bra bantse doelgebied werd vol komen verkeerd beoordeeld door de defensie uit Hazers woude. Doelman Gidi Speel zou men het kunnen aanre kenen dat l.ij niet eerder uit zijn goal kwam, maar goed: RKSSS kon via haar rechter spits heel gemakkelijk de bal in het Bernardusdoel leggen: 1-2. En toen ging voor dit RKSSS het zonnetje nog vro lijker schijnen, want via knap verdedigen bleef de voor rong in handen. Leo van Wetten, de ausputzer na afloop: „Het was jam mer, maar we moesten toch ééns verliezen". Daarmee doelend op het feit dat Ber nardus in het begin van de afdelingscompetitie verloor van MMO en Alphense Boys. en daarna niet meer. Doelgemiddelde van Bernardus na drie ronden: 2-2, dat van SVBC. 4-4. Dat hield in: pe naltyfestijn omtrent de be zetting van de tweede plaats achter kampioen RKSSS. Van de vijf strafschoppen aan Bernarduszijde werden er drie benut (door Pim van Wetten,x adrie van Kampen en Bart de Roo). Leo van Wetten, Adrie van Kampen werk en Aad Hogervorst zag zijn knal door de SVBC-goa- lie gehouden. Het team uit Barger Compascuum schoot vier keer raak, doelman Gidi Speel hield één „pingel". Dat bracht de volgende eindstand op de tabellen: 1. RKSSS 3- 6; 2. SVBC 3-3; 3. Bernardus 3-3; SVDPW 3-0. Teleurgesteld was men in het Bernarduskamp allerminst. Het idee van: „Eindelijk is de competitie afgelopen" vierde van lieverlee toch wel hoogtij. Voorzitter Jaques Straver: „We zijn toch maar zo ver gekomen, dat we kon den meedoen aan het kam pioenschap van Nederland". En de spelers zelf droegen die gedachten ook mee. Want, zover de historie reikt in dit gebeuren, is een ploeg uit Leiden nimmer tot Zeist ge komen. Wonderlijk deed het dan ook aan, dat geen enkele official uit Leiden zijn ge zicht liet zien op het KNVB- sportcentrum in Zeist. Dren te, Rotterdam en Noordbra bant waren wél vertegen woordigd. Van de gemeente Hazerswoude was die belang stelling er. Wethouder P. A. Th. v.d. Werf, met echtgeno te en kinderen, vond het ook fijn, dat „zijn,, Bernardus de sprong naar Zeist had ge haald. Enfin, de spelers hielden aan hun verblijf aldaar een be ker over, evenals een lunch plus een diner op kosten van de KNVB. Een waardige af sluiting van de competitie voor de ploeg van de Rijn dijk, die het nu, na 27 jaar, in september in de „grote,, KNVB gaat proberen. Er wordt op het Bernardus-com- plex heel hard gewerkt, om de accommodatie pico bello te maken. LEO BORST

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18