Turnsters werken aan verkleining van achterstand Björn Borg weer niet te stuiten Uitstekende prestatie van Jojo Buitenzorg Overwinning van Weiss verrassing Topprestatie van Taguchi Schaakteam toch in finalepoule Dudok van Heel: Vierde plaats in Ratzeburg VARSSEVELD - Tijdens de interland tegen Roemenië, vrijdag en zaterdag in Varsseveld gehouden, is aangetoond dat de Neder landse keurturnsters steeds dichter bij de Oosteurope- se top komen. Nog nimmer was het verschil tussen Roemenië en Nederland zo klein. Weliswaar won Roemenië (met 368.70 tegen 362.25 punten), maar dat kwam voornamelijk doordat er iets meer elegance in de bewegingen van de Roe meense tunsters school. Boven dien had Nederland zaterdag avond, in tegenstelling tot de dag ervoor, enkele missers. Met name Joke Kos en. Linda Toor- op lieten het afweten op de brug. Bovendien faalde Linda Toorop ook nog in haar oefening op de balk. Daarentegen hield het turnen van Ans Dekker en Jeanette van Ravenstijn grote beloften in voor de toekomst. Ans Dekker eindigde met Anca Grigoras op dè tweede plaats. dlrecfLaT'achtêrenvierie.WHredt A"s Dekker moral met h,mr persoonlijk klassement leverde een vrij duidelijke zege op voor Marcella Paunescu. De balkoe- fening van Ans Dekker bracht groot enthousiasme bij het pu bliek en werd dan ook gewaar deerd met 9.35 punten. Daarbij kwam zij nog niet toe aan de oefening van Anca Grigoras, die 9.50 liet noteren. Vol verrassin gen zat de vrije oefening van de pas 14-jarige Mariana Constan- tin, die 9.40 punten op haar lijstje mocht bijschrijven. In deze „ktir,, kwam ook Jeanette van Ravenstijn tot een zeer goe de prestatie (9.30). Gebleken is al met al dat Nederland een sterke technische basis heeft op gebouwd, die met deze homoge ne ploeg veel goeds belooft voor de komende strijd óm de we reldtitel. publiek op elkaar te brengen. (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR - De Amster damse zakenman Maup Caransa mag dan aj$ voet balliefhebber een heerlijke dag hebben gehad, zijn vrouw was op Duindigt he lemaal in de wolken. Man- za Buitenzorg won de Prijs der 3-jarlgen (eerste prijs drieduizend gulden) door een voortreffelijke laatste 500 meter.. Manza - Caransa - Buitenzorg is een echte. Een paard dat door de overwinning in de prijs der 3-jarigen gelijk dé kandidaat nummer één is voor de derby. Manza was rustig aan de start weg, maakte nog een klein fout je maar won op de Duindigt piste zonder de indruk alles ge geven te hebben voor Marco IJ- muiden, Myrly Terraise en op de vierde plaats Monty Buiten zorg die als eerste favoriet van start was gegaan. Er was op de Wassenaarse baan weinig publieke belangstelling. Ondanks het feit dat de inter landwedstrijd op alle t.v.-scher- men te zien was, had de toto een strop van zeker een ton. De vraag is ook: Waarom niet om half twaalf met het programma gestart en alles vóór de inter land afwerken. De Draf en Ren sport, dat is zaterdagmiddag op Duindigt duidelijk gebleken, kan nu eenmaal niet tegen het voet ballen op. De drie rennen die tussen de voet balbeelden werden verwerkt kenden genoeg strijd. Dieter Weiss zegevierde onverwachts met Jock voor Sans Cesse en Florila. Laatste was aan de start erg slecht weg en kwam met jockey Smith in de laatste rechte lijn enorm terug. Tongue in Cheek won verrassend de Co- raline prijs voor Patrick. Laat ste in handen van Henk van der Kraats die zich op de streep le lijk liet verrassen. Hurricane Ride was over de 2800 meter lang aan de leiding geweest, maar moest dit avontuur beko pen met een laatste plaats. Henk van der Kraats won in de laatste ren tenslotte met Step Down, Funchal die als tweede over de eindstreep kwam had met Ina Schwarkachel gehin derd en werd nu teruggezet naar de derde plaats. De met 59 kilo belaste Merrygo kwem nu fraai op de tweede plaats. Bij de pikeurs stak Gerard van Eykelenburg in uitstekende vorm. Zeer fraai won hij met Kees Verkerk. Het seizoende buut van Lya D in de Ocken- burghprijs over 2540 meter werd ook gelijk met een fraaie over winning afgesloten voor Khan Du Coq D'Or. Lya D een paard dat de toto-spelers voor de ko mende weken maar moeten blij ven volgen. Een sterke vierjari ge merrie. (Van onze paardesportmedewer- ker) GELSENKIRCHEN Jojo Bui- tenzorg heeft het tijdens een van de belangrijkste draverijen van Europa, de Elite-rennen iq Gelsenkirchen gistermiddag uit stekend gedaan. Lang leek het erop dat de zesjarige hengst met de Hoofddorper Jan van Dooyeweerd op de overwinning zou afgaan. Maar tenslotte was de eindsprint van de Franse paarden Equiléo en Vent del'Histoire de Nederlandse crack te machtig. Na de start was Jojo snel in der de positie te vinden en even la ter ging hij naast de Belgische favoriet Fideel eens winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen in tweede spoor. In de laatste rechte lijn, in deze dra verij, die rechtom de bochten Inging, nam Jojo Buitenzorg zelfs de leiding met Fideel op de tweede plaats. Een ander Frans paard, Verise II. was ten val gekomen met pikeur Verro ken. Met de finish in zicht kwam Equiléo het als grote favoriet gestarte drafwcaider van de be kende Franse filmster Alain De- Ion steric opzetten. Jojo kon hem niet meer houden en de 60 duizend mark gingen mee naar Frankrijk. De Nederlander Roel Sierdsma die al vele jaren in Frankrijk werkt kwam met Vent de l'Histodre op de tweede plaats. De derde plaats voor Jojo Buitenzorg leverde de Was senaarse eigenaar Piet Schoon- heim toch nog altijd twaalf en een halfduizend mark op. De tijd van de winnaar over do draverij over 2500 meter achter de auto was de goede kilometer- tijd van 1.19,3, voor Jojo kwam 1.19,5 op de meters. De num mers 1 tot en met 3 van de Eli te Rennen staan ook ingeschre ven voor de Grote Prijs der Lage Landen 30 Juni op dé Was senaarse baan Duindigt en zo goed als zeker zullen ze in deze draverij met een eeTste prijs van 65.000 gulden ook aan de start verschijnen. Jojo Buitenzorg bewees ook in Gelsenkirchen zijn klasse. Hij behaalde een derde plaats Tips koersen op Hilversum (van onze paardesportmedewen- ker) DEN HAAG - De Hilversumse baan heeft morgenavond een sterk programma met als hoofd- schotol de Mereveld's Mljlre- cordprijs, een nummer in twee heats met een eerste prijs van achtduizend gulden. De favorie ten zijn Henri Buitensorg en Florissant. De tips: VALKENBURGPRIJS: Likely De- vil; Liberia en La Kolo. TUSSENBROEKPRIJS: Mano Kandia, Mary Hollandia en Ma rion Furtuna VALKENBURGPRIJS II: Luite nant Dixy, Moreno Fortuna en Kermit G. MEREVELD'S MIJLRECORD (Eerste en tweede Heat): 1. Henri Buitenzorg 2. Flirissant en 3 Karei Duke. VETHPRIJS: Isidore, Jungfrau W en Kid Eemshorn. VREDENBURGPRIJS: Lord Ax- kit, Ivan van Barke en Limbus Hanover. TUSSENBROEKPRIJS II: Mr Bento, Mister Gapp en Max v.d. Lente. VOERMANPRIJS: Jay Rodney J, Leo Hanover en Lou Haghewey- de. VENPRIJS: Micky, Michel Nim ble en Kerry. Robert Ridland de sterkste LUZERN - Het slotnummer van het Internationale Concours Hlp- pique In Luzern, de strijd om de grote prijs van Zwitserland, is na twee voudige barrage gewon nen door de Amerikaan Robert Ridland met Almost Persuaded. Ridland was de enige ruiter die ook In de tweede barrage fout loos bleef. Gerd Wiltfang zette zijn traditie voort. Ook bij de grote prijs eindigde hij als tweede met een fout op het parkoers waar de hindernissen tot 1 meter 80 hoog waren. De uitslag Is: na twee barrages: 1. Ridland (VS) met Almost Persuaded 0 strafpunten - 53,8 seconden; 2. Wiltfang(WDL) met Eros 4-50,2; 3.Hickey (Ier) met Lydica 8-52,3; 4. Yyrah (GBR) met Law Court 12-57,1 5. Fuchs (Zwi) met Lady Seven 13,5-74,8. Na de eerste barrage: 6. Marcel- lie (arg) met Chopin 4-64,3 7. Murphy (VS) met Triple Crown 8.75-75,3 8. Racine (Zwi) met Uppercut 12-62,9. PARIJS - Raak Nicols heeft za terdag in Parijs een wedstrijd voor de tweede ronde van het honkbaitoernool om de Europe se beker voor landskampioenen tegen Le Puc met 11-0 gewon nen. De wedstrijd duurde slechts acht innings. K$7d? ^nzlM 7nN a 33'n°' n'i0, S/n\ Jeojietfie van Ravenstein toonde aan vooruit te gaan. Zij eindigde op OOSTBERLIJN Het tweedaagse NOC-zwemfeest van de DDR ln Oost-Berlijn heeft drie wereldtoptijden voor dit seizoen opgeleverd. De Japanse Olympische kampioen op de 100 meter schoolslag Nabuta- ka Taguchi, die zijn sportieve carrière eigenlijk al had willen beëin digen, zwom de 100 y 200 meter schoolslag in resp. 1.0.58 en 2.24.06. Voorts zegevierde Roland Matthes op de 200 meter rugslag in 2.06.30. Matthes won volgens de verwachting, eveneens de 100 meter rugslag: 58,20 seconden. De kleine Nederlandse vertegen woordiging kon zich in dit gezelschap niet onderscheiden. Ada Pors won als enige een medaille: derde op de 100 meter vrije slag in 1.01.27. RATZEBURG - Met acht overwin ningen in de ejiteklasse Is de Russische ploeg de grote win naar geworden van de twee daagse roeiregatta van Ratze burg. Nederland speelde bij deze wedstrijden, die worden beschouwd als een belangrijke test voor de wereldkampioen, schappen in Luzern, geen rol van betekenis. Het bleef bij twee vierde plaatsen voor Maan en Van der Ende (twee zonder stuurman) en de équipe Dudok van Heel vier met stuurman) van zaterdag. Gisteren eindigde de vier zon der van Dudok van Heel als vijfd». KNSB wil Chris Evert tijdens de finale in actie. Zij won met 6—1 en 6—2 van de Russin Olga Morozova, hetgeen haar tweede belangrijke titel in veertien dagen betekende. titelstrijd in Amsterdam DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond streeft ernaar de strijd om de Nederlandse kampioen schappen het volgend seizoen 1?» het kader van het 700-jarlg be staan van Amsterdam op de Jaap Edenbaan in de hoofdstad te houden. Besprekóigen hierover z'jn nog gaande. De data staan al wel vast: 11 en 12 januari 1975. Voor de organisatie van de toer nooien om het Europees kam pioenschap heren en het wereld kampioenschap dames zijn nog geen banen aangewezen. (Van onze sportredactie) PARIJS Björn Borg, blijft de tenniswe reld verbazen. De jonge, blonde Zweed, vo rig jaar nog nauwelijks her- en bekend tij dens het toernooi op het sfeervolle Roland Garros in Parijs, nam daar gisteren de hoofdprijs in ontvangst. De 18-jarige Borg, die dit jaar zijn onverbiddelijke doorbraak gestalte gaf door eerst in Dallas de fina le tegen John Newcombe te bereiken en veertien dagen geleden in Rome zijn eerste „grote" toer nooi te winnen, bewees in Parijs voord e zoveelste !:eer dat er ln hem een tennisser van uitzonderlijk 'irmaat is opgestaan. In de eindstrijd op Roland 'larros reken.!c Borg in vijf sets onbarmhartig af iet Manuel Crantes, die na twee reeksen (6—2, 7—6) een florissant uitzicht had op de prijs van on geveer 70 duizend gulden. De ontluistering van de Spanjaard werd echter compleet gemaakt doordat Borg zijn opponent in c!e drie resterende sets 6lechts twee games 60, 6—1, 6—1 gunde. Tiendui zend toeschouwers hadden eerder de even oude Chris Evert (ook 18) de titel bij de dames zien winnen. De felle Amerikaanse sloeg in een uur de Russische Olga Morozova met 6—1 en 6—2. Voor Chris Evert betekende het eveneens de tweede „be langrijke" titel binnen veertien dagen. Zij won ook Rome. Chris Evert bracht hiermee haar verdiensten op totaal 300 duizend gulden. „Vóór de partij was ik erg moe", vertelde Blörn Borg na afloop van zijn duel tegen Orantes. „Toen ik twee sets achterraakte zag het er slecht voor me uit. Maar Manuel vocht er niet meer voor. Ik dacht: als ik nu de eerste twee games van de vier de set win kan ik hem verslaan. Nog nooit van mijn leven heb ik er aan gedacht Rome en Parijs o-er elkaar te w'rinen". Over zijn Wimblodon- kansen zei Borg: „Mijn conditie is erg goed. Ik voel me sterk en ook mentaal ben ik gegroeid. Waarom zou ik dan Wimbledon ook niet kunnen Winnen?". Dick Crely (Australië) en Onny Parun (Nleuw- Zeeland) wonnen hot heren-dubbelspel door een zege van 6—3, 62, 3G, ft—7 en 61 van de Ame rikanen Stan Smith en Bo Lutz. Nice Het Nederlandse schaakteam bij de Olympiade m Nice heeft de voorronden heel wat beter afgesloten, dan na de weinig bemoedi gende nederlaag van 3-1 tegen Oostenrijk kon worden vermoed. In de laatste ronde werd het als eerste geplaatste Argentinië met 3-1 verslagen, een uitslag met een dubbel gunstig effect want hierdoor werd niet alleen beslag gelegd op de eerste plaats in de eindrang schikking van groep nummer acht, maar stapte Nederland tevens de finale binnen met reeds drie punten op zijn conto, omdat de uit slag van de ontmoeting tegen Argentinië in de finale-poule blijft meetellen. Om In de finale te komen had Ne derland in de ontmoeting tegen Argentinië één punt nodig. Een niet al te moeilijke opgave. Maar in het begin van de ronde was het nog lang niet zeker of dit ook zou lukken. Timman was met wit tegen Sanquinetti in de ruil-variant van het Grlln- feld-Indisch een drieste aanval begonnen, die weinig kans van slagen had en Sanquinetti een zeer prettige stelling opleverde. bonner stond tegen Rubinetti be denkelijk. Sosonko had tegen Szmetan gees, cnr.ei voordeel uit de opening kunnen behalen en de partij Debarnot -ree- evenals de partijen van Sosonko en Don- ner een Koningsindier - stond wel gunstig voor zwart, maar de stelling was zo scherp, dat hij toch licht verloren zou kun nen gaan. Tenslotte kwam alles toch goed. Na de remise van Sononko wist Timman zijn partij te redden. Rubinetti verloor tegen Donner in hevige tijdnood een stuk en ook Ree won van Debarnot. In de tweede ronde van de finale poule kwam Nederland gisteren uit tegen Zweden, één van de zwakkere landen. Veel werd in eerste zitting niet bereikt. Tim man en Andersson zitten tijdens een toernooi bijna iedere dag bij elkaar aan tafel en de on derlinge partijen van deze goe de vrienden worden meestal snel remise. De Hollandse par tij, die zij speelden, was binnen een uur remise. Ree kon met wit tegen Ornstein in 'n wilde variant van het Nim- zo-Indisch zich eeuwig schaak laten geven of een stuk nemen voor drie pionnen. Hij koos het laatste, maar kwam in een eindspel terecht, waarin zwart op een gegeven moment zelfs vijf pionnen voor zijn stuk had. Na enkele onnauwkeurige zet ten van Ornstein kon Ree nog net remise maken. Enklaar bereikte na in een Pirc- verded'ging tegen Jansson aan- van'cel'jk enige moeilijkheden te h-bben gehad, een gced eind spel, maar zondigde teen tegen d3 eerste rege'. van het toren eindspel, die zegt dat de toren achter de vrij-pion hoort. De partij werd afgebroken in een remise-stelling. Donneer sleepte voor Nederland een van Rubinetti. winstpunt in de wacht, hij won

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17