Eltjo Schutter weer vijf centimeter hoger Na „wandeling" peloton massaspurt in Alpenrit VIJF METERGRENS BINNEN BEREIK Roy Schuiten domineerde in Kersenronde w Volleybalteam setwinst tegen Polen toch op de goede weg raiirv" Twee titels Ellen Klatt Amerikaan Bruce Jenner 8245 punten in tienkamp MAANDAG 17 JUNI 1974 A5 PAPENDAL Dat bij idea le weersomstandigheden ook Nederlandse atleten in staat zijn tot het leveren van uitstekende prestaties is gisteren bij internationa le atletiekwedstrijden op de kunststofbaan van het nationale sportcentrum Pa pendal gebleken. Eltjo Schutter, die vorige week zondag in het Heizelstadion in Brussel het Nederlandse record polsstokhoogsprin gen op 4,75 meter bracht, kwam op Papendal op nieuw hoger: 4.80 meter. De 20-jarige Nijmeegse student in de medicijnen, niet alleen een talentvol tienkamper maar te vens een uitstekend polsstok hoogspringer begon op 4,40 me ter een hoogte, die h«j in zijn eerst poging haalde. Ook da 4,GO meter ging in de eerste sprong goed, waarna hij voor de 4,70 meter twee pogingen nodig had. Op 4,80 meter viel de lat twee keer naar beneden maar bij de derde en laatste poging ging het goed. Voor Schutter moet er dit seizoen een sprong over de vijf meter inzitten. Niet alleen Eltjo Schutter maakte indruk. Op de honderd meter ziet de toekomst van de sprint bij de heren er na een groot aantal jaren weer wat zonniger uit. Liefst vier maal werd er gisteren op Papendal op de honderd meter een tijd van 10.4 seconden, slechts een- tiende boven het Nederlandse record van Chris Berger en Rob Heemskerk, gelopen, in finale werd die tijd afgedrukt voor Raymond Heerenveen, Sammy Monsels en Bert de Jager, die in deze volgorde over de eind streep kwamen. In de halve fi nale had Sammy Monsels ook al 10.4 gelopen terwijl zijn broer Eddy, De Jager en Heerenveen toen 10.5 lieten afdrukken. Met deze sprinters moet het mo gelijk zijn een estafetteploeg te formeren, die met succes een aanval kan doen op het nu al jaren oude Nederlandse record van 40.0 seconden. De eerste kans daartoe bestaat het ko- -*v v -•;> jiW* j j&L i:$- meter in 24,8 seconden en stoot te 13,07 meter met de kogel. De 800 m dames werd in een felle eindsprint beslist. Marianne de Schipper-Burggraaf (AVR) won in 2.07.2 voor Anneke de Lange (2.07.3) en de Belgische Franci- ne Peters (2.07.4). Elly van Beusekom gooide de speer ten slotte opnieuw over de vijftig meter: 50.60 meter. Zoals gebruikelijk heeft de Neder landse atletlekjeugd in de Inter landwedstrijd tegen West-Dults- land zijn jaarlijkse afstraffing gehad. De Westduitse meisjes zegevierden met 8440, de jon gens met 13664. De atletiek in West-Duitsland staat nu een maal op een veel hoger peil dan in Nederland en dat werd ook gisteren op de sintelbaan Maar- schalkerweerd in Utrecht weer duidelijk. Bij de jongens behaalde Neder land slechts twee eerste plaat sen. Op de 800 meter door Rick Snoep (AVR), die in de spurt de Duitser Hudeck versloeg. Het verschlil was niet in tijd uit te drukken, beide lopers kregen 1.53,8 toegewezen. De tweede Nederlandse zege was voor de talentvolle Brabander Harry Schulting. De atleet uit Vught noteerde op de 400 meter horden een tijd van 53.9 secon den en lag daarmee bijna twee seconden voor op de Duitser Stockmann (55,8). De Neder landse jongens verbeterden op de 4 x 400 meter een nationaal record. Ondanks de 3.19.5 (re- cordtijd was 3.20.7) van het kwartet Schulting, Snoep, Hurk-| wachtingen ZEVENAAR Het Neder landse heren-volleybalteam heeft de interland tegen Polen, die in het kader van de voorbereidingen op het toernooi om het wereld kampioenschap werd ge houden met 3—-1 verloren. De setstanden waren 15— 13, 615, 9—15 en 4—15. mende weekeinde bij de zeslan- denwedstrijd in Aarhus, waar Nederland uitkomt tegen Dene marken, België, Zwitserland, Oostenrijk en Spanje. Jan Struyk (AVR) won de 400 meter horden in 52,3 seconden, Haico Scharn (Ciko '66), de Ne derlandse recordhouder op de 1500 meter testte zijn conditie met een tien kilometer. De Arn hemse beroepsmilitair won in 29.37,6, waarmee hij een secon de boven zijn persoonlijk record bleef. De Brabander Harry Pa- tist kwam met 29.43.6 ook nog binnen de dertig minuten. Bij de dames voldeed Mieke van Doorn (De Spartaan) voor de derde maal aan de limiet voor de Europese atletiekkair.pioen- schappen bij het hoogspringen. De Lisser atlete sprong 1.80 me ter. Ciska Jansen, die afgelopen woensdag in Utrecht met 6.39 meter verder kwam dan het Nederlandse record ver springen. maar die prestatie waarschijnlijk niet als zodanig erkend zal zien omdat de voor geschreven windmeter ontbrak, werkte de vijfkamp af. De Am sterdamse sprong met 1,70 met ter hoog, een nieuw persoonlijk record. Zij liep verder de 200 mans en Leemkuil ging de over winning op dit nummer toch naar de Westduitsers. Bij de meisjes was er slechts een overwinning voor Nederland weggelegd. Tineke Kluft (Zaan land) won de 1500 meter in 4.30.4. De beste prestatie kwam echter op naam van Annemieke Bouma (Atmodes), de Haarlem se atlete sprong 1,80 meter hoog en voldeed daarmee voor de tweede maal aan de eis voor de Europese atletiekkampioen- schappen, die van 1 tot en met 8 september in Rome worden gehouden, Annemieke Bouma moest door een groter aantal foutsprongen de overwinning la ten aan de Westduitse Iris Scholz, die ook 1.80 meter haal- De halve marathon van Baren- drecht is door de grote hitte dubbel zwaar geweest. Van de tweehonderd atleten, die zater dag aan de start stonden, vol tooiden er minder dan veertig de ruim 21.000 meter. Ga voor occasions liever naar de V W-dealer De sterk verjongde Nederlandse p'oeg, die nog over weinig inter- van 1—0 in de eerste set. nationale ervaring beschikt, nam in de Zevenaarse sporthal Lentemorgen" tegen alle ver een voorsprong Bondscoach Krysik uit Polen zette in die periode het maxi male aantal wisselspelers in en benutte tevens de beide toege stane time-outs. De gerouti neerde Polen die tegen het we reldniveau aanzitten er nog steeds een groot aantal spelers in de gelederen hebben uit het team dat op de Olympische Spe len naar een negende plaats reikte, onderstreepten daarna dat zij hun tegenstanders aan vankelijk hadden onderschat. Nederland, dat in Onno Kalf en Wim Thewissen veelzijdige spe lers had, bleef in de tweede set dan ook niet langer op de been. De Poolse formatie werd in de derde set ingrijpend gewijzigd, maar bleef ondanks een aantal flonkerende akties van Neder land duidelijk superieur. De vermoeidheid ging daarna een rol spelen in de equipe van Kry sik, die toch wel blijk gaf op de goede weg te zijn maar tegen de gemakkelijk scorende Polen in de vierde set niettemin kans loos ten onder ging. MIERLO Roy Schuiten, de alleskunner van de Neder landse amateurwielren ners, heeft zaterdag de sterk bezette Kersenronde geheel naar zijn hand ge zet. Uiteindelijk won hij de Oostbrabantse „klassie ker" door medevluchteling en ploeggenoot Aad van den Hoek in de eindsprint duidelijk terug te wijzen. Schuiten was zonder meer de do minerende figuur in deze Ker senronde, die in een bijzonder hoog tempo werd gereden. Daar door waren de vluchtpogingen schaars. Het kwam bij Lierop (58 kilometer) tot een ontsnap ping van dertien renners, waar bij het opvallend was dat Van den Hoek en Schuiten als luat- sten aanharkten. De groep ver loor vrij snel de Limburger Jo van Pol wegens een lekke band. Eerst werd het peloton op een kansloze achterstand gereden voordat Schuiten na 118 kilome ter in gezelschap van op nieuw Van den Hoek, de jonge Hamers en Botterhuis opnieuw wegvluchtten. Dit kwartet nam op de vroegere metgezellen vol doende afstand. De twee Ketting- renners maakten heit succes daarna compleet door onder So meren met nog tien kilometer voor de wielen ook Hamers en Botterhuis achter te laten. In de eindsprint had Schuiten opval lend weinig moeite met Van den Hoek. 3 zekerheden ^garantie - ANWB-keuring- ©-servicepaspoort. Ellen Klatt bewees haar kunnen met twee tafeltennistttels in Schoten SCHOTEN Tijdens internationale tafeltenniswedstrijden In de Bel gische plaats Schoten heeft Ellen Klatt twee titels behaald. In de finale damesdubbelspel versloeg zij met Annemieke van Moorst het Westduitse duo Pets/Bergman in vier games en in het gemengd dubbelspel wonnen Ellen Klatt en Herman Hopman de eindstrijd In eveneens vier games van Bucchardt/Leclair uit Frankrijk. In de finale damesenkelspel verloor Marjan Wagemakers in vier ga mes van de Francaise Leclair. In het herenenkelspel en het heren dubbelspel drongen geen Nederlandse deelnemers tot de finales door. Nederland eindigde in de landenrangschikking zowel bij de dames als bij de heren als derde achter Frankrijk en West-Duits land, maar voor België en Oostenrijk en Spanje. Schooljeugd Poelpolder in de slag LISSE In een zonovergoten ge meentelijk Sportpark van Llsse hebben het afgelopen weekeinde duizend schoolkinderen uit de Poelpolder slag geleverd tijdens de jaarlijkse schoolsportdag. In de morgenuren kwamen de leerlingen van de drie laagste klassen op het veld. De 40 me ter werd gewonnen door Mark Kaptein in 6.0 sec. Gert Jan Boontjes won het verspringen met een sprong van 4 meter. Mark Pex gooide de bal 38 me ter en werd winnaar op dit on derdeel. Gert Jan Boontjes en Jan Adriaan van Stoffelen won nen de blokjesrace in 17.9 sec. en Wendy van Ruiten sleepte de eerste prijs in de wacht bij de behendigheidseis. De hoogste klassen deden 's mid dags hun best. De 60 meter werd gewonnen door Anton Bog- gende Mike de Groot en Arie Schalk (allen 8-9 sec.) Hans van Kesteren en Tom de Koning grepen de zege bij het versprin gen (4.20 m) en Paul de Koning en Ton Veelenturf bij het hoog springen (1.35 m). Rob Onos won het kastiebalwerpen (60 m) en samen met Erwin Heijne won hij ook de behendigheid- Universitair Benoeming a!s gasthoogleraar aan de Leid- se Universiteit kunstgeschiede nis doceren, p Dr. J. H. M. M. Leoeaen uit L. den, s:nds 1958 lector in de w jsbegeerte aan de Universiteit, is benoemd tot ge woon hoogleraar in de cultuurfi losofie en de wijsgerige waar- denleer. Promoties Aan de Leidse Universiteit is de heer C. A. M. van der Klein, i' wetenschappelijk medewerker bij de R.C.N., gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Flux pin ning in type-II superconduc tors". Promotor was dr. D. de Kierk. De heer J. W. Onderdelinden, we tenschappelijk hoofdmedewerker aan de Leidse Universiteit, is gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, ge titeld „Die Rahmenerzahlungen Conrad Ferdinand Meyers". Promotor was prof. dr. H. Steinmetz. Mevrouw A. Th. van Meel-Jansen, wetenschappelijk medewerkster bij het Psychologisch Instituut van de Leidse Universiteit, is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een proefschrift, getiteld „Kreativi- teit en kognitieve stijl". Promo tor was prof. dr. A. M. J. Cho- De heer E. Wisse is cum laude gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift, getiteld „On the structurs and functions of endothelial and kupffer cells in rat li ver'. Pormotor was prof. dr. W. Th. Daems. mam Eltjo Schutter kwam weer verder op z.jn sterkste onderdeelpolsstokhoogspringen. De grens meter komt steeds dichter binnen bereik BELLINZONA De Italiaanse kampioen Enrico Paolini heeft giste ren voor de tweede keer een rit gewonnen in de Ronde van Zwitser land. De 73 renners hebben overigens de eerste Alpenrit als een wandeletappe beschouwd. Slechts bij premiesprints en op de plek ken waar punten te veroveren waren, kwam er enige vaart in de „tourclub-op-reis-door-mooi-Zwltserland". RICHMOND Bruce Jenner (VS) Is zaterdag in Richmond (Virginia) Amerikaans kampioen op de tienkamp geworden. De 24-jarige hande laar In onroerend goed kwam tot een totaal van 8245 punten, het hoogste dit seizoen door een atleet bereikt. Jenner, die tijdens de Olympische Spelen in MUnchen als tiende eindigde, komt op 5 en 6 juli tijdens de wedstrijd Verenigde StatenRus. i3nd in Durham te staan tegenover Nikolai Avilov, de Olympische kampioen en wereld- recordhouder met 8454 punten. Achter Jenner werd titelhouder Jeff Bennen tweede (7913 pnt) en Fred Samara (7852) derde Ook de nummers vier en vijf John Warkentin en Steve Gough kwamen met respectievelijk 7837 en 7786 punten nog tot uitstekende totalen, j Ivory Crockett, de Amerikaanse sprinter die en- kele weken geleden het wereldrecord op de 100 yards op 9.0 seconden bracht, wordt prof. De atleet verklaarde dat zaterdag in een televisie programma. Crockett zal komend weekeinde nog deelnemen aan de Amerikaanse kampioen schappen. Haj hoop* zich daar ook te kwalifice ren voor de landenwedstrijd Verenigde Staten— Rusland. Na deze wedstrijd zal hij zich aanslui ten bij de Amerikaanse profgroèp ITA. De Japanner Akio Usami heeft zaterdag de in ternationale marathon in Windsor gewonnen. Hij legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur, 15 minuten en 16 seconden. De Brit Berline Plain eindigde in 2.18.52 als tweede, voor de Oostduitser Erhardt Lesse (2.19,44), en de Brit ten Angus en Ron Hill (respectievelijk 2.20,20 er 2.21.00). De Brit Sercombe. die in 2.19,52 als vierde binnenkwam, werd gediskwalificeerd. Nadat de achterstand op het tijd schema was gegroeid tot meer dan een half irur maakten ze ventig renners zich gereed voor de eindsprint. Paolini toonde zich daarin, net als in Diessen- hofen, het sterkst. Zijn landgenoot Gaetano Juliano werd tweede en de Belg Eddy Merckx derde. Merckx behield daardoor de leiding in het alge meen klassement. De zaterdag in de Ronde van Zwit serland is de dag van Franco Bitossi geworden. De Italiaan,- die in de ochtenduren het snelst was in de rit van Eschenbach naar Lenzerheide, won 's mid dags ook de beide bergklimmen van Lenzerheide naar Tgantieni. De eerste was een gewone etap pe met gelijktijdig vertrek v.tor alle renners, de tweede een tijd rit. Samen was het de vierde etappe, waarover een klasse ment werd opgemaakt. Merckx leidt nog in het algemeen klassement met een voorsprong van zeven seconden op Bitossi en acht op Petterson. De Belg Frans Verbeeck heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Luxemburg gewon nen. Hij legde de afstand van 163 kilometer, van Echternach naar Diekirch, af in 4 uur, 23 minuten en 25 seconden. Zijn landgenoot Freddy Maertens eindigde op de tweede plaats met een achterstand van drie seconden en blijft leider in het algemeen klassement. Maertens, die vrijdag reeds de eerste rit won, bracht zaterdag onk de tweede etappe op zijn naam. Hij legde de 169 kilometer van Bettemburg naar Echternach af in 4 uur, 23 mi nuten en 15 seconden. De Belg Frans Verbeeck finishte als tweede en de Brit Michael Wright werd derde. De beste Nederlander was Ceej Priem, die als zesde eindigde. De Italiaanse wielrenner Frances co Moser heeft gisteren in Cas- trocaro een internationale tijdrit over 76 kilometer gewonnen. Hij legde de afstand af in 1 uur 53 minuten en 17 seconden, een re cordgemiddelde van 40,263 kilo meter per uur. De tweede plaats was voor Felice Gimondi, die vorige week als derde ein digde in de Ronde van Italië. Van Beers vierde De Nederlander Jos van Beers Is zaterdag als vierde geëindigd in een internationale profwieler wedstrijd in de Belgische plaats Kessel. Hij had een achterstand van 1 minuut en 10 seconden op de Belgische winnaar Jos Huys- mans, die de 200 kilometer af legde in 5 uur en 9 minuten. Jan van Katwijk werd vijfde en Bas Hordijk zesde. Van Beers werd gisteren in Beersem (Bel gië) zesde. De Belg Verhagen (176 km in 4 uur en 10 minuten) Cees Bal finishte zaterdag in de Belgische plaats Zele uit e en veld van 96 deelnemers als vijf de, op een halve minuut van de winnaar, de Belg Dirk Baert. Deze had voor de 190 kilometer een tijd nodig van 4 uur en 35 minuten. Richard Buckaki ein digde als achtste en Daan Holst werd twintigste. In amateurwedstrijden was voor Cees Spaans de zesde plaats weggelegd in Oostende. Willem de Wilde werd hier twaalfde. De Belg Eddy Ronquetti legde de 100 kilometer zegevierend af in 2 uur en 37 minuten. Ad Opdorp wist in Geel-Holven voor 71 concurrenten de eerste plaats weg te kapen. Hij had voor 115 kilometer 2 uur en 47 minuten nodig. Nico van Hest kwam als vierde over de streep en Henry Vossen werd zesde. In Dilsen eindigde Frits Sluper als tweede in een avondcrite rium. Hij moest alleen de Duit ser Wilfried Trott, die de tach tig kilometer aflegde in 1 uur en 52 minuten, laten voorgaan. De Wolf was in Assen de snelste. Hij won de wedstrijd over 105 kilometer in 2 uur en 29 minu ten. In Ronse, waar de Belg Bloemen voor Enrico Paolini na zijn tweede etappezege in de Ronde van Zwitserland. Baart zegevierde (104 km in 2 uur 16 minuten) was Raas met een derde plaats de beste Ne derlander. De ronde van Oostenrijk is in alle opzichten een succes voor het organiserende land geworden. Rudolf Mitteregger werd eerste in het eindklassement voor La- vroesjkin (Rus) en zijn landge noot Denk. die winnaar van het puntenklassement was. De rang schikking van de ploegen was ook voor Oostenrijk voor Rus land en Nederland en Schönber- ger won de laatste rit. In die etappe over 148 kilometer van Sankt Wolfgang naar Linz was Bert Scheuneman, als ne gende. de beste Nederlander. De etappe werd beslist door een ontsnapping van vijf renners, die onbetekenend waren in het algemeen klassement. De vijf renners veroverden bijna een minuut op het vrijwel voltallig* peloton.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16