NEDERLAND DWONG IEDERS BEWONDE RING AF ■y\v en De Jong dopingtest Nederland zit er „warmpjes" bij MAANDAG u JÜNA ldi4 A3 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 HANNOVER De balans van het eerste optreden van het Nederlands elftal In een na-oorlogs wereldtoernool, vermeldde uit sluitend positieve feiten: een zege van 2—0 op Uruguay (niet de beste, maar wel de meest onaangename tegenstander in groep 3), geen ernstige blessures, geen gele en/of rode kaarten en een collectieve prestatie, welk eenieders bewondering afdwong. „Dit Nederlands elftal acht ik in staat de finale te bereiken", zei de Westduitse toptrainer Rudi Gutendorf, die het toernooi als colum nist voor een grote krant volgt. „Kracht en klasse zijn in deze ploeg in gelijke mate aanwezig. Nederland is niet alleen Criijff. Het kan elke wedstrijd naar zijn hand zet ten. En Uruguay mag dan zwak zijn opge komen, het blijft een elftal," dat moeilijk is te bestrijden."; Het doelpunt, dat Johnny Rep al in de zes- de minuut maakte, na een voorbereidende actie van Johan Cruijff en Wim Suurbier, verschafte Oranje de uitgangspositie, die het zich zo vurig had gewenst. Want nu zal, dacht men, Uruguay moeten komen. Vanaf vandaag verzorgen Aad Mans veld en Epi Drost, twee voortijdig uitgeschakelde ausputzers van het Nederlands elftal, een aparte rubriek in deze krant. Zij zullen na elke wed strijd van Oranje hun visie geven op alles wat zich in West-Duitsland af speelt. „Mij is vooral opgevallen dat de Neder landers hun tegenstanders al in hun eigen zetsien metergebied hebben gestoord, waar door Uruguay niet de gelegenheid heeft ge kregen om zijn eigen spel te spelen. Ik vind dat Michels' taktiek om die Uruguezen al op hun eigen helft aan te pakken, juist is geweest. Het centrale verdedigingsduo heeft weinig onder druk gestaan, waardoor het moeilijk is om over Haan en Rijsber- gen een oordeel te vellen, maar ik heb ge zien dat ze goed met elkaar hebben ge praat. Het middenveld vond ik erg sterk, vooral Van Hanegem en Jansen. Suurbier was als vierde middenvelder ook erg goed. Keeper Jongbloed heeft weinig te doen ge had, maar wat hij deed, was goed". Zoals Aad Mansveld het zag... r' mmJf Tjonge, wat heb ik genoten van Nederland —Uruguay, een moorddadige wedstrijd. Door Oranje heeft het aanvallende voetbal op de wereldkampioenschappen in West- Duitsland voor het eerst gestalte gekregen en dat vind ik enorm. Angst, verkramping en terughoudendheid ontbrak volledig en daarin herken ik eigenlijk helemaal de hand van Rinus Michels. Dat sterk aanval lende voetbal propageert hij graag. In te genstelling bijvoorbeeld tot Fadhronc. Toen ik als ausputzer met het Nederlandse elftal meespeelde en we ons moesten kwalifice ren tegen België was Fadrhonc allang blij met een gelijkspel. Onze taktiek was erop afgestemd. Die behoudendheid kent Michels echter niet. Hij wil winnen. Zijn gelijk staat na die geweldige overwinning op Uru guay natuurl' jk vast Nederland staat nu al met een half been in de kwartfinales van het toernooi. Prettiger kan het haast niet. Van de ploegen die ik nu op het televisie scherm in actie heb gezien, was er geen bij die zoveel kansen creëerde. Dat belooft erg veel. Dit aanvallende concept van Oranje kan mijns inziens tot veel meer resultaten leiden, zeker in vergelijking tot het wat tot nu toe bleek negatieve voetbal van de Zuidamerikanen. De tijd is wel veran derd, overigens! Er komt verder nog een overweging bij. Ik vond de Johan Cruyff van afgelopen zaterdag de eigenlijke Johan Cruyff niet. Hij speelde naar mijn zin te weinig in de aanval. Vermoedelijk hield hij zich na dat snelle openingsdoelpunt van Oranje enigszins in. Het leek net of hij iet wat angstig voetbalde. Maar als Cruyff straks ook voluit meedraait voorspel ik voor dit door Michels zo kundig omgevorm de elftal alleen maar erg veel goeds. Wie niet? Tenslotte iets persoonlijks. Met mezelf gaat alles weer goed. De blessure waardoor ik van de wk moest afzien geneest prima. Ik kan alweer lichtelijk trainen en heb ner gens last meer van. INDRUK ww. Mategazza (18) is het helemaal n'.ei eens met de beeKe-ln» van sch eidsrechter Palotai en laat dat duidelijk blijken ook. Rob Rensen- brinkdie door de Uruguees aangepakt is, krabbelt moe i jk omhoog. Een situatie waarin, dacht men, ook Neder land de felheid van zijn spitsen, meedogen, loos zou kunnen uitbuiten. Maar Uruguay kwam niet. Het volhardde in zijn defensie ve stelling, welke het combineerde met een verzameling intens gemene overtredingen. De eerste kwam op naam van Pablo For- lan, de rechtsback, die al na vijf minuten Johan Neeskens in de onderbuik trapte. Het vroege doelpunt bracht de Zuidameri kanen helemaal van de wijs. Luis Cubilla, de routinier, schopte Wim Jansen onderuit, Morera Castillo, bijgenaamd „het scheer mes" ramde Johan Neeskens omver en Fernando Morena pleegde een aanslag op de gezondheid van Johan Cruijff. „Dat we al na zes minuten een achterstand oplie pen, maakte mijn toch al zenuwachtige spelers, nog nerveuzer", zei Roberto Porta, de coach van Uruguay. „De ploeg verloor het evenwicht, waardoor deze nituaties ont stonden." Nederland liet zich door de intimidatietak- tiek van de tegenstander niet uit het ritmp halen. Het speelde, mt Johan Cruijff, Wim Jansen en Johan Neeskens als absolute uit blinkers, voetbal, dat herinneringen opriep aan de grote tijd van Aja;:. De Nederlan ders lieten de bal het werk doen, atta- ueerden veelal over de vleugel en ver spilden weinig kracht. BovendU onttrok ken ze zich behendig aan de dekking van de Uruguese defensie, die naarmate dp wedstrijd vorderde, zoveel moeilijkheden bij het uitverdedigen ondervond, dat Oranje steeds vader in balbezit kwam. Onbenut Omdat de afwerking geen gelijke tred hield met de speltechnische en tactisch: presta ties, ontkwam Uruguay aan een debacle. Rob Rensenbrink, die toch de voorkeur had gekregen boven Piet Keizer, en Wim Suur bier, lieten fraaie kansen onbenut. Aan de andere kant gebeurde er helemaal niets op windends. De Nederlandse defensie, waarin Arie Paan als Libero sterk speelde, en Ruud Krol en Wim Suurbier regelmatig de aan val konden versterken, had in feite geen kind aan de twee Zuidamerikaanse spitsen. Cubilla en Morena, van wie de laatste door Wim Rijsbergen volkomen werd lamgelegd Uruguay kon de Nederlandse overmacht slecht verkroppen. De overtredingen bleven levensgevaarlijk. Na 25 minuten haalde de scheidsrechter Karoly Palotai uit Hongarije eindelijk de gele kaart tevoorschijn. Mid denvelder Mantegazza ging na een char ge jegens Neeskens als eerste op de bon. Na de hervatting volgden Forlan (na een overtreding tegen Krol) en Masnik (nadat hij Neeskens had onderuitgehaald) en in de 67ste minuut kreeg Montero Castillo zelfs de rode kaart, nadat hij Rob Rensenbrink omver had gekegeld. Palotai nam die be slissing. omdat hij de rust binnen de lijnen wilde herstellen. Een beetje laat en nogal sneu voor Montero Castillo, omdat zijn ac ties niet in verhouding hadden gestaan tot wat bij voorbeeld Forlan allemaal had uit gehaald. Geluk Met tien tegen elf was er voor Uruguay (vanaf de 62ste minuut met Mllar als ver- (Van onze sportredactie) HANNOVER De hoofdstad van Nedersaksen, Hannover, was zater dag gedurende enkele uren in Neder landse handen. Van de 55.000 toe schouwers bij het duel Uruguay—Ne derland warén er (volgens een voor zichtige schatting van het organisa tiecomité) 35.000 uit Nederland geko men om Oranje aan te moedigen. Verkopers van rood-wit-blauwe vlaggen en Oranje T-shirts waren in recordtijd door hun grote voorraden heen, met als gevolg, dat de tribunes van het fraaie Niedersach- sen-stadion, tijdens de wedstrijd een kleuri ge aanblik boden. Het Nederlandse elftal, zo vaak verguisd, bleek opeens toch nog aantrekkingskracht te hebban. De tonelen riepen herinneringen op aan de onvergete lijke exodussen van Ajax-supporters naar Parijs (1969) en Londen (1971). Sjaak Swart, die dat zelf als speler van na bij meemaakte, en ook in Hannover aanwe zig was, bleek er door te zijn geïmponeerd. „In al die jaren, dat ik in het Nederlandse elftal heb gespeeld, heb ik zoiets nog niet meegemaakt", zei hij. „En toen het volks lied werd gespeeld, liepen mij de kouwe rillingen over de rug. Want ik kan me niet herinneren, dat het ooit zo massaal werd meegezongen als dit keer". In Dortmund zullen woensdagavond, als Oranje tegen Zweden in actie komt, de fans ongetwijfeld opnieuw massaal toestro men. Ruim 20.000 kaarten waren al in Ne derland verkocht. Nu de belangstelling in eens nog groter geworden, zal de ver koop van de 8000 niet verkochte plaats bewijzen, geen p -m zijn. HILTRUP Wim Rijsbergen en reserve- speler Theo de Jong, merkwaardigerwijs belden van landskampioen Feyenoord, wa ren door het lot aangewezen om na afloop van de ontmoeting tegen Uruguay voor de dopingcontrole te verschijnen. Dokter Frits Kessel hierover: „Met De Jong gaf dat natuurlijk niet de minste moeite. Het flesje was in een mum van tijd gevuld. Maar Wim Rijsbergen had er nogal wat moeite mee. Vergeet niet dat die jon gens natuurlijk in de rust ook al hun be hoefte doen. De wedstrijd was erg zwaar, het weer was bijzonder drukkend en dan functioneren de nieren niet zomaar op com mando. Het heeft met elkaar zo'n kleine twee uur geduurd," zei de bondsarts la chend. Maar voordat Rijsbergen eindelijk aan de controle kon voldoen had hij zo'n zes biertjes en vier colatjes tot zich genomen. vanger van Cubilla) natuurlijk helemaal geen beginnen meer aan. De uitstekende doelman Mazurklewlcz behoedde zijn ploeg lange tijd voor een grotere achterstand en Iiad bovendien geluk dat Jansen een keer tegen de paal schoot. Maar hij stond vier minuten voor het einde tocch machteloos, toen Rep zich voor de zoveelste keer aan de dekking van Pavoni wat had hij het moeilijk doordat Wim Suurbier vaak als tweede rechtsbuiten fun geerde onttrok en schitterend voorberei dend werk Van Hanegem en Rensenbrink doeltreffend afrondde: 2—0. Gezien het krachtsverschil was die 2o aan de lage kant. Rinus Michels vond dat ook. „Het", zei hij, „is natuurlijk een uit stekende start, maar het tweede doelputn viel wel erg laat. Een tegenstander als Uruguay maakt het spelen van tempovoet bal onmogelijk. Hun speelwijze is slaapver wekkend, het enige negatieve is dat we ons daardoor een paar keer hebben laten mees lepen. Vergeten mag echter niet worden, dat zelfs dit nog een experimenteel elftal was. In deze samenstelling speelde Neder land nog niet eerder een interland. Dit elf tal is wel een uitgangspunt voor de rest van dit toernooi. Eventuele mutaties han- gen of '-"i het verloop van de komende Istrijden". Niet de kans Roberto Porta was nogal teleurgesteld. „We hebben niet de kans gekregen om het spel te ontwikkelen. Toch geloof ik niet dat we al uitgeschakeld zijn voor de tweede fi naleronde. We hebben vandaag verloren van één van de beste elftallen van Europa, zo niet het beste. Nederland laat je geen ruimte. Men kan wel zeggen, dat wij negatief hebben ge speeld, maar het werd ons onmogelijk ge maakt aan te vallen. Iedereen praat nu over anti-voetbal. Men vergeet echter hoe sterk onze tegenstander was. Het is nog wel wat vroeg om een prognose te doen, maar volgens mij komt Nederland in de fi nale." TON VAN DALEN OPSTELLINGEN Nederland: Jongbloed, Suurbier, Rijsber gen, Haan en Krol, Jansen, Neeskens en Van Hanegem, Rep, Cruijff en Rensen brink. Uruguay: Mazurklewlcz, Forlan, Masnik, Jauregui en Pavoni, Esparrago, Castilla en Rocha, Cubilla (63 Milar), Morena en Man tegazza. Scheidsrechter Palotai (Hongarije) gaf waarschuwingen aan Mantegazza (25e), Forlan (49e) en Masnik (65e) en stuurde Castillo (66e) uit het veld. Toeschouwers 55.000. Zonder gekweld te worden door problemen heeft het Nederlands elf tal een prestatie geleverd die indruk heeft gemaakt. Er is gebleken dai een zorgeloos spelend Oranje team, opgebouwd uit een aantal internatio nale hooggewaardeerde spelers eq een aantal werkers die tot het uiter ste willen gaan zich kan opwerken tot de kleine groep die als favoriet mag worden aangemerkt. Overdadig optimisme moet getemperd worden maar er mag worden aangenomen dat Nederland een uiterst reële kans maakt de eerste finaleronde succes vol af te sluiten. Verheugend is ook dat eensklaps tienduizenden Neder landers daadwerkelijk achter het team staan. Het stadion van Hanno ver was er het bewijs van. In de tumultueuze voorbereidingspe riode toen de conflicten de boventoon leken te gaan voeren trok het voet balpubliek de handen af van de selectie, waardoor o.m. de paspoort actie totaal mislukte. De kwalificatie wedstrijden droegen daar toe even eens negatief bij. Maar nu het erop aankomt en ook het team voor een optimale prestatie werkt, trekken de voetbalfans mei duizenden over de grens. Die belang stelling zal, zeker als Oranje volgen de week zondag in Dortmund de laat ste wedstrijd uit de eerste ronde speelt, niet verflauwen. Voor de spe lers zal de eer steeds zwaarder gaan wegen. Geld is voor een profvoetbal ler belangrijk maar het wordt, nu er een gerede mogelijkheid is voor een succesvol toernooi, toch onderge schikt aan de drang die elke recht geaarde sportman bezit om het hcogst mogelijke te bereiken. Het Oranjeteam en het publiek tonen al is het wel laat, toch op tijd hun ware gezicht. Hot organisatiecomité van het toer nooi om de wereldtitel en de Duitse voetbalbond lijken onder geen beding te willen bevorderen dat weer wordt gezegd dat alles typisch op z'n Dufts, dus grundlich en punktlicht is geor ganiseerd. Men volstaat ermee de 40 scheidsrechters en de officials van FIFA en UEFA in de watten te leg gen en de rest moet maar zien hoe zij zich redt. WATTEN Bij de openingswedstrijd liepen Ne derlandse officials, de badge van de KNVB uitdagend op de borstzak, van de ene bus naar de andere maar ner gens was plaats voor hen. Het ver voer vanuit de stadions is bar slecht geregeld. Stadions liggen meestal niet midden in de stad en wie het on geluk heeft dat hij later dan normaal het stadion moei verlaten staat als in de Sahara. Taxi's kunnen gebeld worden maar komen niet en als de heren officials met hun dames hun natje en droogje hebben verorberd stappen ze in de speciale auto's waarin nog volop plaats is- Maar niet voor hen die zich niet met FIFA of UEFA-papieren kunnen legitimeren want dan komt de punktlichkeit in eens weer om de hoek kijken. Voorts heeft een blinde van de Duitse voetbalbond in Duitse kranten ,de woede opgewekt. In het perscentrum in Frankfort stonden welgeteld drie telexapparaten. Brazilianen moesten bij de openingswedstrijd 8 uur wach ten eer hun verslag kon worden gete- lexed. Ze waren ten einde raad. Nu staan er 15 telexen. Duitsland, dat de Olympische spelen zo voortreffelijk organiseerde moet nu leren en met schade en schande wijs worden. HILTRUP Het Oranjeteam Is, zoals bij na alle deelnemers aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, „aange kleed", door de Duitse sportartlkelenfa- briek Adidas. De Nederlandse ploeg zit bij zonder goed In zijn „spullen", zoals moge blijken uit de volgende inventarislijst: 500 shirts, waarvan 250 oranje en 250 wit, voor de wedstrijden en 500 shirts voor de trai ning, 350 broekjes (eveneens in wit en oranje!, 150 trainingspakken, 50 regenpak ken, 150 pnar schoenen, allen op maat voor de spelers gemaakt, 40 wandelpakken en 40 E.g. presentatlecostuums, 500 paar kousen, 50 ballen voor de training en 40 zwembroe ken. Bovendien heeft elke speler een koffer en twee tassen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15