„Bulgarije en Iweden mogen niet moeilijk meer worden" Haiti kon weelde van voorsprong niet aan Westduitsers erg gebrand op revanche Van der Hart: mm TRAININGSIJVER ITALIë BELOOND WK-VARIA WK OP TV naHBonB STANDEN M0RGER OP IV MAANDAG 17 JUNI 1974 A. Van ome sportredactie Italianen zijn meestal niet zo enthousiast om te trainen. Daarop vormen twee spelers van de selectie een uitzonde ring en ze zijn dan ook be loond. Giuseppe Wilson werd een acht-daagse reis naar Zuld-Italië aangeboden door de teamleiding. Helaas speelt Wil son voor Lazio in Rome en dat ligt al aardig zuidelijk. Lucia no Castellini die voor Torino uitkomt kreeg een stereo-appa- ratuur. De trainer van Haiti, Antoine Tassy, heeft te kennen gege ven na dit toernooi zijn functie niet meer te ambiëren. Hij wordt opgevolgd door Claudel Legros die volgens zijn zeggen meer dan honderd keer in het nationale team speelde. Legros is momenteel bediende in een zaak in Bordeaux. De minister-president van Ba- den-Wurtemberg heeft een ca deautje in het vooruitzicht ge steld voor de speler die de meeste doelpunten maakt en de doelman die het minst ge passeerd wordt in de drie wed strijden die voor de eerste fi naleronde in het stadion van Stuttgart worden gespeeld. Zij krijgen een mand met speciali teiten van de streek. Dat zijn dan: vette worsten, gekookte ham en flessen drank. Tlno Mancousu woont in Til burg. Hij is onderweg naar München, te voet. Tino hoopt de 550 kilometer zo snel af te leggen dat hij op 7 juli in Mün chen is want hij wil Italië in de finale zien spelen. Tino moet lopen omdat hij veel tijd maar geen geld heeft. De Ita liaan is werkeloos. Elke dag dat er gespeeld wordt zit ergens in een stadion de beroemde, corpulente Duit se filmacteur Gerd Frobe. Hij is verzot op voetbal en heeft voor de weken dat het wereld- toernooi duurt alle arrange menten afgezegd. Gevolg: boze theaterdirecteuren en een min der gevulde bankrekening. Dat jheeft Frobe er allemaal voor over. DINSDAG 18 JUNI: Nederland I: 15.55—17.45 Australië—West-Duitsland (r Nederland II: 19.25—21.15 Schotland—Brazilië (r) 22.50—23.20 Joegoslavië—Zaire en Chili—DDR (si Duitsland I: 15.5017.55 AustraliëWest-Duitsland (r) 19.20—21.15 Chili—DDR of SchotlandBrazilië (r) 22.00—23.00 o.m. Joegoslavië—Zaire (s) België: 16.00—17.45 Australië—West-Duitsland (r) 19.30—21.15 Schotland—Brazilië (r) 22.30— Chili—DDR en/of Joegoslavië—Zaire (s) DüSSELDORF De ellebogen op de knieën, het hoofd naar voren gestoken, zat co-trainer Cor van der Hart op de officiële tribune van het Rheinstadion in Düsseldorf. Met KNVB-amateurtrainer Arle de Vroet woonde hij als waarnemer ZwedenBulga rije bij en in de rust, toen de Bulgaren een zeer redelijke eerste helft hadden gespeeld en Zweden zich had moeten beperken tot verdedigen en counteren, zei Van der Hart al: „Deze twee ploegen mogen voor Neder land geen enkel probleem vormen". Hij ging zelfs nog verder met zijn prognoses en verklaarde na afloop: „Ik heb tijdens hun oefentrip Uruguay gezien, ik heb nu Zwe den en Bulgarije gadegeslagen. Er is, als de vorm zo blijft, geen twijfel mogelijk: Nederland wordt winnaar van de groep". Techniek is de Bulgaren niet vreemd; hard werken en daardoor het pure opportunisti sche voetbal opvoerend, is de kracht van de Zweden maar geen van beide ploegen wekte de indruk een serieuze gegadigde te zijn voor de eerste plaats in groep 3. Het wijfelende optreden van de Zweedse trainer Georg Ericsson heeft hem boven dien een zich verongelijkt voelende groep spelers opgeleverd. Vrijdags stond voor Ericsson al vast dat hij niet de voor PSV spelende Nordqvist maar Kent Carlsson zou opstellen. Zweden's record-international (73 keer) Nordqvist had zich zeker geacht van zijn plaats. Tot het laatste moment, een half uur voor de wedstrijd de uiter ste termijn die de FIFA heeft gesteld wachtte Ericsson met de bekendmaking van zijn formatie. Toen hoorde Nordqvist dat hij er niet bij was. Met een nors ge zicht zat hij de hele wedstrijd op de reser vebank. Ericsson had gegokt op een kern van spelers en ex-spelers van Atvidaberg. „Niet alleen is Carlsson beter in vorm dan Nordqvist, maar met hem kon ik een basis van 5 man van Atvidaberg scheppen. Ols- son speelt er, Edström, Sandberg en Tor- stensson voor zij naar het buitenland ver trokken. Ik heb zo lang gewacht omdat ik Zó te zien zijn de Zweedse supporters best tevreden. Zij strekken na het laatste fluit signaal in de wedstrijd tegen Bulgarije hun armen uit alfsof een overwinning ge vierd moet worden. vreesde dat de Zweedse pers zich op Nordqvist zou storten als ik het vrijdag al bekend had gemaakt. En dat hij ondoor dachte dingen zou zeggen". Merkwaardig Een merkwaardige verklaring die meer op een zekerheid over de juiste keuze voor zijn formatie duidt, dan op het beschermen van een door de wol geverfde international. Maar Ericsson wist wel dat hij bij zijn keus niet kon putten uit een groot arsenaal spelers, die tot de top gerekend mogen worden waardoor hij de voorkeur gaf aan een clubmoot, in de hoop dat zij elkaar nog blindelings zouden kunnen vinden. Sandberg vooral faalde, vlak voor de rust zelfs driemaal achter elkaar. Edström kon zijn lengte tegen de kleinere „klever" Pe nev slechts enige malen uitbuiten. Eenmaal redde doelman Goranov bij een kopbal van Edström die evenwel een unieke kans ver gooide door de bal voor zijn linkervoet te willen leggen en toen was het al te laat. Toch kunnen de snelheid van Sandberg en de lengte van Edström straks tegen Neder land problemen scheppen. Hulshoff zou de man zijn die de geboren tegenstander van Edström is, maar hij is er niet bij. Penev loste het probleem van het lengteverschil op door enige malen grof in te grijpen. Hij geneerde zich niet om Edstöm bij een zweefduik tegen de grond te duwen. De Mexicaanse scheidsrechter Nunez reageer de in het geheel niet. Hij onthield Zweden daarmee een zuivere strafschop. Hij trad trouwens ook niet op toen Torstensson door Bonev in het strafschopgebied onderuit werd gehaald. Nunez trad helemaal niet op. En de waarnemers van de FIFA zullen geen enthousiast rapport schrijven. De gele kaart, die Nunez tevoorschijn had mogen halen de strikte opdracht om shirt trek ken meteen te bestraffen met een gele kaart negeerde hij finaal bieef in de zak van het scheidsrechtertenue. Niettemin zou een zege van de Zweden onverdiend zijn geweest. Daarvoor speelden zij té chao tisch, toonden zij te weinig kwaliteit en wa ren ze technisch té zwak. Het was verwon derlijk dat Bulgarije daarvan geen profijt trok in de eerste helft toen Zweden ge dwongen werd zwaar te verdedigen en te hopen met uitvallen succes te bere:ken. Een kunst die de Zweden verstaan en die ge vaar kan opleveren als ze constant onder druk zouden worden gezet. Dat deden de Bulgaren niet. Hun technisch overwicht, waarin achter niet voldoende pressie zat, resulteerde we liswaar in ruime kansen m-mm- mm FRANKFORT. De standen zijn: schot van Panov op de lat in de beginperiode toen Zweden totaal werd weggespeeld door de schuivende Bulgaren, 2 afgekeurde tref fers van Panov en Bonev en een schot van Denev dat door Hellström met de voet werd weggewerkt maar de Zweden pas ten zulk een stringente mandekking toe dat de Bulgaren allengs het nut van combi naties nauwelijks meer leken in te zien. Zweden hanteerde bovendien niet altijd een zachtzinnige afweer, maar dat kon omdat Nunez te coulant optrad. Ove Grahn was typerend voor het spel van Denve dat door Hellström met de voet de Bulgaren die na de rust op ongelooflijke wijze, grotendeels ook door gebrek aan conditie, wegzakten. Zelfs veteraan Grahn, van wie gedacht werd dat hij slechts een helft zou spelen, kon het tempo nog bijslof- fen. En zich zelfs ontwikkelen tot een spel bepaler, al was het van gering caliber, toen Ove Kindvall halverwege de tweede helft werd gewisseld voor Magnusson. De ook niet meer piepjonge Kindvall toon de zijn klasse met zuivere passes en een maal met een solo die eindigde in een schot over het doel. Zijn startsnelheid is verminderd, maar als hij eenmaal op gang is kan Kindvall nog ais een gazelle over het veld gaan. Zijn conditie laat hem ech ter in de steek waarom hij ook werd ver vangen, hoewel Ericsson daarvoor nog een, weer aanvechtbare verklaring had. Erics son: „Ik zag dat Kindvall enige malen one nigheid met de scheidsrechter had en dat speelde ook mee". Een drogreden, want Nunez vond ook goed dat er aanmerkingen op zijn leiding werden gemaakt. De amper 20.000 toeschouwers, van wie een groot con- tignent Zweden en een klutje toevallig in Duitsland verblijvende of werkende Bulga ren, konden zich de eerste helft nog opwin den over de spectaculaire situaties voor de doelen over de even opzienbarende mis sers. De tweede helft was schamel. De Bul garen gaven het middenveld op, er school OPSTELLINGEN: Zweden: Hellström; Olsson, Karlsson, Larsson, Andersson; Grahn, Kindvall (in de 71e minuut vervangen door Magnusson), Tapper; Torstensson, Sandberg en Edström. Bulgarije: Goranov; C. Vassiley, Ivkov, Penev, Velitsjkov; Kolev, Bonev,' Nikodi- mov; Voinov (71 Michailov), Panov (73 M. Vassilev) en Denev. Scheidsrechter. Edison Nunez (Pernl. Toeschouwers: 20.000. geen enkele overtuiging in hun spel en het toch al niet hoge tempo werd nog verlaagd. Nochtans, de beide coaches waren tevre den. Ericsson: „In de eerste helft hebben we geluk gehad toen de Bulgaren beter wa ren". Mladenog: „Een punt uit de eerste wedstrijd is niet slecht". Van der Hart: „Zweden noch Bulgarije zijn beter dan Uruguay". HERMAN VAN BERGEM MüNCHEN Even moeten de Italiaanse voetballiefhebbers met afgrijzen gedacht hebben aan 1966 toen Noord-Korea tijdens het eindtoernooi om het wereldkampioen schap in Engeland Italië brutaalweg uit schakelde. Ongeveer zes minuten duurde de nachtmerrie ln het Olympiastadion van München. Zes minuten na rust, waarin de zeer krasse outsider Haïti (notering bij de bookmakers: 500 tegen 1) in de weelde van een voorsprong van 10 kon baden. Toen maakte Gianni Rivera een eind aan deze tevoren nog als onmogelijk gedachte toe stand. Het betekende het begin van het Italiaanse herstel, dat later met doelpunten van Be- netti en invaller Anastasi verder gestalte kreeg (31). Maar de treffer van Sanon in de eerste minuut na de pauze gescoord kon niet meer worden afgenomen. Ook al wilde doelman Dino Zoff dat nog zo graag, want hij was door toedoen van deze Carraibische speler zijn trotse ongeslagen record kwijt geraakt. In precies 1143 minuten internatio naal voetbal voor Italië had hij geen bal doorgelaten. De inzet van de snelle Sanon, die ook niet meer door de vertwijfelde shirttrekkende Spinoli kon worden afge stopt, was zelfs voor 7.off niet meer te ach terhalen. Het was in feite al een verrassing dat Haïti de Italiaanse sterspelers tot de rust op 00 kon houden. Dit tot groot ongenoegen van de 30.000 Italiaanse supporters, die de helft van het toeschouwersaantal uitmaakten. De Haitiaanse doelman Francillon ontpopte zich als een ware zwarte kat met schitte rende saves en uitstekend positie kiezen. Italië kon alleen maar bogen op een offen sief dat soms explosieve vormen aan nam. Maar Francillon bleef in alle standen red ding brengen. Direct na de pauze moest de 32-jarige Zoff toch de zo langzamerhand voor hem onge woon geworden gang naar het net maken. Emmanuel Sanon ontdeed zich van zijn be wakers ging met reuzenschreden achter de bal aan, liet zich niet door de rukkende Spinolo afstoppen en omspeelde Zoff keurig (1—0). Feruccio Valcareggi (trainer vap Italië): „Die 1—0 was een grote schok voor ons Dè ervaring en de onvoorwaardelijke wil om te winnen brachten tenslotte nog de zege. Ik heb mijn ploeg in de rust gezegd meer over de vleugels en Mazzola te spe len. daar diens bewaker Auguste zeer zwak was. Dit recept was doorslaggevend". STUTTGART Op spektaculaire wijze hebben Polen en Argentinië in het Neckar- stadion van Stuttgart hun wedstrijdenreeks ln het toernooi om het wereldkampioen schap ingezet. Er vielen niet minder dan vijf doelpunten, waarvan de schietgrage en snelle Oosteuropeanen er drie voor hun re kening namen. De zwakte van de Argentijnse defensie is in Stuttgart opnieuw gebleken. De Zuid amerikanen verkeken zich in de beginfase volkomen op de snelheid van rechterspits Gadocha en de onstuitbaar opkomende Deyna en Szarmach. Doelman Camevali was door het onzekere optreden van zijn verdedigers zo weinig zichzelf, dat hij in de zevende minuut de bal uit een hoekschop van Maszczyk liet vallen waarna Lato voor het inschieten had (1—0). Twee minuten la ter stuurde de vaardige Deyna centrum spits Szarmach op pad, die na een lange ren Carnevali volledig kansloos liet. De stormachtig aandringende Polen waren in de eerste helft door niets te stoppen en het was een wonder dat de rust kwam met een Poolse voorsprong van 2—0. Het uitblijven van de definitief beslissende treffer ontwrichtte echter na de rust het Poolse spel enigszins. Het Argentijnse mid denveld nam tijdelijk het initiatief. Het le verde een verrassende treffer op van Van Heredia, de grote man van Atletlco Ma drid. Nog geen dert;g seconden later was het echter al 3—1, weer door Lato, die een slechte uitworp van Carnevali koelbloedig afstrafte. Voor het doel van Tomaszewski speelden zich nog verscheidene hachelijke situaties af. Uit één ervan ontstond de tweede Argentijnse treffer. Na een scrim mage was het Babington die het beslissen de tikje gaf: 3—2. De lange haren van Ayala staan recht over- In de slotfase domineerde toch weer Polen. eind bij een kopduel met de Poolse ver- Een Carnevali-ln-topvorm greep nu plotse- dediger Musial. ling alles. HAMBURG West-Duitsland wil re vanche voor het matige spel tegen Chili en is er daarom op gebrand morgenmiddag tegen Australië fors uit te halen. Helmut Schön, de Duitse coach, gelooft ook dat dat kan. „Want", zegt hij, „als er geconcen treerd wordt gespeeld mag Australië geen probleem zijn. Daarmee wil Ik niet zeggen dat de ploeg slecht speelt. Integendeel, tegen de DDR was het een uur lang verrassend sterk. Maar volgens mij zijn elftallen als Australië, Zaire en Haiti in de eerste wedstrijd het gevaarlijkst. Ze zijn dan nog in het volledige bezit van hun krachten. In de tweede of derde wedstrijd is de kans op een sensatie al veel minder". Aangenomen mag worden dat Schön enkele wijzigingen in de Westduitse formatie zal aanbrengen. Zo is het waarschijnlijk dat Bernd Holzenbein van Eintracht frankfort de kans krijgt een volledige wedstrijd te spe len. Van hem wordt verwacht dat hij het spel vanuit het middenveld nieu we impulsen kan geven. Voor de aanval zal wellicht een beroep wor den gedaan op Dieter Herzog, de linksbuiten van Fortuna Düsseldorf. Schön: „Als ik iets verander zal dat niet veel zijn. De basisopstelling wij zig Je nu eenmaal niet". Jupp Heynckes en Wolfgang Overath, die aan de ontmoeting met Chili bles sures overhielden, zullen tijdig her steld zijn. Ook Günther Netzer heeft gisteren weer intensief getraind. De kans bestaat dan ook, dat hij tegen underdog Australië toch nog een kans ral krijgen Bij de „Aussies" zijn nauwelijks wij zigingen te verwachten. Trainer „Rale" Rasic toonde zich ondanks een nederlaag tegen de DDR erg te vreden over de verrichtingen van zijn ploeg. „Een uur lang waren we gelijkwaardig", aldus Rasic, „in die periode heeft er voor ons zelfs een verrassing ingezeten. Ik geloof niet, dat mijn spelers gedeprimeerd zijn omdat ze toch nog hebben verloren. Al was het wel sneu, dat een schot ln e:gen doel de nederlaag heeft Inge leid. Het feit dat we tegen de DDR n;pt zijn afgegaan, geeft echter moed. We zullen het West-Duitsland volgens mij ook erg lastig kunnen maken, want, nu we een beetje aan de atmosfeer gewend zijn geraakt, kunnen dp verrichtingen alleen nog maar beter worden". TON VAN DALEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14