ierste of tweede in poule Overwicht van Zuid-Amerika is tanende gaf voetballes WAT IS GBTIGER VGOR NEDERLAND? KRANTEN IN MONTEVIDEO: WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Montevideo De overwinning van 2-0, die Nederland op Uruguay heeft behaald, is in het Zuidamerikaanse land hard aangeko men. De kranten zijn echter unaniem van mening, dat er tegen dit Nederlandse team niets vait te beginnen. „El Mutatino" spreekt over de voetballes van de Neder landers. „Uruguay zal, dat is nu duidelijk geworden, zijn stijl moeten veranderen", aldus de krant. "El Pais", de grootste krant van Uruguay opent zijn verhaal met de kop: "Nederland vernederde ons". Het blad ver volgt met: "Wat de Nederlanders lieten zien was perfekt. Zij zijn de grootste kandi daat voor de wereldtitel. Het team speelde mechanisch en ritmisch. Uruguay werd op alle fronten overklast". "El Dia", spreekt over een geweldige de ceptie. "Onze oudjes Cubilla, Rocha, Es- parrago en Montero Castillo waren begin nelingen vergeleken bij de Nederlanders. Onze sterren verbleekten, ondanks de zon. Laten wij hopen, dat Zweden en Bulgarije niet zo sterk zijn. Wij hebben nog een kans", aldus de krant, die vond, dat de ne derlaag van twee doelpunten verschil nog mooi was gezien het klasseverschil. HANNOVER In negentig minuten WK-voetbal heeft Oranje meer good will gekweekt dan in vele jaren het geval is geweest. De deskundigen zijn, waren het er zaterdagavond unaniem over eens, dat Nederland een enorme kans heeft om tijdens dit wereldkampioenschap eindelijk eens te bewijzen dat het niet alleen in het Europa-cupvoetbal succesvol kan ac teren. Het optreden tegen Urüguay, na de weinig geslaagde voorberei dingsperiode, was inderdaad een ver ademing. Het Nederlands elftal vormde een sluitend geheel, dat het voetbal speelde, waarmee Ajax eens in Europa heerste- De overtuiging was er weer en dat moet voor een belangrijk deel worden toegeschre ven aan de invloed van Rinus Mi- chels, die de oefenwedstrijden aan greep om twijfelgevallen te elimine ren en vervolgens met de sterksten verder te gaan. Natuurlijk is het nog te vroeg om te jui chen. Ervaringen uit het recente verleden rechtvaardigen enig voorbehoud. Een zeker optimisme is echter niet misplaatst. De goe de start heeft het moreel van de ploeg een enorme duw in de goede richting gegeven. Er is stemming binnen de selectie. En er is zelfvertrouwen, dat werd aangewakkerd door het resultaat van de wedstrijd van za terdag, waarin werd bewezen dat zelfs te gen een erg defensief ingestelde tegenstan der het mogelijk is te voetballen. In de we tenschap, dat er geschiedenis kan worden geschreven dat gebeurde in feite zater dag al, want de zege op Uruguay was de eerste in een WK-eindtoernooi; in 1934 en 1938 werd begonnen met een nederlaag, welke vervolgens het toen geldende knock out systeem onmiddellijke uitschakeling be tekende is 'n enorme stimulans. Er zijn gretige reserves, die ongeduldig zitten te wachten op een moment, waarop zij kun nen demonstreren waarom ze van de selec tie deel uitmaken. ïn een wereldtoernooi is vooral de start erg belangrijk. Die van het Nederlands elftal was zonder meer goed. Er werd voetbal gespeeld, waarmee elke tegenstander pro blemen zou hebben. De beweeglijkheid, de Bnelheid en de techniek, zijn stuk voor stuk wapens waarmee wedstrijden kunnen wor den beslist. Bovendien zijn de meeste spe lers taktisch zo goed geschoold, dat ze zich aan iedere situatie kunnen aanpassen. Daarom mag worden verwacht, dat Neder land zich zal plaatsen voor de tweede fina leronde. De vraag is nu alleen, waarop moet worden gegokt: op de groepszege of op de tweede plaats. De groepszege zal tal rijke voordelen met zich meebrengen. Van de drie wedstrijden in de tweede finaleronde zou er in dat geval één in Dortmund wor den gespeeld, terwijl de andere twee zullen plaats vinden in Gelsenkirchen. Dat zou be tekenen dat het trainingskamp in Hiltrup niet behoeft te worden verlaten. Belangrijk omdat zo'n verhuizing een vermoeiende zaak is en de ruimte tussen de wedstrijden toch al niet veel gelegenheid geeft om echt op adem te komen. Een ander voordeel zijn de supporters. Gelsenkirchen en Dort mund liggen zo dicht bij Nederland, dat er opnieuw op veel steun vanaf de tribunes kan worden gerekend. Het nadeel is, dat fi- nalegroep 1 vrijwel zeker een bezetting met uitsluitend favorieten krijgt. De winnaar van poule 1 waarschijnlijk West-Duits- iand komt erin en de nummers twee Van onze speciale verslaggever TON VAN DALEN van de groepen 2 en 4, waarvoor respectie velijk Brazilië of Joego-Slavië en Italië of Polen de grootste gegadigden zijn. Op papier lijkt flnalegroep 2 meer kansen te zullen bieden voor het bereiken van de laatste vier. Rinus Michels, die de buiten landse sportpers zaterdag verbaasde door vragen in Duits, Spaans en Engels feilloos in dezelfde taal te beantwoorden, zal zich ongetwijfeld niet tot een gok laten verlei den. Hij is té eerzuchtig om een wedstrijd opzet telijk uit handen te geven. Nadat het Ne derlands elftal het oefenduel tegen een na tionale amateurformatie verloor, zei hij en kele weken geleden schertsend: „Dat is wat moois, nu kunnen we niet meer onge slagen wereldkampioen worden.. Bovendien zou het spelen in de eerste groep het voordeel kunnen hebben, dat een sterke tegenstander de weg naar München kan worden versperd, waardoor, als Neder land zo ver zou komen, in een later sta dium een misschien wat gemakkelijker te klaren karwei wacht. Hoewel, wat is ge makkelijk in een toernooi, waarin de klein tjes al moeilijk te nemen barrières zijn? FRANKFORT Met enige verba* zing heeft de voetbalwereld ervaren dat bij de zestien landen die tot het eindtoernooi om de wereldtitel 1974 zijn doorgedrongen geen uitgespro ken onvolwaardige ploeg is die niet in staat is het peil van een wedstrijd op een redelijk niveau te houden. Zaire, Haiti en Australië werden af geschilderd als de absolute outsiders die in een dergelijk groots toernooi in feite niet thuishoren. De eerste confrontaties hebben anders geleerd. Italië, van oudsher gerenommeerd deelnemer diie zich acht van de tien maal voor het finaletoernooi plaatste Brazilië is het enige land dat in alle tien toernooien een plaats ver overde moest alle routine en klas se aanwenden tegen Haiti, Schotland moest inspanningen van een groot kaliber leveren tegen Zaire en ook Australië toonde dat het voetbal daar op een hoger peil staat dan men ge neigd was aan te nemen. Hoewel deze drie landen kansloos zullen zijn voor de tweede finaleronde leveren zij hun gewaardeerde bijdragen het publiek heeft hen als troetelkin deren aan de borst gedrukt aan een toernooi waarin de balans na de negen voorgaande nog altijjd door slaat naar de kant van Zuid-Amerika. Uruguay werd in 1930 en 1950 wereldkam pioen, Brazilië in 1958 en 1962 en 1970. De Europese Palmares bestaat uit de drie ti tels van Italië in 1934, Frankrijk in 1938, West-Duitsland in 1954 en Engeland in 1970. Dit toernooi biedt dus de kans om het evenwicht te herstellen. En dat zou tevens dan een tegenhanger zijn voor het verlies van het hoogste ambt in de FIFA aan Zuid-Amerika. Het toernooi is nog jong, de eerste scher mutselingen kunnen niet dienen als vaste maatstaf voor een verder verloop maar er kan wel worden geconstateerd dat van een overmacht van de Zuidamerikaanse deelne mers na de eerste ronde geen sprake is. De vier uit het „verre zuiden" haalden ge zamenlijk de bepaald niet Indrukwekkende winst van een punt binnen (BraziliëJoe goslavië 0—0) West-Duitsland is weliswaar niet opgetogen over de winst op Chili wel over die van Nederland op Uruguay en daarbij speelt de economische kant een grote rol evenals bij de prestaties van Italië dat traditiegetrouw op veel aanhang kan rekenen maar de belangrijkheid van het winnen van het eerste duel is zo groot dat de hoop gerechtvaardigd is dat het suc ces van de première een impuls zal zijn, en dat geldt voor alel teams, om tot glan- zender of nog betere prestaties te komen. Moeiteloos Voor West-Dultslands trainer Helmut Schön speelt daarbij wel het probleem dat zijn formatie niet aan de hoog gespannen ver wachtingen hoeft voldaan. Schön verklaar de voor het toernooi dat hij moeiteloos kon putten uit een enorm arsenaal spelers, dat het hem zelfs lastig had gemaakt een eer ste selectie van veertig man te kiezen. Hij beschikte over te veel talent, aldus Schön. Maar het sterkste team had hij tegen Chili Johnny Rep, dè held van de dag, steekt 2 vingers omhoog om aan te geven hoeveel doelpunten gemaakt zijn. HANNOVER Don Santiago Bernabeu, de voorzitter van Real Madrid, wilde geen uit sluitsel geven. „Ik ben alleen in Hannover omdat ik voetballiefhebber ben", verklaar de de hoogbejaarde Spanjaard zijn aanwe zigheid bij de wedstrijd Urugay—Neder land. „Natuurlijk kom ik ook kijken naar Morena, maar of die voor ons Interessant Is, zal worden beslist door de trainer". Eenzelfde antwoord gaf Bernabeu ook op de vraag of hij dan kwam voor Johnny Rep. die ook in de belangstelling van de „Koninklijke" zou staan. Bernabeu had echter wel een van Reals trainers mee gebracht. Het schijnt de bedoeling van de club te zijn, de huidige buitenlanders Gün- ter Netzer en Oscar Mas weer van de hand te doen. Voor Netzer zou belangstelling van Franse zijde (Paris St. Germain) bestaan. Pas als Real zijn huidige buitenlanders kwijt is, kan het nieuwe spelers van elders aantrekken, want in Spanje geldt een maxi mum van twee per club. Geld Intussen speelt In het Nederlandse kamp ook nog steeds de kwestie Neeskens. Nees- kens, die met het optreden tegen Urugay zijn marktwaarde heeft onderstreept, maakt zichzelf nauwelijks zorgen. „De zaak met Barcelona zit wel goed. Met het geld voor Ajax ook". Een bericht van Cor Coster heeft voor het optimisme zijnerzijds gezorgd. Zijn advi seur liet hem in Hiltrup weten, dat CF Barcelona bereid is, het voor hem door de arbitragecommissie van de KNVB op twee miljoen 250 duizend gulden vastgestelde transferbedrag te betalen. In een sportver- gadering heeft het bestuur van de Spaanse kampioensclub dit besluit genomen. Nees kens krijgt van de Spaanse kampioensclub een handgeld van anderhalf miljoen voor het tekenen van een vierjarig contract. Op het nieuws reageerde Neeskens opge lucht. Coster heeft me telefonisch meege deeld, dat alles in kannen en kruiken is. Voor mij is dat een enorme geruststelling". Het neemt niet weg, dat de Ajacied in het duister tast over de datum van onderteke ning. „Ik weet niet wanneer ik teken. Mis schien komt er iemand van Barcelona naar mij toe om te praten". Johan Neeskens verwacht zelf dat in de loop van deze week in West-Duitsland het contract zal worden getekend. Wat dat betreft had sportdagblad AS goed nieuws te melden. Een van de di recteuren van CF Barcelona komt, zo schrijft AS, zeer spoedig naar Nederland. Bij Ajax echter weet men nog van niets. Bestuurslid Timman: „We hebben nog geen contact gehad met Bercelona". Nees kens rekent op een spoedige afronding. Maar het Nederlands elftal staat voorop. „We hebben het in Hiltrup naar onze zin. Dat is een goed teken". niet kunnen formeren. En wijzigingen zul len, ook al onder de druk van de' openbare mening, niet kunnen uitblijven. Ondanks de lastige opgave die Oost-Duitsland moest volbrengen tegen Australië na de rust moesten de drie outsiders door de knieën, wat voor amateurs tegen profs een nor maal verschijnsel is moet de ploeg in staat worden geacht een plaats, rechtge- vend op de tweede en laatste finaleronde te veroveren, temeer omdat Chili zucht onder de druk van twee gele kaarten en een rode (Caszely). Dat ook groep 2 de Zuidamerikaanse deel nemer kwijt kan raken is minder aanneme lijk. Brazilië bezit wel zoveel kwaliteit dat het de tegenvallende prestatie tegen Joe- goslavië In het hotel waar vele Brazi liaanse supporters verblijven en waar de dag tevoren nog een groot feest was ge weest ter ere van de nieuwe FIFA-presi- dent Havelange heerste een sombere stem ming na het duel met de Joegoslaven, kan corrigeren. De strijd tegen Schotland is derhalve „levensbelang" voor Brazilië. Joegoslavië heeft daarbij de handicap dat twee uitblinkende spelers, Oblak en Acimo- vic, met een gele kaart op zak lopen wat tegen Zaire wel te overkomen zal zijn maar tegen het harde Schotland gevaar kan opleveren. Uitgemaakt Groep S lijkt een uitgemaakte zaak voor wat betreft de eerste plaats: Nederland. Tenzij de stand in andere groepen zodanig wordt dat voor Nederland, en daarover zal uitgebreid gepuzzeld worden, voordelig wordt om als tweede te eindigen. Een ove rigens voor geen goud hardop uitgesproken tactische zet. De mogelijkheid dat Bulgarije zich als tweede plaatst moet vrij reeël worden ge noemd, gezien het spel dat Bulgaren en Uruguezen toonden. Hoewel beide teams aan hetzelfde euvel leiden: moeilijk doel punten maken. Uruguay heeft daarbij de etxra handicap dat het tegen Bulgarije niet kan beschikken over Castillo die in het duel met Nederland de rode kaart kreeg en bo vendien Forlan, Mategazza en Masnik „op scherp staan" vanwege gele knarten in de- zelfde wedstrijd. Zelfbeheersing Een verschijnsel dat het verschil In strijd wijze tussen Zuid-Amerikaanse en Europese ploegen onderstreept maar bovenal de mate van zelfbeheersing. De toch waarlijk niet- zachtzinnige optredende Europese teamsliepen 3 gele kaarten op, en dat wa ren dan nog Oost-Europese spelers (Watz- lich van Oost-Duitsland, Acimovic en Oblak), tegen de Zuid-Amerikunen zes en twee rode. Een ontstellende gewaarwording voor de Zuid-Amerikanen die onder eigen leiding veel meer blijken te mogen dan in de instructies van de FIFA en die gol den ten slotte in het verleden ook voor Zuid-Amerika is bepaald. Instructies die voor dit toernooi nog eens nadrukkelijk onder de aandapht van de scheidsrechters zijn gebracht en waaraan vrijwel alls zich houden. De consequenties hebben de Amerikanen ondervonden. Het is zeer wel mogelijk dat ook in groep 4 de Zuid-Amerikaanse vertegenwoordiger, Argentinië, verdwijnt. Daar voor is aller- reerst nodig dat Italië de Argentijnen ver slaat. De doelcijfers van de duels tussen Polen en Argentinië met Maitl zullen dan belangrijk kunnen worden. In dit vroege stadium van het toernooi, na slechts een wedstrijd voor elke ploeg, be staat uiteraard nog geen enkele zekerheid omtrent het verdere verloop. Maar dat Zuid-Amerika in de tweede finaleronde de helft van de acht plaatsen zal bezetten lijkt weinig aannemelijk, temeer omdat de harts tochten waarschijnlijk minder in bedwang kunnen worden gehouden naarmate de be langrijkheid stijgt van hert winnen om tot plaatsing te kunnen komen. Gele en rode kaarten zouden in dit toernooi wel eens een rol kunnen spelen die mede van doorslag gevende betekenis is.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13