GIJS VAN LENNEP MOCHT ALLEEN AAN OVERWINNING RUIKEN Bruno Kneubühler zorgde voor geweldig spektakel Tegen Spanje bleek kwaliteit nationale schoonspringpioeg In 24 uurs race van Le Mans Dubbele zege van Sylvian Geboers 1T§ Zagallo: Joego-Slavië beter dan Nederland MAANDAG 17 JUNI 1974 A7 i 200 kilometer per uur met zijn Ford LE MANS Met een onver wacht krappe voorsprong van slechts zes ronden op de duidelijk minder snelle Turbo-Porsche van de Ne derlands/Zwitserse equipe Gijs van Lennep/Herbert Muller heeft de Franse Matra-Simca ploeg Henri Pescarolo/Gérard Larous- se voor de tweede achter eenvolgende maal de 24 uursrace van Le Mans ge wonnen. Het succes van de Matra hing zes uur voor het einde aan een zijden draad, toen Larousse met een kapotte versnellings. bak op het circuit bleef staan en de Porsche van Van Lennep de achterstand tot op één ronde reduceer de. Maar toen de Nederlands/Zwitser se combinatie naar de eerste plaats wilde doorstoten, begaf de versnellingsbak van de Por sche het eveneens. De eerste tweede en vijfde versnelling vie len uit. Alleen de derde en vier de werkten nog. Inmiddels was ui Kun spuu het Pescarolo gelukt de defecte Matra naar de pits te slepen. Na een noodreparatie was hij een half uur later weer in staat de wedstrijd te hervatten. Voor Van Lennep/Mliller was toen de kans op de eindzege verkeken. Voor Gijs van Lennep overigens geen reden om ontevreden te zijn. „Nu ga ik eerst een glaas je drinken met de monteurs", was zijn commentaar. „De jon gens hebben fantastisch ge werkt. Vooral tijdens de. trai ning. Toen hadden w<* ook al moeilijkheden met de versnel lingsbak. Ze hebben toen ook nog nieuwe motoren inge bouwd". In tegenstelling tot de voorgaande jaren ging de be langstelling voor het Franse au- torenspektakel de 100.000 bezoe kers niet te boven. Velen had den kennelijk de televisieuitzen dingen van het wereldkampioen schap verkozen boven een nacht zonder slaap. De wedstrijd ver liep nogal kleurloos. Matra had bij afwezigheid van Alfa Romeo en Ferrari geen gelijkwaard;ge concurrent te vrezen. De Ma- tra's die op topsnelheid zo'n 330 km halen, wonnen bijvoorbeeld op de turbo-Porsche van Van Lennep zo'n dertig seconden per ronde. Henri Pescarolo, die ook al in 1972 won. en de 34-jarige La rousse leidden van star: tot fi nish. Van Lennep en zijn Zwit serse partner Müller werkten zich daarentegen langzaam naar voren. Na twee uur rijder lagen zij op de zesde plaats achter vier Matra's en de Gulf- Ford van Mike Hailwood. Na zes uur. toen de slijtageslag al e.en groot aantal uitvallers had geëist, waren ze opgeklommen tot de derde plaats. Halverwege de 24 uursrace viert ook de Ma tra van Bob Wollek en lean Pierre Jassaud weg en lagen v. Lennep/Müller m tweede po sitie met een achterstand van 6 ronden op Pescarole Larousse. Toen Pescarolo eveneens 'met uitvallen werd bedreigd, redu ceerde Gijs van Lennep zijn achterstand tot een luttele drie minuten. „Het uur, dat we bij de pits stonden, was het langste uit mijn hele leven", erkende Pescarolo na afloop. In die tijd ging de voorsprong van twaalf ronden, die de Matra had opge bouwd vrijwel geheel verloren. Handige mecaniciens bauwden een nieuwe versnellingsbak in en terwijl het publiek zich op maakte om de In aantocht zijn de Porsche van Gijs van Len nep extra aan te moedigen, spoot de Matra weg. Daarmee was de race beslist. In net laat ste uur liep Pescarolo zo'n tach tig kilometer uit op de met ver snellingsbakmoeilijkheden kam pende Porsche. Uiteindelijk doorstonden slechts twintig van de 49 gestart.: wa gens de slijtageslag. Er deden zich twee spectaculaire crashes voor. Eén ervan kostte de nieu we Matra Simca 6S0B de kans op de eindzege. De bolide van Jean Pierre Beltoise en Jean Pierre Jarier ramde de achter kant van een Porsche recht te genover de pits. In de mistige ochtenduren raakte vervolgens de Brit Jon Nicholson de contro le over het stuur van zijn Cade- net-Ford» kwijt. Hij ramde de vangrails, die onlangs is aange bracht. Zonder dit veiligheids hek zou de bolide zich waar schijnlijk een weg hebben ge boord in de mensenmenigte bij de Dits. Het ongeluk deed zich voor op precies hetzelfde punt, waar bij de 24 uursrace van 1953 bijna honderd mensen het leven verloren, toen een wagen op de menigte inreed. De twee Gulf-Fords, de enige ren- wagens die mogelijkerwijs de Matra's In snelheid hadden kun- kregen te maken met technische moeiujkheden. De Australiër Vem Schuppan en de Zweed Reine Wisell vielen al vroeg uit met 'n gebroken kruk as. De Gulf-Ford van Hail- wood/Bell moest vaak depit aandoen. Van de Matra's kre- gen er twee rond het midder nachtelijk uur te maken met op geblazen motoren. De Matra, die uiteindelijk derde werd. moest wegens oververhitting langzaam aan doen. De uitslag: 1. Matra-Simca. Henrl Pescarolo/Gérard Larrouse (Fr) af- gelegde aistand 4.606.571 km met inden (188.643 km/uur). 3. Matra. Francois Mlgault/Jean Pier re Jaboullle (Fr) 324 ronden. 4. Gulf-Ford, Derek Bell/Mike Hall- wood (GB) 317 ronden. 5. Ferrari 365, Cyrllle Grandet/Doml- nlque „Bardlnl" 313 ronden. Ferrari 365. Davld Helnz/Alaln Cu- dinl (VS/Fr) 312 ronden. 7. Porsche Carrera. Bernard Chene- viere/Pierre Zblnden (Zwits) 312 ronden. 8. Ligier. Jacquds Laffitte/Alain Ser- paggl (Fr) 310 ronden. 9. Ferrari 312. Jean Claude An- druet/Thedore Zeccoll (Fr/It) 298 Van onze sportredactie RAALTE Nauwelijks 1.60 meter is hij: Bruno Kneubüh ler, de kleine motorduivöl uit Zwitserland. De lengte heeft hem echter de laatste jaren geen nadeel opgeleverd, want langzamerhand is Kneubühler, die eerst een verdienste lijk turner was in 1969 op een racemotor kroop, tot de we reldtop doorgedrongen. Ook gisteren drukte hij een stem pel op de internationale motorraces in Raalte. Bruno Kneubühler vergastte het publiek op een grandioos stukje motorrijden zorgde voor spekta kel door in twee races (250 cc en 125 cc) zeer slecht van start te gaan maar kwam later op formidabele wijze terug. De slechte starts schijnen de Zwit ser te inspireren. Steeds harder en gedurfder vloog hij over het 3400 meter lange circuit, daar bij de concurrenten links en rechts passerend en door een geweldige bochtentechniek ren ner na renner inhalend. Bruno Kneubühler: „Het circuit is ei genlijk te klein om na zo'n ach terstand bij de koplopers te ko- een keer op de hoogste trede van het ere-schavotje plaatsne men. In de 350 cc was hij zijn concurrenten wel te vlug af. Al na een paar ronden kwam hij aan de leiding, maar moest gro te strijd leveren met Teuvo men. Je moet teveel passeren. Dat kost te veel tijd". De rappe beroepscoureur, die in het rennerskwartier een vrien delijk lachend kereltje is, maar op het circut als een duivel rijdit, kwam dan ook in de 250 en 125 cc klasse niet als eerste aan de finish. De hoogste eer in deze klassen was respectievelijk voor John Odds uit Australië (al jaren op Engelse en Europese circuits een bekend gezicht) en Kent Andersson, de Zweed, die vorig jaar het wereldkampioen schap veroverde. Toch mocht Bruno Kneubühler gisteren nog MOTORRENNER VERONGELUKT ALBA Alessandro Ricca, al drie jaar Italiaans kam pioen motorrijden in de bergen in de 500 cc klasse, is tijdens het proefrijden op een bergparkoers omge komen na een botsing, al dus is zaterdag door de po litie bekendgemaakt. Ricca was 32 jaar. Lansivuori, die dit jaar een gro te kans maakt de wereldtitel in de 350 cc te pakken. De Fin wist Kneubühler voorbij te ko men, kwam een paar seconden voor, maar moest direct daarop met een haperende machine in het rennerskwartier terugkeren. Bruno Kneubühler werd toen niet meer bedreigd. De strijd om de andere plaatsen ging echter in volle hevigheid door. Wemer Giger (Zwitserland), Ondanks zijn slechte starts wist Bruno Kneubühler toch de winst te grijpen Penti Korhonen (Finland), John Odds (Australië) en de Neder lander Wil Hartog vochten voor de prijzen. Wil Hartog, de ster ke man uit Abbekerk, wist zich Baanrecord VALKENSWAARD De Neder landse coureurs Riefel Teurlings en Fassbender hebben zaterdag de internationale rallycross op het Eurocircuit te Valkens- waard beheerst. Dick Riefel, de uiteindelijke win naar vestigde daarbij ook een nieuw baanrecord met een snel ste ronde van 2.16.3 minuten. De wedstrijden, waarin tevens een nationale cross was opgeno men, werden bezocht door bijna 4000 toeschouwers, die 45 bui tenlandse en 70 Nederlandse rij ders aan het werk konden zien, in de nationale klasse werd de onverslaanbaar geachte Wout Couwenberg, die wel de snelste ronde op zijn naam bracht, slechts zesde. De uitslagen zijn: internationaal: 1. Riefel (Ned.); 2. Teurlings (Ned.); 3. Fassbender (Ned.). Snelste ronde Riefel in 2.16.3. Nationaal: 1. Bongers, 2. Nach- tegeller, 3. De Rooij. in dit gezelschap niet alleen goed te handhaven, maar rukte onstuitbaar steeds verder naar voren. In de voorlaatste ronde presteerde hij het John Odds voorbij te komen en finishte als tweede achter Kneubühler. Ook in de 500 cc-k'asse was er een rol voor Wil Hartog wegge legd. Nadat Korhonen een ronde aan de leiding had gelegen maakte de Nederlander zijn re putatie waar. Hij passeerde van Duimen uit Ammerzoden extra gestimuleerd door een gift van 554 gulden van zijn suppor ters begon aan een geweldige opmars en finishte uiteindelijk op de derde plaats. Maar de grote man voor het publiek was toch Wil Hartog, die uiteindelijk zeer content de bloemen in ont vangst kon nemen en opnieuw bewees in een sterk internatio naal rennersveld een hoofdrol te kunnen spelen. VALKENSWAARD De 29-jarige Belgische fabrleksrljder voor Suzu ki, Sylvain Geboers heeft In Valkenswaard op het circuit „De Schaapsloop" de achtste wedstrijd voor het wereldkampioenschap motorcross der kwartliters gewonnen. Tijdens de eerste manche bleek al van meet af aan dat de Belgen zich op dit stoffige zandcircuit bijzonder goed thuis voelden, terwijl de op de wereldranglijst hoger genoteerde Russen zoals werd verwacht met het besturen van hun machines grote moei lijkheden ondervonden. De zes voudige wereldkampioen Joel Robert kwam na de start van de eerste manche als eerste te voorschijn uit een veld van 45 coureurs. De eerste ronden lie- ten een felle strijd zien tussen Geboers en Robert, die op de voet werden gevolgd door rege rend wereldkampioen Hakan Andersson. die na een val last kreeg van 'n oude blessure. Daardoor moest hij al na drie ronden de strijd staken. Na zes ronden moest ook Robert opgeven. Het werd op het zware circuit tenslotte een slijtageslag, waarin ook de Westduitser Maisch en de Fin Vehkonen niet was de Rus Moisejev kansloos geworden voor de eindzege, maar dankzij zijn onverzette lijkheid werd hij in de eerste manche toch nog 6e. De Bel gen hadden zich heer en mees ter getoond en legden beslag op de eerste vier plaatsen van de eerste krachtmeting. De laatste manche leek aanvanke lijk een getrouwe copie te wor den van de eerste. Opnieuw do mineerden Robert en Geboers, totdat Robert na vijf ronden weer ineens van verdere strijd afzag. De 10.000 toeschouwers meenden nu de Belg recht streeks op de zege te zien afste venen. Er volgde echter een he vige achtervolging van Moisejev en de Tsjechoslowaak Falta waarbij de Rus ten val kwam en veel tijd verloor. Falta had meer succes en passeerde Ge boers in de achtste ronde. De Nederlander Jo Lammers, die in de eerste manche niet verder TMt'ende nlaats De Belg Sylvian Geboers i actie. Hij won gisteren beide manches FRANKFORT „Ik vind Joego- Slavië beter dan Nederland", aldus de coach van de Brazi liaanse voetbalploeg, Mario Za gallo. „Nederland heeft eec beste ploeg", zei hij gisteren, „maar ik zou ze wel eens in het veld Uruguay was een volledige te- strafschopgebied niet al te best leurstell'ing." zijn", ging hij voort. „Volgens mij zijn de Joegoslaven Op de vraag of hij vond dat het uitstekend, en wanneer ze de andei&n aanpakken zoals ze het ons deden dan ben ik niet bang om te voorspellen dat ze de fi nale halen". ,,Ik ach: Joego-Sla- Europese voetbal thans beter is dan het Zuidamerikaanse ant woordde Zagallo: „Ik vind dat, met uitzondering van het Brazi liaanse voetbal, het Zuidameri- V°an*» 'hans inderdaad henoden GROOTEBROEK Het ver schil bleek uiteindelijk groot. Nederland won de schoon springinterland te gen Spanje met maar liefst vier volle punten (13—9) verschil. Dat was dan vooral te danken aan het subliem opererende da mestrio Lia Molenaar, Mir jam Hoffer en Lidy Spruyt. De Nederlandse meisjes beheersten de wedstrijd in het Groote- broeker zwebmda ,,De Kloet, zowel zaterdag als gisteren en lieten ctë Spaanse tegenstandsters ver achter zich. De eerste drie plaatsen in de ein- drangsch kking waren dan ook voor de Nederlandse ploeg. Bij de heren lagen de zaken anders. Jorge Head stak met kop en schouders boven de rest uit. Voor de Nederlandse deelne mers Hans Feis en Frans van de Konijnenburg waren er slechts tweede en derde plaat sen te verdienen. Het was in feite na de eerste dag al een bekeken zaak. De Neder landse meisjes hadden toen reeds een flinke voorsprong ge nomen en alleen volledig falen In het tweede deel van de wed strijd zou nog iets aan die volg orde kunnen veranderen. Wel. Hans Feis eindigde in.de interland tegen Spanje op de 2de plaats. De enige, die tijdens de tweede dag een mislukte sprong ter beoordeling voorlegde, was de kleine Carmen Nunez. Zij zag haar eerste sprong (dubbel sal to met hele schroef) niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk in het water gevallen. Zij kwam volkomen verkeerd uit en dat kon uiteraard geen genade vin- den in de ogen van de jury. Carmen Nunez moest daardoor de vierde plaats, die zij zich op de eerste dag had toegeeèigend, af staan aan de aantrekkelijke Conchita Garcia, maar w'st toch, dank zij twee correcte sprongen, zich op de vijfde plaats te handhaven. Dat kwam dan mede door het matige op treden van Laura Schack. het derde Spaanse meisje, dat vrij wel steeds verkeerd uitkwam. Daardoor bleef zij ook bijna 100 n-Tt- -Mor nn T ia Mo'fnan'- te. De strijd om de hoogste eer was zaterdag al beslist. In de Westfriese tweestrijd tegen Mir jam Hoffer bleek Lia Molenaar veel sterker en veroverde toen al bijna 20 punten meer dan haar dorpsgenote Bij de heren ondervond de stand na de eerste dag geen wijzigin gen meer. Jorge Head liep zelfs nog wat verder uit op de con currentie, na een fenomenale eerste sprong die hem behalve een gul applaus van het publiek ook een score opleverde van ruim 50 punten. Hagenaar Hans Feis deed nog wel verwoede po gingen dichterbij te komen, maar kwam uiteindelijk 5 pun ten te kort voor de eerste plaats. Een gul applaus steeg op, toen werd medegedeeld, dat het organiserende Zwepho uit Veenhuizen van plan is een schoonspringafdeling op te rich ten. En hoe dat in zijn werk moet gaan werd duidelijk tij dens een slotdemonstratie van De Futen uit Amstelveen. 2. Mirjam Hoffer (Joop Stotijn) 3 Lldy Spruyt (Morgenstond) aju.ow (bulten mededinging). 3. Conchita Garcia (Spanje) 342,18. 4. Carmen Nunez (Spanje) 288.00. Laura Schack (Spanje) 265.50 (bulten mededinging. Heren 1. Jorge Head (Spanje) 435.68. 2. Hans Fels (Joop Stotijn) 430.30. 3. Frans van de Konijnenburg (mor genstond) 383.25. 4. Ricardo Camacho (Spanje) 317.65.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12