ÊeidócSouocuit KNVB te soepel tegen grof geweld van voetballers ijmaker OVEREENKOMST RUSLAND EN VS KERNPROEVEN v.d.wiel Minister Van Agt van Justitie: Applaus was voor Zaire Ook BVA stapt uit NKV v.d.wiel TERMIJN SPAREN TOT Ambtenaren voor stakingsrecht en kortere werkweek „Atoomblunder in Egypte'' 'O RENTE OP RENTE Rijkspostspaarbank 100 km blijft verdien 'n echte 95e JAARGANG No. 19837 - ZATERDAG 15 JUNI 1974 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TAL-SELECTIE Duys en Mies Gasten in Wie van de drie met Sonja Barend, Martine Bijl en Albert Mol zijn zaterdag op Ned. II om 20.21 uur Willem Duys en Mies Bouwman. Om 21.15 uur een Colombo-afleve- ring. Zondag op Ned. I om 20.45 uur Music-all-in-hoogtepunten en op Ned. II om 20.45 uur De rivalen van Sherlock Holmes. Om 21.35 uur Opening Holland Festival 1974. VRIJ WARM Droog en zonnig behoudens een lokale onweersbui. Zwakke tot matige wind uit noord tot noord oost. Maximumtemperaturen van 20 graden aan zee tot c irca 25 graden in het binnenland. Zondag: zon 04.19-21.02, maan 01.28-16.54. Hoogwater Scheve- ningen 11.42-24.00, laag water 7 03-19.39. Liever feest dan voetbal DEN HAAG (ANP) - Op de groep van 25 tot en met 34-jarigen gaat de Nederlander van jaar en ouder vaker naar een feestavond dan naar de voetbal. Dit blijkt uit een enquête van het NIPO. Het instituut heeft ruim duizend Nederlanders van jaar en ouder gevraagd of zij in 1973 een of meer keer naar toneel .bioscoop, museum, gressen e.d. zijn geweest. De Nederlander gaat het meest naar een feestavond (48 pet een of meer keer in *73), gevolgd door de bioscoop (41 pet). Bij de Nederlanders van 18 jaar ouder staat het popconcert (3 pet) en deelneming aan een ak- tie of demonstratie (5 pet) onder aan. Artistiek leider Concertgebouic orkest Amsterdam - Drs. H. J. v. Royen is met ingang van 1 september benoemd tot artistiek leider van het Concertgebouworkest. Hij volgt dr. M. Flothuis op, die hoogleraar wordt in de muziek wetenschap aan de rijksuniver siteit in Utrecht. Oorspronkelijk zou de componist Hans Kox de artistieke leiding van het Concertgebouworkest van dr. Flothuis overnemen, maar hij moest zich om gezond heidsredenen terugtrekken. Drs. van Royen is 35 jaar, weten schappelijk medewerker aan het Instituut voor muziekwetenschap van de universiteit in Utrecht en leraar aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag. Voor dien was hij medewerker voor muziek bij het Algemeen Han delsblad en secretaris van het Prins Bernhardfonds. Voorts be kleedt hij enkele bestuursfunc ties bij culturele instellingen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister mr. A. A. M. van Agt (Justitie) heeft de KNVB een gele kaart gegeven. Als deze voetbal bond er niet voor zorgt, dat er een einde komt aan de toe nemende vergroving op de voetbalvelden en het steeds groter wordende aantal klinkklare mishandelingen door de spelers onderling, dan overweegt de minister om de Justitie opdracht te geven strafvervolgingen in te stellen. Dit zou kunnen gebeuren op grond van de bestaande artike len in het wetboek van strafrecht over mishandeling. Minister Van Agt noemt het in schakelen van de strafrechter in dit soort zaken wel een uiterste remedie. Bovendien is het een kwestie die ook zijn ambtgenoot minister Van Doorn van CRM „Maar als de bond blijft tekortschieten", aldus mr. Van Agt, „dan zijn er anderen die zich genoopt zullen zien dat werk van de bond over te ne men". Wat de minister al enkele jaren bijzonder dwars zit, is het feit dat het disciplinair straffen van voetballers geconcentreerd wordt op wat men in het vak jargon „spelbederf" noemt. „Het lijkt erop dat het bederven van het spel, zoals het uit het veld trappen van de bal om tijd te winnen, eerder tot tuchtrech telijke maatregelen leidt, dan het opzettelijk toebrengen van blessures. Dat is de omgekeerde wereld. Op die manier worden de accenten volstrekt verkeerd gelegd en dat zit me niet lek ker", aldus de minister. Volgens mr. Van Agt komen de mishandelingen vaak op zo'n manier tot stand, dat de scheidsrechter het niet kan con stateren. Hij zegt proefondervin delijk, aan de hand van in slow-motion herhaalde televisie beelden. te hebben vastgesteld, dat mishandelingen op het voet balveld opzettelijk plaatsvinden. Hij vindt het echter niet verstan dig om de KNVB een ultimatum te stellen, maar het is wel zijn „gele kaart" aan de borfd. De Finale van deze week opent met een gesprek met minister Van Agt over bovenstaande en andere onderwerpen, zoals de stijgende criminaliteit en de abortuswetgeving. De WK-voetbalwedstrijd West-DuitslandChili gisteren in Berlijn ging gepaard met anti-Chileense demonstraties. Op de tribunes druk bezet door o.a. oproerpolitie en militairen werden ver schillende spandoeken ontvouwd met leuzen tegen de junta. Van onze sportredactie) Dortmund - Zaire is lang zo kansloos niet als iedereen ver wacht. De partij voetbal, die de eerste vertegenwoordiger van donker Afrika gisteravond in Dortmund tegen de fysiek sterkere Schotten op de gras mat legde, viel honderd pro cent mee. Zo groot was de ver rassing uiteindelijk, dat het pu bliek als één man achter Zaïre ging staan. Deze stimulans maakte niet veel uit. Schotland - met veel meer routine - hield het hoofd koel en won met 2— 0. Spectaikel van ander niveau deed zich voor bij Westduits- land—Chili. Datgene wat ver wacht mocht worden gebeurde in deze wedstrijd. De Chileen Caszely moest als eerste speler van het toernooi voortijdig de kleedkamer opzoeken. Hoewel de Turkse scheidsrechter Ba- bacan aanvankelijk clement te gen hem optrad maakte de Chileen het na de rust te bont. Voor Chili bleef hel niet hier bij. Door een afstandsschot van Paul Breitner eindigde de wedstrijd ook nog in een ne derlaag van 0—1. Zie sportpagina's. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht De BVA, de vereniging van werknemers in bank- en verzekeringswezen en admini stratieve kantoren, heeft giste ren in Utrecht met algemene stemmen besloten uit het NKV te treden. Daarmee raakt het NKV, een dag na eenzelfde be sluit van de Unie BLHP (lei dinggevend en hoger personeel, 35.000 leden) nog eens 9000 le den kwijt. Alle 890 stemgerechtigde afge vaardigden hebben voor het be sluit gestemd. De voorgenomen fusie met het NKV wordt een belangrijke, maar niet de enige factor tot het uittreden ge noemd. Er ligt een reeks van feiten aan ten grondslag. Minimumloon Bijenkorf-groep Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Al het personeel werkzaam in de bedrijven van de koninklijke Bijenkorf Beheer (Bijenkorf, Hema en Galeries Modernes) is vandaag meege deeld dat alle groepen die nog niet het minimum-jeugdloon verdienden dat per 1 juli wel gaan doen. De verhoging zal in de meeste gevallen om kleine bedragen gaan, en zal voorna melijk de part-timers gelden die minder dan 1/3 van de normale werktijd werken. Ook de hulp krachten en de vakantiewerkers krijgen per 1 jufli minimumloon. (Van een onze verslaggevers) Deltaiceek Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren in Zierik- zee het watersport evenement Delta- week officieel ge opend. Uiteraard aan boord van het koninklijk jacht 'De Groene Draek' (ADVERTENTIE) kijkt in de poppetjes van uw ogen! Kijkt naar de kleur. Kijkt naar de lichtgevoeligheid. En gaat dan pas naar z'n werkplaats. Om maatwerk te maken. Om u 'n vrolijke kijk op de wereld te gaven, en er goed uit te zien! weeterneiiijnevan ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 1Leiden. Moskou-Calro (AP-PUI) De Sowjetunie is bereid „en wel meteen" tot ondertekening van een overeenkomst met de V.S. over een volle dige stopzetting van ondergrondse kernproeven. Partijleider Brezjnjew kondigde dit gisteren in Moskou aan, nog geen twee weken voordat presi dent Nixon naar Moskou komt. Het akkoord zou dan reeds kun nen worden getekend. Tussen de twee landen bestaat reeds een overeenkomst, geen ontploffin gen te doen plaats vinden in de atmosfeer en onderzee. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam - De algemene bond van ambtenaren (ruim 150.000 leden) heeft zich gisteren aan het einde van een driedaags congres uitgesproken voor on verkort stakingsrecht. Men vond het begrijpelijk dat er aan een eventueel stakingsrecht enkele beperkingen zullen vastzitten, maar de uitzonderingen op de regel mogen niet worden gekop peld aan het feit dat men amb tenaar is. Verder werd de eis gesteld, dat de werktijd met ingang van 1 januari 1975 wordt verkort. Ge streefd wordt naar 'n werkweek van 40 uur (thans 41,5). Een an dere eis betrof de opheffing van de koppeling van het aantal va kantiedagen aan de rang. De verklaring kwam bijna. gelijk tijdig nadat president Nixon in Cairo een overeenkomst had ge tekend, waarin de V.S. Egypte hulp toezeggen bij het gebruik van kernenergie voor de opwek king van elektriciteit. De V.S. zullen één kernreactor leveren. Naar verluidt is Nixon na zijn aankomst morgen in Israël Bel gratis 0017 uw nationale spaarinstetiing Veestapel verbrand STEENWIJK Een overdosis formaline in het ontsmettings water heeft een veehouder zijn 46 koeien tellende stamboek- melkveestapel gekost. De koeien gingen voordat ze gemolken werden altijd door een bad te gen klauwzeerbesmetting. Een overdosis formaline had tot ge volg dat van alle koeien de on derhuid en de uiers verbrand den. Alle dieren moesten wor den afgemaakt 100 miljoen losgeld BONN Een door rebellen ln Tsjaad op 20 april ontvoerde Westduitse arts, een neef van pres.dent Heinemann, is :n vrij heid gesteld, nadat de Westdu t- se regering gisteren ruim 100 miljoen gulden losgeld had be taald. Uit protest heeft de rege ring van de Centraal Afrikaanse staat Tsjaad de betrekking met Bonn verbroken. Navo-top met Nixon in Brussel BRUSSEL (AP) President Nixon zal een topconferentie van de Noordatlantlsche Ver dragsorganisatie (Navo) bijwo nen aan de vooravond van zijn bezoek aan Moskou, zo Is giste ren bekend gemaakt. Hierdoor zullen de Westerse bondgenoten de kans krijgen om te spreken over wat hij op 27 juli zal zeg gen tegen de Russische leiders. Hoewel daar officieel niets over is gezegd, wordt verwacht dat de plechtige ondertekening plaats zal vinden van een nieuwe prin cipeverklaring door de 15 NA- VO-landen. Deze zal voltooid en gepubliceerd worden tijdens een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de 15 landen in Ottawa op 18 en 19 ju- voornemens een soortgelijke overeenkomst bekend te maken met Israël. Israël beschikt reeds over een kerncentrale en is, naar men aanneemt Egypte ver vooruit op het gebied van kernenergie Dc voormalige Israëlische minis ter van Defensie Dajan, die mo menteel in de V.S. verblijft, heeft gezegd, dat de Amerikaan se hulp op het gefcied van kern energie aan Egypte „om het zacht te zeggen, een zeer. zeer ernstige blunder" zal blijken. Volgens Dajan zal Egypte de kerntechnologie eens gebruiken voor militaire doeleinden. De toezegging van Nixon moet nog worden bekrachtigd door het Amerikaanse Congres. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nedcrlund blijft nog minstens een half jaar de maximum-snelheden van 100 km op autosnelwegen en van 80 km op autowegen houden. Aldus heeft premier Den Uyl gister avond meegedeeld. Volgende week vergaderen zoals gemeld te Wenen de Europese ministers van verkeer. Daar komt dan een voorstel aun de orde over te gaan tot een Euro pese harmonisatie van maxi mum-snelheden tot rond 130 km per uur. Nederland, aldus pre mier en Uyl zal een dergelijk voorstel niet steunen. Volgens hem is het trouwens twijfelach tig of, gezien de uiteenlopende situaties in Europa, tot harmo nisatie zal worden besloten. Nederland wil eerst gaan denken over wijziging van de bepalin gen over de maximum-snelhe den als voldoende ervaring met de huidige snelheden zal zijn op gedaan en het effect op de ver keersveiligheid voldoende kan worden beoordeeld. De premier zei ook nog, dat over het algemeen de Nederlandse automobilisten zich goed houden aan de snelheidsbepalingen. Bijzonder praktisch is deze handige mini-lettertang In een oogwenk kunt u voorraadbussen, mappen e.d. voorzien van keurige, zelfkle vende naamstrookjes. Slechts de kleine moeite van het maken van een nieuw kwartaal abonnee is genoeg om in het bezit te komen van dit apparaatje. President Nixon aan de voet van een pyramide in gesprek met zijn Egyptische ambtgenoot, aan het slot van zijn 3-daags bezoek Egypte. Ideale slaappil moeilijk te maken Nijmegen (ANP) - Het Ideale slaapmiddel dat vlug werkt en op tijd het lichaam verlaat, zodat de per soon die het heeft Ingenomen er de volgende dag geen nawerking van heeft Is moeilijk te maken. lieke universiteit in Nijmegen promoveerde op een proefschrift over slaapmiddelen. Dr. Breimer heeft drie jaar lang van zeven slaap middelen de "snelheid" nagegaan. Van de onder zochte bleken maar drie veilig te zijn. De andere hebben na twaalf uur nog een werking en zijn dan ook niet geschikt voor mensen die overdag nor maal hun werk moeten doen. Noteer m.i.v, Dflll als nieuw kwartaal-abonnee: DUI1 Sluur deze bon in t Naam: zonder postzegol, r Adres antwoordnummer Woonplaats Stuur de mini-lettertang naar; Noom LEIDSE Woonplaats COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1