DE ZONNENBLOEM LIGT OVERHOOP MET DE VOORHOUTSE ORANJEVERENIGING De Engel wacht weer een nieuw verlies Irissenkwekers uit Noordwijk behaalden goud VOLIERE IN NOORDWIJK WEER IN OUDE GLORIE „Gezellig uitje" voor bejaarden op dezelfde dag gepland Katwijkse veiling maakte meer dan één ton winst Gouden professie- feest zuster Marie Clazien Zoni er- concert „Soli Deo Gloria" A;UNDERDAG 13 J UNI 1S7* LEIDSE COURANT PAGINA 5 VOORHOUT Het botert mo menteel niet al te best tussen de Voorhoutse afdeling van de Zonnebloem en de plaatselijke Oranjevereniging. Beide instel lingen hadden voor zaterdag a.s. een gezellige dag voor de Voorhoutse bejaarden op het programma staan zonder dat ze het van elkaar wisten. Het ziet er nu naar uit dat de Zonne bloem Voorhout zonder feest gangers komt te zitten want de 200 beschikbare Voorhoutse be jaarden kozen bijna unaniem voor een dagje uit met de Oran jevereniging. Voor de Zonne bloem betekent dit een forse schadepost. Vorig jaar hadden de vertegen woordigers van de Voorhoutse Zonnebloem reeds een afspraak gemaakt met het overkoepelen de bestuur in Breda dat tijdens de jubileumviering dit weekeind in de Lissese HoBaHo-hallen, wat Voorhout betreft op een paar honderd bejaarden gere kend kon worden. Ook al lang van te voren had de Oranjevereniging een datum voor de jaarlijkse uitgaangsdag vastgelegd. Bijna alle voorgaan de 25 jaren was het de eerste zaterdag in juni. Dit jaar kon echter die datum niet gehand haafd blijven, omdat het restau rant waar de bejaarden aan het einde van de uitgaangsdag de bloemetjes in gepaste stemming buiten zetten, op die dag bezet bleek. Bij de Zonnebloem is men er nog al over gebelgd dat de Oranje vereniging niet even telefonisch heeft laten weten dat de uit gaansdag verschoven was. Een en ander heeft nu wel tot gevolg dat de Voorhoutse bejaarden er aangezien de Voorhoutse bejaar- wat betreft de jaarlijkse boot- den de uitgaansdag (Noond- tocht, naast grijpen. wijk, Zandvoort, Avifauna) pro- Vorig jaar namelijk kon het Voor- fereerden valt de boottocht af. houtse Zonnebloembestuur een Mevr. v. Smoorenburg, voorzitster keuze doen tussen de feestdag van de Zonnebloem afdeling de HoBaHo of de boottocht. Voorhout: „Dit is een grote te- maar zo'n 25 man mee naar Lisse. Het districtsbestuur heeft nog gepraat met de Oranjever eniging maar die wilde niet wij ken. Het is jammer dat het zo verlopen is. Het had zo mooi kunnen worden" Men koos de HoBaHo,- maar leurstelling voor ons. Er gaan Volgens de heer Van Egmond, se cretaris van de Oranjevereni ging, had inderdaad een tele foontje op tijd veel kwade ge zichten kunnen voorkomen. „Maar", zegt hij, „alle bejaar den wisten al maanden van te voren, wanneer de uitgaansdag was gepland. Het lijkt me stug dat de Zonnebloem, waar voor „We betreuren het dat het zo is een groot deel de zelfde bejaar- verlopen maar per slot den bij zijn aangesloten,- dit niet tijdig wist. En dat de Zonne bloem een financiële strop zou hebben lijkt me oqk erg sterk, al kan ik dan niet in hun boe ken kijken. kening hebben de Voorhoutse bejaarden zelf mogen kiezen. Niemand heeft geklaagd of was het niet eens met wat we deden. Dat zegt toch voldoende", aldus Herman van Amsterdam Klacht leden recreatieschap: „We worden onvoldoende geïnformeerd LEIDSCHENDAM/VOORBURG Enkele Voorburgse Jeden van de raad van het Recreatie schap Leidschendam-Voorburg hebben gisteravond bezwaar ge maakt tegen een gebrek aan voldoende informatie bij voorstellen van het dagelijks be stuur. Bij het voorstel een krediet van 7.600 gulden beschikbaar te stel len voor het aanbrengen een slijtlaag op de wandelpaden in het Zijdepark meende het raadslid J. A. Schouten dat de „periodieke opknapbeurt" zoals dit in het voorstel werd ge noemd. nog lang niet nodig was. Hij was in het park wezen kij ken en had alleen wat scheur tjes geconstateerd, ,,de deklaag en de paden zijn nog uitste kend." Nadat voorzitter burgemeester A. Feith had gezegd dat het onder houd niet te lang moest worden uitgesteld, kwam burgemeester E. J. M. Kolfschoten met 'n hele uiteenzetting over de re constructie van een van de pa- den en het noodzakelijke leggen van een kabel en dat van die gelegenheid „voor een zacht prijsje" de overige paden een van een deklaag konden worden voorzien. „Ik vind het een fantastisch i verhaal maar ik had het graag in de stukken willen zien", zei de heer Schouten. De beheer der, de heer Visser, kwam (van af de tribune!nog met een aanvulling 'dat de asfaltlaag om de 10 jaar vernieuwd moet wor den om de fundering .in stand te houden. Bij het voorstel 3000 vierkante meter grond aan dé Tuinbouw school aan de Westvlietweg te verkopen deed zich eenzelfde misverstand voor. Het raadslid Schouten, in Voorburg 'n fer vent voorstander van erfpacht, wilde de grond liever in erf pacht geven. „Het is voor het Recreatieschap wel 'n buiten kansje, die 45.000 gulden maar bij erfpacht hebben we jaarlijk se inkomsten en is mettertijd ook nog aanpassing mogelijk. •Burgemeester Feith zei dat als het ministerie van onderwijs geen bezwaren zou hebben het wel bekeken kon worden, maar zijn Leidschendamse ambtsbroe der zei dat het ook nog om 4000 vierkante meter Leidschendam se grond ging. De bestaande school is eigendom van Leid- schendam en zal aan de Stich ting Onderwijsinstellingen van de LTB worden verkocht. Vol gens burgemeester Kolfschoten is het dan ongewenst een deel in erfpacht te geven en het an dere deel te verkopen. De heer Schouten ging na de uiteenzet ting van de heer Kolfschoten ak koord met het voorstel. P. C. Jansen drong aan op het opne men van een clausule ni het «koopcontract dat de grond bij eventuele opheffing van de fchool weer teruggekocht kon {worden, waarmee het dagelijks lestuur akkoord ging. Nadat vorige maand het echtpaar Overdevest-Ammerlaan de gouden mijlpaal bereikte is' het opnieuw feest aan de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude nu het echtpaar C. v. Schagen-v.d. Meer de 50 jaar heeft volgemaakt. Het is niet moeilijk te raden waar de jubilarissen wonen, want de buren hebben de brug voor hun woning van een passende versiering voorzien. De bruid is 76 jaar geleden geboren in Hoog- made, maar verhuisde als 2-jarige reeds naar Oud-Ade. Na de school tijd werkte zij twee jaar bij bakker Uljee waarna zij bij de boeren diende". Zo kwam zij ook in de Zoeterwoudse Weipoort terecht waar zij haar man leerde kennen. Deze stapte van de schoolbanken direct over op de schuit en is het varen trouw gebleven tot op zijn 48ste jaar. Toen liepen de zaken terug omdat de auto steeds meer het vervoer overnam. Het waren lange werkdagen met de schuit zonde rmotorkracht waarbij het baggeren nog een extra belasting was. Daarna werkte van Schugen nog 16 jaar bij de vesting van de N.E.M. in Oude-Wetering. Tuinieren is met zijn 74 jaar nog steeds een bijzondere hobby van hem en zijn produkten zowel van de groen teteelt als bloementeelt mogen gezien worden. In een goede gezond heid hopen zij a.s. maandag met hun pleegzoon, zijn vrouw, hun kinderen en de talrijke andere genodigden het jubileum op een fijne wijze te vieren in Ons Huis. De receptie is daar van 5—6 uur. Lisse Langzaam maar zeker komt er een forse scheur in het nog imemr parmantig kloppen de hart van het Lissese buurtschap De Engel. Verdwe nen eerst de bekende bakkerij van Nic. v.d. Zijden en staat ook de „villa" Peet op het punt met de grond gelijk gemaakt te worden: nog even en dan is ook de kruidenierszaak van Mens aan de beurt. Zestig jaar maakten de Engelaren de gang naar het knusse zaakje aan de Heereweg om er inkopen te doen of zomaar een praatje te maken. Nu is dat dan toch definitief voorbij. „Ik ben de dupe geworden van de algehele sociale omwenteling", zo omschrijft huidig eigenaar Aad Mens, de reden waarom hij zijn zaak moet opdoeken. Grote re zaken in de omgeving hebben hem de pas afgesneden om nog meer jaren in De Engel de win keldeur wagenwijd open te kun nen zetten. Het besluit om er mee te stoppen heeft Aad Mens zeer gedaan. En dat kan ook niet anders. Zijn vader stond in de zaak, zijn moeder en hijzelf ook zo'n slordige achtendertig jaar. Met het verdwijnen van de kruide nierszaak Mens gaat er een for se brok Engel-historie verloren. Een historie die teruggaat tot de oorlogsjaren '14'18 toen vader Manus Mens de stoute schoenen aantrok en naast zijn bollenbe- drijfje zich ook nog eens op de verkoop van grutterwaren Aad Mens voor zijn kruidenierswinkeltje, dat binnenkort tegen de vlakte gaat. wierp. „Een erg harde werker" zo typeert Aad Mens zijn inmid dels overleden vader. Als jon gen heb ik die man nooit op bed zien liggen. Als ik er in ging was hij nog aan het werken en als ik 's morgens opstond was hij al een paar uur in de weer". in een verbouwd kamertje naast zijn winkel een melksalon annex café, dat hij de uitnodigende naam „Rust even" gaf. Welbe spraakte Manus ontpopte zich in die jaren als een uitmuntende verhalenverteller, altijd klaar om een nieuwe grap te lance- In 1927 deed Manus Mens nog een De drank - -drink - kamer „Rust stapje verder. Om tegemoet te even" is allang niet meer open komen aan vele dorstige kelen en ook het bollenbedrijf is niet van buurtbewoners, opende hij meer. Nog even en dan gaat ook de kruidenierszaak tegen de vlakte om plaats te maken voor woningbouw. Met de zaak ver dwijnt een stuk sociaal goed. Want welke oude Engelaur her innert zich niet „vrouw" Mens? „Ze was de onbezolgde sociale instelling van De Engel" zegt zoon Aad. Waar armoe was gaf ze gul, waar mens enin de put zaten sprak ze een bemoedigend woord. Jammer dat het zo moest aflopen." Herman van Amsterdam De Noordwijkse irissenkwekers kunnen er wat van. Hun presta ties (zie foto) vielen te bewon deren in het Bloembollencen trum te Hillegom. waar de keu ring plaatsvond van een groot aantal inzendingen irissen van verschillende kwekers uit het land. Voor deze keuring hadden de Gebr. J. P. en C. Passchier uit Noordwijk een uit dertig soorten bestaande collectie inge zonden. Behalve het aloude sortiment van soorten als Yellow Queen en dergelijke, maakten ook bijzon der fraaie sports als Purple Sensation, Prinses Irene en de tweekleurige Symphonie van de Inzending deel uit. De jury ken- ding toe, namelijk de gouden medaille (met lof van de jury). Het oordeel van de jury werd mede bepaald door de uitne mende kwaliteit en de uitge breidheid van het sortiment. dit voorjaar ook in de Keuken hof, waar het tentoongestelde materiaal de bewondering van de duizenden bezoekers oogstte. de haar de hoogste onderschei- De Gebr. Passchier exposeerde bollenculturen De Graaff Bross en S.A. van Konijnenburg) zond voor de keuring in Hillegom nieuwigheden op het gebied van irissen-bloemen in. Ook aan deze collectie werd een gouden medaille toegekend. NOORDWIJK De volière van „Vogellust" aan de Prins Hendrik- weg is weer in oude glorie hersteld en wordt zaterdagmiddag a.s. om drie uur heropend. Het reeds jaren geleden tegenover villa „Stirum" geplaatste vogel huis begon de laatste tijd tekenen van verval te vertonen en was dringend aan een restauratie toe. Voor een aantal leden van,,Vogel- lust was dit aanleiding om in hun vrije tijd de volière een grondi ge opknapbeurt te geven. Hetgeen zij tezamen als rechte doe-net- zelvers tot stand hebben gebracht, verdient een compliment. De kooi is weer een sieraad voor de omgeving en bovendien zal zij be volkt worden met een verscheidenheid van vogelsoorten, zoals glansspreeuwen, beo's, Japanse nachtegalen, staalvinken, roodbek- wevers, oranjewevers en andere uitblinkers in zang en kleur. Onge twijfeld zal hte vogelhuis weer een trekpleister zijn voor gasten en burgerij als zij een wandeling in de fraaie omgeving maken. De manne" volière hebben hersteld doen een dringend beroep op de ouders om v toe te zien, dat kinderen niet tegen het gaas trappen. In hei verleden zijn daardoor meer dan eens gaten in de afrastering omstaan n.et als gevolg, dat er vogels zijn weggevlogen. Ve.der wordt Jc rrrdacht gevestigd op de busjes, waarin men een tijchcge k-.: utpjneren ter bestrijding van de onderhoudskosten va.i Je vclière. Het gemeentehuis van Katwijk, daterend uit de dertiger jaren, toen de gemeente nog maar 16.000 inwoners telde is door de groei naar 37.500 inwoners, v\el te klein geworden. De gemeente heeft begin 1973 besloten het ge bouw uit te breiden door een vleugel te bouwen aan de ach terzijde van het bestaande ge bouw. Een gelukkige omstandig heid was. dat het architectenbu reau, dat het gemeentehuis heeft ontworpen nog beschikte over tekeningen, zodat de nieu we vleugel geheel overeenkom stig de bouwtrant van het hoofd gebouw kon worden ontworpen. De nieuwe vleugel is inmiddels opgeleverd en wordt deze week In gebruik genomen. De ambte naren zijn inmiddels druk bezig met het verhuizen van de ene naar de andere vleugel (zie foto). KATWIJK Ondanks de vele zorgen in de tuinbouw, heeft de Katwijkse veiling het afgelopen jaar toch nog een winst kunnen behalen van 107.000. Dit resul taat is mede veroorzaakt door een hogere opbrengst van provi sie, daar de omzet met ruim 1 miljoen steeg tot 18.7 miljoen. De aanvoer van produkten daal de echter met 0,5%. Deze ach teruitgang betrof echter andere produkten dan waspeen. Het aandeel van de waspeen steeg opnieuw en bereikte een aan- voerpercentage van 93,3%. Met uitzondering van 1971 toen een waspeenaanvoer van 52,5 biljoen kg werd genoteerd, sóhommelt de waspeenaanvoer vanaf 1970 om de 56 miljoen kg. Door de conservenindusttie is dnor middel van contracten in 1973 ruim 4.5 miljoen kg. was- peon afgenomen. In 4 jaar tijd is bet quantum contractpeen meer dan verviervoudigd. In tegenstelling tot de meer cfhstante aanvoer van waspeen waren de prijzen aan grotere schommelingen dan voorheen onderhevig. De gemiddelde prijs was f 27 per 100 kg. met 22,17 als laagst en 45,87 als hoogst genoteerde prijs. De opbrengst van de waspeen was circa 16,5 miljoen. Als tweede veel ver handelde produkt volgt bloem kool. Er werden 1.326.000 bloem kolk geveild met een opbrengst vafi ruim 1,1 miljoen. Zuster Marie Clazien Zonneveld viert op 22 juni haar gouden professiefeest in haar klooster in het Brabantse plaatsje Reu- sel. Zuster Marie Clazien is ge boren in Voorhout op 19 decem ber 1893. Zij is de oudste uit het gezin L. Zonneveld-Steenvoor den. Op 30-jarige leeftijd trad zij in bij de zusters Francisca nessen in Veghel, nadat zij haar zieke moeder had geholpen in het grote gezin. Vele jaren ver vulde zij de functie voin wijkzus ter. Later werkte zij in de ver pleging. Haar gouden feest wordt gevierd in „Huize St. Cla ra," Wilhelminalaan 38 in Reu- sel. NOORDWIJK In de Hervormde Kerk wordt door het Christelijk koor „Soli Deo Gloria" a.s. dinsdag een zomerconcert gege ven. Uitgevoerd zullen worden koren en koralen van Haydn, Schubert, Mendelssohn en Brahms. Solistische medewer king wordt verleend door Thca Ekker, sopraan, Mothicu Dir- ven, dwarsfluit en Jan Postma, orgel. Aanvang 20.30 uur: toe gang gratis. Onderscheidingen hij liet M.E.B. OEGSTGEEST Aan drie leden van de Bedrijfs Zelfbescher ming zijn gistermiddag bij het Marine Elcctronisch Bedrijf een onderscheiding uitgerlkt. De heren Gielis en Koclh ontvin gen de vrijwilligers medaille met juarteken voor de wijze waarop zij 15 jaar de verplich tingen als vrijwilliger BZB zijn nagekomen. De heer Du Chate- nier kreeg de medaille voor tien jaar trouwe dienst. Kolonel Rijksdirecteur van het MEB, onderstreepte nog eens het belang van de Bedrljrs Zelf bescherming. De korte plechtig heid werd mede bijgewoond door stafofficier algemene za ken luit. ter zee I. H. Stam, ir. Van Hutte en de heer Van der Berg (personeelszaken). Uitstapje Voorhoutse bejaarden VOORHOUT De beloerden ven Voorhout maken zaterdag a.s. weer een uitstapje. Rond half tien zullen zij door tientallen vrijwillige chauffeurs worden opgehaald. Welke plaatsen de bejaarden tijdens de tocht zul len aandoen blijft een verras sing. In leder geval wordt :n de laatste etappe gestopt bij het restaurant van „Avifauna" m Alphen. VOORHOUT Ighmn Boeren is aan de Haagse Pedagogische Academie geslaagd voor hcfflm* derwijzersdiploma,

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5