NEESKENS NIET BANG VOOR NETZERCOMPLEX Ajax heeft geen vrede ermee Voorspelling Breur geen grootspraak ROTTERDAMSE HAVEN LEED GEEN SCHADE DOOR ENERGIECRISIS Goede dag voor Van der Kraats Veel kritiek op rapport abortus hervormde synode Barcelona aarzelt Record voor Jos Hermens KERK EN WERELD KORTE METTEN DONDERDAG 13 JUNI 19.4 LEIDSE COURANT PAGINA 1T (Van onze sportredactie) ZEIST Johan Neeskens verwacht dat het geld voor 24 juni aan Ajax overgemaakt zal worden. Ook zijn hand geld van 750.000 gulden is volkomen in overeenstemming met de door de „Nees" geuite wensen. „Aan al mijn wen sen is voldaan", aldus de goed gemutste Johan, die giste ren veel spraakzamer was dan normaal. Tussen een hap je eten door wilde hij er niets van weten, dat Barcelona nu een wercldclftal wordt. „Omdat ik er nu toevallig ga voetballen? Barcelona is kampioen van Spanje geworden en draait momenteel bijzonder goed. Gezien de interesse pas ik er klaarblijkelijk wel tussen." Ook de andere „Spaanse" Johan Gunther Netzer, voorgaande jaren (Cruyff) tijdens de dagen in de gevierde middenvelder^ bij Zeist bijna onafscheidelijk Neeskens toonde zich ver heugd over de komst van de Ajaxied. „Ik geloof dat Cruyff nog blijer was dan ikzelf", al dus Johan Neeskens. De in fi nanciële zorgen verkerende Neeskens kan nu een bijzonder florissante bankrekening ope nen. Barcelona heeft voor de na." twee spelers uit Amsterdam diep in de geldbuidel moeten Kwalijk tasten. Gezamenlijk zeven mil- J joen gulden! Een astronomisch Manager Guus Brox van Feyen- bedrag. Hoe denkt Neeskens er- oord, die gisteren door deze Borussia Mönchen Gladbach heeft in Spanje veel moeilijkhe den ondervonden. Is Neeskens ook middenvelder niet bang voor een Netzer-complex? ..Nee, helemaal niet. Ik ga me zelf niet vergelijken met Netzer. Bovendien is Real Madrid een heel ander elftal dan Barcelo- komst van de procedure een kwalijke zaak voor het Neder landse voetbal. „Er is hierdoor een vervelende si tuatie voor de clubs ontstaan. Er bestaat nu helemaal geen ze kerheid meer. Als een speler weg wil en hij kan zijn positie dermate verbeteren dat een ar bitragecommissie daarin reden ziet voor toestemming, heeft een club geen been meer om op te staan. Aan de andere kant is het natuurlijk zo, dat een elftal weinig heeft aan een speler die met zijn gedachten al elders vertoeft. Dan is het vaak beter, dat hij toch maar vertrekt. Langlopende contracten hebben geen enkele zin meer." Voorzitter Dé Stoop van FC Am sterdam, koos exact dezelfde woorden als Brox: „Dit is een kwalijke zaak voor het betaalde voetbal", oordeelt hij. „Als op deze wijze elk contract kan worden ontbonden, is het eind zoek." Ander geluid over? „Ja, wat moet je daar nu op zeggen? Als een club zo'n hoog bedrag er voor over heeft, is het natuurlijk alleen maar leuk voor ons." krant telefonisch op de hoogte werd gebracht van de uitspraak van de arbitragecommissie In zake de controverse Johan Neeskens—Ajax, noemde de uit- Een heel ander geluld Het Ben van Gelder, de secretaris van Het verlossende woord Is gespro- PSV horen: „Het Is jammer ken. Johan Neeskens heeft er voor het Nederlandse voetbal, vrede mee zo te zien. maar het ls prettig voor die paar sterspelers die we hebben. Je moet ook in deze zaak nuch ter blijven." De Nederlandse wetgeving is van toepassing op iedere burger, dus ook op een voetballer. De consequentie van deze beslissing is dat op den duur alle goede spelers uit Nederland zullen verdwijnen. Van de andere kant, als een procent van de profvoetballers van deze uit spraak profiteert, dan is het al veel. Voor negenennegentig pro cent zal er nooit sprake van een positieverbetering zijn. De enige remedie zie ik in het dusdanig optrekken van de salarissen van de Nederlandse spelers, dat van een aanmerkelijke positieverbe tering geen .sprake meer kan zijn. Maar dan zal het publiek weer veel meer interesse moe ten gaan tonen. En dat zal ook weer zeer moeilijk zijn. We moeten het maar voor lief ne men. We leven in een kapitalis tische maatschappij. Langduri ge contracten hebben natuurlijk nog wel zin. Alleen, en dan kom ik weer terug op het vooraf gaande, de contracten zullen een dusdanig salaris moeten ga randeren, dat een speler zich niet meer aanmerkelijk kan verbeteren." Van onze sportredactie AMSTERDAM Het Ajax-bestuur ls niet van plan Johan Neeskens zonder slag of stoot naar zijn eventuele nieuwe werkgever, Barcelona, te laten vertrekken. Tijdens een Inderhaast beleg de bestuursvergadering gisteravond werd ge tracht een lek te vinden in het vonnis, dat do arbitragecommissie eerder op de dag wees. Het bestuur van Ajax Stelt zich op het stand punt dat eerst het preciese karakter moet beke ken worden van de vergoeding die door de arbi tragecommissie is vastgesteld. Pas daarna zal Ajax bepalen of er aanleiding is tot het nemen van verdere stappen. Eerder op de dag was al enige verwarring gere zen rondom de juiste interpretatie van de uit spraak van de arbitragecommissie, onder lei ding van mr. P. Blaisse, die zich vrij langdurig het hoofd gebogen heeft over de zaak, in een poging een salomons-oordeel te vellen. Ofschoon beide partijen Neeskens/Coster enerzijds en Ajax anderzijds op voorhand zich zouden conformeren aan het door de arbitragecommis sie te vellen oordeel, zette het bestuur op grond van de door de commissie aangehaalde wetsar tikels vraagtekens achter het te zijner nadele Uitgevallen besluit. In de wirwar van aangedragen spitsvondigheden kan het volgende worden gedestilleerd: De arbi tragecommissie bood Ajax een afkoopsom, noem het smartegeld, ten bedrage van twee en een kwart miljoen aan. Daarover rezen vraag tekens. Was dat het officiële transferbedrag dat Neeskens van zijn twee jaar durende verplich tingen bij Ajax zou ontslaan, of gold een af koopsom? Duidelijk is geworden dat Neeskens, In casu Barcelona, dat bedrag op tafel moet leggen (exclusief het riante handgeld en de pre mies, die de middenvelder in het vooruitzicht zijn gesteld) maar dat het bestuur van Ajax daarenboven een niet te verwaarlozen bedrag wenst voor zijn talentvolle middenvelder. Dat de zonneklaar lijkende uitspraak niet zon der voetangels en klemmen is blijkt uit het feit. dat in de Catalaanse hoofdstad gisteravond geen Hosannah-geroep weerklonk. Supervisor Mi- chels, die een pendeltocht naar Barcelona onder nam om daar zijn verwaarloosde pupillen de bekerwedstrijd tegen Espagnol te zien winnen (20) wilde geen commentaar op de affaire- Neeskens geven. „Over centenkwestics lnat ik me niet uit", zo verklaarde hij bij aankomst. Het verluidt dat het bestuur van de Spaanse kampioensploeg enige dagen bedenktijd wil om de eventuele transfer Neeskens opnieuw op zijn merites te bekijken. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tegen iedereen, die het maar horen wilde, maakte Jan Breur bij de start van de tweede rit van de Avondzesdaagse zijn voornemen bekend. „Ik win vandaag". Plannen gelijk aan die van elke renner met een beetje eerzucht en de concurrenten haalden schamper hun schouders op. „Grootspraak", zullen ze heb ben gedacht. Een blik op het deelnemersveld met gereputeer- de amateurs als Rehorst (Gert) Pronk en Ton van der Spiegel is voldoende. Maar Jan Breur voerde zijn ambitieuze voorne men uit. Op dezelfde plaats, waar hij zijn gewaagde voor spelling had gedaan, ging hij 1 uur, 53 minuten en 25 seconden later beide handen los van het stuur juichend over de finikh. „Ik voelde me goed", zei de 22-ja- rige Schiedamse renner gisteren later op haast verontschuldigen de toon. En hij gaf in een adem toe, dat Ton van der Spiegel de grote organisator was geweest. De renner in de rode leiders trui, weer hersteld van zijn ziektee, heeerstc zoals hij v/ilde. Jan Breur: „Ton was eerder naar me toe gekomen en had me beloofd,' dat als het op een massaspurt zou uitlopen hij het zou regelen". Zover kwam het niet. In de 42e (van de 55 te rij den ronden) ontsnapten vijf man: Rehorst (met zijn tweede plaats de nieuwe leider), Ulyatt en Parker, de twee zeer actieve Nieuwzeelandse renners' uit de Campitelloploeg en de twee man van Delbana Pronk en Breur. staan In de Betje Wolffstraat de sterkste renners dichtte hij Breur: „Ulyatt sprong weg. het gat. Voordat we het wisten waren Uiteindelijk bleven er zeventien we weg. Het kwam door Ton van der Spiegel die een gat liet vallen. De anderen tuimelden erin. Zij letten alleen op hem." Van der Spiegel was ook de man geweest, die het tempo zo schrikbarend had opgejaagd dat in de slotfase slechts zeventien renners actief waren. De rest man over, waaruit de winnaar moest komen. Na de ontknoping in de 42e ronde achtte Jan Breur zich de grootste favoriet. Hij vertrouwde op zijn eind sprint. Ver vooi de finish zette hij die in. „Ik ben niet echt rap, maar moet het van een macht spurt hebben". Zijn macht was het grootste deel had al twaalf voldoende voor een overwin- ronden voor het einde had een ning. Zijn tweede dit jaar. ronde achterstand opgelopen en Uitslag tweede étappe Internationale vuac afpphplrl" 7ii dankten het wleleravondzesdaagse: 1. Breur 80 was „afgepeld l\\ aanxcen nei k|lometer ln ,,53.25 2. Rehorst, 3. ook aan de ijver van Lovell pronk. 4. uiyatt, 5. Ben. op 23 sec (Canada) en Ulyatt, die al zeer Klomp, op 38 sec. 7. Lovell, 8. vroeg op avontuur gingen. Toen ij^Vvan d^r'spllgel.66"*6"' °P zij later versterking kregen, Algemeen klassement: 1. Rehorst 15 vond Van der Spiegel het wel- van "er2 Spiegel n' Bvan Leeu- Spannend moment in een bocht. Het peloton mindert amper snelheid letjes. Met in zijn kielzog alleen wen. Ulyatt en Van der' Ende 10. want de strijd moet doorgaan. Verbazing Tot verbazing van de vijf koplo pers groeide de voorsprong al op de plaats waar hij was ont- van de grondstofprijzen, die zou kunnen leiden tot een vertra ging in de groei van de wereld handel. Dit kan voor Rotterdam - gevolgen hebben. De voorzitter verwacht voor dit jaar een geringere groei van de overslag van massagoed: na 1980 kan volgens hem gerekend worden op de aanvoer van grote hoeveelheden kolen. De scheep vaartvereniging stelt een rap port op over een herstructure ring van de Rotterdamse ha vens. Men denkt onder meer aan demping van oude 6malle en ondiepe havens en het uit bouwen van haventerreinen landinwaarts. ROTTERDAM (ANP) De posi tie van de Rotterdamse haven Gs de laatste tijd onaangetast gebleven. De energiecrisis heeft geen nadelige gevolgen gehad voor Rotterdam als wereldha ven. Er kan zelfs gerekend wor- het zojuist verschenen jaarver den op een behoorlijke toekomst slag over 1973. ontwikkeling. Dit zei de voor- De heer Pieter* constateerde, dat zitter van de Scheepvaartverenl- de gevolgen van de energiecri- ging Zuid, mr. L. J. Pleters gis- sis achteraf zijn meegevallen, teren tijdens een toellchding op Zijn enige zorg is de stijging Feike Asma geeft op vrijdag 21 juni een concert op het orgel van de Nieuwe Kerk, Duinstraat Sohteveningen. Hij speelt werken van Asma, Bach, Festing, Men delssohn, Widor, Young en De Wolff.v Vrouwelijke varia ls de titel een tentoonstelling die juni t/m 8 september wordt ge houden in Museum Swaensteyn, Herenstraat 101 Voorburg. Er zijn waaiers, kanten en servies goed te zien uit de 18de en 19de eeuw. Tijdens het weekende zal de techniek van het kantklossen gedemonstreerd worden. Op donderdagavond 27 juni zal de heer ir. M. Bolten een causerie houden over het gebruik van de waaier. OOST BERLIJN - Jos Hermens heeft zijn eigen Nederlandse re cord op de 5000 meter met bijni vier seconden verbeterd. Tij dens de zogenaamde Olympi sche wedstrijden in Oost Berlijn liep Hermens de 5000 meter in 13 minuten 27,3 seconde. Sinds 27 juni 1973 (Helsinki) was Her mens Nederlands recordhouder met 13.31.2. Sagitta-atlete Ciska Jansen heeft bij „instuifwedstrijden" te Utrecht vier centimeter verder gesprongen dan het Nederlandse record, dat met 635 meter al ruim vier jaar op naam staat van Corrie Bakker. Het is echter niet zeker dat de 6.39 meter van Ciska Jansen in de recordboe ken kan worden bijgeschreven. Bij de wedstrijden in Utrecht ontbrak namelijk de reglemen tair vereiste windmeter. Jauffret-Or antes Parijs - Jauffret en Orantes die maandag ln Parijs min of meer verrassende overwinningen be haalden op Kodes en Ashe, heb ben de halve finales bereikt van de open Franse kampioenschap pen. Orantes versloeg de Chi leen Patricio Cornejo gemakke lijk en Jauffret had wat meer moeite met de Berlijner Hans Jllrgen Pohmann. HERENENKELSPEL: Kwartfinales: Orantes (Sp)-Cornejo (Chl) 6-3. 6-3, 6-1. Jauffret (Fri-Pohmann (Wdl) 7-6, 6-3, 6-2. DAMESENKELSPEL: Kwartfinales: Masthoff (Wdl)-Navratllova (TsJ) 7-6 en è-3, Evert (Vs).Heldman (Vs) 6-0 (Van onze paardesportmedewerkcr) DEN HAAG Het was voor de Nederlandse kampioensjockey Henk van der Kraats gistermiddag op de renbaan Duindigt een uitsteken, de dag. De Wassenaarder won beide rennen. En dan te weten dat zijn echtgenoot voor de eerste ren, uit haar mond liet vallen dat „de handen van Henk" wat uit vorm waren. In de Palomaprijs, een ren waar in twaalf tweejarigen voor het eerst in hun leven aan de start verschenen, won Van der Kraats met Prince Wolter. Geen verrassing; want schoonvader Bertus Riem staat nu eenmaal bekend als een trainer die zijn tweejarigen snel rijp heeft voor de koers en bovendien was de hengst een fokprodukt van de heer Van der Lecq en dat heeft ook een bekende klank bij Insi ders. Van der Kraats won met Prince Wolter zonder moeite. De twee de aankomende, Gefion, een schimmelmerrie van het nieuw gekozen Wassenaarse gemeente raadslid Lodder bewees ook aanleg te hebben om een goed renpaard te worden. De tweede ren werd door Henk van der Kraats gewonnen met Blue Riband. In de slotfase kwam Duke of Athens sterk op zetten met Frans Vandeuren en zal zeer binnenkort ook kunnen winnen. Bij de dravers mocht de man met de eeuwige glimlach op de Was senaarse baan: Piet-„Merry- go"-De Wit in actie komen. In de Danneliesprijs, een draverij voor amateurrijders, had hij de eer om aan de rijder van Ka meleon V: M. Brouwer een zeer fraaie ereprijs uit te reiken en wat kon het anders zijn dan een beeltenis van een paard. Tussen de vele drafverrassingen door deed Henry Belwin in het hoofd nummer zijn plicht en won in handen van Bert van Klaveren voor de schimmel Ivan Axkit, die de laatste meters enorm hard kwam opzetten. wljk-l'rljs 20-10 i mtart - 1, Zandt, 1.26 -. 2. Lola van Voorne, 3. Myme- ry Star. Wlnn. 40.01), pl 5.30, 2 30 1.80, kopp. 8.20, trio 1713.30. S. van Dooyeweerd, 2 53.1 1.24.9. 2. Mcnno Hoca. 3. Kwiek Volo. Wlnn 53.70, pl. 12.50 7 40 5.40, kopp. 30.10. Dannellea-prlJ» 2040 m - autostart - 1. Kameleon V, M Brouwer, 2 50 7 1.23.7, 2. Klif Areta, 3 Jet Westlan. dia. Wlnn. 6.70, pl. 2.10 2.20 7.80, kopp. 13 20. trio 545.90. Paloma-prIJs - ren over 1000 meier: 1. Prince Wolter. H. van dor Kraat». 1.04.9. 2. Gefion, 3. Adelfle Wlnn. 1.80, pl, 1.90 2.60 2.40, kopp. 3.00. Blnckhorat-prlJ* 2040 m autostart - f 1, I.antonl H. P. Znndl, 2 47.8 1.22.3, 2. Kormlta B, 3. Lord Axklt. Wlnn. 10.30, pl. 2.70 1.30 1,40, kopp. 3.20, Leeuwenbenrh-prlje 2120 m - 1. Honry Belwln, B. van Klaveren 2.56.8 1.22.1, 2. I van Axklt, 3. Kwik Ha- nover Wlnn. 2.20, pl. 1.40 3 20 2.00, 2000 i Krat - 1. 2.09.5. 2. Duke of Athen». Una. Wlnn. 2.00 (In atalvcrband). pb 1.20 1.50 1.40. kopp. 4 60. trio 103.30. Eaaenoteyn-prlja 1600 Tn - autoatart I. Kameraad, s. van Leeuwen, 2,07.3, 1.10,6, 2. Leon van Ymuiden. :i 1 Ut ky II. Wlnn. 2.00, pl. 1.40 2.60 10.00, kopp. 8.00. Vroueateyn-prlja 2120 m - 1 Klnua Oli vier. .1. Klinkenberg 2.53,8 1.22.8, 2. KHifi Hollandla, 3, Kwikzilver. Wlnn. 5.00, pl 1.30 1.40, 2.00. kopp. 9.50, Ulo 79.50. Bonwluat-prlja 2120 m - 1. Ur Rodncjr M. r. Vergny, 2.57.5 123 7. 2 Mlen- tje P. 3. Luitenant Dlxy. Wlnn 17.20, pl 4.SO 1.60 1.60, kopp. 15 80. Totalliator omzet 1.053.000. In overeenstemming met wat de kerk door de eeuwen heen heeft verkondigd, is bet ook de unanieme overtuiging van de commissie dat God de Heer ls over leven en dood en dat het de mens niet toekomt daarover te beschikken, tenzij er gespro ken kan worden van een nood situatie, waarin leven staat te genover leven. Vanuit deze grondgedachte wijst de com missie in beginsel de abortus provocatus als uitweg bij een ongewenste zwangerschap af. Tot deze conclusie is de com missie gekomen, die in op dracht van de hervormde sy node twee jaar lang het abor tusvraagstuk heeft bestudeerd in haar rapport, getiteld „Le ven en laten leven", dat de sy node op 18 juni zal behandelen. Gisteren hebben wij reeds in het kort hiervan melding ge maakt. Tegenover genoemde unanimi teit staat, dat de meningen uit eenliepen daar waar het gaat om de omvang en de interpre tatie, die men aan het begrip „leven en laten leven" mag toekennen. Een grote meerderheid van de commissie wilde slechts dat een uitzondering op het afwij zend standpunt mag worden gemaakt als er sprake is van een zuiver medische indicatie. Anderen wilden ook psychoso ciale en maatschappelijke overwegingen in de beslissing een rol laten spelen. Wanneer de commissie, aldus het rapport, dan ook in meer derheid sterk afwijzend staat tegenover abortus provocatus als uitweg uit sociale of psy chosociale problematiek, dan gebeurt dat niet vanuit de ar rogantie van de betweter, maar ook vanuit „het besef medeschuldig te zijn aan een maatschappelijke ontwikkeling, waarin deze afschuwelijke in greep kon inburgeren". Toch meent de commissie ondanks het tekortschieten van de christenen dat de kerk onverkort moet vasthouden en handhaven het principe, dat God rechter is over leven en dood en dat het de mens niet toekomt hierover eigenmachtig te beslissen. Als alternatieve oplossingen pleit de commissie voor het vergemakkelijken en vooral het versnellen van de adoptie procedures, het scheppen van instellingen, waarbij kinderen te vondeling kunnen worden g"'egd en voor het onder be paalde voorwaarden afschaffen van de strafbaarstelling van het te vondeling leggen. Er zal ten aanzien van abortus een andere mentaliteit moeten komen. Men zal dat niet nor maal moeten gaan vinden, maar als een uiterste maatre gel moeten blijven beschou wen. De commissie doet in haar rapport wat dit betreft een beroep op de politieke par tijen en op de christelijke ge meente. In een apart hoofdstuk gaat de commissie in op het pastoraat inzake ongewenste zwanger schap. „Pastoraat is ruimte geven. Wij hopen", zegt de commissie, „dat dit goed over komt. Het gevaar is namelijk groot, dat ons rapport ver staan wordt als een absoluut „neen", tegen de abortus pro vocatus, een „neen" zonder „tenzij", inderdaad klinkt het „neen" duidelijk. Maar het is niet zonder „tenzij". Over de ruimte, die met dat „tenzij" is gegeven, zal in het pastoraat gesproken moeten worden. Na tuurlijk niet alleen daarover. Ook het „neen" tegen abortus komt in het pastoraal aan de orde. Maar h:er wiLlen wij voor al onderstrepen de ruimte, die het „tenzij" biedt omdat juist voor het pastoraat 'n catego risch „neen" funeste gevolgen kan hebben. In een commentaar op het rap port heeft de synodale „Raad voor de Zaken van Kerk en Gezin" op vele punten kritiek geleverd. Zo komt te weinig in het rap port uit, dat de hele discussie „neen. tenzij", tegenover „ja, tenzij" in feite de discussie is in hoeverre wij, als kerk, als maatschappij, vertrouwen stel len in de vrouwen, de echtpa ren, die voor de beslissing staan. Bij het „ja, tenzij" wordt van de motivaties van de vrouw uitgegaan. Het gesprek dat vanuit de laatste houding ge voerd wordt wil de vrouw hel pen om er zich van te gewis- sen of de beslissing om abor tus te laten toepassen inder daad past in haar levenscon cept, in het geheel van haar zijn en haar toekomstverwach tingen. De raad meent dat al leen het laatste in onze maat schappij en in onze kerk ,die uitgaat van de volwassenheid van de gelovigen, mogelijk is. De kerk zal, door dit rapport te aanvaarden, weer een mo gelijkheid om werkelijk tot de mens van deze tijd te spreken, ongebruikt voorbij laten gaan. Velen zullen in hun mening be vestigd wore'"-'. d*t de kerk ir reëel met ut r>?'ijkheid om gaat. VerMr LicJt het rapport te weinio v,,,p 'nsen die werkeiijl'e vr»g»r *-'>ben op dit gebie*4 AM"0 'aad voor de Zaken v:n v.erï en Gezin. Willebrands bij conccilie Taizé Kardinaal J. Willebrands, voorzitter van het secretariaat voor de eenheid van de christenen zal namens de rooms-katholieke kerk aanwezig zijn bij de opening van het „jongerenconcllie" in „Tai zé" op 30 augustus. Dit heeft pau6 Paulus tijdens een privé-audientie meegedeeld aan Roger Schutz, de prior van Taizé. Op het „jongerenconcilie", dat reeds gedurende enige jaren wordt voorbereid, worden tiendui zend jongeren uit alle delen van de wereld verwacht. Aantal bisdommen blijft in Italië onveranderd groot Opnieuw beeft de Italiaanse bisschoppenconferentie de plannen oip een aantal van de 280 Italiaanse bisdommen sa men te voegen van de hand gewezen. Bij het conconfaat ln 1929 was ibepaald dat er vele bisdom men zouden fuseren, zodat de grenzen van de bisdommen zouden gaan samenvallen met de scheidslijnen van de tweeënnegentig provincies waarin Italië verdeeld is. De staat heeft er nu in toegestemd om deze bepaling van het con cordaat te schrappen. Wel zul len een aantal bisdomgrenzen worden gecorrigeerd, zodat deze voortaan samenvallen met de grenzen van de negen tien administratieve regio's van het land. De doorvoering van het con cordaat op dit punt was inder tijd mislukt, omdat vele plaat sen de eer bisdomstod te zijn met hand en tand verdedigden. Ook toen een commissie, na het concilie door de paus opge richt. probeerde een aantal dikwijls zeer kleine bisdom men samen te smelten, stuitte men op het hardnekkige verzet van de boeren, die zelfs over gingen tot de bezetting van ka thedralen om zo hun e(gen bis schop te behouden. 9 De abdij van Rein bij Graz wil komen tot de oprichting van een groot meditatiecen trum. De abdij, het oudste nog bestaande klooster van de pa ters trappisten, wil het cen trum fn 1978 openen. Op korte termijn zijn er voorts plannen voor een kleuterschool, een jeugdclub cn de uitbouw van het gymnnslum. Bovendien wil de abdij woongelegenheid gaan bouwen voor tweehonderd ou den van dagen. Aanleiding voor de plannen is het 850-ja- rig bestaan van de abd'j. D« vredesprijs van de West- duitse boekhandelaren is toege kend aan Roger Schutz, prior van de oecumenische klooster gemeenschap van Taizé in Frankrijk. De prijs zal in okto ber worden uitgereikt op de „Frankfurter Buchmesse." 9 De Italiaanse bisschoppen hebben in een document, waar in zij hun conferentie van een week afsloten, het resultaat be treurd van do volksraadpleging van mei over do cchtschcC- dlngswet. Negenenvijftig pro cent van de Italianen bleek voor handhaving. In het bijzon der hekelen de bisschoppen „die pleitbezorgers werden van een kwasi-radicale oppositie, tegen de leer van hun bis schoppen en kerk In". 9 De Utrechtse onderweg-kerk Blauwkapel, langs de oude weg van Utrecht naar Hilver sum, herdenkt zondag het feit, dat daar vijftien Jaar geleden voor het eerst oecumenische diensten werden gehouden voor mensen onderweg. Het histori sche gotische kruiskerkje, dat in de oorlog zwaar werd be- schadigs, werd In 1957 geres taureerd. In de maanden juni en juli worden er elke zopirg drie diensten gehouder: on negen, tien en elf uur. Van hef begin af hebben voorgangers van verschillende protestantse kerken en de rooms-katholieke kerk aan deze diensten meege werkt. 9 Mgr. George Dwyer, aarts bisschop van Birmingham, heeft Michael Conolly een priester van zijn diocees in zijn priesterlijke functie ge schorst, omdat M] bij de be grafenis van de bankrovor- IRA-strilder, Michael Gaughan, In noord-Londen een tocsprnnk had gehouden, waarin hij de zaak van het lei's® republikein se leger ophemelde. Mgr. Dwyer zegt, dat een priester „woorden van vrede cn verzoe ning moet preken en dat het optreden van Connolly alleen r^aar verbittering en verdeeld heid kan aanwakkeren."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17