Tienduizenden ondeugdelijke remblokjes Seat komt met eigen nieuw model, de 133 GOLF KAN TOPPER VAN "VOLKSWAGEN WORDEN L Controverse tussen Wilson en Berkhouwr WEGWIJS Hulp gevraagd Van Kekem WOENSDAG 12 JUNI 1974 LEIDSE COURANT DEN HAAG In NederLand worden jaar lijks tienduizenden remblokjes voor sdiijf- remmen van auto's ingevoerd, die de toets der kritiek niet kunnen doorstaan en de verkeersveiligheid in hoge mate aantas ten. Dit heeft de directeur van een Amsterdamse import firma de heer K. Bonnekamp, giste ren gezegd op een persconferentie in Oegstgeest waar de grootste Duitse fabri kant van schijf- en trommelremmen had meegedeeld in zijn ontwikkelings- en on derzoekcentrum te Frankfort zeshonderd mensen aan het werk te hebben voor een research-programma, dat jaarlijks de 30 miljoen gulden overschrijdt. Het bedrijf dat jaarlijks miljoenen auto's van schijfremmen voorziet en meer dan 50 miljoen daarvan heeft geproduceerd, ver telde bij monde van een der directeuren, dat een Duits opinie-onderzoek heeft uitge wezen, dat 84 procent van de ondervraagde automobilisten de remmen de belangrijkste onderdelen van de auto vindt. Maar de Duitse organisaties op het gebied van de verkeersveiligheid hebben vastgesteld dat bij onderzoek van auto's 25 procent manke menten aan het remsysteem had. Het Duit- aan. dat 20 procent van de Duitse automo- se bedrijf was van oordeel, dat Nederland daarvan niet ver afwijken. Weer een andere Duitse statistiek toonde bilisten de noodzakelijke reparaties aan het remsysteem niet zou laten verrichten wegens de daaraan verbonden kosten. Ook in dit geval waren de Duitse deskundigen van het bedrijf van oordeel, dat dit ook in Nederland wel het geval zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) BARCELONA - Een niet on aantrekkelijke auto, die wan neer de prijs rond de 6500 gul den of iets lager komt te lig gen zonder twijfel kopers op de Nederlandse markt zal vin den. Dit is een voorlopige con clusie over de Seat 133, de door de gelijknamige Spaanse fabriek geheel in eigen beheer ontwikkelde auto. Seat is het grootste concern in Spanje. Zowel qua omzet als werknemers. Het merk heeft bovendien een forse greep op de autoverkoop in eigen land, want met een marktaandeel van 52 procent laat het de con currentie ver achter zich. Seat werd in 1953 met medewerking van Fiat opgericht. Aanvanke lijk bouwde men uitsluitend Fiat-modellen. Naderhand kwam daarin wijziging en dit heeft er nu toe geleid dat de Seat (Fiat is overigens voor 36 procent nog aandeelhouder) op de markt komt met een eigen model, dat waarschijnlijk naar vele landen, maar juist niet naar Italië zal worden geëx porteerd. Om nog een enkel cijfer te noemen: Seat produ ceerde in de afgelopen 20 jaar ruim 2,5 miljoen auto's. De dagproduktie ligt momenteel op 1650 wagens, een aantal dat men binnen afzienbare tijd hoopt op te voeren tot 2.000, hetgeen neer zou komen op een jaarproduktie van 600.000 stuks. De Seat 133 houdt zo'n beetje het midden tussen de Fiat 126 en 127. Motor achter in, aandrijving op de achter wielen. Kopers die de 126 te klein en de 127 te duur vinden kunnen straks terecht bij de 133. Het nieuwe model is be doeld in de eerste plaats om de al wat bejaarde 850 D af te lossen. Voorlopig wordt de 850 D nog gemaakt maar de pro- duktie ervan is een aflopende zaak. De 133 lijkt ons uiterma te geschikt als eerste wagen voor een gezin met twee of drie kinderen of als tweede auto. Vier volwassenen kunnen in de 133 wel plaats vinden, al hoewel de ruimte met twee grote mensen op de achterbank vrij krap is. De 133 is bepaald geen gestripte wagen. De Spanjaarden hebben zich veel moeite getroost om het inte rieur zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Voorin twee wat klein en daardoor niet zo ge makkelijk zittende stoelen, met daartussenin het versnellings pookje. Achterin een bank met daarachter of boven zo men wil een opmerkelijke grote hoedenplank. Dat is ook wel nodig, want de bagageruimte is niet zo bijster groot. De Spanjaarden zijn bij het ontwerpen van het dashboard kennelijk uitgegaan van de stelling dat eenvoud het ken merk van het ware is. Het dashboard is namelijk eenvou dig, met een rechthoekig in strumentenpaneel waarin een 'icm-teller/snelheidsmeter, waarschuwingsl.*.mpjes voor de jliedruk, watertemperatuur, het ontladen van de accu en voor grootlicht een plaast heb ben gevonden. Aan weerskan ten van het dashboard twee ventilatieroosters. Verder handgrepen voor de passa giers, asbakken achterin en de reeds genoemde ruimte voor de hoedenplank. De 133 heeft een iets overstuurd ka rakter. Dat beïnvloed de weg- ligging echter niet in negatie ve zin. Wij vonden het wegge drag van de 133 zelfs beter dan dat van de 850 D. Dit is merkwaardig, omdat beide modellen vrijwel hetzelfde on derstel hebben, waarbij dat van de 133 echter iets verfijn der is dan dat van de 850 D. De 133 heeft rondom trommel- remmen met gescheiden cir cuits. Ondanks zijn betrekke lijk korte lengte. 3 meter 45 cm, is er van horten of stoten in de Seat 133 zelfs bij het rij den over slechte wegen geen sprake. Zeker moet men der gelijke wegen niet nemen met een snelheid van 80 km/u of meer, maar als men de snel heid aanpast aan het wegpa- troon is het in de 133 wel uit te houden. Iets minder positief zijn wij over de acceleratie. De top ligt net iets boven de 120 km/u, maar men kan de drie toch wel volledig benutten om zo omstreeks 85 km/u het volle profijt uit de vier te halen. De krachtbron, dezelfde als die welke in de Fiat 127 wordt ge bruikt, heeft een inhoud van 843 cc. Er zijn twee versies le verbaar, een met oen compres- sieverhouding van 8 1 en een van 9 1 vermogen resp. 34 en 37 din pk. Met de eerste motor kan met gewone benzine wor den gereden, de tweede vraagt super. De Seat 133 is 3 meter 45 cm laang. Korter is de 126 met 3 meter 05 cm, langer zijn de 850 D met 3 meter 58 en de 127 met 3 meter 60. Met een breedte van 1 m 42 cm is de 133 nog juist één cm smaller dan de 850 en 11 cm smaller dan de 127. De draaicirkel is 4,8 meter. De Seat 133 heeft een onderstel dat gelijk is aan dat van de 850 D. De wagen heeft verder onafhankelijke wielophanging, gesloten koel systeem, 12 v electrische in stallatie, en wisselstroomgene rator. Volgens een opgave van de fabriek ligt het verbruik zo rond de 1 14, geen slecht ge middelde voor een 690 kg zwa- A1 met al lijkt ons toe dat de 133 een waardige opvolger kan worden van de 850 D. In hoe verre er straks belangstelling voor zal zijn (de wagen komt waarschijnlijk niet voor het einde van de zomer in ons land) zal voor een groot deel afhangen van de prijs. Ligt die rond de 6500 gulden of lager, dan voorspellen wij de Seat 133 een goede toekomst omdat de wagen daarmee ruim 700 gulden beneden de prijs van de 127 ligt. ROTTERDAM De Stichting Les Routiers Européens, die zich in zet voor wegrestaurants voor beroepschauffeurs, heeft in een telegram aan minister Wester terp en staatssecretaris Van Hulten haar verontrusting uitge sproken over de sluiting per 28 juni van wegrestaurant van Ke kem, langs de rijksweg van Rotterdam naar Dordrecht. Van Kekem moet van Rijkswater staat verdwijnen vanwege weg- reconstructies. De stichting heeft respect voor deze plannen, maar meent dat wel in de on middellijke omgeving een ande re pleisterplaats moet komen. Voor het nationale en internatio nale beroepsgoederenvervoer is deze pleisterplaats van grote so ciale en economische waarde, en fungeert als inlichtingen- en boodschappencentrum. Kamervragen rich tlijnen snoepreclame DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamerleden Kolfthoff en Voogd (beiden PvdA) hebben grote be zwaren tegen het advies van de reclameraad de etherreclame van de STER voor suikerhou dend snoepgoed aan banden te leggen. Zij menen, dat de richtlijnen van de raad het regeringsbeleid ten aanzien van het voorkomen van tandbederf doorkruisen. Morgen zullen de Kamerleden minister Van Doorn van CRM en staats secretaris Hendriks van Volks gezondheid om hun mening vra gen. De richtlijnen houden ondermeer in, dat in de STER-recIame voor suikerhoudend snoepgoed geen personen jonger dan veer tien jaar mogen optreden, die reclame niet voor 19.55 uur mag worden uitgezonden, de reclame niet gericht mag zijn op beïn vloeding van kinderen en bij tv.-reclame een afbeelding van een tandenborstel te zien moet zijn. De kamerleden willen weten of de bewindslieden de zekerheid heb ben, dat snoepgoedreclame, waarin personen ouder dan 14 jaar optreden geen invloed heeft op het snoepen door oude ren en voor hen niet onschade lijk is. Ook zal gevraagd wor den of het wel zeker is dat na 19.55 uur jonge kinderen geen tv-reclame meer bekijken. Neder lander in Griekenland gearresteerd THESSALONIKI De Griekse politie in Thessaloniki heeft een 34-jarige Nederlandse arts gear resteerd op verdenking van il legaal wapenbezit en diefstal uit een klooster op de berg Athos. Hij wordt ook beschuldigd van poging tot klandestiene uitvoer van antieke voorwerpen. De arts zou zeven ikonen, twee bijbels, en drie vergulde altaar versieringen hebben gestolen. Toen hij werd gearresteerd was hij in het bezit van een revolver en een dolk. Om diplomatieke onschendbaar heid te verwerven schijnt de arts bij zijn arrestatie ge schermd te hebben met de Ne derlandse ambassade in Praag. Hij zou daar werkzaam zijn. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft dit evenwel ontkend. 20 miljoen regeringshulp voor akkerbouw Van onze parlementaire redact» DEN HAAG Minister Van de Stee (Landbouw) zal enkele sec toren in de akkerbouw (gra nen, fabrieksaardappelen en sui kerbieten) met 20,8 miljoen gul den gaan steunen. De bewindsman zei gisteren in 0 Tweede Kamer dat dit geld aj komstig zal zijn van de extn 25 miljoen, waarmee de repj ring de landbouw wil helpen q de compensat e voor de rev» luat e van de gulten per 1 mj is beëindigd. Vorig jaar septen ber kreeg ue landbouw na 4 revaluatie van de j.uidcn een pets BTW-corupensut.e, om nadelige gevolgen .ar. de q waardering op te vangen (Van een onzer verslaggevers) MüNCHEN Op de dag dat de Nederlandse pers kennis maakte met de Golf, jongste produkt van Volkswagen, stegen de aandelen van VW met 3,50 mark. Of de aandeelhouders na de recente teleurstel lende resultaten hiermee iets van hun vertrouwen in het grootste Westduitse concern wilden demonstreren laat zich moeilijk bewijzen. Wel is duidelijk dat de Golf op een moment is gekomen dat het bij Volks wagen niet allemaal botertje tot de boom is - de werktijdverkorting wordt ook in juni en juli gehand haafd - maar dat het dit model kan zijn dat VW uit het dal sleept en voor nieuwe successen zorgt. De produktiecijfers die met de kever zijn behaald zullen noch worden overtroffen, noch worden geëvenaard. De Golf heeft echter zoveel kwaliteit dat wel ver wacht mag worden dat de wagen een bestseller wordt. Anders gezegd, het gloort voor Volkswagen weer aan de horizon. Feit is ook dat Volkswagen met de Golf een van de grootste concurrenten heeft ontwikkeld voor de good-old Kever, die. zo wordt van alle zijden verze kerd nog zeker tot het einde van de zeventiger jaren in produktie blijft. Maar zo redeneerde men in Wolfsburg beter een grote concurrent in eigen huis dan een dief die van buitenaf komt. Die zijn er al in voldoende aantallen. Dat de Kever, en met name het 1303-model, het de komende tijd moeilijk zal krijgen staat voor ons vast. De Kever 1200 zal van die aan vallen van binnenuit aanzienlijk minder last hebben. Dit vanwege het prijsverschil tussen deze twee wa gens. In telegramstijl ziet het Golf-programma er als volgt uit: - twee carrosserieën: twee en vier deuren met erote achterklep. - twee motoren: 1100/50 din pk en 1500/70 din pk, beide te gebruiken met normale benzine. - twee uitvoeringen: basis en luxe-uitvoering. Op wens veel extra voorzieningen. Uiteraard tegen meerprijs - Golf 1100 is in de basisuitvoering voorzien van dia gonaalbanden en trommelremmen. Radiaal banden tegen meerprijs. - Golf 1500 heeft van huis uit radiaalbanden. De 1100 heeft op alle vier de wielen trommelremmen. de 1500 heeft schijfremmen vóór. Op de 1500 verder rem- bekraohtiging. - De carrosserie van de Golf is ontworpen door Gior gio Giugiaro, de stylist die de laatste twee, drie jaar opmerkelijke successen boekte met onder meer de Alfasud, Alfetta (coupe) en nu dan met de Scirocco en de Golf. Zijn uitgangspunt was e«n volledig op de praktijk afgestemde auto te maken. In die opzet is hij, zo bleek ons tijdens een kennismakingsrit in Beieren over een ruim 200 km lai>g traject, uitste kend geslaagd. Vandaar dat wij in de aanhef zc „brutaal" waren om de Golf een uitstekende toe komst te voorspellen, een toekomst ook die zo is onze overtuiging het predikaat „auto van het jaar" zal opleveren. Zoals reeds opgemerkt is de Golf leverbaar met twee motoren, 1100 en 1500 cc. Beide versies warer tijdens de introductie beschikbaar. Er was nog wel enig verschil, uiteraard in acceleratie en vermogen maar ook in geluid. De 1100 cc was boven de 110 km/u aan de lawaaierige kant, de 1500 cc kracht bron bleef zelfs bij een snelheid van 160 km/u op merkelijk stil. Met die km/u is de Golf 1500 even snel als de Passat 75 din pk. Met zijn 3,70 meter is de Golf een zeer compacte auto. Van binnen biedt hij erg veel ruimte, 15 cm meer dan bijv. de Kever. De Golf is daarentegen 37 cm korter dan de Kever. Ook 14 cm korter dan de Fiat 128. Het interieur ziet er zonder meer voortref felijk uit. Het verbruik van de 1100 en 1500 hebben we niet gemeten. Volgens de fabriek zijn beide motoren bijzonder zuinig. Voor de 1100 komt dat uit op een gemiddelde van 1:12, de 1500 is juist iets minder zui nig en verbruikt 1 15 terwijl voor de automatische transmissie, alleen verkrijgbaar met een 1500 cc mo tor, een verbruik van 1 11 wordt opgegeven. Geen kritiek op de Golf? Zo in eerste instantie slechts weinig. De bepaald niet geruisloze 1100 cc motor hebben wij reeds genoemd. Ander zwak punt naar onze mening is de achteruitversnelling. Die is verdraaid moeilijk te vinden en meent men het goed gedaan te hebben dan blijkt de zaak toch niet te kloppen. Het onderhoud aan de Golf is gering. Omtrent de prijzen en leveringstijd van de Golf is nog niets bekend. Het goedkoopste basismodel kost in West-Duitsland zo'n 8.000 Mark. Maar bij onze oosterburen zijn de auto's nu eenmaal 15-20 procent goedkoper dan bij ons. Het zal wel 9000 tot 11.000 gulden worden. De eerste exemplaren zullen misschien deze maand de dealers bereiken. Daarna volgt de fabrieksvakan- tie zodat de volle produktie pas tegen me<lio of eind augustus op gang komt. Zo tegen september-oktober zal de Golf dan „uit voorraad" leverbaar zijn. E.E.G. in geding LONDEN/STRAATSBURG (AP) voorzitter van het Europees Tussen premier Wilson van En- Parlement zijn dezer dagin gro enland en mr. Bcrkhouwer, te politieke meningsverschillen ontstaan over het al of niet voortzetten van de boycot, die de Labourafgevaardigden naar het Europees Parlement toepas sen op de bijeenkomsten. Mr. C. Berkhouwer verklaarde in Straatsburg na een bezoek aan premier Wilson te verwachten dat de Labourafgevaardigden hun boycot tegen het einde v£ dit jaar wel zouden opheffen, t hun zetels zouden innemen. Dit is bij Wilson zo verkeerd te rechtgekomen, dat hij een spe ciaal communiqué liet uitgaan, waarin nadrukkelijk ontkend werd, dat overeenstemming be reikt was over het tijdstip waar op de boycot zou eindigen. Wilson werd hiertoe, aldus berich ten uit Engeland gedwongen, omdat hij weerstand moet bie den aan linkse leden uit zijn La- bourparty, die de zogenaamde zachte aanpak door Engeland van de nieuwe E.E.G .-onderhan delingen afwiizen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6