VESTIGING VOORSCHOTENSE BIBLIOTHEEK IN ORANJE- SCHOOL VRIJ DUBIEUZE ZAAK GEEN KINDERWERK Lustrumfeesten van sociëteit Minerva ook voor burgerij Eerste bijeenkomst Raad van Kerken en Parochieraad Hoofdonderwijzer verlaat Stompwijk Stompwijkse bejaarden naar Halfweg WOENSDAG 12 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 4 VOORSCHOTEN De raadscommissie voor onderwijs in Voorschoten heeft b en w ad vies gegeven voor een krediet van 195 voor leer- en hulpmiddelen. Het betreft een extra krediet. Op de openbare lagere Wethouder Scforama- school in de wijk Noord-Hofland bezorgde een expediteur onlangs twee pakken met leer- en hulpmiddelen. De pakken werden geplaatst in de gang bij de ingang aan de zijde van het gymnastieklokaal. Het hoofd der school de heer Tjalkens, tekende tij dens de les in zijn klas de vervoersbrief af. Na de les ging hij kijken en de pakken waren weg. Zijn college van de r.k. school had de pakken wel gezien en o.a. enige be zemstelen uit een pak zien steken. Politie erbij, procesverbaal opgemaakt. Hele school doorzocht, pakken waren weg en bleven weg. In het procesverbaal staat o.a. ,,het kan geen kinderwerk zijn omdat de inhoud voor kinderen niet aantrekkelijk was." Het vervangen van bezemstelen e.d. Is altijd nog goedkoper dan het aanstellen van een concierge, aldus de commissie van onder wijszaken. VOORSCHOTEN De kans dat de Voorschotense openbare bibliotheek onderdak krijgt in de Oran- jeschool aan de Wijngaardenlaan is uiterst du bieus. Zoals bekend wordt de Oranjeschool per 1 augustus door de stichting prot. chr. scholen afgestoten en heeft het bestuur van de bibliotheek in samen werking met de gemeentelijke dienst openbare werken reeds een verbouwingsplan opgesteld, waarmee een bedrag is gemoeid van 481.625. De gemeente is gevraagd garant te staan bij een lening van vier ton die moet worden aangegaan om een en ander te kunnen financieren. Boven dien wordt een andere subsidieregeling gevraagd en een aanvullende exploitatie-subsidie van 3000 per jaar. De raadscommissie onderwijs, die de problematiek rond de bibliotheek gisteren doorsprak, was hel eens dat de bibliotheek thans slecht gehuisvest is. Verdeeld waren de commissieleden echter over de plaats van de nieuwe huisvesting. Als gast was o.a. aanwezig het raadslid Begeer (WW). Deze vond het „een dubieuze ziaak om de beste school van Voorschoten (Oranjeschool) grondig te gaan veranderen voor de huisvesting van de bibliotheek. De muren gaan er uit, de vloeren moeten verstevigd en vernieuwd, 't resul taat is een gebouw, dat officieel nog steeds nie» voldoet aan de eisen. De Oranjeschool kan prachtig als vervanging dienst doen van, bij voorbeeld de Parkschool, die door de ligging eigenlijk ongeschikt is voor hel onderwijs. Bovendien geeft het Prot. Christelijke Schoolbestuur een goede school weg en gaat deze verplaatsen naar de Gevers Deynootschool, die afgekeurd is voor het onderwijs". Wethouder Esselaar (KVP) verdedigde de handel wijze van b. en w. door te stellen dat er reeds jaren wordt gezocht naar een goede oplossing voor de bibliotheek. „De gemeenteraad wist dal de Oranjeschool naar de bibliotheek zou gaan. Ei moet een beslissing worden genomen. Indien de bibliotheek in een oude school wordt gevestigd, dan zijn de verbouwingskosten niet te overzien". De wethouder argumenteerde verder dat spoedig meer schoolgebouwen leeg komen in Voorscho ten: „Vast staat dat de Parkschool naast het ge meentehuis te weinig ruimte zal hebben voor de bibliotheek en bovendien moet deze school even tueel gezien worden als een mogelijke uitbreiding voor het gemeentehuis". Nog een argument van de wethouder: „De werk- toestand in de bibliotheek is inmiddels onhoud baar. Er is een groot gebrek aan ruimte en wan neer de raad niet spoedig een besluit neemt, dan komt de huisvesting er de eerste jaren zeker niet. Bovendien is er de drangbrief van de in- spectrice van het bibliotheekwezen, dat spoedig een goede huisvesting gevonden moet worden, omdat anders de rijkssubsidie zal ophouden". De commissie vond tenslotte een tussenweg. Nog voor de raadsvergadering van eind juni zal een gecombineerde vergadering van onderwijs en openbare werken plaatsvinden. Als gasten zullen dan aanwezig zijn de directrice van de biblio theek, de architect en zo mogelijk een inspec teur. Bijna 1600 wandelaars verzamel den zich gisteren bij de St. Josephzaal aan de Paradijs laan in Alphen voor de avond vierdaagse. Dit aantal overtreft dat van vorig jaar met 300. De route ging richting Aarlander- veen en Zwammerdam. Op de kruising KerkvaartsewegMid denachterweg splitsten de w< delaars voor de 15 km zich af liepen naar de Ziende om vi daar via Zwammerdam op de Kortsteekterweg te komen. Da wandelaars voor de 10 km lie pen over de Oude Kerkvaartse weg terug naar Alphen. veren "k,8"" nuchtere" kalveren2789. ponnles 9, varkens 43, biggen 430, bokken of gelten 76. Prijzen (In gul dens per kg): stieren 5,65-6.10 (le kwal.) 5,40-5,50 (2e kwal vaarzen 5,70-6,10 (le kwal.) 5,15-5,55 (2e kwal.); koelen 5,20-5,65 (le kwal.) 4,80-5,15 (2e kwal.) 4,45-4,65 (3e kwul.); worstkoelen 4,55-4,75; vette kalveren 4,25-4,90; nuchtere slacht- kalveren 1,25-2,00; (In guldens per stuk): melk- en kalfkoelen 1400-2000; varekoeten 800-1850; nuchtere kalve ren voor fok of mesterij rood 125- 325, zwart 75-285; lopers 115-130; biggen 80-95; ponnles 400-900; drach tige zeugen 400-550; gelten 20-90. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen groot - re delijk - als maandag, kalf- en melk koeien ruim - matig - stabiel, vette kalveren redelijk - matig - ongewij zigd. nuchtere kalveren groot - stug - iets hoger, ponnles normaal - vlot - iets hoger, lopers en biggen nor maal - lui - Iets lager, gelten groot - redelijk - stabiel. Burg. stand WASSENAAR Geboren: J C L, R F M van der Wolf en C J E M Koot; Ilse, dv S A Schalkers en van Soest: Astrid C S dv H W Kenens en C S Winkelaar. Politiek café in Leiderdorp LEIDERDORP - Bij Wik van de Wijngaard aan de Hoofdstraat wordt morgen het laatste poli tiek café van dit jaar gehouden. Aan de orde komen de onder wijsproblemen. Enkele Tweede Kamerleden, onder wie Fré Meijs en J. Berger zullen hun visie op de diverse vormen van onderwijs geven. De heer Van der Kwaak, conrec tor van de Chr. Scholen ge meenschap zal mededelingen doen over de middenschool, me vrouw Kraayeveld van de ARP poneert enkele stellingen over het onderwijs in het algemeen. Mevrouw Tichler-Moerman, de Leiderdorpse wethouder van on derwijs zal inhaken op deze stellingen. Onderscheiding van Rode Kruis voor dr. Uhl LEIDSCHENDAM - De voorzitter van de Leidschendamse afdeling van het Rode Kruis heeft dr. H.J.H. Uhl. die zestien jaar commandant is geweest van de Rode Kruiscolonne namens het hoofdbestuur van het Rode Kruis de zilveren medaille van verdienste uitgereikt. Voorzitter Herbschleb zei gisteravond in een besloten bijeenkomst van colonne en bestuur dat deze op één na hoogste onderscheiding tevens de dank was voor zijn werk als medisch adviseur van het Rode Kruis in Leidschen- dam. Artiestenpalet in Wassenaar WASSENAAR - In gebouw "Her- co" van de Ursula-kliniek zal morgen door .Artiestenpalet'* een variétéprogramma worden gebracht. Medewerkenden zijn de zanger Leo Muntslag, da goochelaar Hohn Eb'-rink en da van het Knokke sonbfestival bei kende Lenada. De voorstellinj begint om 20.15 uur. ZOETERWOUDE Voor het eerst zullen in Zoeterwoude de voltallige kerkeraad en parochieraad gezamenlijk bijeenko. men. Dat geschiedt a.s. donderdagavond in Ons Huls onder auspiciën van de Raad van Kerken. In het verleden is er wel eens contact geweest maar nooit van de voltallige lichamen. Toen stond de kennismaking voorop, nu is er een agenda. Belangrijkste punt daarop: gezamenlijke gebedsdiensten. Er wordt ook door de Raad van Kerken ge vraagd om nieuwe werkopdrachten. Verder zal de afvaardi ging naar de Kerkenconferentie 1974 worden samengesteld en zal er worden gesproken over herhaling van dit soort bijeen komsten. De vergadering in Ons Huis is openbaar en begint om 20 uur. aan. STOMPWIJK De heer A. van der Put, hoofdonderwijzer van de Maerten van den Veldeschool, gaat Stompwijk verlaten. Hij heeft de functie van hoofdonderwijzer aanvaard aan een school in oprichting in Etten-Leur. Onder zijn bezielende leiding groeide de Maerten van den Vel- de-school van een gewone dorpsschool uit tot een der betere basisscholen in de omgeving. Op 26 juni wordt de officiële af scheidsavond gehouden. In het plaatselijke bankgebouw staat een bus, waarin Stompwijkers een bedrag voor een afscheids cadeau kunnen deponeren. Consumentenbond bestrijdt toepassing van exploitatie verordening j WASSENAAR Tijdens een open bare vergadering van de rechts kundige commissie uit de Was- senaarse gemeenteraad is giste ren het beroep behandeld, dat de Consumentenbond namens drs. F. van den Akker heeft in gesteld bij de gemeenteraad te gen een bedrag dat de gemeen te aan de heer Van den Akker ln rekening heeft gebracht op grond van de z.g. exxploitatie- verordening. Deze verordening regelt de voorwaarden waarop de gemeente medewerking zal ver lenen aan het in bouwexploitatie brengen van gronden. Het be treft hier een deel van een per ceel grond aan de Van Bronck- horstlaan, waarop vroeger een huis gestaan heeft. Volgens het bestemmingsplan mogen op dit perceel geen twee woningen worden gebouwd. Maar burge meester en wethouders hebben toegestaan dat het perceel zoda nig werd verkaveld, dat er aan de Vleysmanlaan een woning met garage gebouwd zou kun nen worden. Daardoor is het perceel in bouwexploitatie ge bracht en geldt de exploitatiever ordening, aldus de redenering van burgemeester en wethou- ders. STOMPWIJK De bejaarden van Stompwijk hebben op hun jaarlijks dagje uit een tocht gemaakt naar Schoorl en Half weg. In totaal 79 bejaarden stapten gistermorgen in de bus. De tocht voerde via Wassenaar en De Zilk naar het bekende" „Kopje van Bloemendaal". Daarna ging men verder via bos rijke streken naar Schoorl, waar een koffiemaaltijd gereed stond. Velen maakten van de gelegenheid gebruik een strand wandeling te maken. Op de terugweg werd het diner gebruikt in Halfweg. Namens de eigenaar van het per ceel bestreed in de vergadering van de rechtskundige commissie mr. N.R. van Ravesteyn van de Consumentenbond deze gedach- tengang. Er is hier volgens hem sprake van een perceel grond, waarop vroeger al een hui* heeft gestaan. De kosten, ver band houdende met het in bouw exploitatie brengen van dat perceel zijn dus in het verleden al verhaald op de vorige eige naar van het perceel. De exploi tatieverordening, aldus mr. Van Ravesteyn, kan slechts van toe passing zijn op het in exploitatie brengen van ruwe of maagdelij ke bouwgrond. Dat is hier niet het geval omdat de grond al se dert lang bebouwd is geweest. Zou de raad de verordening toch van toepassing verklaren, dan voert de Consumentenbond aan, dat de toepassing ervan tot ken nelijk onjuiste uitkomsten heeft geleid. Toepassing van de ver ordening heeft ten aanzien van de betrokken aanvraag tot ken nelijke onbillijkheid geleid. Een bijdrage van 9.566,32 voor ge ringe voorzieningen als riool- aanleg is onevenredig hoog. Een daarin vervatte bijdrage voor het fonds "dorpsuitbreiding" van ruim 6000,- terwijl geen uitbreiding plaats vindt acht da Consumentenbond onredelijk en juridisch onjuist. Op de gemeenteraad wordt een beroep gedaan om de betreffen de besiluiten van burgemeester en wethouders te vernietigen en een redelijke kostprijsbereke ning op te stellen voor de wer ken, die de gemeente uit te voe ren heeft in verband met de be trokken bouwaanvrage. Da rechtskundige commissie zal over deze zaak advies aan bur gemeester en wethouders uit brengen waarna het beroep schrift in de gemeenteraad aan de orde zal komen, LEIDEN Van zaterdag 15 tot en met donderdag 20 juni viert de Leidse studentensociëteit „Minerva", de oudste ln ons land, onder het motto „Bewitched" haar tweeëndertigste lustrum. Bij de opzet van de viering heeft de lustrumcommissie ernaar gestreefd de ver eniging in haar nieuwe, gemengde vorm een impuls op velerlei ter rein te geven, waar mogelijk met een duurzaam karakter. Voor de viering van het lustrum is een programma georganiseerd waaraan iedereen van binnen en buiten de universiteit kan deelnemen. De officiële opening van het lustrum heeft zaterdagmiddag om drie uur in de Pieterskerk plaats. Een vijftal sprekers zijn uitgenodigd, onder wie mr. H. P. H. de Kanter. Vrijdag vindt in Minerva een grote denksportavond met prijzen plaats met een schaaksimultaan tegen de Nederlandse kampioene Ada van der Giessen, een snelschaaktoernooi, een bridge drive, een klaverjasdrive en een biljartdemonstratie. De prijs van deelne ming aan de in samenwerking met het Leidsch Schaakgenootschap een de bridgeverenlging „De Sleutels" georganiseerde avond, die om negen uur begint, bedraagt een gulden. Toneel Donderdag en vrijdag wordt onder regie van Jaap Wieringa, acteur bij de Haagse Comedie, door ongeveer veertig eerste- tot en mei vijfdejaarsstuenten „BeNard", eer. idee in vijf bedrijven, van Joost Halbertsma, opgevoerd. De choreografie voor „BeNard" is van Wim de Haas, Jurriaan Andriessen schreef de muziek. De voorstellingen van .BeNard", die om half tien beginnen en waar voor de toegangsprijs vijf gulden en vijftig cent bedraagt, worden ge geven in de Burcht, die plaats zal bieden aan ruim vierhonderdvijf tig toeschouwers en door toortsen op de transen feeëriek verlicht zal zijn. De voetpaden naar het bastion worden afgebakend met vetpot jes. De galavoorstelling van „BeNard" op donderdag 20 juni zal worden bijgewoond door onder anderen Prinses Beatrix. Het centrale punt in de lustrumviering vormt de themadag op maan dag 17 juni. Op deze dag wil men 1. de deelnemers betrekken bj de diverse mogelijkheden, die voortvloeien uit het thema „Bewitched", en 2. hen laten experimenteren met expressiemethoden, waar zij normaal geen gebruik van zouden maken. Het programma voor dp themadag omvat onder meer een simultaan middagsprogramma, dat uit drie hoofdonderdelen bestaat: 1. een creatief gedeelte, waarvan de resultaten van de verschillende activiteite zullen worden gebruikt ter decoratie van het bal masqué, dat om elf uur op de Sociëteit „Miverva" begint: 2. een lezing-discussiegedeelte, vliegende schogels e.d. Gesproken zal worden door drs. Chriet Titulaer over door dr. Diks over Oosterse renaissance, door pof. dr. J. B. Ubbink over wetenschap en werke lijkheid en door de psychiater dr. Hugenholtz over zijn theorie over de tijd; 3. een toneelgedeelte met een workshop die zich toelegt op improvisa tie. Het middagprogramma zal worden afgerond met een kort ge ding over polarisatie. F eestterrein Tijdens de lustrumviering zal op het Pieterskerkplein een feestterrein ingericht zijn, dat dagelijks met uitzondering van woensdag 19 juni, wanneer een speciale middag voor Leidse schoolkinderen wordt georganiseerd voor iedereen geopend zal zijn. Op het terrein, dat op zaterdag 15 juni om zeven uur 's avonds wordt geopend, kan men borrelen en eten. Tot de speciale attracties behoren op zaterdag 15 juni het optreden van Herman Schoonder- walt met zijn combo en bg band (aanvang om half tien; toegang- prijs drie gulden), op zondag 16 juni jazzballet door de dansgroep van Wim de Haas (aanvang om kwart over tien) en het optreden van de wereldkampioen goochelen Richard Ross (aanvang om half twaalf: toegangsprijs voor beiden te zamen drie gulden), op maan dag 17 juni muziek door een Dixieland band, op dinsdag 18 juni een middagprogramma met het cabaret Trioleering, een Amerikaanse verkoop en veiling en de lierspeler-zanger Rob van der Bas (toe gangsprijs twee gulden ten bate van de Koordstudio) en 's avonds een „Fête aux grenouilles" (aanvang om zeven uur, toegangsprijs vijf gulden) met een optreden van Georges Moustaki en op donder dag 20 kuni een modeshow met medewerking van Leidse boetieks (aanvang om half drie) en een optreden van Marjol Flore (aanvang om acht uur, toegangsprijs drie guldep). T entoowstelli ng Tijdens de lustrumviering wordt In zaal zeven van het Academiege bouw. Rapenburg 73, onder de titel „betovering van het verleden" een tentoonstelling gehouden, die de bezoeker een beeld geeft van het verleden van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden en het Leidsch Studentencorps. De expositie, die onder meer materiaal omvat, dat afkomstig is uit het privéarchief van het Koninklijk Huis, is dagelijks geopend van tien tot een uur en van twee tot vijf uur. behalve op woensdag 19 juni, wanneer zij in verband met de buiten dag alleen van tien tot een uur geopend is. Kaartverkoop Kaarten voor de divers evenementen kan men dagelijks f en vijf uur kopen bij het plaatskaartenbureau in de almanakkan; in de Sociëteit „Minerva", Breestraat 48-50, of tussen zes r en half negen bestellen op telefoonnummer 0171043013. Ook bij uieeste toegangspoorten bij de evenementen kan men, voor zovt :cn nog voorradig, kaarten verkrijgen. Behalve losse kaan zi: sc-rar- touts verkrijgbaar. De prijs van een passe-partou. usief de feestwijzer) bedraagt vijfendertig gulden. Geslaagd A. J. Bekoov, G. Bemelman, A. G. M Beuk, D. j. M. de Blauw, C. P. M. Brouwer, M. W. M. Coencn, A. H. J. v. Dlemen, R E. v. Dijk, .P J. v. Emmerlk. J. M. de Groot. J. M. Hooftman, E. Th. HoudIJk, A. F. Jansen. S. de Jongh, H. B Jonker, M. Klei. W. A. Kroonberg, R. C. A. Leerentvcld. M. de Mpn, A. J. v. Mil, D. v.d. Niet. J. Oorschot. P. Sh. Pont. .F P. J. Postma. P. Rijn- •rg, H.H. C. Schouten. H. v.d. Voet, B. Werensteyn, F. M. Winkelman. N. Zandbergen. meren: J M Groenendijk: D van Harskamp; H Henzen; R do Hoop: A van der Horst; T Hulsman; W van Keeken; C M M Klein; A M de Klerk; S van der KlelJ; R A F Ko- reman: DC de Kr-m; C J Krijger; C R Marchond H Meerburg; F van der Meij; J Mleremet: W van Oor- de; F Oven-liet: C Remmerswaal: R P Riksen; S Schlebroek; F Schol- tes G J M Slingerland; J W M Smits; R Smits; W Snoeker; C van der Stel; C Verhoef; A van Voort- huyzen; H C Wetting; W. Wittebol. LEIDEN In het Academisch Zie kenhuis zijn de diploma's van da opleiding Intensive Care verpleging uitgereikt. Onderstaande verpleeg sters konden het diploma ln ont vangst nemen: J C M vd Berg. A A de Graaf. P C Hulgsloot, H C Jongsma, M A Kes- sels, M C L Knijnenburg, H J M vd Meer. A L Nanlohy, H Rampersnd. M Ravenhorst. D J Staal. B J M Stierhout. D E de Wijs, I A C de Graaff en C de Roos. Het certificaat van de opleiding Hae- modialyse werd uitgereikt nan: W M Algro-Koppenol, A C Turen hout. M M Jansen en B P van Llth

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4