Leiden krijgt een burgerraadsman Leger des Heils gaat Minnehuis exploiteren als daklozen- opvangcentrum Leidse top-ambtenaren protesteren tegen reorganisatie Wie met problemen zit kan aankloppen bij mr. Quadekker LEIDEN Nu de Witte Poortkazerne is afgeschreven als op vangcentrum voor daklozen (de investeringskosten lagen erg hoog, vooral gelet op het aantal ter beschikking komende plaatsen), staat het Minnehuis aan de Kaarsenmakersstraat op de nominatie als opvangcentrum voor deze categorie „op straat staanden" ingericht te worden. De raads-commissie voor Maatschappelijke aangelegenheden en gezondheidszorg, onder voorzitterschap van een door migraine geplaagde wet houder mevrouw Elly den Haan-Groen, kreeg gisteren een concept-preadvies van B. en W. voorgeschoteld, waarin wordt gevraagd in principe ermee in te stemmen, dat het Leger des Heils de plannen voor een opvangcentrum voor daklozen in het Minnehuis verder uitwerkt en dat te zijner tijd de voor de verwezenlijking van de plannen benodigde geldleningen zul len worden gegarandeerd. Het Minnehuis, dat door de Hervormde Diaconie aan het Leger des Heils is aangeboden, bleek veel geschikter te zijn als op vangcentrum dan de voormalige Witte Poortkazerne. Het Le ger, dat het gebouw heeft gehuurd, is bereid het beheer en de exploitatie van liet daklozencentrum op zich te nemen. Een stuurgroep, aldus B en W, waarin behalve een aantal functio nele deskundigen ook nauw met de huisvestingsproblematiek betrokkenen plaats kunnen nemen, zal het algemene beleid voor wat betreft opname, opvang en begeleiding vaststellen Drie werkgroenen zul'ei zich met le uitvoerende taken in deze sectoren belasten. Het ooilege benadrukt, dat het Leger des Heills bereid is voor de gemeente Leiden het daklozencen trum te exploiteren. Deze bereidheid betekent, dat de instel ling niet haar eigen stempel zal drukken op het functioneren van het opvangcentrum. De structuur laat ook toe, dat aan de verlangens van medezeggenschap van de kant van de be woners gevolg wordt gegeven. Tegenover eventuele bezwaren tegen inschakeling van het Leger (welke bezwaren overigens niet door de commissieleden werden gevoeld) noemen B en W als voordelen: continuïteit, ervaring, deskundigheid en rela tief lage kosten. Verwacht wordt dat de verbouwings- en aanloopkosten zeker 1 miljoen gulden zullen bedragen. B en W verwachten, dat via de toepassing van de Algemene Bijstandswet de exploitatie kosten dekkend kan voorden gemaakt. Haar collega Ham had mevrouw Den Haan verzekerd, dat een dergelijk opvangcen- trum in Leiden nog steeds hard nodig is. Het betreft aldus den en kleine gezinnetjes die vaak door conflicten op straat zijn komen te staan. Commissielid Duivesteyn wees er wel op, dat zo'n centrum geen automatisme moet worden; er zal van geval tot geval beslist moeten worden. De commissie kon zich in grote trekken (alleen Willem van Rooijen behield zijn stem in de raad voor) verenigen met het verlenen van een rekening-courantkredlet aan de Stichting Migranten-centra t.b.v. inrichting van flats voor buitenlandse werknemers in Morskwartier (Mulderkring) en Merenwijk (de Horsten). Een en ander betekent nietr volgens voorzitter mevrouw Den, Haan, dat het plan met de Groenesteeg nu geen doorgang zou vinden: ,,'t is alleen een project op langere termijn". Inmid1 dels, zo blijkt uit een nieuwe concept-verordening op de ver- blijfsgebouwen voor vreemdelingen, zijn in samenwerking met de Stichting de panden Morssingel 1 en 2 ingericht voor de tijdelijke opvang van buitenlandse werknemers. De moge lijkheid om nog enige andere gemeentelijke panden hiervoor in te richten wordt thans nog onderzocht. Het is de bedoeling zes mensen te huisvesten in vier-kamerflats. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de betrokken werknemers zelf deze sa menstelling op prijs stellen. De huurkosten komen op 33 gul den per man per week, als de bewoners de flat zelf schoon- B houden wordt de huur 28 gulden per week. In de Merenwijk worden al flats bewoond door gezinnen van buitenlandse werknemers, hetgeen uitstekend zou voldoen volgens uitlatin gen van de betrokken huismeester. Voor het vervoer van lichamelijk gehandicapten zouden VW- busjes mogen worden aangeschaft. Gebleken is, aldus de se cretaris van de commissie mr. Lavaleye, dat Peugeot-busjes in dit opzicht beter zullen voldoen; ze zijn wat duurder, maar geschikter voor het vervoer van zwaar gehandicapten. Ook de leerlingen van de Mytylschool kurrnen van dit vervoer met deze busjes gaan profiteren. Mevrouw Den Haan deelde rfog mede, dat door de Stichting Schooltandverzorging getracht wordt samen met de kring Alphen een full time schooltand- arts aan te stellen. De mogelijkheid, dat uiteindelijk wordt gekomen tot één stichting wordt niet uitgesloten geacht. Me juffrouw Van Buel en de heer Lamers waren zo blij met het uitbrengen van het (herhaaldelijk uitgestelde) verslag van de adviescommissie Bejaardentehuizen Leiden vanaf de instel ling van de commissie tot en met 31 dec. 1973, dat zij giste- -- ren ,,op deze grote dag" de commissie tracteerden op een ge- bakje. Uw eigen modehuis heeft romantiek in huis, maar nèt 'n tikkeltje anders! U ziet 't verschil. U voelt 't. En waar dat nu aan ligt? Uw eigen modehuis kiest romantiek die nèt 'n tikkeltje anders is. En 't onderscheid zit vaak in die hele kleine dingetjes die 't doen 'n Stikseltje kan 'n kraagje nèt wat rustieker laten lijken, 'n Bepaalde knoop geeft die coat dat typisch tintelend-jonge. En 'n schitterende gesp doet menig hartje sneller kloppen. Maar wat wilt u. Uw modehuis koopt mode uit de hele wereld. Duizenden verschillende jurkjes passeren kritische blikken, totdat nèt dat éne overblijft dat goed genoeg is. Voor ons. En voor u! Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard mode Haarlemmerstraat 112-120 tegenover Donkersteeg Leiden llllllllil ■«■■■■iiiiiiiiiiiiiaiBiui MÊÊÊMÊÊm ■■IlSlllllillllliill EIDEN Tien Leidse top-amb tenaren, allen chef van een ge meentelijke afdeling, hebben de gemeenteraad gevraagd in vre desnaam niet akkoord te gaan met de plannen van b. en w. voor een reorganisatie van het ambtenarenkorps. Deze plan nen, die zijn gebaseerd op rap porten van een adviesbureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, beogen de doelmatigheid van het ambtelijk apparaat te verhogen. Dit hoopt men ondermeer te bereiken door - bijna - alle Leidse ge meente-ambtenaren onder te brengen in een vijftal grote werkverbanden. Deze zg. direc toraten zouden moeten worden geleid door een team van hoofd directeuren onder voorzitter schap van de gemeentesecreta- De top-ambtenaren hebben zich tegen het reorganisatie-plan te weer gesteld in een brief aan de gemeenteraad, die gisteravond een vergadering heeft gewijd aan de voorstellen van het col lege. De PvdA toonde zich een groot voorstander van de voor gestelde reorganisatie. De VVD zei nogal huiverig te zijn en mr. H. Drlessen (CDA) leverde op essentiële aspecten, ongezouten kritiek. In hun brief zeggen de ambtena ren er bijzonder teleurgesteld over te zijn dat bij het opstellen van het definitieve reorganisa tie-plan, geen rekening is gehou den met hun mening. Zij willen niet bestrijden dat hun gelegen heid is gegeven op de voorstel len commentaar te geven, maar menen dat hun kritiek „vrijwel is genegeerd" in het uiteindelij ke voorstel van b. en w. Bovendien, zo stellen zij, zijn hierin elementen opgenomen die tevoren in het geheel niet zijn besproken. De ambtenaren doe len daarbij in het bijzonder op het plan om het team van hoofddirecteuren niet alleen zoals aanvankelijk voorgested, een coördinerende taak te ge ven, maar ook een inhoudelijke. In het voorstel aan de gemeente raad wordt In dit verband ge sproken van „daadwerkelijk lei ding geven" en ook van „het stellen van eisen ten aanzien van de kwalitatieve en tijdige afdoening van zaken en stuk ken". De ambtenaren leggen de nadruk op één zinsnede uit het voorstel, waarmee zij van harte instemmen. Namelijk die, waar in wordt gesteld dat „de wense lijkheid van de nieuwe organisa tie in brede lagen moeten wor den geaccepteerd. Zij zeggen dat dat althans in het ambtenaren-korps niet het geval Het gemeenteraadslid voor de PvdA mr. R. in 't Veld gaf tij dens de gisteravon d gehouden vergadering de verzekering dat met het voorstel wel degelijk wordt ingestemd door een meer derheid van het ambtenaren korps. Volgens hem bestond er geen kritiek op de mate waarin inspraak op de reorganisatie plannen is mogelijk geweest. Het besluit om deze plannen al dan niet te aanvaarden neemt de gemeenteraad volgende week dinsdag. Tijdens een receptie, die gisteren middag in het ,,Snouck Hurgonje- huis" werd gehouden, vierde Prof. Dr. H. Berkhof rechts zijn zestigste verjaardag. Tij dens deze receptie, die hem door enkele vrienden werd aangebo den, werd de heer Berkhof een boek aangeboden met 25 reac ties op het eerder dit jaar ver schenen werk „Christelijk Ge loof" .waaraan de hoogleraar vier jaar heeft gewerkt. Op de foto: Prof. Berkhof en een van de receptiegangers. LEIDEN Wie met een probleem zit en niet weet waar hij om hulp moet aankloppen, kan in Leiden binnenkort terecht bij een burger raadsman. Die moet erop toezien dat iedereen zo snel en efficiënt mogelijk wordt geholpen en er daarmee tegen waken dat mensen In nood, verdwaald raken in het doolhof van dienstverlenende instan ties. Daarnaast krijgt hij tot taak leemten in de maatschappelijke dienstverlening op te sporen en eventuele overlappingen te signale- In eenvoudige gevallen schaft de burgerraadsman, mr. F. J. A. Qua dekker die dezer dagen bij de gemeente in dienst treedt, zelf raad. Voor de oplossing van ingewikkelde problemen verwijst hij naar in stanties die zich daarin hebben gespecialiseerd. Het werk 'terrein van mr. Quadekker, dertig jaar oud en tot voor kort wetenschappelijk medewerker, kent nauwelijks grenzen. Wat een huisarts is op medisch gebied, is hij in het sociale vlak. Men zal zich bijvoorbeeld tot hem kunnen wenden voor huisvestingszaken, voor problemen in verband met de bijstandswet, de sociale verzeke- ningen of de belastingen, voor juridische en justitiële zaken, maar ook in geval van gezin- of persoonlijke problemen. Daarbij geeft hij niet alleen informatie maar brengt indien gewenst ook advies uit. Daarnaast verleent hij eenvoudige diensten zoals het invullen of hel pen invullen van formulieren. Zijn neventaak om gebreken in de maatschappelijke dienstverlening te signaleren, wordt door alle betrokkenen als bijzonder belangrijk onderkend. Deze maakt het noodzakelijk dat hij onafhankelijk van de gemeente lijke hiërarchie opereert. Om die reden is besloten de burgerraads man niet in het gemeentelijk apparaat onder te brengen. Voorlopig ressorteert hij onder de welzijnsraad, (die de verschillende activi teiten op het gebied van welzijn coördineert en de gemeente over welzijnszaken adviseert). Op den duur zullen de burgerraadsman en de commissie die hem begeleidt nog zelfstandiger komen te staan. Overigens zullen de Leidenaren-met-een-probleem nog even geduld moeten oefenen voor ze mr. Quadekker aan zijn mouw kunnen trek ken. De komende maanden zal hij zich enkel oriëënteren in de Leid se situatie. Pas in de herfst opent hij zijn bureau, in het voormalige L.J.A.-gebouw op de 'hoek *van de Breestraat en de Koornbrug- steeg voor de burgerij. De functie van burgerraadsman is niet nieuw. In steden als Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en ook in een met Leiden vergelijk bare plaats als Zwolle zijn burgerraadslieden al jaren werkzaam. En met veel succes, zoals een door het bureau Veldkamp uitge voerd opinie-onderzoek aantoont dat binnenkort in de openbaarheid komt. Uit dit onderzoek blijkt dat men door de bank genomen erg veel vertrouwen heeft in de burgenraadsman en dat de drempel vrees om zijn kantoor binnen te stappen erg laag ligt. Het initiatief om een dergelijke functionaris ook in Leiden aan te stel- Mr. F. J. A. Quadekkerburgerraadsman len is genomen door de actieve mr. Jan Lelieveldt, hoofd van het gemeentelijke bureau voorlichting. Hij stelde b. en w. ongeveer twee jaar geleden voor hiertoe over te gaan omdat de verzoeken om individuele hulpverlening een steeds zwaardere wissel zijn gaan trekken op zijn afdeling. Een afdeling die toch al is onderbezet en daarom geen tijd heeft om mensen te woord te staan die „vragen waar ze hooi kunnen krijgen voor hun paard", zoals Lelieveldt con stateert. Voor de gemeentelijke voorlichters betekent de in dienst- treding van de burgerraadsman dan ook een forse last minder. Ajax begint nu toeli te draaien LEIDEN - Het cricketteam van Ajax is duidelijk op de goede weg. Na een wat stroeve aan loopperiode wezen de Oegstgees- tenaren ditmaal het Voorburgse VCC gedecideerd terug. Ajax won de toss on besloot do aan val te kiezen. F de Jongh en D.EIdering speelden hierin een hoofdrol met scores van 520 en 39. Gesteund door een goed vangend veld wisten zij de bat- ting-side van VCC voor slechts 78 runs op te rollen. Met totaal van de gasten werd door Ajax voor het verlies van drie wic kets reeds gepasseerd. Na F. de Jongh met 14 runs liet D. Eld&- ring een bijzonder fraai resul taat van 60 runs aantekenen. A. Wilson en E. Oudshoorn zetten zijn werk goed voort en tilden de Ajax-score naar 132. Toen viel het laatste wicket, zodat Ajax toch nog 21 runs tekort kwam om de opponent voor in nings te sturen. Desalniettemin een overtuigende zege. Zondag speelt Ajax in Haarlem tegen Rood en Wit 3. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Forel De Leidse Hengelsportvereniging „Forel", viste haar eerste wed strijd in het nieuwe seizoen in Zaandam. Men viste twee maal twee uur, waarbij de volgende resultaten werden geboekt: L. Vlasveld, 5390 gr., J. Helven- steijn, 4130 gr., H. Ooijendijk, 4020 gr., J. Ooijendijk, 3030 gr., I. Pardon, 2970 gr., C. Chau- dron, 2630 gr., L. van Bohemen, 2320 gr., G. L'gtvoet, 2170 gr., A. Ooijendijk, 2120 gr., C. Ma- rijt, 1400 gr., G. Logeman, 1330 gr., H. van Brakel 1390 gr. en G. van der Ameele 410 gr. Grof vuil De grofvuilophaaldienst komt morgen in de volgende Leidse straten: Wijk 17: Hoge Morsweg, Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg), Morslaan, dr. Lely- laan. Granaathof, Diamantlaan, Onyxhof, Amethisthof, Smaragd laan. Robijnstraat, Parelstraat. Topaaslaan. Aquamarijnstraat, Bothastraat, H. Costerstraat, Morskade, Rhijnhofweg, Agaatlüaan, Saffierstraat, Tur kooislaan, Berylstraat, Car- neoolstraat, Barnsteenpad, Kris talstraat, Toermalijnstraat, Opaalstraat, Wijk 19: Lage Morsweg. P. C. Hooftlaan, Vondellaan, v. Baer- lestraat. Jacob Catslaan, Ge rard Brandtstraat, C.oornhert- straat, C. Huygens'aan, Bre- derostraat. Speighelstraat. R. Visscherstraal. Tesselschade- straat. Leeghwaterstraat St. Buysinghstraat, Calandstraat, Leemanstraai. radstraat, Dijkstraat, Stuw'.-,: Sluis straat. Duikerstrcct D" 'c:m. verbeteren. De dienst gemeente werken heeft al een aantal plan nen ontworpen, dat morgen avond om acht uur in het „Mie rennest" wordt toegelicht. De plannen beogen vooral de woon- s traten wat m'nder toegankelijk te maken voor het verkeer en deze zodoende wat veiliger en meer bruikbaar te maken voor de bewoners zelf. Als de plan nenmakers en de bewoners van de wijlt het morgenavond met elkaar eens kunnen worden, zal gemeentewerken kort daarna met de uitvoerende werhzaam- heden beginnen. Leidse agenda wljkcamltó In h vunu 20.uo uur. rugddifp Quld-W Slut ion: Avondwa NaluurlilstorlMht: trek 19.30 uur. V NIJD AG Mlncrvn: denkspoi Terre des Hommes De „Terre des Hommes"-dag, on langs in de Doelenkazerne geor ganiseerd dóór de Leidse afde ling van deze stichting, die ij vert voor directe hulp aan kin deren in nood, heeft veel succes gehad. De netlc-opbrengst van de dag be droeg f 6574,-: een bedrag, dat ruimschoots voldoende was voor de realisering van een voedings dagverblijf in Djakarta. Men hield zelfs nog f 1500,- over, die nu bestemd wordt voor hulp aan Ethiopië. De uitslagen van de op deze dag gehouden wed strijden zijn inmiddels ook be kend. Johan Lardé bleek de eni ge te zijn die de naam van de pop heeft kunnen raden. Zijn „Joke" leverde hem de eerste prijs op. W. Nachtegaal cn N. Buijn slaagden er beiden in het aantal koffiebonen, dat op die dag geraden moest worden, het beste te benaderen. Prijs: ieder 2509 koffiebonen in een leuke stopfles. De stagzin die moest worden op gelost luidde: Rijden door Lei den om het lijden van kinderen te verminderen". De prijs (2 bonnen voor een K O-voorstelling) ging naar de heer B. Rolling. Transvaalwijk Het ministerie van erm heeft toe stemming gegeven om de woon- situatie in de Transvaalwijk te Info-markt In vormingscentrum „Troef" aan de Hoge Woerd wordt vandaag een info-markt gehouden. Wer kende jongeren en schoolverla ters kunnen er van 14.00—17.00 en van 20.0022.00 uur terecht voor het krijgen van informatie over beroepskeuze, omscholing, studiebeurzen, jeugdlonen enz. 's Avonds wordt er een jilm vertoond over diverse beroeps mogelijkheden. Leidse bioscopen .•I, 33210: „Lè 11 30, 19.00 a vooi lllng uur en zo 14.00 en 18 00 uur. Trianon. ,.Hro.\strimt 31. tel. 23875: I 'r ZJivuKo" 14 Jr. dag, 11,00 on Wat doei CorneSis Bakker vandaag? HIJ verdl" LUBA. SI!.'..me Corn LEIDEN: NIEUWE H'Jft ALPHEN AAN DLfJ hi!'1 OC! 3-installatlo bij uitzendbureau

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3