Kwaliteit van het voetbal moet in de breedte stijgen Brazilië- Joegoslavië moet voorbeeld geven WK OP TV WOENSDAG 12 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 WK-VARIA Oostduitsers eisten andere autobus WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Van onze sportredactie DE OOSTDUITSE afvaardi ging landde gisteren op het vliegveld van Hamburg, ging naar de tot hun beschikking staande bus en keerde zich abrupt om. Reden: Op do vlaggen aan voor- en achter kant van de bus ontbrak het embleem met hamer en sikkel. Geen enkele vlag heeft een embleem, alleen maar de kleu ren, werd van de zijde van het organisatiecomité medege deeld. Geef ons dan maar een andere bus, zeiden de Oostduit sers. In allerijl werd een bus gehuurd. Zoete wraak van he» organisatiecomité: Oost-Duits- land moet de huurkosten zelf betalen CARLOS TULA is in Stuttgart aangekomen. Drie weken gel* den vertrok hij per boot ui» Argentinië, kwam in Lissabon aan en liftte naar Stuttgart. D® 30-jarige Argentijn wil pers* zijn nationale ploeg zien spele» en dat niet alleen. Als u tussen de menigte ergens het gelui* van een grote trommel hoon is dat Carlos Tula. Hij heeft die trommel van behoorlijk- afmetingen de hele weg mee gesjouwd om zijn ploeg erme- te kunnen aanmoedigen. DE BULGAARSE spelers k«- ken met verbazing naar de bedden, toen zij de sportschool in Kaiserau bezochten. Langt* bedden, tot 2,30 meter toe. Di® zijn ook nodig, want de Duits»» basketballselectie traint er normaal. De URUGUESE selectie gaat verhuizen. Donderdag vertrekt de ploeg naar Barsinghauseo om zijn intrek te nemen in do sportschool van het Niedersak- sische fussbal verband. Van- daar zal naar Hannover wor den gereisd, waar Uruguay za terdag tegen Nederland speelt en maandag tegen Bulgarije De dag daarop keert Uruguav terug in Duisburg. De SCHOTSE trainer Willi» Ormond was kwaad. Hij kreeg de gelegenheid eenmaal in hei Waldstadion van Frankfurt t® trainen en wenste daarbi? nie mand op de tribune. Toch zaten er 300 kiikers. On der wie Ormond vertegenwoo»- digers van Joego-Slavië en Brazilië tegenstanders van de Schotten in het Frankfurter stadion vermoedde. Om zijn taktiek te verbergen liet hu toen alleen wat lichaamsoefe ningen doen en oefenden ziin mannen in schieten en koppen Grote teleurstelling voor de spelers van HAITI. Ieder® ploeg heeft een eigen bus ter beschikking, een peperduur fa brikaat van Mercedes, dat 230.000 mark kost. De Haitia- nen waren oprecht van mening dat zij de bus na het toernooi mee mochten nemen. De te leurstelling droop van de ge zichten, toen hun voorzichtig werd gemeld dat de hus keurig in Duitsland moet blijven. Iedere SUPPOOST krijgt voor de openingswedstrijd op don derdag een drukwerkje met tips en raadgevingen. Er staat ook in hoe hij zich dient te ge dragen en dat is natuurlijk punktlich und correct. En voorts dit zinnetje: ,,Er wordt verwacht dat iedere suppoost zijn taak met liefde en opge wektheid vervult." Donderdag 13 juni Nederland 1 14.50 - 16.50 openingsceremonie (r) 16.50 - 18.45 Brazilië-Joegoslavië (r) Duitsland 2 14.50 - 16.50 openingsceremonie (r) 16.50 - 8.45 Brazilië-Joegoslavië (r) Belgle 17.00 - 18.45 Brazilië-Joegoslavië (r) 22.00 - 22.20 samenvatting (s) r rechtstreeks s samenvatting. Nieuwe FIFA- voorzitter Havelange: De eerste felicitatie voor de nieuwe FJFA-voorzitter Havelange was rivaal Sir Stanley Rous, die hem de hand drukt. De verscherpte veiligheidsmaatregelen in West-Dutsland hebben ertoe geleid dat gisteren rond het Waldhoiel dranghekken met prikkeldraadversperring geplaatst werden. De enige manier om teveel bekijks voor het hier gehuisveste Nederlands elftal op een afstand te houden. FRANKFURT Het Waldstadion in Frankfurt is de plaats, waar morgen middag „Koning Pöle" om 16.00 uur de aftrap zal verlichten voor de eer- ste wedstrijd in het eindtoernooi om het tiende wereldkampioenschap voetbal. Als hommage aan drievou dig titelveroveraar Brazilië deed West-Duitsland afstand van het recht als organiserend land het openings duel te mogen spelen. Brazilië en Joegoslavië zijn de ploegen, die niet alleen de 70.000 toeschouwers in Frankfurt, maar ook ettelijke miljoenen te levisiekijkers in de hele wereld een indica tie geven wat er tijdens dit toernooi kan worden verwacht. Twee elftallen, die bekend staan als produ centen van technisch hoogstaand voetbal, mogen de overige 14 finalisten het goede voorbeeld geven. ,,Een hele eer", aldus Brazilië's coaoh Mario Zagalo, „maar ook een hele belasting. Als er morgenmiddag Van onze speciale verslaggever TON VAN DALEN gg iets fout gaat. kan dat op het verdere loop van het toernooi van grote invloed zijn". Brazilië staat voor de taak zijn plaats bij de favorieten te rechtvaardigen. Dat is een moeilijke opgave voor de ploeg, die in de afgelopen maanden veel tegenslagen moest vmerken omdat achtereenvolgens sterren als Gerson, Tostao.en Clodoaldo door bles- FRANKFURT - Op de 11de juni 1974 is een eind gekomen aan het reeds 13 jaar durende regiem van de Brit Sir Stanley Rous, de eerste stemmiing diie gisteren in de enorme Kongreshalle van Frankfurt o phet 39ste congres van de FIFA, de inter nationale voetbalfederatie, werd ge houden, moet de grijze eminentie van de voetbalsport nog endige hoop hebben gegeven. Er was een stem- menaantal van drie-vierde van het totaal nodig om zijn tegenkandidaat de Braziliaanse multi-miljonair dr. Jcao Havelange op de zetel van de FIFA te brengen. Rous haalde 56 stemmen, Havelange 62. Toen volgde in de middaguren de tweede stem ming waarbij slechts de meerder heid werd vereist. Enige landen zwaaiden om en gaven Havelange hun stem. De Braziliaan werd met 68 tegen 52 stern- meen gekozen tot nieuwe president die met een een oud stokpaardje werkelijkheid zag worden. Hij wilde, ten gunste van vooral de Afrikaanse en Aziatische landen die hem tot steun waren geweest, het aantal deelnemende naties aan het vierjaarlijkse wereldtoernooi op 20 brengen. Zover kwam het niet, maar wel werd besloten dat het organiserend land mag kiezen tussen en aantal van 16, zoals thans het geval is of 20, inclusief het gastland en de wereldkam pioenschap. Later stelde dr. Joao Havelange, 58 Jaar, zich officieel voor in het hoofdkwartier van het wereldtoernooi, het gigantische hotel Intercontinental in Frankfurt. Daar hadden zich al puur zuid-Amerikaanse taferelen af gespeeld. Toen de Braziliaan met een door groefd gezicht van de doorgestane emotie In de immense hal verscheen, werd hij luidkeels bejubeld door landgenoten en an dere sympathisanten. Felle lampen hielpen de filmers heteerste portret van de nieuwe president te vervaardigen en dol verheugde aanhangers drapeerden de Braziliaanse vlag om hem heen. Havelange liet alles ge laten over zich heen gaan, trok zich terug om wat te rusten en verscheen in de avond uren in de ba'lzaal, dae is ingericht als werklokaal voor de persvertegenwoordi gers. Belijdenis Met rustige, ietwat monotone, maar volle stem las Havelange zijn, .geloofsbelijdenis" voor, waaruit bleek dat hij er terdege van overtuigd is dat het heengaan van Sir Stan ley Rous, die zijn verlies sportlef had weg geslikt en zijn opvolger nis eerste de hand had gedrukt, voor velen moeilijk te aan vaarden Is. Hij smeerde de pers een enor me pot honing om de mond door te verkla ren: „Ik weet uit langjarige ervaring dal ik uw steun niet kan ontberen en Ik zal trachten de samenwerking te verbeteren, uit te bouwen en te verlevendigen". Het werd door de volle zaal gelaten aange hoord. Maar men spitste de oren toen hij zijn plannen voor de toekomst prijs gaf. In zijn enigszins vaalbruine costuum. hei hoofd wat naar voren gebogen, zei Have lange zich bewust te zijn van de verant- woordeijkheid en het vele werk dat hem op de schouders was gelegd. Hij hiekl een plei dooi voor zich zelf met de woorden: „Als zoon van Brazilië zal ik proberen alle volke ren te vertegenwoordigen. Wij Brazilianen kunnen dat wellicht beter dan nnderen want in ons lanl zijn a-lle rassen en alle naties vertegenwoordigd. Wij willen met alle naties samenwerken, maar vooral met F.ii- ropa, waar we in feite allen zjn geboren, want aan Europa hebben we alles te dan ken: Onze cultuur, onze beschaving, onz» techniek en onze ontwikkeling. Ik hoop dot er ook met de onwikkeling van het voetbal kunnen samenwerken". Stevig Toen kwam hij tot hetgeen vooral door do Zuid-Amerikaanse landen zo stevig Is ge propageerd: Het aantal deelnemende lan den aan het wereldtoernooi verhogen. Ha velange, die het betreurde dat de aanvraag van de volksrepubliek China voor het lid- maatschaj van de FIBA door het congres was afgewezen - „Ik ga met de voorzitter van de UEFA dr Francl, naar dat land om me te oriënteren en te trachten da volksrepubliek alsnog als Ud aan te ne men" gaf zich bloot toen hij de verde ling van de eventueel 20 landen bekend maakte: Tien uit Europa, vier uit Zuid- Amerika, twee uit Azië, twee uit Afrika en twee uit noord- en midden-Amcrlka. On middellijk werd gereageerd: „Dat ver zwakt de technische kwaliteit en de kosten zullen stijgen en die zijn toch al zo ontstel lend hoog". Havelange, die alleen Portugees spreekt, antwoordde via een omslachtig net van tol ken: „De eerste taak van de FIFA is het voetbal in de wereld te verbreiden. D« kwaliteit zal in Ce breedte stijgen". Er steeg een zwak applausje op uit de hoek van Azië. Oceanië en Afrika, de landen rti® vooral de doorslag hadden gegeven bij da voor Rous zo dramatisch verlopen stem ming. Een stemming, waarvoor Havelange, zoals dat heet, kosten noch moeite had ge spaard. Want hij had een verkiezingstour- nee gemaakt naar 84 landen en in al dia landen had hij de voorzitters benaderd. Dat was ook zijn antwoord op de geniepige vraag die in feite inhield of hij zijn presi dentschap had gekocht door er een kapitaal voor uit te geven. Onbewogen zei Have- lang: „Als je 84 landen bezoekt heb Je een hoge rekening voor hotels en reizen". Ter voorkoming van nog meer van dergelijke vragen stak Havelange net iets te enthou siast de loftrompet over Sir Stanley Rous. ,,In 1970 heeft Brazilië definitief de wereld beker, genoemd naar Jules Rimet ver overd. Toen al heb ik, uit grote waardering en bewondering voor Sir Stanley Rous, voorgesteld de volgende beker zijn naam te geven. Sir Stanley heeft dat zelf afgewezen, maar ik zal het congres op 4 juli in MUn- chen nogmaals trachten te bewegen zijn naam aan de nieuwe beker te verbinden". DUISBURG Fernando Morena, de spits- speler van Uruguay en Penarol Montevideo zal na het toernooi om het wereldkam pioenschap voor het Spaanse Real Madrid gaan spelen. Real Madrid moet een bedrag van ruim 2,6 miljoen gulden neertellen. Amancio van Real Madrid is tijdens een kwartfinalewedstrijd voor de Spaanse be ker tegen Granada ernstig geblesseerd. De 34-jarige Madrileen, die 41 maal voor het Spaanse elftal uitkwam, werd aan het ge zicht gewond en scheurde een spier in hel rechterbeen. De Braziliaanse international Paulo Cesai (Flamengo) zal het volgende seizoc.. uitko men voor de Franse eerste divisie club Olympique Marseille. Volgens Helio Mauri- cio, voorzitter van Flamengo, bedraagt de transfersom voor de 25-jarige linksbui mi ruim twee miljoen gulden. Cesar krijgt een handgeld dat tweederde van de transfer som bedraagt. Het vierjarige contract geef hem bovendien de zekerheid van eer maandsalaris van ongeveer 13.000 gulden sures wegvielen en Pele ondanks grote aandrang bleef weigeren zich nog een keer beschikbaar te stellen. De Zuid-Amerikanen verblijven al enkele weken in West-Duitsland. waar ze zich zeer gedegen voorbereidden. Joegoslavië is heel wat minder consciëntieus te werk gegaan. Bondscoach Milan Miljanic dwong het be stuur van de voetbalbond weliswaar een naar Joegoslavische begrippen ongekend aantal volmachten af. maar hij moest nog lang wachten op de medewerking van dc clubs. Miljanic vertrouwt er echter op, dat het voldoende is geweest, al vindt hij het een handicap, dat de nog voor één wed strijd geschorste steraanvaller Bajevic (hij werd in het kwalificatieduel tegen Grieken land uit het veld gestuurd) zou moeten toe kijken. Miljanic verbleef anderhalve maand gele den enkele dagen in Brazilië, waar hij de eerste tegenstandervan zijn ploeg in de oe fenwedstrijden tegen Griekenland en Oos tenrijk in actie zag. Zijn commentaar was erg lovend. „Brazilië", vertelde Miljanic „is sterker dan de resultaten van de test duels wellicht doen vermoeden. Alles is on dergeschikt gemaakt aan het wereldkam pioenschap. Daarom verwacht ik, dat de Brazilianen in Duitsland in topvorm zullen zijn". Morgenmiddag zal blijken of de Joegoslavi sche supervisor het goed heeft gezien, om niet te worden weggespeeii door de bal virtuozen van de Copacabana zal hij een fysiek zo sterk mogelijke ploeg in het vele sturen. Miljanic: „Wij hebben alleen een behoorlijke kans als we Europees spelen. Proberen we de Brazilianen uitsluitend op techniek te verslaan, dan gaan we de booi De Joegoslaven hebben veel minder WK-er- varing dan Brazilië. Hun grootste succes tot dusverre was de vierde plaats in hel eindtournooi te Chili (1962). Doelman Ev- ner Maric, de geweldenaar uit Mostar. die een van de grootste attracties van dit WK kan worden, ziet in de magere resultater tot dusverre een voordeel. „Niemand neemt ons serieus", is zijn stellige overtui ging. „Daarom zouden wij tegen Brazilië wel eens voor een verrassing kunnen zor gen. En als dat lukt gaan we in dit toer nooi een belangrijke rol spelen". Veel tijd voor gein is er voor scheidsrech ter Van Gemert niet meer bij. Hij weet waar hij aan toe is en dat is niet weinig: SchotlandBrazilië. FRANKFURT Arie van Gemert, de eni ge Nederlandse scheidsrechter in de eind ronde voor het wereldkampioenschap voetbal, zal dinsdag 18 juni de wedstrijd voor groep twee. Schotland—Brazilië, flui ten. Het duel wordt in Frankfurt gespeeld. Arie van Gemert toonde zich gisteravond in Frankfurt zeer ingenomen met de indeling. „Schotland—Brazilië Is natuurlijk heel inte ressant", aldus de Dordrechter „Het Is eon eeryolle opdracht. Mijn grensrechters zijn dan de Oostenrijker Linemayer en de Hongaar Palolai. Ik heb vorig jaar in Ber lijn ul eens- West-Duitsland—Brazilië geflo ten. De Brazilianen wonnen toen met 1—0. Het was geloof ik niet zo'n beste wed strijd." Voor Van Gemert is de voorberei ding op het toernooi zo'n beetje afgelopen. „Het gaat nu gauw beginnen. We hebben iedere dag training gehad. Heddergott, eer assistent van Helmut Schün, hield ons 6teeds anderhalf uur pittig bezig. De eerste dag was het zwaarst, daarna viel het wel mee." Dat Van Gemert pas dinsdag voor het eerst echt in actie hoeft te komen, bete kent dat hij tot dan vrijaf heeft. „Vrijdag ben ik in Berlijn bij West-Duitsland—'Chili de vierde man. Dat houdt in dat ik in moet vallen als er iemand ziek mocht worden Anders moet ik aan een tafeltje zitten om spelerswisselingen en andere voorvallen hij te houden." Van Gemert zal voorts op 22 juni een van de grensrechtera zijn bij de wedstrijd Au stralië—Chili voor groep één. De arbitrale trio's bij de wedstrijden van Nederland ujn: 15 JUNI: HANNOVER: Nederlnnd- Uruguay, scheidsrechter: Karoly Palota' (Hongarije), grensrechters: Pavel Kazakov (Rusland) en Nicolae Rainea (Roemenië) 19 JUNI: DORTMUND: Nederland-Zwe den. scheidsrechter: Werner Winscmann (Canada), grensrechters: Kurt Tschen- scher (Wdld) en Clive Thomas (Wales). 23 JUNI: DORTMUND: NederlandBuig® nje. scheidsrechter: Tony Boskovlc (Au stralië), grensrechtera: nog niet bekend Dc openingswedstrijd tussen Brazilië er Joegoslavië zal donde Uig in Frankfon worden geleid door de Zwitser RudoM Scheurer. Grensrechters zijn dan de Belg Loraux en de Argentijn Pestarlno.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13