Voortdurende discussie ruimtelijke ordening gewenst moet Nederland zelf beslissen over defensie bezuiniging MINISTER GRUYTERS: President Giscard onder militaire druk Prijzen stegen vijf procent Nieuwe medische informatiekaart Th Consumentenorganisatie bezitters eigen huis DADER VAN DICHTDRAAIEN GASSTATIONS IN ARREST Van PvdA-fractieleider WOENSDAG 12 JUNI 1974 LEIDSE COURANT Daar sta je dan als koe* 's mor gens om zes uur op het Leidseplein in Amsterdam: Geen bediening op het terras, geen kroeg open en nog veel te vroeg voor een middagvoor stelling van het Leidse pleintheater. Een en ander was het gevolg van een Radio Veronica- uitzending, waarin aan de eerste koe gisteren op het Leidseplein een prijs zou worden toegekend. De baas van 't beest* afkomstig uit Bo- l\ degrax'en, kreeg DEN HAAG - Minister Gruijters (Volkshuis vesting en Ruimtelijke ordening) meent dat over de ruimtelijke ordening een voortduren de discussie met de samenleving - en vooral met de hoogste vertegenwoordiging daarvan, het parlement - gewenst is. Hij zei dat giste ren in het beleidsdebat hi de Eerste Kamer over de volkshuisvesting en de ruimtelijke ordening. De bewindsman verklaarde dat bij een nor male zittingsperiode van het huidige kabinet vijf delen van de derde nota over de ruimte lijke ordening gereed kunnen komen. Het tweede deel over de spreiding en verstedelij king zal nog voor het einde van dit jaar klaar zijn. Hierin wordt met name aandacht besteed aan de Haagse problemen, de Rijn mond en de zeehavens. Het derde deel zal gewijd zijn aan de lande lijke inrichting, het vierde aan structuur schema's en het vijfde aan de uitbreiding van de maatregelen tot beheersing van de ruimtelijke ordening. Minister Gruijters hertiaalde nog eens dat geen fiscale wijzigingen voor de bouw van ei gen woningen worden overwogen. Hij waan schuwde tegen al te snelle negatieve conclu sies over de nadelen van de hoogbouw. Geen voorspellingen wilde hij doen over de toe komstige werkgelegenheid in de bouw. Hier voor moeten eerst enige onderzoeken worden afgewacht. De mogelijkheid is uiteraard al tijd aanwezig dat bouwvakkers die thans in de woningbouw werkzaam zijn, tezijnertijd bijvoorbeeld voor de scholenbouw of voor verbetering van de infrastructuur moeten worden ingezet. Gruijters zei dat alles zal worden gedaan om dit Jaar het gewenste aantal woningen te bouwen. Op de vraag zal soepel worden gereageerd, wat echter de achterstand in de woningwetbouw niet zal kunnen wegwerken. Staatssecretaris Schaefer had goede hoop dat dit Jaar het programma voor de bouw en de stedelijke sanering zal worden gehaald. Wel betwijfelde hij of het aantal te vernieuwen particuliere huurwoningen aan de verwachtingen zal beantwoorden. Staats secretaris van Dam zei dat de langdurige leegstand iets minder is gerworden. Dit Is mede te danken aan de verhoging van de in dividuele huursubsidies. De nieuwbouw is te duur voor de lage inkomens. Daarom is dc doorstroming zo belangrijk voor de mensen die de huur van een nieuwbouwwoning niel kunnen opbrengen. De Eerste Kamer toonde veel waardering voor de antwoorden van Gruijters en zijn staassecretarissen. Met name kwam veel lol van de VVD-er van Hemert die zei dat "de bewindslieden door hun kennis van zaken en gedegen antwoorden een voortreffelijke in druk hadden gemaakt". Extra waardering had hij voor staatssecretaris Schaefer. Ontslagen minister Sclireïber: PARIJS (Rtr) Jean-Jacques Servan-Schpreiber, de Franse radicale leider die zondag na een ministerschap van twaalf dagen wegens een verschil van mening over de Franse kernproeven werd ontsla gen, heeft gisteren de militaire leiders er van beschuldigd, dat zij door druk en intimidatie president Giscard d'Estaing hebben ge dwongen in te stemmen met een nieuwe reeks kernproeven. Op een persconferentie in Parijs verklaarde Servan-Schreiber, dan het leger met steun van de f Gaullistische partij UDR, het v had doen voorkomen dat verde re proeven noodzakelijk waren, zonder dat daar enige redelijke rechtvaardiging voor was. Hij verweet Giscard, dait er geen overleg met het kabinet was ge- iweest. Terwijl op maandag jl. de regering zich over de proe ven zou uitspreken, maakte het staatshoofd zaterdag al bekend dat er een nieuwe reeks proe ven zal worden genomen. Met het oog op het sterke verzet te gen deze proeven van de rijde van de landen in het zuiden van de Stille Oceaan, deelde Giscard later mee dat om bezuinigings redenen het aantal proeven met één zou worden verminderd. De radicale leider oefende zondag jl. in het openbaar kritiek op de hervatting van de proeven. Kort daarop stuurde Giscard hem naar huis. Servan-Schreiber be streed het verwijt van de rege ring dat hij zonder overleg met de president of met premier Chirac zijn kritische verklaring zou hebben afgelegd. Volgens hem had hij zaterdag de eerste minister telefonisch over zijn voornemen ingelicht. Op de vraag waarom hij als mi nister voor hervormingen tot het kabinet was toegetreden, als hij er zich bewust van was dat de president van plan was de proeven voort te zetten, ant woordde Servan-Schreiber dat hij niet zeker had geweten dat er verdere kernexplosies zouden komen. Volgens hem verkeerde president Giscard in een onmogelijke si tuatie, doordat hij alleen maar beschikte over informatie van militaire zijde. Examen- apparatuur was in orde EINDHOVEN (ANP) - De dood van de 20-jarige examenkandi daat Peter Kessels uit Heel (L) is niet te wijten aan ondeugde lijke apparatuur of onachtzaam heid van derden. Dat is duide lijk geworden na een uitgebreid onderzoek van de politie en de arbeidsinspectie. Peter Kessels werd maandag ge dood toen hij in Eindhoven een praktisch examen electrotech- niek aflegde, waarbij hij door stroom werd getroffen. De oor zaak daarvan is onbekend. De opstelling waaraan hij werkte was eerder goedgekeurd door een examinator. Het examen werd afgenomen in de Streek school voor beroepsbegeleidend onderwijs in Eindhoven. Het was een toelatingsexamen voor een voortgezette opleiding van het leerlingenstelsel van de Ver eniging ter bevordering van de electrotechnische vakopleidingen in Nederland. Peter Kessels, die zes jaar praktijkervaring had en al vier jaar aan de opleiding deelnam, was vorig jaar voor het zelfde examen gezakt. De Mijnopruimingsdienst heeft gistermiddag het zoeken naar een bom, die zich volgens het zeggen van een boer al dertig jaar onder de spoorlijn bij Lunteren moet bevinden, gestaakt. Grote stukken van de rails moesten voor het zoeken naar het gevaarte worden verwijderd. f DEN HAAG (ANP) De prijzen zijn In de eerste vijf maanden van dit jaar met 5,1 procent ge stegen. Van half april tot hall mei bedroeg de prijsstijging 0,! procent Dit blijkt uit het prijs indexcijfer van de gezomcoi» sumptie voor werknemersgezin, nen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van de goederen en diensten waarvoor het CBS geregeld cij fers verzamelt, gaf in mei 6t procent een stijging te zien, mei een invloed op het totale cijfei van plus 0,8 procent. Prijsstij gingen werden genoteerd vooi onder meer groenten, alcohol houdende dranken, melk, melk producten, woningtextiel, vasts brandstoffen, kleding en kap perstarieven. Voorst werd enigi verdere stijging van de huren waargenomen. Voor 21 procent van de goederen en diensten daalden de prijzen, met een invloed op het totaalin- dexcijfer van ongeveer min 0.J procent, terwijl voor de reste rende 15 procent de situatie on gewijzigd bleef. De waargeno men dalingen traden onder meer op voor rundvlees, var kensvlees, margarine en eieren. De stijgingen en dalingen resul- De stijgingen en dalingen resul teerden in genoemd cijfer van bijna 0,5 procent van half april tot half mei. UTRECHT (ANP) De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst beeft een nieu we medische informatiekaart ontworpen, omdat de vori ge, die al ongeveer twintig jaar in gebruik is, wat is ver ouderd. De KNMG hoopt, dat zoveel mogelijk mensen de kaart aan hun huisarts, specialist of ziekenhuis zullen vragen, er de gegevens op zullen laten invullen die be langrijk zijn voor degenen die in noodgevallen eerste hulp moeten verlenen en dat zij de kaart dan ook altijd bij zich zullen dragen. Nieuw is de indeling van de kaart gezond zijn en geen geneesmid- en het feit, dat er bij de omslag delen slikken is het van belang met de permanente gegevens om ook zo'n kaart bij zich te losse inlegvellen zijn waarop tij- dragen, aangezien „negatieve" delijke gegevens kunnen worden informatie (bijvoorbeeld het feit vermeld: een vaccinatiekaart, dat iémand niet overgevoelig is een kaart voor de medicamen- voor penicilline) ook erg belang- ten die worden of werden ge» rijk kan zijn als in noodgevallen bruikt, een kaart waarop de be- snel moet worden gehandeld, trekkenen kan verklaren dat na zijn dood organen of weefsels voor transplantatie mogen wor- Zeer geconcen treerd luistert een lid van de Amster damse recherche of hij enig geluid kan opvangen uil een koffer, die gis teren door een on bekende man in grote kaast vlak bij het Shell koofd- kantoor in Amster dam-Noord werd achtergelaten. La ter bleek dat de koffer slechts wat kleding bevatte en vermoedelijk door een dief na de diefstal was ach tergelaten. Tot den gebruikt en eventueel een kaart waarop het electrocardio gram is weergegeven. „permanente" gegevens behoren naam, adres, etc. de patient en zijn huisarts, ge neesmiddelen waarvoor hij lergisch is of overgevoelig, en ziekten waaraan hij eventueel lijdt (suikerziekte, epileps: hemofilie). Er is ook een hokje waarin de bloedgroep kan - den ingevuld, maar nodig is dat niet. Er wordt nog gedokterd aa; stralingskaart omdat het een arts die röntgenfoto' 'f laten maken of bestraling wil toepassen belangrijk is om te - weten in welke mate de patient i al aan röntgenstralen blootge- steld is geweest. nMeestal wordt voor alle zekerheid de bloedgroep toch opnieuw be- paald. Veel artsen twijfelen aan j| de betrouwbaarheid van een eerdere vaststelling van de bloedgroep, tenzij dat door een jl laboratorium van het Rode I, Kruis is gebeurd. Een onhe il trouwbare bloedgroep op de kaart is gevaarlijker dan hele maal niets. De medische informatiekaart kost een gulden. Ook voor mensen die Panov ziek JIOSKOU (Rtrl De joods-Rus. 44 sische danser Valery Panov is gister in Leningrad ziek gewor- t. den, waardoor hij wellicht niet ,k voor zondag naar Israël zal C kunnen vertrekken. Panov d e vrijdag met zijn niet-Joodse v vrouw Galina de Sovjet-Unie zou verlaten, wil in eik geval wel de uitreisvergunningen op- halen die de Sovjet-autoriteiten hebben toegezegd. DEN HAAG Nederland moet zelf beslissen over de bezui nigingen die het op zijn defensie wil. „Er zijn politici die hun oordeel volledig willen laten afhangen van het oordeel van de NAVO. Dat kan natuurlijk nooit", aldus drs. E. van Thijn, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer. Hij zei dit gisteren in een uitzending van AVRO's radiojournaal. Volgens de socialist zal men de van de scholen zouden verdub defensie-inspanning moeten af- velen?" wegen tegen de andere over- Het lidmaatschap van dc NAVO heidstaken. „Wie zou het accep- verplicht tot een redelijke de- teren als we terwille oplopende defensie-inspanning een aantal ziekenhuizen zouden sluiten, de woningbouw zouden halveren en de klasse-omvang fensie-inspanning. De NAVO kan deze redelijkheid slechts af wegen tegen de defemie-inspan- ning van andere lidstaten, aldus drs. Van Thijn. De redelijkheid in het licht van andere over heidstaken is echter een zaak die ook dat aan de NAVO willen kan worden beoordeeld. „Zij* die ook dat aan de ANVÓ willen overlaten, verkwanselen in feite de Nederlandse souvereiniteit." Volgens Van Thijn kan men niet zeggen dat de defensienota met zijn zwaarder accent op de in vesteringen de defensie ontta kelt, zoals in een felle onheuse campagne tegen de plannen ge beurt, wel kan men twisten over de keuze van de investerings plannen. „Zo zullen wij van onze kant vraagtekens plaatsen achter de vervanging van de „Starfighter", aldus Van Thijn. Het Tweede Kamerlid Verbrugh (GPV), wil minister Vredeling van Defensie zo gauw mogelijk interpelleren over de bezuini gingsmaatregelen in de Defen sie. Wij kunnen niet langer wachten op de defensienota, die misschien pas komt als de Ka mer met zomervakantie is, zei Verbrugh. Hij vond dat de Tweede Kamer ruim voor de zomervakantie precies moet we ten wat de uitgangspunten voot het defensiebeleid van dit kabi net zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een kruising tussen de Consumentenbond en de ANWB. Dat wil de vereniging „Eigen huis" zijn, die dezer dagen is opgericht: een consumentenorganisatie en tevens service-organisatie voor mensen die een eigen huis hebben of willen hebben. De vereniging wil (toekomstige) bezitters van een eigen huis voorlichten en begeleiden met betrekicing tot het verkrijgen, bezitten, onderhouden en beheren van een huis. het begrijpen van planologische plannen". De vereniging zal bouwkundige en juridische adviezen geven, ad viezen over interieur en over tuinaanleg, zal proberen de zeg genschap van leden bij opzet en verwerkelijking van bouwplan nen te vergroten en zal zo nodig als pressiegroep optreden. Het idee voor „Eigen Huis" is ontstaan binnen het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, maar is verder een zelfstandige ver eniging. Zij wil, als de organisa tie loopt, regionale en plaatselij ke afdelingen stichten, die open staan voor iedereen. Men mikt voorlopig op 30 tot 40.000 leden (lidmaatschap kost 18 gulden per jaar), hoewel de groep waar de vereniging zich op richt zeker 2 miljoen Nederlan ders telt. De vereniging werd geboren ui» een vaak gevoelde onmacht te genover gemeenten, projectont wikkelaars, banken enzovoorts. Daarom wil zij, volgens voorzit ter ir. G. Westbroek, „leren de kleine lettertjes te lezen en op leiden tot zeggenschap en tot De vereniging gaat een maande lijkse nieuwsbrief uitgeven. Da leden zullen kunnen profiteren van goedkope goederen en even tueel aantrekkelijke financie ringsmogelijkheden terwijl „El- gen Huis" ook met bij voor beeld aannemers- en schilders bedrijven onderhoudsdiensten wil opzetten. Voorts wil de ver eniging ook cursussen gaan or- ganiseren, waarbij de zelfwerk- zaamheid voorop staat (metse len, tegelzetten en dergelijke) en een cursus woningfinanclo- ring. In de toekomst komt er mogelijk een eigen wetenschap pelijk bureau. De vereniging „Eigen Huis" is gevestigd in Amersfoort, Kromme Gracht 28, telefoon 03490-34224. Tbr na brand stichting bij De Gooyer ZWOLLE - Een van de verdach ten van de brandstichting in de boerderij van Rijk de Gooijer, de 26-jarige straatmaker B. K. uit Giethoorn, is door de meer voudige kamer van de Zwolse rechtbank wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Wel acht te de rechtbank bewezen dat zijn medeverdachte, de 24-jarige HM. uit Giethoorn de brand op zettelijk heeft veroorzaakt waardoor grote schade Is toege bracht aan het gezin De Gooij er, dat zich ternauwernood in veiligheid kon stellen. Volgens het psychiatrisch rapport zou M. echter op het moment van het misdrijf aan een zieke lijke geestelijke storing geleden hebben. M. is dientengevolge ontslagen van verdere rechts vervolging. Wel zal hij geduren de één jaar verpleegd moeten worden in een psychiatrische kliniek in Deventer in tevens is hij door de rechtbank onbeperkt ter beschikking van de regering gesteld. NIJKF.RK (ANP) De politie van Nijkerk heeft na een tip de man kunnen aanhouden, die in dc afgelopen weken op verschillende plaat sen in het land afsluiters van bovengrondse regelstatlons van de Gas unie heeft dichtgedraaid. Het Is een „geestelijk zeer zwak begaaf de", die lange tijd In een psychiatrische inrichting is verpleegd en op proefverlof was. De 17-jarige jongen, houtbewerker van beroep, had een zeer grote kennis van de technische kant van het gastransport. Over het motief van de gestoorde is de politie nog niets te weten kun nen komen. Zijn daden hebben geen schade berokkend, maar zouden op den duur wel gevaarlijk kunnen zijn. Volgens kapitein A. van den Bost hoofd van de recherche van het di strict Apeldoorn van de Rijkspolitie, begon het dichtdraaien van da afsluiters eind vorige maand. Aanvankelijk werd aan sabotage ge dacht door bijvoorbeeld Arabische terreurorganisaties, maar door de grote mate van kennis en vakkundigheid die bij het afsluiten aan de dag traden, dacht men later aan het werk van een employé van de Gasunie. Bij het binnendringen van de met hekwerken omgeven gas- iocaties trof de politie geen sporen aan. Bovendien Ring het afsluiten zeer deskundig in zijn werk. „Het moest iemand zijn die de situntio zeer goed kent of over een sleutel beschikt", aldus kapitein Van den Bos, die de leiding van het onderzoek had, dat In samenwerking met de rijkspolitie van Nijkerk werd uitgevoerd. Door het beveiligingssysteem hebben de activiteiten van de Jongen „die alles wilde weten" geen overlast voor het publiek veroorzaakt Hij opereerde in Zoeterwoude, in Nijkerkerveen, bij Vleuten en ifl Leusden, waar hij steeds onopgemerkt bleef bij het binnenklimmen en ongestoord zijn drang naar meer kenni|kon uitbreiden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11