„LICHT STAAT OP GROEN" VOOR BELEIDSPLAN BETAALD VOETBAL Spelersberaad over tegenvallende verdiensten Shirtreclame bijna halszaak voor bestuur Wageningen koopt niet Ajax en Knobel financieel eens Kritiek WCS op KNVB: „betaald" amateurvoetbal bedreigt eerste divisie asmoÊÊmm UTRECHT Financiële perike len dreigen de voorbereiding van het Nederlands elftal op het eind- toernooi om. het wereldkampioen schap opnieuw te verstoren. Toen na afloop van de laatste oefen wedstrijd tegen Roemenië, de balans werd opgemaakt, bleel) dat In West-Duitsland voor do spelers volgens de enkele maan den geleden overeengekomen verdeelsleutel aanzienlijk minder te verdienen zal zijn dan aanvan kelijk werd aangenomen. De voornaamste oorzaak daarvan is, dat de KNVB uit de wk-opbreng- sten en tijdens de kwalificatie- wedstijden ontstaan tekort van 620.000 gulden wil wegwerken, al vorens de geselecteerden aan bod komen. Vrijdagavond kregen de spelers van Ton Zwikstra, de financiële deskundige van het wk-bestuur, te horen dat er bij plaatsing voor1 de tweede finaleronde niet meer dan ongeveer zevenduizend gulden bruto is te verwachten, terwijl het hele toernooi maximaal 25.000 gul den kan opleveren. Voor dat laatste bedrag moet Oranje dan echter wel wereldkampioen worden. De spelers toonden zich bijzonder onte vreden over de voorgestelde regeling. Zo ontevreden zelfs, dat sommigen dreigden zich terug te trekken. Zaterdag, tijdens de algemene verga dering van de sectie betaald voetbal in Utrecht, besloten de clubs die spelers aan het Nederlandse elftal leveren, een aanzienlijk deel van hun Inkom sten ter beschikking van hun uitverko ren werknemers te stellen. „Omdat", aldus PSV-manager Ben van Gelder, ,,Wij als clubs de vergoeding te gering vinden als beloning voor de inspannin gen voor en tijdens het wereldkam pioenschap." De clubs zullen nu genoegen nemen met dertig procent van het hun en de spelers toekomende deel van de netto- opbengst in plaats van de aanvanke lijk overeengekomen vijfenveertig procent. Van Gelder: „Wij hebben voorts aan de KNVB gevraagd af te zien van het percentage (2 procent red.) dat deze organisatie volgens de gemaakte afspraak zou ontvagen. De oefenwedstrijden hebben tegenvallende recettes opgeleverd. Meer nog zijn de inkomsten uit reclame achtergebleven bij de verwachtingen." Vandaag en morgen zullen de spelers zich over d nieuwe aanbieding bera den. Hun adviseur Karei Janssen, de secretaris-penningmeester van de Ver eniging van Contract Spelers, daar over: „Ook het nieuwe voorstel is niet be paald enthousiast ontvangen. Zeventig procent lijkt heel wat, maar het is niet bij benadering te zeggen over welk be drag dat percentage kan worden bere kend. Er is een sterke afroming van de totale opbrengst, omdat de vorige te korten moeten worden gedekt. Een be hoorlijk restant lijkt er daarom niet in te zitten. De KNVB heeft vorig jaar de premie voor kwalificatie niet gehaald uit de opbrengsten van de kwalificatie wedstrijden. Bovendien is uit het be drijfsleven toen minder gekomen dan was gehoopt". „Aan het voor plaatsing voor eindtoer- nooi toegezegde bedrag is vrijwel nie mand toegekomen. Ook al omdat de spoeling erg dun werd doordat een groot aantal spelers moest worden in gezet. Het voornaamste bezwaar van de geselecteerden is, dat zij in feite twee keer moeten spelen voor één pre mie. Want van het gld, dat voor hen in Duitsland eigenlijk ter beschikking zou moeten komen, wordt eerst een deel afgehaald om de premies van vorig jaar te kunnen uitbetalen. En die had den al lang betaald moeten zijn." Orde op zaken Supervisor Michels liet er zaterdag, voor hij naar Barcelona vertrok om zijn club te coachen tijdens de beker wedstrijd tegen Espagnol, geen twijfel over bestaan, dat de zaken voor het vertrek naar Hiltrup moeten zijn gere geld. „Er moet duidelijk orde op za ken worden gesteld", aldus Michels. „Van mijn kant geef ik alles om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken, dan verwacht ik dat de andere partij dat ook doet." Michels liet, tijdens een interview met het tv-programma „Studio Sport", zelfs doorschemeren dat hij misschien niet naar Duitsland meegaat als niet tijdig een bevredigende regeling zal zijn gevonden. UTRECHT Na invoering van de lotto In het najaar kan het betaalde voetbal niet meer, zonder meer rekenen op een uitkering van 3,8 miljoen gul den uit de toto. De overheid wil dan financieren aan de hand van taakstellende begro tingen van de clubs. Vooruitlo pende op deze ontwikkeling heeft het sectie-bestuur betaald voetbal KNVB op zijn algeme ne jaarvergadering een con cept-beleidsplan geïntrodu ceerd. De discussies over dit „kabinetsprogramma" een term van voorzitter mr. Jac ques Hogewoning waren de proloog voor een afbakening van een duidelijke opstelling in de zich verder evoluerende contacten met de overheid en de belangenorganisaties. De verschillende sprekers van de betaalde verenigingen hadden aan bijna twee uur voldoende om met algemene instemming het licht op groen tes zetten voor het zwaar opgenomen be leidsplan, dat zoals van te voren was aangekondigd zelfs het heengaan van het sec tie-bestuur tot gevolg had kun nen hebben als er teveel be zwaren waren aangevoerd. Wat behelst het beleidsplan, óf duidelijker is, het kabinetspro gramma? Teneinde de steeds groter wordende financieel-eco- nomische problemen van het Mr. Jacques Hogewoning. betaalde voetbal het hoofd te bieden wil het sectiebestuur doorzichtig handelen bevorde ren door een planning in drie fasen: direct, op korte termijn (twee tot drie jaar) en op lan ge termijn (drie tot zes jaar). In de beleidsnota (met als hard gegeven: een minimum aantaJ clubs van 36, verdeeld over twee divisies) wordt de meeste aandacht besteed aan het pakket voorstellen op korte termijn. Zo wordt onder het hoofdstuk Financiën gesproken over de behoefte aan een door CRM, KNVB, FBO, WCS en WON in te stellen Egalisatie fonds, dat zal bijspringen als de club door tegenvallers (blessures?) de minimaal be grote recettes niet haalt. De sectie betaald voetbal stelt als voorwaarde hiervoor het instel len van verplichte model-be grotingen voor de clubs. Ver der ligt het op korte termijn in de bedoeling een promotie- en degradatieregeling tussen het prof- en het amateurvoetbal in te voeren, waarbij de restrictie is gemaakt, dat de amateur kampioen alleen „promo veert" indien er oj) langere termijn een economisch per spectief is. De maximering van het aantal contractspelers is een ander belangwekkend punt in het beleidsplan. De clubs, die aanspraak maakt op steun uit de opbrengst van de sporttoto/lotto, zal in de ere-di- visie slechts maximaal 24 spe lers In dienst mogen hebben en in de eerste divisie zelfs maar Ton Zwikstra, financieel expert van het wk-best uur, kon de spelers niet meer dan vijfentwintig TON VAN DALEN mille maximaal garanderen. Maar dan moet Oranje wel wereldkampioen worden. toonbaar wanbeleid kan inge grepen worden in het belang van de collectiviteit". Hoge woning: ,,Ja". De vertegenwoordiger van Fcyenoord had vrede met dit antwoord. Twente-voorziftter J. Masman tweede kamerlid voor de Partij van de Arbeid benadrukte de zijns In ziens ontoereikendheid van de nota als verzoek tot subsi- die-beleid van de overheid. Zijn bezwaar concentreerde zidh op twee hoofdpunten. A. de sociaal-economische recht vaardiging ontbreekt in het plan en B. de zeggenschaps verhoudingen zijn niet gere geld. Bovendien, voegde Twen tenaar Masman eraan toe, is het een stuk alleen van de werkgevers. Andere belangen organisaties hebben in elk ge val onvoldoende inspraak ge had. „Dat is voor de overheid een zwaarwichtige kwestie". In het antwoord van mr. Hoge woning kwam weinig gevoelig heid voor deze argumenten aan het licht. De vergadering nam er genoegen mee. Een verzoek van Feyenoord om voor een deelnemende club aan een Europese competitie een maximaal aantal contract- spelers van 26 toe te staan kreeg de volle instemming van het bestuur. HANS DE BRUYN Het sectiebestuur betaald voet bal ziet slechts kans dit be leidsplan te realiseren indien de overheid (rijk en gemeente) hun medewerking verlenen. Daarbij wordt gedacht aan: 1. Een jaarlijkse bijdrage van tenminste vijf miljoen gulden (geïndexeerd) uit de sportto to/lotto, 2. Afschaffing vso vermakelijkheidsbelasting en 3. Subsidiëring van het betaald voetbal tot een bedrag gelijk aan het „hoge" BTW-tarief. Waarde-oordeel Voorzitter mr. Jacques Hoge woning stelde In zijn openings woord nadrukkelijk dat dit be leidsplan niet tot op de letter afgewogen moest worden. „Waar het ons om gaat is een waarde-oordeel. Kleine, even tueel wenselijke wijzigingen kunnen altijd worden aange bracht". Gezien tegen deze achtergrond deed Feyenoord-voorzitter Leo van Zandvliet een poging meer duidelijkheid te krijgen over het „harde gegeven" van mini maal 36 betaalde clubs. „De natuurlijke drang tot zelfbe houd is een drijfveer tot econo- misoh handelen", stelde de heer Van Zandvliet. „Dat mis ik in dit beleidsplan". Mr. Jac ques Hogewoning nam dit be zwaar weg door duidelijk te stellen dat bij de vaststelling van het aantal van 36 niet uit gegaan was van de huidige structuur. „Het aantal van 36 is'een gegeven. Wij, het sectie bestuur, vullen de namen in". Van Zandvliet: „Dus bij aan- Leo van Zandvliet. (Van onze sportredactie) UTRECHT De rustig begonnen vergadering van de sectie betaald voetbal dreigde bij de behandeling van het eerder uitgestelde punt over Shirtreclame uit de hand te lopen. Aanvankelijk ontraadde mr. Jacques Hogewoning de vergadering de in voering van deze regeling. „De sectie betaald voetbal krijgt er moeite mee in het kader van de onderhandelingen met de overheid en de NOS." Mr. Tripels benadrukte verder de juridische bezwaren. Toch hield FC Den Haag-manager Eddie Hartmann voet bij stuk en verzocht om stemming. Een stemming, die een kans van slagen leek te hebben, omdat uit een voor-onderzoek van de FBO was gebleken dat de meeste clubs voor waren. „Voor de bezwaren van het sectiebestuur is mijn club ondertussen niet gevoelig meer. We hebben dit onderwerp nu al vier jaar ach- ter elkaar aangesneden", stelde Hartmann. „Ook de juridische bedenkingen zie ik niet. De clubs uit Oostenrijk en België hebben er een oplossing voor kunnen vinden." Voor dat het voorstel over shirtreclame in stem ming kon worden gebracht wilde Twentes voorzitter Masman eerst meer duidelijk heid. Hij vroeg het bestuur of het advies tot ontraden soms het karakter van onaan vaardbaar kon krijgen. Tot verbijstering van alle aanwezigen maakte het sectie-be stuur na een schorsing van drie minuten een harde kwestie van dit voorstel. Mr. Ho gewoning: „Wij achten shirtreclame onaan vaardbaar, omdat ons beleidsplan er ge weld mee aangedaan wordt." De verwar ring vierde op dat moment hoogtij. Zo'n cru standpunt was niet voorzien. De verga dering vroeg om een schorsing voor be raad. De tien daarvoor uitgetrokken minu ten kon weinig duidelijkheid scheppen. De vertegenwoordigers van de in hoofdzaak kleinere clubs waren tè verrast. Ondanks het positief uitgevallen voor-onderzoek van de FBO. waarbij was komen vast te staan dat Feyenoord, Ajax en PSV tegenstem mers zouden zijn trok FC Den Haag het voorstel terug onder druk van stellingname van het sectiebestuur. Gelukkig onverwacht zei de vergadering, anders had het toch aJ met zoveel problemen kampende Nederlands elftal misschien in West-Duitsland ook nog zonder bestuur betaald voetbal moeten ope- (Van onze sport redactie) WAGENINGEN - Te midden van de feest vreugde in Wageningen wilde de succesvolle trainer Frans Korbach iets over de naaste toe komst kwijt: „Wage ningen zal niet veel kunnen doen om zich voor de komende com petitie te versterken". „Direct geld is er niet. In direct wel, want wij gaan zonder enige twijfel een fi nancieel aantrekkelijk sei zoen tegemoet. Er waren vandaag 12.500 toeschou wers (maximum capaciteit) en die zullen er straks ze ker komen als clubs als Ajax en Feyenoord op be- zoek komen. Ook voor de andere wed strijden verwacht ik een grote toeloop, want per slot van rekening zijn de Wage- ningse liefhebbers slechts voetbal in tweede en eerste divisie gewend". Indirect komt er door de hogere recettes dus geld vrij. Het is alleen de vraag, of het bestuur de beschik baar komende extra gelden reeds bij voorbaat zal wil len besteden. In het spelers bestand zal overigens niet veel veranderen. Naar alle waarschijnlijkheid komt er geld vrij door de verkoop van Gerdo Hazelhekke aan De Graafschap, ofschoon de club totnutoe nog geen contact met Wageningen heeft opgenomen. Wie voor Hazelhekke in de plaats komt Is nog niet bekend". Frans Korbach is er overi gens zeker van, dat Wage ningen in de eredivisie zeer sterk partij zal geven. De ploeg moet het voorname lijk van krachtvoetbal heb ben. De voortreffelijke con ditie van de spelers is aan getoond in de boeiende na- competitie. In drie wedstrij den slaagde Wageningen er in de laatste minuten In, een gelijkspel of een over winning te behalen. Kor bach: „Een wedstrijd duurt bij ons 2 x 45 minuten. Hoe dat bij anderen is, weet ik niet, maar bij ons wel. Daarom was het mogelijk enige malen juist in die laatste minuten toe te slaan. Ook in de eredivisie zal Wageningen steeds ge durende de gehele wedstrijd attent zijn". Zie voor verslag van Wage ningen binnenpagina Sport- tribune. ■QBHtt AMSTERDAM Ajax en Knobel, de voormalige trainer van de Amsterdamse club, hebben vrede gesloten. De raadslieden van beide partijen hebben overeenstemming bereikt over de wijze van beëindiging van het dienstverband van de trainer en er is tervens een financiële regeling getrof fen die beide partijen bevredigt. De raadslieden weigerden mede te delen hoe deze regeling was, maar wel werd eraan toegevoegd dat ,,de goede verstandhouding was hersteld". George Knobel werd in deze zaak bijgestaan door het regio nale bureau van het NVV, de belangen van Ajax werden behartigd door mr. Anita Leeser. Kort geding tegen NSF DEN HAAG De Centrale van Beroepsmensen In de Sport, de N.C.B.S., die in zich verenigt de betaalde voctbnl- Iers, de oefenmeosters, de be- roepsplkcurs en de beroeps- wielrenners, gaat een kort ge ding aanspannen tegen de Ne derlandse Sport Federatie ten einde lid te worden vun deze organisatie. De N.S.F. heeft onlangs voor de vierde manl een aanvrage van de N.C.B.S. om lid te mogen worden, afge wezen Ook in eredivisie periodekampioenen UTRECHT - Ook In do eredi visie zal na het volgende sei zoen een na-competitie komen van vier periodekampioenen. De winnaar ervan zal de twee de club zijn, d!e do K.N.V.B inschrijft voor het UEFA-cup toernooi. Nummer twee van de eind rangschikking van de eredivi sie plaatst zich direct voor dit toernooi. 'Hoe wij de periode Indelen, Is nog niet geheel ze ker', vertelde Jan Huybregts, secretaris van het betaalde voetbal. 'Ik moet het plan nog nader uitwerken. Wel staat vast dat we ook volgend sei zoen met slechts twee clubs in het UEFA-cup toernooi verte genwoordigd zullen zijn'. ZEIST De Vereniging van Nederlandse Beroepsvoetbal lers (V.V.C.S) heeft tijdens de algemene jaarvergadering van zaterdag in Zeist de nota .scholing en vorming van be roepsvoetballers" ter tajel ge bracht, die is samengesteld in samenwerking met twee socio logen van het wetenschappelijk instituut van het N.V.V. zich veertien d vijftien spelers opgegeven, die kennis zullen nemen van alle problemen rondom de sociale begeleiding tijdens en na de sportcarrière. De WCS zal om het con- tact met de leden te bevorde ren overgaan tot het instel- Slecht len van districtsraden. Daartoe werden als lid aan het nieuwe bestuur toegevoegd Jos Dijk stra (Roda JC), Arend Steu nenberg Heraclesen Peter Eimers (FC Groningen). In zijn openingswoord bekriti seerde voorzitter Roel Wiers- ma de Koninklijke Nederland se Voetbalbond. Twee zaken in het bijzonder liggen bij de V.V.C.S. slecht, allereerst de afwijzing van het voorstel om tussen betaald voetbal en ama1 teurs een klasse van on- afhankelijken in te stellen. De V.V.C.S. acht de concurren tiepositie van de clubs uit de eerste divisie door de zuig kracht van het ..betaalde" amateurvoetbal ernstig be dreigd. Een tweede punt is de weigering van het betaalde voetbal om bij Instelling van hoger beroep een straf op te schorten, en dit nog wel nadat het sectiebestuur betaald voet bal het hiertoe strekkende voorstel van de V.V.C.S. had overgenomen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9