Gouden Zweep was voor Jojo juiste beloning Kabakank Q TELEFOON BRACHT PIET SCHOONHEIM OP DE HOOGTE... ACHTERVOLGING NICO RINKEL WERD BELOOND EDDY MERCKX MET ZEGE SN „DRIESTERREN-RONDE" e OP GELIJKE HOOGTE C0PPI Doeltreffend doelsparen voor de kinderen- met het Automatisch Spaarplan van de Rabobank. (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN - Verkleumd tot op de ootten na bijna 180 kilometer over glibberige, Friese wegen, stond de verrassende winnaar van de Ronde van Friesland, Nico Rinkel, aan de finish. De 20-jarige Aalsmeerder had zijn beloning gekregen voor de veel eerder op de dag onder nomen achtervolging op twee renners, die al voor Bols. ward, toen er nog geen veertig kilometer was gekoerst waren weggesprongen. Nico Rinkel zocht aansluiting en na hem zouden vrij snel nog elf renners de ernst van de zaak onder ogen zien. Nadat een derde deel van de af stand was afgelegd, was de Ronde van Friesland beslist. De kopgroep zou zich ruim honderd klloiheter lang niet meer laten terugpakken. Alleen bleven er tien renners over. Tien renners reden tenslotte de Friese hoofdstad binnen van wie met name Jans Vlot zich bijzonder ijverig toon de. Maar hij kwam niet weg uit de meute, die sterk werd beheerst door het kwartet CabaMerorenners, Hans van Leeuwen, Tinus de Lange, Sjaak Schuitemaker en Gerrie BrokeHman. Terwijl zij in de eindsprint nauwlettend de rappe sprinter Rhett van Tricht in de gaten hield, snelde Nico Rinkel naar de zege in de vijftiende Friese klassie- ker. De vijftiende en laatste? De organisatoren zien de toekomst niet al te optimistisch meer in. Slechts 76 ren ners meldden zich zaterdagmorgen voor de start in Leeu warden, en daarbij ontbraken toch wel een handjevol topamateurs. Dominicus Lolkema en Nico Hendriks (Heemskerk) waagden zich al voor Bolsward aan eer tempoverhoging. Slechts twaalf renners volgden hun voorbeeld. Plensbuien en vervaarlijk glimmende klinkerwegen rem den de kopgroep niet af. al werd de jeugdige Tinus de Lange er ha een val wel de dupe van. Maar de vechter uit Marienberg zette moedig door. Als gastrerener van Caballero zou hij daarvoor worden beloond. Ploegleider Frans van den Ende wachtte hem met een contract op aan de finish. "Hij heeft het schitterend gedaan in zijn derde klassieker. Meer mocht ik van deze onervaren ren ner niet vragen", aldus Van den Ende, die gebrek aan routine ook als belangrijkste oorzaak noemde, dat geen van zijn vier renners de Ronde van Friesland op zijn naam schreef. Zij hadden teveel arbeid verricht, toen de eindstreep in zicht kwam. De wiinnaar leek of Jans Vlot of de rappe Rhett van Tricht te zullen worden.... het werd Nico Rinkel. Grote damzege op België LUIK Het voornamelijk uit jeugdspelers bestaande Neder landse damteam heeft gisteren ln Luik een sprekende overwin ning behaald (164) in de 21e Interlandwedstrijd tegen België. De jonge Nederlandse ploeg had binnen vier uur al de elf punten veroverd, die de zestiende over winning uit de reeks garandeer den. Voor België kwam allee oud-kampioen Oscar Verpoö tot winst. De uitslag (Belgische spelers eerst noemd(: Verpoest—Van Westerli r 20, KlelnmaanS. de Jong 0~i Slaby—Prinsen 1—1, Van B. *'i Clerc 02, GregolreJansei Demesmaecker—Van den Bor ClaessensCapelle 11, W Van Harten 0--2, Van Dormael— Waal 02, DegueeVan de Wal 0- Amateurbokser overleden MEDELLIN De Colombiaanse amateurbokser Oscar de Jesus Echavarria is zaterdag in Me delijn (Colombia) overleden aan dat hij zes dagen tevoren hl* opgelopen ln een partij in h! lichtgewicht waarin hij na ee stoot bewusteloos moest worde IIHIilHIIIIIIIIII lilllUT"—BI (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Met zijn zweep hoog in de lucht mocht Jan van Dooyeweerd, nadat hij Nederlands beste draver van het ogenblik, Jojo Buitenzorg, in de kilometertijd van 1.19.0 over de eindstreep had gebracht, zijn ererondje rijden. Daarna moest hij de zweep af staan. Het was immers een gouden zweep, die voor de volgepakte Duindigttribune door prins Bernhard was uitgereikt. Een kopie van deze zweep mag voor één jaar in ieder geval in de prijzenkast van eigenaar of pikeur worden bijgezet. Duindigt heeft genoten van een prachtige koers. Na de start ging als verwacht Kaper W met Giel van der Togt snel aan de leiding. Kaper W roffelde een hoog tempo onder zijn snelle be nen vandaan. Maar met nog één ronde voor de boeg was het duidelijk dat de twee Buiten zorg-favorieten Jojo en Henri een zeer belangrijke rol in deze Gouden Zweep zouden gaan spe len. In de laatste bocht gebeur de dat. Kaper W kon zijn koppo sitie nog steeds behouden, maar was enkele honderden meters voor de eindstreep ,,leeg". Het slotgevecht ging toen tussen Jojo en Henri. Jojo was duide lijk de sterkste en versloeg Hen ri royaal. Kaper W moest de derde plaats aan Kapitein Scotch laten, die na een foute start enorm was teruggekomen en misschien wel het snelste heeft gelopen van allemaal. Met de deken, verleden week met de 25 duizend Mark gewonnen in Gelsenkirchen, mocht Jojo zijn ererondje maken. Jan van Dooyeweerd na de strijd: .Alles is geheel naar wens gegaan met Jojo. Ik ben steeds in een goede positie met het paard geweest. Bang ben ik wel voor Henri ge weest, maar ik wist na een vol le ronde dat het gebakken zat. In een koers kan echter alles gebeuren, dus kon de stemming er pas in komen toen ik over de finish kwam. Dit is een enorm iets om als pikeur de Gouden Zweep te winnen." Leo Schoonhoven, de rijder van Kapitein Scotch, was minder gelukkig. Zijn paard sprong bij de start, omdat hij in een vak met elf paarden te snel moest draaien. „Ze moesten zoveel slechte paar den aan de start kunnen weren. Ik had met Kapitein verder kunnen komen als ik een nor male start had gehad. Er was geen wegkomen aan met het paard. Niettemin ben ik achter af met deze derde plaats tevre den. Ik klopte immers Kaper W voor de derde plaats en dat is toch een hele beste. Buiten de Gouden Zweep waren er nog twee zeer belangrijke evenementen op Duindigt. Ama teurrijders uit acht verschillen de landen kwamen aan de start in de Grote Prijs der Amateurs, meetellend voor het Europees kampioenschap der amateurrij ders met een eerste prijs van ruim elfduizend gulden. Het bes te paard, Gerabhor, zegevierde zeer bekwaam in handen van de Franse kampioen Patrick Bian- cone. Het paard was op papier een tweedeklasser maar toonde tot de elite van de rensport te behoren. Het Duitse paard Ma- nescu kwam op de tweede plaats voor Hopeful Future S die het onder de belasting van de maar liefst 74% krilo van Luis Urbano (Spanje) erg zwaar had. ROME De 57ste Ronde van Italië, die zaterdag voor de vijf de keer zij het ditmaal met uiterst gering verschil in het voordeel van Eddy Merckx werd beslist, was een drie-sterren- gebeurtenis". In twee opzichten zelfs, een Giro, die zo spannend was en het publiek zo meesleepte, is er sinds jaren niet meer geweest en zal waarschijnlijk de eerstkomende jaren ook niet worden gereden. Eenmalig was ook de constellatie van de drie sterrijders: een Merckx, die fysiek en psychisch „aangeslagen" scheen, een „woedende Fuente", die lange tijd voorbestemd scheen om te gaan winnen en een tot dusverre bijna geheel on bekende jonge Italiaan Baronchelll die met onverwacht elan en verbazingwekkende bravour het spel meespeelde en met een achterstand van slechts twaalf seconden tweede achter Merckx werd. Eddy Merckx heeft het grootste gedeelte van de Giro niet als aanvaller, maar als verdediger geraden. Van de superman van voorgaande jaren die vanaf de eerste dag een dominerende rol speelde, was geen sprake meer. Merckx vond pas zijn zelfver trouwen terug bij de tijdrit, die halverwege de drieweekse tocht werd gehouden. Achteraf zeggen velen, dat hij daar in feite de ronde heeft gewonnen. Met deze prestatie heeft hij zich op gelij ke hoogte gesteld met een der groten uit het verleden: Alfredo Binda en Fausto Coppi, die eveneens vijfmaal de Giro op hun naam brachten. In de laatste etappe naar Milaan heeft Fuente nog driemaal een aanval gedaan. Maar Merckx beheerste de zaken weer als vanouds. Hij gaf niemand de kans om weg te blijven, zodat uit eindelijk ihet hele veld compact op de Vigorelli-baan opstormde, waar Basso de sprint won. Drie seconden Raymond Poulldor is door zijn zege in de achtste etappe van de Dauphine Liberé een tijdrit over 34 kilometer, op drie secon den van leider Alain Santy gekomen. Ondanks zijn overwinning was de 38-jarige Gan Mercierrenner na afloop niet tevreden, want hij had verwacht, dat hij in de race tegen de klok voldoende afstand van zijn concurrent kon nemen om op de laatste dag in het leiderstricot te kunnen star ten. Nu kwam „Poupou" net iets tekort, omdat Santy eveneens een fcerke rijdrit reed. Zaterdag was de eerste plaats van Santy ook al in gevaar geweest. Toen Poulidor demarreerde en de ge hele concurrentie meetrok, bleef Santy achter in het peloton. Het was vooral Luis Ocana. die het tempo in de kopgroep op voerde. In de eindsprint ging de zege naar de Fransman Jose Catieau, die de Spanjaarden Perurena en Lasa achter zich liet. Tweede triomf De Ronde van Engeland voor amateurs heeft een overwinning opgeleverd voor Roy Schuuiten. De 23-jarige renner uit Zand- voort behaalde met deze zege zijn tweede grote triomf van dit jaar, want eerder won hij Olympia's Ronde van Nederland. Schuiten heeft op de laatste dag van de „Milkrace" zijn krappe voorsprong van zeven seconden op de Pool Ryszard Szurkowski met succes verdedigd. In de Ronde van Oostenrijk voor amateurs is zaterdag bijna een Nederlands succes geboekt. Mathieu Dohmen kwam echter luttele centimeters tekort voor de ritzege. De Oostenrijker Sieg fried Denk was net iets rapper. Na de tweede etappe bezette Dohmen de tweede plaats in het algemeen klassement, maar kon die positie in de derde rit niet verdedigen. Dohmen miste de slag, toen een groep van vijftien renners, onder wie Denk, ontsnapte en in korte tijd een groot gat sloeg. In de Trial Stakes, de kleine ge nerale voor de jaarlijkse vol bloedderby, zorgde Rober Wete- mans met het paard Joris voor een grote verrassing in het veld van slechts zes starters. Fieldmaster met Henk van der Kraats en Monsieur Le Bref met Kevin Davies waren de fa vorieten. Maar Joris kreeg de zege op een presenteerblaadje. Het paard nam de kop en geen van de twee favorieten durfde de hengst aan te vallen. Het tempo was erg laag. In de laat ste meters wilde Henk van der Kraats de sprint inzetten, maar toen bleek Joris door het lage tempo genoeg over te hebben om tenslotte met gering verschil voor Fieldmaster over de eind streep te gaan. Ger de Kroes was de dolgelukkige overwin naar. Duidelijk is wel geworden dat Joris met de derby in zicht steeds beter gaat worden en dat Fieldmaster niet meer de grote favoriet voor de derby is als aan het begin van het rensei- zoen. Over zes weken zullen we het weten. de bank voor iedereen (Van onze sportredactie! WASSENAAR Na de uit reiking van de Gouden Zweep door ZKH Prins Bernhard, gisteren op de Wassenaarse draf en ren baan Duindigt, rende Riek van Dooyeweerd de vrouw van de Nederlandse pikeur vlug naar de tele foon. Aan de andere kant van de lijn de ongeduldige veteraan Piet Schoonheim, eigenaar van de glorieuze winnaar. Een bejaarde Wassenaar der, die vroeger een grote renstal onder de naam De Bloemert heeft gehad. Ruim drie jaar geleden ver kocht hij zijn stal volbloeds aan superslager Ger de Kroes. Zijn draver Jojo Buitenzorg deed hij echter niet weg. Hij was en bleef in training bij Jan van Dooyeweerd. Piet Schoon heim staat bekend op de Wassenaarse baan als een miljonair, maar bovendien als een man die zich niet altijd met iedereen kon ver enigen. Hij is lid geweest van het hoofdbestuur van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport, maar hij heeft de laatste tien jaren weinig van zijn paarden in actie gezien. Het is zelfs de vraag of hij Jojo Buiten zorg ooit weieens „life" heeft zien winnen. Riek van Dooyeweerd met de telefoon nog in de hand: „De eigenaar was erg ge lukkig, ik moet Jan enkele „dikke zoenen" geven." En verder: „Jan is gek op gro te geldprijzen, dat moet ook voor al het harde werken en om je stal goed te laten draaien. Maar in zo'n dra verij om de Gouden Zweep gaat de eer boven alles." Links en rechts moest Riek \van Dooyeweerd de geluk wensen in ontvangst ne men voor haar man die zich in de kleedkamer al weer klaar maakt voor een volgende draverij. Er volg den een paar dikke zoenen van de vrouw van Ome Piet Meinardi, de eigenaar van Henri Buitenzorg: „De jeugd heeft gewonnen meid,, Jojo was de beste en we zijn met de tweede plaats erg tevreden." Riek van Dooyeweerd: „Jan was erg bang voor Henri, het is ook een best paard. Maar toen Jojo als eerste de tribune Prins Bernhard overhandigt de Franse amateurrijder de ereprijs van de Grote prijs der amateurs onder ogen van eigenaar Johan Savelkouls en zijn vrouw. voorbij kwam, wist ik dat het paard zou gaan winnen. Henri Buitenzorg is steeds in zijn buurt gebleven, maar Jojo is enorm goed op het ogenblik." Mevrouw Meinardi tegen mevrouw Van Dooyeweerd: „Ik ge loof dat het publiek zich geen mooiere koers had kunnen indenken." En zo gaat Riek van Dooyeweerd verder: „Als zo'n middag goed van start gaat met een overwinning (Maarten D) ben ik niet meer bang voor zo'n belangrijke drave rij. Jan heeft dan zijn zelf vertrouwen. Zenuwachtig was hij echter niet. Jan heeft nu voor de derde maal deze koers gewonnen en voor de vierde maal als trainer. Dan zit je niet vlug meer in de zenuwen. Vol gende week misschien wel, dan gaan we met Jojo Bui tenzorg naar de Elite-ren nen in Duitsland en wacht de winnaar ruim zestigdui zend gulden. Een week la ter De Grote Prijs der Lage Landen. Een zware en moeilijke tijd voor Jojo en voor de vrouw van pikeur Jan van Dooyeweerd die hopelijk vrolijke telefoonge sprekken met eigenaar Piet Schoonheim mag voeren. De met een he'sehioefvlieg- tulg gearriveerde Prins Bernard was ar.de~s de ge hele middag druk in de weer. Niet alleen reikte hi? de Gouden Zweep voor de twintigste maal uit, ook reikte hij ln de afzadel- plaats van Duindigt de ere prijs uit aan de eigenaar van het paard Gerabher, de heer Johan Savelkous, na zijn overwinning in de Gro te Prijs der amateurs. Na de ren werden alle 10 deelnemers in de Duindigt sociëteit aan de Prins voor gesteld. Het was voor de deelnemers een grote ver rassing dat de Prins zoveel aandacht voor dit gebeuren had. In de laatste vier da gen heeft ZKH drie ereprij zen uitgereikt op Duindigt. Afgelopen woensdag aan de winnaar van de Luchtmacht Prijs Leo Schoonhoven met Kapitein Scotch. Daardoor had de Prins gisteren ook geluk. Buiten de twee grote favorieten Jojo en Henri Buitenzorg vulde hij de „oude bekende" Kapitein Scotch als derde paard voor zijn zes gulden op het trio formulier in. Het leverde 76 op. Ook de Trail-Stakes leverde winst op. De twee gulden winnend op Joris brachten vijftien gulden op. De naam Joris is namelijk de naam van de oudste hond van Prinses Beatrix. De Prins wilde daarom niets weten van de favorie ten rollen van Fieldmaster en Monsieur Le Bref, die hem door de NDR perschef Cees Berg werden aanbevo len. Hij prefereerde Joris, het paard van eigenaar Ger de Kroes, en won... ARTHUR VAN RIJSWIJK! Kinderen zijn kinderen. Ze willen best sparen, maar het komt er haast nooit van. Het Automatisch Spaarplan van de Rabobank kan hier een handje helpen. Iedere maand een afgesproken bedragje, automatisch van uw privérekening naar de spaarrekeningen van uw kinderen. Dan zien ze later zelf hoe dat kapitaaltje is gegroeid. Een goed voorbeeld dat doet volgen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 8