Weekeinde vol straatterreur ARAFAT VERSTERKT INVLOED ONDER PALESTIJNEN Donoughmores door de IRA vrijgelaten £eidóe(2oirai/rit Panov mag naar Israël LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De terreur heeft het afgelopen eekeinde in verschillende plaatsen in Nederland weer hoogtij gevierd. Een onvervalst stukje straatterreur werd gistermorgen in Groningen uitgeoefend door een zestal bewoners, die in hun straat oin nog niet geheel duidelijke redenen van zes woningen alle ruiten en deure intrapten. Ook in de wo ningen zelf werden vernielinge aagericht. Vermoedelijk liggen moeilijkheden tussen twee buurtbewoners ten grondslag aan deze openlijke geweldpleging. In Amsterdam heeft een zestal jongens van 17 tot 19 jaar zater dagnacht na afloop van een „avondje-uit" uit pure baldadig heid een spoor van vernielingen achtergelaten op een uitgebrei de rooftocht voor Amsterdam- Oost en Zuid. Bij het Amstelsta- tion mishandelden xzij nog een voorbijganger die er een kaak- fractuur aan over hield. Twee onbekend gebleven Duitse jongelui hebben zondagochtend vroeg een 50-jarigè jomofiel in zijn woning ..o hardhandig toe getakeld, dat hij met hoofdwon den in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Een 56-jarige nachtwaker uit Rot terdam werd zaterdagnacht op straat neergeslagen en van zijn weekloon beroofd. In Haarlem werd zaterdag een 17-jarige verkoopster van een schodnenwinkel op straat door twee jongens van ongeefer 20 jaar beroofd van een cassette met 2600,- De cassette moest zij naar een bank brengen. Een 97-jarige vrouw in Den Bosch werd zondagmiddag van achter en aangevallen door een onge veer 18-jarige jongeman, die probeerde aangevallen door en ongeveer 18-jarige jongeman, die probeerde haar tsje te ste len. Bij de worsteling kwam de vrouw te vallen en moest met een gebroken heup in een zie kenhuis worden opgenomen. Twee liftende jongens hebben een 38-jarige automobilist uit Barne- veld beroofd van 1600,-. Daar na gingen zij er ook nog met zijn wagen van door. Een 33-jarige Duitser is tijdens het weekeinde na het bezoken van verscheidene bars ebn ca- fé's in Scheveningen en Den Haag beroofd van 750, door twee tijdens zijn kroegentocht opgedane Neerlandse kennissen. In Ermelo heeft de politie twee jongemannen aangehouden, die hebben bekend in de nacht van zaterdag op zondag een 18-jarig meisje te hebben verkracht. Universitair nieuws Aan da Technische Hogeschool in Delft is ir. J.A. Battjes gepro moveerd tot doctor in de techni sche wetenschappen op het pr.sohr.: Computation of set-up, longshore currents, run-up and overtopping due to wind-genera ted waves. Marsdiep met 15-mans fiets bedwongen DEN HELDER Een vijf tien man sterk fietsteam uit de Noordhollandse plaatsen Lutjegast en Grootegast heeft zaterdag het Marsdiep, het water tussen Den Helder en Texel, bedwongen. Op een vijftien-persoons-water- fiets trokken zij de Hel- derse haven uit, om 2*4 uur later op Texel aan te komen. Het was de grote krachtproef voor de over steek Calais-Dover over het Kanaal, die de vijf tien binnenkort willen wa gen. Buiten de haven merkten ze wel dat je een zeestroom befietst en geen klinker weggetje. Ondanks de hoge golven, een mentale inzinking en een onklaar roer arriveerden ze ech ter toch in de haven van Texel. De Grootegasters en Lutje- gastcrs berijden nu al drie jaar hun reuzenfiets. die voor het natte avon tuur met drijvers was uit» gerust. De superfietsers willen met hun tocht over het Kanaal geld bijeen krijgen voor Unicef, dat daarmee pom pen kan slaan in droge gebieden in Afrika. Rellen in Rangoon RANGOON (Rtr) Bij Rangoon zijn donderdag 22 mensen ge dood en meer dan 70, onder wie 13 politiemannen, gewond toen het vuur werd geopend op sta kende arbeiders, zo is gisteren officieel meegedeeld. Een Israëlische soldaat neemt voor het laatst een kijkje bij de Israelis che stellingen op de Golan-hoogvlakte. Dit gebied is bij het bestand tiegewezen aan Syrië. CAIRO-BEIROET (Reuter-DPA) De gematide Palestijnse or ganisaties onder PLOrvoorzitter Jasser Arafat, hebben op de conferentie van de Palestijnse raad in Cairo hun invloed ver sterkt. Ter afsluiting van de achtdaagse conferentie va „parlement" in ballingschap werden zondag een tien punten omvattend „voorlopig werkdocu ment" en een politieke verkla ring goedgekeurd. Daarin staat dat de Palestijnen bereid zijn tot deelneming de conferentie over het midden oosten in Genève als hun zaak daar niet slechts als „vluchte lingenvraagstuk" maar ook als „politieke aangelegenheid" wordt behandeld. De voorzitter van de PLO, Pales tijnse bevrijdingsorganisatie Jasser Arafat, werd opnieuw tbcAVüvïdeü^eï! Hethippe halterjurkje van kreukloos crimplene in een exclusief,kleurrijk bloempatroon. 3ti-u25f 100% bloemetjes katoen. Zonnige kleurtjes en ook andere dessins. 38-1829. gekozen tot voorzitter van het uitvoerend comité. In het programma van tien pun ten worden de bekende Pales tijnse eisen, voortzetting van de strijd tegen Israël en vorming van een democratische staat in Israël bekrachtigd. Tegen deze gematigde lijn verzetten guerril lagroeperingen zoals het volks bevrijdingsfront van George Ha- basj zich. Zij dreigen iedere Pa lestijnse leider die zich ook maar in de buurt van Genève ophoudt, te „liquideren". De aanhangers van een gematig de politieke richting in de Pa lestijnse organisaties hebben ook in het uitvoerend cpmité hun invloed versterkt. In het van acht tot 14 leden uitgebrei de comité werden zondag vijf „onafhankelijken" en slechts een vertegenwoordiger van ex treem-links toegevoegd. Dat is Talal Najl van het „volksfront voor de bevrijding van Palestij- na algemeen commando*' (PFLP-GC) van Achmed Jebril. Deze beweging Was verantwoor delijk voor de commando-over val op de Israëlische nederzet ting Kyriat Sjemona op 11 april die leidde tot de dood van 21 MOSKOU (AP) De balletdan ser Valery Panov heeft van Russische ambtenaren te horen gekregen dat hij en zijn vrouw toestemming hebben om te emi greren naar Israël zo heeft dn danser zaterdag in Moskou meegedeeld De 35-jarige voormalige ster van het Kirov Bellet verklaarde te lefonisch dat de ambtenaren hem hadden verteld dat hij vandaag een uitreisvisum kon afhalen. Gezusters Price eten weer AUTO BOTST TEGEN TRAM ÉÉN DODE Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Bij een botsing tussen een personenauto een tramlijn 11 In Den Haag is de 3ft.jarige mej. C. Boeshard afge lopen zaterdag om het leven ge komen. De bestuurster van de wagen verleende op het kruis punt Monstersestraat—Delftse- laan geen voorrang aan de tram. Zij zelf kwam er met wat kneuzingen af. In Hazerswoude is In de nacht van vrijdag op zaterdag de 34- jarige F. J. Slegert uit Boskoop om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak raakte hij van de weg af en kwam in een sloot terecht. Twee in Den Haag wonende Ma rokkanen zijn gisteren bij een verkeersongeval bij Ridderkerk om het leven gekomen. De wa gen waarin zij zaten raakte na een inhaalmanoeuvre op Rijks weg 16 in een slip, botste tegen de vangrail en sloeg verscheide ne malen over de kop. BH ongelukken in Hellevoetsluis, Heesch, Bergum, Maarssen, Gorredijk, Abt-Delden en Ame- rongen kwamen dit weekeinde nog acht mensen om het leven. Nederlanders in Spaanse cel wegens drugsmokkel MADRID (AP) De Spaanse po litie heeft in het afgelopen weekeinde in totaal vier Neder landers gearresteerd die aan zienlijke hoeveelheden soft drugs de grens probeerden over te smokkelen. In een auto die vanuit Melllla. een Spaanse en clave op de noordkust van Ma rokko, naar Almeria werd ver scheept, werd 180 kg hasj aan getroffen. Cij de auto hoordnn twee Nederlanders, die in de Spaanse havenstad in hechtenis werden genomen. Twee andere Nederlanders, stu denten van 20 en 22 jaar oud, werden eveneens in Almeria aangehouden. Zij hadden 45 kilo hasj bij zich. Van onze correspondent Roger Si mons LONDEN De Zuidierse graaf en gravin van Donoughmore, die gistermorgen omstreeks vier uur in Dublin vrijgelaten wer den door hun ontvoerders, za gen er later op de dag gezond en welvarend uit, toen zij de journalisten te woord stonden, nadat zij schone kleren aange trokken hadden en een bijgeroe pen dokter er niet in geslaagd was nadelige gevolgen te ont dekken van hun ontvoering. „Het is duidelijk", zegt lord Do noughmore (71), tijd gevangenen weest zijn. Vooral mijn bracht geregeld de gezusters Price ter sprake. Onze vier kid nappers en bewakers gaven toe, dat ze ons niet ontvoerd hadden voor een losprijs, maar wel om de overplaatsing van die twee jonge Noordierse uur door zijn ontvoerders zon der veel omhaal van woorden achtergefl aten voor de gesloten ingang van hei Phoenixpark van Dublin. Lord Donoughmore slaagde erin de bewaker van het park, die in ten huisje b'J de ingang woont, te wekken. Nadien riep deze man de politie op, die zich over het weergevon den gravenechtpaar ontfermde. Zes uur later waren lord en lady Donoughmore weer thuis in Knocklofty House bij Clon- mei, waar hun kinderen en kleinkinderen hen opwachtten. ,dat wij al die De gezusters Price werden vrij de IRA ge- dag door hun ouders aange spoord de hongerstaking, die meer dan 205 dagen geduurd had, op te geven. Als beide ge vangenen vroeg of laat naar Ul ster kunnen vertrekken, zullen ze hun doel bereikt hebben, zon der het verfies van hun leven, gevangenen Zaterdag werd, begeleid door IRA-mannen in een angstaanja gend zwart uniform, het stoffe lijk overschot van „IRA-marte- laar" Gaughan, die na zijn hon gerstaking in de gevangenis is overleden, door de straten vr- de Noordlondense gemeente Kü- burn gedragen, waa- veel Teren wonen. Drieduizend mensen kwamen de kist begroeten in de katholieke kerk van Kllburn. Over de lijkstoet en de IRA- mannen ln het zwart zullen In het Lagerhuis boze vragen ge steld worden aan minister Jcn- kns van Binnenlandse Zaken. De moeilijke verwachting DE TEVREDENHEID OVER DE RESULTATEN door het C.D.A. bij Staten- en Raadsverkiezingen geboekt, garandeert nog niet dat de drie christen-democratische partijen nu ook met volle kracht voor uit gaan naar één opstelling bij de eerstvolgende parlementsverkie zingen. Er is zelfs reden om aan te nemen, dat de natuurlijke achterban varr de C.D.A.-partijen mentaal met integratie verder is dan de partij- organen. hoewel dit dan van partij tot partij wel weer enige ver schillen geeft. En binnen de partijen soms ook nog regionaal. A.R.-VOORZITTER DE KONING constateert in een nabeschouwing op de gemeenteraadsverkiezingen dat de C.D.A.-kiezers „een geza menlijke opstelling op basis van een gezamenlijk program" ver wachten. Maar De Koning stelt tegenover die verwachting twee fei ten: ten eerste dat inderdaad bewezen is hoeveel kiezers niets wil-- len weten van een polarisatie zoals de V.V.D. en Partij van de Ar beid beogen, maar ten tweede dat men over de politieke voorwaar den om ook in de landelijke politiek het C.D.A. gestalte te gevta niet zo maar mag heen stappen. Alsof voorzitter De Koning een voorgevoel had van wat een paar da- gen later zijn christelijk-historische collega Baron Van Verschuer en diens fractievoorzitter dr. Kruisinga zouden zeggen. Want ook die twee spraken over het C.D.A. in opwekkende trant en vroegen om doortrekking van de samenwerking in gemeenten en provincies tot de landelijke politiek; één opstelling in de Kamer en één opstelling bij de eerstvolgende landelijke stembusstrijd, daar zijn ze vóór; mits het maar niet is met van C.D.A.-zijde het kabi net-Den Uyl als inzet. En dat maakt alle verwachtingen moeilijk en het werk om hen te vervullen in de praktijk moeizaam. MAAR ALS DE C.H.U. A PRIORI stelt dat een politiek zoals het ka- binet-Den Uyl nu voert uitgesloten is voor het éne parlementaire C.D.A.-front, vinden we dit even voorbarig als de pleidooien vnn. K.V.P.-voorzitter De Zeeuw om bij de volgende verkiezingen het zit-, tende kabinet inzet te maken van de strijd. Eerste taak Is het gezamenlijk program: duidelijk, vooruitstrevend en reëel. Intussen kan worden nagegaan - kritisch - hoe komende jaren het beleid van het kabinet-Den Uyl is en naar welke opstelling de linkse partijen en liberalen streven. Sturen zij aan op polarisatie, dan moet „handen vrije het parool voor de christen-democratische partijen worden. Stellen ze rich an ders op. dan moet het C.D.A. kiezen, met de kansen voor zijn eigen program als zwaarst-wegende factor. WeeroverzJcht zonnig mist 19 temperaturen ion luchtdruk in millibaren opklaringen hagel -*-w warmtelront H hoge-drukgebied j^bewafcng sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebwd fl^regen ^onweer Windrichting vorplaalsingsnchting DE BILT Nadat een zwakke rug van hoge luchtdruk ons vandaag in de loop van de dag is gepasseerd, komt het weer morgen onder invloed van een Amit»rdam storing, die van IJsland naar üo Bilt het zuiden van de Noordzee trekt. Er moet daarbij op veel Eindhoven bewolking met nu en dan regen P*nK"el£eA worden gerekend. Ook gisteren T^eni* was het onbestendig, 's Middags vii»»in*en trad èr een tijdelijke weersver- ^e"r^Jurg betering op maar gisteravond Athene nam de buigheld weer toe en Barcelona kwamen er opnieuw onweers- en hagelbuien voor. Bnmei Frankfort Deze onbestendigheid kenmerkt 9eP'fv?l het weer ln het grootste deel tnn»bruck van West-Europa. Alleen het Kopenhagen midden en zuiden van Spanje en Italië hebben mooi zomerweer, Londen waarbij de maxima gisteren op- wUXrtl'l7ibur* liepen tussen 20 en 30 graden. Maiifga WEERRAPPORTEN f*h brw. jxr 1. bcw. 14 10 0J Parlja Roma Spilt Siockhlolm Vooruitzichten voor woensdag: Aanhoudend wisselvallig en wei nig verandering In temperatuur. Vooruitzichten in cijfers voor woensdag: aantal uren zon: 3 tot 12, Min. temp.: omstreeks 6 Wenen gr. Max. temp.: omttreek» 16 gS,M.nc. gr. Kans op een droge periode inanboel van minstens 12 uur: 90 pro- L" Paima» cent. Kans op een geheel droog XiÏAvlSr etmaal: 60 procent. Tunis W24 naar Ulster af te dwingen. Zij dachten dat ik als gewezen La gerhuislid de Britse regering zou kunnen beïnvloeden, maar ik gaf hen de verzekering dat ik als Ier niets voor hen kon doen. Vrijdagnacht zeiden de bewa kers ons: „We hebben goed nieuws voor u. De gezusters Price hebben een einde ge maakt aan hun hongerstak'ng, want ze zullen binnen afzienba re tijd overgeplaatst worden naar Noord-Ierland." Lord Donoughmore en zijn 6S-jari- ge echtgenote nemen aan, dat zij onvoerd werden in opdracht van het opperbevel van de IRA. Ofschoon ze dinsdagavond klap pen hadden gekregen omdat ze weerstand boden bij hun ontvoe ring, werden ze tijdens hun ge- vangenschap goed behandeld. „Ze dieden al wat ze konden om het ons gemakkeOijk te maken", zei lord Donoughmore. „De ont voerders gingen zelfs pantoffels en kleren kopen vonr mijn vrouw." De ontvoerders waren altijd ge maskerd en hielden hun gevan genen onder bewaking opgeslo- ten in een kamer. Als het oude echtpaar naar het toilet wilde gaan. werd het geblinddoekt. Gisterochtend liepen de ontvoer ders bijna ln de val. Heel vroeg in de ochtend werden lord en lady Donoughmore door twee van hun ontvoerders geblind doekt naar buiten gele d en in een auto geduwd, die onnvddel- l'jk weg r^ed. Na verloop ven ti»d b-mfrieten de twee begelei ders in de verte een wegver sperring van de pol't'e. Ze kon den geen rechtsomkeert meer mak-n en trokken snel h-n maskers af. waarna ze ook vlie gensvlug de blinddoeken vrn lord en lady Donoughmore ver wilderden. De polit e liet hen Acht mannen ln de traditionele zwarte kledlf van het Illegale Ierse Republikeinse leger liepen zaterdag echter rloor. zonder de wagen of aan het hoofd van de stoet die de Ierse hongerstaker Michael Caugham naar het vliegveld van Londen de inzittenden te inspecteren. bracht. Hij werd overgevlogen naar Dublin om van daaruit hegraven te worden ln zijn geboorteplaatê Het echtpaar werd omstreeks vijf Ballina.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7