Willem v. Rooyen denkt over stad van zijn dromen Warmonder wordt ridder GEMEENTEWERF TONEEL RAMPOEFENING Afscheid in Wassenaar van huisarts Ten Cate MAANDAG 10 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ge welkf toe VerenU emeenü aat I REIDEN Na een jaartje van raadsactiviteit krast Willem van Rooyen begin september weer op. Dan zie je hem niet meer naast wou- D'66-fractiebaasje Bert imhedei Oosterman zitten, maar on- Hen» getwijfeld weer boven, op met zijl de publieke tribune, met op sla* een bloknoot op de knie, het sjekkie bungelend tus- aar out sen de lippen. Van Rooyen stond bij de jongste raads- verkiezingen op een te lage plaats om weer im het rij tje van lijst 4, de progres sieve drie (PPR, D'66 en PSP) te kunnen plaatsne- cll" men. Zeg maar dag tegen de raad. straks. We zullen hem missen naast Zunder- man, die ondankbaar kiezersvolk ook na vele jaren de laan uit moet. Willem is niet iemand om 0°pnC£2 gemakshalve Wrm ge noemd te worden. Hij is geen clidhéfliguur, deze 44- er, die je hooguit een vroe ge dertiger scfhat. In het sober verlichte Praethuys, waarvan hij medebe stuurslid is, ziit hij tegen- geheli over 0113 °P 0611 praatstoel: ,r natti een soms wat afwezig lij nt iddaf kend maar onderlegd theo- :ht, dai reüicus. hoffelijk, vriende- nCvd en bescheiden, maar iefCn!e' °°k in de raad een v'aSthou- te late: den)d belager van bepaalde Kret-ideeën, zodat wet- Koo houder Kret weieens een „ou moedeloos gebaar maakt lubTet "n de commissie. elf'Willem draagt geen baardje, perso maar hij scheert zich slecht. Jonkei Onevenredig lange halshaartjes ivinnaai prikken vaak een paar dagen eeg ur lang onder de kin vandaan. Het ;emees simpele brilletje van de opsmuk- Twee loze intellectueel. Een verre e geza van gaaf gebit, maar wat Bloe kan „hem dat rotten". Slobber al vat Willem, aardige Willem, raads- >n. Be Willem, een progressieveling die elftal iedereen in z'n waarde wil la he ten, maar het liefst op een stoel vierdt! aan een tafeltje midden op de Breestraat een paard een klon- eijn ei tje zou willen geven, of made- liefjes plukken tussen de bak steentjes van het Pieterskerk hof. Leefbaar Leiden In '70 kwam hij vanuit Leefbaar Leiden bij D'66 als een bedacht zaam ideoloog met als hobby verkeer. Als kind al was hij en thousiast over spoor- en tram wegen. De „Blauwe" of de Gooise Moordenaar vindt hij mooier dan een glanzende Mer- ces. Stedebouw ging hem oök interesseren en dit is verder geëvolueerd ot standsontwikke ling e planologische belangstel ling. „Dat is een proces, >een boom; ik hou van bomen met veel takken". Willem' studeerde sociologie en raakte verzeild in allerlei praktische dingen. DT slag. Zelf is hij altijd buitenker kelijk geweest. „Ik ben linkser geworden, geschoven, geleide lijk aan. Jan Boer heeft me des tijds willen pousseren: Kies Wil lem, voor een rustiger leven. Maar zo wilde ik niet een nieu we raadsperiode ingaan. Ik voel me prettiger in het buitenparle mentaire werk. Op die manier ga ik wel door; ik denk trou wens, dat ik het niet kan la ten". Koersaangever Bijna een jaar heeft Van Rooyen met het schip van de gemeente raad gevaren. Heeft hij een be paalde koers gevaren? „Ja, ik heb althans geprobeerd om de ideeën en de gedachten zoals di bij Leefbaar Leiden maar ook bij een deel van links leven naar voren te laten komen. De één is meer partijpolitiek gericht dan de ander. Ik heb me nooit zo partijgebonden willen opstel len. Daarom zal ik ook nooit In de PvdA gaan zitten. Geestver wanten in die fractie Nou, ik dacht Waal wel. Van Aken min der, Kerling ook wel minder. Er zijn verschilpunten binnen zo'n PAK, bijvoorbeeld t.a.v. de He rengracht-Zijlsingel. Ik vind di* plan nog te weinig gericht oo het behoud van het binnenstads karakter. Dat is het kardinale punt. Maar goed, mijn achter grond is nu eenmaal huifenpar- lementair, ik wil eerder een koersaangever zijn. wegberei der, een zekere trekkersfunctie vervullen".. Willem van Rooyen gelooft niet zo erg in de vooruitgang zoals deze vaak wordt gepresenteerd, die typisch eenzijdig economisch technisch, technologisch gerich te voortuigang, hoewel die toch eigenlijk bij de midden- en link se partijen de soms verzwegen ondergrond is van waaruit men denkt. Het „bigger and better"- idee. Ik zie meer in schaalver kleining. Bij de PvdA is dat nog lang niet zo. Dat kan ook moeilijk, omdat het een massapartij ls, met een heel an der uitgangspunt dan groepen *Jn welkij akt er Latei' rtegeiv Am] in 1 was voor hem de plaats waar hij als „boodscbappèr" wat meer oog op de interne gang van za ken bij een gemeente krijgen. „Communicatiefiguur" noemt hij zich. De Leidse situatie voor j D'66 ziet hij niet somber in, om- ClX dat er samengewerkt wordt met j d „drie" van lijst 4. Een groep Q die vrijwel hetzelfde denkt over stadsproblemn en stadsbeleid. Voor D'66 is dat in Leiden de redding geweest, „ach, en de ]Jj naam doet er zo weinig toe. Je zou het ook Stadspartij of zoiets kunnen noemen, Partij voor het Behoud van de Binnenstad"... an vaders kant heeft Van Rooyen een liberale achter grond, met een Hervormde in- e- lrukk( koml oude 29 au- en af- :i«j ten ;r. De iheids- eerste de Straks weer buitenparlementair ten strijde tegen auto monster groei. en groepjes hebben die probe ren vanuit een andere kant die maatschappij te benaderen". In de niet-linkse fracties zit geen gemeenschappelijkheid met zijn denkbeelden. Hooguit een enke le keer In het „tegen Iets zijn" als de grote middenmoot vóór een zaak is. In dergelijke gevallen „vinden" uiterst links en rechts elkaar wel eens. Wat betreft het openbaar ver voer op korte termijn en het busbanenplan ligt Willem dwars op het beleid van Kret. „Open baar vervoer bevorderen is best, maar dat moet je combi neren met het terugdringen van de auto. Je moet niet aan één poot wat sleutelen zonder wat aan die andere te doen. Wat dat betreft gaat de PvdA niet ve- genoeg. Ik vrees namelijk - als het uitkomt wat ik meen - dat het plan niet zal helpen, dat he« goed geld naar kwaad geld gooien is. Het heeft alleen maar zin er veel geld aan te besteden als je weet dat het 't beoogde effect heeft. Geldt trouwens voor elk plan natuurlijk. Ik ben bang, dat het in feite nog druk ker zal worden in de stad, niet met bussen maar - dat zie ie bil de Valkbrug als daar een bailv- brug komt - een verdere druk op de binnenstad. Elke strooit die je erbij brengt is een ver groting van de capaciteit en daardoor weer een vergroting van de verkeersdrukte in die binnenstad." Voetganger Het werken aan voetgangersvoor zieningen gaat hem veel t# langzaam. „Geef ze niet alleen de ruimte, maar ook de veilig heid. Dat is niet hetzelfde. D« voetganger is niet zelden een vogelvrij verklaarde, die door een gemotoriseerde medemens belaagd wordt. Dat komt op de Haarlemmerstraat voor, maar niet alleen daar.In feite is de voetganger rechteloos, de un derdog, óók in een voetgangers gebied". Hem blijft een aufo-ar. me binnenstad voor ogen staan. Dat kan niet van de ene dag op de andere, „maar er moet wel aan gewerkt worden. Blijven hameren op het veranderen van de mentaliteit, maar ook steeds de informatie verstrekken waar in je duidelijk maakt dét het anders kan, zoals „Lastig Am sterdam" dit al een paar jaar doet. De auto's van de bezoe kers zie ik als het grote pro bleem, niet de auto's van de be woners. 's Nachts is er ruimte zat voor het autobestand van de bewoners. Maar roemrucht is het voorbeeld van de vrachtrijders overdag, die bij voorkeur door de binnenstad rijden omdat zo dan winkelende huisvrouwen zien. Die zie je op een zomerse dag in de binnenstad méér dan wanneer je ergens over een kale rotweg rijdt". Citykring: paskwil Er wordt in Leiden wel wat ge daan aan het terugdringen van de auto, maar te weinig gecoör dineerd. Met een bailybrug ver groot men weer de capaciteit van de cityring. „De cityring vind ik een paskwil. Met name de Langegracht is een slap be woonde straat, maar voor de Hooigracht is de cityring een ramp met verkeershinder, ge vaar, lawaai, stank. Een city ring is hooguit het verschuiven van de moeilijkheden, geen op lossing. Al eerder had men moeten zeggen: we leggen geen nieuwe wegen aan in en naar de binnenstad. Maar dat is ook een agglomeratieprobleem. Hoe minder wegen, des te voller de routes, maar opstoppingen ver minderen het gevaar omdat men niet snel kan rijden. Dat kan nooit zo'n doodklap geven. Terwijl als een voetganger op de cityring voor een auto komt, hij er is geweest. Wat veiliger lijkt, is niet altijd veiliger". Keuze Het beleid van Kret lijkt Van Rooyen aan hetzelfde euvel te lijden waar de gemeenteraad aan lijdt, nl. de kool en de geit willen sparen. Kernachtiger kan ik het niet zeggen. Ook in de huidige chaotische situatie moet je een heel duidelijke keus maken en die onder de bevol king brengen. Dat moet veel ge richter worden voorbereid. Nu gebeurt dat allemaal nog veel te vrijblijvend. Niet „we doen er wel wat aan. maar we kun nen niet zo vlug". Velen willen ook niet zo vlug". Ri jnsburgerweg „En Willem", zo vragen we, „wat sta je daar nou te doen op die foto bij de Warmondersweg?" „Nou daar sta ik te demonstre ren hoe het zou moeten. De plaats zelf zou ik eigenlijk nog verder weg willen zien. Bij do Rljnzichtweg. Daar moet je al beginnen hè. Het gaat dus om het afsluiten van de Rijnsbur- gerweg, althans voor doorgaand verkeer. Dat betekent, dat je al veel vroeger moet beginnen, het verkeer om te lelden. Het ver keer. dat bij de Leidse buurt naar de stad wil, zou dus bij de Rljnzichtweg de rijksweg 44 op moeten en om Endegeest heen om het zo maar te noemen - door de Leeuwenhoek daar de Plesmanlaan opgaan. Dat ie voor mij de kerngedachte. Dat is de weg die het minst hinder geeft voor andere woongebie den. Voor het bereiken, aan de andere kant, van de Oegstgees- terweg via de Warmonderweg was Kret het niet met mij een*. Dat was een van zijn bekende debaterstrucjes: hij zei: „bij de Professorenwijk en Zoeterwoud- se singel wil je het verkeer uit de wijk hebben en bij de War monderweg wil je het erin heb ben". Maar hij liet buiten be schouwing. dat de Rijnsburger- weg ook een woonstraat ls. Het gaat erom de Rijnsburgerweg met inbegrip van z'n bewoners en aangrenzende buurten een geringere verkeersdruk te ge ven. Een kleinere prijs daar- voor is, dat er meer verkeer over de Warmonderweg komt. Maar dat verkeer moet je voor een groot deel al kwijt zijn bij de Leidse buurt". De Volgelwijkers waren al een beetje bang voor de consequen ties. Men kwam bij Van Rooyen om te vragen wat hij nu aan het brouwen was. Het plaatselij ke verkeer moet doorgang kun nen vinden. Omleidingsroutes hoeven niet langer te duren, want ook op de Rijnsburgeweg zijn verkeerslichten en er ko men nog meer. Wel moet Je trachten slulpverkeer te voorko men. Dat is lets, dai loor do Vogelwijk wordt gevreesd. Kan worden voorkomen door b.v. be paalde inrijverboden, door „drempels" en „bobbels", weg- vesmallingen e.d. Hierdoor kunnen mogelijkheden voor het verkeer zo aantrekkelijk worden gemaakt, dat een normaal mens het wel uit z'n hoofd laat om er gebruik van te maken. Bajonet Drie aanvoerwegen In dit ge- meentedeel vormen volgens Wil lem „een bajonet op de binnen stad", wegen die een grote hoe- veelheid autoverkeer op Leiden richten en die Je maar moet zien te verwerken. De zwijgen de meerderheid van een ge meenteraad die achter een be paald beleid blijft staan ls dn kwaaie pier en niet de wethou der in wezen, meent Van Rooyen. „Wat is stadsbelang?" vraagt „dromer" Willem van Rooyen zich af. „Is dat een belang, dat wazig boven de wijken zweeft? Het zou best eens een stadsbe lang kunnen zijn om elk van die wijken het volle pond te geven. De Sitterlaan bijvoorbeeld. En dan eens kijken waar Je met z'n allen uitkomt. Als een heil voor de stad zie Ik: hoe minder door gaande wegen, hoe beter". Wat wenst de straks uit de raad vertrekkende binnenstadsaneer der Van Rooyen Leiden voor een beleid toe? „Nou, een beleid dat gericht is op het behoud van goeie ouwe dingen, frisse lucht en schoon water en het afrem men van monstergroei, om het maar een beetje cru te zeggen. Ik geloof dat we zouden moeten streven naar een stad van, zeg maar tachtigduizend inwoners, terwijl nu elk gmeentebestuur juicht als de honderdduizend ln opwaartse richting word gepas seerd, want dat levert weer zo veel meer geld op. Volgens mij levert het onevenredig veel meer ellende op, omdat een be perkt grondgebied op een gege ven moment gewoon te vol wordt en er te weinig natuurlij ke componenten overblijven. Zo zou je aan de Stevenshofpolder kunnen denken, waur D'66 het laatste jaar steeds bij een aan koop tegen stemt. We zijn wat dat betreft nog steeds een roe pende in de woestijn. Maar op een zeker ogenblik moet Je dur ven zeggen: mensen, tot hier en niet verder". Leiden zal, net als Amsterdam, „zijn Almere" moeten zoeken buiten de ge meentegrenzen, misschien zelfs bulten de agglomeratie. Willem van Rooyen, die ook na september zal blijven vechten voor het Leiden van zijn dro men, gelooft dat een links colle ge het duidelijker, niet beter, zal doen in de ogen van de mensen. „Ik stel wel vraagtekens, of het nu zo heel veel zal uitmaken. Ik dacht niet, dat er een heel ander Leiden zal komen. Zeker niet op het stadhuis". Ton Pleters WARMOND Voor zijn vele verdiensten ln de afgelopen vijfentwin tig jaar voor de Matthiasparochie in Warmond, is gisteren J.G. v. Vliet onderscheiden met het ridderschap in de orde van Silvester. De vrouw van de heer van Vliet speldde haar man onder het toe ziend oog van vele familieleden, na afloop van de hoogmis, in de pastorie deze hoge kerkelijke onderscheiding op. Pastoor Mussert prees de 63-jarige Warmonder om het vele werk dal hij in de kwart eeuw voor de Matthiasparochie heeft verzet. Spe ciaal gold dat de restauratie van de kerk, de pastorie, de scholen en het jeugdgebouw. „Heel Warmond is u dankbaar voor al die i vrije uurtjes, die u aan het parochiewerk heeft besteed", aldus de pastoor. Zn een tot bloemen zee omgetoverde restauratie van bloemenveiling Flora is zater dagmiddag af scheid genomen van de heer H. den Haan, die 17 jaar secretaris is geweest van de velling. De schel dende secretaris, die honderden handen moest drukken, kreeg talloze cadeaus aangeboden. LEIDSCHENDAM/STOMPWIJK Zaterdagmorgen hebben de verschillende organisaties die ln geval van een ramp in Leid- schendam in aktie moeten ko men op de gemeentewerf aan de Rietvinklaan een geslaagde oefening gehouden, 'n Opzichter van gemeentewerken sloeg rond negen uur alarm omdat op het terrein een betrekkelijk klein vliegtuig zou zijn neergestort en in brand gevlogen. Onmiddellijk daarna trad het enige Jaren ge leden door de verschillende hoofden van dienst in samen- we-!-'"» met het Rode kruis op-' plan ln werking. Twintig leerlin gen van de lagere tuinbouw school, allen in het bezit van het Jeugd-EHBO-diploma, had den zich als „slachtoffer" be schikbaar gesteld en zich met min of meer ernstige „verwon dingen" op het terrein uitge strekt. Vier, zogenaamd in de omgeving wonende EHBO-ers, in werkelijkheid colonneleden, waren als eersten op de plaats van de ramp. Daaarna volgden de Rode Kruis-colonne, brand weer en enkele personeelsleden van het lichtbedrijf voor herstel van een door het vliegtuig ge werd gecoördineerd door de verbindingsdienst van de politie. In de garage van gemeentewer ken werd met spoed een nood hospitaal ingericht. De slachtof fers werden na een eerste ver band op de plaats van het „on geluk" door brancardiers en door de colonne-auto naar dit noodziekenhuis vervoerd. De oefening waarbij ook burge meester E. J. M. Kolfschoten, wethouder J. M. Kranenburg en hoofdinspecteur van de gemeen tepolitie E. J. Jansen aanwezig waren, was opgezet naar aanlei ding van het afscheid van colon- WASSENAAR Dr. R. S. ten Cate, die onlangs zijn 55-jarige verjaardag vierde, heeft enige tijd geleden op medisch advies besloten zijn husartsenprak- tijk neer te leggto. 29 jaar is hij in Wassenaar werkzaam geweest en hoeveel sympathie en vriendschap hij in die tijd bij zeer velen verworven heeft bleek zaterdagmiddag in het Gezondheidscentrum, waar hij zijn patiënten in de gelegen heid ste'lde afscheid te nemen en kennds te maken met zijn opvolger, dokter J Huls. Voordat om 2 uur de zeer druk bezochte afscheidsreceptie be gon, kwam een uit de patiën ten gevormd comité tezamen. De heer G. J. Boven voerde namens dit comité het woord en vertolkte de gevoelens van de patenten kring. Hij memo reerde de loopbaan van dr. Ten Cate, die, nadat hij in 1945 afgestudeerd was in Was senaar de praktijk van Dr. Wcerenbeck overnam en zich aanvankelijk per fietf-met-kof- fertje-achterop en later per motorfiets-met de bagage in een rugzak naar zijn pa tiënten placht te begeven. Naast de huisartsenpraktijk ont plooide dokter Ten Cate ook andere activiteiten: hij leidde Rode Kruisleden o-p in eerste hulp bij ongelukken, wérkte mee aan de verkeersongeval- lendienst van de gemeente, richtte met dokter Jaarsma samen het medisch sportkeu ringsbureau op en vond intus sen ook nog tijd om te werken aan een proefschrift over „De De heer en mevrouw Ten Cate. Met de rechterfiels begon dc dokter zijn praktijk. Bij het afscheid zaterdag werd herr\ de linker fiets en een reis naar Israël aangeboden. waarop hij in 1956 promoveer de tot doctor. In 1957 was dr. Ten Cate mede-oprichter van het Nederlandse Huisartsengo- nootschap, dat met 13 leden een bescheiden start maakte en nu 5000 leden telt. In een part-time functie Ls dr. Ten Cate al vele jaren als weten schappelijk hoofdambtenaar verbonden aan de Leidse Ucri- versitet. Tenslotte had dr. Ten Cate ramen met dokter Boogaart een belangrijk aan deel in het tot stand komen van een groepspraktijk van vier huishartscn in het verle den jaar geopende Gezond heidscentrum. Het beroep van huisarts heeft Dr. Ten Cate. aldus de heer Boven, 29 jaar lang met grote liefde en toewijding vervuld. De patiënten hebben er dan het afscheid van hun huisarts op stoffelijke wdjze blijk te go- ven van hun waardering en dankbaarheid. In dc eerste plaats werd de scheidende arts oen oude he renfiets aangeboden, een her innering tuin het bescheiden vervoermiddel, waarvan de dokter zich 29 jaar geleden be diende. toen hij in Wassenaar zijn praktijk begon. Maar na de oude fiets boden de patiën ten hem ook een spfcntemieuwe can. Mevrouw Ten Cate kreeg, behalve een bloemenhulde, een fraai sieraad. En tenslotte overhandigde de heer Boven aan dr. Ten Cate een ge schenk onder couvert een bedrag van 4000.-- bestemd voor een reh naar Israël met een album met handtekenin gen van allen, die tot dit ge- hHo*dr«M>»

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5