steppen voor een 'beter wereld' Allerlei(ds) Oegstgeestenaren Leidse glippers Haags koor wint zangconcours van Vox Laeta Harnassniid Smit: een leven tussen soldaatjes LOF VOOR KATHOLIEKE LEIDSE HARMONIEKAPEL OEGSTGEEST „Met onze steptocht willen we acties als „Lekker dier", „Stop vogelmoord" en „SOS-Sahel" meer bekendheid geven", zegt Wal ter Schrader. Samen met nog vijf leerlingen van het Rijnlands Lyceum, Rogier van der Brink, Tonnes Hooghout, Koen Go, Wlm va Loon en Ferdinant Thung, begint hij a.s. zaterdag aan een „alternatieve bedevaart" naar Brussel. Het vervoermiddel is een step, vanouds een geliefd speeelgoed voor kleuters. „De steppen zijn natuurlijk wel enigszins aange past". zegt Walter. „Ze hebben een hoger stuur. Het plankje en de banden zijn echter niet veran derd". Vijf van deze activisten zullen zich voort bewegen op een step. Zij worden geëscorteerd (logisch door een bakfiets. Een ingenieus geval met op de plaats waar normaal een bak zit, een rotan stoel. De fiets kan dienen als bezemwagen voor hem die het steppen even zat Is. „Tonnes Hooghout, die de „bezemfiets" besturen zal. heeft hem uit Denemarken gehaald", licht Ferdinant Thung toe. Het idee een dergelijke tocht te ondernemen, ont stond in de klas (5) van Waker Schrader. „Een klasgenoot van mij beweerde dat een vegetariër (zoals ik) veel zwèkker is da niemand die vlees eet. Ik heb toen met hem gewed dat ik een wan deltocht naar Parijs zou maken. Achteraf vond ik dat wat zinloos. Toen kwamen Ferdinant en ik op het idee met de step naar Brussel te gaan. Onderweg zullen we collecteren voor de verschil lende acties en in samenwerking met de actie groepen folders verspreiden". Dagelijks wordt er door het zestal nu anderhall uur geoefend, om tijdens de steptocht niet al te veel last van rugpijn te krijgen. In de Cartesius- laan wordt door de zes jongens gestept alsof ze vanaf hun vierde niefcs anders meer gedaan heb ben. Dat er nog veel belangstelling voor het step pen, dat overigens steeds minder beoefend wordt door kleine kinderen, werd 5 juni bewezen. Toen organiseerden Walter en Ferdinant op het terreir van het Rijnlands Lyceum een stepwedstrijd, als tegenhanger van de op Koninginnedag door de Oranjevereniging georganiseerde auto-behendig heidswedstrijden. Ruim zeventig, huismoeders tieners en lagere schoolkinderen namen aan de wedstrijden deel. „Dit is een van de manieren waarop we het step pen populair willen maken. Het is een geweldig De Oegstgeestse steppers klaar voor de tocht, v.l.n.r. Roen Go. vervoermiddel. Nog handiger dan de fiets in fei- te. Er kan veel minder aan kapot gaan", zegl Ferdinant Thung. Natuurlijk zullen de steppen die voor ouderen in de handel komen wel aan ge past dienen te worden". Het zestal denkt in drie dagen de plaats van be stemming te bereiken. In Brussel wordt een dag gerust bij kennissen, alvorens de terugreis wordt ondernomen. Tijdens de rustdag zullen de step pers trachten een boek aan koningin Fabiola te overhandigen, waarin de Belgische regering ge wezen wordt op de fatale gevolgen van de mas sale vogel moord in dit land. De zes „bedevaartgangers" op de step hebben be halve de zelfde school nog iets gemeen: ze zijn Ferry Thung, Willie Schrader, Rogier v.d. Brink en allen vegetariërs. Walter Schrader: „Dat komt door de lessen op school. We zijn op een gegeven moment geconfronteerd met de bio-industne Nou. dan hoef je al geen lekker kippetje, of var kenslapje meer. Als je bedenkt dat die beester hun hele leven geen poot voor de andere moger zetten. Met onze tocht willen we de mensen erop attent maken wat dieren wordt aangedaan om te zorgen dat zij een lekker stukje vlees krijgen. Wanneer daar maar bekendheid aan gegeven wordt, zullen steeds meer mensen de bio-indu strie afwijzen. Misschien dat de regering dan iets tegen deze afschuwelijke methoden gaat doen Als we daartoe de aanzet kunnen geven met onze tocht, zijn we tevreden". LEIDEN Nationale zangcon coursen hebben naast het ele ment van wedijver, een nog be langrijker facet, de vergelijking met prestaties van anderen, het beluisteen en waarderen van goede koorzang, en het kritisch beluisteren en waarderen van jury), met daarin vervat de bouwstenen voor het verder werken aan artistieke groei, i Het nationale zangconcours zon dagmiddag in de Stadsgehoor zaal. onder auspiciën van de Nederlandse Bond van Katholie ke zang- en oratoriumverenigin gen, was georganiseerd door Vox Laeta uit Roeiofarends- veen. In totaal waren er 11 ko ren, waarvan 2 buiten mededin ging. De beslissing over het toe kenning van de prijzen was In handen van de jury, bestaande uit Herman Strategier (voorzit ter), en de heren Jan de Hoog en Jos Vranken (adviseurs). In het toekennen van de eerste prijs en de wisselbeker aan het Haagse Don Bosco jeugdkoor A, onder leiding van pater S. I. Minnema zagen wij, naast de grote waardering toch ook een aanmoediging voor dit koor zelf en voor de jeugd in het alge meen om zich onder muzikaal artistieke leiding te stellen. De tweede prijs ging naar het 30 leden tellende „Arti et Religioni" uit Naaldwijk, dat onder leiding van dirigent A. Cloosterman. tot een muzikaal intelligente en verantwoorde uitvoering kwam, vooral van het licht gehouden „Allon, gay bergères" van Cos- tely. Waardering hadden wij nok voor het. Veldhovens gemengd koor, leiding van Gerard van Buul, dat de derde prijs bemachtigde. Koortéchnisch van hoog niveau, maar toch niet helemaal uitge balanceerd door wat scherp klinkende stemmen bij de so pranen, en een naar onze smaak niet geheel geslaagde „O sü9ser Mai" van Brahms. De vierde prijs was bestemd voor het Westfries gemengd koor „Polymnia" uit Blokker, onder leiding van dirigent H. van Steenbergen. „Vox Laeta" onder leiding van Jbn van der Meer ofschoon hui ten mededinging, krijgt onzer zijds nog een extra vermelding voor de weergaloze vertolking van het Echolied van Orlando di Lasso en de prachtig gezon gen Cantique de Jean Racine van Gabriel Fauré, met piano begeleiding van Jan van der Meer. B. Rijnders LEIDEN Als het even kan neemt harnassmld-meester ge weermaker (op de jacht achter Prins Bernhard)-beoefcnaar- van-acht-ambachten in het Legermuseum A. Smit 's nvonds een loden of tinnen soldaatje tussen de vingers. Dan slaat hij aan het beschilderen van het militante manneke, soms zes uur achtereen. Alle officierties en soldaatjes in de originele kleu ren, volgens de handboeken, ragfijn geschilderd. Dat wil wat zeggen, als je er 3041 hebt, zoals 63-jarige liefhebber Smit, die dagelijks ln het Legermuseum het antieke (schlet)IJzer restaureert en zich daarna onder het goedkeurend oog van zijn echtgenote terugtrekt om een grenadier, kurassier of roole huzaar uit 1875 met overgave van een verantwoord uni form te voorzien. „Dat doe ik nou al ruim 25 jaar. Als kind zat het er al in. Ik ga nu beginnen aan een model van de Arnhemse schietbaan met Gele Rijders. olieverf, met de kleinste pen seeltjes voor tressen, geweer- tassen en gezichten. Daar staat een maarschalk van Frankrijk, levensecht, en bij de „oud-Nederlanders" in pa- pier-maché Napoleon III. Je herkent ze direct, een openbaring. Vitrines vol ,J)at komt van z'n leven niet soldatesk jolijt: 7ouavcn, een Scots muziekkorps, fou- ragewagens, lazaretkarre tjes, kanonnen en oorlogsbo dems, hoogtepunten uit hot Nederlandse leger van 1901 tot 1940, Fransen en Duitsers uit 1870, zeldzame keizerlijke Duitse mariniers en de Black Watch uit de Boeren oorlog (afkomstig van de grote oorlogsillustrator Koek koek), minitieus beschilderde figuurtjes, die een heel epo que vol jongensdromen tot leven roepen. Achter het glas staan veldslagopstellin gen uit 1914, verlevendigd door „aeroplanes", goedmoe dige vliegtuigjes die de histo rie een eind op weg hielpen. Nog vele compagnieën heeft de heer Smit in dozen buitert het gezichtsveld, die op een volwaardige aanblik wach ten. Of ze nu van tin, lood of plastic zijn. Eerst in de grondverf en daarna met de klaar. Over twee jaar wordt het dagwerk. En dan schil der ik nog doeken ook. re- produktics van oude mees ters. Ik ga nooit met vakan tie. 's Zomers schilder ik ln m'n prieeltje. Zo'n tambour- maitre, inclusief schaduw, daar doe ik zes uur over. Geduld heb ik wel. Alles wat ik krijg is stuk. dat repareer ik allemaal zelf. giet de ge weertjes of snij degens uit blaadjes tin. Dat doe ik bo ven, daar heb ik ook een draaibank. Moet u eens na gaan: voor zo'n paardefi- guurtje betaalt men in Frankrijk grif ruim 100 gul den. Een „gewone" officier brengt nog 30 gulden op. Maar ik verkoop niets. De eer van mijn werk hou ik aan mezelf". Er is nog een eskadron, dat op een kanon wacht. De heer Smit fikst het, op z'n draaibank: „Het is zó gebeurd". EXPORT JONGE JENEVER in (les of stenen kruik. Uw keus hangt af van Uw persoonlijke smaak. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Daarom moet U echt eens De Kuyper Export Jonge Jenever proeven 'n Zuiver natuurprodukt De kans is groot dat het nét de borrel is, die U het lekkerst vindt. DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER B.B. en De Zonnebloem Als afsluiting van de actie Har ten Vijf", die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de stichting „de Zonnebloem" werd gehouden, vond zaterdagavond de televisieopname plaats van een groot circus-gala. Recht streeks vanuit de Leidse Groen- oordhal presenteerde Berend Boudewijn een enigszins wonder baarlijk mengsel van program ma's als „Piste", „Open Het Dorp", en de „Berend Boude- wifn Quiz". Het mocht allemaal niet veel kosten, dat was duide lijk; het orkest bracht menig valse noot ten gehore en het aangeboden artiestenrepertoire was ook niet van een groot kali ber. Maar dit soort zaken doen er weinig toe als het om liefda digheid gaat. En daar was het tenslotte om begonnen. Per jaar krijgen we zo'n 3000 aan meldingen voor de vakantiewe ken die we elke zomer voor li chamelijk gehandicapten organi seren. Na een zeer strenge se lectie bleven dit jaar toch nog een dikke 1500 urgente gevallen over", aldus de heer Klaassen, adjunct-directeur van de stich- ting Zonnebloem. Voor de realisering van deze va kanties is veel geld nodig. Men raamt de kosten voor dit jaar op ongeveer zeven ton. ,,L-e eni ge manier om dit bedrag bij el kaar te krijgen is een televi- door deze gehandicapten in staat te stellen ook eens op va kantie te gaan. In feite is het belachelijk dat daarvoor dit soort programma's moeten wor den gemaakt. De subsidiëring van stichtingen als de -Zonne bloem hoort mijns inziens thuis in het overheidspakket", aldus Berend, die kans zag om 's middags, tussen de bedrijven door, zijn mening omtrent de actie nog even kenbaar te ma ken. Die vakantie zal er dit /aar zeker komen, daar bestond na afloop van de uitzending geen twijfel meer over. Meer dan de helft van de benodigde gelden was al bij elkaar en men was er van overtuigd dat via giro de andere helft zou binnen komen. Als dit inderdaad het geval is zal de Zonnebloem deze zomer de zon weer voor 1500 lichame lijk gehandicapten, van alle ge zindten, kunnen laten schijnen. Leidse agenda MAANDAG Stadhuis: Bomrontrraadnvergnde Jeugddorp Zuid-West: «tart BVOIt Rode Kruis Leidse bioscopen i.B. en een gelukkige zieke, sieuitzending en de Zonnebloem Klaassen. is de KRO dan ook zeer dank- Volgens Berend Boudewijn is dit baar voor het scheppen van de echter helemaal niet zo bijzon mogelijkheid om onze actie in der. „De Zonnebloem is per slot een van haar programma's op van rekening uit een radiopro- te nemen", zo vertelt de heer gramma van de KRO voortge komen en we hebben hier te maken met een heel bijzondere groep in onze samenleving. Ik ben blij dat wij als gezonde mensen ons schuldgevoel een klein beetje kunnen kwijtraken Ter afsluiting van de jaarlijks te houden huis-aan-huis collecte hield de afdeling Leiden van het Nederlandse Rode Kuis afgelo pen zaterdag een straatcollecte rondom het Stadhuisplein. De collectanten kregen bij deze ge legenheid assistentie van de brandweer, die een grote lad derwagen met Rode Krulsvlag op het Stadhuisplein gestatio neerd had. Het weer zat de col lectanten niet mee; de op brengst van de collecte, een be drag van 2783,43, was dan ook aan de lage kant. Lid»Su«natra»t 39, tel. >*130 „Bad muil boolt" 18 Jr lijden /Ir Studio. Luxur: StuttOMWeg I». UI 21239: „Do eenarmlKe xwnurdvechter" 18 Jr, dug. H 30, 19 00 en 21 13 uur en xon- <kiK ''xtrn vonnteUlnn 16 i 61. tel «J en 2 ■t .30 uur. Kin- ,EIDEN De Katholieke Leidse Harmoniekapel heeft haar 25-ja- rig jubileum zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal tot ee n fees telijk gebeuren gemaakt. Met i een concert, vol afwisseling in klank en kleur, heeft zij het be wijs geleverd van een hecht be staan met serieuze en en thousiaste muziekbeoefenaars. Bij elkaar zijn het zo'n zestig leden, van wie de jongste 11 en de oudste 78 jaar is. Veel van de onverwoestbare ener gie, waarmee deze harmonieka pel zich gedurende 25 jaar heeft kunnen handhaven, klonk door in de woorden van voorzitter J. C. Wijmer, die enige leden in het zonnetje zette, in het bijzon der de heren Heykoop, Driessen en Kok. Voor hun vele verdien sten als muzikant ontvingen zij een onderscheiding, respectieve lijk in zilver en goud van de Fe deratie van muziekgezelschap pen voor Zuid-Hol land Wat de uitvoering betreft, een v.oord van grote lof voor diri gent D. L. van Oijen, die zijn mensen naar grote prestaties leidde. De medewerking van het Petrus jongerenkoor was een V'-ndst. De „Hair"-selectie vond algemene bijval. Bewondering hadden we vooral voor de spon taniteit en de durf in de negro spirituals met het aanwezige swing-element in het koor. maar vooral voor de improvisa tie in het combo met fluitist Huub Walther als grote aandeel houder, Kees Buurman (piano), Loek Kirch (slagwerk) en Ton Bavelaar (basgitaar). Dit koor heeft in Mike van Booren een goede dirigent gevonden Na de pauze verenigden zich de Tirolerkapel, dit wil zeggen: de Katholieke Leidse Harmonie kapel in andere kostuums gesto ken. met het zigeugerorkest „Czardas", een studentenensem ble dat het op avonden als deze bijzonder goed doet. Het was al met al een genoeglijk programma, waaraan' de mede werking van de majorettes een kleurige bijdrage leverde. B. Rijnders met

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3