WAGENINGEN SLOOT ANGSTPERIODE TOCH AF VREUGDETAFERELEN Motorcoureurs reden in Oss onverstandig laee succes voor James Bondmodel Twee motortitels Henk van Kessel Kanotop in felle strijd gewikkeld MAANDAG 10 JUNI 1974 A3 WAGENINGEN Onmiddellijk na het laatste fluitsignaal van Nederlands scheidsrechter nummer één, de Haagse personeelsfunctionaris, Leo van der Kroft, barstte gister avond de feestvreugde op de Wageningse Berg los. Na een verhit gevecht met streekgenoot Vitesse, dat van zich afbeet alsof het zelf nog promotiekansen had, bleek het behaalde gelijkspel (1—1) voor Wageningen voldoende te zijn om zich voor het eerst in het bestaan in de eredivisie te plaatsen. In de kleedkamer van de dolge lukkige Wageningers kende de vreugde geen grenzen. Verras send snel hersteld van de alles aan spanning en emoties ge vergd hebbende strijd, joegen de spelers van Wageningen club- en kampioensliederen de enge ruimte in, knalden de champagneflessen, werd trainer Frans Korbach toegezongen, het met de zenuwen te kwaad. Alles stond en viel met het be slissende doelpunt, dat maar niet wilde komen. Ongelooflijk, wat hebben wij moeten afzien toen tot tweemaal toe de bal bij Vitesse van de doellijn werd ge haald. Het winnende doelpunt dat ongetwijfeld de rust in de ploeg gebracht zou hebben, mocht er eenvoudig niet in", omdat er geen betere trainer Miraculeus was de manier, waar op de wereld bestond" en vielen spelers huilend om de nek van voorzitter Dr. Wit, de geestelij ke vader van de nacompetitie, die zijn emoties zelf nauwelijks kon bedwingen. Wageningen had het eredivisie schap veroverd, maar het geeft wel aan een zijden draadje ge hangen. Weliswaar zou een ge lijkspel voldoende zijn als For- tuna SC in zijn wedstrijd tegen SC Amersfoort maar geen over- op een knal van Hazelhekke de loop van de tweede helft niet tot doelpunt werd gepromo veerd. Na een snelle combinatie met Mentink loste de Wage ningse topscorer een schot, dat buiten bereik van doelman Beukhof tegen de paal beland de. Over de doellijn kwam de bal terug tegen de andere paal. waarna de in paniek geraakte Vitesse-defensie het gevaar defi nitief kon afwenden. Grote bK'jtlschap op het gezicht van verdediger Schoenmaker, de man, die scoorde voor Wageningen en het ere-divisieschap naar later bleek veilig stelde. winning behaalde met meer dan Kort na rust had overigens de be slissing ook reeds kunnen val len, toen verdediger Roelofs een geheel vrij veld voor zich kreeg, nadat een hoekschop van het furieus op de aanval spelen de Vitesse was afgeslagen. Nie mand leek bij machte Roelofs te kunnen afstoppen. Al te ge haast liet de Wageninger, nadat drie doelpunten verschil, maar zelfs de puntendeling is een dubbeltje op zijn kant geweest. overgelukkige Wageningse trainer Frans Korbach: „Tot aan 1—0 es de strijd pittig ge weest. Daarna is de strijdlust even ingestort. Toen Vitesse 1 —1 maakte, kregen nrijn spelers hij doelman Beukhof had om speeld, de bal van zijn voet af springen. De golven van teleurstelling sloe gen door het met 12 V2 duizend toeschouwers volgepakte Sport park Op de Berg. Wageningen leek in de 24e minuut op rozen te zitten, toen rechts achter Dick Schoenmaker na een ten dele afgeslagen hoekschop van af de rand van het strafschop, gebied keihard en met succes op de uiterste hoek richtte (1 0). Vitesse wenste geen neder laag te accepteren. In de 36e minuut van de eerste helft joeg Bosveld de bal na een ongrijpbare combinatie met Hulshoff, Hofs en Veenendaal, tussen de benen van de uitlo pende doelman Van Geffen door tegen het net (1—1), waarmee de angstperiode voor Wagenin gen werd ingeluid. GERRIT ZWIERS Nutteloos De nauwelijks verdiende zege van 21 tegen SC Amersfoort is voor Fortuna SC achteraf nutte loos gebleken. Trainer Cor Brom bekende, dat zijn ploeg met weinig illusies naar Amers foort was gekomen. ,,De kar- ten waren toch al geschud. Vol gend jaar zien we wel weer", zei hij. Scoreverloop: 23. Schoenmaker 10, 36. Bosveld 11. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toeschouwers: IVnRenlntfenVan Geffen. Schoenma ker. Wellerdleck, Roelofs en Tomas; Broecks, Van Osscnbrugge en Ooms (Drost); Van VIJfeyken. Ponsen cn Kerkhof; Hul üng. i. Blotenberg 0—1, 60. De Neellng 1—1. 87 Benen 1—2. Toeschouwers; 1200. Scheidsrechter; Vervoort. SC Amersfoort: Van Zoghel; Van Loon. Van de Kllft, Nleuwhoff en Ramselaar; Kalot. Kraak en Van Wllllgenburg; Theunissen, Middel koop en Dc Neellng. Fortuna SC: Nlellng; Stevens. Benen, Ernst en Aben; Lacrolx, Roentgens en Theunessen; Erkens, Blotenberg en Prouscr. De eindstand In de promotlecompetltle nnur dc eredivisie ls; Wngenlngen 6 2 4 0 8 12-6 i SC Vitesse SC Amersfoort 6 3 2 6 0 4 2 4 4-7 6 1 2 3 4 4-10 De zaterdagclub Huizen is algemeen Nederlands amateurkam- pioertgeworden. Een week geleden won Huizen de eerste wedstrijd tegen de kampioen van de zondagamateurs, Elink wijk, met 2—0. Op eigen veld werd zaterdag gelijkgespeeld: 11. De algemene titel was binnen voor Huizen. Van der Ha m gaf Elinkwijk weliswaar de leiding (44e minuut) maar Honing, mackte gelijk, in de 83e minuut. De 4500 toeschouw ers tratseerd'en de stromende regen om aanvoerder Piet Schip per en doelpuntenmaker Peter Honing (links achter hem) op de schouders te zien gaan (foto). ASSEN Heirk van Kessel heeft gisteren op het tot on geveer vier kilometer inge korte circuit van Drente de show gestolen tijdens de vierde van de serie natio nale wegraces, die meetel len voor het Nederlands kampioenschap. Twee keer werd hij als overwinnaar afgevlagd en beide malen betekende dat een natio naal kampioenschap. Eerst won hij vrijwel onbedreigd de race in de 125cc-klasse. Door zijn overwinningen in Oirschot, Alkmaar en Zandvoort kon nie mand hem van de nationale ti tel afhouden. De strijd in de 125 cc boeide de ruim acht duizend toeschouwers echter bijzonder, want tussen Leo Bovee en Aart Valster, die elkaar niets toega ven, werd het een geweldig LUZERN De Nederlandse deel nemers hebben zich in het ope ningsweekeinde van het CHIO in Luzern, tamelijk rustig gehou den. Alleen in het tweede onder deel een SA-sprlngconcours met een barrage van twaalf combi naties. behaalde Johan Helns (zesde) een redelijke klasserv.ng. Harry Wouters van den Ouden- weyer werd twaalfde. In de an dere drie springnummers van het weekeinde kwamen geen Nederlanders in de voorste li nies terecht. vuurwerk. Leo Bovee finishte tenslotte als tweede. In de 50cc-klasse kreeg Henk van Kessel meer tegenstand. Jan Huberts bleef voortdurend In zijn nabijheid, maar in de slot fase zag hij toch geen kans Van Kessel voorbij te komen. Ook in deze categorie werd het de vier de achtereenvolgende overwin ning van Henk Kessel. De 250cc-klasse werd een aangele genheid tussen Nico van der Zanden en Boet van Duimen. Vrijwel de gehele race maakte dit tweetal elkaar het leven zuur. Aan het slot bleek de Ya maha van Van der Zanden even sneller te zijn dan die van Van Duimen. Wil Hartog speelde in deze race geen rol van beteke- Ook in de 350cc-klasse kwam Har tog in het stuk met voor. Hcj moest zelfs door een val het cir cuit voortijdig verlaten. Daarna ontwikkelde zich een fel gevecht tussen de overgebleven vier ren ners, die zich in de kopgroep hadden gewerkt. Boet van Dui men werd als eerste afgevlagd voor Nico van der Zanden. Wil Hartog mocht bij de halve li ters wel de bloemen in ont vangst nemen. Met Marcel An- koné maakte hij de strijd uit. Ankoné kwam drie ronden voor het einde op kop. Iedereen ver wachtte dan ook een zege van de Oldenzaler, maar in de laat ste ronde ging hij bij het inha len van een aantal achterblij vers onderuit. Daarbij liep htj een gebroken bovenbeen op. Wil Hartog werd eerste voor Piet van der Wal en Wietze Veen- stra. van Zweden niet meer af. ANDERSTORP De 24-Ja- rige Zuidafrikaanse „door bijter" Jody Scheckter heeft gisteren op het cir cuit van Anderstoip de eer ste Grand Prix in zijn for mule één-loopbaan gewon nen. Scheckter nam direct na de start de leiding en stond deze niet meer af. In de race om de Gro te Prijs van Zweden, het zeven de evenement in de strijd om het wereldkampioenschap, maakten de Tyrellwagens een grote comeback. Vorig jaar be haalde de inmiddels gestopte Schot Jacky Stewart in zo'n bo lide de wereldtitel. Het nieuwe „James Bondmodel" 007 had echter in de voorgaande zes ra ces van dit seizoen te kampen met kinderziekten. Ditmaal ging alles uitstekand, want ook de Fransman Patrick Depailler be haalde met zijn Tyrell een ere plaats. Hij werd tweede. „Ik bad alles voortdurend onder controle", aldus Scheckter na afloop. „Toen we uit de pits het sein kregen om er alles uit te halen, daden we dat eenvou dig". De Zweedse favoriet Ronnie Pe terson heeft zijn supporters wei nig vreugde kunnen verschaf fen. Hij moest reeds in de ne gende van de tachtig ronden de strijd staken, daar zijn Lotus een defecte wielophanging had. Ook de Ferrari's van de Oosten- rijeker Niki Lauda en de Zwit ser Regazzoni beëindigden de race niet. De Braziliaanse oud-wereldkam pioen Emerson Fittipaldi liep met zijn vierde plaats vier pun ten weg van Regazzoni in het klassement voor de wereldtitel. Fittipaldi ls nu eerste met 27 punten, voor Regazzoni die 22 punton heeft de Oostenrijker Niki en Laucfa en de sterk op rukkende Jody Scheckter, die beiden 21 punten bezitten. OSS De 24-uursrace van Oss is met grote voor sprong gewonnen door het team Johan van der Wal Rimis van Kastereé met een 1000 cc 4-cylinder Ka- wasakL In de stromende regen, die de eerste zes uur op de zevenen dertig gestarte formaties neer- plensde, maakten de favoriete koppels op onversajidige wijze er een ware race van met het "gevolg dat tal van kanshebbers voortijdig de strijd moesten sta ken. Het resultaat was dat de uitslag reeds na enkele uren vaststond. Het winnende team had toen al een dusdanige voor sprong genomen (tien ronden) dot het zonder enige moeite winnend door de finish reed. De Belg Machin kreeg een klap band, maar zag kans zijn Hon da tussen de bomen door de ak kers in te sturen, waarbij hij al leen de motor ernstig bescha digde. Slechts vijftien equipes haalden de finish. Vier Belgi sche ploegen moesten een start- verbod worden opgelegd, omdat rij de rijkunst niet voldoendé bleken meester te zijn. Verongelukt Bij een trainingsrit voor de gras baanraces die gistermiddag in Eenrum zouden worden gehou den is in de ochtend de 18-jarlge monteur Jurjen Rijks uit Oude- Pckela met zijn motor uit de bocht gevlogen. Hij werd met ernstige verwondingen overgre- bracht naar bet academisch zie kenhuis in Groningen waar hij overleed. Jurjen Rijks zou gistermiddag deelnemen aan de wedstrijden die in verband met zijn overlij den werden afgelast. Het slachtoffer verloor in een bocht de macht over het stuur en reed toen met grote snelheid tegen een houten hekie. De Belg Gaston Rahler ls win naar geworden van de Grand Prix Mo toe ross 250 cc van West- Duitsland, de zevende ronde voor het wer-lukampioenschap. Rahier won in Bielstein, bij Keu len. de eerste manche met slechts twee seconden voor sprong na een veertig minuten plus twee ronden lang durend gevecht met de Rus Gennadi Moisejev, de leider in het klasse ment voor het wereldkampioen schap. De Belg leidde eveneens tweederde van de wedstrijd m de tweede manche, maar toen werd hij gepasseerd door de TsjeCh Falta en zijn landgenoot Robert die zou zegevieren. De Nederlander Jo Lammers werd in de eerste manche zeventiende en Jan Oostering viel met een lekke band in de eerste ronde uit. In de tweede manche werd Lammers als vijftiende geklas seerd, terwijl Oostering tweeën twintigste werd. GP 500 cc De Belg Roger de Coster heeft de gisteren te Prerov gehouden cc-klasse, tellend voor het we reldkampioenschap, gewonnen. In de stand voor het wereld kampioenschap bezet De Coster na vijf wedstrijden de tweede plaats achter de Fin Heikki Mikkola, die in Prerov zonder winst bleef. De Nederlander Gerrit Wolsink plaatste zich ex aequo derde en bezet in het klassement voor de wereldtitel de vijfde plaats. Het koppel Van der Wal-Van Kastoren had de zege in de 24- motorcross om de Grote Prijs race van Oss al snel te pakken. Met een vreugdesprong vlagt van Tsjecho-Slowakije in de 500 J Van der Wal zijn koppelgenoot na een dag en een nacht af. ZAANDAM De Nederlandse ka notop heeft zich tijdens de inter nationale Zaanregatta 1974 in Zaandam uitstekend geweerd, ondanks de handicap dat het op de eerste dag bijzonder slecht weer was. Tijdens de finales, die bijna alle op de tweede dag werden gevaren, werden uitste kende tijden gerealiseerd. De belangstelling ging vooral uit naar de heren-senioren, van wie de in België woonachtige Paul Hoekstra en Arend Bloem felle duels hebben uitgevochten, die in het voordeel van Paul Hoek stra van CCG Gent werden af gesloten. Daarnaast kwam het koppel L. J. JacobsA. Bloem, beiden van De Zwetplassers uit Wormer, uitstekend voor de dag m de K2 op zowel de 500, 1000 en 10.000 meter, waarbij zij met ruim verschil de winst opeisten. Individueel werd de strijd tussen Paul Hoekstra en Arend Bloem op de verschillende afstanden een zeer felle strijd. Bij de dames ging de belangstel ling uit naar het treffen tussen rpevrouw Ans Stormink-de Vries tf&n DKV Deventer én mevrouw Thea Bergers-Duif van De Geu zen Zaandam, van wie de laat ste probeert weer terug te ko men. Hoewel Thea Beryers alles heeft geprobeerd om mevrouw Ans Stormink te verslaan; fi- nishte Ans Stormink zowel op de 500 als op de 3000 meter als eerste. Na afloop van de Zaanregatta werd de Nederlandse ploeg voor Belgrado bekend gemaakt. Deze wedstrijden vinden plaats 28 tot 30 Juni a s. De ploeg is uls volgt samengesteld: beren: KI 1500 metier en 1000 meter: H.Flhil meter en 1000 meter: H. Flohil (Viking, Amsterdam); KI 10.000 meter: J. Keetman (Zweiplas- sers, Wormer); K2 500, 1000 en 10.000 meter: A. Bloem/L. Ja cobs (Zwetplassers); K4 1000 meter: T. Tylkema (Euros En schede), H. Bax (Beatrix Eind hoven), R. van der Doe (Et-rou Enschede) en J. Keetman (Zwetplassers Wormer); hs 10.000 meter: T. Tylkeir.a, R. v. d. Doe, H. Flohil en H. Box. Dames: KI 500 meter: :i*v~. A St^rmink-de Vries (DII v 7v~> Nek omdraaien Sinds jaar en dag hinkt de ijshockeysport in ons land op twee gedachten. Men zou de dure gastspelers willen opdoeken maar daar staat tegenover dat dan met veel Nederlan ders - echte Nederlanders - en een gelimiteerd aan tal gasten zou moeten worden aangetreden. Mèt gastspelers - waaronder dan te verstaan pure Ca nadezen en Nederlands- Canadezen of hoe men die ook wil betitelen - wordt zonder meer aantrekkelij ker ijshockey gespeeld maar komt de huishouding van de clubs door de hoge kosten in groot gevaar. Zonder gastspelers zijn die kosten oneindig veel lager maar ook de kwali teit van het spel, waar door het publiek groten deels verstek laat gaan. Een uitweg vinden is moeilijk. Een radicale in greep, dus de sport zoveel mogelijk op eigen (Neder landse) leest schoeien, kan een enorme verminde ring van de publieke be langstelling betekenen en het faillissement van vele clubs. Met die dure huis houding te handhaven, loopt men ongetwijfeld hetzelfde risico. Maar door niets te doen, zoals thans geschiedt en met wachten tot het - in sep tember - te laat is, wan kelt het Ijshockey op een zo smal randje dat nu al voorspeld kan worden dat het volgende seizoen be paald minder aantrekke lijk zal worden. Het zit erin dat geen clubs meer in de eerste divisie zullen spelen. Een tweede divisie is onaantrekkelijker. Trouwens, als alles naar de tweede divisie gaat - ook die paar uit de eerste zullen erheen moeten om te kunnen spelen - wordt dat logischerwijs de eer ste divisie maar met een kwalitatief minder spel peil. Hoe dan ook, iets doen geeft risico's, niets doen is de ijshockeysport de nek omdraaien. Schade De ijshockeybond is overi gens niet de enige die op zwakke wijze wordt ge leid. In de badmintonwe- reid heerst al geruime tijd een chaos. Ook daar wordt vele uren gediscusieerd maar komt men niet tot een duidelijk en rechtlij nig beledd. Het ontberen van een strakke leiding ligt ook daar ten grond slag aan het oneindig ge kibbel. En zodra iemand spijkers met koppen wil slaan, wordt met de porte feuille gerammeld, waar na ieder schrikt en de za ken op hun beloop worden gelaten. Men schijnt niet te beseffen welk een scha de aan de sport wordt toe gebracht door dergelijke, bijna belachelijk aandoen de, discussies en contro versen. Tenslotte neemt het grote publiek zulk een sport nauwelijks meer se rieus. Te zwaar Men ls er ook niet door alsmaar te stellen dat het goedwillenden zijn die hun vrije tijd opofferen voor welke sport ook. Zij na men hun taak uit vrije wil op zich en verplichten zich daardoor hun beste krach ten in te zetten. Indien zij dat niet wensen te doen, zullen zij hun zetel ter be schikking moeten stellen. Dat geldt evenzeer voor eventuele "opposanten" die met een redelijk voor stel komen maar zich te rugtrekken Indien er moei lijkheden van bestuurlijke aard dreigen te ontstaan. Op zulk een wijze komt men er nooit uit. Geven en nemen, onderhandelen ten bate van de sport, lijkt voor velen een te zwa re opgave. Helaas, ten na dele van de sport. Ook daar En dit alles geldt ook voor de KNVB. Daar werd za terdag op de vergadering betaald voetbal eveneeens rnet het beschikbaar stel len van zetels gedreigd toen de zaken niet hepen zoals de heren achter de tafel zich dat hadden voor gesteld.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11