VEILIGHEIDSMAATREGELEN WORDEN NOG VERSCHERPT Wereldkampioenschap moet 80 miljoen opbrengen i] URUGUEES DAGBLAD: NEDERLAND VOOROP IN TREITERCAMPAGNE URUGUAY KON OOK NIET VAN FC BASEL WINNEN SPORTTOTO Chaos bij training BÉ de ifi wilde spelersbus meenemen Argentijnen: Eerst geld dan pas foto AFSCHEID PELE VERLAAT [feizer speelt niet mee tegen Chili vr /r- 10 .:UN! 1974 FRANKFORT De veilig heidsmaatregelen waar mee het komende toernooi om het wereldkampioen schap voetbal in West- Duitsland zijn omgeven, worden nog steeds ver scherpt. Het lijkt wel of de herinneringen aan de „Tra gedie van München" (17 doden) met de dag verser worden. De betreffende Westduitse autoriteiten ont ketenen in elk geval, vier dagen voor de opening van het toernooi, op naar hun mening bedreigde punten Oranje won van ZwartWit '28 ZEIST In de voorlaatste wed strijd van de oefencampagne voor het wereldkampioenschap heeft het Nederlands elftal za terdag in Zeist met 2—1 gewon nen van de zaterdag eersteklas ser Zwart Wit 28. Bij rust was de stand: 1—1. De doelpunten van Oranje werden gemaakt door Rep en Keizer. Zwart Wit 28 was voor de rust versterkt met doelman Piet Schrijvers en centrale verdedi gers Arie Haan en Wim Rijsber- gen. WK '86 IN COLUMBIA FRANKFORT Columbia zal de eindronden van het wereldkam pioenschap voetbal 1986 organi seren. Het dagelijks bestuur van de FIFA (Internationale Voetbalfederatie) heeft daartoe gistermorgen eenstemmig beslo ten. De FIFA heeft reeds de wereld kampioenschappen van 1978 toe gewezen aan Argentinië en die van 1982 aan Spanje. De Colum- biaanse officials hebben twaalf steden voorgesteld, waar de wedstrijden kunnen worden ge houden: Bogota, Medellin, Cali, Barranquilla, Cartagena, Santa Marta, Manizales, Pereira, Iba- que, Cucuta, Bucaramanga en Armenia. Alles wat met het wereldkampioenschap te maken heeft wordt zwaar bewaakt. Bij aankomst van het Chileense team op het vliegveld Tempelhof is de politie aanwezig. allerlei veiligheidsoffensie ven. Zo heeft de hoofdcommissaris van politie in Frankfort, Horst Vo gel, gelast het gebied binnen een straal van negen kilometer rond het Waldstadion uit te kamrtien op de mogelijke aan wezigheid van een lanceerinstal- latie voor Sam-raketiten. Ook in andere stadions is men be dacht op deze wel uiterst ingrij pende ..ordeverstoring". De heer Vogel is overigens niet van plan rond het Waldstadion in Frankfort (o.m. Brazilië speelt hier) tijdens de W.K. een soort niemandsland te creëren, hoe wel hem dit door regionale overheden was aanbevolen. De Brazilianen, die blijkbaar van mening zijn de zaken het beste zelf in de hand te kunnen hou den, hebben in hun delegatie ze ven militairen en een specialist in beveiligings-maatregelen op genomen. Zij hebben hun resi dentie, het Hotel-Am-Rosenberg in Hofheim van de dakpannen tot het diepste keldertje laten door zoeken. Rond het hotel is een palissade van twee meter hoog te opgetrokken, die de hele nacht verlicht zal zijn. Politie agenten met honden voeren ver der een doorlopende patrouille uit. Vrijwel alle Westduitse kranten dragen deze dagen koppen over de genomen en nog te nemen veiligheidsmaatregelen. Specula ties aangaande wat er allemaal zou kunnen gebeuren zijn daar bij niet van de lucht. ,,Bild am Sonntag" weet te meiden dat een groep van elf pro-Pa]esiijn- se extremisten (acht Arabieren en drie Japanners) Beiroet heeft verlaten, op weg naar Eu ropa. Deze inlichting zou afkom stig zijn van de Israëlische vei ligheidsdienst. Ook onthult Bild dat de Palestijnse commando Ali Hassan Salama, van wie het plan voor de overval op het Olympische Dorp in 1972 afkom stig zou zijn, zich momenteel in Parijs bevindt. Westduitse politiebureaus worden momenteel overstroomd anonieme telefoontjes en mel dingen van groeperingen die willen demonstreren. Met name in West-Berlijn verwacht men volgende week moeilijkheden, als daar West-Duitsland zijn eerste wedstrijd speelt, tegen Chili. De afgelopen maanden heeft een commissie van top-functionaris- sen van de Westduitse politie elke week vergaderd over het tijdens de W.K. te trekken „to taalplan". Men geeft toe dat ca lamiteiten als die in München niet met zekerheid zijn uit te sluiten. „Maar", aldus Eber- hard Hartlep (Berlijnse voetbal bond) „We zijn er wel van ver zekerd, dat al het mogelijke is gedaan om de kampioenschap pen „veilig" te maken". Peter Hanisch, die de contacten on derhoudt tussen de politie en het organisatiecomité van de W.K., zegt: „Tot dusver is geen van de ploegen rechtstreeks be dreigd, maar we gaan er vanuit dat iedereen in gevaar is". Bij „normale" wedstrijden zal een macht van 600 politieagen ten op de been zijn. In West- Berlijn, waar Chili speelt, zullen er 1400 rondlopen. Binnen de stadions meent men de zaken in de hand te kunnen houden. Er zal geen drank te krijgen zijn, de toeschouwers zullen verschei dene controles moeten passeren, het voeren van grote vlaggen is verheden en op diverse plaatsen zullen op de tribunes groepjes politiemensen plaats nemen om eventuele ongeregeldheden in de kiem te smoren. BAZEL Urugua heeft zaterdag de tweede nederlaag op Zwitserse bodem geleden. De Zuidamerikanen, die bij rust al met 40 achter stonden, verloren uiteindelijk voor 12.000 toeschouwers met 43 van FC Basel. Milar, Gomez en Forlan scoorden de doelpunten voot Uruguay. De Zuidamerikanen verloren oiet alleen de wedstrijd maar in de 55ste minuut ook nog Maniegaz- za, die wegens onbeheerst optre den uit het veld werd gestuurd. Uruguay zette bij deze wed strijd de reserves in. Opnieuw maakte de achterhoede een hoogst onzekere indruk. De beste spelers waren Gonzales, Mantegazza, Pavoni, die vaak uit de tweede linie schoot, en Corbo, de gevaarlijke linksbui ten. WENEN Het Italiaanse voetbal elftal heeft de laatste oefenwed strijd voor de strijd om het we reldkampioenschap tegen Oos tenrijk in Wenen met 00 ge lijkgespeeld. Er waren 50.000 toeschouwers. De Oostenrijkers bezaten geduren de vrijwel het gehele duel een veldmeerderheid. Italië moest zich tot verdedigen beperken en doelman Zoff slaagde er in zijn ongeslagen record op 1097 min et brengen. Het Italiaanse ëlftal heeft «n vijftien wedstrijden geen nederlaag geleden. NEUENBURG Ook in da derde e.n laatste oefenwedstrijd op Zwitserse bodem is het Australi sche team dat deelneemt aan het wereldkampioenschap voet bal ongeslagen gebleven.De Au straliërs versloegen Xamax Nau en burg met 10 door een handig genomen vrije schop van middenvelder Richards, in de 62ste minuut. Eerder had Au stralië met 4—1 van St. Gallen en met 2—0 van Young Boys Bern gewonnen. GIJON Het Chileense team voor het wereldkampioenschap voetbal heeft in Gijon met 1—0 verloren van de plaatselijke eersteklasser. Spitsspeler Enri- ques Castro, topscorer van het Spaanse voetbal, maakte in de 61ste minuut het enige doelpunt. NEU-ISENBURG Joegoslavië heeft zijn eerste oefenwedstrijd op Westduitse bodem met 9—2 gewennen van de amateurclub SPVG Neu-Isenburg. Bij de rust leidde de ploeg van coach Mil- janiC met 42. UNNA Bulgarije heeft het g's- teren in zijn laatste voorberei dingswedstrijd rustig aan ge daan. Na tie overwinning met 3—1 van drie dagen geleden in Wuppertal, wonnen de Bulgaren zondag van de amateurclub SV Königsburg in Unna met 3—0. De ruststand was 1—0 FRANKFORT - Het organisatie comité rekent erop dat de wed strijden voor de eindronden van het wereldkampioenschap voet bal een record-ontvangst van tachtig miljoen mark zullen op leveren. Geen van de zestien fi nale-landen zal met minder dan 900.000 mark huiswaarts keren, nadat alle onkosten zijn betaald, luidt de verwachting. De ploe gen, die doordringen tot de laat ste acht zullen het dubbele krij gen en de halve finalisten zullen kunnen rekenen op een bedrag dat ver in de vijf cijfers zal lo pen. Het grootste gedeelte van de in komsten wordt gevormd door de recettes, terwijl de radio- en televisierechten en de verkoop van souvenirs voor de rest zorgdragen. Van de ontvangsten zal de helft worden besteed aan belastingen en onkosten, waar door er veertig miijoen over blijft om te verdelen tussen de Internationale Voetbalfoderatiie (10 procent), het organiserend land, Wcst-Du'iCs'.-artd (25 pro cent) en de overige vijftien fina listen (65 procent). beze cijfers zijn indrukwekkend, maar het Westduitse organisa tiecomité '.egt er dan ook de na druk op dat de opbrengst aileen maar zo groot kan zijn, omdat men zich in jrganisr.torlsch op zicht geen enkele luxe heeft ver oorloofd, „Ons uitgangspunt is steeds geweest de kosten zoveel mogelijk in de hand te houden", aldus een official, zodat in de toekomst, landen met minder fi nanciële draagkracht dan West- Duitsland het wereldkampioen schap erven goed kunnen organi seren". Bij voegde eraan toe: „De belangrijkste takken van sport zijn de laatste jaren steeds maar groter geworden. We zijn nu op een punt geko men dat ze zo groot en duur zijn geworden, dat alleen de rij ke landen ze kunnen organise ren" Desalniettemin hebben de West duitsers 240 miljoen mark uitge geven o m. ter verbetering van de faciliteiten in acht van de négen stadions, die voor de wed strijden van de eindronde ge bruikt worden. A'.leen het Olympisch Stadion van München, dat gebouwd werd voor de 'zomerspelen van 1972, voldeed geheel aan de te stellen eisen en behoefde niet te wor den aangepast. „Dat lijkt na tuurlijk heel wat geld voor één bepaalde gelegenheid", aldus de zegsman van het organisatieco mité. .maar wtj beschouwen het als een investering voor de toe komst" Al het geld is besteed n estauratie en modernisa tie-werkzaamheden. We hebben niets buitensporigs gedaan en in de meeste gevallen is de capaci teit van de stadions aanzienlijk vergroot". Ook daarbij echter zijn grenzen in acht genomen. Het Waldstadion van Frankfort, waar de huidige wereldkam pioen Brazilië en Joegoslavië donderdag aanstaande het we reldkampioenschap zullen ope nen, heeft een capaciteit, die de 62.000 toeschouwers niet te bo ven gaat. Het stadion is reeds maanden uitverkocht. Maar de Westduitsers hebben geweigerd de toeschouwerscapaciteit op te voeren, alleen voor deze one ge legenheid en zijn strikt binnen hun budget gebleven. De door de olie-crisis aangewakkerde in flatie ten spijt zeggen de West- duiters, dat zij voor do herstel werkzaamheden in de diverse stadions niet meer hebben uitge geven dan aanvankelijk was be groot. Uit veiligheidsoverwegingen zullen passagiers tijdens het toernooi oqi bat wereldkampioenschap en de mensen die in West-Duits land gebruik maken van het vliegtuig zich tevreden moeten stellen met handbagage. Het voorstel van de Westduitse mi nister van binnenlandse zaken. Werner Maihofer, werd overge nomen door de daarvoor in aan merking komende luchtvaart maatschappijen. Doelman Dino Zoff van Italië grijpt de bal in de oefenwedstrijd tegen Oostenrijk. Hij werd ook dit duel niet gepasseerd waardoor hij zijn record op 1097 minuten bracht. DEN HAAG. Van de op het formulier van Sporttoto 49 voorkomende wedstrijden zijn er dit weekeinde vijf gespeeld. De overige acht duels worden in het kader van de strijd om het wereldkampioen schap op donderdag, vrijdag en zaterdag afgewerkt. De voor lopige uitslag van Sporttoto 49 is: BraziliëJoego-SIavië (wordt donderdag gespeeld) West-Duitsland—Chili (vrijdag) DDR—Australië (vrijdag) ZaireSchotland (vrijdag) Uruguay—Nederland (zaterdag) Zweden—Bulgarije (zaterdag) ItaliëHaiti (zaterdag) Polen—Argentinië (zaterdag) Wacker '04—Wattenscheid Saarbrücken—Nürnberg Rotweiss O.—Tennis Berlin Augsburg—Bor. Neunk Oostenrijk—Italië De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 16 21 22 25 27 36. Reservegetal: 38. Olymplanummer: 3895. WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Dit is do groep mannen op wie in de komende weken de kritiek van miljoenen „leunstoel-deskundigen" zal neerdalen, de scheidsrechters voor het wereldkampioenschap voetbal. Op de achterste rij, vierde van rechts onze landgenoot Arie van Gemerd. München De selectie van Haj was er vast van overtuigd d zij de spelersbus, geschilderd: de kleuren van hun land, na i loop van het toernooi mee nat hun geboorteland mochten men. In München circuleerde zelfs h gerucht dat alle vijftien buite m landse ploegen het ongeva 240.000 gulden kostende vervoe middel als hun eigendom Kor den beschouwen. Daimler-Beiu directeur van de Mercedesf; brieken kon dat misverstand dankzij een informatie daaroir trent door een journalist, echti nog tijdig uit de weg ruime Scheidsrechter blijft amateur onder de profs FRANKFORT De scheidsrecti ters blijven de amateurs ond de professionals, ook bij toernooi om het pioenschap voetbal. Terwijl er voor de spelers le bedragen zijn te verdienen I al geldt dat niet voor allen K moet de scheidsrechter zich tt- vreden stellen met een dagvelj goeding van 130, waarvan hij d> kosten van de stomerij voor zijr! „werkkleding" nog moet beta! rs ond kapiti SINDELFINGEN Volgens foto grafen zouden de Argentijnse voetballers weigeren zich te la ten fotograferen. Indien zij niet eerst een geldelijke vergoeding daarvoor hebben ontvangen. Een vertegenwoordiger van de FIFA heeft de Zuidamerikanen daarop duidelijk laten weten dat dergelijke handelingen in strijd zijn met de reglementen. Rous waarnemer bij Nederland FRANKFORT Sir Stanley Rous zal op 19 juni in Dortmund op treden als FIFA-vertegenwoor- diger bij Nederland—Zweden. De andere waarnemers bij de l wedstrijden van Nederland zijn: Barcs (Hongarije) op 15 juni in Hannover bij Nederland-Uru- rantf guay. Dr Nozu (Japan) op 23 juni in Dortmund bij Neder- land-Bulgariie MONTEVIDEO De aanwezigheid van Nederlandse 'spionnen' bij 4 wedstrijden van de Uruguese selectie is voor het Uruguese dagbl» 'EI Diario' aanleiding geweest gewag te maken van een op hand zijnde 'treitercampagne' van de Europese landen, met Nederlal voorop. Deze zou dan gericht zijn op de voetballers van Uruguay, die dermal geprovoceerd zouden worden dat zij gele en/of rode kaarten gaat oplopen in de wedstrijden voor het toernooi om het wereldkam pioenschap. De waarnemers zouden volgens de krant hoofdza kelijk hebben gelet op de houding van de Uruguezen bij overtre dingen van nun tegenstanders en dubieuze beslissingen van do scheidsrechter. Er zou gespeculeerd worden op 't slechte karakter e*. de slechte beheersing die de Uruguezen werden verweten tijdens eindronden van 1966 in Engeland. Assistent nam bij Chili training over Werd de Duitse selectie bij de training gehinderd door al te entfioi* siaste supporters, de Argentijnse doelman Carnevali is van enkell bewonderaars gescheiden door een degelijk hekwerk. Met ziitj handen op de grond wacht hij op de bal in een test op zijn reactief vermogen. SALAMANCA Luis Alamos, trainer van Chili, zal zich tij dens de eindronden in acht MALENTE Bij de eerste openbare training van de Westduitsers moeten nemen want na de over- hebben 6000 belangstellenden voor een enorme chaos gezorgd. Zij winning van zijn team met 31 bestormden vrijwel allemaal het veld, onder meer op jacht naar op FC Salamanca (Spanje) con- handtekeningen, en verhinderden daardoor een normale training, stateerde de clubarts bij de 49- jarlge oefenmeester een acute De Duitse voetbalbond heeft daarop de beslissing genomen dat er nie; suikerziekte. Alamos had de meer in het openbaar getraind zal worden. Veiligheidschef van de laatste tijd al vaak geklaagd Duitse Voetbalbond (DFB), Erhard Henriqhsen: „Ik weiger de ver- dat hij zich niet lekker voelde. antwoordelijkheid voor zoiets op me te nemen'. Wellicht wordt hij nog tijdens het HBaBHBSBaK£MBnB3IMKr;HBzaM toernooi vervangen door de ex- coach van het nationale team, Fernandi Riera, als de toestand van Alamos niet snel verbetert. Volgens eigen zeggen bij aan komst in Berlijn voelde de SANTOS Pele zal niet, zoals de Na een gesprek met bestuursle- coach zich „erg slecht". Voor- bedoeling was, op 13 juni tij- den van zijn club Santos deelde lopig zal de training worden dens de openingswedstrijd af- waargenomen door zijn assistent scheid nemen van het profvoet- Pedro Morales. bal. MALENTE Gunter Netzer moest zaterdagmiddag nogal teleurge steld de training van de Westduitse ploeg verlaten. Wegens een blessure in het rechterbovenbeen moest hij noodgedwon gen voortijdig stoppen. Volgens de Westduitse bondsarts, professor Hans Hess zal Netzer in ieder geval niet mee kunnen spelen tegen Chili. Ook tijdens het wereldkampioenschap in Mexico moest Netzer wegens een blessure op het laatste moment al verstek laten gaan. Daarbij komt nog dat Netzer in een verwoede concurrentiestrijd is gewikkeld met Wolfgang Overath. Het is dan ook nog niet zeker aan wie bondscoach Helmut Schön zijn voorkeur zal geven. Pele mee dat hij zijn. contract tot eind oktober zal moeten uit dienen en de vereniging niet be reid is het eerder te ontbinden. Pele accepteerde de beslissing zonder mokken: „Ik heb 19 jaar als profvoetballer voltooid zonder problemen en die wil ik ook nu niet.." Premie uit den boze BERLIJN George Buschner, trainer van de Oostduitsers, heeft nadrukkelijk verklaard dat zijn spelers geen enkele pre mie zullen ontvangen tijdens het toernooi, ook niet als ze de we reldtitel mochten veroveren. „De spelers van de DDK zijn pure amateurs. Elk soort gelde lijke beloning t;jdens de wereld kampioenschappen is uit den boze", aldus Buschner.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10