Mensen sterven er als ratten Nederlandse gevangenis lijkt hotel'' Personeelsstop bevordert uitbuiten van ziekenhuispersoneel Ccidóc Gou/tonf ARTSEN TERUG UIT ETHIOPIË Bescherming Bevolking krimpt in Poging vergiftiging van bejaarde vader groeit uw geld met een GROEISPAARBEWIJS aan TOONDER Wijziging plannen leerplicht ZATERDAG 8 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA (Van één onzer verslaggevers) SCHIPHOL „Een ding is zeker, de men sen sterven er als ratten". Daarmee karak teriseerden drie Nederlandse artsen die gisteren uit Ethiophië terugkeerden de toe stand in de Ethiopische provincie Tigre. De artsen, L. H. Mansholt uit Winssum, B. Pe ters uit Zeist en W. Hoekstra uit Emmel- oord, hebben zes maanden in Ethiopië ge werkt. Zij werden uitgezonden door het di rectoraat internationale technische hulpver lening van het ministerie van Buitenlandse Zaken, in samenwerking met Memisa, toen de omvang van de hongersnood in dat land duidelijk werd. Ook hun echtgenotes zijn, uit eigen beweging, meegeweest en hebben daar geholpen. Volgens de artsen zal een nomadenstam, de Dana- kils, in Tigre uitsterven als de situatie nog maar iets slerhter wordt. .,Er bestaat voor deze stam geen enkele hulp. Voornaamste oorzaak is mis schien het feit, dat deze mensen zo aan droogte en honger gewend raken dat je op het eerste gezicht denkt dat hun lichamelijke toestand wel meevalt", aldus dr. Peeters. „Het is een volk dat leeft van vee. maar de kuddes zijn nagenoeg uitgestorven". Hoeveel Danakils zijn omgekomen was voor de art sen moeilijk te zeggen. Gezien de vele verse gra ven zijn er al zeer veel van de honger gestorven. Ook over het aantal levende Danakils lopen de schattingen uiteen. Wanneer de regentijd, die nu kan gaan aanbreken, goed is, kan Ethiopië volgens de artsen het de eer ste vier, vijf jaar nog niet zonder buitenlandse hulp De drie artsen gaan binnenkort weer met hun ge- rn terug naar Afrika, dr. Mansholt naar Nigeria, de andere twee weer naar Ethiopië. De Memisa gaat met het ministerie van Buitenlandse Zaken plannen uitwerken om op korte termijn artsen, verpleegsters en analisten uit te sturen naar Ethio pië. De Nederlandse regering heeft het land een aantal vrachtwagens toegezegd, waar het veel be hoefte aan heeft. 55 Vergeleken niet buitenland: UTRECHT ANP „We vragen ons af of de strafmaat bij de harde misdaad nog wel evenredig is aan de zwaarte van het misdrijf. De buitenlandse misdadiger vindt in ons land een eldorado. Bovendien zijn de Nederlandse gevan genissen vergeleken met die in het buitenland hotels". Tot deze conclusie kwam gisteren de heer L.H.M. Nottet, voorzitter van de Rijkspolitievereniging, tijdens zijn ope ningsrede op de jaarvergadering van deze organisatie in Utrecht. De heer Nottet vond dat de crimi naliteit in ons land sterk toe neemt, „al willen sommigen het anders zien". Een verhoging van of een meer aan het mis drijf aangepaste strafmaat zag hij als een manier om deze ont wikkeling een halt toe te roe pen. Dit zou ook kunnen leiden tot een verlichting van de taak van de rijkspolitie. Hij vond dat de rijkspolitie niet ingezet mocht worden voor bestrijding van terreuracties van extremis tische groepen. Dergelijke taken zouden aan daartoe opgeleide instanties moeten worden opge dragen. Wel zou de rijkspolitie misdaad in staat moeten zijn bij de bestrijding van de harde geweld met geweld te keren. en Panov Galina mogen nu Rusland verlaten MOSKOU (UPI) De Russi sche autoriteiten hebben uitreisvisa beschikbaar ge steld aan de Joodse ballet danser Valery Panov en zijn vrouw Galina. Daar mee is voor hen de weg vrijgemaakt naar Israël te emigreren. Het besluit, dat nog niet door de Panovs zelf is bevestigd, maakt een einde aan hun strijd van meer dan twee jaar om de Sov jet-Unie te verlaten. Panov werd bij het Kirov-ballet ontsla gen toen hij in maart 1972 toe stemming vroeg naar Israël te kunnen emigreren. Vorig jaar december kreeg hij wei een uitreisvisum maar de autoriteiten weigerden er een aan zijn niet-joodse vrouw om dat haar moeder niet wilde dat zij uit Rusland zou vertrekken. Panov wilde echter niet zonder zijn vrouw naar Israël. Galina, een balletdanseres, is in ver wachting van haar eerste kind. Optimisme opheffing olieboycot (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-presi- den Den Uyl is optimistisch over de afloop van de olieboycot tegen Nederland. Volgens hem kan Nederland de komende we ken met enige gerustheid de op heffing van de boycot afwach ten. Het verzet in de Arabische wereld tegen opheffing van de boycot is zeer versmald, mis schien zeis wel tot nog maatf één land, aldus Den Uyl. Nader aan de tand gevoeld welk land hij dan wel bedoelde, gaf Dp;i Uyl te kennen dat het Saoedi-A- rabië was. Op 13 juli vergade ren de OPEC-landen weer op nieuw. Men verwacht dat dan ook Saoedi-Arabië zijn weer stand tegen de opheffing van de olieboycot zal opgeven. UTRECHT De perso neelsstop bevordert het on dubbelzinnig uitbuiten van het ziekenhuispersoneel. Bondsbestuurder J. van Geffen van de Abva betoog de dit vanmorgen in de Utrechtse veemarkthallen op de landelijke manifesta tie „Stop de personeels stop" van werkers in de ge zondheidszorg tegen de in november 1973 door staats secretaris Hendriks van volksgezondheid afgekon digde personeelsstop en te gen andere bezuinigings maatregelen in de gezond heidszorg. Hij noemde de personeelsstop „ongezond, ongenuanceerd, onevenwich tig, onverantwoordelijk en dus onaanvaardbaar." De stop leidt volgens de heer Van Geffen tot werkloosheid van minstens 8.000 werkers in 1794. Daar zullen er in de toekomst nog 20.000 bijkomen. Hij zei dat de maatregel ook een onaan vaardbare vermindering van de kwaliteit van de gezondheidszorg tot gevolg heeft, een aantasting in de positie van de leerlingen betekent en de mogelijkheden tot democratisering van de zie kenhuizen en de totale gezond heidszorg vermindert. De heer Van Geffen, die sprak namens de zes vak- en beroeps organisaties, betoogde dat de personeelsstop moet leiden tot onverantwoorde situaties waar voor niemand meer enige ver antwoordelijkheid kan en mag aanvaarden. De staatssecretaris wil er 80 miljoen mee bespa ren, zodat de ziekenfondspremie 0,1 procent minder stijgt. Dat kan als de gemiddelde verpleeg- prijs in het ziekenhuis niet met 19 maar met 17 gulden omhoog gaat. „Is deze twee gulden nu werke lijk al deze ellende waard", aldus de heer Van Geffen, die zich afvroeg waarom niet de an dere kostenveroorzakers in de gezondheidszorg worden aange pakt. OSS (ANP) Een 47-jarige vrouw uit Oss heeft zichzelf bij de politie in Oss gemeld en be kend dat zij de afgelopen veer tien dagen heeft gepoogd haar 74-jarige inwonende vader te vergiftigen door drie keer rat- tengif in zijn borrel te doen. e vrouw, moeder van acht kin deren van 7 tot 21 jaar, wilde door vergiftiging voorkomen dat haar vader zou ontdekken dat zij voer keer zijn aow en een maal zijn vakantieuitkering voor een totaal bedrag van 1200 had geind en opgemaakt. Het geld heeft zij aan het huis houden in het arbeidersgezin be steed. De vrouw meldde z:ch gisteren bij de politie toen haar bejaarde vader met een andere dochter naar de Sociale Dienst was om te informeren naar de uitblij vende AOW en vakantiegeld. De vrouw was van plan de ver wachte gifdood van haar vader te camoufleren door brandstich ting in zijn slaapkamer, zodat het zou lijken of hij daardoor was omgekomen. Voorzichtig doorduwen MOEILIJK KAN BEWEERD WORDEN, dat Nederland zit te sprin gen om de gekozen burgemeester of commissaris van de koningin De belangstelling voor de gekozen gemeenteraad en provincial' staten is al betrekkelijk gering en wie staaft het verhaaltje da burgemeester- en commissarissenverkiezingen de democratie leven diger maken zal? Toch proberen de voorstanders van zulke verkiezingen hun zin stukje voor stukje door te duwen. In de nota over het grondwetsherzienings beleid stelt het kabinet-Den Uyl tenminste voor om de kwestie of d< burgemeester en commissaris gekozen of benoemd moet worden buiten de grondwet te houden met als motto „dat de zaak in bewe ging is". Nu zijn er vermoedelijk wel meer dingen in beweging welke de» regering toch maar liever in de grondwet verankerd wil laten. Bt voorbeeld al zijn wij daartegen het helemaal opheffen van di Eerste Kamer. Onze conclusie is derhalve, dat wat de regering ni als gedachte over de burgemeester- en commissarisbenoemingei voorstelt, overhelt naar een opportunistische beslissing. KOMT DE NATIE OP deze manier uiteindelijk niet op het hellendi vlak? In de regeringsnota wordt bij voorbeeld voor de wetgevers di bevoegdheid bepleit om straks buiten de grondwet om te beslissei op welk moment en voor welke functies hij wil laten kiezen plaats van benoemen. Een en ander impliceert o.i., dat in een late! stadiuum de wetgever (bij voorbeeld een ander kabinet) weer of deze beslissing kan terugkomen. Bovendien wordt niet de consequentie uitgesloten dat de wetgevei bepaalde bevoegdheden terzake aan lagere organen Jtan overlatet of toevertrouwen. Met als mogelijk gevolg dat in de tachtiger jare/ in de éne gemeente de burgemeester wordt gekozen en in een andei benoemd. FRAAI ZIET HET PERSPECTIEF er op die manier niet uit, dachtei we. Als wetgevende macht voor dit moment moet het parlement maai voorkomen, dat er terzake van de grondwetsherziening te harë wordt doorgeduwd. Zelfs bij democratisering lijkt ons de gulden middenweg de beste. Woonrecht van jongeren AKTIES VAN JONGERENORGANISATIES en jongerenbewegingen richten zich gelukkig niet alleen op de hardste materiële zaker als meer loon verdienen en meer vrije tijd. Ook zaken als onderwijs en culturele vorming komen weer gelukkig tegenwoordig vaak aan bod. Wat ook met toenemende aandrang bepleat wordt, is een betere woon voorziening voor de jongeren. Niet alleen wordt dan gedacht aar jong-gehuwden die voor hun klein gezin een redelijke behuizing be geren, maar ook aan jonge alleen-staanden, die niet meer onder hel ouderlijk dak kunnen (of willen!blijven. Voor die categorie zou de overheid ook andere initiatieven moeten nemen dan het subsidiëren van studentenflats en tehuizen voor ongehuwden. ANDERS GERICHTE STEUN wordt bijvoorbeeld gevraagd, omdat de jonge, alleen-staande woningzoekenden bang zijn voor een nieuw soort van ghetto-vorming. De overheid zou veeleer oudere woningen die te klein zijn voor een gezin, geschikt moeten laten of helpen maken voor de alleen-staande jongeren. In principe akkoord! Maar gebrek aan woonruimte voor jongeren heerst meestal vooral daar, waar er gebrek aan woonruimte in hel algemeen is. En dan wordt het voor de overheid ^eer de bekende kwestie van de urgentie-bepaling. Een woonrecht voor jongeren kan dan niet absoluut gesteld worden; men zal dit recht dan moeten zien in zijn relatie tot het recht op een eigen woonruimte voor andere categorieën. Het lijkt ons in overeenstemming te zijn met de rechtvaardigheid, als andere catego rieën dan de jonge alleenstaanden dan een hogere plaats krijgen op de urgentieladder. ERGENS GAAT HET met het recht op woonruimte net als bij het wachten op andere voorzieningen; wie het lungst wacht, moet het eerst aan de beurt komen, vooral wanneer diens omstandigheden (of toekomstmogelijkheden) de urgentie van zijn geval extra onder strepen. Eén voorbeeld: de jongeren mogen terzake van de bejaarden niet rede neren dat die hun tijd gehad hebben. In menig geval hebben die be jaarden een loven achter de rug dat een keten was van allerlei onvervulde wensen. Dure schoolboeken DOOR DE CONSUMENTENBOND is de kwestie van de dure school boeken weer eens ten tonele gebracht. Over de hoge prijzen van verschillende schoolboeken kan menigeen mee praten; de prijs van een niet eens zo lijvig schoolboek ligt tegenwoordig vaker in de buurt van twintig dan var. tien gulden. Waar bovendien diverse boeken het karakter van „invulboek" hebben, zijn ze nog slechts éénmaal te gebruiken ook. Of het advies van de Consumentenbond om aan te dringen op het stichten van boekenfondsen waar men boeken kan lenen zinvol is. vinden wij een tweede. Ook dat kost veel geld en behoudens bij het openbaar onderwijs administratiekosten en administratief werk die zwaar kunnen gaan wegen. EEN GOEDE REGELING voor het kopen en verkopen van gebruikte boeken lijkt ons de beste oplossing. Gekoppeld aan de bepaling dat een eenmaal ingevoerd boek een aantal jaren gehandhaafd moet blijven en niet door sterk gewijzigde herdrukken onbruikbaar moet worden gemaakt. De wetenschap evolueert tegenwoordig snel; maar zeker niet zo snel als de samenstellers van sommige wiskunde, aardrijkskunde en talenboeken de ouders van schoolgaande jongeren willen doen ge loven. Die krijgen de indruk dat het in de eerste paats om het gewin van de boekhandel en de samenstellers te doen is. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De plannen van de regering om de dienst Be scherming Bevolking op de hel ling te zetten, verkeren nog steeds in het overlegstadium. Wel schijnt er thans enige spoed te worden betracht met de reor ganisatie, omdat vla een beknot ting van de huidige taak van de BB de overheden op alle niveaus zich wellicht vele miljoenen gul dens kunnen besparen. De BB heeft thans zowel een vredes- als oorlogstaak. In vre destijd verleent zij hulp bij gro te rampen, in oorlogstijd ver zorgt zij een waarschuwingssy steem en moet zij optreden op het gebied van voedselvoorzie ning, gezondheidszorg en water- distribltie bij rampen. In het overleg, dat thans tussen vele departementen wordt gevoerd, zou worden gespeeld met de ge dachte de vredestaak van de BB op te heffen. Dti zou tot een aanzienlijke beperking van het beroepspersoneel kunnen leiden. Naar verluidt zou het perso neelsbestand van 1200 personen tot 800 kunnen worden terugge bracht .Met de bonden van over heidspersoneel zal worden ge sproken over een afvloeiingsre geling. De dienstplicht voor de BB zal blijven voortbestaan. Vanuit de Tweede Kamer is her haaldelijk aangedrongen op vol ledige opheffing van de dienst. Zo ver wil de regering niet gaan. Er is spoedig een nota over de nieuwe opzet te ver wachten. Betja moet uit Djakarta verdwijnen DJAKARTA (AP) De betja, het meest voorkomende ver voermiddel in de Indonesische hoofdstad Djakarta en elders In Indonesië gaat een sombere toekomst tegemoet. ïet bestuur van Djakarta heeft besloten de kleurige, maar lang zame driewielige fietstaxi's in 1975 niet langer op de straten van de hoofdstad toe te staan. Dit betekent een zware silag voor de naar schatting 200.000 betja-rijders, die met deze kar retjes de kost moeten verdie nen. fetpot is het niet voer de bit ja- rijder. die met hard z voegen per dag ongeveer zes «/den bijeen sappelt. En daar gaat dan nog eens anderhalve gulden af om de Betja te huren ven een van de rijke ondernemers, d e tienduizenden van d?re kar retjes in hun bezit hebben. Ir zijn in Djakarta ongeveer 98.000 officieel geregistreerde betja's. Daarnaast rijden er nog om co nabij de 32.000 illegale rond. ADVERTENTIE u betaalt/1.000,-en krijgt na 5 jaren 1.500,- LEIOSE SPAARBANK Premie voor werkende jeugd Van een onzer redacteuren DEN HAAG Werkgevers die vijftienjarige leerplichtige werk nemers in dienst hebben krijgen vanaf augustus een premie van twintig gulden per week per werknemer. Deze maatregel, die de regering per jaar 20 mil joen gulden zal kosten, is be doeld tegen de werkloosheid in de categorie werknemers van 15 jaar, die volgens de wet vanaf .-'Ugastus twee dagen per weck leerplichtig zijn. Momenteel weigeren veel werkgeve s deze jongeren in dienst te nemen. Deze ,-naatrege hebben de m nis- tets van Kemenade (onderwijs) en Boers m i (Soc ale Z ker) medegedeeld in een nota aan de Tweede Kamer. De regering heeft in doze nota, die in feite bedoe'd is ris basis voor ge sprek dat beide bewindslieden maandag 17 juni met de 'me - commissies voor onderi js en sociale zaken over de proble men rond de werkende jongeren zu'.len hebben, ook medegedeeld hoe ze zich de ontwikkeling van de leerplicht tot 1977 voorstelt. De belangrijkste elementen in hot beleid zullen zijn: volledige leerplicht voor vijftienjarigen; in augustus 1975 invoering van de tweede dag; leerplicht voor zestienjarigen (nu één dag) en uiterlijk 1977 invoering van twee dagen leerplicht voor zeventien jarigen. Overleg Giiiïiee-Bissao 13 juni verder LISSABON (AFP) De bespre kingen in I.onden lussen Portu gal en de PAICG fde Afrikaan se partij voor onnfhankelHkhe'd van Guinee-B'ssuo en de Ka verdische ei! nden) rillen op "t juni worden voortgezet. Het overleg zou .-mv-kelijk v n daag worden hervat. Een socialistisch lid van de Por tugese delegatie heeft verklua d dat indien vredesbesprekingen mislukken de Portugese socia listische partij zich onmiddellijk zal terugtrekken uit de regering n generaal Antonio de Spinu- )a. Israël streeft naar verdrag met Egypte Jeruzalem (AP) De nieuwe premier van Israël, Jitzak Ra bin, heeft gisteren gezegd dat hij zal streven naar een niet- aanvalspact met Egypte, als volgende stap naar vrede in bet Midden Oosten. Israël, zei hij in een televisie-uitzending, zal in verband met de vrede met Egypte bepaalde Initiatieven lanceren. Wij zijn niet van plan te gaan zitten en niets te doen. Premier Rabin zei dat Israël eerst ging afwachten (met het nemen van volgende stappen) of de scheidingsaccoorden met Egyp te en Syrië verliepen zoals de be doeling was, en of Egypte zijn vredelievende voornemens in de praktijk zou brengen zoals het weer bewoonbaar maken van de frontstrook langs het Suezka- naal, een gebied dat thans in puin lag. Shell ruoet benzine leveren DEN MAAG (ANP) Dc Kroon heeft het beroep van SheW Ne derland raff inaderij bv tegen de beschikking van dc minister van Economische Zaken van 4 april inzake de Ivvermgsplicht aan de Aardolie Belangen Ge- nv nschap (ABC) ongegrond verkl ard. Dtm bcsi.jj.ig ver. de Kroon v/a» ove imsiig het adv es var voor de geschl van d Raad van Slate It j ge- n >e ode beschikking had 'de mi nister bj wijze van voor opige r.i- gel aan negen Neder landse oliemaatschappijen, waaronder Shell, de verplichting opgelegd om gezamenlijk aan de ABG benzine te leveren tot een hoev 'li d van 3000 kubieke afdr'ng WeeroverzJcht "■#- zonnig ==Tmist cdZi opklaringen jg» bewolking -f=f> sneeuw regen onweer WEERRAPPORTEN 19 temperaturen t-w warmtcfront r^r kou-front windrichting lelslnkl ton luchtdruk in millibaren H hoge-dnjkgebied L lage-drukgebied vcrplaatsingsnchting h. bew. 17 o

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7