Neem eens een andere route naar Joegoslavië Plitvice NICE Van Neurenberg vsa Passau naar Split NIET VOOR SNELHEIDS MANIAKKEN MAAR VOOR GENIETERS RIJKDOM VAN MEREN EN WATERVALLEN Superstek voor verwende stervelingen ILirht^rg ■ia Joegoslavië is een favoriet vakantieland voor Nederlan ders geworden. En terecht het groene natuurrijke bin nenland, de zonnige kusten, het vele „echte oude", en niet te vergeten de nog lage prijzen, spreken de lagelan- ders best aan. De reis erheen per vliegtuig is een kwestie van een paar uurtjes, maar wie per auto gaal moet er wel twee dagen voor uittrek ken. Naar het noordelijke schiereiland Istrië wordt de route via München en Udine veel gekozen. Voor "wie het wat zuidelijker zoekt is er echter een nieuwe route sa mengesteld die een tikje lan ger is, maar wel een stuk rustiger. Geen route voor re cordbrekers, maar voor de vakantieganger die er iets meer tijd voor uit wil trek ken en onderweg óók best wat wil zien. Voordeel is bovendien dat men van de twee te „nemen" passen in Oostenrijk nauwelijks iets merkt; ze zijn lager dan 950 meter. Deze route loopt van Neuren berg in Zuid-Duitsland. via Passau, de Ostalpen, Graz, Zagreb, naar Zadar en Split aan de Joegoslavische kust. In Neurenberg (te bereiken via Frankfort en de E5) is de oude binnenstad een bezoek zeker waard. De complete stadsmuur met torens om ringt het centrum, met z'n kerken, speelgoedmuseun Dürerhaus, enz. De hooggele gen vesting, de Kaiserburg, is onderdeel van de stadswal; men heeft er een fraai uit zicht op de oude bruine da ken van de binnenstad. Bij de VW is een kortingenpak ket (der Nürnberger Trich- ter) verkrijgbaar bij een ver blijf van een of enkele da gen, met recht op gratis drankjes en lekkernijen, toe gang tot musea enz. De ho tels geven in het buitensei zoen een weekeinde-korting. En, Neurenberg doen is niet compleet zonder 'de Brat-, wurst geprobeerd te hebben. De route voert via de auto baan of het schilderachteri- ger Altmühtal naar Regens burg (110 km.), de 2000 jaar oude stad aan de grauwe Do- nau. -Tot de 1400 historische gebouwen die het centrum herbergt behoort bij voor beeld het oude raadhuis, waar eertijds de Reichstag, het eerste Duits parlement, bij elkaar kwan Daarna- naar Passau (124 km.), waar de Inn en Ilz in de Donau vloeien. In Passau leggen Russiche passagiers schepen aan die een lijn dienst onderhouden met Jal- ta op de Krim en, de Donau afzakkend, in negen dagen acht landen doorvarenIn Passau (de naam schijnt af geleid te zijn van „Batavie ren") speelt op het middag uur in de Stephans-kathe- draal 's werelds grootste or gel 17.000 pijpen. Van Passau gaat 't Oosten rijk binnen langs de Donau, die maar net in het smalle dal past en die bij Schlögern Schlucht plots met een rare kronkel de rustige weg ver laat. Wels (op 86 km. van Passau) is vooral bekend vanwege de grote industriële en agrarische messe, anno 1878, die in tien dagen tijd een miljoen bezoekers trekt. Vandaar naar Graz is het 240 km. De tocht gaat 'door de Voralpen, waar de toppen boven de 2200 meter komen. De Pyhrnpas (945 m.) en de Schoberpas (849 m.) leveren geen enkel probleem op. Via Liezen, Leoben en Bruck aan de Mur rijden we Steiermark binnen. In het oude centrum van Graz, waar duidelijk oude Italiaanse bouwmeesters aan het werk zijn geweest, rijst de Schlossberg op. met het slot en de klokkentoren. Graz, eens residentie van de Duitse keizer, heeft een grote bezienswaardigheid aan het Landeshaus en het daarnaast gelegen Landeszeughaus, dat in het begin van de zestiende eeuw het wapenarsenaal van de burgers was in de strijd tegen de Turken. Nog net zo als toen, hangen daar 30.000 harnassen, helmen, kurassen, kanonnen, geweren, alles klaar om zo wei strijde te trekken! Van Graz naar Zagreb is hei 176 km., via de grensover gang Spielfeld, langs Mari- bor, en langs Krapina, resten van Neanderthalers zijn gevonden en waar nu taferelen uit die tijd (46.000 - 31.000 v. Chr.) in het bos zijn uitgebeeld. Zagreb is met 700.000 inwoners de tweede stad van Joegoslavië en is de hoofdstad van de staat Kroatië. Er is een be langrijk cultureel leven en Zagreb is ook de stad van de jaarbeurzen en het teken filmfestival. De route gaat verder naar Karlovac over het tweede stukje vierbaans- weg van Joegoslavië (44 krr., tolweg) en vandaar naar Plit- vice. Centrum van het ruige natuurgebied daar vormen de Plitvicka Jezera, een ge weldig mooi gebied waar 16 grote en kleine meren mid dels ontelbare watervallen in elkaar overlopen. 20.000 hec tare puur natuur, alles mak kelijk bereikbaar, met uitste kende hotels en mogelijkhe den genoeg voor liefhebbers van zwemmen, roeien, vis sen, wandelen. Plitvice Zadar is 204 km. Even voor Karlobag ver schijnt dan plots de echt blauwe Adriatische Zee en zigzagt de weg vanuit de ber gen tot zeeniveau. Dan valt het grote verschil op: na het groene binnenland is de kuststreek hier onvoorstel baar droog en steenachtig. Het is om moedeloos van te worden, zoveel stenen men er soms heeft moeten ruimen om een paar meter grond voor enkele druivenboomp- jes vrij te maken. Voor de kust de talrijke eilanden van de Komati-archipel. Zadar is 'n belangrijk universiteits- stadje. al 3000 jaar oud, met de restanten van een Ro meins forum en kerken uit 9e. 10e en 11e eeuw. Er staat ook de Maraskafabriek, de grootste distilleerderij van Joegoslavië. Vanuit Zadar gaat een veer naar Ancona in Italië. .De kustweg voert verder langs minuscule vissersdorp- jes naar Sibenik met z'n ou de hart vol steile steegjes en trappen. Kort voor Sibenik kan men afslaan om de wa tervallen van Krka (inder daad, Krka) te bezoeken. De kustweg slingert verder langs het schilderachtige Pri- mosten, een oud stadje dat precies op een eilandje past en als een druppel aan de kust hangt. Split. 164 km. na Zadar is een flinke stad waarvan het echte hart een grote vierkante Romeinse vesting is, het paleis van Dio- kletianus. Binnen de muren en poorten veel uit die Romeinse tijd is er nog is de eigenlijke stad ontstaan, bestaande uit louter schilder achtige steegjes. De'Split-ganger zal Joegosla vië ook op de groente- en fruitmarkt en vanaf de ter rasjes onder de palmen langs de boulevard willen beleven. Dat is Neurenberg Split. Een nieuwe route naar Joe goslavië voor de wat indivi- dualistischer ingestelde va kantieganger. Rest ons nog te melden dat op het laatste stuk in Duitsland en een groot deel van het Oosten rijkse trajekt gewerkt wordt aan een snellere autobaan, die echter pas in 1980 klaar zal zijn. Duits reis- en informatiebu reau, Spui 24, Amsterdam, 020-241293. Oostenrijkse verkeersbu reau, Herengracht 437, Am sterdam, 020-62188. Joegoslavisch verkeersbu reau, Vijzelstraat 4, Amster dam, 020-220483. Plitvice mag best eens genoemd worden. Plitvice heeft het predikaat een van de mooiste, zo niet het allermooiste gebied van Joegoslavië te zijn. En geen wonder. Dat Plitvice is een verrukkelijk natuurgebied, ruwweg tussen Zagreb en Zadar •gelegen. 20.000 hectare echte natuur, met als centrum een complex van zestien meren en meertjes van blauwgroen water. Ze liggen terras vormig achter elkaar en lopen via talloze water vallen m elkaar over. Het diepste meer ligt 863 meter lager dan het bovenste meer. Van de grootste waterval stort het water 78 meter naar omlaag. En rondom zijn de wouden en bergwei den gedrapeerd, rijk voorzien van flora en fauna, van forellen tot wilde zwijnen. Beren schijnen ook nog ergens te huizen in deze buurt; in de oorlog waren het de partizanen die zich in de bossen schuilhielden, maar dat is weer een ander verhaal. Plitvice was honderd jaar geleden al bekend in het jaar 1894 telde men duizend toeristen! Sinds 1950 is het een beschermd gebied. Wel heeft men het op een plezierige manier voor bezoekers toegankelijk gemaakt. Boomstampaad jes voeren langs de meren, watervallen en 36 grotten, er staan drie uitstekende moderne ho tels, er zijn mogelijkheden genoeg om te vissen, roeien, wandelen. Behalve in de voor beurzen niet dure hotels kan men er onder- dak vinden in pensions, twee-persoonshuisjes en op do camping. Hartje zomer kan hot in Plitvic e tamelijk warm zijn, maar even ervoor of erna is het er heerlijk. Er komen nogal wat dagjesmen sen naar de Plitvicka Tezera, maar deze collectie blauwgroene meren en zilveren watervallen is best meer (rustgevende) vakantiedagen waard. Nog even dit: Plitvice ligt op de weg van Karlo vac naar de kustplaats Karlobng, 125 kilometer van ieder verwijderd. Het Joegoslavisch ver keersbureau in Amsterdam heeft er een folder Inlichtingen over vakantie aan de zonnige Rivièra (en in vele andere majesteitelijke delen van het grote Franse rijk) kunt u krijgen bij het Bureau France, Prinsegracht 670 in Amsterdam, telefoon 020-247534. Naast mij op een bank voor het „antieke" station van Nice zit een oud dametje zich te koeste ren in de subtropische zon. Af en toe snoept ze iets uit haar tasje om daarna verzaligd rond te kijken. Achter haar rijzen palmen op en prijken bloemen met uitbundige kleuren. Oma ziet het niet want al haar aan dacht is nu bij een bejaarde man met een houten been die haar omstandig begroet en daarna vrij vlot doorloopt. „Een oorlogsslachtoffer", ver onderstel ik, de leeftijd van de man in aanmerking nemend. „O nee, zegt mijn bankgenote," o nee, geen oorlogsslachtoffer doch een gedupeerde van het drukke verkeer in Nice. Hij stak de straat wat al te onvoor zichtig over et voila Ze weidt nog verder uit over de gevaren van de grote stad waar in geen rekening meer wordt gehouden met voetgangers. Om daarna in langdurig gepeins te verzinken. Het moge zijn dat oma gelijk heeft, feit is, dat er toch heel wat voetgangers hun weg zoeken in Nice. En dat er onder die voetgangers verdacht veel bejaarden zijn, die zich elke dag weer verlustigen in de ge zelligheid van deze Franse Ri- vierastad. Nice is een oeroude stad, die in de vijfde eeuw vóór Christus werd gevestigd door de Grieken. Zij gaven er de naam Nike aan. hetgeen in de taal van die dagen victorie betekende. Veel van die antieke geschiede nis is terug te vinden in de oude stad, die een bezoek meer dan waard is. Al was het maar om zijn smalle straatjes, schilder achtige winkeltjes met van alles en nog wat en de vele, vele viszaken. Het middelpunt van dit oude stadsgedeelte is de Sainte Reparate Kathedraal. Vlak daarbij wordt elke dag van de week de ochtendmarkt ge houden. Een bezoek daaraan is een belevenis op zich. Etenswa ren, groenten, fruit en bloemen vullen deze markt. Het te consu meren gedeelte draagt wonder lijke namen en is voor het me rendeel van een verfijnde smaak. Bloemen zijn er in vele ■ariëteiten en worden dagelijks musea De na-christelijke geschiedenis, de pracht en de praal van vor sten en rijken der aarde, is op geborgen in diverse musea. De nieuwste aanwinst is het Mare Chagallmuseum, een uiterst mo dern gebouw in een romanti sche tuin met olijfbomen, rose- marijn en wilde tijm. Dit mu seum is drie maanden ouder dan het Vincent van Gogh-„te- huis" in Amsterdam. Het bevat uitsluitend werken van Chagall. Bijzonder boeiend in deze col lectie zijn de bijbelse voorstel lingen in fantastische kleuren op enorme doeken. Zeker ook de moeite waard is een bezoek aan de Russische kerk, één van de mooiste voorbeelden van By zantijnse kerkenbouw in West Europa. paradijs In het begin van deze eeuw werd Nice ontdekt door schil ders, schrijvers en musici. Kort daarop volgden de gefortuneer- den, die in de stad aan de altijd blauwe Middellandse Zee hun paradijs meenden te hebben ge vonden. Uit die tijd dateren de vele ho tels, meer dan driehonderd pa leizen die thans voor een groot deel zijn aangepast aan de toe- ristenstroom van na de laatste wereldbrand. Nice heeft zich bij het toerisme van vandaag aangepast zonder evenwel zijn paradijselijke sta tus te verliezen. De stad is er bijna nog mooier door gewor den. Hoe dan ook. er zijn tal van evenementen gecreëerd, die ook de meest verwende toerist boeien. Om te beginnen is daar het Carnaval van Nice dat we reldfaam geniet. Voorts zijn er bloemenwedstrijden, paarden- shows, majorettenfeestcn, con certen en variété voorstellingen in de open lucht. Voeg hij dit alles een verrukkelijk klimaat, een rijk geschakeerd strandle ven met o.a. campings in vele variaties en een achterland met woeste bergen en het beeld van variété Is dat nog niet genoeg ga dan eens naar het strandstadje Ville Franche Sur Mer om daar in een van de vele restaurants langs de haven te genieten van een verrukkelijke vissoep, van Hollandse tong of van zeeforel. Consumeer deze heerlijkheden met een roRé uit de omgeving en het leven schijnt opeens volmaakt. Wij adviseren u te dineren op het terras, want tien tegen één dat u dan een voorstelling mee maakt van een variété-nummer van klasse. Zo rond een uur of één arriveert de artiest - het evenbeeld van onze drs. P. Ge kleed in een vooroorlogse plus fours, rode trui en één plastic mandje met dito bloemen op het hoofd. Zijn nummer bestaat uit vioolspel op een fiets, die hij de meest dwaze capriolen laat ver richten. En dat alles vink aan' de waterkant, Iedere toer wordt beëindigd met getoeter op een oude autoclaxon, verborgen on der zijn trui. Na de collecte vertrekt de ar tiest in een dure slee naar de volgende badplaats of, als hij de opbrengst voor die dag voldoen de acht. naar een van zijn villa's om zich bezig te houden met zijn boekerij of zfjn schilderijen- verzamelingook dat is moge lijk aan de Rivièra. niet goedkoop Nice is zeker niet het goedkoop ste toeristencentrum in Frank rijk, hoewel er toch wel cafee tjes en restaurants te vinden zijn. waar het kopje koffie en het diner goedkoper zijn dan in Nederland. Maar je moet er wel even de tijd voor nemen om ze te zoeken. Gaat u per auto dan zit u circa 1300 km achter het stuur. Per trein reist u tot Parijs en vandaar mot de „blauwe" nachttrein naar de Cote D'Azur. In totaal bent u don plm. vijf tien uur onderweg. Ten slotte is er dan nog het vliegtuig dat u in goed drie uur naar de plaats van bestemming, in dit geval Nice, brengt. e/odep redêotie mto

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17