H OLIECRISIS SCHAADDE NEDERLAND NIET n e s deQJbENE WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK TEVEEL VERBROKKELD GRONDSTOFPRIJZEN NIET TERUG NAAR VROEGER PEIL Nog meer Surinamers naar Nederland mam %Van boeren wil [5 °/o ander beroep DE MEUWE LINIE Minister Trip: LEIDSE COURANT 1 ;N HAAG Van de boeren in Zuid-Holland overweegt 15 '^.'procent van beroep te veranderen. Van de echtgenotes zou zelfs 34 procent wel willen dat hun man een ander be- oep koos. Dit blijkt uit een onderzoek van het Landbouw conomisch Instituut in Den Haag. het LE Iin 1970 een enquête ,d onder Zuidhollandse boe- bleek 18 procent van ben r beroepsverandering te voe- van hun echtgenotes was 37 procent. Omdat daarna inkomensmogelijkheden bin- Lkademie van Wetenschappen ior inpoldering Markerwaard HAAG (ANP) De Konink- e Nederlandse Akademie van tenschappen heeft zich in een teren verschenen brochure gesproken voor droogmaking n de Markerwaard, omdat in hering tegemoet komt aan de steeds groeiende behoefte ruimte van de Nederlandse volking. het beschikbaar komen van Markerwaard zal de verste- lijking van de kop van ord-Holland en van 't „groe- hart" van Holland worden te- pgegaan. ikademie wijst er wel op, dat behoud van het landschap- lijk karakter van Noord-Hol- een breed randmeer dat dat karakter niet rloren zal gaan als een be- alde variant van de nota van kswaterstaat (beschouwingen- Markerwaard) als ondslag wordt genomen, mogelijke bestemmingen van Markerwaard noemt de bro- ire inrichten van een deel I het terrein als woon- en rkgebied en aanleg van een iede vlieghaven. De Marker- ard is daarvoor een geschik- 5, maar de akademie niet voor pleiten dit egveld ook inderdaad aan te 5gen. ok minimum eugdloon akantiewerk !N HAAG (ANP) Scho en en studenten die in hun ;antiotijd normale arbeid ver- iten kunnen, als hun werk- imheden tot de normale be- jfsvoeripg behoren, aanspraak iken op het voor hun leeftijd Iden minimumjeugdloon. 'et ministerie van Sociale Zaken 'f£hier in een publi'katie op ge- iffi nu, evenals in voorgaande s" de anbeidsbureaus de ko- nde maanden weer zullen be Idelen bij vakantiewerk voor olieren. Vorig jaar werden n 11.300 scholieren aan een va- tiebaantje geholpen. 10.000 mensen in ziekenhuis floor ongeluk fRECHT (ANP) - In J971 Jn naar schatting 29.300 ver- fersslachtoffors (ongeveer 20.000 jannen en 10.000 vrouwen) in de iderlandse ziekenhuizen opgeno- fen. Deze aantallen komen over- to met 3.3 procent van het totale intal klinisch behandelde man- to en 1.3 procent van de opgeno- len vrouwen. Dit staat in het Ne- ïrlandse Tijdschrift voor Genees- ïnde. De meeste mensen kwa- ipn in het ziekenhuis terecht na In ongeluk waarbij ze als inzit- Ede van een auto waren betrok- arna volgen de bromfietsers, voetgangers, de fietsers en de Eorfietesers. De sterfte bleek er de voetgangers het >tst. Milieulied op draaiorgel msterdam (ANP) Straatorgel bouwer G.Perlee heeft naar aanleiding van de Dag van het (Milieu besloten het milieulied i i,De zon schijnt en de lucht is blauw" van Peter Lindeman in het repertoire van het Amster damse straatorgel op te nemen, ierlee werkt ook een plan uit om bij het spelen van dit lied aan 'voorbijgangers da tekst ervan juit te reiken. nen de landbouw verbeterden en de werkgelegenheidssituatie bui ten de landbouw ongunstiger werd, is twee jaar later een zelfde onderzoek gehouden. Toen bleek dat in die tijd 11 procent van de boeren naar een ander beroep was overgestapt. Meestal waren dat boeren die 50 jaar en ouder waren of een be drijf hadden, kleiner dan 10 hectare. Ook bleek, dat de meeste boeren van kleinere be drijven een inkomen zouden ac cepteren dat lager ligt dan het c.a.o.-loon van een landarbei der, om toch maar het boeren- beroep te kunnen blijven uitoe fenen. Van hen die momenteel over be roepsverandering denken zijn de meeaten tussen 40 en 50 jaar of hebben een klein bedrijf. Door gaans willen zij het l'iefèt bosar- beider, hovenier, plantsoenarbei der of bedrijfsverzorger worden. In het algemeen is men wel be reid een omscholingscursus te volgen en een arbeidsbureau in te schakelen. Voor de vrouwen, die voor beroepsverandering zijn, gelden als belangrijkste motieven: mogelijkheid van een hoger inkomen, grotere sociale zekerheid, meer vrije tijd en vakantie. voort Juit te Fransen vol Perlrouwen in president toMJS (AP) - Tien dagen na- dat Valery Giscard D'Estaing niet de uiterst krappe meerder heid van 50,7 procent van de stemmen tot president werd ge kozen, heeft al bijna 70 procent van de Franse bevolking het volste vertrouwen in hem, zo blijkt uit een opiniepeiling, tolgcns de oniniepeiling is 17 pro cent van de kiezers van mening da* Giscard een „geweldige" I president zal zijn, terwijl 52 procent verwacht dat hij een ..goece president" is. Van de Fransen die in de verkiezinge hun stem gaven aan Gisca.rd' jtegrr. --nder Francois Mitter- verklaarde 37 procent IISf&KRS Elsevier voorspelt deze week in zijn omslagartikel dat Surina- mers, opgejaagd door en nog voor de onafhankelijkheid, in nog grotere getale naar Neder land zullen komen. De ramp in de Britse chemie wordt gekenschetst als „een se- mi-a toom bom die moet leiden tot een diepgaand onderzoek in Nederland". In de medische rubriek de werk- waardige constatering dat rij den in botsautootjes op de ker mis dikwijls oorzaak is van hoornvliesbeschadiging. „De spullenbazen weten van de klachten, maar kunnen aan het vele vonken blijkbaar niets doen. Er is dan ook maar een remedie: een motonbril op in de botsauto". Over da Dennendal-feuilleton dit commentaar: „Het wordt toch al te dwaas dat men het tekort aan zwakzinnigeninrichtingen zou vergroten door Dennendal te sluiten, alleen omdat de verant woordelijke instanties een stel dolgedraaide personeelsleden niat weg kunnen 'krijgen. Aan 'het belang van de pupillen denkt blijkbaar niemand" Een reportage tenslotte over het feit dat de regering enerzijds de toevloed van gastarbeiders wil afremmen, maar dat Nederland anderzijds „koortsachtig werft in win-gewest Spanje". De Haagsche Post analyseert Q) Q) waarom hat NOS-journaal geen nieuws mag ibrengen. „De 200 narcose-doden van prof. Smal- hout werden niet belicht, want „er zou niemand meer naar een ziekenhuis durven" en „we heb ben niemand die het tegen kan spreken". Ook een interview met Piet Reek- man „de omverwerper van Ne derland", de drijvende kracht achter Sjalom, en de auteur van „sociale actie waarvan half ver teerde flarden zulk een invloed op het Dennendaldebat hebben". Het omslagartikel is gewijd aan Theo Hoornen. Op de vraag of hij zelf wel eens naar zijn eigen verslagen luistert: „Ik schrik me rot. Als ik me zelf een paar weken later terughoor, dan zeg ik: „Jongen, daar is een halve waanzinnige aan het woord, die man die windt zich op Tenslotte in het blad een interes sant artikel over de anatomie van de streekroman. Vrij Nederland ontrafelt nog eens de jongste verkiezingsuitslag en constateert dat de nieuwe marxistisch-Leninistische „so cialistische partij" groter is dan D'66 en DS'70. „De als experi ment bedoelde deelname van de SP aan de gemeenteraadsver kiezingen heeft bewezen dat bui tenparlementaire acties kunnen worden omgezet in een bewuste politieke keuze." Prof. Lou de Jong wordt gedocu menteerd aangevallen omdat hij in zijn geschiedschrijving van de tweede wereldoorlog de hoofdredactie van de Telegraaf alsnog rehabiliteert. Voorts een kritische beschouwing over psychologische tests. „Het aantal psychologische tests zal de komende jaren sterk toene men. Mensen zullen immers, zo luidt de verwachting, meer van beroep gaan veranderen, en de psycholoog zal frequenter om advies worden gevraagd. Het afgetreden bestuurslid van Ajax, Arie de Wit, tenslotte lucht zijn hart. „Er was te pra ten over Neeskens met Coster, die stellige indruk had ik .Cos- ter wilde wel. maar Ajax wilde niet. Van bestuurszijde van Ajax mooht er niet gesproken worden". De Nieuwe Linie vraagt zich af waarom Nederland de boycot van Griekse schepen schuwt. Een navrant verhaal oo kover heit gesol rond een afgekeurde amb tenares met de conclusie dat er „een onafhankelijke dienst voor het onderzoeken van arbeidscon flicten moet worden ingesteld. Zonder een rapport van deze dienst zou geen ambtenarenge recht een uitspraak mogen doen of een keuring mogen plaatsvin den. Enige belangstelling van actiegroepen zou welkom zijn". Ook een reportage over rechts winkels die liefde werk moeten blijven doen". Amstcci^. neeft zelfs elke vorm van subsidie ge weigerd. Als er niets gobeurd. moet deze instelling voor alter natieve hulpverlening noodge dwongen haar deuren sluiten". De Groene Amsterdammer inter viewt Arie Groenevelt over de fe deratie-discussie binnen het NVV. „Wij vinden dat er, voor dat de federatie tot stand komt, gepraat moet worden over de doelstellingen. Je moet toch we ten wat voor winkel je wilt in richten: of je kolen of snoepjes aan de man gaat brengen? Ooik een gesprek met de Suri naamse premier Aron. „Het is toch te gek dat we rijke vis gronden hebben, maar dat we vis uit Europa moeten importe ren, in blikjes, stel je voor". Het dubbelartikel gaat over het door Nederland („onze uiterst principiële dwarsligger in inter nationale zaken Max van der Stoel") nog steeds niet erkende Guinee Bissau. [n een opvallend kader belooft het blad zijn lezers te zullen blijven verschijnen. Accent ziet op zijn titelpagina Ne derland naar München gaan en goede kansen hebben. Maar: „Het woord is aan Keyzer en Cruyff. Voetbaltechnisch kunnen ze in feite niet buiten elkaar. Ze kennen elkaar als voetballer door en door. en vinden elkaar blindelings. Tactisch denken ze op dezelfde golflengte. Hun voet bal fantasie is ongekend. La ten we daarom maar hopen dat hun vakmanschap ze in Duits land de wijsheid zal schenkon om elkaar wederzijds als voet baller -veer volledig te accepte- De vaak controversieel schrijven de professor A. Heertje kondigt abrupt aan op te houden met zijn medewerking aan het blad. Ook een groot artikel over de honger in de Sahel-landen. „Af- gevaardigen van de Verenigde Naties zullen zich over multi-na- tlonale voorstellen buigen als ze in augustus samenkomen in Boekarest voor een conferentie over bevolkingsvraagstukken, en in november in Rome voor de voedselconferentie. Hun taak is ontzagwekkend. Tussen dit moment en dat waarop zij hun beraadslagingen beginnen, zal de wereldbevolking alweer met een 30 miljoen mensen zijn toe genomen. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij het debat In de Tweede Kamer over het weten schapsbudget heeft minister Trip gisteren geantwoord dat het we tenschappelijk onderzoek teveel verbrokkeld ls. Allerlei Instituten varen een eigen koers, doen dure investeringen zonder dat er van samenwerking en van een totaal overzicht sprake is. De minister- zag als een van zijn hoofdtaken: de coördinatie van het onderzoek, de bevordering van de kwaliteit en de doelmatigheid van het weten schappelijk onderzoek. De minister zei ernaar te streven het onderzoek te bundelen en het voor een groot publiek „meer zichtbaar" te maken. Gelet moet worden op een hoge kwaliteit van het onderzoek, een juiste programmering, gericht op de maatschappelijke behoef ten. In de komende jaren zal niet meer geld voor het weten- teiten de noodzaak van verande ringen onderschrijven. HIJ deel de mee, dat nog deze maand een commissie zal worden inge steld die voorstellen moet doen om bestrekkingen tuisen de overheid en T.N.O. nauwer te maken. Voorzitter van de com missie wordt H. Reinoud, oud directeur van de P.T.T, schappelijk onderzoek beschik- Het Tweede Kamerlid Terlouw Koningin Juliana kreeg gisteren tijdens het jaarlijkse be j aardende filé een ingewikkeld kunstwerk apngeboden baar kunnen komen. Door struc tuurverbeteringen zal besparend moeten worden gewerkt. Tegen kerstmis hoopt hij met een nota over het wetenschapsbeleid te komen, waarin hij nader zal in gaan op zijn coördinerende rol. De minister herinnerde aan da kritiek in het verslag van de Al gemene Rekenkamer, waarin was gesteld, dat de centrale overheid geen enkele greep heeft op de dure investeringen bij de universitaire instituten. De minister zei, dat de universl- (D'66) diende een motie waarin wordt gezegd dat het parlement onvoldoende is toege rust, om de beleidsdaden van de regering te beoordelen. De Heer Terlouw vindt het dan ook nodig dat de Tweede Kamer meer da beschikking over deskundigen krijgt. In een motie heeft hij de regering gevraagd na te gaan in hoeverre onderzoekinstell.n- gen kunnen worden ingescha keld om het parlement bij te staan in de vervulling van zijn taak. Mevrouw Mireya Baltra, rpinister van Arbeid en Sociale Zaken onder het bewind van Allende, brengt momenteel een bezoek aan ons land. Mevrouw Baltra was de enige vrouw in het kabinet. Zij heeft sinds de staatsgreep vorig jaa( september asiel genoten op de Nederland se ambassade in Santiago. Mevrouw Baltra is in ons land voor een oog-operatie. DEN HAAG (ANP) „De oliecrisis heeft tijdens de periode van be perking van de olietoevoer voor zover zich thans laat aanzien geen blijvende schade aan ons land berokkend", aldus premier Den Uyl en minister Lubbers van Economische Zaken in een nota met het verslag over de oliecrisis. Bonapar te-huwelijk „De regering is van oordeel dat de gevolgen van de oliebeper king in een gemeenschappelijke krachtsinspanning goed zijn op gevangen. Naar vermogen le verde de regering haar bijdra ge, aldus de beide bewindslie den. De regering wil wel nader beraad over een systematiek bij eventualiteiten op het gebied van voorziening van essentiële produkten. Ten tijde van de oliecrisis was een duidelijk verband te consta teren tussen de mate, waarin de bereidwillige medewerking van de bevolking werd verkregen en de Informatie, welke over de oliesituatie werd verschaft. „Voorzover zich duidelijk moei lijkheden aftekenden was de be reidwilligheid zeer groot. Deze was echter geringer naarmate de situatie rooskleuriger leek te zijn", aldus premier Den Uyl en minister Lubbers in hun nota. Eervol ontslag secretaresse prinses Margriet DEN HAAG (ANP) MeJ. E. E. M. Ariëns, particulier-secre taresse van prinses Margriet en I mr Pieter van Vollenhoven, is met ingang van 1 september 1974 op haar verzoek op de j meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankzegging voor de vele belangrijke dien sten in deze functie ibewezen. AMSTERDAM (ANP) - De prijzen van de grondstoffen aardolie, koffie en thee. non-fer- ro mtalen, oliën en vetten, rubber en tabak, Ijzer en staal zullen niet meer terugk-ren naar het oude, veel lagere peil van enkele jaren geleden. Van afspraken tussen grond- stoffenproducerende landen om de prijzen kunstmatig op te drijven, zoals de OPEC-lan- den met de aardolieprijs hebben kunnen doen. zal weinig terecht komen. Deze verwachtingen zijn gisteren uitgespro- -e'-rrf'c ken 0(3 de jaarvergadering van het Verbond i de Nederlandse Groothandel, waar men 'J' I een aantal deskundigen uit de grondstoffen- hromven de nieuwe presided hand" had ""genodigd om uKeen te netten, te I hoe de handel tegen de ontwikkelingen van oen aantal grondstoffenmarkten aankijkt. Be halve door inflatie, de eisen van de produce rende landen en door de geringe elasticiteit van het aanbod zijn de prijzen van non-ferro metalen door speculatie op een zeer hoog niveau gekomen; teugkeer naar een niveau van enkele jaren geleden is zek< r onder druk van de inflatie niet waarschijnlijk. Soja-olie, de voornaamste plantaardige con sumptie-olie, heeft een zeer hoog prijsniveau en door markttechnische oorzaken, is het te verwachten, dat de prijs hoog zal blijven. Tropische produkten (rubber, koffie, thee enz.) zijn lang op een te laag peil gebleven Ook op deze markten zijn de prijzen, mede onder invloed van speculaties op grote 6chaal, gestegen. Voor de meeste produkten is het hoogste punt echter al gepasseerd en zijn de prijzen nu weer niet on aanzien! ik ge zakt. De lage prijzen waaraan het westen in de jaren zestig gewond was geraakt zullen niet meer terugkeren daar de kostprijzen van de tropische produkten aanzienlijk zijn gste- gen door de hogere prijzen van brandstof, kunstmest en machineonderdelen en ook door hiervan sterker zal gaan stijgen. Ook de ta- baksprijs is lang achtergebleven. Bonaparte en markies Nico San Martino di San Germano. Zij po seren hier bij het huis van haar vader, prins Louis Bonaparte Na poleon, hoofd van de Franse keizerlijke familie. Ontsnapte Filippijnse missionaris vraagt asiel MANILLA Een Filippijnse mis sionaris, pater José A. Nacu, is uit een militaire gevangenis ont snapt en heeft politiek asiel ge vraagd bij de Franse Ambassa de, hetgeen hem geweigerd zou zijn. Zo is gisteren In de Filip pijnse hoofdstad vernomen. De missionaris heeft een brief ge zonden aan de internationale persbureaus in Manilla waarin hij verklaart bijna anderhalf jaar lang politiek gevangene ge weest te zijn zonder er van op de hoogte gesteld te zijn waar van hij beschuldigd wordt. TOYOTA DUURDER LE IDS CHEN DAM (ANP) De Nederlandse importeur van Toyota, Louwman en Parqul in Leidschendam besloten de prij zen van haar personenauto's te verhogen. De prijsverhoging be draagt gemiddeld 7 procent en is op 1 juni J.l. Ingegaan. De meest verkochte Corolla-serie is 7,5 pet. duurder geworden, de 1000 serie ruim 5 procent. Forse prijsverhogingen golden voor de Celica en de Crown 2600 typen, die respectievelijk 11 en 13 pro-f cent duurder werden. Ook Datsun Nederland heeft met ingang van 1 juni een kleine prijsverhoging doorgevoerd voor de 1200—serie, die ca. 2 procent in prijs omhoog ging. FABRIEKS- LOODS UITGEBRAND Groningen (ANP) Het groot ste deel van een fabricksloods ln Groningen is gisterochtend uitgebrand. De oorzuak van de brand is nog niet bekend. De schade bedraagt waarschijn lijk vele honderdduizenden gul dens. Alleen de achade door het verloren gaan van grondstoffen (pla»: rs e.d.) zou al een half miljoen gulden belopen. In India Zeker 15.000 doden door pokken epidemie NIEUW DELHI (DPA) In d« eerste vier maanden van dü jaar zijn In India mlnsteni 15.000 mensen aan de pokkei bezweken. Alleen al In de staal Blhar overleden In deze period. 9.000 mensen aan de ziekte. Dt pokkenepidemie ln India zou d> ergste zijn geweest van des eeuw.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9