BLIK IK BE VERTE Verrijkt voedsel en natuurprodukten MAKKELIJKE MEUBELEN VOOR DE VROUW Vrouwelijkheden LEIDSE COURANT PAGINA 7 In Engeland zijn grote hoeden mode. Ze hebben brede randen, die overvloedig en romantisch met bloemen zijn versierd. Het materiaal is fijn stro en bij deze ouderwetse modellen past natuurlijk de voile, die uit de mottenballenkist is gehaald. De zomer stelt hoge eisen aan het figuur. Benen, buik en boezem moeten al even goed verzorgd zijn als het gezicht. De nieuwe bikini's zijn genadeloos. Huid- verzorgende producten, die zich om deze lichaamsdelen bekom meren zijn dan ook „legio". Nieuw op de markt is de „Cre- me pour le buste", van rozen en vruchtenextracten, die stevig heid voor de huid belooft. Een product van het huls Dr. Payot, dat ai even enthousiast roept dat de „creme pour le ventre" het weefsel van de buik verste vigt en de sinaasappelhuid be strijdt. De benen krijgen weer een beurt met „creme pour les jambes" met actief werkzame stoffen. Resp. 29.50; 40.- 17.-. Tot 1 juli is er een speciale aan bieding van Revlon: Spray-fla con Charley. Bij inlevering van de lege flacon wordt bij aan koop van een normale verpak king 7.95 in mindering ge bracht. Meestal moet de vrouw ervoor op draaien om de overhemden voor haar man te kopen. Fabrikanten willen nu meer duidelijkheid voor de klant wat de maten be treft. Iedere fabrikant levert aan andere detaillisten, elke de taillist heeft eigen clientèle (hip, wat ouder, conservatief.) Wat blijkt namelijk? Sedert de in voer van het getailleerde over hemd schijnt het onmogelijk te zijn geworden bij de aankoop van shirts „blindelings" op maat af te gaan. Rugbreedte, borstomvang en taillewijdte hebben per fabrikaat soms zo grote verschillen dat teleurstel lingen aan de orde van de dag waren. Thans heeft de Stichting Pasvorm Overhemden (waaraan deelgenomen door de merken Bentley, Bueno, Fablo, Formen, de Dub, Havep en Ley River, alsmede de grootwinkelbedrij ven Hema en Peek Cloppen- burg) een einde gemaakt aan de verwarring door speciale eti kettering. gemakkelijk herken baar voor de consument. Er zijn vier hoofdgroepen: Grand Coupe (G), Normaal (N), Trim (T) en Boutique (B), met eigen symbool, dat voortaan samen met de boordmaat en de mouwlengte in de boord gestem peld wordt. Op de verpakking wordt aangegeven welke maat met welke afmetingen corres pondeert. Grote normalisatie dus. Winkeliers die volgens het nieuwe maatsysteem gesneden overhemden verkopen hebben een SPO vignet op de ruit. Het gemanipuleer met voe- dingsprodukten heeft de laatste tien jaar industriële afmetin gen aangenomen en terecht menige consument definitief met argwaan vervuld. De op mars van diepvrieskasten en kisten in het huishouden en de pijlsnelle prijsstijgingen heb ben de terugkeer naar de na tuur een extra duwtje gegeven. De moestuin is weer „in" en men steekt met enkele vrien den de koppen bijeen om wat hennen te kweken, een varken tje vet te mesten of een kalf hormoonvrij te laten op groeien. Kortom, de terugkeer naar het artisanale lijkt voor lopig niet meer te stuiten. Maar de .voedselindustrie laat zich niet zo vlug de kaas van de boterham eten. De nieuwe vondst van de laatste jaren zijn de zogenaamde „verrijkte voedingsmiddelen", volwaardig voedsel of reformprodukten. Deze voedselprodukten worden ons speciaal aangeprezen om dat ze „volwaardig en extra gezond" zijn. Ze zijn verkrijg baar in speciale huizen en vele levensmiddelenwinkels begin nen er ook zelf een aparte re formafdeling op na te houden. Wat is in heel dit gedoe echt en vals? Het is een illusie te menen dat slechts één voedingsprodukt uw gezondheid kan verzekeren. Een gezonde voeding moet in zijn geheel van goede samen stelling zijn. Dat wil zeggen dat ze harmonisch moet zijn op het gebied van eiwitten, koolhydraten, vetten, vitami nes en mineralen. Een voorbeeld: wie dagelijks het volgende gebruikt: y2 liter afgeroomde melk, karnemelk of yoghurt, 250 gr. groenten, 1-2 plakken kaas (liefst mage re). enkele aardappelen (liefst vers gekookt), 100 gr. fruit, 100 gr. vlees, vis of peulvruchten. een matige hoeveelheid dieet- i margarine, bruin brood, rogge- i brood of volkorenprodukten. heeft alles wat hij nodig heeft Ien kan alle reformprodukten missen. Sommige produkten worden aangeboden als „pure natuur", dikwijls met een zeker waas van publiciteit, die berust op een eeuwenoude, maar nooit gecontroleerde overlevering. Een voorbeeld hiervoor is de honing, die verschillende ziek ten zou voorkomen en zelfs ge nezen. Jammer genoeg is hier van niets bewezen. Honing be vat daarentegen slechts kleine hoeveelheden mineralen en vi tamines, en bestaat voor het grootste gedeelte uit koolhy draten. Om profijt te hebben van deze vitamines en minera len zouden we honing in bij zonder grote hoeveelheden moeten gebruiken wat zeker een overdaad van calorieën zou meebrengen. Een ander probleem vormen de vegetarische voedingsmid delen, die dierlijke producten moeten vervangen. Zo bestaan er plantaardige extractblokjes voor bouillon om de vleesbouil lontabletten te vervangen. Maar ook vegetariërs moeten zich houden aan het noodzake lijke rijtje voedingsprodukten. Ze kunnen vlees en vis wel vervangen door plantaardige produkten, maar ze naken er de zaak niet eenvoudiger en waarschijnlijk ook niet gezon der door. De voedingswaarde van de dierlijke eiwitten ligt duidelijk hoger dan de plant aardige. omdat deze laatste armer zijn aan essentiële ami nozuren. Een vegetariër moet extra opletten bij de samen stelling van zijn menu. De combinatie van peulvruchten en volkorenproducten is zeker aan te bevelen indien ze vlees of vis zullen vermijden. De voedingswaarde van riet suiker wordt beslist overdre ven. Rietsuiker bevat zoals ge wone suiker veel calorieën. Hij bevat wel, maar dit slechts In zeer kleine hoeveel)eden, vi tamines b. Slechts bij zeer grote hoeveelheden zal men, wat dit laatste aspekt be treft. nut halen uit rietsuiker. Kortom, er is praktisch geen verschil tussen gewone suiker en rietsuiker zodat we zeker geen bijzondere Inspanning moeten doen om het gebruik van rietsuiker te bevorderen. Integendeel, met alle andere suikers zou hij eerder op de zwarte lijst geplaatst moeten worden. Volkorenprodukten worden te recht een volwaardig voedings produkt genoemd. Ze zijn rij ker aan vitamine b en cellulo- se-stoffen. We eten veel te wei nig volkorenbrood. Bruin brood is beter dan wit en havermout Is beter dan maizena. Voor volkorenprodukten moet u echt niet naar een gespecialiseerde winkel gaan. Koop ze gerust bij uw bakker of kruidenier. Ook gistprodukten zijn erg rijk aan vitamines van het b-com- plex. In de handel worden ze aangeboden onder de vorm van pasta, vlokken of gistex- tract. Ze kunnen als smaak- middel aan sauzen en soepen toegevoegd worden of op het brood gesmeerd worden. Een tot twee gram per dag is vol doende, maar nog eens, Indien u gevarieerd eet en volkoren produkten gebruikt kunt u deze gistprodukten gerust missen. Cafelne-vrije koffie beleeft een echt modesucces. Natuurlijk bestaan er soms goede rede nen om cafeïne af te raden, maar die motieven zijn toch zelden aanwezig. Het is nuttig te weten dat thee o.a. looizuur bevat, die door het toevoegen van wat melk onschadelijk wordt gemaakt. Er bestaat daarnaast ook looizuurvrije thee. De verschillende soorten kruidenthee die in de handel worden aangeboden (en dat zijn er heel wat) hebben prak tisch allemaal een licht voclrt- afwijkende werking. Conclu sie: om gezond te eten heeft men geen reform- of verrijkte voedingsprodukten nodig. Ze rijn doorgaans veel duurder. Eén produkt kan uw gezond heid niet verzekeren. Soms wekken ze door de vergezellen de reclame valse hoop op ge nezing. Indien u meent een dieet te moeten volgen, raad pleeg dan steeds uw huisarts. Dr. Ickx. Van de overleden modekoning Ja- ques Esterel waren al tekenin gen voor komend winterseizoen 1974/75 klaar. Wij drukken er hierbij een paar voor u af om- da' ze de komende teneur min of meer aangeven! Rokken tot over de knie voor overdag. Voor de avond: tot op de enkel. Asy- metrische belijningen en sluitin gen. Mouwloze Japonnetjes met of zonder pul li eronder. Lange mouwen met fantasie-manchet ten. Détail 1975 revers van ve lours. Gemarkeerde brede schouders, grote platte kragen. Retour van de capuchon, bont kragen en incrustraties bij de mantels. Grote aandacht voor combinatie en blouse. Tunieks en cardigans met of zonder ceintuur. Veel tricots en hand- gebreide goederen Bij de tekeningen: 1) Huwelijk tussen bont en stof voor kort jasje op rok met die pe voorplooi. Pullover met dia gonalen over blouse; foulardje om de nek. 2) Hansop met blousende rug en col. Leren jasje met bonten shawlkraag. 3) Trenchcoat van herteleer (bo venstuk) en nappa. Wijd uitlo pende rok door aangezet klok kend onderstuk. Ceintuur met gesp. (Bijpassende driekleurige schoenen met rafelklep). Nieuwtje voor in de kamer en de tuin: een zwerftafeltje (f 26,50) dat op losse poten is gemonteerd. Voor de camping kan het in een klein pakketje worden meegenomen. Afmetingen 40 x 40 x 38 cm. In de kleuren wit, bruin en oranje. Platenbak, zó geconstrueerd dat de platenspeler erop past /?ei/£ J c /)/V44/£ V/V£" Ö6V/C- f róoltuxC Hoewel de prijzen van meubelen elk Jaar stijgen, is niet gebleken dat de koper minder geïnteres seerd is of dat er minder ge kocht wordt. Bovendien zijn er altijd nog meubelen, die betaal baar zijn omdat het materiaal niet prijzig is. Daarnaast is de consument bereid tegenwoordig meer geld uit te geven voor gezelligheid thuis, omdat alles wat men buiten de deur doet onbetaalbaar gaat worden. Benzinekosten, Horeca- ultjes, film en theaterbezoek ei sen zoveel van het huishoudbud get, dat veel mensen liever thuis bij de buis blijven met een goede fles. li Veel voorkomende typen meube- Hi/fW len zijn de combi's: setjes die I bijvoorbeeld bestaan uit bijzet- W A M i tafel en krukje. geheel I I neemt weinig in beslag, I de de tafel I M geschoven kan Vooral H M kleinbehuisden zijn blij met H H deze vergende HHHI HIH- meubels. De lectuurtafe! is een klelnmeubel met ontzaglijk veel toepassingsmogelijkheden. Er kunnen tijdschriften in worden draagbare t.v. op worden gezet. van kunststof zijn er combiset- bewaard, maar ook langspeel- Ze kosten ca. 155. tjes te krijgen voor Iets meer platen. De lectuurbak is ook ge- Voor tienerkamers lenen de klein- dan tweehonderd gulden. En ze schikt als verrijdbare bijzetta- meubelen zich uüstekend. Ge- geven een leuke gezellige sfeer, fel; er kan een pick-up of een makkelijk verplaatsbaar, vaak T. F.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7