Bedroevend resultaat tegen Roemenië STER AUSTRALIË OP DE TRIBUNES In laatste oefenduel ook nog experimenteren De sfinx wilde wat proberen Dagelijks telefoongesprek van president Baby Doe Wijzigingen bij Brazilië Veel „buitenlanders' in Argentijns elftal Sportwereld DONDERDAG 6 JUNI 1974 LEIDSE COURANT Sir Stanley Rous, voorzitter van de FIFA en Herman Neuberger va het organisatiecomité bekijken de Fair Playbokaal met de nodig ".zorg. Dat mag ook wei het kleinood heeft een waarde van 15.0C MUNCHEN President Jean Claude Duvalier „Baby Doc" van Haiti is ronder twijfel het staatshoofd dat de meeste interesse toont voor het wereldkampioenschap voetbal. De 22-jarige president belt dagelijks met trainer Tassy in het sport- centrum München-Griinewald waar rijn ploeg verblijft. Antonio Tas- sy beantwoordt alle vragen van zijn president net zo bem&nlijk als hij tot nu toe verslaggevers te woord heeft gestaan. Aan de presi dent vertelt Tassy over de traiiningsijver die zijn spelers aan de dag leggen. Tegen verslaggevers heeft Tassy voortdurend gezegd dat hij de kan- '"sen voor zijn ploeg uiterst gering acht. ,.Het enige dat wij hier in ^Duitsland kunnen doen is strijden en keihard werken en tegelijker tijd daardoor wat goodwill kweken voor ons land." RIO DE JANEIRO De Brari liaanse sportfederatie heeft op de lijst van 22 spelers voor West-Duitsland twee wijzigingen aangebracht, de geblesseerde doelman Wendel en de eveneens gewonde middenvelder Clodoal- do Tavares zijn vervangen. De aangepaste lijst van Brazilië ziet er als volgt uit: doel: Emerson Leao (1), Renato Vale (12) en Va'ldir Perez (22); ach ter: Mario PePrez Ulibarri, Ma- rinho (3) Francisco das Cha- gas Marinho (6), Luis Pereira (2), Jose Maria Rodriguez Alve Ze Maria (14), Alfredo Mostarda Filho (13), Marco An tonio Feliciano (16) en Nelinho dos Santos (4). Midden: Wilson Piazza (5), Paulo Cesar Carpegiani (15). Roberto Rivelino (10) en Ademir da Guia (18). Voor: Jair Ventura Filho Jair* zinho (9), Paulo Cesar Lima (11), Valdomiro da Silva (7), Jonas Americo Eduardo Edu (20), Joao Leiva Campos Lei- vinha (8) Dirceu Jose Gul- mer es (21), Sebastiao Miran da Pirilho Malandinha (19) en Cesar da Silva Lemos Ce sar (17). ROTTERDAM De enige positieve conclusie na Oranjes verbrij sterend zwakke beurt tegen Roe menië was dat het straks in West Duitsland niet slechter kan. Rinus Ml- chels had de hernieuwde afwezigheid van Johan Cruyff aangegrepen om een experimenteel elftal in het veld te sturen. Een ploeg, waarin alle spelers in actie kwamen die tij dens de voorgaande oefen duels nog geen kans had den gekregen. Van dat sa menraapsel - Arie Haan en Wim Jansen vormden het centrum van de defensie, Rob Rensenbrink acteerde als rechterspits - konden geen wonderen worden ver wacht. Maar wat er wel uitkwam, was toch zover beneden de maat, dat er van een ontgoocheling moet worden gesproken. Omdat de Roemenen niet konden waarmaken dat Oost Duitsland hen ten onrechte de pas naar het wereldkampioenschapstoer- nooi had afgesneden, zagen de 22.476 toeschouwers in het Feyenoordstadion een afschuwe lijke vertoning, die bovendien ook nog eindigde zoals ze was begonnen waardoor het publiek nog meer reden had zich be kocht te voelen dan de ongeluk- kigen die in Hengelo en Den Bosch veel geld betaalden om Oranje aan het werk te zien. Dit Nederlands elftal, zonder Is rael maar met Treytel in het doel, ontbeerde zo ongeveer al les wat een ploeg moet hebben om een wedstrijd naar zijn hand te kunnen zetten. Vooral de aanval, bestaande uit Ren senbrink, Geels en Keizer faal de in alle opzichten, terwijl op het middenveld Neeskens en Van Hanegem, ondanks enkele redelijke acties, zoveel hinder bleken te ondervinden van oude blessures dat zij zich na de pau ze moesten laten vervangen, de enige die van de oorspronkelijke middenlinie overbleef, was Theo de Jong, de zwakste man van het veld. Voor hem was er geen vervanger omdat behalve Van Hanegem en Neeskens ook Jan sen (halverwege de eerste helft licht geblesseerd In een duel met Dinu en Keizer werden vervangen. Ook de wisselspelers Willie en Re- né van de Kerkhof, Cees van Er uZren nogal u-at trainers in de Kuip. Ze zullen er in elk geval eon It ebben opgestoken koe kei niet moet. V.I.rur. Siem Plooyer, Blok, de nieuwe bondscoach George Knobel en de scheidende Cor Hart. Ierssel en Wim Rijsbergen kon den het Nederlands elftal niet uit de impasse halen. Het doel puntloze gelijkspel was een be droevend resultaat. Het excuus dat Cruyff er niet bij was, kan aan de nodige twijfels onderhe vig te zijn. Het ligt voor de hand dat in Hannover zal wor den teruggegrepen op de ploeg die tegen Argentinië wist te overtuigen. Voor de ontmoeting mocht in de 26ste minuut onge hinderd oprukken zonder dat het resultaat opleverde en een kwartier voor de rust aarzelde Dinu te lang om Treytel te kun- Cruyff er niet bij was, kan nen verrassen. overtuigen, voor ae 0"1"10 wel w eer worden aangevoerd, De tweede helft was nog oninte- tegen Roemenië had hij d e maar ook zonder de kwetsbare in.ssanter. Roemenië slaagde er "e"»11® "J? dirleent kadden de Roemenen «-—J-* SgjffTJZg ge handelwijze want uiteinde- te komen - een paar hoge ballen J ,n Rotterdam door he centrum werden door .nter,and e|(1 Dn, de debuterende Rosbergen vak- da Feyenoorders. die kundig weggekopt - en aan de andere kant werden de acties steeds chaotischer. Rensenbrink nimmer in staat de bal van dirigent hadden de Roemenen verslagen moeten worden. Pas na een half uur schenen de Oosteuropeanen te beseffen dat van dit Nederlands elftal geen gevaar te duchten was. Vanaf dat moment was het krachtsver schil vrijwel genivelleerd al leidde de door coach Stanescu leidde de door coach Manescu was njmmer in staat de bal var gepropageerde defensieve instel- rechts voor het doel te brengen linp toch noE wel tot een paar r.»»ic towpI in de lucht als Geels was zowel in de lucht als langs de grond uiterst zwak en Keizer wisselde sterke momen ten af met onbegrijpelijke mis sers. Michels de Feyenoorders. die nog niet aan de beurt waren ge weest, een kans wilde geven was ook terecht. Maar dat had hij dan wel wat eerder bekend kunnen maken. Betaald voetbal is commercie en de toeschou wers zouden ongetwijfeld in gro ter aantal zijn gekomen. Nu be leefde de KNVB de zoveelste sportieve en financiële misluk- king terwijl de 6pelers nog steeds met weten hoe de basis opstelling eruit zal zien. Weet Michels dat trouwens zelf wel ling toch nog wel tot een paar chaotische momenten voor het doel van Raducanu. De 28-jari ge doelman van Rapid Boeka rest corrigeerde echter steeds weer, zij het soms op erg vreemde wijze, de mistrappen Toen Rensenbrink linksbuiten van zijn medespelers. De beste ging spelen en René van de kans kreeg vier minuten voor Kerkhof (vervanger van Keizer) de rust Van Hanegem, maar na de rol als rechterspits overnam, een ten dele gestopte kopbal werd het niets beter. Oranje zat strandde de Feyenoorder ook in muurvast en dat bleef zo tot het Nederland: Treytel; Suurbier, tweede instantie op Raducanu. einde. Het publiek accepteerde 'Lan?en.. (R'isber6en). Haan. De Nederlanders waren toen al het n'et en een schril fluitoon- eert begeleidde de spelers bij het verlaten van het veld. Een erg onvriendelijke, maar niet vele weuenngen van «ei cu..- onbegrijpelijke reactie. stant op buitenspel gokkende Op de vraag hoe het nu verder Roemenië: Raducanu; Cheran, centrum van de Nederlandse zal gaan, antwoordde Rinus MI- Sandu, Antonescu, Angelinl; defensie. Met alleen Treytel nog chels ontwijkend. Negen dagen Dinu,- Lucescu, Dimitru; Jorda- voor zich faalde de Roemeense voor de eerste wk-wedstrijd te- nescu, Dumitrache, Kun. spits jammerlijk. Jordanescu gen Uruguay lijkt hij toch nog TON VAN DALEN drie keer goed weggekomen. Al na acht minuten had Dumitra che geprofiteerd van een van de vele weifelingen van het con- Junsen (Rijsbergen). Haan, Krol; Neeskens (Van Ierssel.) Van Hanegem (Willie v. d. Kerkhof), De JonR; Rensen brink, Geels, Keizer (René v. d. Kerkhof.) Antonio Juliano: Drie wereldkam pioenschappen, drie keer op de reservebank. Voor de derde keer op reservebank «TUTTGART - De Argentijnse coach Vladislao Cap heeft laten door- MJ*"AAN ^Sinv/lder^'ver- schemeren dat zijn ploeg voor de wedstrijd tegen Polen voor bijna hli voor vijftig procent zal bestaan uit spelers die buiten Argentinië hun moedt dat voor brood verdienen. keer De buitenlanders zijn: doelman Heredia en Ayala (beiden Atle- .Carnevali (Las Palmas-Spanje), tico Madrid). Hector Yazalda Perfumo (Cruzeiro-Brazilië), u Bargas (Nantes-Frankrijk) en van Benfica (Portugal), de Eu ropese topscorer van het afgelo pen seizoen, is door een blessu re nog niet in staat ér voor te zorgen dat de buitenlandse in breng in het Argentijnse elftal op zes komt. Cap achtte het ten minste onwaarschijnlijk dat Ya- zalde al togen Polen zou kunnen spelen. de derde te naar de eindronde wereldkampioenschaps- stoernool gaat om uitsluitend op de reservebank te zitten. ,Het feit dat trainer Ferrucclo Vacareggi mij nummer zestien heeft gegeven, houdt vrijwel ze ker in dat ik in West Duitsland niet zal spelen." Roberto Bonin- segna, al 31, maakt zich met zijn rugnummer (20) ook weinig illusies actief te kunnen bijdra gen tot de successen van de Ax- Pele wel als toeschouwer FRANKFORT Edson Arantes do Nascimento, ook wel bekend als Pele, komt tijdens het we reldkampioenschap naar West- Duitsland. Als eregast van het organisatiecomité zal Pele, deel- [Z nemer aan de wereldkampioen- u schappen van 1958 in Zweden, 1962 in Chili en 1970 in Mexico, de in 1970 definitief door Brazi- lie gewonnen Jules Rimetbokaal uit handen van Uwe Seeler ont vangen. Pele zal op zijn beurt de West- J* duitse „ere-aanvoerder" de door p Brazilië beschikbaar gestelde „wereldbeker" overhandigen. I Inmiddels is nog een bokaal ge- SYDNEY Ray Baartz, de topspeler reedgekomen: de door de Duit- -»-*-«-» i»««i »««.n liruoui if* se Bundespresident geschonken „Fair Playbokaal". De waarde Baartz 1 van deze uit achttien karaat- Dultsla goud opgetrokken trofee be- draagt 15 000 Mark. De Bokaal Baartz. van Hongaarse afkomst.^ vliegt morgen uit Sydney met de se- zal b j het slotbanket op 7 jul P| i Australië, die in de ocfen- wedstrijd van zijn land tegenVruguay door een karateslag var tegenstander een gedeeltelijke verlamming opliep, Is weer zover Baartz zei te hopen volgend jaar weer te kunnen voetballen. Duitsland zal kunnen bijwonen. vin München door de nieuwe bonds- president Walter Scheel war- den overhandigd aan de ploeg. die volgens een speciale punten- gelling het hoogst is geëindigd. cretaris van de Australische bond Brian ie Pevre naar Hamburg. Baartz zei te hopen volgensd jaar weer te kunnen voetballen. ..In juli", voegde hij er aan toe. „zal ik mij opnieuw helemaal laten on derzoeken en slechts wanneer blijkt dat er voor mij geen enkel ge vaar bestaat, zal ik proberen mijn carrière als voetballer voort te zetten. dag hij: menie "TV ROTTERDAM Supervisor Rinus Michels hoeft nooit verwonderd te zijn dat hem de bijnaam „sfinx" is gegeven. Afgelopen zater- na het duel met Kickers Offenbach, zei ,Het elftal dat ik woensdag tegen Roe menië in het veld breng, zal nagenoeg de ba sisopstelling zijn". Gisteravond, nadat een volstrekt experimentele ploeg had gespeeld zei hij met hetzelfde onbewogen gezicht: „Ik heb wat willen uitproberen. Bovendien heb Ik de Feyenoorders die nog niet aan de beurt waren geweest, de kans gegeven waarop zij recht hebben". Maar hij wilde wel toegeven, dat zijn probeersel bij het publiek terecht geen cent waardering had kunnen oproepen. Rinus Michels is eerlijk in zijn commentaar voorzover hij zichzelf bloot wenst te geven, wat zijn goed recht is. En hij is leep. Mei een minimum aan woorden kan hij toch zo draaien, dat hij een antwoord geeft maat met veel zegt. Alleen pertinente feiten doet hij wat uitgebreider uit de doeken. De kwes tie Johan Cruyff is er een van. Michels: „De dag voor deze wedstrijd is Cruyff weer pai aan de training begonnen. Vrijdag gaat hij met de bal werken en dan hopen we dat er niets meer aan de hand is". En constant met tfessures sukkelende Wim vcji Haneaem, die de helft die hij speelde bril jant acteerde? Michels: „Een heel andere kwestie. Hij had de dag tevoren wel voluit getraind en kon spelen. Ik heb hem eruit ge haald omdat hij bijna niet meer kon top"*- Nee. hij heeft er zelf niet om gevraagd Kwalijk eenvoudig niet gemist hadden mogen wor den. We waren steeds in de aanval maar konden niet scoren". desondanks i Schamel Maar weer bleek hoe schamel het optreden wordt als Cruyff en Van Hanegem niet aan wezig zijn. Ook Wim Jansen verdween voor tijdig. weer last van zijn liesblessure. Dal gaf Michels ongewild de gelegenheid nog meer uit te proberen. Hij had dat al gedaan door bijvoorbeeld Rensenbrink op rechts te zetten, waardoor Keizer op links kon aantre den. De Ajacied werd, toen hij werd vervan gen, weggehoond. - - „ik begrijp dat het publiek met te- vas. De mensen komen om een wed- zien. Daarvoor betalen ze en ik heb de 'indruk dat ze geen waar voor hun geld hebben gehad", aldus drukte Michels zich voorzichtig uit. „Maar", zei hij. „we hadder voor de rust moeten scoren. Als Van Hane gem er een of twee had gemaakt, waarvoor hij de kansen heeft gehad, knjg je een ander spelbeeld. Hoe langer het duurde dat we niet konden scoren, des te niMr groef Roemenië zich in. Er zijn door ons Kansen gemist die Michels vreden strijd Af en toe werd Michels even kregel. Dat war het geval toen hem voor de voeten werd ge worpen. dat de jubelstemming die dreigde te ontstaan na de zege op Argentinië wel was geluwd. Midhels: „Een Jubelstemming is al tijd beter dan wat er nu gebeurde. Ik neem het 't publiek wel kwalijk, dat het de speler» uitfloot toen ze het veld verlieten. Je weel dat het de laatste wedstrijd is en dat d« ploeg naar het wereldkampioenschap gaat Dan moet je niet fluiten. Maar ja, we ken nen de Nederlanders". Het experimentele elftal, welk woord Mlchelf overigens niet wilde horen „ik heb alleer het een en ander geprobeerd" viel gruwe lijk door de mand. Hoe hij denkt over eer goede week tegen Uruguay aan te treden bleef volkomen onbekend. Met een grap ont deed de supervisor zich van alle verdere vragen. „Er is een kans dat Cruyff erin staat". Het is voor hem te hopen. Dat is de enige kans om er nog iets van terecht te brengen HERMAN VAN BERGEM Kwetsbaar Hoe hartstochtelijk heb ben destijds de emotionele Fadrhonc en de even emo tionele Willem Duys (van het Oranje-paspoort) ge smeekt om achter het Ne derlands elftal te gaan staan en de belabberde wijze waarop de kwalifi catie voor West-Duitsland werd bereikt, te vergeten. Nederlands is „voetbal gek", maar niet gek. Hoe wel toch aJtijd nog zo'n twintigduizend mensen zich in de boot laten ne men, moeten de stadions verlaten worden genoemd als Oranje zich voorbe reidde. Slechts eenmaal, tegen Argentinië, werd een prestatie geleverd, die niveau mag worden toege schreven. De andere wed strijden werd bedrog ge pleegd ten pzichte van het publiek. Inderdaad, in een oefenwedstrijd mag de su pervisor proberen: in een oefenwedstrijd mogen de spelers geen onnodig risi co forceren door er kei hard in te gaan. Maar zelfs tegen de poeslieve Roemenen kon Oranje zich niet tonen van een zijde die het publiek zou hebben ingenomen voor de ploeg. Dat zou allemaal nog niet zo erg zijn als niet tevens was gebleken dat het to taal van tweeëntwintig spelers in staat was ge weest technisch en tak- tisch te overtuigen. Maar moet geconstateerd worden dat er weinig of niets mag gebeuren of Oranje zakt onmiddellijk weg. Cruyff en Van Hane gem zijn de onomstotelij ke dragers van de ploeg. En juist die twee zijn Van Hanegem al geruime tijd - aan het sukkelen. Er mag worden gehoopt dat die twee niet vervangen behoeven te worden. Zoals ook mag worden ge hoopt dat Rinus Michels alsnog een oplossing vindt voor het levensgrote pro- bleem dat de centrale de fensie vormt. Gisteravond voldeden Haan en Jansen niet, evenmin als Haan en Rijsbergen die voor Jan sen inviel. Israel-Strik is ook een kwetsbaar duo omdat voor Israel hetzelf de geldt als voor Cruyff en Van Hanegem, in verhe vigde mate zelfs want Ne derland zal zeer zeker ge- niepig spelende ploegen ontmoeten en beide knieën van Israel, hoe goed het er ook uitziet, blijven kwetsbaar. Bovendien is gebleken, dat de weg tegen Argentinië werd ingeslagen, niet ver der kon worden bewan deld. Toen was er sprake van het ontstaan van eni ge eenheid in de ploeg. Daarvan is nadien niet veel meer gebleken, ook al door de blessures van Cruyf en van v. Hanegem. De woorden die Michels zich gisteravond liet ont vallen, zouden wel eens van verstrekkende beteke nis kunnen zijn. „Je krijgt geen elftal meer dat blindelings op elkaar is ingespeeld", zei hij. Wellicht nog wel een elftal dat ingespeeld is, in het gunstigste geval indien wordt teruggegrepen op de formatie die tegen Ar gentinië aantrad. Het klinkt allemaal nogal somber. Toch is het zeer wel mogelijk dat Neder- land in de eerste wed- Btrijd, tegen Uruguay, een opzienbarende prestatie levert, in de winning mood komt en boven zichzelf uit stijgt. Daarop Is het waohten, tot over ruim een week. Twee coureurs verongelukt GOTEMBA - HlroAl Kaulo «n Seichi Suzuki, twee van de be kendste Japanse coureurs, zijn verongelukt op de Fuji-race- baan. Kazato, die dit weekeinde op Hoe- kenheim in een formule li-race zou starten, maakte kort na de start van een «portwagenrace in zijn Chevron B 23/26 een pi rouette. Zijn wagen en die van Suzuki vlogen onmiddellijk in brand. Do twee coureurs stier ven op weg naar het ziekenhuis. BAARN Henk Kalf van GVAV heeft gisteren In Boarn de twee de wedstrijd om de Zomercup- competitie (15 kilometer hardlo» pen) gewonnen, De uitslag Is: 1< Henk Kalf (GVAV) 15 kilometH in 47 minuten en 11 seconden, 2, Henny Smit (Metro) 48.46, 3, Johan Brans (Attila) 48.50. DEN HAAG Voor de eerstl klasse A. van de honkbalcompo titie zijn gisteravond twee irv haal wedstrijden gespeeld, Dt uitslagen zijn: Volewijckers- Dorlas Quick 0—2, Thae«>—Dusf tfane Pirat 0—2.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15