„Beheerde niet streng genoeg" Werkloosheid dreigt voor psychologen Gemengde gevoelens bij katholieken over leer der geboortenregeling Moskou betaalde VS-graan met oliewinst Buisbreuk oorzaak van DSM-ramp STAATSSECRETARIS OVER DENNENDAL: Mislukte coup in Bolivia was rechts Familie ontvoerd gravenpaar tot betalen bereid ÊetdócSoivtcmt KORTE METTEN KERK EN WERELD GROEI GEREFORMEERDE KERKEN D.P.R. ROTTERDAM INFORMEEL BIJEEN STAGNEERT DONDERDAG 6 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 'MOSKOU (AP) De Arabische, door de Sowjet- Unie aangemoedigde, olieboycot heeft Moskou aan het eind van 1973 een dusdanige winst opgeleverd dat hiermee haast de massale in Amerika dat jaar gedane graanaankopen konden worden betaald. Na de oktoberoorlog ging Moskou zijn olieklanten die betalen in harde valuta, 17 „kapitalistische" landen en Joegoslavië, hogere prijzen berekenen. Dit was een unilaterale beslissing. Dat bracht een extra-winst op in harde valuta van omgerekend 663.0S7.000 dollar. Het Amerikaanse graan, gekocht in Amerika wegens de misoogst in de Sowjet-Unie van 1972. had 833.900.000 dollar gekost. ONTVOERD MEISJE VERMOORD De vader van de 8-jarige Maria-Dolorès Rambla wordt door politiemannen ondersteund en weggeleid van de plaats waar het lichaam van zijn dochtertje werd gevonden, een klein bos in de omgeving van Marseille. Het meisje werd maandag ontvoerd terwijl zij met haar broertje aan het spelen was. Inmiddels is er gisteren in Nice een verdachte aangehouden LONDEN (DPA) De ontploffingsramp van za terdag bij Scunthorpe in Engeland is vermoedelijk ontstaan door een breuk in een buisleiding, aldus een voorlopig verslag dat gisteren in Londen door het Britse ministerie van arbeid is gepubliceerd. Bij de ramp zijn 28 mensen omgekomen. De buis verbond twee ketels in een fabriekshal waarin het licht ontvlambare cyclohexaan werd geoxideerd. Uit het lek zijn blijkbaar ontplofbare gassen ontsnapt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks is van mening, dat de voormalige beheerder van Den nendal, de arts R. W. Gay Bal- maz, „rttet gehandeld heeft naar letter en geest van zijn uitspra ken". De heer Balmaz heeft volgens hem een ruimer ge- fa ruik van zijn bevoegdheden ge maakt dan in de gegeven om standigheden wenselijk was. Hiermee heeft de staatssecretaris zijn antwoord op vragen van het Kamerlid mevrouw Van Veenendaal (DS'70) ingetrokken en vervangen door een geheel tegengesteld antwoord. Aanvan kelijk had hij gezegd, dat de be heerder „binnen zijn bevoegdhe den" was gebleven toen hij de tot en met maandag blijven groepsleiders van groep E toe- werken en tot zolang hoeven stemming gaf na de omstreden hun pupillen niet te worden ver zeilvakantie met pupillen nog deeld over andere paviljoens, enkele dagen op het terrein van De Tweede Kamer heeft gisteren Dennendal te werken. Dat was een motie van VVD en DS'70 echter volgens de heer Hendriks verworpen waarin het beleid De mislukte poging tot staatsgreep tegen het rechtse bewind van president Hugo Banzer in Bolivia was ondernomen door eveneens rechtse officieren. In een communiqué dat de ministe ries Yan binnenlandse zaken en voorlichting uitgaven enkele uren na het neerslaan van de opstand wordt geen melding ge maakt van slachtoffers. Op de foto repareren, onder bewaking, werklieden de vernielde deur van het presidentiële paleis in La Paz. niet juist en zonodig dient tegen hen te worden opgetreden. Het vervangende antwoord was no dig wegens de foute formulering op het ministerie van het eerste antwoord. De huidige beheerder, prof. dr. G. Brennikmeijer, heeft met de vijf ontslagen groepsleiders van groep E gesproken. Ze mogen van de staatssecretaris ten op zichte van Dennendal wordt af gekeurd en om een doortastend optreden wordt gevraagd. Het was de eerste keer dat tegen een minister van dit kabinet een motie van wantrouwen werd in gediend. Voor de motie stemden alleen VVD, DS'70, Boerenpar tij, CHU, SGP, GPV en RKPN. DUBLIN(AP) De familie van de graaf van Donoughmore en zijn echtgenote, die gistermorgen uit TE GROOT AANBOD AMSTERDAM De mensen, die thans psychologie studeren, gaan een onzekere toekomst te gemoet. Het aantal psycholo giestudenten is zo groot dat bin nenkort rekening gehouden moet worden met een overschot van enkele duizenden afgestu deerden. bezig met een onderzoek naar de behoefte aan psychologen. Voorlopige schattingen duiden er op, dat er over enkele jaren ruimte is voor ongeveer vijfdui zend psychologen. Het aantal afgestudeerden zal echter onge veer negenduizend bedragen. Het NIP, dat vandaag in Amster dam een conferentie houdt, maakt zich ernstig zorgen over Schoolboeken zijn te duur DEN HAAG (ANP) De Consu mentenbond is van mening dat schoolboeken duurder zijn dan nodig is door het groot aantal verschillende boeken dat wordt gebruikt. Uit een onderzoek van de Consumentenbond samen met de vereniging voor open baar ondenvijs is gebleken dat voor dezelfde vakken in dezelf de klassen door de scholen voor havo tientallen verschillende boeken worden voorgeschreven. De kosten van de boeken lopen bovendien nogal uiteen. Het enige wat de ouders momen teel volgens de Consumenten bond kunnen doen om de boe- kenrekening te beperken, is ge bruik te maken van een boeken fonds. Heeft de school geen fonds (van de 220 scholen die de Consumentenbond onderzocht heeft had slechts 30 procent een boekenfonds) dan moeten de ou ders er bij de schoolleiding op aan dringen dat dit er komt. deze ontwikkeling. Er zijn nu zo'n 2500 psychologen in Neder land werkzaam. Het aantal af gestudeerden wordt echter ge schat op 3000. Maandelijks ko men er daar gemiddeld veertig bij. De studierichting psycholo gie is de afgelopen jaren twee maal zo snel gegroeid als ande re studierichtingen. In 1960 wa ren er 2000 studenten, nu zijn het er meer dan 8000. Het aan tal eerstejaars was nog nooit zo hoog als vorig jaar (1600); ook dit jaar wordt weer zo'n aantal verwacht. Het NIP acht een numerus fixus niet wenselijk. Men vindt een duidelijke voorlichting noodza kelijk. Bovendien zijn op het terrein van de onderwijspsycho logie, de kinder- en jeugdpsy- chologie en de geestelijke ge zondheidszorg nog veel psycho logen nodig, zodat daar het overschot zou kunnen worden opgevangen. Wel moet volgens het NIP de overheid hiervoor dan de nodige financiën be schikbaar stellen. hun landhuis In Ierland werden ontvoerd, heeft laten weten be reid te zijn een losgeld voor het echtpaar te betalen. Het echtpaar werd overvallen door drie gemaskerde mannen en raakte in een korte vechtpar tij betrokken waarbij een schot is gelost. De politie vreest dat de 71-jarige graaf gewond is ge raakt. pTot dusver heeft niemand nog een eis om losgeld ontvangen, maar de politie verwacht bin nen 24 uur iets van de ontvoer ders te horen of iets over hun motieven te weten te komen. Voor zichzelf heeft de politie al vastgesteld dat de overvallers lid zijn van de extreme vleugel van het Ierse Republikeinse le ger, die het echtpaar als gijze laars willen houden voor de vijf Noordierse terroristen die mo menteel in Engelse gevangenis sen in hongerstaking zijn. Dc politie heeft de hele omgeving en de bergen ten zuiden van Dublin afgezocht. Het uitgebran de wrak van de auto waarmede de drie mannen ervan door wa ren gegaan was gisteren al ge vonden. De auto was gestolen en voorzien van een vals num merbord. Golf sleurt kinderen en begeleider mee BORDEAUX(REUTER) - Drie kinderen en een priester zijn verdronken en nog drie kinde ren worden vermist nadat een grote golf hen gisteren mee sleurde toen ze aan het baden waren op een afgelegen stuk strand aan de Franse Atlanti sche kust. De priester begeleid de de groep kinderen tijdens een schoolreisje. Meer dan jammer OMDAT DE FRACTIES van de A.R.P. en C.H.U. het noR te vroeg vinden in de Eerste Kamer met de K.V.P. één christen-democrati sche fractie te vormen, trekt oud-premier De Jong zich terug van de kandidatenlijst voor de Senaat. Hij zou in september ongetwij feld herkozen zijn en goede kans hebben gemaakt eerste woordvoer der van de christen-democratische senatoren te worden. Jammer dat het zo moest lopen. Ergens is De Jong's stap begrijpe lijk. hij heeft zijn bijdrage in de campagne voor de Statenverkiezin gen helemaal in het teken van het C.D.A. gesteld. Dan doet zo'n formele beslissing in de protestants-christelijke hoek nogal kil aan. vooral nadat bij de gemeenteraadsverkiezingen de sa menwerking der drie confessionele partijen leuk op gang leek te ko men. ZON'N STAP VAN DE OUD-PREMIER doet sympathieker aan dan het gebaar van socialistische Gedeputeerden die vóór hun verkiezing in bepaalde provincies te aanvaarden eerht het PvdA-bestuur gaan vra gen of ze wel met een VVD'er mogen samenwerken. Maar toch Toch vragen we ons af, of oud-premier De Jong een verstandige stap zet. Hij was ook in zijn functie van Senaats-fractievoorzitter capabel en zou als man met grote bindende kwaliteiten het C.D.A. in de par lementaire praktijk verder over de brug hebben kunnen helpen. Wil hij soms de weg vrij maken over mede-senator prof. Steenkamp? VOOR DE PUBLIEKE OPINIE is De Jong's bedanken, zoals het ver klaard werd, niet helemaal duidelijk. En een beslissing om te betreuren. Op zet van PvdA mislukt De opzet van de PvdA In de provincie Zuid-Holland Is mislukt. On danks verwoede pogingen om de VVD bulten het college var. Gede puteerde staten te houden is de liberale partij gisteren door Provin ciale Staten toch in het college benoemd, vooral door toedoen van een deel van de confessionele partijen. Deze hebben op de valreep het polariserende spel van de PvdA niet mee willen spelen. De PvdA heeft nu de Zwarte Piet levensgroot teruggespeeld gekre gen. Deze partij, de grootste in de staten en samen met dc linkse uanhang op enkele zetels na In het bezit van de meerderheid van de statenstemmen, staat nu voor de consequentie van het aldoor ultge. roepen standpunt niet samen met de VVD in het college te willen De socialisten hebben tijdens het verloop van de onderhandelingen met de drie confessionele partijen al eerder blijk gegeven op eerder hard ingenomen standpunten te willen terugkomen. Dat was mei name het geval bij de vraag over de zetelverdeling, waar de PvdA aanvankelijk vier van de zes zetels opeiste. Op de valreep werd wa ter in de wijn gedaan, de PvdA nam genoegen met drie. Voor de bestuurbaarheid van de provincie is het nu te hopen, dat de PvdA ook wat betreft het harde standpunt jegens de VVD zal willen bijdraaien. Een vier jaar lang opererend college van gedeputeerde staten, waarin de verreweg grootste partij niet is vertegenwoordigd, kan desastreuze gevolgen hebben voor het provinciebestuur. Wel licht kan het feit dat de VVD bereid is gebleken het beleidspro. gramma dat PvdA en confessionelen samen hebben gemaakt te on derschrijven, voor de socialisten toch een overweging zijn om allen tesamen dat programma te gaan uitvoeren. Weeroverzfcht DE BILT Een krachtige weste lijke stroming boven de Oceaan heeft zich nu tot over West Eu ropa uitgebreid. Met deze stro ming wordt koele lucht aange voerd. Deze lucht is ontabiel van opbouw,fzodat in het bin nenland enkele buien tot ontwik keling kunnen komen. Hoewol morgen de temp weinig met die vajidaag zullen verschillen, zal het weer minder onaangenaam zijn. Dit omdat er minder wind zal zijn. Het fraaie weer met middagtem- peraturen boven de twintig gra den is nu weer teruggedronen naar het gebied ten zuiden van de Alpen en de Pyreneeën. Ht 1 binnendringen van de koele lucht ging in zuidoost Frankrijk, in Auvergne en de Cevennes, met flinke onweersbuen ge paard. Voorutzichten voor zaterdag, cn- kele buien, later meer zon. Vrij fris. Weersvooruitzichten in cij fers: voor zaterdag: Aantal uren zon 3 tot 13. Mn. temp. omstreeks 7 gr. Max. temp, om- streeks 16 gr. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. WEERRAPPORTEN Eolde Kindhoven Den Uelder Luehth. Rtd. 1. bcw. Bij zaken als geboorterege ling en sexualiteit overweegt bij katholieken de weerstand tegen de leer. Een strikte ge hoorzaamheid aan de richtlij nen wordt slechts door een minderheid bepleit. Maar er is sprake van een grote verschel- denheid van oplossingen en het blijft staan, dat velen zich toch in meer of mindere mate aan de leer van de kerk conforme- Dit is een van de resultaten van een onderzoek onder dui zend katholieke echtparen, ver werkt in het proefschrift „Ka tholieken over geboorterege ling en sexualiteit", waarop drs. J.M. Hutjes hedenmiddag is gepromoveerd aan de uni versiteit van Nijmegen tot doc tor in de sociale wetenschap pen. Dit proefschrift is de neerslag van een enquête, in 1969 ver richt door het Instituut voor Toegepaste Sociologie, waar aan drs. Hutjes verbonden is. Het ging hierbij om een mon delinge, landelijke steekproef onder katholieke echtparen, wa a i-van de vrouw ten hoogste vijftig jaar was. Uit het onderzoek blijkt, dat menigeen het gebruik van de pil (twintig procent) of de an dere voorbehoedmiddelen (vijf entwintig procent) veroor deelt. Niet zelden ziet men conform de encycliek Huma- nae Vitae, verschenen in 1968, die de tot op heden geldende officiële leer van de kerk ver woord bepaalde gevaren in het gebruik van voorbehoed middelen en velen erkennen, dat men de genoemde ency cliek niet zo maar naast zich neer kan leggen (ongeveer vijftig procent). Abortus provocatus en sterili satie worden, als het om medi sche indicatie gaat, door res pectievelijk achtenzeventig en zesenzestig procent geaccep teerd, maar in andere gevallen door slechts negentien en acht tien procent. Er zijn aanwijzingen, dat het conflict, dat in de katholieke kerk is ontstaan rondom de kunstmatige methoden van ge boorteregeling, zich toespitst in die kringen waar sprake is van een meer moderne zinge ving van sexualiteit en voort planting. Dat wil zeggen daar waar men bijvoorbeeld over tuigd is van de noodzaak van gezinsplanning, vooral oog heeft voor de „intrinsieke" functies van de sexualiteit (liefde en lustbeleving) en een meer libertijnse houding en ge dragswijze hanteert ten aan zien van niet echtelijke sexuele uitingen. De modernere ideeën vinden vooral weerklank in het meer vrijzinnige, minder kerkse mi lieu. Blijkbaar maakt men zich in deze kringen wat betreft deze zaken gemakkelijker los uit de katholieke traditie en richt men zich naar de buiten de kerk gegroeide patronen. Maar, zo stelt dr. Hutjes, „het zou beslist een simplificatie zijn te menen, dat de katholie ken met een traditioneel kerk beeld ook in de beleving van de sexualiteit en geboorterege ling altijd en in alle opzichten behoudensgezind zijn, terwijl het omgekeerde zou gelden voor de minder kerkgebonden katholieken. De samenhangen zijn vaak zwak of in het geheel niet aanwezig." Het zijn vooral de categorieën, die in het algemeen moeilijker deelnemen aan sociale veran deringen ouderen, agrarisch platteland, lagere opleidingsni veaus die op vele punten een meer behoudensgezinde mentaliteit vertonen. Naar het zich laat aanzien is het ver nieuwingsproces dan ook be slist nog niet afgesloten. In een slotconclusie wordt ge steld, dat de Nederlandse kerkprovincie wordt geken merkt door een betrekkelijke rust. „Dit is niet het minst te danken aan het beleid van de meerderheid van het Neder lands episcopaat. Zij voert een integratiepolitiek, die enerzijds beoogt de band met Rome te behouden en anderzijds recht wil doen aan de ontwikkelin gen in de lokale kerk. De op dit moment weinig emotionele situatie sluit echter niet uit, dat er in de toekomst scherpe re tegenstellingen zullen kun nen ontstaan. Zeker als Rome het in katholieke kring steeds verder voortschrijdende ver nieuwingsproces in deze en an dere zaken zou trachten om te buigen dbor meer of minder directe ingrepen, lijkt deze kans niet denkbeeldig". De internationale hulporga nisatie der r.-k. kerk, Caritas Internationalis, heeft over de laatste zes maanden vijfen twintig miljoen dollar (65 mil joen gulden) besteed aan hulp verlening bij rampen, zoals de overstromingen in Brazilië, Bo livia, Argentinië en Peru, de aardbeving in Nicaragua de droogte in de Sahellanden en oorlogshandelingen in het na bije cn Verre Oosten. Het Ne derlandse „Mensen in Nood" mr;-:'.; -/rol uit van Caritas In- ter i :tionalis. Met grote nadruk heeft paus Paulus zich tot de Ierse bevolking gericht om alles in het werk te stellen vrede in het land te vestigen. In een brief aan de primaat van de katholieke kerk in Ierland, kardinaal Conway, roept de paus op tot wederzijds vertrou wen en het zoeken naar en op ruimen van de diepere oorza ken van het sociale kwaad. Uitdrukkelijk smeekt hij van geweld af te zien, zowel van katholieke als van protestantse zijde. Een Amerikaanse religieu ze, zuster Mary Anne Guthrie (47) zal meedingen naar de de mocratische kandidatuur voor een zetel in het Huis van Afge vaardigden. Zij zegt de steun te hebben van de bisschop van Memphis, mgr. Carrol Dozier. Zij Is onder meer voorstand ster van amnestie voor de de serteurs eii dienstweigeraars uit de Vietnamese oorlog en van een verlaging van de mili taire uitgaven. Onder de naam „Brood voor de wereld" is in de Ver enigde Staten een nieuwe hulp organisatie opgericht in de strijd tegen de honger. De christenen in de V.S. worden opgeroepen om drie dagen in de week af te zien van het ge bruik van vlees en daardoor concreet bij te dragen tot ver mindering van de honger in de wereld. Graan, dat nu als vee voer wordt gebruikt, zal dan vrijkomen voor hongergebie- den; vooral die in de Sahellan- den in Afrika. Voorzitter van de nieuwe organisatie is Euge ne Carson Blake, de vroegere secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken. In New York heeft de rooms-katholleke bisschop Do nald Lamont van Oemtali in Rhodesië de regering in Salis bury beschuldigd van het machtigen van het terechtstel len en folteren van zwarten „die vechten voor de vrij heid". Hij gewaagde van een regiem van terreur tegenover de zwarte bevolking van Rho desië. De bisschop heeft ver klaringen afgelegd ten over staan van een commissie van de Ver. Naties. Hoewel hij er niet veel van verwacht wil hij spreken met Amerikaanse industriëlen die grote belangen ln Rhodesië hebben. De gereformeerde kerken heb ben er in 1973 slechts vier le den bijgekregen. Eind 1973 was hun officiële ledental 879.838. Een dergelijke geringe toename is in de gereformeer de kerken niet eerder voorge komen, afgezien van de scheu ring door de „vrijmaking" van 1944. In 1972 bedroeg de toenamo nog 3.892 leden. Vorig jaar bij de verschijning van het jaar boek 1973, tekende zich echter al af, dat de „groei" er begon uit te gaan. Het groeicijfer van de gereformeerden was toen 0,44 procent, tegen 0,90 procent van de Nederlandse bevolking. Met name wordt een snelle veroudering gevreesd van de gereformeerde kerken. Het aantal gedooplen daalde ln de jaren 1965-1972 met zeventien procent .Het aantal doopleden, dat kerkelijke belijdenis afleg de verminderde in de periode van 1967 tot 1972 met achttien procent. In 1967 deed nog meer dan 92 procent van de gerefor meerde doopleden belijdenis, m 1972 nog geen 9:7 proretit. Aan de synode die eind deze week in Lunteren bijeen zal komen, zal worden voorgelegd er bij de plaatselijke kerken op aan te dringen het jonge renpastoraat actief en doelge richt ter hand te nemen. De Dioces;ine Pastorale Rand Rotterdam zal -maandag 10 juni ln Delft zijn tweede beslo ten vergadering houden. Met het beleggen van enkele niet openbare vergaderingen is te gemoetgekomen aan de wens van een aantal leden om in een informeel overleg tot een waardering te komen van het functioneren van de raad in het afgelopen jaar en ieders inbreng in die raad. Dit informeel overleg over de werkwijze van de raad In het komende zittingsjaar is dan ook opnieuw het belangrijkste punt van de besloten bijeen komst van maandagavond. Uit de vorige vergdering zijn de vo'gonde wensen genoteerd: er is behoefte aan één jaarthema, er dienen minder p'enaire ver gaderingen te komen, maar meer sectie-overleg en er dient een functiescheiding te komen van voorzitter en gesprekslei der.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13