Surinaamse premier Arron kreeg licht op groen voor onafhankelijkheid in 1975 Amins bestuurders blijven verdwijnen Comecon een „wanhopige na Westerse inflatie grap Juristen: terreur in Oeganda LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 JUNI 1974 (Van onze correspondent Ronald Watts) KAMPALA. President Amin blijft maar zitten met het probleem van de verdwenen leidinggeven de Oegandezen. Onlangs meldde Radio Oeganda nog dat het li chaam van de voormalige mi nister van buitenlandse zaken, luitenant-kolonel Michael Ondo- ga, teruggevonden was in de Nijl. President Amin heeft nauwkeurig onderzoek in deze zaak gelast, een taak die het ministerie van Binnenlandse Za ken is toebedacht. Het wordt hoe langer hoe gevaar lijker om een ministerspost te bekleden in Oeganda, en gene raal Amin zal het niet gemakke lijk krijgen bij het zoeken van nieuwe kandidaten. Vele honder den, zo niet duizenden, licha men werden in de Nijl gegooid sinds Amin aan de macht kwam. De rivier wordt gebruikt als vuilnisbak voor de overblijf selen van mensen die door het leger zijn vermoord; het popu lairste punt voor executies is de brug bij de Karuma-watervaU len, langs de weg van Kampala naar Goeloe. In dit geval echter heeft Amin alle mogelijke moeite gedaan om zich aan verantwoordelijk heid voor de moord te onttrek ken, vooral toen hij deze be kendmaakte op een bijeenkomst van provinciale gouverneurs. Hij verklaarde de moordenaars tot ,,zijn grote vijanden" en voegde daaraan toe dat Michael Ondoga uit dezelfde familie kwam als een van zijn vrouwen. Kolonel Ondoga behoorde tot een van de Nijlstammen die in het algemeen Obote steunden, en het is opvallend dat hij na Amins coup niet werd gedegra deerd. Hij was pas een maand voor de coup, in januari 1971, door Obote bevorderd tot luite nant-kolonel. Verder was hij een van de laatste hoge officieren van de groep van Nijlnegers in 't leger die deze coup overleefde en ook heelhuids door de moordpartijen die erop volg den, kwam. Hij werd vorig jaar benoemd tot minister van Buitenlandse Za ken na eerst enige tijd als am bassadeur naar Rusland te zijn gezonden. Veel van Amins be noemingen zijn echter later taktisohe maniertjes gebleken om gevaarlijke mannen uit de weg te ruimen. Kolonel Ondoga was niettemin vrij succesvol bij de onderhandelingen over de le vering van voorraden aan het Oegandese leger, dat met grote tekorten te kampen heeft. Zijn terugkeer uit Rusland viel sa men met de levering van 58 lichte tanks, zeven helikopters, 62 pantserwagens, ammunitie, bommen en raketten door de Sovjet-Unie aan Oeganda. Toen hij officieel vervangen werd als minister van Buitenlandse Zaken maakte de regering be kend dat hij „een andere op dracht had gekregen". Zijn dood zal betekenen dat de dui zend of meer Oegandese luch- telingen in Tanzania, Kenia Zambia, Engeland en de Ver enigde Staten nu helemaal niet meer aan terugkeer zullen dur ven denken. Berichten uit Oeganda wijzen erop dat het bestuur buiten de steden volkomen in handen is van het leger. Nu Amin het le ger in een positie van totale controle heeft weten te manoeu vreren zal hij ervoor moeten zorgen het leger de baas te blij ven. Afgelopen oktober ontsloeg hij het hoofd van de inlichtin gendienst, majoor Ozi, en be weerde dat deze verantwoorde lijk was geweest voor de golf van ontvoeringen en moorden. De onzekerheid die is gegroeid President ldi Amin. Minister zijn in Oeganda is levensgevaarlijk uit de constante verdwijningen van allerlei leiders, heeft de steun die Amin aanvankelijk in zijn land genoot danig doen ver minderen. De economische oorlog tegen de Aziaten en de buitenlandse han delsbelangen, waarmee Amin ongetwijfeld veel steun hoopte te winnen, heeft nu ook zijn te rugslag gekregen. Volgens Amin is dit het gevolg van de „be- driegelijke egoïstische benden" die werden gevormd door de mensen die de verschillende winkels en zaken overnamen van de verjaagde buitenlanders. GENEVE (Reuter) De interna tionale commissie van juristen heeft het bewind van president ldi Amin in Oeganda beschul digd van de instelling van terreurbewind, door schendin gen op grote schaal van de rechten van de mens. De com* missie noemt onder meer wille» keurige arrestaties, martelingen en moorden. „Door een reeks decreten die alle grondwettelijke waarborgen ne» geren en door een systeem va* willekeurige onderdrukking, dat buiten een wettelijk kader op» reert, is de rechtszekerheid in Oeganda volkomen ineenge stort", zo concludeert de ICJ ii) een rapport van 63 bladzijden. Tsjechoslowaaks staal, goed voor grote opbrengsten in het westen (Van een i redacteuren) Premier Henck Arron van Surina me kan de komende maanden met groot zelfvertrouwen zijn landgenoten tegemoet treden, Het overleg tussen de premiers van Nederland, Suuriname en de Nederlandse Antillen, dat in Den Haag werd ge voerd, heeft Arron niet alleen het licht op groen gegeven voor zijn streven uiterlijk eind 1975 de onafhankelijkheid van zijn land gerealiseerd te zien, maar bovendien heeft hij waterdichte garanties gekregen dat Neder land een onafhankelijk Surinamé niet aan zijn onzeker econo misch lot zal overlaten. KwaliJ tatief en kwantitatief zal de Ne derlandse steun om Suriname economisch weerbaar te ma ken, op een veel hoger niveaü staan dan de afgelopen vijfen twintig jaar het geval is ge weest. Een eerste concrete aan wijzing in deze richting is een bedrag van 35 miljoen gulden dat Nederland premier Arron heeft toegezegd om een gat van hetzelfde bedrag in de Suri naamse begroting voor 1974 te dichten. Suriname kan met diï geld zijn schulden en rente aan Nederland over 1972 t/ 1974 af lossen en de uitbetaling van AOW en kinderbijslag hervat ten, die gestagneerd was omdat de Surinaamse schatkist leeg timo 1975 onafhankelijk te wor den. Zoals algemeen werd ver wacht is do procedure tot deze onafhankelijkheid zo simpel mo gelijk gehouden. Uiterlijk 1 no vember moet de koninkrijks commissie, die bestaat uit Suri naamse, Nederlandse en Antil liaanse politici en deskundigen, advies uitbrengen over zaken Oost-Europa levert felle strijd te gen de westerse inflatiegolven -die, door middel van een sterk toegenomen handel, de prijzen op de binnenlandse markt ver boven het poKtiek toelaatbare niveau zouden kunnen doen uit stijgen. De reaktie van het volk zou veel erger zijn dan in het westen en de regeringen bestu deren sinds de Poolse arbeiders- onlusten van december 1970 dan ook ongerust de stemimng van de consumenten. Deze onlusten, die werden veroorzaakt door .stijging van de voedselprijzen, kostten aan ongeveer 200 men sen het leven en betekenden het einde voor het regime van Go- moelka. De prijsstop die düens -opvolger, Gierek, begin 1971 In- Stelde is nog steeds van kracht. lerwijl de Oost-Europeaan zich zo langzamerhand begint over te- geven aan pessimistische ge dachten, doen de door de rege ringen beheerste media hun ui terste best om iedereen er van "te overtuigen dat het volk in geen geval zoiets te wachten staat als de Britse, Franse en Duitse prijsstijgingen. En de staatsbanken en minstens van handel zijn druk bezig om te proberen die officiële beloftes zo goed mogelijk te houden. Men heeft een doldrieste strooptocht georganiseerd om plaatselijke vervangingsmiddelen te vinden voor import-producten uit het westen, en er wordt met nog grotere nadruk aanbevlen om zoveel mogelijk aankopen bij Comecon-partners te doen. De extra prijsverhogingen van moeilijk te verkrijgen westerse produkten zijn aan banden ge legd, en men heeft snel regelin gen getroffen om te profiteren van valuta-schommelingen in het westen en van prijstoename op de wereldmarkt van ruwe materialen, half-fabricaten en voedselprodukten, die samen het overgrote deel van de ver kopen aan het westen voor re kening nemen. AANKOPEN Tsjechislowakije zal dit jaar een extra bedrag van drie miljard gulden nodig hebben om zijn aankopen in het westen te kun nen betalen, aldus schattingen van handelsdeskundigen op de Leipziger Messe. De prijsstop, die het land hanteert om haar volk enige materiële compensa tie te geven voor het verlies aan politieke rechten sinds 1968, zal er voor zorgen dat maar een zeer gering deel van dit bedrag door de consumenten behoeft te worden gedragen. De Oostduitse minister van han del zei in Leipzig op een pers conferentie dat de westerse in flatie zijn land ertoe dwong in de toekomst een harde lijn te gaan volgen in haar handel met het westen. Eerder had hij ver klaard dat Oost-Duitsland zou weigeren de inflatie te oogsten die was gegroeid uit het zaad dat het kapitalisme had ge zaaid. Hongarije verwacht dit jaar zo'n 30 van de prijsverhogingen van westerse invoerprodukten door te kunnen spelen naar de binnenlandse markt. Om de consumenten te bescehrmen zul len ze echter vooral worden ge dragen door machine-ompor- teurs, e.d. en hoopt men bij voorbeeld de suikerprijzen op het oude niveau te handhaven. Het volk is toch al genoeg ver ontrust door allerhande prijs verhogingen en de grote winsten die gemaakt worden door onaf hankelijke en semi-onafhankelij- de handelaars. De afbrieksmana- gers die te maken gaan krijgen met de nieuwe verhogingen zijn natuurlijk allerminst gelukkig met deze politiek. De onderdi- rekteur van een grote chemi sche onderneming in Boedapest heeft in een kranteninterview gezegd dat een kwart van de geplande produktie voor dit jaar „onzeker" is geworden; als voornaamste reden gaf hij de prijsstijgingen van westerse materialen op. „Zé kosten nu twee tot drie keer zo veel, car bid zelfs 5 keer en aethyl- glycol 8 keer zo veel", klaagde hij. Hij zou proberen zich meer op de andere Comecon-landen te richten terwijl zijn chemici ver vangingsmiddelen proberen te vinden. Maar ook de importen uit Come con-landen vormen slechts een tijdelijke uitkomst, want de prij zen binnen deze gemeenschap zijn niet langer geldig dan tot eind volgend jaar. De huidige prijzen getuigen van zo weinig realiteitszin dat de Comecon in de ogen van haar eigen econo men op een wanhopige grap be gint te lijken. Er zijn plannen in de maak om aansluiting te be- werksteligen bij de prijzen op de wereldmarkt, maar het effect hiervan zou wel eens rampzalig kunnen zijn. Ondertussen proberen de Oost- Europeanen nog zoveel mogelijk gebruik te maken van de moge lijkheden die de westerse infla tie hen biedt. Exportprodukten van Tsjechoslowaaks staal tot Hongaars aluminium tot Roe meense oliproducten en Oost- Europese aardbeien jam zijn goed voor grote opbrengsten in et westen. Hongarije, dat in de eerste tien maanden van het vorige jaar ondervond dat haar vee-expor ten waren teruggelopen terwijl de opbrengsten met 17 stegen, heeft er bij al zijn ondernemin gen op aangedrongen zoveel mogelijk te profiteren van de si tuatie op de wereldmarkt. Volgens een krant in Boedapest moet ende expodrtprijzen waar mogelijk worden verhoogd. Het dagblad, Vilaggazdasag, vond verder dat „een fundamentele verandering in de houding ten opzichte van buitenlandse valu ta en ten opzichte van de ex portprijzen" nodig is om dit te stimuleren, hetgeen op z'n minst doet denken aan een ka pitalistische handelswijze. Copyright The Guardian als de nationaliteitenregeling, de ontwikkelingssamenwerking en do regeling van de buiten landse betrekkingen. Als dit ad vies gereed is is zal door een Rijkswet het Koninkrijk Statuut worden gewijzigd, opdat de on- afhankeljkbsid van Suriname eind 1975 een feit kan zijn. Surinaamse staatsrechtgeleerden hebben inmiddels in grote lijnen een Grondwet voor Suriname gereed, waarin is uitgegaan van de republikeinse staatsvorm. Ook ten aanzien van de nationa liteitenkwestie is een regeling in de maak die er op neerkomt dat Surinamers tot vijf jaar na de onafhankelijkheid kunnon kiezen tussen de Surinaamse of de Ne- derlandse nationaliteit. De basis voor de ontwikkelingssa menwerking staat ook vast in een nota van vorig jaar mei, uitgebracht door de Economi sche en Sociaal-culturele sectie van de Koninkrijkscommissie. In deze nota wordt gepleit voor een Ontwikkelingsraad van Su rinaamse en Nederlandse des kundigen die ontwikkelingsplan nen zuilen bestuderen en op ba sis van deze studie zullen ko men tot aanbevelingen en advie zen aan de betrokken regering. De Ontwikkelingsraad zal boven dien de regeringen adviseren bij het opstellen van de doeleinden en uitgangspunten, nodig voor de economische en sociaal-kultu- rele zelfstandigheid van Surina me. De leden van deze Ontwik kelingsraad zullen bij voorkeur geen politieke figuren zijn maar wel personen met groot gezag. Voorts wordt gepleit voor centrale planbureaus voor de opstelling vun ontwikkelings plannen. Tenslotte wordt aanbe volen 'n instituut in NV-vorm, overeenkomstig de ia het Ver enigd Koninkrijk werkende Commonwealth Development Corporation, op te richten. Hier toe zullen de reeds bestaande Participatiemaatschappijen voor Suriname en de Antillen gecom bineerd worden tot één partici patiemaatschappij, waarbij, om de bestuurskracht en de kennis van de ontwikkelingssamenwer king te vergroten, enige leden van de Ontwikkelingsraad in het bestuur van de Participatie maatschappij worden opgeno men. Over het feitelijke bedrag van de ontwikkelingshulp van Nederland aan Suriname is geen beslissing genomen. De vaststelling zal jaarlijks worden bepaald door de Ontwikkelingsraad. Het staat edhter vast dat de Nederlandse hulp zeker tot tien jaar na de onafhankelijkheid zal duren en dat het bedrag aanmerkelijk hoger zal liggen dan de huidige 120 miljoen die Nederland nu jaarlijks bijdraagt. Minis ter Pronk, onder wiens ver antwoordelijkheid na de onaf hankelijkheid de ontwikkelings- samenwerk met Suriname zal vallen, vertrekt 16 juni naar Pa ramaribo, om zich te oriënteren op de behoeften van Suriname. Toch zal, ondanks de duidelijke positieve resultaten die Arron wist te bereiken, de opbouw van Suriname niet van een leien dak lopen. Niet zozeer wegens de binnenlandse moeilijkheden met de oppositie van de Hindostaan- se bevolking die zich verzet te gen de onafhankelijkheid in 1975 (een verzoening om de onaf hankelijkheid uit de controver siële sfeer te halen wordt bin nen een maand verwacht. De problemen komen echter van de kant van de meer dan 80.000 Surinamers in Nederland. Een onderzoek wees uit dat van de 80.000 Surinamers 31 procent na de onafhankelijkheid nog enige tijd hier ral blijven en 41 pro- cetn vast besloten is zich per manent in Nederland te vesti gen. Deze percentages zijn erg hoog en krijgen een nog diepere dimensie als men er rekening mee houdt dat zich onder de achterblijvers een hoog percen tage geschoolde krachten be vindt, waar Suriname dringend behoefte aan heeft. Op een massabijeenkomst van Surinamers in Amsterdam en in talrijke gesprekken met Surina mers heeft premier Arron zijn landgenoten opgeroepen terug te keren en te helpen aan de op bouw van hun geboorteland. U hoort hier niet thuis, riep hij pathetisch uit. De Surinaamséj premier liet er echter direct 00 volgen dat Suriname er in feitd geen raad mee weet indien) pakweg 10.000 Surinamers, di» rekt na de onafhankelijkheid op het vliegtuig naar Paramaribo stappen. Hiermee is het dualisj tisch karakter van de opbouw^ problematiek scherp naar voreij gekomen. Enerzijds heeft Suri name de deskundige landskinde^ ren hard nodig, anderzijds is er op korte termijn geen emplooi voor hen te vinden om de een* voudige reden dat er geen conr crete stappen zijn gedaan ont de werkgelegenheid in Suriname te vergroten. Hier staat tegen' over dat in Nederland tien Suri'i naamse remigratie- en ontwik' kelingsorganisaties opereren difl voorstander zijn van een snelle terugkeer van Surinamers naar hun land. Deze organisaties hebben op papier een aantal projecten gereed van coöpera* tieve landbouworganisaties tof de bouw van een miljoenen gul; dens kostende nieuwe stad. Eeo bezwaar bij deze organisaties is echter dat zij geheel los van el kaar opereren, en ieder op ei gen wijze allerlei plannen en ■plannetjes zit uit te broeden, en de Surinaamse en Nederlandse overheid hiermee overstelpt! Premier Arron deed dan ook een hartstochtelijk beroep op dë remigratie organisaties zich sa' men te bundelen, omdat een sc* listisch optreden alleen maar kan leiden tot versnippering van energie, geld en bittere teleur stelling daar de Surinaamse re* gering niet met tien organisa ties tegelijk in zee kan gaan. De vraag is echter of de Surir namers. die tot nu toe» weinig blijk hebben gegeven van grote saamhorigheid, wel op het ge bied van de remigratie en ont wikkeling van hun land tot de stap van samenbundeling zulle^ overgaan. Privé overwegingen kunnen vaak samenwerking .te gengaan. Vooral in Surinaamse kringen moet men deze persoon;- lijke belangen niet onderschat ten. En dan kan de Surinaamse premier wel honderd maal op roepen tot samenwerking. Re sultaat zal hij nauwelijks heb ben zolang de sterk individueel gerichte Surinamer niet bereid blijkt te kiezen voor het alge meen belang en persoonlijke ambities wil laten schieten. Sig. W. Wolf Het Bataafs Symfonie Orkest, amateur-orkest, samengesteld uit leden van het Shell-persor neel, geeft op dinsdag 11 juni een gratis toegankelijk concert in Diligentia. Dirigent is Wim Baarens. soliste de violiste Flo ra van Leeuwen (Prix d'Excel- lence Brussel 1973). Op het pro gramma staan werken vaü Strategier, Svendsen, Beethoven en Fodor. Galerie Abtswoude, Aart v. d. Leeuwlaan 332, Delft, exposeer^ van 7 t/m 28 juni olieverfschil derijen van Reinier Vandevoor- Mevrouw M. Ferguson te De® Haag is benoemd als lid van d$ Raad voor de Kunst in de afde ling Letteren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10