Overleg onafhankelijkheid Mozambique begonnen DSM-personeel heeft vertrouwen in leiding ONZEKERHEID OVER BEHEER DENNENDAL fieldde Sourto/ni „Bruine suiker" in Amsterdam NA EXPLOSIE IN FLIXBOROUGH DAF ontevreden Naturisten willen meer faciliteiten Blauwdruk troepenscheiding aan Golanfront ondertekend Meisje ontvoerd GEKAAPTE VC-10 WORDT GESLOOPT Terroristen in Israël gepakt WOENSDAG 5 JUNI 1974 LISSABON (UPI) De Portugese minister van buitenlandse zaken Mario Soares is van daag in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka besprekingen begonnen met het Frelima, de bevrijdingsbeweging van Mozambique. Soares deed een beroep op de blanke bevol king van Mozambique om kalm te blijven, omdat de Portugese regering hun levens en belangen altijd voor ogen houdt. Maar de Portugee luchtvaartmaatschappij TAP maakte dezer dagen bekend dat alle vluch ten uit Mozambique naar Lissabon zijn vol geboekt tot eind augustus. Alle bagage opslagplaatsen zijn vol en er wordt voorlopig geen vracht meer aangenomen. In Mozambique wonen ongeveer 250.000 blan ken. Mede daarom zullen de besprekingen over de toekomst van Mozambique waar schijnlijk moeilijker verlopen dan die over Guinee-Bissao. Zaterdag wordt in Londen het overleg hervat met de PAIGC over een be stand in Guinee. Terwijl in Guinee in feite eohter al een staakt-het vuren van kracht is hangende de onderhandelingen, wondt in Mo zambique nog op betrekkelijk grote schaal gevochten, alhoewel het Portugese leger niet veel weerwerk meer schijnt te bieden. President Antonio de Spinola van Portugal zal binnenkort een bezoek brengen aan Ango la en Mozambique, zo heeft de Portugese mi nister voor overzeese gebiedsdelen, Antonio de Almeida Santos, bekendgemaakt. PARIJS (AP) De Franse politie heeft bijzonderheden bekend gemaakt over de handel in een nieuwe vorm van heroïne waar uit blijkt dat deze „bruine suiker" in Amsterdam bij de Chine zen te koop is. De Franse politie schetste de achtergrond van een aantal arres taties die onlangs in Frankrijk hebben plaats gevonden, waar bij elf personen werden gearresteerd. De „bruine suiker" wordt in Amsterdam „en gros" verkocht voor tussen de 25.000 en 30.000 gulden per kilo. Deze wordt dan verdund voor de straathandel. De wijze waarop dit gebeurt, is nog niet bekend. De politie heeft gezegd dat het wel zeker is dat de nieuwe vorm van heroïne „zeer giftig" isé Onder d, gearresteerden bevond zich de negentienjarige mej. O. van A., een in Hongkong gebo ren Nederlandse. GELEEN (ANP) De vierhon derd werknemers van de capro- lactamfabriek van DSM in Ge leen hebben gisteren bij monde van de ondernemingsraad hun vertrouwen uitgesproken in de bedrijfsleiding. Dit gebeurde na dat de hoofddirectie het perso neel had ingelicht over de ramp bij het zuster bedrijf in het En gelse Flixborough, waarbij 28 doden te betreuren waren. Burgemeester T. Elzenburg van Geleen zei gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering: „In de westelijke mijnstreek moeten huizen niet meer zo didht op chemische bedrijven gebouwd worden. Het wordt hoog tijd, dat de ruimtelijke or dening in dit gebied op meer verantwoorde wijze ter hand ge nomen wordt". De raad discus sieerde uitvoerig over de gevol gen van een eventuele explosie in Geleen. De Kamerleden Waltmans en Jan sen (PPR) hebben de betrokken ministers gevraagd om ver scherping van het veiligheids- toezicht op chemische bedrij ven in ons land. EINDHOVEN DAF is niet bijs ter tevreden over het jaar 1973. Er kwam grote stagnering in de afzet van personenauto's. De af zet van bedrijfsauto's werd niet aangetast, ie nettowinst van DAF liep van 19,1 miljoen terug tot 15,7 miljoen. Er wordt een onveran derd dividend van 7 pet voorge steld. DEN HAAG De werkgroep Vrije Naturlstische stranden wil voor haar doelstellingen een stuk strand op de Maasvlakte en bij Zandvoort. Hiervoor heeft de groep zich gewend tot de gemeentebesturen van Rot terdam en Zandvoort. Volgens de groep is aan naaktstranden grote behoefte, zoals het stuk strand bij Callantsoog, dat over vol is, bewijst. De groep heeft zich eerder al ge wend tot het gemeentebestuur van Den Haag, om een stuk strand op Scheveningen to mo gen gebruiken. Het ziet er vol gens de woordvoerder van de naaktrecreanten, de Hagenaar cnr. C.A. Troost, ruim n jaar na het verzoek, niet naar uit, dat het op korte termijn te verwe zenlijken is. Een verzoek aan Rotterdam om een stuk strand bij Hoek van Holland te verkrij gen is afgewezen. Mr. C.A. Troost zei gisteren op 'n bijeenkomst in Den Haag dat de bezwkaren, die tegen het naakt strand aangevoerd worden, wei nig steekhoudend zijn. Naturis ten zijn volgens hem veel ver draagzamer, dan "textieldra- gers". Zij laten deze mensen op hun strand wel toe, texxtielba- ders oipgekeerd echter niet. Dat naakt en sex hand in hand gaan bestreedt hij nadrukkelijk. Parlementair gevolg zaak Guillaume BONN (AFP) De spi'onage-af- faire Guillaume krijgt een par lementair vervolg in de West- duitse Bondsdag. De fractie van de christen-democraten (CDU/CSU) heeft unaniem be sloten om de instelling te ver zoeken van een parlementaire enquête-commissie die volledige opheldering moet verschaffen. Tweede deel Goelag Archipel fARIJS (Reuter) Het tweede deel van Solzjenitsyns omstreden boek Goelag Archipel is gedrukt en zal op het eind van deze week te koop zijn, zo hebben de Parijse uitgevers bekendge maakt. GENEVE (AP/UPI) De Israë lische en Syrische militaire de legaties die de troepenscheiding aan het Golanfgront in Genève voorbereidden, hebben vanmor gen een blauwdruk ondertekend. Deze blauwdruk omvat uitge werkte kaarten die de precieze lijnen aamgeven waarachter de troepen van Syrië en Israël zich terugtrekken, en de bufferzone die met soldaten van de Ver enigde Naties wordt bemand. De Israëlisch-Syrische militaire delegaties hadden vijf dagen de tijd de blauwdruk te maken, maar zijn in drie dagen gereed gekomen. Het Witte Huis in Washington heeft gisteren 'bekendgemaakt dat president Nixon van 12 tot 18 juni een bezoek zal brengen aan Egypte, Saoedi-Arabië, Sy rië, Israël én Jordanië. Nixon zal met de Arabische leiders spreken over het vergroten van de bilaterale samenwerking. Gisteren heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, dr. Kissinger, in de com missie buitenland van het Huis van Afgevaardigden verklaard dat een post van 100 miljoen dollar dn de Amerikaanse wet op buitenlandse hulp is bedoeld voor hulp aan Syrië. In Marseille is gisteren het 6-jarig meisje Marie-Dolorès Rambla ontvoerd toen zij met haar broer tje Jean (8) buiten speelde. Een onbekeiule man vroeg de kinde ren hem te helpen met het vin den van zijn hond. Toen Jean een andere kant uitkeek, nam hij het meisje mee. Op de foto's Maria-Dolorès (l.) en haar fami lie, met Jean op de voorgrond. Onderhandelingen in Madrid over concordaat ROME (DPA) - De „minister van buitenlandse zaken" van de hei lige stoel, mgr. Agostino Casaro- li, Is gisteren in Madrid aange komen voor onderhandelingen over herziening van het concor daat van 1953 tussen de Spaanse regering en het Vaticaan. Voor Casaroli's vertrek werd in een Vaticaans communiqué meegedeeld dat het ten aanzien van het concordaat niet gaat om een „randprableem", maar om „zeer gewichtige vragen" voor Spanje en de kerk. SCHIPHOL (ANP) Op Schip- hol-Oost wordt de VC-10 van British Airways, die op 3 maart op de luchthaven door twee Pa lestijnse kapers in brand werd gestoken, gesloopt. British Airways heeft lang over wogen de zwaar beschadigde machine op te laten knappen, hetgeen dan op Schiphol ge beurd zou moeten zijn. Uiteinde lijk heeft de maatschappij be sloten de acht jaar oude machi ne te laten slopen. De vier straalmotoren zijn inmid dels naar Engeland verscheept. De andere bruikbare onderdelen zullen eveneens worden overge bracht. Omdat er geen vliegtui gen van het type VC-10 meer worden gemaakt, kunnen de bruikbare delen van het gekaap te toestel als reserve onderdelen fungeren voor VC-10-Vloot van British Airways. De rest van het wrak zal als schroot worden verkocht. Secretaris-generaal van de VN, Kurt WaldJieim. inspecteert de Peru viaanse troepen, die deel gaan uitmaken van het internationale leger, dat de orde op de Gotan-hoogvlakte moet gaan handhaven nu de wapenstilstand tussen Israël en Syrië is bereikt. Waldheim be zoekt op dit moment verschillende belangrijke hoofdsteden in het Midden-Oosten, HAIFA, (AP) De Israëlische veiligheidsdienst heeft twee Arabische terroristen gegrepen die van plan waren een zelf moordmissie in Israël uit te voeren. Ook werd beslag gelegd op een voorraad handgranaten en automatische geweren die in de buurt van de grens met Li banon waren verborgen, zo heeft de Israëlische politie dins dag bekend gemaakt. „We hadden de opdracht om te doden", zo verklaarden de 19-ja- rige Arabieren tegenover de po litie. Sinds de patrouilles langs de grens zijn versterkt naar aanleiding van de moordpartij in Maalot, waarbij 22 kinderen om het leven kwamen, zou de veiligheidsdienst negen terroris ten hebben gedood en vijf ge vangen hebben genomen. JTRECHT Voor de betrokkenen bij het Dennen s-conflict ls onduidelijk wie momenteel de feite- lke verantwoordelijkheid voor de zwakzinnigenin- Ichting heeft. Zowel „oud" als „nieuw" „Dennen- lil wacht af wat er gaat gebeuren. De beheerder, bkter R. W. Gay Balinaz, is inmiddels uit zijn Inctie ontheven en is voor een vakantie vertrok- tn naar Texel. In zijn plaats zou zen drieman- thap komen, maar van deze beheerscommissie alleen de naam pan prof. dr G. Breninkmeljer fckend, die lid is van de commissie-Langereijer. En woordvoerder van het ministerie verzekerde Imene de co.r.niissie-Langemeijer, dat er na heit men aan, dat dit betekent dat prof. Brenmikmeijer voorlopig 't beheer alleen voor zijn rekening neemt. Woordvoerder Jan Mulder van Nieuw-Dennendal zei: „Niemand weet wat er gaat gebeuren en dat is ook funest voor de pupillen." Drs W. Drechsel, 't enige overgebleven bestuurslid van de Willem Arntz-stichtïng, verzekerde dat prof. Brennikmeijer volledig als beheerder zal optreden. Er is nog onzekerheid over de positie van de viji groepsleiders die op staande voet zijn ontslagen en die met 12 pupillen op een zeilvacantie zijn gegaan. Zij moeten van d eheer Balmaz tot dins dag op het terein komen. Woordvoerder Jan Mul der van Nieuw-Dennendal zei aan te nemen dat de proamlelders "gratis" zullen doorwerken (wat ze Loten alleen ook fout ALS DE BEWINDSLIEDEN VAN ONDERWIJS niet op hun dwaal weg een „halt" toegeroepen wordt, beslissen volgend jaar niet da capaciteiten, maar uitsluitend het lot over de toegang tot weten schappelijk onderwijs met meer aanvragers dan ruimte. Daarbij gesteund door enkele adviseurs overweegt de overheid namelijk de bepaling af te schaffen welke de beste eindexamenkandidaten van het VWO (zij die voor hun examenvakken gemiddeld 7'A of meet hebben) buiten de loting om een voorrangsplaats toekent. Staatssecretaris Klein, hiervoor de in eerste instantie verantwoordelij ke man, voert voor zijn overweging verschillende argumenten aan. Andere deskundgen dan die welke Onderwijs tot nog toe geadvi seerd hebben, zijn overtuigd van de onhoudbaarheid van deze argu menten; wij sluiten ons overtuigd bij hen aan. BIJVOORBEELD HET ARGUMENT dat hoge eindexamencijfers nog geen garantie bieden op succes bij wetenschappelijk onderwijs. Dat is zo, maar loting geeft geen enkele garantie, niet eens de garantie dat een groep totaal-ongeschikten straks een schaarse plaats zal gaan innemen. Bovendien inzoverre de eindexamencijfers in hun to taliteit geen garantie geven, zou men per studierichting de cijfers kunnen schiften, zo nodig kan als bijlage nog om een psychologisch onderzoek worden gevraagd. Loos is ook het argument dat het uitzonderen van één groep bij de loting een onrechtvaardigheid is ten opzichte van de anderen. Een argument dat leuk klinkt in de oren van h endle in principe tegen elke vorm van urestatie-maatsohappij zijn. Wie dan consequent wil zijn, zou evenwel de hele beroepskeuzevoor lichting, tie medische keuringen en alles wat hier op lijkt, moeten afschaffen. In de sport geen enkel ©selectie meer welke niet het karakter van een loting heeft, op het departement van onderwijs, een personeelsbeleid dat bij vacatures maar via een soort toto-systeem geregeld moet worden. „Dom en onrechtvaardig" hebben terecht al een paar critici van dr. Klein deze voorgenomen beleidsombui ging genoemd. OMDAT STATIETIEKEN wèl uitwijzen hoe begaafde leerlingen van het voortgezet onderwijs doorgaans betere resultaten op universiteit en bij hoger beroepsonderwijs boeken dan middelmatige zal de ex clusieve loting het rendement van het hoger onderwijs verslechteren en de kosten verhogen. Wat op langere duur de consequenties voor de samenleving zullen zijn, vergt niet veel fantasie. Te meer, omdat de samenleving, al zweert ze straks niet meer bij cijfertjes, toch nog meer behoefte aan karakter en kwaliteiten hebben zal. Nog veel onduidelijk WAT DIT KABINET VOORSTELT aan de grondwet te wijzigen, zal in de zeventiger jaren geen vaderlandse praktijk kunnen worden. Alleen wanneer de Nederlandse kiezers nog eens voor vervroegde verkiezingen naar d estembus geroepen zouden worden, is er vóór 1982 kans op een gekozen formateur, een gematigd districtenstelsel en een rechtstreeks gekozen Eerste Kamer. Niemand behoeft het dus snel op zijn zenuwen te krijgen. Te meer niet, omdat en daar over onzerzijds geen kwaad woord de wijzigingen waar van minister De Gaay Fortman bevestigd heeft dat dit kabinet er voor voelt, niet onder de noemer „radicaal" thuis gebracht b,hoeven te worden. ERG DUIDELIJK ZIJN de voorstellen wat hun motivering betreft nu overigens ook niet. En dat hoewel een aantal voorstellen als bijdrage tot verdere poltitieke duidelijkheid wordt aangeprezen. De kiesdrempel komt er niet. God zij dank; want dan zouden de Ne derlandse kiezers binnen afzienbare tijd alleen maar kunnen kiezen tussen christen-democraten, liberalen en socialisten. 1 Wel wordt voorgesteld over te stappen op een gematigd districtenstel sel. Hoe gematigd dat wordt, zal straks afhangen van de vraag voor welke formule op een twee-derde meerderheid gerekend zal kunnen worden. Pas dan kan ook vastgesteld worden, of en welke politieke duidelijkheid binnen het nationaal bereik komt te liggen. Van de gekozen premier moet dit kabinet In meerderheid niets heb ben. Wat we ons kunnen voorstellen! Maar we moeten ook nog zien, welke verbetering een gekozen formateur belooft. De regering had even goed kunnen voorstellen de kiezers te belasten met de taak een Informateur te benoemen. Wat er nu uit de bus komt, lijkt ons niet minder ingewikkeld te worden dan „het geheim van Soestdijk", EEN GOED VOORSTEL ls de rechtstreekse verkiezing van de Eerste Kamer voor 4 jaar. Het geldende systeem is aftands, te meer om dat de Provinciale Staten wélke nu onze Senaat kiezen politiek nauwelijks zelf iets voorstellen. Afschaffing van het budgetrecht voor de Eerste Kamer onderschrij ven we eveneens. Maar waarom de bevoegdheden van onze Senaat bij de eigenlijke wetgeving dan niet door toevoeging van het recht van amendement aangevuld? Zo'n dreigend controle-middel noopt de Tweede Kamer tot zorgvuldi ger overwegingen. Weeroverzicht DE BILT Gisteren kwam bo ven onze omgeving een rug van hoge luchtdruk aan. Samenhan gend met de aanwezigheid van deze rug kon er vannacht een flinke uitstraling optreden. Dicht aan het aardoppervlak daalde op veel plaatsen het kwik tot onder het vriespunt. Plaatselijk werd op 10 cm hoogte een minimum van min 4 graden geregistreerd. Ook vandaag stond het weer bij ons nog een groot deel van de dag onder invloed van de eer dergenoemde rug. Inmiddels daalden de barometers op de Britse Eilanden snel op de na dering van een Oceaanfront. Dit front zal in de komende nacht met regen ons land passeren. Achter het front zijn morgen weer opklaringen mogelijk die echter zulllen worden Afgewis seld door enkele buien. Enkele buien, later meer zon en temperaturen aan de lage kant. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag. Aantal uren zon 3 tot 13, Min. temp. omstreeks 8 graden. Max. temp. omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, nn e.fm °eheel droog et- WEERRAPPORTEN Amsterdam Üe Bilt Dcelen Eelde Eindhoven Den Helder Luehth. Rtd. Twente VllsslnKen Zd.-Limburg -J%zw.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9