Eerste Kamer ook rechtstreeks kiezen MINISTER GEGIJZELD EN DOODGESCHOTEN Hier gebeurde het: Kleine vliegvelden in Italië mogelijk dicht Nota grondwetsherziening Snelheidsbeperking wel verbindend Kranten staken in Italië Speciaal hartalarm in Utrecht Brandstichting boerderij Rijk de Gooyer gestraft U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bankgaat WOENSDAG 5 JUNI 1974 LEIDSE COURANT Veiliger auto eigenlijk niet zo veilig LONDEN (RTR) Het maken van steeds maar veiliger auto's zou er wel eens toe kunnen lei den dat het aantal verkeerson gelukken steeds groter wordt. Er zou meer aandacht en meer onderzoek moeten worden be steed aan de menselijke factor, de bestuurder, wiens fouten de belangrijkste oorzaak van onge lukken zijn. Deze waarschuwing werd gisteren uitgesproken door de Britse on derzoeker John Prentice, mede werker van het Britse instituut voor verkeers- en wegomder- zoek. Hoewel het zin heeft auto's te ken die hun inzittenden zoveel mogeliijk beschermen mag, verklaarde de Brit, gevreesd worden dat dit zal resulteren een een afnemende nadruk op het vermijden van verkeerson gevallen. Antiekdieven stelen voor half miljoen ARNHEM (ANP) Drie maan den van intensief speurwerk en nauwe samenwerking tussen rijks- en gemeentepolitiekorpsen uit Arnhem, Nijmegen en Apel doorn hebben geleid tot de op lossing van ongeveer ,100 antiek diefstallen en inibraken. Voor zover nu kan worden over zien bedraagt de buit enkele honderdduizenden guldens. Het onderzoek is echter nog in volle gang en naar verwachting zal de totale buit een half miiljoen gulden overschrijden. Vlak voor het Pinksterweekeinde zijn in Arnhem enkele arresta ties verricht. De buit bestond voornamelijk uit antieke klok ken, Friese staartklokken, stoel tjes klokken. Franse pendules, Perzische tapijten, schilderijen en andere antieke'voorwerpen. Weekend- en vakantiehuizen moesten het vooral ontgelden. Bouwvakker stak Zwitser AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam Is gisternacht een 25- Jarige .bouwvakarbeider aange houden. De man wordt er van verdacht maandagochtend vroeg in Amsterdam de 21-jarige Zwit ser Claude Cruz uit Genève te hebben doodgestoken. Volgens de politie heeft hij een bekente nis afgelegd. Ook de vrouw die tijdens de steekpartij in zijn gezelschap was, is gearresteerd. Zoals bekend was Cruz met drie van zijn clubgenoten van zijn Geneefse voetbalvereniging een avondje in Amsterdam uit ge weest. Op de Nieuwmarkt raak te het viertal in conflict met de bouwvakker. Er ontstond een woordenwisseling waarbij ver dachte de Zwitser met een mes In de buik stak. Het slachtoffer overleed korte tijd later in het ziekenhuis Starfighter neergestort DEN HAAG (ANP) Een „Star fighter" van het 312 squadron van de vliegbasis Volkel is gis termiddag omstreeks vijf over half twee bij Soest, West-Duits- land verongelukt. De vlieger, de veertigjarige ser geant-majoor B. J. F. Hazenbos uit Uden is, -met zijn schietstoel uit de straaljager" gekomen en met zijn valscherm gedaald. Hij Is ter observatie voorlopig, in een ziekenhuis in Soest opgeno- men. Het is nog niet bekend wat de oorzaak van het verongelukken van de straaljager is geweest. De Nederlandse „Starfighter" was op een oefenvlucht. Het is de veertiende Nederlandse Star- 1 fighter die verongelukt is Na ongeluk DG10 Turken eisen schadevergoeding LOS ANGELES De j Turkse luchtvaartmaatschappij heeft gisteren Wij een federale rechtbank in Los Angeles een eis tot schadevergoeding inge diend tegen de Amerikaanse vliegtuigfabriek McDonnel Dou glas in verband met het onge luk, in maart bij Parijs, van een van haar toestellen van het type DC-10, waarbij 340 mensen om het leven kwamen. >e Turkse luchtvaartmaatschap pij wil een schadevergoeding van 35 miljoen dollar en wel 25 miljoen voor het verlies van het vliegtuig en 10 miljoen voor winstderving. De maatschappij stelt dat Mac Donnell Douglas haar de DC-10 nooit had mogen verkopen vanwege de techni sche gebreken die later aan het licht zijn gekomen en de oor zaak van het ongeluk zijn ge weest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rechtstreekse verkiezing van de Eerste Ka mer, invoering van een beperkt districtenstelsel en tege lijk met de Tweede Kamerverkiezingen stemming over de aanwijzing van een kabinetsformateur. Dit zijn de be langrijkste punten die vermeld staan in een nota over al gehele grondwetsherziening. Deze nota is opgesteld door het kabinet Den Uyl. Het is de be doeling dat Tweede en Eerste Kamer zich eerst over de voor stellen uitspreken, voordat het kabinet met concrete wetsont werpen komt. Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) hoopt dat dat in de eerste helft van 1975 mogelijk zal zijn, om dat de regering doorvoering van een algehele grondwetsherzie ning urgent acht. Daardoor kun nen uit de grondwet die bepalin gen verdwijnen, die door de tijd achterhaald zijn. Het kabinet Den Uyl vindt het wenselijk in het kiesstelsel een stimulans tot meerderheidsvor ming in te bouwen. Daarvoor denkt het aan invoering van een beperkt districtenstelsel voor de Tweede Kamerverkiezingen. kiezing van de Eerste Kamer 6taat echter wel, dat de senaat het zogenaamde budgetrecht (het meewerken aan de vast stelling van de begrotingswet ten) zal verliezen. Ook zal de Eerste Kamer het enqueterecht kwijt raken en evenmin meer betrokken worden bij grond wetsherzieningen in zogenaamde tweede lezing. De senaat zal wel het recht van interpellatie behouden zonder dat dit echter voor de bewindslieden tot poli tieke consequenties kan leiden. In de ogen van het kabinet Den Uyl moet de senaat vooral gaan fungeren als een collega van heroverweging. De Eerste Kamer zou voor een periode van vier jaar moeten worden gekozen in plaats van de huidige zes jaar. bij de nota gepu- lijktijdig met de Tweede Ka merverkiezingen stemmen over de aanwijzing van een kabinets formateur. De kandidaat die de volstrekte meerderheid van de uitgebrachte stemmen behaalt, zou door de koningin moeten worden belast met de vorming van een kabinet. Als niemand die volstrekte meerderheid be haalt, blijft de huidige wijze van kabinetsformatie van kracht. Rechtstreekse verkie zing van de minister-president wijst het kabinet Den Uyl af met het argument dat dit een Andere punten uit de nota zijn bliceerde advies van de kies raad blijkt dat de grootst moge lijke meerderheid van dit colle ge tegen rechtstreekse verkie zing van de Eerste Kamer is, omdat ze vreest dat daardoor het aparte karakter van de Se naat zal verdwijnen en uiteinde lijk zal leiden tot opheffing van de Eerste Kamer. De Raad van State daarentegen kan zich wel met rechtstreekse verkiezing van de Eerste Kamer vereni- Uit het bij de nota gepubliceerde advies van de Raad van State blijkt overigens, dat een meer derheid van deze raad tegen de gekozen kabinetsformateur is. F.en van de argumenten is dat de keuze van een persoon door de zo zeer gestegen invloed van de massacommunicatiemiddelen kan leiden tot een onverwachte uitslag, die het partijenoverleg doorkruist. In tegenstelling met keerpunt 72 (het verkiezingsprogramma van PvdA, PPR en D'66) is het ka binet niet gekomen met een -voorstel om de Eerste Kamer ef te schaffen. Tegenover de nu voorgestelde rechtstreekse ver der andere dat het kabinet een verhoging van de kiesdrempel bij de invoering van een be perkt districtenstelsel overbodig vindt. Over rechtstreekse ver kiezing van burgemeesters en commissarissen der koningin zegt de nota niets, maar wel wordt voorgesteld de wijze van benoeming of verkiezing van deze functionarissen niet langer in de grondwet te regelen, maar over te laten aan de gewone wetgever. Ook moet de grondwet het moge lijk maken dat er gewesten ko men in plaats van provincies of gemeenten. Opneming in de grondwet van een stelsel van wetgevingsreferendum of volksi nitiatief wijst het kabinet Den Uyl van do hand. Cambodjaanse studenten Juichten luid nadat de minister van Onderwijs Keo Sangkim, gijzelaar is gemaakt. Enige uren later veranderde school in een bloedbad, waarbij de minister, een hoogleraar en verschillende studenten gedood werden. Studentenakties in Cambodja Cohn Bendit wil terug naar Frankrijk FRANKFORT (AFP) Danfël Cohn Bendit die vooral de stu dentenleider van zich deed spre ken tijdens de rellen van mei 1968 In Frankrijk en daarna werd uitgewezen, heeft presi dent Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk In een brief ver zocht naar zijn land te mogen terugkeren. Cohn Bendit moest Frankrijk op 22 mei 1968 verlaten. Sindsdien heeft hij verschillende keren vergeefs gepoogd het land bin nen te komen. Hij woont sinds mei 1969 in Frankfort. Alghero tijdelijk gesloten (Van onze correspondent) ROME Vele Italiaanse vliegvelden lopen het risico van daag of morgen voor alle burgerluchtverkeer gesloten te worden, wegens het ontbreken van essentiële veiligheids maatregelen. Vlak voor het charter-intensieve zomersei zoen betekent dat een grote strop voor een aantal toeristi sche centra. HOGE RAAD BESLIST DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad der Nederlanden heeft gisteren het artikel van het reglement verkeersregels en verkeerstekens, waar mee de snelheid op autosnelwegen tot 100 en op de andere wegen tot 80 km per uur werd vastgesteld, verbindend verklaard. Een van de vliegvelden is inmid dels al tijdelijk gesloten. Het betreft het vliegveld van Alghe ro op Sardinië. De overige luchthavens die op de meest re cente zwarte lijst zijn geplaatst zijn Bergamo, Brindisi, Caglia- ri, Catania, Lecce, Pizza, Rimi ni, Taranto en Verona. Het zijn in de meeste gevallen militaire vliegvelden waar bur gerverkeer op toegelaten wordt. Wel moet dan het ministerie van binnenlandse zaken een aantal voorzieningen treffen en die ontbreken nog steeds, on danks het feit dat in 1970 al een daarop betrekking hebbende wet van kracht werd. In dit geval betreft het het ont breken van voldoende brand weerpersoneel en -materieel. Op de genoemde velden wordt door de binnenlandse lucht vaartmaatschappijen veel gevlo gen, bovendien wordt een aantal var. die luchthavens in de zomer druk aangevlogen door charter maatschappijen. Deze 47-jarige non, zuster Mary Ann Guthrie uit de Amerikaan se staat Tennessee is bezig met haar verkiezingscampagne. Zus ter Mary Ann is waarschijnlijk de eerste non in de Verenigde Staten, die een zetel in het Con gres hoopt te veroveren. PHNOM PENH (AFP) De Cambodjaanse minister van on derwijs Keo Sangkim is gisteren tijdens zijn ontvoering om het leven gekomen. Toen de politie het schoolgebouw binnendrong waar de minister werd vastge houden, werd hij door kogels getroffen. Hij was al dood toen de poj.tie hem vond. De minister had geweigerd een delegatie van studenten en mid delbare scholieren te ontvangen, die de vrijlating van vijf colle ga's eisten, die terecht moeten staan wegens „medeplichtigheid aan communistische cellen". Daarop droegen de studenten de minister op zijn stoel het minis terie uit en brachten hem naar een lyceum, dat ze sinds half mei bezet houden. Samen met een hoogleraar, de oud-minister van onderwijs Tach Chia, werd hij als gijze laar vastgehouden in een klaslo kaal. De studenten wilden hun twee gijzelaars uitwisselen te gen hun vijf gevangen collega's, De hoogleraar, die ook door ko gels was getroffen, overleed en kele minuten na zijn overbren ging naar een ziekenhuis. Volgens zegslieden van de militai re politie zijn de minister en de hoogleraar door studenten dood geschoten. Anderen beweren, dat zij door de politie gedood zijn. De studenten hadden hun gijzelaars al zes uur vastgehou- den toen de militaire politie tot de aanval overging. Volgens de politie zijn bij de ge vechten ook twee studenten ge dood, acht gewond, en 48 gear resteerd. (Van onze correspondent). ROME Morgen verschij nen er in Italië geen kran ten. Journalisten en typo grafisch personeel staken een volle dag om te protes teren tegen wat genoemd wordt de aantasting van de pluriformiteit van de pers. De staking zou aanvankelijk mid den vorige week al gehouden zijn. Na de bloedige fascistische aanslag in Brescia, waarbij ze ven personen om het leven kwa men, werd de staking onmiddel lijk opgeschort omdat dc pers 'in de dagen na de aanslag opti maal wilde functioneren in het belang van de staat en de vrij heid van de Italianen. De staking werd evenwel slechts uitgesteld: deze week gaat ze wel door. Voornamelijk om te protesteren tegen het feit dat de kranten in Italië langzamerhand an het bezit komen vnn enkeje grote uitgeversmaatschappijen of zogenaamde publicitaitsop- dernemingen die vaak niet meer dan een dekmantel zijn voor de industrieën of nationale bedrijven die de kranten in wer kelijkheid opkopen. Italiaanse journalisten vrezen dat uiteinde lijk de raden van bestuur van die gigantische bedrijven de dienst op de redakties gaan uit maken. Wegens oplichting: Nederlander vier jaar in Belgische cel Gent (België) Een rechtbank in Gent heeft gisteren de Neder lander S. W. de W., alias de „automatcnkonlng" wegens ver duistering en oplichting veroor deeld tot vier Jaar en twee maanden gevangenisstraf, een boete van 93.000 frank (rulni zesduizend gulden) alsmede een forse schadeveregocdlng. De W. was er van beschuldigd in de afgelopen vier jaar in België en daarbuiten een groot aantal oplichterijen gepleegd te heb ben. Naar schatting heeft hij in die periode door malversaties bij de verkoop van allerlei auto maten voor een bedrag van ca. vijf miljoen frank verduisterd. Utrecht (ANP) Drie maanden nadat de hele bevolking van do stad Utrecht schriftelijk Is voor gelicht ovor de symptomen van een (naderende) hartaanval en In de gelegenheid werd gesteld, In noodgevallen rechtstreeks do GGD te bellen in plaats van do hulsarts, lijkt dit experiment al een succes. De tijdwinst per patiënt Is twee uur en de helft van alle spoed opnamen die via een „vrije" melding (met overslaan van huisarts) tot stand kwam, bleek inderdaad ernstige hartklachten te betreffen. De voorlichting op grote schaal heeft geen schrik achtige reactie teweeg ge bracht; do mensen slaan veel minder vaak „vals" alarm dan werd verwacht (maar in 15 pro cent van de gevallen, terwijl op 30 procent was gerekend). De kantonrechter in Sneek, had eerder drie automobilisten ont slagen van rechtsvervolging. Hij vond het artikel onverbindend. Hij meende, dat de algemene maatregel van bestuur, waarbij de snelheidsbeperking werd in gevoerd, alleen regelen kon be helzen in verband met en ter bevordering van een optimal? verkeersveiligheid en niet met betrekking tot brandstofhespa- ring. In zijn overwegingen nam de Hoge Raad onder meer op, dat de verkeersveiligheid het motief is geweest voor het invoeren van de snelheidsbeperking en dat de regeling op een bijzonder gunstig tijdstip, vervroegd is in gevoerd, toen er schaarste aan motorbrandstof was. Ook het inmiddels weer opgehe ven zondagsrijverbod was geba seerd op een verbindend konink lijk besluit en daarmee rechts geldig. Voor dit besluit was het niet nodig eerst advies van de raad van state in te winnen. De Hoge Raad beslistj dit gisteren. Verpleegsters vrijgelaten CALGARY (AP) Een radiosta- tion in Canada heeft meege deeld dat gistermorgen in As mara, in Ethiopië, de Canadese helicopterpfloot Grant Wyatt en twee verpleegsters door hef bevrijdingsfront van Eritrea zijn vrijgelaten. Op 27 mei waren deze drie men sen gevangen genomen. Bij "deze actie werd een Nederland se verpleegster gedood (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Nog maar goed een paar maanden was Henk M. (26) uit het psychiatrische zieken huis Brinkgreven in Deventer ontslagen of hij legde de boerderij van Rijk de Gooyer In Giet hoorn volledig In de as. Gisteren stond Henk opnieuw voor het hekje van de Zwolse recht bank om slechts te horen dat hij met de meeste spoed weer naar Brinkgreven terug moet. Hij werd voor die brandstichting niet toerekenbaar geacht. Zijn partner. Bart K. (25) ook uit Giethoorn zal. als de officier van justitie zijn iin krijgt. 6 maanden met aftrek van 9 dagen achter de tralies gaan. Met veel ophef had Henk M. begin februari van dit jaar aangekondigd dat hij de boerderij van Rijk de Gooyer wel even in de fik zou steken, „al moet ik er 4 jaar voor krijgen". Bart had hem daar bij een beetje geholpen, maar toen die merkte dat het menens was van Henk trachtte hij de brandstichting nog te voorkomen. Het was te laat, maar Bart waarschuwde toen niet de brandweer, laat staan de slapende De Gooyers. Op Bart's straflijst prijken af 2 brandstinhtin- gen. Bart wist waar de boerderij van de De Gooyers stond en dat wist Henk niet. Bovendien had Bart een aansteker aan Henk gegeven om de boerderij in brand te steken. Bart dacht eerst nog aan een grapje. Alle twee hadden erg veel drank op. (ADVERTENTIE) Ga* -zcjii J©k>Hoe*JeJZ CtlL -U'.UTJU- O&JAjua,. H. Eigenlijk is het onverantwoord om onverzekerd op vakantie te gaan. Loop daarom voordat u vertrekt even binnen bij de Amro Bank in uw buurt. Daar kunt u zich vooreen luttel bedrag aan premie tegen heel wat narigheid beschermen door een gekombineerde reisverzekering af te sluiten. Het gehele pakket omvat een ongevallen/ziektekostenverzekering. En een En een kluis huren om uw kostbaar- bagageverzekering. En een reisonder- heden In op te bergen. brekingsverzekering voor het geval u plotseling naar huis moet wegens familie omstandigheden. Natuurlijk kunt u bij da Amro Bank ook geid en waardepapieren laten verzekeren. U kunt er trouwens nog veel meer. Zoals buitenlands geld kopen. En de veilige Amro Reischeques bestellen.r

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7