PvdA BLIJFT HAMEREN OP STUK AUTOVRIJE RIJNSBURGERWEG Endegeest en Jelgersmakliniek los van de gemeente Leiden Leidse glippers Allerlei(ds) Minder strenge normen bureau huisvesting Officier wil gokautomaat uit Leids café wc I Ï.'SDAG 5 JUNI 197* LEIDSE COURANT Leiden aktueel lillilliilililillili LEIDEN B. en W. willen de verantwoordelijkheid van de ge meente Leiden voor de psychia trische inrichtingen Endegeest en Jelgersmakliniek, beëindi gen. Zij zijn van plan het zake lijk beheer van de Jelgersma kliniek over te dragen aan het rijk en Endegeest onder te brengen bij een nieuw op te richten gemeentelijke stichting. In een voorstel) aan de gemeente raad schrijft het college dat hiermee het advies wordt opge- volgd van de „overgrote meer derheid" van de adviescommis sie Endegeest. De geneesheer-directeur van Endegeest, die in deze commis sie zitting heeft, vindt een ge meentelijke stichting niet de juiste bestuursvorm voor zijn ziekenhuis. Volgens hem zou de mogelijkheid moeten worden on derzocht Endegeest onder te brengen bij een publiekrechtelij ke stichting met daarin een ge lijkwaardige deelname van de gemeente Leiden, de universiteit en de provincie Zuid-Holland. Aan de wens om de huidige status van Endegeest te veranderen ligt een financieel en een be- etuurstechnisch motief ten grondslag. Men betwijfelt of een gemeentebestuur het meest geëigende orgaan is om een psychiatrisch ziekenhuis te be sturen en men acht de gebon denheid van een dergelijk zie- kenhuis aan de financiële moge lijkheden van een gemeente on gewenst. 5. en W. zeggen zich er van be wust te zijn dat aan de stich tingsvorm nadelen zijn verbon den. Zij wijzen daarbij op het ontbreken van een verantwoor dingsplicht voor het bestuur van een stichting en op de door gaans ondemocratische wijze waarop de leden van het be stuur worden aangesteld. Vol gens het college is het evenwel mogelijk de problemen die daaruit kunnen voortvloeien grotendeels te voorkomen. Daartoe dient het stichtingsbe stuur te worden verplicht steeds zoveel mogelijk opening van za ken te geven. Door het zakelijk beheer van de Jelgersma-kliniek aan het rijk over te dragen wordt een einde gemaakt aan de bestuurlijke verstrengeling van Endegeest met de Jelgersmakliniek. Deze ontkoppeling past in de visie die de besturen van de Leidse uni versiteit en van het Academisch ziekenhuis hebben op de univer sitaire psychiatrie in de toe komst. Naar hun opvatting moet deze psychiatrie over 7 12 jaar worden geïntegreerd in het toekomstige 'Academisch Ziekenhuis Leiden. Tot die tijd zou de universiteit nog over de Jelgersmakliniek moeten be schikken. Na de integratie kan de gemeente dan weer beschik ken over de gebouwen en de terre'nen van de kliniek. HHBilllllllIlIlBIMlllllillinilllllilllH LEIDEN Een onderbemande raadscommissie voor de Stadsontwik keling heeft zich gisteravond langdurig beziggehouden met een ont- werp-preadvies behorende bij de nota Openbaar Vervoer en ovei een ontwerp (het tweede) voor busbanen en andere verkeersvoorzie- ningen. Over het algemeen was Van Rooijen (D'66) tegen de ont- toedraagt. Hij vond, dat er te weinig in de plannen was onderno- werp-besluiten, omdat hij de auto in de binnenstad een kwaad hart men om de aütostroom door de city tot een minimum te beperken. Driessen (KVP) en mevrouw Kerling en Waal (PvdA) hadden der bezwaren. Voor beide laatsten is er overigens nog volop gele genheid met amendementen te komen als een en ander in de raad wordt gebracht. 'Voorzitter wethouder Kret deed t.a.v. de afgifte van bouwver gunning voor het Waardei'land mededeling van het feit, dat de 'kerngroep volgende week bij el kaar komt. De bouwplannen -voor de eerste 113 eengezinswo ningen zijn ter inzage gelegd benevens een bezwaarschrift van de heren Emanuels en Van Rooijen. Vanaf 24 mei is heit be stemmingsplan Herengracht- Zijlsingel weer ter visie gelegd. Inmiddels is een externe stuur groep (o.a. van rijks- en provin ciale instanties) benoemd ter begeleiding van projecten in het "gebied. Van Rooijen meende, .dat in het p LEIDEN Als de gemeenteraad daarmee akkoord gaat zullen de normen worden verruimd die het bureau huisvesting hanteert bij de toewijzing van woonruim te. Volgens een nieuwe „rege ling woonruimteverdeling" zul len echtparen die tenminste twee jaar zijn getrouwd voor taan kunnen worden ingeschre ven als urgent woningzoekenden in de categorie A. Momenteel bedraagt de minimaal vereiste hüwelijksduur drie jaar. Daarnaast zal'de mogelijkheid om' in deze categorie te worden in geschreven ook worden openge- steld voor alle 65-plussers. De minimaal vereiste leeftijd voor alleenstaanden die bij het bu reau hulsvesting willen worden «geschreven zal volgens d nieuwe regeling worden terug gebracht van 26 naar 23 jaar. Verder wordt de zgn. huurquote (.de verhouding tussen huur en 'inkomen) in de regeling woon ruimteverdeling 1974 aanzienlijk Verruimd. Eerwacht wordt dat vooral deze wijziging soelaas zal bieden voor de meest urgente woning zoekenden. 'olgens het nieuwe nuurquote-cri- terium dienen woningzoekenden die een bruto inkomen hebben van meer dan 1800 per maand eèn bruto huur te betalen die boven de 250 ligt. Voor wat betreft de woningen in de huur- klasse tot en met f 250 en de geregistreerden met een inko men lager dan 1800 zal de huurquote soepeler worden ge hanteerd, naar mate de urgentie groter is, zo staat in het voor stel van b. en w. aan de ge meenteraad. In een aantal ge vallen wil .ren het huurquote- criterum zews '-afmaal niet' njeer hzr,:*r2.i. ïc.-.olotte wordt j in de nieu .e °°k het j beg: p r-hner geno-1 men dan tot nu toe het geval is. preadvies Openbaar Vervoer te weinig was gewijzigd nadat ad viezen, o.a. van het LCC, waren binnengekomen. Hij was ervan overtuigd, dat een deel van het interlokale busverkeer toch ver schoven zal moeten worden naar de oityring teneinde te zware belasting van straten in het winkelgebied te verspreiden of te voorkomen. In de toe komst wilde hij de cityring uit sluitend bestemmen voor een deel van het bestemmingsver keer en een deel van het bus- verkeer. „Als het niet anders kan", zo zei hij, „hou dan voor lopig maar het autoverkeer op de Breestraat; maar niet alles naar de cityring", waaraan hij een grotere parkeerfunctie wil toekennen. Het gaat ham om een grote bereikbaarheid, maar niet om een goede beriidbaar- heid dus. Wethouder Kret legde uit, dat in dit principebesluit wordt ge streefd naar een gebundeld sy steem, waarin al van een 10 mi- nutendienst voor de buslijnen wordt „gedroomd", op weg naar een goed geleid openbaar vervoersysteem dat voor een optimaal functioneren een ge meenschappelijke, voor alle deelnemende gemeenten aan vaardbare. „verkeersautoriteit" nodig zal hebben. De PvdA blijkt nog steeds gepor teerd te zijn voor minibussen in de stad, maar uit het oogpunt van exploitable rit dat er niet in. Mevrouw Kerling vond het noodzakelijk, dat vastgelegd zou worden dat de bussen, gezien het vaak slechte wegdek, met lagere snelheden (b.v. 25 km) zouden rijden vanaf het station tot de Lammenschansweg. Op de Voorschoterweg wilde zij vei liger bereikbare bushaltes bij de-voetgangerstunnel - „de bes te plaats in de richting Leiden". De PvdA-fractie heeft ten aanzien van het busbanenplan één heel groot heet hangijzer, dat niet gauw overboord zal worden ge gooid. Mevrouw Kerling wees daarop. Men wil een deel van de Rijnsburgerweg afsluiten voor doorgaand gemotoriseerd verkeer: „We hebben twee heel dure alternatieven voor dat ver keer: de Plesmanlaan en de Oegstgeesterweg. Op de Rijns- bungerweg, tussen Johan de Wittstraat en Wassenaarseweg is dan meteen geen aparte voor ziening als een busbaan nodig". Ook Van Rooijen stond achter dit standpunt. Medio '75 wilde de hear Kret in een nadere rap portage op dit omstreden punt terugkomen. Niettemin, zo be loofden Waal en mevrouw Ker ling, zal straks in de raad de Rijnsburgerwegkwestie voor hun fractie een erg moeilijk punt vormen. (ADVERTENTIE) GOUDEN EN BRILLANT Kwaliteits-Sleraden en de voordeligste prijzen. Blijft uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. Het reisbureau HIT aan de Kempenaerstraat OEGSTGEEST Het reisbureau „HIT" (Holland Ierland Tours) zal binnen enkele weken weten of het het enige bureau met deze welluidende naam blijft of niet. Het bureau, dat ongeveer een jaar geleden aan de Oegst- geester Kempenaarstraat werd gevestigd, heeft een zaak aange spannen tegen de reisgigant „Holland International Travels" die met dezelfde afkorting be kendheid kreeg. „Holland Inter national Travels" Is ontstaan uit een fusie tussen de Tours groep bv en de Reisunie Neder land bv. ,Tot 16 juni hebben ze nog de tijd hun naam te veranderen", al dus de heer Van der Polder, chef van het reisbureau in Oegstgeest. „Als ze dat niet doen, gaat de zaak voor de rechter. Daarna kan het nog wel zo'n vijf maanden duren voordat wij in het gelijk gesteld worden". Dat dit zal gebeuren wordt door de advocaat die de zaak in handen is gegeven, de heer Helbach niet betwijfeld: „De naam „HIT" van het Oegstgeester reisbureau, dat landelijk opereert werd het eerst wettelijk gedeponeerd". Gevraagd naar de mening van de andere „HIT (Holland Interna tional Travels) antwoordt de heer Moes: „Tot nu toe hebben we nog niets gehoord van het Oegstgeester reisbureau. Mis schien studeren ze er wel op, maar we hebben daarover al leen nog maar bij gerucht ge hoord. Wij zijn overigens niet van plan ook maar iets te on dernemen. Het kan zijn dat bij vergissing bij de bekendmaking van de fusie de naam „HIT" is gebruikt. Het is echter niet de bedoeling deze naam te blijven hanteren. Persoonlijk vind ik het geen beste naam voor een j reisbureau. Er zijn wel honderd reisbureaus in Nederland die de afkorting „HIT" kunnen gebrui ken. En ik neem niet aan dat Holland Ierland Tours daar ook een zaak tegen wil aanspan nen". Het was gisteren vijftig jaar geleden dat de heer B. A. West geest (87) en mej. M. A. J. Burgmeyer (78) elkaar het ja woord gaven. Ter gelegenheid hiervan werd gisteren uitbun dig feest gevierd in Het Haagsche Schouw" in Leiden met familie en kennissen. De heer Westgeest runde aanvankelijk een transportbedrijfje, maar werd ongeveer vijf jaar na de huwelijksvoltrekking veehouder, welk beroep hij nog steeds een beetje uitoefent. Mevrouw Westgeest is afkomstig uit Nieuwx'een. Het echtpaar kreeg vijf zoons en drie dochters. Het heeft inmiddels 22 kleinkinderen, van wie er vijf het feest bijwoonden. Met de overige kleinkinderen wordt nog een uit stapje gemaakt naar Avifauna. II—— LEIDEN De officier van justitie eiste gisteren voor do Haag se rechtbank bevestiging van de straf die de Leidse kanton rechter enige tijd geleden heeft opgelegd aan een café-houder uit Leiden die tegen een gemeentelijk gebod in, weigerde een gokautomaat uit zijn etablissement te verwijderen. De kan tonrechter veroordeelde de man tot een geldboete en ver beurdverklaring van de gokmachine. Vooral ddt laatste bete. kende een grote strop voor deze kleine zelfstandige, want het apparaat vertegenwoordigt een waarde van 2000. Per weck zou de man circa 600 aan de automaat hebben verdiend. Een Leidse hoofdagent die optrad als getuige onderstreepte ter zitting de sociale nood die het apparaat in Leiden heeft veroorzaakt. „Wij krijgen de huilende vrouwen op het bureau omdat de mannen hun geld in die automaat vergokken", zo klaagde hij. De rechtbank zal op 14 juni vonnis wijzen. ónder redactie van Arnold Hendrikse, tel. 01710-22244 tst. 16 Vreedzame revolte Goede collega Thijs Buys heeft ons redactieverband verlaten. Zo'n anderhalf jaar heeft hij zich ingezet als redacteur van de Rijn- en Veenstreek. Hij was om zo te zeggen de spreek- buys" van deze regio in onze krant en hij heeft deze functie met bekwaamheid en enthou siasme vervuld. Maar uiteinde lijk kroop het bloed waar het niet gaan kon: Thijs moest en zou weer 'ns de hort op. Al eer der zwierf hij door vreemde we relddelen. Een paar maanden geleden kreeg de reiskoorts hem weer te pakken. Binnen kort maakt hij de oversteek naar New York en vandaar zal hij trachten met een echte Greyhoundbus het noorden van Zuid-Amerika te bereiken. Als alles goed gaat, zit Buys tegen het einde van het jaar in de hoge Atlas gloeiende mokka te drinken bij een stel Berbers. Onze beste wensen vergezellen hem daarheen. Hij heeft ons be loofd, nu en dan taal en teken van zich te doen horen. Dat kan dan in één moeite door, want Thijs gaat met het schrijven van reisverhalen in het levens onderhoud van zichzelf en zijn gezellin voorzien. Zijn vertrek heeft een vreedzame redactionele revolte teweegge bracht. Arnold Hendrikse, die sinds april onder meer „Aller- leids" onder zijn hoede heeft ge had, staat te popelen om los te worden gelaten op het gebied dat Buys verweesd heeft achter gelaten. „Allerleids" wordt riu toevertrouwd aan een nieuwe, jonge, veelbelovende collega, Ton van Brussel, die zich ver der in de stad gaat bewegen. Jeugdbende Maandagnacht heeft de politie twee jeugdige Leidenaars aan gehouden die zich verdacht op hielden op het terrein van het zwembad „de Vliet" aan de Voorschoterweg. Bij een nader verhoor bleek dat beide jongens verschillende inbraken op hun geweten hadden, waarbij onder meer bandrecorders, verster kers en bromfietsonderdelen werden buitgemaakt. De politie zet het onderzoek nog voort, waarbij men hoopt twee andere jongens die tijdens de inbraken in een auto op de uitkijk zaten, op het spoor te komen. Onderwijs De heer A. Teunissen zal zijn functie als hoofd van de Mytyl school aan de Blauwe Vogelweg neerleggen. Hij wordt directeur van een internaat voor Bijzon der Jeugdwerk. Ook de hoofdon derwijzer van de Lucas van Leydenschool, de heer J. F. van den Wijngaard stapt op. Hij gaat les geven aan een school voor voortgezet onderwijs. Plantkunde De Koninklijke Nederlandse Maat schappij voo r Tuinbouw- en Plantkunde afdeling Leiden or ganiseert vanavond een excur sie naar de Heemtuin in Leider dorp. Belangstellenden worden uitgenodigd om 19.00 uur aan wezig te zijn op de parkeer plaats van de Van Diepingen laan in Leiderdorp. Morgenavond wordt voor de leden een praktijkavond „aanleg en onderhoud van tuinen" gehou den op het terrein van de Agra rische school aan de Boerhave- laan. Vanaf 19.15 uur kunnen de leden in praktijk brengen wat zij bij de jebruaricursus hebben geleerd. Op zaterdag 15 juni wordt door het bestuur van de maatschappij een fietstocht georganiseedd. Plaats van ver trek is het terrein bij „Huis Ter Wadding". Aanvang 9.30 uur. In de Lagere Agrarische School aan de Boerhavelaan in Leiden wordt op maandag 24 en vrijdag 38 juni de voorselectie voor het nationaal kampioenschap bloem schikken voor amateurs gehou den. Uit de deelnemers worden twee afgevaardigden aangev.'e- zen. Beide voorselectiebi/een- komsten beginnen om 19.00 uur. De jaarlijkse excursiedag van de maatschappij heeft plaats op 7 september a.s. De tocht gaat naar het „verdronken land van Saaftinge" Gestart wordt om ze ven uur vanaf het station de kosten zijn f 30. Betrapt In de nacht van maandag op dins dag heeft de Leidse politie twee mannen bij een poging tot in braak bij een leverancier van huishoudelijke apparaten aan de Nieuwe Beestenmarkt, op heter daad betrapt. Omstreeks twee uur bemerkte men de inbrekers, die via een raam op het dak het gebouw probeerden binnen te komen. Een van de twee man nen zette het op een vluchten, waarna de politie enkele waar schuwingsschoten loste. Beide mannen werden na inrekehing voor verder verhoor meegeno men naar het bureau aan de Zonneveldstraat. Hier was inmiddels ook melding gemaakt van een inbraak In de Rembrand Scholengemeenschap. Men had hier tevergeefs ge poogd de deur van de kamer van de rectrix te forceren, waarna men dan maar genoe gen nam met het leeghalen van een koffieautomaat. De bult be droeg vierhonderd kwartjes. Het bestuur van de voetbalvereni ging V.N.L. maakte melding van een inbraak in het clubhuis, gevestigd aan de Voorschoter weg, waarbij een bandrecorder, een microfoon en enkele ge luidsbanden ontvreemd werden. Leidse agenda Woensdag S Juni. onnvung 20.UO u_. Clubgebouw U.V.3, Anthony Duyck- luan, Lelden Openbare bijeenkom»! KporUtlchtlng aanvang 20.00 uur. Donderdag 6 Juni BiiinenveMgrocht 33 Vergadering Unlver»ltelt»rnud, Aanvang 10 30 uur Binnenstad Koophvond 1921 uur. Kerkmuziek Leidse bioscopen Hedenavond wordt in de Evange- Usch-Lulherse kerk een concert gehouden, waarbij kerkmuziek van Scarlatti, Sohiltz, Hiindel en Bach uitgevoerd zullen worden. Uitvoerenden zijn het koor en de instrumentalisten van het Evangelische Heidehof-Gymna- sium uit Stuttgart. De kerk is gevestigd aan de Hooglandsche Kerkgracht: het concert begint om acht uur, de toegang is vrij en na afloop is er gelegenheid om koffie le drinken. Ter be strijding van de kosten wordt er een collecte gehouden. I, l'l OU n 21.15 2e Plnkuterdag 14.30, 10.15 uur. 19.01 cn 21,13 uur. Lldo: Stcvrtstraal 39, lel, 24130: ,,L» Magniflquc": tijden zie Studio. „Louis -de Funès i al. dag. M.30. 19.00 en 21.15 uur. Nachlvoorslelllng vrlj./zatord, 23.30 l'rlunon: Breestraat 31, tel. 23875 „Dr. ZJIvago" 14 Jr. Elke avond 20.00 uur en ma. dl, do, en vr, 14,00 te\: Haarlemmerniroat 52, tol. -7414. Met Jouw duivel In mijn hel" 18 Jr. Dug. 14.30, 19.00 en 21.15 uqr.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3