Van Beers bekroonde race met genadeloze eindsprint FUENTE SLOEG ZUN SLAG NIET IOC STAAT WIJZIGINGEN AMATEURREGLEMENT TOE Duyndam handelde tegen instructies HANS SCHIFERLI BLIJFT AMATEUR Amateurs wereldklasse in het zadel op Duindigt Kamerlid vroeg 0111 optreden overheid tegen sportletsels t WOENSDAG 5 JUNI 1974 PAGINA 11 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Nog deze week zal de directie van Frisol B.V. uit Dor drecht beslissen of men disciplinaire maatregelen zal nemen tegen Leo Duyndam die afgelopen weekeinde in de ronde van Woerden het initiatief nam voor een protest tegen Koomen. Diricteur Nico de Vries: ,,Leo wist vóór de start in Woerden dat ik 1 achter het boek van Koomen sta en cerhalve geen demonstratieve houding van de renners die bij Frisol in dienst zijn zou accepteren. Duyndam heeft duidelijk tegen de instructies gehandeld. Ik weet eother niet of het consequenties heeft. Ik wil eerst met hem praten, want in zulk soort zaken moet je ook de andere karrt horen. Hij weet dat Frisol zich van de actie zoals die in Woerden tegen Koomen is gevoerd, distantieert, litis dat eventuele consequenties, misschien wel vér-strekkende, geheel voor zijn rekening komen". (Van onze sportredactie) DEN HAAG Hans Schiferll, de blonde rechterspits van Quick gaat niet naar Utrecht. Weliswaar is hem na twee oefenwedstrijden door FC Utrecht een A-contract aangeboden, maar de eisen aan een der gelijk contract verbonden waren voor Schiferli onaanvaardbaar. „Ik moet vier maal in de week komen trainen. Die trainingen begon nen om vier uur, maar ik ben als onderwijzer pas om kwart over vier klaar. Dat zou nog te overbruggen zijn geweest, als ik in Utrecht zou gaan wonen. Maar ik heb vrijstelling van militaire dienst gekregen op voorwaarde dat ik in Den Haag zou blijven wo nen. Als ik dus naar een andere plaats zou verhuizen, voldoe ik niet meer aan die eis. Omdat ik bovendien een cursus M.O. Engels volg. is de combinatie met semi-profvoetbal, niet te verenigen. Het is naturlijk ergens wel jamemr, wa nthet was een aardig zakcentje". Cerrie Knetemann kon in de tweede etappe t sproiig was ook goed voor de leiderstrui. t de Dauphine Liberé het zegegebaar maken. Zijn voor- SELLA VALSUGANA Eddy Merckx heeft de achttiende etappe van de Ronde van Italië gecontroleerd. De Belg, leider in de algemene rangschikking, heeft zijn rivaal José Manuel Fuente geen kans ge geven hem dichter te benaderen. Voor de Spanjaard begint de tijd te dringen. In feite heeft hij nog slechts twee mogelijkheden om de rose trui op de Belg te veroveren. wikkelde. In de afdaling van de Croce di Sommo werd de Span jaard ingelopen. In de eind sprint van de groep van tien renners toonde de Italiaan Franco Bitossi zich de snelste. De uitslag van de achttiende etappe, van Iseo naar Sella Valsugana is: 1. Bitossi (Ita) 190 kilometer in 5 uur, 45 minuten en 45 seconden; 2. Merckx (Belg). 3. Glmondi (Ita). 4. Conti (Ita). 5. Moser (Ita), 6. Paniz- za (Ita). 7. Fuente (Spa). 8. Batta- glin (Ita). 9. Baronchelll (Ita). 10. Lopez Carril (Spa), allen ln dezelfde Dat is het geval in de ritten die donderdag en vrijdag worden gereden. De kopman van de Kasploeg had maandag nog uit- •- geroepen dat hij de volgende 1 dag zijn slag zou slaan. Na 138 kilometer bij het passeren van het op 1166 meter hoogte gele- gen Folgaria zette Fuente de aanval in. Hij zag kans een veertigtal seconden voorsprong te nemen, maar moest buigen I onder het geweld dat Merckx, die de jacht organiseerde, ont- (Ned) 5.50.28. De algemene rangschikking; 1. Merckx (Belg) 90.41 27; 2. Glmondi (Ita) 90.42.00 3. Baronrhelll (Ita) 90.42.08 4. Battaglin (Ita) 90.42.36; 5. Conti (Ita) 90.43.47; 6. Moser (Ita) 90.45.00; 7. Gosta Petlersson (Zwe) 90.45.07 8. Bitossi (Ita) 90.45.44; 9. Fuente (Spa) 90 46 36; 10. Uribezubia (Spa) 90.48 59; 11. Lopez Carril (Spa) 90.49 43; 12. Hen- ale Kuiper (Ned) 90.51.24. Na twee etappes in de Dauphine Liberé voert Gerrie Knetemann het algemene klassement aan. Hij heeft een voorsprong van dertien seconden op de Span jaard Perurena. De Nederlander won de tweede etappe, een rit over 75 kilome ter van Chalon naar Macon. De Spanjaard Domingo Perurena won gisteren de eerste etappe van de Dauphine Liberé. Hij legde de 145 k'lompter van Roanne naar Chalon sur Saone, af in 3 uur, 55 minuten en 32 se conden. Uitslag eerste etappe: 1. Perurena (Spa) 145 kilometer in 3.55.32, met tljdsvergoedlng 3.55.22; 2. Van Looy In 2.00.10: 2. Esc: i) 2.00.23 3. Mourloux 4. Van de Maele (Belg) x Ned) 5.55.32; (Spa) 5.55.45; 3. Esclnssan (Fra) 5.55.50; 4. Van Looy (Belg) 5 55 50; 5. Mourloux (Fra) 5.55.55; 16. Bal (Ned) z.t.40. Vianen (Ned) z.t. Een lange solo heeft de Zweed Nilsson gisteren de zege ge bracht in de achtste etappe van de Ronde van Engeland. Na 42 kilometer sprong de renner uit Malmoe weg. Het peloton rea geerde amper en Nilsson zag daardoor kans een voorsprong van ruim 2'A minuut op te bou wen. Toen de achtervolging werd ingezet werd het verschil 6nel kleiner. De winst werd te ruggebracht tot een twintigtal seconden. Even scheen de leidende positie van Jan Aling in gevaar. Dat was toen hij na 24,5 kilometer betrokken was bij een valpartij. Jan Raas en Ad Dekkers brach-' ten hem echter weer terug in het peloton. Alkmaar - Sinds Jos van Beers twee dagen geleden 26 jaar is geworden, heeft de coureur uit de raleighploeg twee keer gewonnen. Maandag versloeg hij in de Ronde van j hansweert Cees Priem en Roger Rosiers in de eindsprint. Gisteravond veroverde hij op de Alkmaarse baan zijn eerste Nederlandse titel, het kampioenschap over 50 kilo meter zonder gangmaking voor professionals. De Belgische Nederlander, ge vreesd op de weg als scherpe sprinter was op het Alkmaarse baantje ook de mannen met een explosief eindschot te snel af. Uit de kopgroep van zeven man hield hij Harm Ottenbros, Ger rie Fens, Harrte van Leeuwen, René Pijnen, Klaas Balk en Ben Janbroers met duidelijk verschil achter zich. Jos van Beers, sinds zes jaar, toen hij zijn amateurcarrière beeindigde, niet meer op de baan verschenen, verdiende de eerste prijs van 400 gulden en de extrapremie die ploegleider Peter Post ter beschikking had gesteld, tot de laatste cent. Met Van Leeuwen en Fens, verte genwoordigers van de kleine ge- sponsoorde Ipoegen in dit kam pioenschap, nam hij al snel een ronde voorsprong. Plan Fens en Van Leeuwen wilden de aanwezigheid van de kleine ploegen (Diprotection en Or- mas) onderstrepen. Zij slaagden geddeltelijk in hun plan. De ijverige Raleigrijders hadden een man mee (Van Beers), de geheel passieve Frisolploeg mis te de slag die het trio na ruim twintig kilometer een ronde winst opleverde. Tegenaanvallen van vooral Pij nen, Tabak, Balk en Van Pol werden opgevangen door Gerrie Fens, vorig jaar nog kampioen op dit nummer bij de amateurs, Van Leeuwen en Van Beers die steeds profiteerden van de steun van hun sterke ploegmakkers. Pas goed zes kilometer voor het einde slaagden vier man erin hun ronde achterstand weg te werken, namelijk Pijnen, Otten bros. Balk en Janbroers. Vijf ronden voor het slot probeerde Ben Janbroers een verrassings aanval in te zetten, die werd ge neutraliseerd door Ottenbros en Van Beers van wie de laatste het llonkerende en met strijd geladen kampioenschap met een aoor niemand te stuiten eind sprint besioot. Hame Jansen, vorig jaar sprint- kampioen bij de nieuweLngen, heeit gisteravond zijn titel ge prolongeerd. Alleen betrof net Kampioenschap waarin de 18-ja- nge Aanerioortse Atneneumleer- ling veruit de sterkste was, dit j jaar de juiuoren. Jansen, slim mer maar vooral sneller dan zijn concurrenten, had an de halve finales m Jan Langstraat zijn moeilijkste tegenstander. Finalist Peter Valenujn, die in de halve finale nieuwkomer Adrie Boskamp uitschakelde, was in twee r.tten volstrekt kansloos. Beide keren nam Jan sen, overtuigd van eigen kracht, de kop en stond de Brabander niet meer toe dan contact te houden met zijn achterwiel. Uitslag baankampioenschap profs, 50 i (Vuss kllor luar) 1.00.50,2 2. (Hoogerheide) 3. Gerrie Fens (Am- (Den Haag) 5. Koné Pijnen (hoog erheide) 0. Klaas Balk (Nieuw Ven nep) 7. Ben Junbroers (Zaandam) op een ronde: 8. Leyn LoevestljD (Alkmaar) 10 Bas Hordijk (Rotter dam) Kampioenschap van Nederland Junio ren. klassementswedstrljd over 15 kilometer: 1. Johan van der Welde (Amsterdam)) 10 punten 2. Louis Ruiter (Amsterdam) 10 punten 3. Maarten Schoen (Amsterdam) 7 Kampioenschap van Nederland sprint Junioren: halve finales: Harrle Jan sen (Amersfoort) wint ln twee ritten Valentljn (St. Wil- twee ritten van Nledorp). tijd de lai Om de derde i 200 13.5 14,3 i vierde plaats: Lang straat wint van Boskamp en twee ritten (14.4 en 15.8 sec.), finale: Jansen wint In twee ritten van Va lentljn (13.8 en 13.0 sec Vedstrijd voor amateur Stayers, drie ritten van 10 kik ;angm Staker urg) 2. Drs. Nico Smit is één van de gereputeerde jockies, die zondag op Duindigt in actie komen in de Grote Prijs van de amateurs. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De nog steeds vrij harde gras mat van de Wassenaarse renbaan Duindigt wordt zondagmiddag door vele grootheden be treden. De grote Prijs van de amateurs brengt uitstekende paarden aan de start, waaronder Manescu uit Duitsland en Fabroy uit België en bovenal amateurrijders van wereldklasse. De Prijs van de amateurs op Duindigt is een ren van de Franse organisatie Fégentri. Een wedstrijd die het onderdeel is van het Europese kampioenschap der amateurrijders. Twee jaax geleden ging de Europese titel naar Drs. Nico Smit uit Voorschoten die ook zondagmiddag aan de start zal verschijnen. Smit komt in het klas sement van de Europese titel nog niet op de ranglijst voor. Lijstaanvoerder is Louis Urbano uit Spanje die ook aan de start zal verschijnen. Verder staat de komst vast van de tweevoudige Franse kampioen Biancone en de Oosterrijkse titelhouder, Karnitschnik. Laatstgenoemde won verleden jaar op Duindigt de grote Prijs van de amateurs met het Nederlandse paard Wilde bras. Karnitschnik moet het nu echter zonder de weer in topvorm verkerende Wildebras stel len, omdat de ren is uitgeschreven op de voor waarde, die zegt dat de winnaar van een voor gaande Grote Prijs van de amateurs niet mag starten. Bovendien mogen geen paarden aan de start verschijnen die dit jaar een prijs van tien duizend gulden hebben gewonnen. Uit België komt de rijder Bureure en uit Duits land Possberg die ook geen onbekende is op Duindigt. Italië wordt vertegenwoordigd door dc man met de „gouden handen" Frank Turner. Drie Nederlandse rijders zullen zich in hel strijdgewoel storten: de nestor van de Neder landse amateurs, een man met vele nationale tl, tels en meer dan vijftig overwinningen, Tlri Dekkers (hij zal aan de start verschijnen hoogstwaarschijnlijk met het paard Patrick). Cees Vandeuren, de Nederlandse kampioen bij de liefhebbers en tenslotte de oud-Europees kampioen Drs Nico Smit. Vandeuren zal met Royal Hunter rijden dat verleden jaar ln de Grote Prijs van de Amateurs zeer fraai tweede werd. Drs. Nico Smit komt waarschijnlijk me» Red Countess in de baan. Geld Chef renwezen Pim Kohier heeft het de laatste dagen erg druk gehad met Leze ren. „De buiten landers komen tegen reis- en verblijfkosten naar Duindigt. We hadden graag meer rijder< gehad, maar er zijn buitenlandse amateurs die geld vragen om te starten. Daar doen we echter niet aan mee. We willen amateurs en profs apart blijven zien. Ik denk dat er zo'n twaalf sterke Europese combinaties zondagmiddag uit de startboxen zullen vertrekken. Een mooi veld. Er is een prachtige Grote Prijs der amateurs te verwachten". Bloemen voor Jos van Beers, nadat hij met een machtige eindsprint een al even sterke race winnend had beëindigd. DEN HAAG Volgens het Antirevolutionaire eerstc-kamerlld Diepen horst zal de overheid Iets moeten doen tegen het toenemend aantal verwondingen die beoefenaren van allerlei sporten oplopen. „Blijft de regering zwijgend toezien bij de talrijke kniefracturen in de voetbalsport, letsels in boks- en turnsport en moet het verschijnsel doping niet krachtiger worden aangepakt dan tot nu toe", zo vroeg hij minister Van Doorn gisteren in de Eerste Kamer tijdens het be leidsdebat over de CRM-begroting. Onvoorwaardelijk keurt Diepenhorst de zware training van zeer Jeug dige zwemsters en zwemmers af,. „De overheid zou hiej- beperkend moeten optreden, zij mag zich daaraan niet onttrekken", aldus Die penhorst. Nog voor het parlementaire zomerreces zal Minister Van Doorn in een nota de hoofdlijnen van het sportbeleid uiteenzetten. Ten aanzien van de doping zei de minister: „Het valt niet mee be paalde feiten hard te maken en bepaalde misstanden te bestrijden, hoe ernstig ik die ook vind". tappe Is: Fagerlund (Zw Johansson (Zwe). 7 (Ned). 12. Aling 2.37.46 Vj. Algemeen klassement: 24.51.44; 3. Fillpsson (Zwe) 24 51.45; 4 Kondr (Tsj) 24.52.00 5. Van dm Hoek (Ned) 24 52 21; 10. Schuiten LUZERN Het bestuur van het IOC heeft tijdens zijn vergadering te Lausanne beslo ten enige wijzigingen aan te brengen in het nieuw ontworpen reglement met betrekking tot het amateurisme. De wijzigingen werden met klem bepleit tij dens de vergadering van de internationale sportfederaties te Luzern en door een aantal nationale Olympische comité's. De interna tionale federaties wilden dat "het IOC zijn aanvullende bepalingen zou vervangen door adviezen in het reglement dat het amateuris me nauwkeuriger zou omschrijven en tevens tot doel heeft professionalisme en reclame te weren van de Olympische Spelen. De sportfederaties willen tevens dat reclame op een bepaalde wijze toegestaan zal wor den. Een individuele sportman zal geen re clame mogen maken, maar hij dient wel toe stemming te krijgen indien de nationale bond. die hij vertegenwoordigt, een contract heeft afgesloten. Een deelnemer zou boven dien toestemming moeten krijgen zijn brood te verdienen als sportleraar of onderwijzer lichamelijke opvoeding, niet als gespeciali seerd trainer in een bepaalde tak van sport. Een verruiming, van de vergoeding voor gederfde inkomsten tijdens training en wed strijden is tevens voorgesteld. In de persconferentie werd Lord Killanin. de voorzitter van het IOC, gevraagd if hij te vreden was met de stand van de werkzaam heden in Canada, waar in 1976 de zomerspe len worden gehoüden. Kilanin antwoordde: „Het zou bijzonder angstig zijn Indien de plannen voor accommodaties en dergelijke in Montreal tijdens de bijeenkomst van het IOC te Wenen in oktober nog niet volledig uitge werkt zouden zijn." Volgens Killanin is de Chinese kwestie geen punt van gesprek ge weest tijdens de vergadering van het dage lijks bestuur van het IOC. Het bestuur van het IOC heeft aanbevolen na Montreal het aantal sporten voor dames met een uit te breiden, namelijk met hockey. „Een beslis sing hierover", voegde Killanin er aan toe, ..Is echter geen zaak van het IOC. maar van r.c Internationale Hockey Federatie." w: hihwiiiil: Engelse TT eiste 304e slachtoffer DOUGLAS De Wesldultse BMW-combinatic Heinz Luth- rlnghauser—Hermann Hahn heeft gistermiddag op het eiland Man do zljspanracc van de En gelse TT gewonnen. Tijdens de eerder op de dag gereden raco in de 1000 cc-klasse kwam de Britse moterrenner David Nlxon bij een valpartij om het leven. Nixon is de 304e renner dio tijdens een TT-race op het berguchilgo circuit op Man verongelukte. Hij werd per helicopter overge bracht naar het ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed Korfbal- traditie voortgezet (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op het sportter rein aan de Stecnwljklaan wordt vanavond vanaf 19.00 uur de traditionele wedstrijd gespeeld tussen de korfbalploegen van de afdeling Rijndellland en afde ling IJ en Amstel. De opstelling von Rijndelfland is als volgt: Aanval: 1. Tannie Pouw (Ons Ei bernest), 2. Nicske Filcmon (Danaïden), 3. Ruud Emmerik (Ons E'bernest). 4. Eric File- mon (De Dana den). Middenvak: 5. Joke Lupker (For- tuna), 6. Anke Strooker (Fortu ne). 7. Steven Tims (Ons Eiber nest), 8. Wim v. Renesse van Duivenbode (Pams). Verdediging: 9. Nora Borger (H.K.V.). 10. Trudy Nap (Da- naiden) 11. Hans Pouw aanvoer der (Ons Eibernest), 12. Ron Regeer (Ons Eibernest).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11